I KIBELADOEKEN. KronljR van DE LOTINGEN. Onzedige liederen. JXederbrahel. Aalst. Oude herinneringen. Tc Dcflïingc is verleden Zondag eene vrouw gevon den in nen grachtze was stervende als men haar bemerkte. De zoon voerde ze naar huis op nen kortewagen, maar zij be zweek onderwege... En wat hooren wij daar zeggen van Aan al onze Vrienden den hertelijken goeden dag! Gaat er al iets "in 't leven tegen, patienta met den Heer, 't zal beteren van daag regen en overtrokken lucht, morgen zonneschijn en Heldergem's weer Die strijdt voor God en de rechtveerdigheid en heeft niets te vreezen... Dat de Vrienden van 't Stemme- ken ons ondersteunen in den lastigen strijd,... on dersteuning, o, ja, die hebben wij noodig in de stormen die rond ons woeden, hulp, bijstand, medewerking en aanwakkering... Dat iedereen ons dus met verschen iever en genegenheid de hand reike om den strijd manmoedig en onver saagd tegen den groenen en rooden vijand voort te zetten... Jommer, halte zelle, 't Stemmeken en begint nog maar eerst te leven Wat scha jon gen is dat nu Zekere Bottal, van Brusael, heeft naar de Kamers eene petitie gezonden om te vragen dat Belgis geen éenen Staat meer zou uitmaken, maar 9 verschillige Staten elke pro vincie op haar eigen en geheel onafhankelijk Wat mag die vent daar wel van verwachten In 1896 bestonden er in ons land 189 maatschap pijen van biemelkers, met 7,108 leden. In Goal- Inunderen bestaan zoo 9 bonden. De kie kendieven zijn zeker te Booui eenige dagen in vakantie geweest?... Dij nsdag nacht hebben zij hunne gewone bezigheden hernomen. Ze stolen in de Nielsche straat 4 kiekens, en nen haan bij A. Hellemans en 3 kiekens en nen haan bij J Rijpens... O die sloebbers Woensdag mor- gend, te GceriiurdNbergcn, het kindje van A. Panis, loopt al spelende op den koer, viel in ee- nen ketel wateren verdronk... Hoe wreed voor die brave ouders I M. Bruggeman, secretaris van 't Weldadigheidsbureel, te Exanrde, is ge- dekoreerd met de madolje van eerste klas Pro ficiat Het is nu zeker en vast, dat het stand beeld van Willems te Gent zal opgericht wor den... Antwerpen prinsmuilt... Mij dunkt, dat die Antwerpenaars niet geern veel willen, maar alles. De gazetten der Werf zijn weer aan 't liegen dat het kraakt, maar och, wie moet dat nog verwonderen van gazetten, die gedoemd, ja zeker, gedoemd zijn De Bisschop heeft het plechtig uitgeroepen en wij herhalen het hier Wij achten het onze plicht de geloovigen te waarschuwen zich door dergelijke gazetten ('t Land van Aalst, Klokke Roeland, De Werk man, enz.) niet te laten misleiden. Vooral wie Vlaamsch verstaat is dat klaar. De lengte der ijzerenwegen in Europa gaat 600,000 kilo meters te boven men heeft 200 millioen kilos ijzer noodig gehad voor die ijzeren sporen. Men bezit 30,000 machienen, die jaarlijks 700 mihoen kilos kolen verbranden... Indien men éenen trein wilde maken der Europeesche stoomtuigen en rijtuigen, men zou eene rechte lijn kunnen vor men van Brussel naar St-Perersburg, in Rus land, en 800,000 reizigers zouden er met gemak plaats op vinden... Die rijtuigen zouden gevolgd zijn van 600,000 koop waren wagons. Weêral is eene nieuwe katholieke associatie gesticht, en dit te Andcnuc, in de provincie Namen... Gelukkige plaat sen, waar men gedurig werkt en niet wacht tot eenige dagen vóór den strijd, wanneer 't kalf verdronken en den put gevold is. Er komt eene ernstige geschiedenis te verschijnen over den slag van Waterloo, waarin men vindt dat Napoleon I verslagen werd dank aan den moed en de wilskracht van het Belgisch-Hol- landsch leger... Men doet met recht opmerken, dat die soldaten hunne krijgsopvoeding hadden verkregen in tien maanden tijds. Zij waren ver deeld in bataljons van militairen en vrijwilligers En heden willen onze militaristen ons komen opvijzen dat een Vrijwilligersleger voor r.iets goed en is, en dat men ten minste 36 maanden noodig heeft om een goed soldaat te vormen 't Is dom! Ulog, nog, nog 19 wcckwkcux cn wc zijn onzen vierden kwijt... Onze con frater De Wekker van Thienen en zou dit voor waar niet betreuren, indien hij den raren, groe nen vogel, gelijk wij, van nabij kende Maar, alia, hoeveel menschen en heeft hij niet om den tuin geleid en den buik gevuld met zijne 8CHOONE woorden, gelijk onze achtbare con frater van Thienen meent uit den mond van on zen aardigen pastoor te hooren Voor den prijskamp van Rome voor de schilderkunst heb ben zich 69 mededingers aangeboden... Maar't getal dat zal aanvaard worden, zal zekerlijk veef minder wezen. De geheele verzending van brieven in België bedroeg verleden jaar 26 miljoen stuks gerekend aan 10 centiemen door een, heeft die verzending eene weerde van 2 miljoen en 600 duizend frank in postzegels... Lappa Te HleiuNkcrke is er een jongeling die moest loten, maar die door vergetelheid op de lijst niet was gezet en dus niet mocht noch kon loten... Wat zullen ze daarmeê nu beginnen? Eindelijk heeft men de hand aan 't werk ge slegen om te Antwerpen eene brug over de Schelde te leggen. Nen ingenieur is naar Ameri ka vertrokken om er de brug van Brooclyn te bestudeeren. Een ouderling van Kt-.Rosme-ten- Ai'oodc, wilde Zondag een roomerken cognac drinken, doch hij vergiste zich van flesch en dronk acidephéniquein het eerste werd hij niets kwalijks gewaar, maar terwijl hij in de geburen de zaak vertelde, kreeg hij opeens zulke hevige pijnen, dat hij een uur later den geest gaf. Tot Mchcudclbckc is, tusschen lotelingen, nog al erg met de messen gevochten. Eene overgroo- te menigte, waaronder 15,000 bedevaarders, woonde te Rome, zondag morgend, de mis van H. den Paus bij Leo XIII werd geestdriftig toegejuicht. Na de mis te hebben gecelebreerd zong de H. Vader het Te Deum en gaf met krach tige stem den zegen. De Paus geniet eene uit muntende gezondheid.M. Doktoor Mertens, van Gyscgem, onze geachte abonnent, is Rid der Leopoldsorde geslagen... Heil en'Geluk- wensch aan onzen alomgeachten Vriend Leve de nieuwe Ridder Nieuws uit Nederbra- kcl per draadmaarzeef serieus, zelle Nen liefhebber van vogelen zag Zondag eene kraai loopen met een afgeschoten been, op den koer van Marie uit den Tooneelbond... Pak ze, pak ze, riep hij, ik zal trakteeren Tien mannen van goeden wil sprongen er achter en brachten het kraaiken in de armen van zijnen bewonde raar. Drij flesschen Leuvens per man klonk het... Jamoor,... als alles opgedronken was, kwam het uit dat het de kraai was van Tistjen en 't manneken had er zich bijna dood voor gevoch ten om ze te hebben De liefhebber van vo gels werd braaf uitgelachen omdat hij voor niets getiakteerd had, en kreeg tot belooning nog eeni ge pikken toe van de kraai. De Gravin van Vlaanderen heeft een titje ziekskes geweest, een specie van den flawijnzak, maar 't is al veel be- ter- Er is van de week te Gent, bij de socia listen, in Vooruit gestolen. Juist den dag te voren had Vooruiteen artikel afgekondigd, waarin hij het gebod Gij zult niet stelen bespotte en den diefstal verontschuldigde. Belle et bon, zegt de Waal, maar nu laat Vooruit door het Gerecht een onderzoek achter de dieven instellen, om die jongens, die toch niets anders deden dan zijnen raad volgen, achter de grendels te draaien... Dat noemt men bij de Rooden logiek zijn. Hector Lebon, advokaat te Antwerpen heeft zijn ont- s^ag gegeven als ondervoorzitter der tttiputfo volkspartij... Nog al eenen dus die er van onder trekt... Als de schuur op 't invallen staat, ver huizen de ratten, zegt een oud Vlaamsch spreek woord. De honderdjarige jubilé der Koophan delsrechtbanken zal op 3 October van dit jaar gevierd worden. De genaamde Dalschaert, van flicliellebclle, is vrijdag door zijne kar te Wetteren overreden en wel zoo erg dat hij eeni ge uren nadien aan zijne wonden bezweek, en tot Dikkclvenne heeft een ontaarde zoon zijne moeder zoo deerlijk mishandeld, dat zij verleden donderdag overleden is het monster is aange houden. De forten van Metz, in Duitschland gaan afgebroken worden. De burgemeester De Wandel, van Sincerhebbe-Vloerscglieiii, komt Ridder der Leopoldsorde genoemd te wor den. Hartelijk proficiat aan M. De Wandel Dat is goed om weten, zie Het socialistenblad Le Peuple deelt een statistiek meê, waarin de bij zonderste fortuinen van Frankrijk en Duitsch land worden opgesomd en voegt er bij Wat prachtige spijskaart voor de aanstaande maatschap pelijke revolutieZulke verklaringen, aan de so cialisten ontsnapt, zijn goed om weten en nog be ter om 't onthouden. Le Devoir, het demokra- ten voddeken, ofte zeeppapierke, heeft zijn laats te snik gegeven; 't en verschijnt nie meer... Teeken van vooruitgang, niet waar, Pie den Al weter Te Pretoria is Krüger als presideut herkozen 'k ga hem algauw mijn viesietkaartje sturen. Men meldt mij uit Thollcnibcek, dat verleden Zondag de jonge dochter Emma Peere mans, nog maar 20 jaar oud, op straat doodge vallen is... Die subiete dooden is van 't wreedste dat nen mensch kan overkomen daarom, weest altijd bereid de dood kent noch rang noch ou derdom... Waakt en bidt, want gij weet noch uur noch tijd Pitje de Dood komt gelijk nen dief in den nacht, zonder aan te kloppen. Waver wordt verlicht met den elektrik... Wat denkt er de stad Aalst van Die vent van St-Hlartcu« Licrdc, waarvan de Brusselsche gazetten d'an- der week spraken, was van den hooischelf geval len, men weet niet hoe zeker is 't, dat hij nog vroolijk met zijne broeders 't noenmaal had ge nomen en maar een kwaartier kon weg zijn, als men hem vond liggen onder de ladder van den schelf... 't Was een voorbeeldige jongeling, van iedereen geacht en bemind ook woonden de Congreganisten in overgroot getal zijne begrafe nis bij. De loting is begonnen te Antwerpen; zij zal zes dagen duren. Weet ge hoeveel loterkens er zijn Maar 2,022 't Hoogste nummer is 2582 en teppeken 561... Wie in de 1300 trekt is nen grooten twijfelaar. De perste die trok was Piet Ackerman hij haalde umbero 2075 uit het trom melken... Als wij maar weder van geen walle- bakkerij en hooren uit die stad, want op die zes dagen wordt er zoo wat gebrast en gelampet. Zondag namiddag heeft zekere E. D.... met een ijzeren handboom de vitrien ingeslagen bij den herbergier Gustaaf Dauwe, te Audciinnrde. De dader is door den policiekommissaris aan gehouden. Er is proces-verbaal opgesteld. Maandag morgend kwam zekere M. Uittenhove van Denderhautem naar de statie van Rinove gereden om volk van den trein te halen. Bij het terugkeeren sprong de jongeling uit zijn tilbury en viel. Het wiel reed hem over den halshij had eene groote wonde aan het hoofd en verloor veel bloed. Men vreest voor zijn leven. De «ncppenjacht met het geweer in de bosschen zal toegelaten zijn van 1 Meert tot 10 April in al de provinciën. Groote kavalkade te Wleze, op Zondag 20 en vastenavonddinsdag 22 Februari. De stoet zal gevormd wor den in de Molenstraat om telkens 0111 2 ure namiddag te vertrekken. De taam van Wieze voor dergelijke fees ten moet niet meer gemaakt worden.. Hiermede sluit ik mijn kronijk met de pen, maar niet met het hart, gelijk de soldaten in hunne brieven zeggen. Kibeladoeken. Santbergen. Allebosch Charles Louis 67 De Cooman Jef 44 De Wilder Fons 50 DeVilleJef 100 De Cuicq Frans 73 DeJonghe Ward 14 Jons Benediktus §9 Turrekens Ré 53 Van der Haegen Cyrille 43 Van Wilder Julien 42 Vlassenbroeck Mil 110 Rieuwcnhove Herremans Victor 34 Malfroid 54 Van Cauwelaert Franciscus 28 Verdonck 96 Waarbeek I loteling Koster's zoon ver uit. Appeiterrc Carton Victor Daem Gustaaf Jozef De Decker Leopold Benoit De Freyn Leopold Galle Isidoor Libyns René Mangelinckx Emile 8 Torrekens Charles-Louis 9 Van den Bossche August 10 \'an der Bracht Louis Achille II Van Hauwe Jan Baptist 12 Van Paepegem Jan Baptist 64 105 77 137 142 96 94 130 92 39 31 114 Kerkelijk Nieuws. Dagwijzer. Zondag, 20. H. Thecla. liet E- vangelie is van den Zaligmaker, die naar Jerusalem ging en aan zijne Apos telen zegde dat alles ging volbracht worden wat van hem geschreven stond hoe zij hem gingen aan de heidenen le veren, begekkeu, geeseleu, bespuwen en ter dood brengen en hoe hij den derden dag weer zou opstaan. Maandag, 21. H. Ablebertus. Dijnsdag, 22. St Pieters-Stoel te Antiochië. Woensdag, 23. Asschewoensdag. Donderdag, 24. H. Matthias. Vrijdag, 25. H. Walburga. Zaterdag, 26. H. Petrus Dam. M. Dierickx, onze wakkere Volks vertegenwoordiger, heeft in de Kamers gevraagd of er niets te doen is aan het ziugen van onzedige liedjes op de stra ten De minister heeft geantwoord dat die zaak onder de toepassing van het strafwetboek niet valt, maar wat er kau gedaan wordeu de gemeente mag een reglement maken om dit te verbie den en te straffen. Wij wenschen uit den grond van ons hert te Aalst zulk een reglement te zien bestaan en toepassen. Men kan niet te streng zijn tegen die vuile zede- looze liederen. Zij zijn 't bederf van de jonkheid. Zondag 27 Februari aanstaande zal onze Tooneelgilde 'l Zal gaan een A- vondfeest geven, dat evenals de voor gaande puik belooft te zijn. Men speelt De Tamboer van 't Keurregiment, waarmede men reeds bij eene eerste opvoering zooveel bijval verkreeg. Dat de spelers maar oppassen, want ik zal eens mijne pen scherpen om verslag te geven over het avondfeest. Men verzoekt ons te willen melden, dat de personen die kaarten voor het concert begeeren, vriendelijk verzocht zijn deze te willen nemen van heden af, (alle dagen van 11 tot 11 1/2 uren des voormiddags) bij M. Dufrène, drukker, alhier. Dit geldt bijzonderlijk voor de voor- behoudene plaatsen. Iets waarover wij verwonderd zijn, is dat in onze gemeente, waar zooveel felle Vlamingen wonen, nog geen Ko- miteit tot stand gekomen is voor het vieren van den honderdsten verjaardag van dou Boerenkrijg. Zouden onze vrienden misschien van zins zijn diesaangaande werkeloos to blijven Het herdenken der Helden van 1798 is nochtans de verheerlijking van onzen Godsdienst en ons Vlaamsch Vaderland Wellicht denken zij dat er nog tijd genoeg is om de zaak in gang te stellen maar men neme in acht dat men nooit te vroeg kan beginnen als men zeker wil zijn van den goeden uitslag. Ware er geen middel om over dat onderwerp eenige woorden te spreken op het concert van 27 Februari aaust. Men denke er eens aan. Jan Audax. Men zegt dat de menschen, die weerwolf of Kledden worden, (dit geschiedt als zij een verbond aangaan met den duivel) or niet van at geraken tenzij als hun vel, hun wolvenvei ver brand wordt. Dit moet met hunne volle toestemming geschie den en zij moeten op dien oogeublik zich ver verwijderen.Men verhaalt zoo vau eenen boerenknecht, die 's nachts Kledden was zijn vel stak hij zorgvuldig gedurende den dag weg en als de avond viel trok hij het aan om zich in het eenzame veld te begeven. De pachter kwam dit te vernemen, want hij had de verbergplaats ontdekt, 's Anderdaags moest het vel in den broodoven gesteken worden en vuurken van gemaakt. De knecht was verre, verre gevlucht, en toen het wolvenvei aan t laaien was, kwam de jongen al huilende en schreeuwende afgeloopen Mijn vel brandt Ik kan het niet uitstaan Aai ik brand En hij lag zich te krenkelen op den grond van pijn, zoolang er van zijn weerwolfsvel niets meer als asch ovei bleef. Sedert dien heeft hij geen goesting meer gehad om Kledden te worden. Luistert naar hetgeen er gebeurde over meer dan honderd jaren in het Sluierstraatje alhier, ten huizo genaamd Den Sluyere. Iu dit huis was eeue kat gekomen, men weet niet van waar, eene schoone beest, groot en zwart van haar. Poes was daar seffens van den huize zij was vleiend en streelend, wierd be mind van gausch het gezin, en omdat zij lustig wist potten en pannen af te lekken, kreeg zij den naam van Pot. Haar gewoon plaatsken was de schouw, waar zij zich wist goed te warmen aan de vlammeu van den hcerd. De meester van den huize, Crabbeels, was bode op Geeraardsbergen, een braai man, doch rijker aan kinderen dan aan geld. Daar Crabbeels door zijn ambt verplicht was van veel te reizen, was hij eens alleen, moederziel alleen 's nachts op het Lokerenveld, toen hem een leger katten kwamen omringen, die dansten en zongen rond hem En zij brachteu al de secreten uit van Crabbeels' huishou den. Bevangen van schrik liep de sukkelaar regelrecht naar Aalst, en thuis gekomen, na zijne alteratie afgespoeld te heb ben, vertelde hij aan vrouw en kinderen de zonderlinge ge beurtenis, waarvan hij het vernederde slachtoffer kwam te zijn. Pot, in haar hoeksken aan den heerd, had alles afgeluis terd, en een spottend kattelachje zweefde op hare fijne muil, toen Crabbeels, op eens haar aanschouwende, uitriep Ah, Potik geloof dat gij de groote plichtige zijtPot, kerelken] gij waart er ook bij Eu Pot stond recht en zei Nauwlijks had zij die woorden uitgesproken, of zij sprong de schouw in en was verdwenen, om nooit terug te keeren. (Wordt voortgezet). fwOClfënlillgC, die brave, rustige Parochie? Daar zouden er straatschenders en nachtloopers hun plezier vinden ruiten aan stukken te werpen Zouden dat somtijds ook geen demokraten zijn van de nieuwe soort f*remmingen heeft er 4 in op 8 lotelingen. Er was eerst nog al plezier, maar daarna veel verdriet. Het aange zicht van René Sunaert is per ongeval met een pintglas zooda- gekwetst, dat men den doktoor Van der Linden van Ide- gem moest gaan roepen om de wonden toe te naaien.De zoon van den overleden burgemeester Petrus De Bruyn heeft 83 gelot en is er ver mee uit. En in de schoone gemeenten Idcgcm en Schemlclbekc heeft er hem maar éenen loteling ingetrokken. Dat is kunnen. 441 Eensklaps schalde er een aanjagend triomfge- schreeuw. Het scheen van achter de vestingmuren her komstig. Een hevig gedruisch van rennende paarden, een ontzettend geklank en gerammel van wapenen deden den toren tot in zijne grondvesten daveren. Allen luisterden met aandacht. Na eene poos riep Iwein zegevierend c Hoera I Hoerade verlossing Hoort, Aalstenaars, die jubelkreten! Dirk en Daniël zijn daar De valbrug neergelatenen ijlde den toren uit. Geen oproerlingen, geen verraders telde Aalst meer. Als moedige Aalstenaars zoudeu de krijgers voor hunne geboortestad hun bloed vergieten. Bij den machtigen roep Leve Iwein Leve Dirk vlogen zij den held achterna. De valbrug plofte kreunend neer. Talrijke legerscharen, van de onmisbare voorraads- middelen voorzien, stormden met woest gebruis Aalst binnen. HoeraHoerasteeg het nogmaals boven de wakker geschudde stad. De opgetogen Iwein drukte de hand van Dirk, Da niël, Arnold van Denemarken, Gervaas van Praet, Wal ter Krommelin, Hendrik van Burburg, Diederik van Dik- smuiden en andere Vlaamsche ridders, wier wapenrus tingen in den maneschijn met ongewoon geflikker en ge schitter prijkten. En Dirk van den Elzas sprak op plechtigen toon - Aan deze muren, door heldenvolk verdedigd, vertrouw ik mijn lot. Vereenigd blijven wij, o dappere strijd- genooten, in leven en doodAalst behoudt onze lyken in haren schoot of viert onze zegepraal en zet mij Vlaan- derens kroon op het hoofd Sieur Crabbeels, gü goede bode, Dat de Heer u toch behoude Uwe vrouw is een zottin En uw dochters zijn 't niet min. g'Hebt reel dochters, knappe vrouwen, Konden zfj maar eenen trouwen Zottekoppen zfjn 't voorwaar Met hun krollen in het haar. Uwe zoon drinkt alle dagen Veel genever met behagen En gfj spuwt er ook niet naar, Sieur Crabbeels, en is 't niet waar Ja ik, meester, 'k was er by, 'k Heb gedanst aan uwe zfj.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2