De Boerenkrijg. Moorsel. iBRUXELLESl bp'ml,,, ca LUIBRECHTS. Nieuws uit Aalst. EEN HEER EEN BELANGWEKKENDE BRIeT HEEREN SMOIIRIIERS 5 dipl:d-honneur Y v gebrevetoerd en gediplomeerd Amerikaansch TANDMEESTER, is AlI lil Gim 51 "Y1 alle dagen der week te raadplegen, van 8 tot uren, in zijne woonst II Albert-Lienartstraat, 22, Aalst, voor alle mondoperatiën en liet plaatsen van Kunsttanden. Alle dijnsdagen te raadplegen in l)i\ Klizik, te ^UVOVE, van 8 tot I i uren 's morgens. Kunsttanden van al* 4 fr.; gelieele Gebitten van al 8»> Ir. Op aanvraag begeeft men zich ten huize. Men aanvaard leerlingen. ALLERHANDE MAREN. Plechtige Foorbereiding Voor uwe Eerste Communie- Weduwe Hellinckx-Cornelis, Besle Waas Klaverzaad Ruiterlijke Mand, Aalst. COUVERTS 0RFE VR ERIE 31 MEDAILLES D OR Exiqcrlenom CHRISTOFLE supchaque pièce DEPOT CENTRAL Rue S - Ie a n 2 Ito* In ganscli België ontstaat er eene edele beweging om het herdenken van den boe renkrijg waardig te vieren. Het is een plicht voor ieder rechtschapen medeburger den heldenmoed te erkennen en te vereeren der dappere jongelin gen die voor Godsdienst en Vaderland opstonden tegen de overweldiging en do verdrukking van den vreemde, en die hun leven opofferden in dien wauhopigen strijd. De gemeente Ovcrincire was de eerste om het hoofd te bieden tegen de dwingelandij. Den 12 October 1798 kwam er de bevolking bijeen, zij scheurde het dekreet, dat de deuren der kerk sloot, heropende den tempel Gods en begonnen de klokken te luiden. 't Is die opschudding van 12 October te Overmeire, die het eerste verschijnsel was van de volksbeweging die aanleiding gaf tot den boerenkrijg. Het was te Overmeire, een dorpje tus schen Denderraoud.e en Gent, dat de opstand den 12 October begon. Vandaar liep hij voort als een vuur aangejaagd door den wind. De jonge boeren, versterkt door mannen van Uytbergen, Zele, Calcken en Berlaere verspreidden zich in het omliggen de en vervoegden zich bij de legerbenden in 't Soniënbosch. Eere^ian de helden, die vielen voor God en Land De gemeente Overmeire hoeft besloten ten volle haren plicht te doen, om die heldendaden te vieren. Zondag 14 Au gustus zal er een gedeukbeeld ingehuldigd worden op de dorp plaats. Groote feestelijkheden zullen plaats grijpen, stoet, festival met premiën, solemueele mis, cantate, vuurwerk. Al de maatschappijen zijn uitgenoodigd van nu af hunne deelne ming aan het feest te doen kennen. Alwie inschrijft voor het gedenkbeeld, zal eene gedenkenis Tan het feest bekomen. Bijzondere trams zullen ingang komen volgens de regeling der feesten. Al de inschrijvin- ;en en mededeelingen moeten gestuurd worden aan M. Oscar gen en medi TIBBAUT, te Overmeire NEDERBRAKEL. Maandag had alhier een vreeselijk ongeluk plaats. M. P. De Wolf, uit de alomgekende herberg In den Jager, stond niet verre van eenen boom, die men aan't uit kappen was. Eenige kinderen waren daar om- trent, en daar zij door hunne onvoorzichtigheid gevaar liepen door den vallenden boom getroffen te worden, wilde de heer P. De Wolf ze uit den weg halen. Dit was hem noodlottig. Nauwelijks had hij eenige stappen gegaan, of de boom ploft neder, een schrikkelijke kreet gaat op, en de man die daareven nog springlevend en gezond was, lag dood. Dat men toch oplette, want boomen uitdoen is een gevaar lijk spel, en 't is reeds dikwijls te zien geweest, dat het groote en droeve ongelukken kan te wege brengen. KORTRIJK. Zaterdag namiddag heeft de genaamde Ge orges Pollefeys, 23 jaar, in do Doornijksche wijk, rechtover het St-Jorispark eene som gevonden van rond de 1500 frank in bankbriefjes en het aau den policiekommissaris ter hand gesteld. Tot nu toe is men het nog niet gaan terug eischeu. Voor de rechtbank van Kortrijk werd woensdag eene zaak van laster opgeroepen, tegen het gentsche socialistenblad •i Vooruit. De gelasterde was de E. H. E. Van Eeckhoutte, oud-onder pastoor van Emolghem. De burgerlijke partij vraagt iulasschingen in 10 bladen van het land. Uitspraak binnen 14 dagen, ZELL1CK. M. SylvainBaes, 21 jaar oud, boekhouder in eene fabriek te Aalst, was maandag per rijwiel naar Brussel •ekomen. Tusschen Ste-Agatha-Berchem en Zeilick wilde M. Jaes zich mijden voor eene mestkar, doch hij verloor het even wicht en viel ouder de wielen vau de zwaargeladen kar, die hem een arm vermorzelde. De ongelukkige jongeling werd naar Aalst overgebracht. Men denkt dat de verminkte arm zal moeten afgezet worden. GEERAARDSBERGEN. Zondag is het avondfeest in den Werkmanskring uiterst wel gelukt. De zaal was te klein om 462 en deden duizenden vonken alom wegsprankelenbe- plankte wanden barstten knetterend uiteen. Eensklaps plofte de toren met helsch gedruisch neer. Nog slechts bleeke vlammen likten, eenige uren later, de verbrande balken en toonden, bij hun dwalend licht, de overblijfsels van het gevaarte aan. In de stad ook hadden de brandstoffen hunne ver nielingskracht bewezen. De houten hutten hadden vuur gevat en stortten in enkel eenige huizen verhieven nog hunne gevels tusschen de rookwolken. Willem van Normandië, bevend van strijdlust, gansch bedekt met bloed, stak uitdagend de vuist naar het ver doemde kasteel. Aalst was in zijne machthij zegevier de dra zou de lauwerkroon zijn hoofd omzwieren maar die burcht tergde nog zijne woede. Rambold, de booswicht, stond nevens hem en hield zijne nijdige oogen op het slot gericht. Mher Rambold, morde Willem het gevecht is hevig geweest, doch de zegepraal heeft de dapperheid mijner krijgers beloond, n Ja! n sprak Rambold, daar hij van spijt en haat barstte ja, ons is de zege, maar het trotsche kasteel staat nog recht Iweiu, Dirk en Daniël nestelen nog in dien rooverskuil. Honderden slachtoffers heeft dit stormloopeu ge maakt de koenste mijner ridders zijn gesneuvelden ons doel is niet bereikt I Mijne wapenknechten cn die van Godfried zijn het vechten moe en reeds aan het plunderen. Onmogelijk kunnen wij vandaag den burcht bestormen. Wees evenwel gerust, Rambold niet lang meer worden zij, die ons daar trotseereu, ondor het getal der levenden geteld. De twee boosaards verdwenen onder de plunde rende legerbenden. Vier uren had de zonnewijzer aangeteekend, toen de stad werd overweldigd. Gedurende den strijd had de Julizon aan het uit- de toegestroomde menigte te bevatten. Sedert de vermenging der beide werk- mansvereenigingCn stroomt er als een nieuw bloed, een jeugdiger moed door de harten onzer werklieden. De burgers ook waren in groot getal opgekomen, daardoor geven zij een bewijs van gene genheid aau onze werklieden, die het wel zullen weten te waardeeren. In éen woord, de groote toeloop van toe schouwers bewees dat onze leus Een dracht maakt macht geen leugen is. Het concert zelf, op Geeraardsbergs- uur begonnen, was puik. Onze jonge muziekanten hebben ons op lustig mu ziek vergast de stukken werden met veel kennis uitgevoerd hun zij dank en eere SARLARDINGE. Een landbou wer van Sarlardinge kwam maandag namiddag met eene driewielkar langs de Audenaardschepoort, te Geeraards- bergen, en verpletterde bijna een meisje van lOjaren, tusschen muur en kar. Doktoor Van Bockstael heeft haar verzorgd. IAf7 Z Het voorstel van onzen - i'lIj.ltC7v{ergen om (je kiezingen te bepalen op den laatsten Zondag, van October, is verworpen niet 87 stemmen tegen 33 en 1 onthouding. De datum, voorgesteld door de Regeering, tie vierde Zondag van IMei wordt aangcuomen. De tweede stemming over het ontwerp geschiedde verleden vrijdag. ST. MAKTINUSKERK. AALST. -(0)- TOT DEN PAASCHPLICHT. Goecl vervulde Paaschplicht. Zielenleven Slecht vervulde of verwaarloosde Paaschplicht. Zielendood Katholieke Mannen en van Aalst, Jaarlijksche Vertoo ningen gegeven dooi de Heeren leden der Koninklijke Har monie Siute Cecilia, maan dag 11 April (2 Paaschdag) en Zondag 17 April 1898, om 4 uren 's namiddags, in de groote zaal der Meisjesschool. PROGRAMMA Eerste deel. 1. Fan- taisie sur l'opéra Tannhauser, onder de leiding van den heer Gustaaf Pape, be stuurder der Koninklijke Harmonie 2. Kluchtige alleenspraak door M. P. Coppieters 3. Godlried en Robrecht, treurspel in 3 bedrijven. Tweede deel. 1. Un saluto a Gemo- na, valse, Cossetti 2. Kluchtlied te zingen door M. X.; 3. Air varié voor tu ba uit het opera Jerusalem van Verdi, door M. K. De Meyst 4. Eene Stu dentenstreek, blijspel in 1 bedrijf. Prijzen der plaatsen Voorbehouden 1,50 Eerste 1 fr.; tweede 50 cent. De feesten zullen eindigen voor het vertrek van den laatsten trein. Do Aalstenaars zullen op Tweeden Paaschdag in grooten getalle Moorsel- waarts oprukken. Trouwens, nooit lie ten de Moorselaars zich in 't zoek, wan neer Aalst hun uitnoodigde. Dus, allen te samen naar Moorsel, d'eeu vriend schap is d'ander weerd DENDERMONDE. Eene welge- kleede mademoiselle, die in een hotel aan de statie was afgestapt, is op de kamer van den patroon gedrongen en heeft er eene som van 120 frank gesto len. Zij vertrok 's anderdaags in de vroegte, vooraleer men den diefstal ontdekte. TONGEREN. Donderdag had eene vrouw uit den omtrek eene koe op de markt verkocht toen zij haar geld had ontvangen, bevond zij dat de koop man haar eene kardoes met 50 valsche stukken van 1 frank had gegeven. De bedrieger was reeds vertrokken hij wordt ieverig opgezocht, maar of z'hem zullen vinden, dat is eene andere kwes tie. 't Is den dag van vandaag op te letten voor die met geld handelen. HAALTERT. De genaamde Pro- vost van Haaltert was te Dendermonde veroordeeld tot 6 maand gevang, we gens mishandelingen. Provost ging te Gent tegen dit vonnis in beroep. Al hoewel zijn gedrag goed is, heeft het beroepshof de straf behouden. BRUSSEL. Hij accordeert niet met zijn schoonmama Eenige Brusse laars hebben zich leelijk laten foppen door eene Fransche luis. Deze filoe zond brieven uit, waarin hij beweerde eigenaar te zijn van groo te wijnbergen in den omtrek van Bor deaux. Een vriend, zegde hij in zijne brie ven, heeft mij uw adres doeu kennen. Mijn schoonvader is gestorven en, daar ik met zijne vrouw niet goed overeen kom, zie ik mij verplicht het erfdeel te likwideeren en eene groote hoeveelheid uitmuntende wijnsoorten aan vermin derde prijzen van de hand te doen. En nu meldde hij dat vaten van 225 liters, werkelijke weerde 800 fr. te koop waren voor 150 fr. maar de betaliug moest, gezien de omstandigheden, sef fens plaats hebben. Hij kreeg talrijke bestellingen. Maar wie van hem gekocht had, was gefopt. Zijn wijn was nog niet de helft weerd van wat men er voor betaald had. Het parket is met de zaak bemoeid. MAETER. In den nacht tusschen Zondag en maandag heeft brand de hoe ve vernield van Louis De Bee. 't Vuur woedde zoo hevig dat al de gebouwen, woonhuis, schuur en stallen, in asch lagen voordat de bluschdieust kon in gericht worden. Drie stieren kwamen in de vlammen om. De oorzaak is on bekend. De schade, door verscheidene verzekeringsmaatschappijen gedekt, is op meer dan 50 duizend Ir. geschat. Er zijn geen persoonlijke ongelukken. Jongelingen op U allen rust de Paaschplichtvoor U allen dus ook deze jaarlijksche Voorbereiding. Zulke buitengewone Gratie verwaarloozen, wegens een klein verlet of eene geringe moeite, ware niet verstandig. Dus, Vrienden, komt op, even als andere ja ren, en zoo mogelijk nog talrijker, om Gods woord te aanhooren en U te bereiden tot een blij Paaschfeest. DE SERMOENEN Maandag 28 Maart cn 4 volgende dagen, om 8 uren 's avonds, gepredikt door den Eerwaarden Pater Leonard BROEKMAN, Missionaris uit het Studie-Huis der Eerw. PP. Jezuïten van Maastricht. Na het Sermoen benedictie met het Allerheiligste. 's Zaterdags Biechtdag. 's Zondags Paaschcommunie ieder in zijne Parochiekerk. Ingang langs de Lijkdeur. Geloofd zij Jesus-Christus. Amen. Spiegels was schoolmeester en had de les uitgelegd. Nu gaan wij ze nog eens herhalen, zegde bij, om te zien of gij ze wel verstaan hebt. Zeg ons eens, Luibrechts, wat dat wil zeggen Iu het zweet uws aauschijns zult gij uw brood eten Dat wil zeggen, zei Lui brechts, dat ge zoolang moet eten tot dat ge zweet. Zondag apotheek van M. Meganck, in geheel den dag openblijven. aanstaande zal de de Leopoldstraat, Anlat-Mijjlbcek.Zondag aanst. om 3 uren namiddag, in de Binne- straat, inhuldiging van de Pompiersaf- deeling en Pomp voor dit volkrijk ge hucht. Het Pompierskorps der stad luistert het feest op en zal, met muziek aan het hoofd, in groot uniform, om 2 1/2 uren bet land huis verlaten. Dus voor geheel Mijlbeek aanst. Zondag een Kermisdag, en, als 't goed weer mee valt, eene ruime ontvangst voor de herbergiers, want 't en zal er aan geen volk ontbreken. Kicftnicuwa. M. Karei Liónart heeft aan de katholieke Associatie laten weten, dat hij de vernieuwing van zijn mandaat als senateur niet meer kan aanvaarden. Na verschillige pogingen aangewend te hebben om M. Liénart op zijn be sluit te doen terugkomen, heeft de Associatie den achtbaren senateur haar spijt uitgedrukt voor zij ne aftreding cn tevens hartelijk bedankt voor al het goede welk hij gedurende zijne loopbaan aan het arrondissement heeft bewezen. De groene scheurmakers zullen waarschijn lijk met Planckaert, den Bisschopbelecdiger van Zomergera, voor de pinne komen, in vervanging van onzen Jambonus. Goed, zijn buis ligt gereed. In stnkken gereden. Maandag avond, om half negen uren, bevond zich de genaamde Karei De Maire, smidsgast van Adolf Brakman-Smeken:;, in gezelschap van eenige makkers voor den ijzeren- weg aan de Brusselschepoort. Do bareel was geslo ten, doch De Maire kroop er over op het oogen- blik dat de trein van Aalst naar Brussel voorbij reed. Hij kon dezen vermijden, maar werd terzelf- dertijd verrast door den werkmanstrciu van Brus sel naar Aalst en letterlijk in stukken gereden. De ongelukkige was geboortig van Gent en had pas den ouderdom van 21 jaren bereikt. lilt plnntagebrck verschoven 't verslag over de Catharinisten. Voor de naaste week bijgevolg. schrijfster voor alle beeldekens wendt u tot de drukkerij van 't Stem- meken, Rapellestraat; schoone keus en lage prij zen. Gedenkprinten voor de heeren Pastoors om uit tedeelen. Groote afslag. Op eerste ver zoek komt men ten huize met stalen en prijzen. Er zijn duizende menschen die het groot gewicht niet weten te schatten der voeding van de vrouw bij 't naderen der bevalling. In volgenden brief, door eene moeder ge schreven, wordt eene proef neming van bijzondere waarde voor alle vrouwen bekend gemaakt, en die in aanmerking zou moeten genomen worden, zelTs door de mannen, want liet geldt hier niet enkel liet leven der boorlingen, maar ook een gezondheids toestand dbr moeder. Wij bevestigen de echtl eid van dezen brief, en wij verwijzen u tot de verlangde bekrachtiging. De Scptt's Emulsie kun men in alle goede apotheken vinden. Algemeen dcpöt:Cli Deiacre en Cie, Apothekers, Brussel. rp JZnnn bij Ach. Eeman, fabrikant van meststoffen te Aalst, eerste klas van VOEDERBEFiTEN, (Jauue ovoïde des Barres) Wilt ge goede echte Hollandsche Cigaren aan 5, 0, 7 en 10 ceutiemeu 't stuk Koopt die bij do ESPLANADESTRAAT, AALST, Depot van een Hollandsch fabriek. Stalcu op aanvraag. te verkrijgen bij L. Fosselle, gisthandelaar, Brus- selschestraat, ur6, Aalst. Geboorten Mannelijk 07 Vrouwelijk 16 23. Huwelijken. H. Gbysbrecbt, vuurstoker met J. Wellokens, breidster. B. Van den Steen, twijnder met C. Van Dorpe, twijndster. Overlijdem. H. Feryn, broeder van Maria, 27 jaren, Lange Ridderstraat. M. Van Handenhove, landbouwer 17 jaren, wonende te Ilofstade. N. Hoebeeck, zonder beroep, 81 jaren, Leopoldstraat. C. De Prez, wed. Herbaux, zonder beroep, 70 jaren, Koolstraat. J. De Jonghe, wed. Do Uoker, land bouwer, 71 jaren, Koeistraat. D. De Buysscher wed. Dc Moey, 85 jaren, Leopoldstraat. 2 kinderen onder do 7 jaren. 3 GRANDS PRIX Ct li voor het mansvolk biedt kosteloos aan, aan allen die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedjg te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eencr belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kostelijk en vrachtvry per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zul. -s- w hii .neiMV Parijs, 28 April 1897. Mijnheer. In clelioop dienstig te zijn aan do personen die dezen brief zullen lezen, ben ik gelukkig 11 den uilslag te doen kennen, bekomen door uwe Seott's Emulsie. In oktober 1895 schreef mij de geiieesheervei los- kundige, dien ik moest raadplegen, de Seolt's Emulsie voor, om mij te verkloeken cn tevens het kind dat ik droeg. Mijne zwangerheid ging dooi zoudei dc minste onpasselijkheid, en op 't einde van Maart 1896. beviel ik van een wichtje, bewonderingswaardig van lichaamsbouw. Verrukt over de gelukkige gevolgen uwer toebereiding, bleef ik ei' gedurende gansch den duur der voeding gebruik van maken, en ik moet tl verklaren, dat de melk in zulkdanigc hoeveelheid was, dat ik gemakkelijk zonder de minste moeite twee kinderen had kunnen voeden. Heden bezit mijn kind, 13 maanden oud, reeds 15 scliooue tandjes.dat het doorstak zonder liet minste leed, ik kom het te spenen en sinds acht dagen reeds, ncernt liet de Scott's Emulsie waarvan lu i overigens zeer snoeperig is. De bekomen uitslag i* zekers te danken aan uwe toebereiding, want vriendinnen die hem, op mijne raadgevingen gebiuikl hébben, zijn er ook uiterst tevreden over. Ik stuur u met groot genoegt 11 de li< htteekening van mijnen kleinen op, en ik bied U, Mijnheer, de uitdruk king mijner bijzondere gevoelens te willen aanvaarden. (Gcteekend), Mw Dumoulin, 35, Hue Montholon,Paris.

De Volksstem | 1898 | | pagina 3