Aalst.- Tooneelnieuws. Kookkunst vai ons Roese. OP DE REVUE. KIBELADDEREN Lietclacligheicl. zaterdagnacht aangehouden, in do hoop van hen belangrijke inlichtingen te bekomen. Aanhouding van een der daders. Eene depeche, maandag morgend uit Athene verzouden, meldt dat een der daders van den aan- slag tegen den koniug van Griekenland gepleegd, aangehouden is. Het is zekere Karaditzi, een on dergeschikt bediende van het gemeentebestuur van Athene. Karaditzi heeft maandag bekentenissen gedaan. Hij bekent op den koning geschoten te hebben, maar hij weigert zijne medeplichtige aan te duiden. Men veronderstelt dat Karaditzi deel maakt van eene geheime vereeuiging die voor doel heeft den koning te vermoorden. De dader is 35 jaar oud en behoort tot een zekere soort van slecht volk dat men te Athene" koutzavantie noemt. Hij schijnt een oppervlakkig gedacht van de anarchie te heb ben hij was bediende op het stadhuis, waar men hem enkel zag om zijn maandgeld te trekken. I.afer Karditzi heelt verklaard dat hij zes kogels geschoten heeft en zijn gezel twee. Indien deze laatste koelbloediger geweest ware, zou de aanslag gelukt zijn doch de koning stond recht en nam zijn wandelstok, en de mede plichtige werd bang. Karditzi heeft ook verklaard dat hij het leven van prinses Maria zou gespaard hebben. Het plan der samenzweerders was den koetsier en de peerden van het koninklijk rijtuig te dooden en den koning af te maken bij middel van pistoolschoten zij droegen elk een pistool van groot kaliber. Op de plaats waar de aanslag ge pleegd werd had de koning soms de gewoonte van uit het rijtuig te stappen en een eind te voet te gaan maar daar het te koud was, bleef de vorst in het rijtuig. De dader toont zich voortdurend onbeschaamd en onverschillig hij is niet gehuwd en heeft geene familie zijn verleden is zeer slecht en men weet niet boe hij eene plaats heeft kunnen bekomen in een openbaar bestuur. De policie van Atheneu heeft twee vrienden van Karditzi aangehouden een dezer wordt verdacht de medeplichtige te zijn. De ontdekking van den dader is toe te schrijven aan een soldaat, die 's nachts iets verdachts zag op de koer van het huis van Karditzi, en dit spoor aanduidde. Men verzekert dat de dader als openbaar ambte naar het Te Deutn heeft bijgewoond dat Zondag in de metropolitaanscbe kerk gezongen werd hij keurde luidop den aanslag af en onderscheidde zich door zijnen geestdrift op den doortocht des konings. Karditzi heeft gezegd dat hij zijne medeplichti gen niet zal verraden en dat hij zwijgen zal. Het stedelijk bestuur van Athenen heeft beslo ten op de plaats van den aanslag eene boetkapel op te richten. In meestal .le steden van het rijk zijn de inwo ners zondag in de kerken bijeengekomen om voor de koninklijke familie te bidden. Al de dagbladen van Griekenland zijn het eens om den afschuw uit te drukken, dien hun de aan slag tegen het leven van den koning inboezemt. Zij brengen hulde aan den moed waarvan de koning blijken gegeven heeft en verklaren dat de aanslag voor gevolg zal hebben dat de genegenheid van het grieksche volk voor den koning zal aangroeien en dat het stamhuis steviger zal bevestigd worden. KRONIJK VAN Weerom eene week de eeuwigheid in, beminde le zeressen en lezers.... Wat vliegt de tijd toch ras voor bij de week is om of 't en schilt niet veel 1.. En zeg gen, dat de dagen die ver- loopen zijn, niet meer te- rugkeeren Zie,gemoogt me vrij gelooven, 't is niet slecht van tijd tot tijd te philosofeeren over de nietigheid en de verganke lijkheid van de aardsche wellusten en de snelheid des tijds, opdat wij allen, zooveel we zijn, iede reen in zijnen staat, goed gebruik zouden maken van den tijd en in braafzaamheid en neerstigheid onze dagen zouden overbrengen. Onthoudt het allen goed (en de socialisten mogen er van zeg gen wat ze willen) Bij den boord van 't graf blijft alles staan, behalve het goed, dat wij ter eere Gods zullen gedaan hebben. M. Beer- naert, voorzitter der Kamer, ligt met de influen za.Prins Albert heeft dinsdag zijne reis rond de wereld begonnen kolonel Jungbluth en dok- toor Melis vergezellen hem. Charbonnel, ge- weet wel, die FrniiNchc alweter, die zijne kap over de haag geworpen heeft, gaat te Parijs trouwen met zekere weduwe Perron. Ze mag dienen viezen Jambonus stoutelijk hebben. De gerechtskosten voor het proces van den vui- len romanschrijver Zola bedragen slechts 79 fr. plus 4 frank per getuige voor de dagingen dat en is dus nog niemendalle, maar de 3 duizend fr. boet en het jaar prison, dat hij op den nek kreeg, wa blieft er niamé Een soldaat, zekere De Potter, belg van geboorte, die in Algcric voor 'n onnoozel bagatelle terechtstond voor den krijgsraad, heeft met een steen naar den voorzit ter geworpen, echter zonder hem te treffen. De Belg werd voor dit feit ter dood veroordeeld. De hoogleeraar M. Van Biervliet is benoemd tot sekretaris der katholieke Hoogeschool van Leu ven, in vervanging van M. Willems. Ge vindt toch nalatige menschen. Zou men gelooven dat er van de oude leening van Brussel nog 482 uit- gclotte titels overblijven, die nooit ter betaling aangeboden zijn Die titels hebben een weer de van honderd en elf duizend drij honderd en veertig frank daaronder zijn er twee loten van 25,000 frank. In Mei 1899 is het provintiale tentoonstelling te Gent, en de vier grootste ste den van gansch de wereld zijn Louden, Aiew- York, Parijs en Berlijn. New-York is ge sticht in 1623, Berlijn in de jaren iroo en de twee andere ben ik vergeten. Weet ge wat taal de Flulanders spreken Finland, dat weet ge toch liggen Op de golf van Bohtnie, ginder al de kanten van St-Petersburg en Riga (vanwaar al het Russisch vlas komt, dat het onze onder den voet brachtwelnu, eene specie van Vlaauiscli spreken zij daar... Over eenige jaren was er een Bruggeling, die in proces lag met nen beestenkoopman van die streek, en op 't tribu naal bracht hij een taalman meê, met 't gedacht dat de heeren van het tribunaal hem niet zouden verstaan hebben, maar als de President hem be zig hoorde met zijnen taalman Atjja, zeide hij, verste, spriek veur vleems. Jefken de Champet ter van Elversele, dertig jaren in dienst van Moeder Justicia, en nog niet gedekoreerd, dat is waarachtig ongepermesoeplepeld 1... Zeg eens, M. Schollaert, en zijn er in 't Ministerie geen me- daillen of kruiskens meer Tot Appels is de stal van boer Smekens met gansch den inboe del de prooi der vlammen geworden 2 diezend frank schade, door verzekering gedekt. Te Rotterdam is uit Engeland een hengst aange voerd, genaamd Balmoral, die aangekocht is voor rekening van het ministerie van landbouw in Hongarië, voor de som van 16,000 pond ster lings, ofte 400,000 fr 11 Er was bevel gegeven op den rand der nieuwe Fransche gouden en zil veren munt de leus Dien protege la Franse te vervangen door de woorden Liberie, Egalité, Fra- ternitêmaar, God dank I dit besluit is nu inge trokken de oude leus zal behouden blijven. Tot Etterbeek wordt eene groote koopwaren- statie gebouwd. Het sneeuwt nog altijd over vloedig in de Ardeuneu in het vlakke veld ligt de sneeuw meer dan een voet hoog en op ze kere plaatsen heeft hij ware heuvels gevormd, zoodat het verkeer op de banen bijna onmogelijk is. Metwienge verkeert wordt ge geëerd. Unite Par iel la-bns eu geluisterd (Hu m-u 17 wcckskcu* zijn wij ouzen vierden kwijtEu wie maandag avond de prachti ge Revue der Trompetters niet bijwoont, en zal er niet mogen over meë klappen... De betaling der daghuren aan de werklieden van den ijzerenweg zal voortaan alle weken plaats hebben, in plaats van alle veertien dagen. Dat kan er nog door, alia Te Tongeren zal gedurende den eersten trimester geene enkele zaak voor het asissenhof komen. De keizerin van Rusland ligt aangetast van de wijnpokken. M. Audenaert is policiecommissaris van Zele benoemd, en van policie sprekende, moeten wij hier lof en dank zeggen aan den heer Burge meester en het Politiekorps van Aalst, over de krachtige beteugeling van 't zingen der slechte liedjes gedurende de carnavaldagen men heeft er weinige gehoord, wat er de Alweter der Werf ook over zeevere. Wat zullen we nogal hoo- ren?... Te Wecncn heeft men deverledene week eene gansche gebrade koe tentoongesteld. De Fransche Republiek kost in 1898 488,000 fr. per uur of 11,712,000 fr. per dag aan de lastenbetalers. Onder Napoleon had men maar 114,3000 fr. per uur noodig. 't Schijnt dat die kosten alle jaren met 40,000 fr. per uur vermeer deren. Toe maar, jongens, 't en kan niet meer op. De kunstschilders Delehaye en Mellard zijn gelast met de herstelling van Rubens' mees terstukken uit de Lieve Vrouwkerk van Ant werpen. Hand en Groet van Kibeladoeken. Stadsschouwburg. Zondag aanstaandè, om half zes uren stipt ,'s avonds, op algemeen verzoek, tweede en laatste opvoering van DE GOUDBOER,. door 't Land van Riem. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene 2,50 eer ste rang 2,00.; tweede rang 1,50 g'aanderijen 1 frank en 50 centiemen. Wij zetten onze lezers uit den omtrek van Aalst, liefhebbers van iets meesterlijk op tooneelkundig gebied, dringend aan. Zondag op onze schouwburgzaal aanwezig te zijn zij zullen zich voorzeker tijd noch ge ringe onkosten beklagen. Stadsschouwburg. Maandag eerstkomende, om 6 1/2 uren stipt 's avonds, opvoering van het groot kluchtig drama met zang ÖLIE DRIJFT BOVEN door den Ka tholieken Tromp etter sckib onzer stad. Ziehier de bedrijven 1. Het com plot 2. Eene meeting 3. Een on noozel vermaak; 4. Eene uitvinding des duivels; 5. De Zegepraal. Kleine Harmonie (30 uit voerders), onder het bestuur van M. V. Rogghé: 1. Fleur d'or, fantazij 2. Flink wie der wind. ga- lopp, I. Ivanovici 3. Miranda, polka-mazurka 4. Kneippscher Grasschlupfer Marche, von Ulbrich, op woorden van P. Van Nuffel5. Par monts et par veauxgalop, G. Colint 6. In der Zweisch, walzer, Rad. Forster. Zang en begeleiding van piano door M. G. Pape. De deuren zullen tijdens de uitvoering gesloten blijven. Niemand hoege naamd zal worden binnengelaten, zotider drager te zijn eener i*er*oontiJke inkomkaart. Kerkelijk Nieuws. Dagwijzer. Zondag, 6 Meert. H. Coleta. Het Evangelie van den berg Thabor, waar Jesus met Petrus, Jacobus en Joan nes opklom en veranderde van gedaan te, zoodanig dat zijn aanschijn blonk gelijk de zon, en dat zijne kleederen zoo wit wierden als sneeuw, en dat Sint Pieter uitriep Heer, het is hier goed om zijn, laat ons hier drij tenten maken eene voor U, eene voor Mo zes en eene voor Elias. En er kwam eene stem, die zegde Die is mijn welbeminde Z0011, in wien ik al mijn behagen gesteld heb. Maandag, 7. H. Thomas van Aquinen, de prins der godsgeleerden Dijnsdag, 8. H. Joannes de Deo. Woensdag, 9. H. Francisca. Donderdag, 10. H.H. 40 marte laren. Vrijdag, 11. H. Coleta. Zaterdag, 12. H.Gregorius, paus Priesterlijke benoemingen. M. E. Back, onderpastoor te Haes- donck, is benoemd tot pastoor te Leu- pegem M. L. Dutry, onderpastoor te Deynze, is benoemd tot pastoor dei- nieuwe parochie van Backte. Zijn benoemd tot onderpastoors te Aalter, iu vervanging van M. Burrick die naar de zendingen van Amerika vertrekt, M. Kestens, onderpastoor te Kruyskautem te Kruyshautem, M. De Paepe, onderpastoor te Beirvelde te Beirvelde, M. De Poorter, onderpas toor te Nieukerken; te Nieukerkeu, M Vander Linden, onderpastoor te Den der wiudeke te Denderwindekc, M. De Clippelc, leeraar in 't St-Gregoriusge- sticht te Ledeberg. VOLLE AFLAAT in de kerk der Arme Claren-Coletin- nen op Zondag 6 Maart, Feestdag van de H. Maagd Coleta. De diensten zullen geschieden alsvolgt Om 6 ure de eerste Mis met uitstelling vau het Allerheiligste Sacrament tot 11a het Lof. Om kwaart na 3 ure het sermoon door den E. H. Roegiers, pastoor van het Gasthuis daarna het Lof. CROCANT. Legt ne vierkanten steen van boven op bet jacht. Maakt binst eenen deeg neemt een wijnroomer bloem, een roo mer suiker (geraspt broodsuiker), een ei en dat te samen lang slaan dat bet goed kan loopen en 2 a 3 druppels amandels. Bestrijk de platen met een weinig boter en giet er den deeg op, laat hem goed in den oven bakken op eenen heeten steen, maar vooraleer gij hem in den oven steekt moet gij er eerst nog eenige stukken amandelkerns van boven in leggen, en laat hem goed bakken. Als bij genoeg is neemt bom van de platiu en legt hem rond eene koude flesch. PODDING. Doe een liter zoete melk koken, en werpt er dan een stuk vanille en suiker in en laat ze verkoelen, neem dan den vorm, botert hem goed, neemt drij eie ren, slaat ze goed dooreen en vermengd ze in de melk. Leg in den vorm eene ronde beschuiten vermengd met maka- rons en andere fijne gebakken giet er dan een lepel van de melk daarover, dan opnieuw eene ronde beschuit en eenige rozijnen en alzoo voort tot dat de vorm vol is. Om te eindigen giet er een weinig rhum boven en bestrijkt het met een weinig boter van boven en steekt hem eene halve uur in den oven. Ons Roese. NiflUWPIlhnW Aldaar is godvruch- meuwbiiiiuve. tigoyeriC(Jea eeae tel le jonkheid van 30 jaar, Remi Cools over eenige maanden ziek geworden, voortsgesukkeld, over 14 dageu berecht en nu overleden. Een Poolsche edelman, Rosciusko genaamd, was uron en uren verre ge kend, om zijn medelijden en zijne lief dadigheid. Nooit'kwam hem eeh arme man te gen, of die kreeg eene milde almoes. Nu, op zekeren dag vertrouwde hij zijn gewoonlijk rijpaard aan een zijner vrienden, wien hij met eene boodschap gelast had. De jonge ruiter vertrok spoedig om de zaken van zijnen vriend te vereffe nen. Doch de reis ging zoo snel niet als hij het eerst gedacht had. Bij zijne terugkomst begaf hij zich dadelijk bij Rosciusko, en zeide hem ik dank u wel; leen mij uw paard niet meer, indien gij mij terzelfdertijd uwe beurs niet wilt toevertrouwen. Zoo dikwijls onderweg, een arme zijneu hoed uitstak om eene almoes te ont van gen, zoo dikwijls bleet uw paard stil staan. Gij kunt deuken iu welke verle genheid ik mij dan bevond, ik die juist geen enkelen duit op mij had. Nutte loos waren mijne zweep eu sporen, ik kon het ros niet doen voortgaan, voor- allcer den arme iets bekomen had. Om mij uit de zwarigheid te redden, heb ik niets beter gevonden dan het gebaar van iemand, die ahnoezen geeft, na te maken en dan alleen kon ik uw paard bedwingen, en mijnen weg voortzet ten. i) - Onzen Broeder. Pië, er speelt al nen tijd een gedacht in mijn hoofd. Pie. Ah I wat ben ik blij ik ben sedert nen tijd al t'ein- de gepeinsd. Onzen Broeder. Wij zullen d'Aalsteueers ne keer doen opzien, wacht Pie. Ah, goed, laat ne keer hooren. Onzen Broeder. Ze zeggen en zo schrijven daar azoo in al de gazetten van 't land, dammen kapot zijn, dat ons kraam invalt; ik heb gepeisd van eens eene revue t'houden van ons groot volk, en ne keer te doen zien... Pie. Waar zoudt ge die revue houden Onzen Broeder. Hier t'Aalst, waaromniet? en ons kopstukken eens bijeen roepen: ge zult ne keer een kortége zien van hier tot aan 't Vapeurkeu. Pie. I)a zou zijn om azoo ne keer ons cheffen te toonen van buiten 't stad? Onzen Broeder. Just. Zie, ik heb azoo een klein plan beginnen te maken. Pie. Van de stoet, wilt ge zeggen, van de revue alia Onzen Broeder. Ja. Zie, d'eerste komen ons muzikan ten van de christcne volkspartij, ze zullen allicht genoeg bla zen om de menschen doen buiten te komen. Pie. Den direkteur heeft mij gezeid dat ze 't naaste jaar zullen kunnen eene marsch spelen. Onzen Broeder. Dat is dus numero écu. Achter 't mu ziek, ouzen ongewijden drapeau, met ne man te peerd. Tie. Waar zullen wij da peerd gaan halen? Onzen Broeder. Och Heere, bij den eersten liberaal den besten, die een heeft. Pie. Goed alle, eu dan Onzen Broeder. En achter den drapeau, op root om lang te zijn, al de cheffen gelijk da'k u daar gezeid heb, wij allemaal. Pie. Wie is dat, wij allemaal Onzen Broeder. Da ben ekkik, en ik zal 't land van Aelst verbeelden. Pie. Ja, dat is eenen... Onzen Broeder. Achter mij zal komen Planckaert voor 't land van Somergem. Pie. Dat is twee... Onzen Broeder. Achter Planckaert, Bakker voor 't land van Ninove. Pie. Dat is drij. Onzen Broeder. Achter Bakker, Pelsmaeker voor't land van... Pie. Jommer, jommer, ge weet wel da Prosper sedert ang mee ons in bisboel ligt. Onzen Broeder. 't Is waar, ik en peisde er niet op. Pie. Da blijft bijgevolg drij. Onzen Broeder. Achter Bakker dan, Catillon voor 't and van... Pie. Jommer, halte, waar zijn uw zinnen, ge weet wel dat Catillon mee Planckaert overhoop ligt, hij wilt alleens zijn gazet niemeer drukken? Onzen Broeder. Wacht, 't is waar. Pie. Da blijft bijgevolg drij. 449 op de torens van den ringmuur werd vertienvoudigd. Men hield den Dender op en zijne waters overstroomden een deel der weiden en bosschen langs den oostelijken kant gelegeu. De bezetting, nu de verraders waren neergeveld, was met onversaagdheid bezield. De komst van Dirk en Da niël, met talrijke, uitgelezene legerscharen en de noodige levensmiddelen, hadden geestdrift en moed te ruggeschonken. Buiten de Bruggelingen, Gentenaars en andere oor- ogslieden door Dirk aangeworven, bezat Aalst tot ver weer Daniël's benden de krijgers uit de baronieën van Boelare, Gaver, Itode, Schoorisse en Zottegemde wa penknechten uit 's graven propre gemeenten en de serve-plaatsen. De gemeenten, welke deze strijders zonden, somden wij reeds op, bij het beschrijven van Akspoele's slag. Dit getal was nog merkelijk vermeerderd door de manschappen der Heeren van Aaigem, Amougies, Ber- chem, Borsbeke, St-Denijs-Boekel, Denderhoutem, Den derleeuw, Dikkele, Edelare, Eename, Elene, Eist, Eron- degem, Erpe, Etikhove, Ilaaltert, Heldergem, Hemelveer- degem, Herdersem, Herzele, Hillegem, Hundelgem, Kerks- ken, Iverkem, Leeuwergem, Leupegem, Liedekerke, Ste- Maria-Lierde, Lembeke, Massemen, Mere, Meilegem, Mel den, Mocrbeke, Neder-Eename, Nieukerke, Oordegem, Op- brakel, Orroir, Ottergem, Quaremont, Ressegem, Rozena- len, Smetlede, Viaue, Vlekkem, Volkegem, Voorde, Wel den, Westrem, Wijlegem en Zulzeke. Al deze dorpen maakten deel uit van het Land van Aalst, doch hadden huune bijzondere heeren. In het vijandelijk leger ook heerschten opgetogen heid en kloekmoedigheid, door hoop op plundering ge schraagd. De Brabanders en de benden van Willem Cli- ton snakten naar een beslissend stormloopen. Zij reken den op de overwinning, want het getal was voor hen. Godfried had zich met zijne legerscharen tusschea 1 IBIfclMl W'HIW

De Volksstem | 1898 | | pagina 2