m, 4° JAAR N' 166. IWEIN VAN AALST. f Sottegem. *0 ZATERDAG 12 MAART 1808 00ST-YLAANDERI5N. Aan de Waschkuip. Bureel Kapellestraat, 15, Aalst IVAAR ROME De grrroote wereldtaal Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, kosl 2,50 per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,50. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken en brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken, zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., aan zeer lage prijzen. Schoone keus van schoc.gerief voor scholen, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelijk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Nette. 't Zonneken moest er azoo eer lijk door komen, dammen kunnen gaan blee- ken, Jelle, den arbeid is er nu toch aan ge daan Jelle. Ik wensch het bij mijn zilveren l muts ook, 'k geloof dat 't leste in de kuip steekt, Nette Nette. Joot, mensch, kom, droog uw handen af, wij zullen eerst nog een tasken opgieten. Jelle. g'Hebt gelijk, want van azoo over die kuip te lig gen, en dien domp in uw gezicht, een potjen goeien doet deugd. Nette. Ai, mijn kind, zwijgt daaraf, 'k was al lang al dood had ik da moeten missen. Jelle. Da maunevolk verwijt ons da wel, maar de mij nen en is er ook nie vies van, wel ne neen. Nette. De mijnen ook nie, hij is altijd den eersten om nog ne keer deur te gieten, 't is hem gelijk, dik of dunne. Jellb. Hoe is 't verloopen, Nette, met de vastenavond, hedde uw volk nog bij tijd binnengekregen 's avonds Nette. Da gaat goed, jommer zelle, z'en zoün aan mij geen gemakkelijke vinden ook, ik kan goed verdragen dat z'hun ne keer amuseeren, in de week werken, zie gelijk wij, en 's zondags dan, ge weet wel, ik en kom daar niet tegen. Jelle. Jo, jo, 'tis azoo, een treffelijk amusement, maar op tijd t'huis, ik ben ook azoo, den boog en moet niet altijd gespannen zijn. Nette. Nem Jelle, pakt u nog ne snuif, kind, 't is ver- schen. Jelle. Mertji, Nette, 't is goeien zelle, hij vliegt tot in mijne kop. Nette. Ik pak altijd van denzelfden, ik staan daar op, zie. En 'k weet nie, maar da verzet azoo ne mensch zijn zin nen ne keer, en 't verlicht de kop. Jelle. Maar Nette, ik heb onzen Domien hooren in de gazet lezen dat in Amerika 't vrouwvolk ging stemrecht krij gen. Nette. Awé, awé, zoude gij uio al zoo goed kunnen kie zen als, j wen man Jelle. Ik vind ik dat ook maar 'k en had daar nu nog wel nie op gepeist zie, maar ge zoudt zeggen waarom dat da van in 't begin nie geweest en heeft dat 't vrouwvolk mocht kiezen. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. Op de Hertshage, wandelde Willem van Normandië koortsig met Rambold van Straten, Isaac van Voorme- zeele, Lambrecht van Iiuddervoorde en de burchtheeren van Oudenburg en Vinckt. Tusschen Zoutstraat- en Kapellepoort gaf Godfried van Brabant zijne bevelen. De kasteleins van Thielt, Gent en Ieperen, Lambrecht Van Wingeno en de Heeren van Jadbeke en Wijnendaal moedigden de arbeiders tot noeste vlijt aan. In Willems kamp stond weldra eene blijde opge timmerd Op een liggend stel van zware balken, schrijft Hofdijk, worden twee andere, tegen over elkander, steil in de hoogte gericht, die elk ter wederzijde door schuin aangeslagen stijlen worden gesteund, zoodat het geheele eene groote vastheid ontvaugt. Aan het boven einde der beide staande balken wordt, door middel van een spil, een andere balk verbonden, wiens kortste en dikste gedeelte nog sterk wordt verzwaard door een daar aan bevestigden bak met steenen. Hierdoor rijst het dun nere gedeelte, waaraan een slinger is verbonden, geheel in de hoogte, zoodat het met een koord, om een win das geslagen, moet worden neergetrokken, en alsdan aan een paal of blok met een klink wordt vastgezet, waarna er in den slinger een zware steen wordt gelegd. Trekt nu de geschutmeester dien klink weg, zoo springt het topeinde, en daarmee de slinger, met een krachtigen z^aai omhoog, en werpt den steen met geweld voor zich uit. Verder zag men eene tweede soort van blijde. Hier droeg de langste arm geenen slinger, maar eene lepel- Nette. Eh zeker om 't eten gereed te maken binst de kiezing, omdat 't zou gereed zijn tegen dat de kiezing gedaan is. Jelle. Wij zijn tochslooren, als ge gedaan hebt mee werken, moet 'toten gereedgemaakt worden, en dan afwasschen, nooit nie gedaan. Nette. En ik zeg er bij, dat 't vrouwvolk mocht kiezen, dammen ons beter aan de goei opi nie zoün houden als 't mansvolk. Jelle. Ik zeg het ook, g'hebt veel mansvolk dat hen veel te gemakkelijk laat verleen, en 't vrouwvolk is christelijker. Nette. 't ls allemaal zoo waar, mijn kind, wat dagge daar zegt. Jelle. g'Hoordt da wel, Da komt somwijlen t'huis en ze beginnen te vertellen van oenen die da gezeid heeft en da gezeid op een meeting of in een herberg, en z'en spreken er nie op, ze laten alles zeggen en ze zijn er tegen. Nette. Ja, dat en durft nie tegenspreken, die fron en zit daar azoo nie in gelijk in ons, mensch. Jelle. 'kZou ne keer willen, ofda'kook mijn woord nie en zou durven doen, al moest z'ik in d'haren vliegen. Nette. 't ls waar ook. Ze verwijten ons al tijd dammen een goed blad hebben, en zij en dur ven wel nie klappen, is da beter Jelle. Drinkt uw potjen uit, Netto, da'k u nog ne keer schenk. Nette. Hij was duivelsch heet, Jelle, maar goed zelle, hij zinkt tot in mijn hielen. Jelle. Zie daarmee hebben wij nieuwe kor- roge. Nette. Zeker, zie 'k ben nog zulken anderen mensch. Jelle. Als wij nu altijd goed aanwrijven, hebben wij in de valavond gedaan. Let er ne keer op, 't en zal nie veel schillen van d'halver zes. Nette. Daarvoor zullen wij ons moeten haas ten zeker Jelle. w'En doen, maar altijd aan toch. Ik keu die kuip, ik weet dat azoo apepré te schatten. Nette. Alia ten, zet do zeepeen betj en al hier, we zullen ne keer gaan zien. Ze zijn aan 't werk. ii. België. Tut, tuuuut I De trein verlaat Brussel uit de Luxemburgstatie, om 3 uren welhaast hebben wij de woeste Ardennen en de onbe woonde uitgestrekte landen voor bijgereden, en we komen in Ster- penich, eerste dorp van 't Hollandsch Luxemburg, om zeven uren en vijf en twintig. Hier zijn de dou aniers, maar't zijn brave menschen, ze zijn niet moeilijk. Na een kwartier zijn we weeral op reis. 't Is ook het oogenblik van voor de maag te zorgen, daarna eene cigaar te ontsteken en staminé te houden. Zwitserland. Wat later vliegt men Metz en Strasburg voor bij en terwijl men half aan 't waken en slapen is, houdt men voor twee minuten stil aan Mulhouse het is alsdan 4 uren van den morgeud. 't Is de mo ment van eens door't vensterken te sjoeren. Stil- lekens aan komt er verandering in de landerijen en de kleederdrachtmannen met platte mutsen, blauwen kiel en kortgebroekt. Wij naderen Zwit serland en om 5 uren springen wij uit den trein aan Bazel. 20 minuten stilstand. Nog eens de douanen, doch het zijn hier ook mannen met Vlaamsche herten zij en vallen de menschen niet lastig. Haastig een pot kaffé met een broodje en... en route in eene andere soort van wagens. Van Bazel vliegen wij naar Luzern, dwarsch door de Jurabergeu. Van tijd tot tijd kruipt onzen trein door eenen duiker of tunnel. Om 9 uren zijn wij aan Luzern, op het eerste uiteindo van het Meer dar Vier Kantons. Welke schoone tafereelen 1 En toch hier is nog het echte Zwitserland niet met zijn sneeuw, zijne rotsen, watervallen en ijsbergen 1 20 minuten later vertrekken wij uit Luzern, en nauwelijks weg of de sneeuwvlokjes beginnen in de lucht te wemelen men bemerkt het welhaast niet meer door de tooneclen die zich voor ons ont rollen, bergen, rotsblokken, hellingen met dennen- boomen beplant kruinen met sneeuw en ijs, enge valleien, diepe afgronden, hemelhooge toppen wel vier duizend meters hoog, kruinen met dorpjes en weiden bezet, kruinen met sneeuw en ijs. Duikers door de bergen, reusachtige bruggen over de stroo men. Hier, ja, bewondert men het vernuft van den mensch, maar bovenal de almacht van God I Van Brunnen naar Fluelen, en van daar klim men wij duizend meters hoog naar den San Go- thard maar de afstand is kort en de hellingen scherp... Hoe zal onzen trein die honderden me ters beklimmen Ei, als een korkentrekker draait hij in de rots. Na 1475 meters weg afgelegd te hebben in den Pfaffenssprunger tunnel, loopt hij 35 meters hoog, rolt hij in een kleinen duiker om nog 86 meters te hoogen in den tweeden draaitun- nel van Wattingen 1084 meters af te leggen. Wij komen eindelijk aan Goeschenen. Op een kilometer en half afstand zijn wij 215 meters hoo- ger geklommen. Na eenige minuten rust loopen wij in den mond van den San Gothard, die 2115 meters hoog is rekent en telt, als men in dien tunnel zit, hoeveel gewicht er boven uw hoofd hangt. In 22 minuten doorloopt men den bergkuil. Ten een en half uren 's middags komen wij in Airoio, eerste standplaats buiten den tunnel. Nu daalt de trein de bergen af en schiet over rotsen en bruggen, over stroomen en valleien, langs den zijkant der rots, op den boord van den afgrond, door nog twee spiraalduikers, langs den machtigen vloed den Tessin. De dorpjes en kerken vermenigvuldigenwij na deren Italië, want de druivenranken klimmen weelderig langs muren en bergen op. Einsteigen I en dan weer in den trein, waar wij eerst ontmoeten het meer van LUGANO. Dat meer, dat meer, onmogelijk de schoonheid ervan beschrijven 1 Italië. CHIASSO 1 Eerste ltaliaansche stad. De doua niers, die de menschen komen plagen... Nu gaan wij direct tot Milanen. Na acht en twintig uren en half gereisd te heb ben, komen wij in die stad toe. Frankrijks taal gaat achteruit en liet Vlaamsch komt meer en meer op, bij zonder in Zuid-Afrika. Hoerra voor onze schoone en dier bare moedertaal De Vlaming heeft ziju eigen taal, God gaf elk land de zijne En is zij rijk of is zij kaal Z'is Vlaamsch en z'is de mijne. f Met 't Fransch komt men overal te rechte I Hola Piet 1 ge zijt mis. Wat antwoordt gij op deze cijfers Iiet Engelsch is de moedertaal van 120 millioen men schen. Het Russisch is de moedertaal van 70 millioen menschen. Het Hoogduitsch is de moedertaal van 55 milli oen menschen. Het Nederduitsch, Vlaamsch of Hollandsch wordt gesproken daar 85 millioen menschen in beueden Duitschland, Holland, België, in 't Noor den van Frankrijk en Zuid-Afrika. Het Spaansóh is de moedertaal van 35 millioen menschen. Het Italiaansch is de moedertaal van 33 milli oen menschen. Eindelijk het Fransch is de mooderdaal van 23 millioen menschen. 't Is waar het Fransch is de algemeene diplo matieke taal geweest tusschen vele landen, maar heden staan Engelsch en Duitsch op den voorrang. Op zee is het evenzoo gelegen voor ééuen zee man die Fransch kent, komt gij er 10 tegen die Hollandsch en 50 die Engelsch spreken. De Heer Maurits Ve- keman is alhier in den Heer ontslapen. Zijn afsterven wordt door de gansche bevolking betreurd want hij was een ware volksvriend met de daad. De jon ge lieden verliezen in hem eenen wijzen opleider, de wezen oenen zekeren steun, de oude man eenen waren vertrooster en de armen oenen tnilden vriend. Wij allen verliezen in hem het voor beeld van den oprechten kristenen, die ons doen zien heeft hoe zeer de kriste- ne deugd de ware liefde haart tot zij nen evenmeusch. De Profondus. St-Aiiiaiidsbcrg. Op de koer sen van zondag is het paard van den baron Lunden gevallen in den spring- koers. Het is op den kop gestuikt bij het springen over eene haag, en brak zich den nek het bleef op den slag dood. Het paard hoorde toe aan baron Grenier. Baron Lunden, die het paard bereed, werd ook gekwetst, doch en kel lichtelijk. SI-LicvcuNlioulcin (wijk Hau- werzeele). In den nacht van zon dag tot maandag, zijn al de ruiten uit geslagen van een onbewoond huis, toebehoorende aan den brouwer M. Sylvain Verbruggen. Men heeft aan stonds de gendarmen en het parket verwittigd, welke een onderzoek heb ben ingesteld. Eenige stokken en steenen zijn ter plaats gevonden. Bestclbepgeii. Zondag avond heeft een jongeling, die naar huis ging, van een andere, die hem af wachtte, eenen slag met een kneukel ijzer op het hoofd gekregen. Men zegt dat het slachtoffer overleden is. Ncheldewiiidckc. Eenige kin deren speelden deze week in de Sta tiestraat alhier, nabij eene beek, toen een ajarig kind opeens in het water viel. Seraphien De Smet, vader van g kinderen, sprong het kind achterna en was zoo gelukkig het van eene zekere dood te redden. De brave man zal voorzeker beloond worden. (ient. Eerlijke daad. De ge naamde Karei Broos, bediende aan den openbaren reinigheidsdienst, wo nende Tulpstraat, 88, vond dezer da gen een zilveren uurwerk met zilve ren ketting. De werkman, gehoor gevende aan zijne gevoelens van eerlijkheid maak te dezen vondst bekend aan de policie en door hare bemiddeling was de eige naar der verloren voorwerpen ont dekt, en kon de eerlijke vinder hem ze terug ter hand bestellen. Deze schoone daad verdient ver meld te worden. Zwijndcccht. Over eenige da gen was de genaamde J. B. D. op zij nen akker aan het omdelven Op eens stootte hij op een hard voorwerp. Weeral eenen steen morde J. B. Hij stootte nog wat harder, en daar be gon het te pruisen en te bruisen, dat het een plezier was om zien. Maar wat duivel mag daar toch in den grond zitten, dacht J. B. Hij zoekt en hij vindt... vijf flesschen rooden wijn, eene flesch champagne en daarbij eene kapotgestampte champagneHesch, waaruit het lekker vocht gaan vlie gen was. Daar J. B. niet gewoon is wijn of ml N O Sü b O b m wz DOOR

De Volksstem | 1898 | | pagina 1