m mil* m, 4 JAAR 168. IWEIN VAH AALST. KiMafloeMs Kronijt ZATERDAG 26 MAART 1898 VOLKSPARLEMENT. m BureelKapellestraat15, Aalst De kadastrale herziening. NAAR ROME Een abonnement voor gansch Belgiëfranco te huis, host 2,oO per jaar. Voor Europa en de andere werelddeelen 4,o0. Alle brief wisselingen moeten ons voor woensdag middag besteld zijn Pakken eu brieven moeten vrachtvrij toegezonden worden. Ongetee- kende brieven worden geweigerd. Aankondigingen 15 centiemen den regeldikwijls te herhalen 10 centm Verzekerde ruchtbaarheid. Ten Bureele der Volksstem gelast men zich met alle slach van druk werken zooals doodbeeldekens, rouwbrieven, facturen, kerkwerk, enz., Serfage prijzen. - Schooi,e keus van schoc, kloosters en pensionnaten. Op aanvraag onmiddelyk te verkrijgen alle soorten van leesboeken, enz. Voor prijsboeken vrage men den cataloog. Al onze trouwe Lezers zullen ons Bureel indachtig zijn. Koben. Dag gebuur, ge staat gelijk naar omhoog te kijken Tist. Ja, 'k zou moeten weg gaan vandaag, mijnen stok staat al gereed maar 'k zou eerst moeten weten wa weer dat er op gang is. Koben. 't Zijn reden, list, no mensch is somwijlen beter mee ne para pluals mee ne stok. Tist. 'tZiet er nog al asscherant en strabant uit, dunkt mij, een betjen gerijmd van den nacht, 'ten zal geen kwaad kunnen, geloof ik. Koben. En 't zou moeten schoon weer zijn tegen zon dag ook, voor d'eerste communiekanten. Tist. 't Is waar alsg'het zegt, och Ileere, die kinderen. Koben. 'k Weet het nog goed dat 't sneeuwde en waaide als wij onze eerste communie deden. Tist. Die maand Meert, Koben, ligt altijd mee steksels, wij weten da wel, nesten en konterfoeille. Koben. g'En gaat toch uit 't land nie, zeker, Tist Tist.Wa zou 'k, gebuur, t'avond weer t'huis, wa ïneen- de! Koben. Ik heb wel hooren zeggen, Tist, dat ze de kie zingen zoun vervroegen van de jaar, met de maand Mei of azoo iet. Tist. Ik heb hetzelfde hooren zeggen, gebuur, omdat er dan meer volk t'huis is als in Juli, de lransmaus.... Koben. Laat ze maar komen, Tist, hoe meer hoe liever, hoe meer volk hoe meerder buis. Tist.Ik wil't gelooven, die menschen hebben ook be drogen geweest door dat daensistengoed, ik wenschte wel dat 't morgen kiezing was. Koben. De daensisten zijn verslegen, Tist, en trekken een gezicht van een leege vijgekabaas, omdat den bisschop de vierde man verbiedt van hem nog voor te stellen. Tist. Is 't nie om nooit met de klaren dag niemeer dur ven buiten te komen ook, of om in een sponsc te kruipen dag ge daar vijfjaar lang zegt den bisschop en de Paus is moe mij, en dagge daar afgekeurd werd gelijk visch die achter staak is Koben. Mensch, er en zit daar niemeer schaamte in als in een leege flesch. Tist. En hij heeft nu naar Romen geschreven mee zij nen valschen derden, wacht een beetjen... Koben. 't Is nog te verwonderen dat hij zelf niet en gaat, hij heeft daar do leste keer zoowel ont vangen geweest Tist. En op 't schabelleken gestaan, de pap was van dan af al leelijk aangebrand de Paus zeggen Nenni, nenni, dat hier nie binnen te bren gen, en hem doen zenden voor 't tafelken vannen ouden kapucien 1 Koben. Ai, ai, ai, gebuurMaar ze gaan nu op al de prochies no lijst rond geven om laten op te teekenen, omdat den bisschop 't verbod zou in trekken? Tist. Azoo gaat het, Koben, als't ieverst ge brand heeft gaan z'ook mee ne lijst rond. Maar wa meenen die mannen dammen onnoozel zijn en sim- pel Koben. En den bisschop is bestierder in zijn land, en weet wel wat hij doet Als die mannen slecht doen en 't volk bedriegen, en de religie on dermijnen en kapot maken, is da slecht ot is da niet slecht Tist. Och Iieere, nen blinden zou 't zion. Koben. En als 't slecht is, komt hec dan niet overeen uit of er daar geteekend wordt of nie' ol wordt 't slecht misschien goed als er honderd of twee honderd namen onder staan Tist. Hij zou den bisschop en den Paus moe ten bedanken dat z'hem zeggen dat hij verloren loopt, en dat hij de breê kassei moet houden. Koben. 't Is pcrcies azoo, maar g'hebt men schen die altijd moeten nestelen en toeren doen en... Tist. Als z'een dier niet en kunnen temmen, wa doen ze als ne ring in hunnen neus steken, om dat ze geen malheuren en zoun doen. Koben. Zeker, eu 't is voor hun goed. Tist. Alia Koben lot t'avond zelle, ik ga om mijnen stok: 'tweer is onverbeterlijk, kijk, 't zon nekeu is daar. Koben. Bon viage, gebuur. GESCHIEDKUNDIG VERHAAL Dr Is. Bauwens. Op de voorzijde nochtans scheen eene huid te kis sen en een balk vuur te vatten. Traag rollende op eenen vloer van planken, na dert het gevaarte, onder zuchten en knetteren, den hel lenden dam. Honderden krijgers, door Willem van Nor- mandië en Rambold aangevuurd, stijgen langs het ach tergedeelte den toren in en bereiden zich achter de val brug, terwijl zij zwaard, knots, lans of bijl drillen, tot den laatst en aanval. En de geduchte toren rolt voort. Plotselings verliest hij zijn evenwicht, zakt den dam af en botst tcgén de vestingen. De ketenen loopeu krij- schend om de katrollen en de valbrug ploft op den af- brokkelenden ringmuur neder. Gelijk de immer aangroeiende sneeuwklomp met don derend geluid van de bergen stuift en het al verwoest en vernielt, zoo stormen Willem en zijne ridders, steeds door nieuwe krijgslieden gevolgd, op de valbrug. Hunne strijdwoede weergalmt in duizenden kreten. Het feest van het zwaard vangt aan de jubelstond van speer, knots en bijl is geslagen. De dappere Aalstenaars hakken en houwen, splijten en doorrijten. Iwein, Daniël, Hendrik van Burburg, Walter Crommclin en hunne strijdbroeders vechten onversaagd. Bij iederen slag hunner wapens, is helm of harnas doorkloofd. Menig vijand valt vloekent en huilend van de brug menig lijk wordt vertreden. Waar de dood eenen krijger wegmaait, staat onmiddellijk een nieuwe kamper. Willem trapt in plassen bloeds en zijn staal kerft, velt neer zonder genade. Hoe de Aalstenaars ook kampen, dra zijn Willem, Rambold, Lambrecht van Wingene, Isaac Folket en eeni Men verzekert ons, dat er nog menschen zijn, die, vernemende dat het belastbaar inkomen van buitengoederen verhoogd is, daaruit besluiten dat de openbare lasten zullen vermeerderen. Gansch het tegenovergestelde is waar. Het belastbaar inkomen heeft geen betrekking met de hoeveelheid der lasten. Het is eene merkelijke vermindering van lasten, die spruiten zal uit het werk der herziening, dat nu verricht wordt. Daar is geen de minste twijfel over. Het opperhoofd van ons ministerie, M. de Smet- de Nayer, heeft het verscheidene malen in de Ka mers uitdrukkelijk verklaard. De lastenbetalers mogen dus zonder achterden ken zijn. (III Vervolg). Een zicht, dat men niet mag vergeten als men naar Rome gaat, is deze dat men te zien krijgt van de Montorio of de Janiculus, die zestig meters boven de waters van den Tiber staatvan daar ziet men gansch Rome. 't Is hier dat de H. Petrus, na meer dan 25 jaar Paus van Rome geweest te zijn, aan 't kruis gehecht werd en 't hoofd neder waarts stierf. Vandaar ziet gij de Panthéon, met kruis in top de kolom van Marcus Aurelius, met het bronzen Paulusbeeld in 't midden het Capitoli- um het Colusseum, waar duizenden christenen als martelaars voor 't geloof stierven de 3 bo gen van 't vervallen rechtershuis van Constan- tin, de puinen der paleizen van César de kolom van Trajaan, laatste puinen van het heidensche Rome, waar 800 bad- en wellusthuizen, 420 hei densche tempels en 30,000 afgoden waren van daar zult gij de ontelbare torens en koepels der honderden en honderden kerken en basilieken kunnen beschouwen, van daar ook zult gij de wieg van 't Christendom bewonderen het graf van Petrus, waarop de grootste en prachtigste kerk der aarde gebouwd staat, op den Monte- Vaticano. Van daar ook zult gij zicht hebben op het Quirinaal, het koninklijk paleis, waar Vic tor Emmanuel zelf geen eenen dag rust genoten heeft. Vooraleer de J aniculusberg af te dalen bewon dert men nog de fontein Acqua-P'aulina met hare 6 steunkolommen in rood graniet. Op de Piazza Navone zijn 3 fonteinen, waarvan de eene bewonderenswaardig is. De witmarme ren kom heeft 24 meters doorsnee, te midden eene rots 13,38 meters hoog, en 4 kolosale beel den 4 stroomen voorstellende den Gange, den Nijl, den Plata en den Danubius. 't Is op deze plaats, dat de Romeinen in den zomer hunne peerden laten baden. Den Zaterdag avond sluit men al de straten die op de markt uitgeven met sluisbalken, en men laat het wa ter op de Navoneplaats loopen, zoodanig dat zij welhaast een uitgestrekte waterplas uitmaakt. Dan komen de koetsiers hunne peerden en wa gens spoelen, en den Zondag komt het peerden- volk van 't leger, bij 't geschal der trompetten menigmaal rond den waterplas rijden. Daarbij de kerk van de H. Agnès, waar dit kind het hoofd afgeslegcn werd wat verder de kerk van den H. Augustinus, waar de gebeende- ren van de H. Monika berusten. De St. Pieterskerk, een der zeven wonderen der wereld. Over de Engelenbrug trekken wij er naartoe. Op die brug staan 12 marmeren beelden die de HH. Petrus en Paulus en 10 engelen, die de werktuigen van 't bitter lijden voorstellen. Al den overkant zien wij de sterkte van den H. En gel, Castel San Angelo, waarop de katholieke kerk hare tijdelijke rechten verdedigde en waar nu de vijanden van den Paus-koning wacht hou den. De St. Pieterskerk, die eivormig is, heeft 307 meters lengte en 196 breedte. Zij is omringd van eene gaanderij waarin 2 rijtuigen kunnen rijden, met twee paden voor de voetgangers, 284 kolom men en 64 vierkante piasters, die 19,81 meters hoog zijn. Al den binnenkant draagt de eerste reeks ko lommen eene leuning waarop 192 heiligenbeel den staan van 12 voet hoog. Die kolonnade is verbonden met de kerk door 2 galerijen, waaronder de bronzen poort van 't Vatikaan en de groote trap naar 't pauselijk pa leis staan. Te midden der eivormige plaats staat de groot ste eensteenige naaide van Rome, die 41 meters hoog is, en die daar van Egypte overgebracht werd door keizer Callig 993,53 pond en men heef den noodig gehad om ze beide kanten staan twee nen, die 't water zes me spuwen. De voorgevel van de basiliek meet 117 meters breed en is 50 meters hoog; tusschen de 12 ko lommen (28 meters hoog) zijn 5 poorten en 2 nis sen, en boven de groote ingangpoort de h"lcon, van waar eertijds de Pauzen op Witten Donder dag en Paschen het volk zegenden. Treden wij binnen in de voorgalerijen, die 15 meters breed en 142 meters lang zijn aan beide einden zien wij de twee reusachtige beelden van Karlemagne en Constantin de Groote. Die voor- beuk is reeds versierd met mosaieken en schilde rijen. Zooals wij zegden, geven 5 poorten toegang in de basiliek. De laatste van die poorten is toege- metst.'t Is de deur der Jubilé, die alle 25 jaar opengedaan wordt. De middenbeuk is 25 meters breed en de vout 45 meters hoog. Van aan de deur tot aan den hoogen autaar moet men 125 meters afleggen. Onder dien autaar, den Pauselijken, is het graf van den HH. Petrus en Paulus. Bt 'ave echtgenoote Pieter zou gaarne met Maria trouwen. Maar,vooraleer erin toe te stemmen, deed het meisje den jongen beloven, haar dagelijks tien centiemen voor een glas bier te zullen afstaan. Deze voorwaarde schrikte de jonge man af... Zou zijne beminde dan zoo matig niet zijn als hij het dach,t Ma ria hield evenwel aan en hij moest het beloven, want hij had haar te lief. De stiel van Pieter was voldoende om geluk en weelde iu het huisgezin te brengen, doch eenige maanden na de bruiloft liet Pieter zich door zijne gezel len meelokken en bracht hij gansche dagen in do kroeg door... Maria bleef droef en zuchtend alleen in do woning. Zij werd ziek. De toekomst grimde haar onheilvoorspellend tegen. 't Was op eenen Zondag. De verjaar dag van hun huwelijk. Pieter kwam dronken te huis en zei Vrouw, sedert we getrouwd zijn, hebben wij toch weinig vreugde geno ten... Weeral zijt ge ziek 1... Ik zou u wel met eene koets bij uwe moeder la ten terugvoeren, maar ik heb geen geld om den huurhouder te betalen. Meent ge dit waarlijk, Pieter vroeg Maria met zoeten glimlach eu de oogen van tranen vervuld ge bemint mij nog en ik ben gelukkig! Vrees niet, ga naar den huurhoud er ik zal het rij tuig betalen. Gij, Maria 1... En waar zult gij het geld vandaan halen?.... Hebt gij misschien een schat gevonden Neen, doch ik heb een rond som- meken gespaard. Hoe dat vroeg Pieter een weinig bedeesd. Dank aan mijn dagelijksch glas bier, ja, vriend Maria trok inderdaad uit eene ge heime lade eene oude kous, waaruit zij op de tafel bijna honderd franken liet rollen. Pieter deinsde op dit zicht verblee- kend achteruit, daar hij stamelde Gij.... gij hebt dus nooit uw glas bier gedronken,., terwijl ik zooveel had kunnen spareu Pieter beloofde aan de herberg te verzaken en bleef zijn woord gestand. De honderd franken vermenigvuldigden zich en stelden de gelukkige echtgenoo- ten in staat een klein winkeltje over te nemen, dat men u den dag van vandaag voor een der schoonste magazijnen van Aalst aanwijst. Pieter. Hou na iDe aen senaat. Het is te hopen, dat ook daar de ei-< schen van 't Vlaamsche Volk zullen voldoening bekomen, want, want t zou er anders kunnen stuiven Vlaanderen's diep vernederde oorden Vragen daden, maar geen woorden. Tot N'cdcrbrakcl is De Volks stem te verkrijgen bij M. Oscar Van Nieuwenhove, drukker de personen die de gazet thuis willen krijgen moe ten slechts hunnen naam opgeven aan voornoemden heer, om alle weken ge riefd te zijn, zonder zich de moeite te moeten doen ze telkens te gaan halen. De Keizer van Dultschlaud heeft laatst de volgende woorden uitge sproken Zoolang ik zal keizer van Duitschland zijn, zullen de Amerika nen Cuba niet innemen. Tsiafaïa- vona, dat is de naam van eenen berg in Madagascar hij heeft eene hoog te van 2728 meters. De correctio- neele rechtbank van Brussel houdt zich thans bezig met een groot getal m DOOR J

De Volksstem | 1898 | | pagina 1