jKn Verloren. XXI. LUIBRECIITS. OOST-VLAANDEREN. 11 Buitenland.- Nieuws uit Aalst. VASTENAVOND 1898 Is/L IE S T marque la croix d'or, seule maison de vente Mademoiselle Marie Van Cleemputte, 6, Rue de l'Echarpe a Alost. Veemarkten. Denderwindeke Melkerijen en Pensioenkassen. In de Kamers. Moorsel.- Vastenavond. Encens pour Eglises Burgerlijke Stand. Aalst. gerlijdeuden groote betoogingen gehouden om we te vragen. Geen werk en geen eten, 't is ellendig. Italië armoê is troef. In ver schillende steden hebben de hon- werk en brood te vragen, ueen went eu geen eieu, i is enendig. Italië wordt gestraft voor zijne kerkvervolging. In Nederlandsch- Indie hebben de langdurige regens groote overstroomingen teweeggebracht; schrikkelijk veel schade aan de tabakplau- terijen. Er zijn verscheidene personen in de ramp omgeko men. Spanje zal 't moeten opgeven met zijnen Cuba de opstand is ver van gedempt te zijn deze week nog hebben de opstandelingen onderstand outvaugeu uit Amerika, eene bende vrijbuiters is aangekomen, 70 man sterk, voorzien van 5000 geweeren, 3000 kilos dynamiet en 200,000 kardoezen. 0— Oostenrijk zit met de socialisten op 't lijf. In sommi ge streken gaat het er nog al toe. Te Kislarkang hebben zij den vrederechter mishandeld, te Agard staken zij een huis in brand, waar ze wisten dat de gendarmen in waren de gen darmen zijn moeten vluchten langs de vensters. In een ander dorp heeft eeu gevecht in regel plaats gehad tusscheu de troe pen en de socialisten. In Italië, te Catonia, ligt er zoo geweldig veel sneeuw, dat de treins uiet meer kunnen rijden. 0— De oorlog op Cuba kost jaarlijks aan Spanje 400 mil joen. 'tls afgrijselijk.— heeft nooit eene feestelijkheid van dien aard beleefd gelijk er maandag, bij het huwelijk van M. Cosyns-Sonck ge vierd is. De geachte echtelingen hebbem het helder, prachtig weder gelukt, dat wij hun gewenscht hadden. Van Zondag af waren de muzikan ten aan het leeren en herhalen van hunne schoonste mu ziekstukken om er de getrouwden mede te vereeren binst het noenmaal, op de hofsteê van M. Van Langenaeke, hun nen oom, bij wien Juffer Sonck woonachtig was. Van den vroegen morgend was het een geschut gelijk in eenen kleinen oorlog. Ook was iedereen al vroeg in de weer aan het plaatsen van arken en zegebogen of het versieren hunner huizen. Gansch de omstreek was saamgestroomd 't geleek er een der bestgelukte kermisdagen. Van aan de hofstede tot aan de kerk, op eenen afstand van io k 15 minuten, stond de baan van sparreboompjes beplant. Het was er een heen en weer rijden van koetsen met twee peerden zonder weerga. Van uit de koets gingen de echtelingen in het droog ter kerk langs een schoon ding, dat ze couloir heeten. De getuigen waren Senator Van Vreckem en Volksvertegenwoordiger De Sadeleer. De mu zikanten zijn wel getrakteerd geweest en mogen daarenbo ven, ten koste der gehuwden, een instrument koopen voor de maatschappij. Iedereen heeft zich te beloven gehad over de milddadige handelwijze der nieuwgetrouwden. God schenke hun vele jaren in volle geluk en rijke zegening 1 Mnr CAni7TFI7R onze geliefde Volksvertegen- JJIj OAULLLLll, woordiger, heeft iu de Ka mer de volgende vraag gesteld aan M. Vandeu Peereboom Het bestuur vau ijzeren wegen heeft sedert drie jaar, op mijne aanvraag, besloten de twee doortochten 73 en 71, die bestaan op den ijzerenweg iu de gemeente Elene, bij Sotte- gem af te schaffen en ze door twee bruggen te vervangen. Wanneer zullen de aangekondigde werken uitgevoerd wor- den? n De heer Minister heeft geantwoord dat de werken in den loop van den aanstnanden zomer zullen uitgevoerd wor den. De inwoners van Elene en omliggende zullen dit met een waar genoegen vernemen en er hunnen geachten Volksverte genwoordiger dankbaar voor zijn. Te St IHartena-Ltcrde de pensioenkas ingericht verle den Zondag de conferentie daarover gegeven, genoot zoo grooten bijval, dat 40 personen zich lieten inschrijven; men rekent dat er binnen 14 dagen ten minste 300 zullen zijn. Men zou hier ook geerne de melkerij, afdeeling van Gce- rardsbergen, ingericht hebben, met eenen afroomer op de parochie, maar de boeren zijn 'lijk overal, te wantrouwig 't is waar, de voorzichtigheid is de moeder van den porce- 442 Wat was er intusschen van Lauretta en Boudewijn geworden Sedert het mislukt stormloopen op Folkets kasteel, had de diepbeproefde jonkver weer dagelijks de snerpend- ste zielsfoltering te ondergaan Rambolds liefdesverkla ringen. Hoe hooger Lauretta's afschuw klom, hoe heviger minnegloed het hart des snoodaards verteerde. De gezondheid der ongelukkige had een zwaren krak gehad. Doodsbleek waren de wangen, zonder glans de oogen. Zij trachtte naar den dood nooit toch kon ze door den huwelijksband met haren verloofde veereenigd wor den. Iweiu zou immers zijnen opstand tegen Willem eerstdaags met den dood bekoopen. Voor eeuwig ook was haar het geluk ontnomen heuren vader te omhel zen. Hoe dikwerf lispelde zij een gebed, opdat de Almachtige haar aan de stoffelijke, booze wereld onttrek ken zou, van de verafschuwde aardsche banden bevrij den, opvoeren zou naar den hemel, waar zij bruidegom en vader zou weerzien Ook, toen het bevel der ont hoofding vóór Aalst uit Willems mond klonk, voelde de ongelukkige zich om het hart verlicht dra liep haar leinwinkel, doch 't is ook waar, dat wie bijziende is nen bril moet heb1 .11 en moet twee keeren zien zien, altijd maar zien, en intusschen slaat het 12 uren, tijd om te gaan slapen, en er gebeurt niets. Die slaapt werkt niet en daarmeêamen en uit... Jommer, nié zelle, 't is nog niet uit; 't zal in gang geraken met eenige men- schen van goeden wil en d'andere zul len geheel zeker volgen, ze kunnen er niet uit. De Kamer bespreekt begrooting van 't leger. de heeft gevraagd om den diensttijd te vermin doren, zooals in Holland eu in Dene marken. Men zou ook den vrijwilligers- dienst moeten begunstigen, met aan de vrijwilligers, na verloop van hunnen diensttijd, burgerlijke bedieningen te verzekeren. Bravo, M. Colfs, dat hoo- ren wij u geern vragen. M. Kenkin, een jong advokaatje, kristen demokraatje, die meent dat hij al 't verstand alleen heeft, heeft 25 din gen te gelijk beknibbeld en afgekeurd. Hij zou alles willen veranderen en af schaffen, maar hij zegt uiet wat hij in de plaats zou zetten. M. Woeste zette hem eens netjes op zijn plaats. M. zeg de hij, wij zijn ook voor de goede veran deringen, ik ben ook voor 't vrijwilli gersleger maar zegt ons als 't u belieft eens, wat moet de regeeriDg doen om toekomende jaar een vrijwilligersleger op de been te kunnen brengen wat is uw plan welke zijn uwe voorstellen Albreken is gemakkelijk, maar opbou wen is wat anders. 't Is door 't ministerie van oorlog vastgesteld dat er eene kerk gaat ge bouwd worden voor de soldaten in 't kamp van Bcverloo een schoon ge dacht en dat keureu wij volop goed. Wie het niet goedkeurt, dat is Bertrand, want die is komen klagen in de Kamers dat 't leger door minister Van de Peere boom verkwezeld wordt. Hoort ge dat, ouders, de socialisten, indien ze kon- deu, zouden aan uwe zoons in 't leger alle religie en godsdienstig gevoelen ontnemen, en als zij van onder dienst zouden komen, zij zouden uw kruis en uwe schande zijn. Luibeken komt bij zijnen kamaraad Spiegels en zegt Vriend, wees zoo goed mij eens dezen brief voor te lezen, maar op dus danige wijze, dat gij zelf niet en weet wat er in staatik en heb niet gaarn dat elkeen weet wat men mij schrijft. Goed. maar zeg mij dan ook, hoe ik dit kan doen Wel, niets is zoo simpel, ant woordt Luibrechts steek in elk oor nen vinger, 'k zal 'k ik den brief vast houden zoo zult gij niet hooren wat ge leest en ik wel. De Moniteur bevat te dezer dagen de lijst der voorwer pen, op de spoorbanen en in de statiën van den Belgischen staatsspoorweg gevonden, van 1 Januari tot 30 Juni 1897. Deze voorwerpen zullen op 14 Meert toekomende in de verkoopzaal der domeinen, te Cureghem, open baar verkocht worden. De lijst beslaat twee bladzijden in kleine letter van den Moniteur, zij is verdeeld in 184 nummers, waaronder er zijn van meer dan 600 voorwerpen van dezelfde soort. In deze lijst be merken wij 253 hoeden van allen aard, 190 mutsen, 32 broeken, 73 moffels, 564 paar handschoenen, 344 onpare hand schoenen, 150 zakdoeken, 90 paar ga- lochen, 3 onderrokken, 1267 paraplus, 570 wandelstokken, 610 pakken, 3 photographietoestellen, 90 sleutelbos sen, 276 boeken en vlugschriften, 36 paternosters, 133 porte-monnaies, 2 valsche tandgebitten, 127 pijpen, 53 pince-nez, 3 luchtbanden van rijwielen en 7 toebehoorten, 14 uurwerken en 300 fransche postzegels. Het getal regenschermen en hand schoenen is bijzonder talrijk, maar ook deze voorwerpen verliest men ge makkelijk. Doch eene broek in den trein verliezen, dat is nog al aardig men kan toch in zijn vliegende vaan van de reis niet thuis komen Nazareth. Zaterdag namiddag bevond zich de genaamde Jan Baptist D'Hondt met andere personen in de herberg l)en Vogelzang, tusschen Nazareth en Asper gelegen. Eeu twist ontstond om eene nietige redenplot seling kreeg D'Hondt eenen messteek, plofte ten gronde en bleef ter plaats dood. De dader nam de vlucht, doch werd weldra aangehouden door de gendar men van Nazareth, die van de mis daad verwittigd werden. De moorde naar is zekere Theophiel S... van Na zareth. Nevclc. Sinds vier jareu reeds waren de ge broeders Frederik en Alexander Verbiest, land bouwers, woneude op de wijk Kcrrobroeck, er op uit, eens de dieven, door welke zij onophoudend bezocht werden, op heeterdaad te vangen. Zater dag nacht is hun dat gelukt. Inderdaad, vier die ven verschenen op het hofeeu bevond zich aan het kiekenkot, terwijl de drie anderen de wacht hielden. Weldra was een hunner gekniptde drie anderen konden vluchten, doch moesten hunne breekijzers en eenen zak kiekens, dien nacht bij Ferdinant Cocquet gestolen, achterlaten. Zondag morgend werd de geknipte dief naar het policiekommissariaat en van daar naar het ge meentegevang gebracht. Hij deed alras zijne mede plichtigen kennen, die ook aangehouden werden. Gent. Maandag avond, rond 8 1/2 ure is op do Brusselsche laan een bloedig gevecht geleverd. Twee personen bevonden zich in de herberg nr 20. Een twist ontstond tusschen twee der aanwezigen en een hunner die dronken was werd aan de deur gezet. Hij kwam eenige oogenblikken later terug gewapend met een mes en bracht een der andere personen twee steken toe. De wonden zijn gelukkig niet erg. Een politieagent heeft dinsdag morgend in de St-Lievensstraat eenen persoon aangehouden die met eene geslotene bus omhalingen deed voor eene weduwe met 7 kinders. De bus is aangeslagen en de man heeft bekend dat hij voor zichzelven roud- giug- Quatrccbt. Do genaamde Marie Plens, oud 66 jaren, ging zondag, rond 7 uro 's avonds, naar het kasteel vau den graaf Do Bueren, zoo als ge woonlijk, om den overschot van het eten voor haar en haar ziekelijken broeder. De broeder, haar niet ziende terugkomen, ging de geburen verwittigen en men zette zich op zoek. De ongelukkige vrouw werd in den vijver van het kasteel verdronken ge vonden. Men denkt dat zij door de duisternis zal misstapt om over de brug van hot kasteel te gaan en in den wal zal gevallen zijn. In den nacht van I* zondag tot maan- A dag is er een ge weldige brand uit geborsten in het pachthof van M. Petrus De Smet, landbouwer te Moorsel, Kruisa- i beel. Geheel de hoeve met gansch den inhoud is de prooi der vlam men geworden. Twee koeien en een varken zijn er ook in gebleven. De brand is begonnen in het kiekenhok en heeft zich spoedig aan de gebouwen medegedeeld. Men denkt dat de brand door kiekendieven veroorzaakt is. De schade wordt gerekend van 9000 tot 10,000 franks alles was verzekerd. Belcclc. Vrijdag is er brand ontstaan in het huis der wed. Van Boxelaore in de Eindstraat. Het houtmagazijn is bijna geheel vernield. Gelukkig hebben de geburen zich spoedig met veel iever aan 't werk gezet en het vuur dat reeds eeno groo te uitbreiding nam, kuunen beperken. XoÊuluf/i'utt. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Meirschaut, Korte Zoutstraat. Schouwburg vnu inlsf. De tweede opvoering van DE GOIFDBOEK, door het het Koninklijk Tooneelgezel- schap 't Land van Riem zal niet op 13 zoo als verkeerdelijk gemeld was, maar wel den Zon dag G IHnnrt aanstaande opgevoerd worden. Wij raden onze Lezers van Stad en Buiten, liefhebbers van iets dat puiks is, van heden af aan hunne schikkingen te nemen om den too- neelavondstond van 6 Maart bij te wonen en zich van kaarten te voorzien. PARI Dill- X. Gij doet ons verdriet aan. Bartholomeus. Voor de naaste week, wij betrouwen er ons op. Daniël. In geen jaar van u gehoord; zit gij in den kuil der leeuwen S. M. L. Onzen hertelijken dank. Audax. Gazetten komen en brief volgt. Jef. Wij trekken just 4350 num. Neen, 'k'ben voor 14 dagen van huis, ergo.?. Geene gemaskerde personen zullen binnenge laten worden ter herberg Den Bonten Os, bij Cy- rille De Vis, Beekveld. STEDELIJK BESTUUR VAN AELST. POLICIEMAATREGELS De Burgemeester der stad Aelst gezien de wet vau 30 Juni 1842 es de wet vau 16 en 24 Augusti 1790 en verdere reglementen van politie, heeft goedgevonden de volgende maatregels vast te stel len nopens de vastenavouddageu van 1898 Art. 1. - -Het is toegelaten zich binnen deze stad te maskeren Zondag 20 Februari aanstaande van den middag tot 7 uren 's avonds, Maandag en Dijnsdag 21 en 22 Februari van 7 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds en Zondag 27 Februari van 's middags tot 7 uren 's avonds. Art. 2. Het is verboden aan de maskers ge bruik te maken van alle soorten van wapens, als vuurroeren, pistolen, sabels, degens, stokten, bla zen, spruiten, poeder- en zemelzakken en andere diergelijken, waardoor zij anderen zouden kunnen hinderen, van zich te vermommen met onbetame lijke kleederen, die de zeden of de rust zouden kunnen storen alsook met geestelijke of militaire kleederen lezen, zingen of uitdeelen van eenige schriften, die de eer van anderen of de zeden zou den kunnen kwetsen iemand aan te randen of te gen iemands dank in hunne huizen te dringen. Art. 3. Het is insgelijks verboden de raas kers te tergen of te beleedigen. Art. 4. Alle maskers of andere verklcede personen zullen op 't eerste aanzoek van de politie zich moeten begeven ten bureele derzelve, om zich aldaar te doen kennen en er de inlichtingen te ge ven, die hun zullen gevraagd worden. Art. 5. De overtreders van de tegenwoordige schikkingen zullen aangehouden worden en geleid naar 't burgerlijk arresthuis, alwaar men ten hun ne opzichte zulke maatregels nemen zal als 't zal belmoren, behoudens de rechterlijke vervolgingen, zoo tegen hun als tegen de ouders en andere per sonen verantwoordelijk volgens de wet. Art. 6. Do confettis mogen langs den open baren weg niet opgeraapt worden. Art. 7. Het is verboden confetti of welkdaui- ge werptuigen te gooien binnen de openbare in richtingen. Art. 8. De overtreders zullen strafbaar zijn met de straffen van enkele politie. Art. 9. Op Zondag 20 Februari, Maandag en Dijnsdag 21 en 22 Februari en Zondag 27 Februari aanstaande zal de aftochtsklok niet geluid worden. Art. 10. De commissaris en agenten van po litie zijn gelast met de uitvoering van het tegen woordig reglement, hetwelk zal aangeplakt ea af gekondigd worden op de gewone wijze. Gedaan en afgekondigd ten stadhuize van Aelst den 14 Februari 1898. De Burgemeester M.-L. GHEERAERDTS. Werloren Jachthond, wit met bruine viek V ken, beantwoordende aan den naam van Carat. Goede belooning aan wie hem te rugbrengt aan M. Notoris De Sadeleer, te Erembo- degem. STAD AELST. VERKOOPING van éO koopen allerbeste Het Kollege van Burgemeester en Schepenen dezer Stad, maakt bekend dat er op Zaterdag 12 Maart 1898, om 11 ure voormiddag, door het ambt van Deurwaarder JOZEF DE VOS, te Aelst, zal overgegaan worden tot de openbare verkooping van 45 koopen allerbeste Mest, van omtrent 2 kar ren ieder, liggende in het Slachthuis te Aelst. Op gewone voorwaarden en tijd van betaling mits goede borgstelling, Gedaan te Aalst, den 4 Februari 1898. De Burgemeester, De Secretaris, L. Gheeraerdts. O. Reyntens. PA RIJS la VILLETTE. Ossen Koeien Stieren Kalveren Schapen Varkens ter markt 3027 0778 353 1131 40182 4596 verkocht 2733 663 255 1070 18684 4296 per kilo. 115 1,00 124 ossen 150 koeien 34 veerzen 037 stieren 17 kalveren ANTWERPEN. Alle woensdagen, prijs per kilo 0,80 0,00 0,74 0,68 110 100 175 160 120 0,70 0,00 0,64 0,58 0 99 0,95 0,90 1,55 1,40 1,15 0,60 0,00 0,54 0,48 0,89 GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten000 Melkkoeien 063; groote ossen 03; jonge ossen 109; vaarzen 123; vette koeien 115 stieren 054 magere beesten 178; schapen 40lammeren 03; kalveren 082varkens 384loopers 06; viggens 476. De goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,00 tot 1,25. De grasbeesten 00,0 tot 0,00. De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven levend gewogen, van 0,78 tot 0,90. KORTRIJK. Te koop: 202 koeien, verkocht 150 vaarzen verkocht 61 stieren; verkocht 16ossen verkocht Geboorten Mannelijk 17 Vrouwelijk 11 28. Huwelijken. J. Pyck, fruithand. metM. Boou, z.b. J. De Coninck, landb. met A. Podevyn, landb. L. Buys, loodgieter, met N. Gillade, z.b. M. Keur- vels, poliss. met C. De Coster, tw. J. Dierickx, tw. met C. Boone, tw. -L. Poleyn, tw. met D. Van Sande, z.b. A. Vau Heirseele, spoorwegb. met E. De Nys, dienstm. E. D'Hoker, machi nist, met M. Triest, z.b. Overlijdens. L. Van den Steen, ui. D'flaem, landb. 56 j. Zoutstraatpoort. A. Cornelis, we Callebaut, z.b. 79 j. Moorsel baan. F. De Wolf, vr. Scbollaert, z.b. 43 j. Eilandstr. C. De Cock, kleerm. 56 j. Brabandstr. C. Verleysen, w° Cornaud, z.b. 69 jZonuestraat. 6 kinderen onder do 7 jaren. Hospitiis Celebris, temploque foroque decora Urbs Alosta suum tollit ad astra caput. Coctilis ut lupuli sic lseti farris abundans, Agricolam duplici fee no re pascit ager. Gens hilaris, gens gnava manu, gens indole recta, Et teres, et priscis moribus atque tide (1). Max db Vrikndt, Urbes Flandria et Brabantice. (1) De stad Aalst, beroemd om hare gastvrijheid, fier op haren tem pel en op hare openbare plaats, verheft haar hoofd hemelwaarts. Op are vruchtbare velden oogst de landman met dubbele maat de rijpe noptrossen en de zware korenaren. Haar vlijtig volk is beleefd, geestig ron<>norstig van gemoed, van oude zeden en geloof. ■«J»-1 a> urv.**' Bfmi 0 liggende iu liet «luchthui» te Aelst. prijs 1,32 1,30 1,08 1,95 1,80 1,25 tl n 1,09

De Volksstem | 1898 | | pagina 3