Kookkunst van ons Roese. Nieuws van verre. NIEUWS VAN SOORTEN. KIBELADOEKEN Marjan 11e en Koben-Koob. Moorsel.- champagne te drinken, heeft hij de flesschen ge- stopt gelaten en ze te huis in zijnen kelder ge borgen. Maar, vraagt J. B. zich af, hoe zijn die koste lijke flesschen daar toch gekomen Hij heeft ze ei niet gelegd en niemand had hem die plaats voor wijnkelder afgehuurd Nt-AuiaudHberg. Zondag, op de peerden- koersen, zijn er nog andere ongevallen gebeurd, buiten dat welk wij reeds melden. De zadel van het peerd Dendoscope was niet goed vast, en schoot in den loop onder het peerd. De ruiter Crawhez kon in tijds den voet uit de stijgbeugels niet los maken en werd een 30tal meters ver medegesleept. Hij kon eindelijk eenen boom vastgrijpen zijne leers scheurde open en hij was los. llij is nog al erg gekwetst aan de knieën. De berijder van het peerd Esope is op het hoold gevallen, doch her stelde spoedig. Bottclnerc. In den nacht tusschen zondag en maandag keerde de landbouwer O. Luez, van Oosterzeele, huiswaarts, toen hij door twee perso nen aangerand word, die hem niet minder dan elf messteken toebrachten. Van op de plaats waarde moordpoging gebeurde tot Moortzeele toe kon men het bloedig spoor van het slachtoffer volgen. De daders zijn onbekend. Een onderzoek is geopend. «ccraardsbcrgcu. In den nacht tusschen zaterdag en zondag werd Gustaaf Bauwens, van Ideghera, werkman in de statie van Geeraardsber- gen, den arm tusschen twee buffels vermorzeld. De ongelukkige werd naar 't gasthuis overgebracht waar men den arm heeft moeten afzetten. Gustaaf Bauwens was bezig met de wagens aan een te haken, toen zijn hiel tusschen de riggels bleef vastzitten hij deed alle mogelijke pogingen om los te geraken, en werd aldus den arm verplet terd. St-Llcvciis-E»«clir. Zondag om 10 ure 's avonds kwam de veldwachter De Roeck der ge meente St-Lievens-Essche huiswaarts. Nabij zijne woning hoorde hij gerucht op straathet waren de gebroeders D..., geburen van den veldwachter, die aan 't wisten waren. De policieman bevool hun naar hunne woning te gaan, doch zij gehoorzaam den niet en vielen den veldwachter aan. Lievinus D. bracht den veldwachter een gevaarlijken mes steek toe in den rug. Het slachtoffer viel badend in zijn bloed. De vrouw van den veldwachter, getuige van het feit, kreeg insgelijks slagen van de aanran ders in allerhaast werd de geneesheer Oste ge roepen die de eerste zorgen aan het slachtoffer toe diende. Maandag morgend kwamen de gendarmen van Herzele ter plaats zij hebben Lievinus D..., aan gehouden en naar het gevang geleid in den na middag is het parket van Oudenaarde, vergezeld van twee wetsdoktoors, te St-Lievens-Essche aau- gekomen om een onderzoek in te stellen. Lievinus D..., is in het gevang van Oudenaarde opgesloten. De staat van den veldwachter is gevaarlijk. KRONIJK VAN Nu hebben we 't winter- ken, hé, Vrienden 'k Ben van de week met meer dan éen nat pak thuis gekomen, g'hebt er de complementen van. De broeder van socialist Destré van Char leroi treed in het Semina rie van Mccheleii. Het schijnt dat er tot Antwer pen wel 50,000 kilos kon- fetti verkocht is... Is het waar, dat de Wet De Vriendt-Coremans met dezen zittijd zou kun nen gestemd worden Dat zou den Vlamingen welkom zijn. Al de liberale en militarische gazetten zijn Zolagezind. Liever turksch dan paapsch 1 Binnen eenigen tijd, zegt men, zul len de reiskaartjes voor heen en terug geldig zijn voor twee werkdagen, gelijk voor welken werk dag en afstand. De heer Van den Peereboom zou al de spoorwegmaatschappijen van België ver zoeken denzelfden maatregel in te voefen. Dat ware een goede en billijke maatregel. Onze achtbare volksvertegenwoordiger en Staatsmi nister Woeste is eerevoorzitter gekozen onzer vereeniging der katholieke dagbladschrijvers en hoogleeraar Van Biervliet is sekretaris gekozen der Hoogeschool van Leuveu, in de plaats van wijlen M. Willems. Te Doel is overleden.M. Jan Frans Hellemond, toebehoorende aan eene der voornaamste en geachte familiën der paro chie. Moge hij in vrede rusten I M. Van Ham- me is benoemd tot policiecommissaris der ge meente Attache.Majoor Thys heeft een der loten van 100,000 fr. der Congoleening gewon nen en Vooruit van «ent heeft zijnen bilan moe ten neerleggen, tengevolge van een proces inge spannen door Benoni Van Huffel. DeZ.E.H. kanunnik Roelandts, overste der Zusters van Liefde, nog onderpastoor geweest tot Aalst, is door den koning-soeverein van Congo gedeko- reerd met de gouden medalie der Orde van den Leeuw.Na 30 Juni zullen de postzegels der brusselsche tentoonstelling niet meer mogen ge bruikt worden voor postwissels, kwittanties, postbons of spaarbulletijns. De stad Reggio, in Italië, heeft hare betalingen gestaakt zij is dus bankroet.... Italia una, Italia po vera 1 In Dultwchlnnil is er brand ontstaan in een koolput erzijn reeds 20 lijken opgehaald. Och arme. De Vlaamsche schrijver Alfons Van Loo komt te Kneaaclacre te overlijden in den ouderdom van 4.3 jaren. Rust in vrede, goede vriend 1 O dien onnoozelen trip Te behaer beek komt er nen vent zijn huismeester te ver moorden, omdat deze laatste hem de som van 23 frank reklameerde Er is in den jongsten tijd veel gesproken over Joden en over de macht, waarover zij schijnen te beschikken. Wilt ge weten hoeveel Joden er nog op denaardbodem loopen Drie opmakers van statistieken heb ben het getal hiervan opgegeven hunne cijfers komen nagenoeg overeen zij gaan van 6,568 duizend tot 7,056,000. Te IlesMegeui leeft eene lamilie van 5 broeders, die respectievelijk den ouderdom hebben bereikt van 90, 80, 78, 73 en 58 jaren, zijnde te zamen 387 jaren... 't Is eene ware Mathusalems familie. Prins Albert is woensdag te Ncw-York aangekomen zijne gezondheid is opperbest. Pitje Snot is over leden tot Brussel. In eenen huishoudelij- ken twist had zijne vrouw hem eene flesch vitri ool in het aangezicht geworpen, en 'tis daarvan dat hij gestorven is. A'og 16 wcckskens en wc ziju onzen vierden kwijl. Wat hoo- ren wij veel van landverraad tegenwoordig In Duilschlaitd riekt het erg aangebrand reeds 40 aanhoudingen zijn gedaan. De Koninklijke Familie van Griekenland heeft Zondag namid dag den eerstenteen gelegd der boetkapel, die zal opgericht worden ter plaats waar den aan- slag gepleegd werd, op de baan naar Phaleros. De belgische Regeering heeft in Engeland voor 500,000 fr. nieuwe lokomotieven besteld. Uit de Nederlandsche provintic Friesland meldt men dat er zooveel vraag is naar konijnen, 't Zijn d Rngelschmans, die achter die beestjes loopen, mitsgaders den Djek nog voor een fijn en malsch brokje uitkomt. Spijtig dat de Held van de Werf Zondag in de Meditatie niet was in Sint Jozefskerk... Pater Rumoldus sprekende over de verergernis, heeft niet weinig afgegeven op de slechte gazetten. Kostelooze postkaarten worden ter beschikking van het publiek gesteld, waardoor de handelaar het spoorwegbestuur kan verwittigen, wanneer hij pakken te verzenden heeft. Deze worden dan ten huize afgehaald. Hij gaat er hem al gauw eenige halen KIBELADOEKEN. Kerkelijk IYieuws. Dagwijzer. Zondag, 13. H. Christina. Het Evangelie van den bezetene, die stom was en uit wien Jezus den boozen geest verjoeg. Maandag, 14. H. Mathildis. Dijnsdag, 15. H. Longinus. Woensdag, 16. H. Eusebia. Donderdag, 17. H. Gertrudis. Vrijdag, 18. H. Landoaldus. Zaterdag, 19.H. Toseph, patroon van België. Priesterlijke benoeming. De E. H. Verschaffel is surveillant benoemd in 't St Gregoriusgesticht te Ledeberg. Marjanne. Maar, zeg mij ne keer, manwaar hebt gij azoo maandag den grondigen avond gezeten Koben-Koob. Ah, vrouwt je, 'k ben ne keer naar den tre- ater geweest. Marjanne. Naar den the- ater en naar den welken I Koben-Koob.Wel,sjerne- 'v| twee 1 op stadsschouwburg Naar de Revi gaan zien van den Katholieken Trompettersclub 1 Marjanne. Jaan watten, Koben, g'en ziet gij er niet meer op, zelle 1Er en was daar zeker nie als groot volk Koben-Koob. 't En doet, 't en doet, Mar janne groot volk, werkvolk, burgerij,... eene op- gestampte zaal,... en't kiekekot bakans ingeval len onder 't gewicht... Marjanne. En hoe zaten d'affairens Was 't de moeite weerd Koben-Koob. ASTABLIEFT... Azoo eene kolossaale zwans, van den eeuwigen jamé en is da nog niet vertoond... De spelers mogen er zich mee moeien De mannen van 't Land van Riem, zeg gen ze, vrouw, en de Catharinisten, stonden er stom van Trompetters for ever I... Marjanne. Ge schiet met spek, Koben Koben-Koob. Absoluut niet, meusch maar 'k zal u meer zeggen Eu alles met eigen volk, al les in eerlijkheid en deftigheid... Er kwamen daar uff'ras en mamazelleu op, aktrisjen, noe men ze da, die daar stukken zongen uit den opera boef, mee een stemme van den nachtegaal eu den galm van nen wiawool! d'Hecren van Sint Cecile, awé, ze stonden zij daar PAF, en dat is pertan veel gezeid. Marjanne. Jommer joot I Koben-Koob. Ook werden de uffras sterk gebisseerd en verwierpen zij den grootsten bijval. Marjanne. Zoo dat het daar amuzant was Koben-Koob. Vier duizend patotterkens da moet ge ue keer vragen aan meuschen van Moor- sel, Niouwerkerken, Hofstade, enz., enz., die dat hebben bijgewoonl... Ne stadswerker heeft's an derdaags twee voeren knoppen uit de zaal gedaan, allemaal van de broeken gesprongen door 't danig lachen en al de schoon schildering van de muren gevallen door't handgeplak, Marjanne, en hollen in den planché van 't stampen, en 't zeegès uit de zetels geschokt, Marjanne Marjanne Marjanne. Koben Koben toch E11 was er daar dan niets bij van symfoni, fanfaar of har- moni Koben-Koob. Daten zou ik u niet just kun nen zeggen, vrouw, maar MUZIEK, extra schoon muziek, dat was 't er, wel 40 muzikanten, en eene piano, en Mijnheer Papo.... Dat is toch wel ne krasse en vlijtige vent, ewoor Marjanne. Jommer, halt, zeë, Koben, men heer Gistaaf, watten 1... Koben-Koob. En den eerepresident, die hem azoo zoo nijg devoeweert voor 't goed, was toch zoo zeer in de weer... Marjanne. Och, ja, Koben, Menheer Emil, de vriendschap in persoon, door 't Land van Aelst uitgemaakt voor papieren democraatdat den Al weter van de Werf dat eens aan d'erm menschen zegt, hij zal om zestien en hal ven krijgen I... Koben-Koob. g'Ilebt gelijk, Marjanne... Eu de naaste keer Marjanne. Ik luister, zelle, Koben. Koben-Koob. De naaste keer trekken wij te gaar op, want de Trompetters beginnen al op hun handen te speekelen om iets op te voeren, dat van geen stroo en zal zijn. Marjanne. Aanvaard 1 Fivan mijne Koben en de Katholioke Trompetters PODDING. Neemt twee kleine brookens of 2 pistolets snijdt ze in stukken en legt ze in eene kom, met suiker, kaneel en boter. Giet daarop twee zatten kokende melk. Als het brood geweekt is, duwt het dan kapot met ne lepel. Doet er dan een handvol rozijnen bij, eenige amandels, drij doren van eieren en het wit van die eieren in sneeuw geslegen. Mengelt alles wel door een botert uwe plaat, strooit er een weinig sui ker over en giet er alles in. Laat het een kwartier in den oven zitten. 't Is lekker, fijn, delicieus en 't kost weinig. En avant, ge kunt pro- beeren 't is den besten podding van Ons Roese. De groote jaarlijk- sche Concerts zullen plaats geven op Maan dag 11 April, 2do" Paaschdag en Zondag 17 April 1898, aan staande. Wij zullen ons heden bepalen met deze aankondiging, doch in de vol gende nummers geven wij een over zicht van 't programma 't zal oprecht de moeite weerd ziju dezen keer Dat de liefhebbers zich maar gereed hou den, want men maakt iets gereed dat puik is I Prijzen der plaatsen Voorbehoude- ne 1,50 eerste 1,00 tweede 50 centie men. In Italië, te Imeschi, is een werk huis waar men dynamiet bereidde, voor 't, doorboren van eenen berg, in de lucht gesprongen. Een bewaker werd door de ontploffing gedood. Te Keu len is woensdag een hotel ingestort. Men was bezig met groote veranderin gen te doen Acht metsers lagen onder de puineu 5 zijn er nog levend uitge haald, de drie andere ziju dood. In Perzlë ligt er zoo oubermhertig veel sneeuw dat op de baan van Teheran al le verkeer onderbrokeu is meer dan honderd menschen zijn door de sneeuw stormen omgekomen. Prinses Cle mentine, do ongelukkige weduwe van Prins Rodolf, is berecht. Mr en Me Eeman van Gent, die onlangs naar Egypte vertrokken zijn, zijn ook niet al te frisch; of 't erg zal zijn weten wij niet. In Cliinu is bijna een gansch eiland door een waterhoos verwoest gansche dorpen zijn weggevaagd. De oogst is vernield, gekwetsten en dooden zijn er met hoopen duizenden men schen zijn zonder schuilplaats en zon der bestaan. Mgr Van Rouslé, de eerste bisschop van den Congo, is rid der benoemd van de Leopoldsorde. De E. H. D'Hooge van Wichelen, die te iHatndi verblijft heeft de goude me dalie der orde van de Leeuw ontvan gen. Mgr D'Hooge, met nog 4 andere priesters van ons bisdom doet dienst voor de werklieden die den ijzereuweg leggen in den Congo. De Ilaliaau- sche volksvertegenwoordiger Cavalotti is in een tweegevecht gedood door een sabelsteek die den strotader afgesne den heeft. Hij is er nu wel mee, en hoe zal bij hierboven uitspelen Tweege vecht is door de H. Kerk op doodzonde verboden een tweegevocht is niets an ders dan een moord met voordacht en beleg. Eene nog al hevige aardbe ving is te Palermo en in andere steden van Secilië waargenomen. Zaterdag namiddag heeft te Coiiatautiuopel eeu onbekende verscheidene revolver schoten gelost op M. Marcadrosow, den sekretaris vau het Bulgaarsch gezant schap. Het slachtoffer is erg gekwetst. De oorzaak schijnt politieke wraak te zijn. De moordenaar is kunnen vluch ten. De Vereenigdo Staten van Ame rika maken groote toebereidsels voor den oorlog. Er is in de Kamer 50 milli- oen gevraagd voor 's lands verdediging en er is voorgesteld van de artillerie merkelijk te vermeerderen. 'tZou te gen Spanje om doen ziju over de kwes tie van Cuba, waar de Amerikanen hun te veel mee bemoeid hebben naar de goesting der Spanjaards. Vier onder officiers van de vuurwerkschool van Bourgca waren bezig met eene men geling van buskruit in te pakken toen ineens het vat ontplofte zij werden alle vier erg gekwetst, een van de vier is eenige oogenblikken nadien overleden. Slim, maar niet slim genoeg. Een per soon, die reeds veel tabak-en cigarenhan- delaars in de doeken had gelegd, was toch niet slim genoeg om zichzelven uit de doos te houden. Ziehier hoé hij handelde Hij trachtte te onderscheppen, bij welke fabrikanten de handelaars zich bevoor raadden en schreef dan in hunnen naam' eenen brief, met verzoek, aan den brenger dit was hij zelf of een jongen, dien hij met de boodschap zond eene hoe veelheid cigaren te geven van dit of dat merk. Gewoonlijk was er bij 'gevoegd goed ingepakt, om sef- feus verzonden te worden. Een fabrikant, die vernomen had dat een zijner collegas op die manier was beet genomen, kreeg ook zulk bezoek. Dadelijk lont riekende, verzocht hij den man, eenige minu ten neer te zitten, terwijl men het pak gereed maakte. Maar de fabrikant had naar de policie getelefoneerd en de ze kwam weldra binnen om hom eene andere pijp te leeren rooken. Brussel. Woedende kat. De kinderen van vrouw S., wonende op den Antwerpschenstcenweg, speelden met eenó kat, toen het dier eensklaps woedend werd, de kinderen iu het gezicht vloog, beet en krabde, zoodat de kinderen luid begonnen te schreeuwen. Vrouw S. die spoedig toesnelde om de kinderen ter hulp te komen, werd eveneens door het woedend beest aangevallen. Nu kwam de man ook in de kamer en, ziende wat er gebeur- d(greep hij den stoofhaak en raakte er het dier mee, juist op het oogenblik dat het ook op hem toevloog en hem reeds ee ne beet toebracht. De gekwetsten zijn geneeskundig verzorgd. De doode kat zal aan het onderzoek van eenen veearts worden onderwor pen. «ent. Vrouw verbrand. Zaterdag avond goot de huis vrouw Clementine Calle, 32 jaar, wonende Wasstraat, 188, petrool op het vuur, met het ongelukkig gevolg dat eene ont- plofliug plaats had eu de kleeren der vrouw vuur vatten. V erschrikt liep de vrouw op straat, om hulp roepende een dagbladverkooper, die langs daar kwam, sprong moedig naar de vrouw en was zoo gelukkig met zijn capuchon de vlammen uit te kunnen dooven. Vrouw Calle is nog al vreeselijk verbrand aan de armen en in het gezicht. Haar moedige redder werd licht aau de handen verbrand. Appoltcrrc. Men schrijft ons Een droevig geval heeft plaats gehad. Zekere Louis Van der Poorten heeft men dood gevonden verleden zaterdag morgend. 's Avonds was hij met zijne vrouw en kinderen nog kloek en gezond slapen gegaan. liiiust. Niets nieuws onder de zon. Ons wereldje telt reeds vrouwelijke advokaten, vrouwtjes die het diploma van geneesheer en ingenieur na eene volslagene studie behaald hebben, maar onze gemeente telt eene vrouw die eene gan sche nieuwigheid ingevoerd heeft, en waarvan men tot hiertoe nog niet gehoord heeft. Laatsteden week werd haar man begraven, zij volgde hem tot op zijne laatste rustplaats en te midden eener doodsche stilte omgeven, van talrijke vriendenen kennissen, begon zij eene lijkrede op te zeggen. Kalm en bedaard maar met droeve stem stuurde zij haren echtgenoot een laatst vaarwel toe, terwijl de omstaanders tot tranen toe bewogen werden door hare hartroerende woorden. Ziedaar een voorbeeld van trouw tot aan het graf Terviicrcn. Verleden zondag kwam in de herberg gehouden door H. Hui- brechts, Kasteelstraat, een net gekleed persoon, vergezeld van een houd, die een klein pakje in deu muil droeg. De her bergier zegde dat het een wonder dier was. Ja, zegde de bezoeker, als ik hem gebied het pakje op de tafel te leggen, dan doet hij het. llij bevool het en het dier gehoorzaamde. De eigenaar van den hond vroeg den herbergier of hij het dier 50 centiemen wilde geven om een pastij te halen. M. Huibrechts gaf het dier een 50 centiemenstuk. De hond vertrok, doch 453 vormige schop, waarin men zware steenen legde, die snel en krachtig worden vooruitgeworpen. Allengskens had men verscheidene dier werptoestel- len opgericht. Groote steenen, rotsblokken werden aangebracht en bij hoopen om de blijden gestapeld. Brandstoffen ook werden gereed gezet. Vlas eu lappen dompelde men in vaten pek en teer, om ze daarna in brand te steken en over den ringmuur te slingeren. Ieder opgetimmerd stormtuig werd door een langdu rig handgeklap begroet. Willem van Normandië, het ge laat met zielevreugde overglansd, wakkerde zijne wapen knechten aan. Ram bold, opgetogen van vreugde, liep heen en weer tusschen de arbeiders. Eene laatste maal had hij, eer hij zich naar de vestingen begaf, vóór Lauretta geknield en om liefde gebeden. Tot eenig antwoord vervloekte zij hem. En dan was de boosaard, opgezwollen als eene pad, opgestaan, vastberaden zijne mingevoelens te onderdruk ken en onwcdorroepelijk zijne wraak te voltrekken. Met hoonende, spottende woorden had hij dan het storm loo pen aangekondigd, voor Lauretta en Boudewijn den ake- ligen dood afgeschetst, welken Dirk en Iwein zouden on derstaan, eu zijne gevangenen onder de bewaking van den schurk Diedaart gelaten. Het aanjagend getier der arbeiders, de dof weergal mende hamerslagen en het schroevengeknars luidden als betooverende muziek in de ooren van Dirks vijanden die verwarde geruchten voorspelden immers den val van Aalst. Willems ijskoud en onaandoenlijk gemo'ed scheen, bij het vooruitzicht der overwinning, meer te^fntdooien, zelfs te ontbranden. Dra zou hij die vervloekte muren omram- meien, de vestingwerken te mortel slaan, heel Vlaande ren in ijzeren boeien krommen. Het streelde niet weinig zijnen hoogmoed als de ridders, die hem omwoelden, i herinnerden aan de onvergankelijke eer, welke bij de in-

De Volksstem | 1898 | | pagina 2