Rookkunst van ons Roese. Ninove. Wij lezen in liet beknopt verslas. 151 LAN 1894-98. Aultige Recepten. Van DENDERHAUTEM naar liVDIE. Negende Itrief. boetstraffelijke zaken aangaande het SPEL.... Ongelukkig de mensch, die zich door den harts tocht van het spel laat meeslepen. Eer, deugd en lortuin laten er hunne pluimen om plaats te ma ken voor de wanhoop en hare gevolgen De rechtbank van Lhiitciiu-Tliicrt had over eenige dagen eene droeve zaak te oordeelen... Eene ar me, verlatene vrouw had geen eten meer voor hare oude moeder en schaapkens van kinderen door honger gedreven, ging zij in den winkel van eenen bakker een brood stelen... De vrouw werd vrijgesproken en het vonnis keurde haar gedrag goed. Het is zeer wel mogelijk, dat Koning Leopold zich dezen zomer naar Congo zal bege ven om de inhuldiging van den spoorweg bij te wonen, doch er en is nog niets stellig beslist. De Kamer zal nog tot 6 April zetelen er wordt gesproken van de zittingen te beginnen ten i ure m ten 6 uren te eindigen... 'k Wou dat ik het <ag, zei de blinde. Prins Albert is, op zijne rondreis in Aiucrtk.it, zeer wel te pas, maar het en is geen waar, gelijk er verteld wordt, dat de oning der Belgen naar Wccncti trekt. Het eetal conducteurs van bruggen en wegen wordt van 92 op 100 gebracht... Er is voor die mannen werk op de plank. De gravin van Vlaande- en, die met de modeziekte zat, is volkomen her steld zij gaat reeds op promenade. 't Heeft er gespannen in onze lioof<lst:i<l met den Half- asten van Zondag gepasseerd De mannen van 'en reinigheidsdienst hebben maandag 50 karren confetti van de straten gevaagd en van die pam- pierkens 15 karren uit de schouwburgen gehaald. Die bucht woog 30 duizend kilos en had ongc- eer 15 duizend frank gekost II... 't Is schande oor eene stad als Brussel, waar zooveel armoê heerscht. In Chili, (ver genoeg is nen belg burgemeester gekozen hij is geboortig van Zei- lik en heet Pieter Casimir Guldemont. 'k Ga hem algauw mijn visietkaartje sturen. Eene jonge dame, die een maand in Ourtciidc verbleef, schreef nar. hare vriendin De zee is nog al tijd gezouten en de rekeningen ook. Tot Aalst vragen de menschen of de soupé van kiek- skens, op de Molenstraatpoort, wel gesmaakt heeft en of het konijntje al in den pot steekt Wie, wie, wie kan ons daarover inlichten Dees jaar zullen er geene groote manceuvers ge schieden de jongens hebben al genoeg met hun lastig kamp. In 1897 waren er in ons land 30S7 heoiiwertjeu, als volgt verdeeld Ant werpen 318Brabant 471 West-Vlaanderen 531 Oost-Vlaanderen ««3 Henegouw 630 Luik 126 Limburg 134 Luxemburg 63 Na men 181. In 1896 waren er slechts 2977 brouwe rijen. Op een jaar tijd zijn er dus ÜO bijgeko men. Eene uffra, de genaamde Valentine Pe tit, ging verleden Zondag te Brussel naar het bal met een echt diamanten halssnoer aan, dat 15,000 fr. weerdwas... Na eenige dansen te heb ben gedaan, bemerkte zij met ontzetting dat het ialssnoer gaan fluiten was 1... Gestolen of verlo ren Seffens lag 't muziek stil en er werd 1000 frank beloofd aan dezen die het juweel konden terugbrengen... Maar niemand antwoordde en et bal herbegon... Uffra Petit verliet weenend de zaal, iets wat niet te verwonderen is. Tot Dllbcck, bij Brussel, werd aan nen parochiaan eene sernade van ketelmuziek gebracht... Woe dend trok deze zijn venster open en loste drie revolverscheuten in het volk drie personen vie len zwaar gewond neer. De dader is achter den grendel gedraaid en hiuueii 14 weekskeus zijn wij onzen vier den kwijt, niettegenstaande het lau- genmachien van Chipkaweer voor goed 111 gang is, om andermaal eène nieuwe hel- sche historie, gelijk die van 't Wijfaan de een voudige menschen op te vijzen. Maar 'ten zal deze keer niet pakken Miskadééé, Pie, jongen, uw spel riekt valsch Twee keeren op éenen dag heeft het te Ccerardsbergen gebrand, in de fabriek Mertens en aan de Audenaardsche- poort. Geen groot erg. Uuilschlaud heeft 450,000,000 marken gestemd voor zijne oorlogs vloot Kusland 90,000,000 roebels (360 milli- oen); Eugcliiucl, de Koningin der Zeeën, 587,000 000 Amerika 200,000,000 Dat is de vrede der volkeren,... bij den millioenendans te water! Te Cruybckc is een mollig varksken van 140 kilos gewicht gestolen. M. Bara stelt zich niet meer als kandidaat voor te Boornijk. Hij voorziet eene kolossaalc buis... Welk een val, .oster Bara, welke vernedering Vier nieuwe standbeelden gaan op het GciiImcIic windhuis geplaatst worden er is onder de beeldhouwers Ier stad nen prijskamp geopend. - Weet g° ""=f e CLOU der tentoonstelling van Luik in 1901 ou zijn Van de stad Luik eene zeehave ma ten Zoudt ge daar de mazelen niet van krij gen van zulke flauwe complimenten?... Te Mcchelcu is nen geus veroordeeld tot 15 frank boet of 3 dagen gevang om den hoed af te slaan van een katholieken dagbladschrijver, die wei gerde het hoofd te ontblooten bij den doortocht eener burgerlijke begrafenis. Bij de vrije Hoo- geschool van Brussel zal kortelings een leer gang van Chineesche taal ingericht worden... De Chinees ligt dus nader aan het hert der Walen dan den Vlaming 't Is wat schoons Wat wordt dat met die standbeelden In Juli gaan ze een oprichten aan wijlen Frcre-Orhau het levensdoel van dien vent was de priesters stee- nen in den weg leggen. Hij is er ver mee geko men, ja, zóo ver, dat er in Juli, met de onthul ling van zijn standbeeld, misschien geen enkelen liberaal in de Kamers meer zal zetelen Zoo ne walg heeft't Belgisch Volk van Frère-Orban's volgelingen gekregen. Te Gent heeft zich een gramin van 9 jaren morssteendood gedronken; in den kelder geraakt en daar eene halve flesch ge- never geledigd. Soldaten, die zonder toelating van hun korps alwezig waren, mochten door de gendarmen niet met de buurtspoorwegen ver voerd worden. Nu komt het toegelaten te wor den. Het iniddencomiteit van werk en nijverheid heeft aan den minister van binnenland- sche zaken voorgesteld van de ■uilitirtotiuKcn in al de ge meenten op eenen en denzelf den dag te doen plaats grijpen, en dat nog wel op eenen /.«n- dag, ten einde de slemppartijen te beletten. Dan zouden (volgens het Comiteit) de betoogingen en brasserijen spoedig uit zijn... Als het tegendeel maar niet gebeurt Het gcdcuktcckcu aan Frederik de Merode, gevallen gedurende den oorlog van 1830, zal den 23 September ingehul digd worden. Een Koninklijk besluit vergunt de gemeente Tci'iialli talrijke werken uit te voeren in hare kerk. Bakuaui, Gaver en Bron gen ontvangen dezelfde bemachtiging. De Maatschappijen van Onderlingen Bijstand te Onkerzele en Beflinge zijn wettig erkend. De krijgsraad van llenegouw heeft den soldaat De Gaucque, die zijne moeder en stiefvader ver moordde, ter dood veroordeeld. Ge vindt toch monsters in de wereld Men zegt <Üat M. Ilel- Icpulte den diepbetreurden hoogleeraar Wil- lems als Voorzitter van het Davidsfonds opvolgen zal. Dat ware eene gelukkige keus. Te blnt- Gillis-Bcndcruiondc eerstdaags groot kaats spel met den dikken bal advies aan de ama teurs. In Bombay (Indie) heerscht de pest verleden week stierven er 1059 personen aan deze verschrikkelijkste aller kwalen.Aan elk den Goeden Dag van Kibeladoeken. Onzen Beoedee. Hoeveel weekskes is 't nu nog Pie. Hoeveel weken?... Van 't welk Onzen Beoedee. Iloe?.. Van 't welk Pie. Ah 1 wacht ja Nog 15 schrijven ze... Onzen Beoedee. Sa, sa.., dat begint te schuiven. Zoudt ge willen gelooven, Petrus, dat het stillekens aan tijd wordt daar ne keer serieus op te peinzen Pie. Ja, peinzen Dat mee peinzen om doen ware, ik zat al lang in Gheeraerdts zijn plaats Onzen Beoedee. Laat ons ne keer serieus spreken Ik heb gepeinsd van eens den Bilan op te maken van de Christene Volkspartij. Pie. Dat is op ne pink gedaan, jongen Zie, 4,57 fr. in kas van strijdpenniugskens... en punc tum, zelle Onzen Beoedee. Ja maar, ge verstaat mij slecht... Luister, zie. Neem dat groot papier... Schrijf nu langs boven op Christene Volkspartij 1894-98. c'Est ca... Nu, verdeel het blad in twee- en. Bon Schrijf boven d'eerste kolom l'a«»icr, boven de tweede Actief. Pie. Ah maar 1 'k Zeg u dat er 4,57 in kas ligt, in halfkes en conzen Onzen Beoedee. 0 gie onnoozele Piël Wacht toch ne keer ne second Luister nu goed Met de laatste kiezing was 't maar altijd beloven, belo ven.. Ja, maar nul... 't En zal zoo gemakkelijk niet gaan Ze zullen ons vragen of wij die belof ten gehouden hebben Pie. Ja, van eigen zullen ze 't vragen. En wat antwoordt ne mensch daarop Onzen Beoedee. Eh wel't is juist daarom dat wij eens den Bilan zullen opmaken. Actief, dat is al wat wij door onze partij verkregen of gewon nen hebben Passief, dat is al dat zij ons kunnen verwijten met de kiezing Juist gelijk gij deed voor uwen winkel 1 Heddet vast Pie. Compris 1... Ik zal schrijven... Zoekt gij maar op... Maar hier, onder ons, tusschen 4 00- gen, rechtzinnig zijn, zeë, ons eigen zei ven niet fop pen Onzen Beoedee. Jommer neen, alla Wij zullen opgaan met de jaren. Pie. Ja, 1894. 1 kolom. Passief, dat is al wat zij ons kunnen verwijten. Onzen Beoedee. Ja 1894. In de kiezing voor do Kamers, de streek van 't wijf. Pie. Halte, watten, g'en gaat daar toch niet van spreken zeker Wij kunnen wij daar niets op antwoorden Zwijgen... Ge moet dat doodzwijgen I Onzen Beoedee. Maar, daar is daar geen kwestie van antwoorden 't Is maar ne keer op maken om mee de kiezing op 't onverwachts niet gepakt te zijn. Pie. Alla, ga maar voort. Onzen Beoedee. Onze beloften Afslag der pachten, de wet op de bieren gelijk in Beieren, de 3 stemmekes, 't pensioentjen, 't is zekers alles Pie. Voor niets op den trein zitten, dat hebt ge ook nog beloofd Onzen Beoedee. Ja maar. dat was toch maar voor 's zaterdags, zeë Pie. Dus, voor niets op den trein 's zater dags. Onzen Beoedee. Ondersteund geweest door liberalen en socialisten, afgekeurd door de katho lieken, dat zullen zij ons ook verwijten. Pie. Is 't nog altijd voor 't eerste kolomme- ken Onzen Beoedee. Ja, ja 't, schrijf maar: af gekeurd door de Bisschoppen. Pie. Ge moet gij dat allemaal niet zeggen 1 Onzen Beoedee. Ja maar, ze zullen 't zij zeggen, de katholieken, 't is alleen om van nu af aan te zien hoe dat wij ons daar zullen uittrekken Toe, schrijf maar voort Pie. Altijd nog in 't eerste kolom- meken Onzen Beoedee. Ja. Nen twee den keer afgekeurd door de Bisschop pen. Pie. (Hij zucht.) Alla toe, 't is al wel, 't kolommeken is volbegin maar aan den Actief. 2 kolom 1894. Onzen Beoedee. Wacht ne keer. Zie, 'k zou ne keer moeten peinzen, die jaren, dat loopt allemaal ineen. Ah, dat jaar héb ik 4000 fr. getrokken, dat weet ik goed. Pie. 4000 fr. getrokken Allé en dan. Onzen Beoedee. Dan... Hoor, weet ge wat dat ge doet, laat daar maar eenige regelen open, wij zullen daar ne keer achterna op terug komen en dan invullen. Pie. Jommer, u haasten, want ik moet te zes aren in den Nieuwen We reld zijn I Alla toe 1895 1 kolom pas sief: Onzen Beoedee. De beloften nog ne keer vernieuwd in de gazet, door de Bisschoppen nogmaals afgekeurd, naar Bomen geweest, de Paus niet gezien, terug gekomen... Pie. Zoo rap niet, 'k en kan niet volgen... Onzen Beoedee. Maar, ge moet gij dat allemaal niet opschrijven, tee- ken maar aan: Romen, wij weten wel wat dat beteekent. Pie. 2 Kolom, Actief Onzen Beoedee. Ah, heb ik dat jaar ook 4000 fr. getrokken Pie. Maar jaag 1... 1896 1 Onzen Beoedee. 't Blijft omtrent 't zelfde. Pie. Ook 4000 fr. getrokken., 'tls bij de zessen, wij zullen dan later in vullen. Onzen Beoedee. 1897. Och de kiezing van Boom, de socialisten boven geholpen. Pie. Ja maar, ja maar dat is wat erg. Al do gazetten hebben 't ons ver weten. Onzen Beoedee. Veeg dat maar uit. Pie. g'IIebt gij dat jaar ook 4000 fr. getrokken, niet waar Onzen Beoedee. Jaa'k. Pie. 'k Zal 't maar aanteekencn.. En voor 1898 Onzen Beoedee. Ah 1 'k Zal ik toch, hoop ik, mijnen trok voluit heb ben. Pie. Ehwel jongen, voor den Pas sief is 't blaadje vol en Actief... 4 x 4 is 16. 16000 franken hebt gij getrokken.. Onzen Beoedee. Hoor, Pië, 't slaat 6 uren zij verwachten u in den Nieuwen Wereld (Van onder aan den trap). Broeder, steek dat papierken in de stoof, zulle 1 Kroketten vuil Aiirtliippclcii. Kookt de aardappels, laat ze verzij pen, en nog warm zijnde doet ze door den tems. Bewerkt ze daarna er bijvoe gende twee doren van eieren, boter, peper en note muscaat. Maakt er bollen van, draait ze eerst in het wit der eieren een klein weinig tot sneeuw geslegen, en daarna in ge raspte suikerkoekskeus. Laat ze dan koud worden. Leg ze dan met de middag in het ko kend vet, laat ze verzijpeu en dient ze warm op. Ons Roeseken. Woensdag is alhier oqder een grooten toe loop van volk begra ven, Zuster Maria-Ursula, Religieuze in het hospitaal van Ninove, geboren te Goyck den 16 April 1829. Gedurende meer dan 40 jaren be steedde zij met onvermoeibaren iever en met eene moederlijke zorgvuldig heid al hare krachten tot het onderwijs en de opvoeding der arme weeskinde ren. Den 4 Mei 1895 ontving zij van zijne Majesteit Leopold II, tot vergelding barer lange en gewichtige diensten, de medalie van 1" klas. R. I. P. Onfeilbaar middel om wonden te genezen. Neemt ongezuiverd was, laat het koken met olijfo lie. Als het gekookt heeft en redelijk dik is laat het staan opstijven. Iudien gij eene wonde hebt, doet op van die zalf, de groote van de wouden, en legt het op de gekwetste plaats. Op twee dagen is de wonde genezen. eenen doek Middel om vette plekken uit de kleeren te doen. Neemt eene once gestamp- ten borax, eene once kamfer, en laat dit smelten in eenen liter water. Men kan het op flesschen gieten en bewaren. De plekken gaan er mede uit en de kleur der stof blijft ongeschonden. door Missiounaris J. G, Inboorling van Denderhautem. PARLOIU- Kurseong, Januari 1897. In Kurseong gaat alles weleenige maanden geleden sprak men hier van verscheidene beeren, die op de andere helling van den berg zouden hun kwartier houden menigmaal zelfs heeft men er gezien, en is hier en daar een kind aangevallen geweest en gekwetsttot hiertoe nogthans heeft niemand het leven er bijgelaten. Eene madam, Engelsche katholieke, die dikwijls op Zondagen, in onze kapel naar de mis komt, ver telde aan eenen onzer Paters, dat haar zoon, die hier op jacht ging, eeusklaps zonder zich er aan te verwachten eenen dier beeren op zich had. De kerel zette zich op zijne achterpooten, en opende zijne voorpooten om hem te omhelzen. Gclukkiglijk verloor de man zijne tegenwoordigheid vau geest en koelbloe digheid niet, als een ware Engelschman met zijne twee han den houdt hij zijn geweer uit voor zich, als een bareel, zoodat de beer hem niet kon raken, en geeft hem dan een geweldi gen stoot, zoodat de beer omtuimelt, en als een klomp den berg afrolt. Of hij dood was, wist hij niet, want de man zelf was van zijnen kant op den rug gevallen, na een zoo geweldi ge krachtinspanning en misschien ook wat vervaardheid, en bleef eenigen tijd liggen buiten bewustzijn. Maar de beer was weg, misschien op de vluchten zeker, zoo niet dood, doch gekwetst, door het rollen over steenen en rotsen. Wij hebben al dikwijls door dit bosch gewandeld, zonder ooit iets tegen te komen. Dit moet u niet benauwd maken de beeren zijn zeer raar hier, en't zijn maar uitzonderingen als men er viüdt wat hooger op, zegt men, rondom Senchal vindt men er velen; en men gaat er zelfs op beerenjacht. In den dag mag men daar onbevreesd wandelen, de beeren blijven dan in hunne schuilplaatsen en slapen 's nachts zou het misschien beter zijn daar niet te gaan. Tegenwoordig heeft een onzer broeders, die de hoeve op past, een hertje, die men in de omstreken gevangen heeft. Het kent hem welhij gaat er soms mee wandelen, en hot huppelt en springt achter hem, juist als een huishondje, 't Is een lief diertje met zijne dunne lange pootjes, zijn bruin vel met vijf a zes witte strepen op den rug, zijne vinnige oogen en zijn langwerpigen kop. 't Is te zien of het zich zal laten tem men, en of het niet, wat grooter geworden, het hazenpad, of liever het hertenpad zal kiezen want nu al is het zeer vlug, en alhoewel maar zoo wat 3 weken oud, zou het niet gemakke lijk wezen het weder te vangen, indien het in zijn hoofd schoot op den loop te gaan. Wat er met onzen hert zal geschieden, zal ik u trachten later te schrijven. (Wordt voortgezet). 2 JUNI 1896. M. ItaciiH. Ik stem toe dat men voorloopig de kiezing stelle in de maand October, maar ik vraag dat na ditmaal de kiezingen on veranderlijk plaats hebben in de maand Mei, omdat de werklieden hun kiesrecht zouden kunnen uitoefenen. 22 MAART 1898. •II. l»acu». 't Is bela chelijk de kiezingen te wil len stellen op den 22 Mei, of den vierden Zondag dezer maand. Nt'tlpi'ltl'll* pl Maandag laatst hebben wij het be- Bisschop van Gent, die het prachtig altaar kwam wijden van den grooten koor onzer kerk. Bijna alle huizen waren bevlagd en veel volk heeft de langdurige plechtigheid bijgewoond. Onze kerk is nu prachtig versierd en geschilderd. Vroeger mocht men ze haast vergelijken aan eene schuur met naakte vuile muren, maar sedert dat de ieverige heer Pastoor Vael aan't hoofd der parochie is, zijn er groote en schoone veran- deriugen aan gedaan, onder andere het plaatsen van een nieuw hoogaltaar, dat een prachtig kunststuk is en veel indruk maakt. 461 ge dapperen op de bolwerken. Het vaandel van den vij and, aan flarden gehakt, wappert zegevierend «n hoo- nend op den ringmuur. Aalst is overwonnen. Een langgerekte triomfkreet doorklonk de geschokte lucht nog onverpoosd sprongen uit den stormtoren nieu we benden en meteen vernieling en dood. Over do stad schalde het sein van den terugtocht de manhaftige bezetting deinsde terug, stap voor stap, voet voor voet. Tot overmaat van ramp, had de kleine kat op de Sterrevesten eene bres gebeukt, waardoor de Brabanders insgelijks Aalst instormden. Aan alle kanten bestookt, door het getal overrom peld, weken de Aalstenaars meer en meer. Naar het kasteel, naar het kasteel galmde Iweins stem en zijne krijgers gingen onder het gejuich en geschreeuw der overwinnaars achteruit. Zij weken, overmand doch niet ontmoedigd, maar vastberaden tot den laatsten man te sneuvelen. Na wonderen van dapperheid slaagde er een deel in het kasteel binnen te vluchten. De valbrug werd met geknars opgetrokken en de Dender, rood van men- schenbloed, scheidde belegerden en belegeraars. De jubelkreten van Chtons legerscharen rommelden heviger en het machtige Heil Willem schalde door de lucht. Allen, die den burcht bijtijds niet konden bin nenstuiven, werden onverbiddelijk neergehakt. De strijd was ten einde, het werk van het staal ge daanDe vijand telde thans met genoegen de slacht offers De plundering ving aan. Achter de binnengestormde benden stonden de ves tingen in brand. Dikke rookwolken dreven hunne dwar relende kronkels over den gloed en mengden zich bij de sissende vlammen, die thans, als reusachtige slangen, de groote kat omsingelden. Het gevaarte was een vuurtoren geworden. Zwartgeblakerde balken stortten krakend neer PlE. T. F. Nu is uwe pen kapot; Melle spreekt van te doc- teuron te Leuven de coiffeur koint Zondag. Barthelomeus. Halt seye vous Mijnheer de Kaapletein zijn voadre 1 Ons Roese. Bedankt, pas op voor de naaste week. X. Is de pen kapot Hum. Gij zijt de goed heid zelf of toch van de naaste familie. C. Eerste klas is 't. clKcl. zoekgekregen van Zijue HJoogw de

De Volksstem | 1898 | | pagina 2