Pro Justicia Volksparlement. ALLERHANDE MAREN. 1. 2. Luik. Men schrijft ons uit Luik dat de re- J traite tot voorbereiding van den Paaschplicht, door de Paters Redemptoristen voor de soldaten dier stad gegeven, de beste vruchten heeft opgeleverd. Zondag morgend, ten 7 ure, celebreerde Z. Hoogw. Mgr de bisschop van Luik de mis, gedurende dewelke drie Pa ters aan meer dan 800 soldaten de H. Communie hebben uitgedeeld de eerbiedweerdige kerk voogd heeft tot die brave jongens eene gelegen Van DENDERIIAUTEM naar INDIE. Tiende Brief. NAAR ROME! Ouï les parties cn leurs moyens et conclusions. Vu les pièces du procés, notamment le jugement rendu par le tribunal de ce siège le vingt novem- bre 1800 nonante-sept. Attendu que l'article pu- blié par le défendeur dans le numéro de son jour nal Het Land van Aelstdu vingt-cinq Avril 1800 nonante-sept, intitule Moorsel commen- £ant par les mots op tweeden Paascbdag finis- sant par les mots elk vrij in zijn gedachtest in- jurieux et dommageable que le défendeur en doit réparation. Attendu qu'une instruction judiciairo a éte ouverte au sujet des incidents qui se sont produits a Moorsel le dix neut Avril 1800 nonante sépt, lors de la visite dans cette commune des membres de la société des Clairous que le dé fendeur a pu se tromper sur la gravité des faits dénoncés au Parquet, que cette circonstance atté- nue dans une certaine mesure sa respousabilité, mais ne peut j ustifier les attaques violentes diri- gées contre les demandeurs Par ces motifs le Tri bunal ouï Monsieur de Lichtervelde, substitut du Procureur du Roi eu sou avis conforme, ecartant comme non fondées toutes fins plus amples ou con- traires, dit pour droit que Partiele publié dans lo journal du défendeur liet Land van Aelst nu méro du vingt cinq Avril 1800 nonante sept est iu- jurieux et dommageable, que lapréjudice souff'ert par les demandeurs sera sufissamment réparé par la publicité donnée au présent j ugement. Condam- ne le défendeur a iusérer celui-ci, dans son inté- gralité, en caractères ordinaires, sous la rubrique Réparation Judiciaire, dans les deux numéros successifs de son journal u Het Land van Aelst qui suivrout la signification du présent jugement autorise les demandeurs a publier le dit jugement dans un journal a leur choix collectif, aux frais du défendeur, sans que le coxxt de cette publication puisse dépasser cent francs. Coudamuc le défen deur aux dépens taxé a cent septante deux francs soixaute quatre centimes, non compris ie coüt de l'expédition du présent jugement. Ainsi fait et prononcé a l'audience publique de ce tribunal pre mière chambre, le vingt quatre Déeembre 1800 no nante sept oü siégeaient M.M. Blomme, président; Lepère et Havaux, juges de Buck, substitut du Procureur du RoiBogaert, Grefiïer. MoMcgcm. Donderdag morgend, toen de genaamde L. Mt'huis wakker werd, be merkte hij dat zijne vrouw reeds opgestaan was. In huis vond hij haar echter niet. Hij ging op zoek en vond zijne vrouw verhangen aan eene ladder. Sedert de echtgenooten Mhun kind verloren hadden, had de vrouw geene rust meer. A «legem. Sedert eenigen tijd werden in on ze gemeente de wortels en beeten gestolen van eenen landbouwer in de Veldekensstraat. Een neerstige landbouwer uit de gebuurte werd voor deze diefstallen verdacht gehouden. Deze had reeds eenige nachten de wacht gehouden, om den waren dief te ontmaskeren. Woensdag avond heeft hij hem op heeterdaad betrapt en aan de policie overgeleverd. Aaltci*. Woensdag nacht zijn bij Ser. De Wulf, te Aalter-Straathem, dieven bij middel eener ladder in het kiekenkot gedrongen en heb ben er 23 hennen gestolen. De dieven hebben den hond iets ingegeven. Vooraleer te stelen hebben de dieven een paar uren geslapen onder eenen hooischelf en hebben van het regenen en waaien gebruik gemaakt om te stelen. Wiezc. Donderdag heeft men hier het lijk opgevischt van een meisje van Aalst, Philomena Wauters, 21 jaar, die sedert vastenavond uit ha re woning verdwenen was. Daar men sporen van geweld op het lijk ontdekt heeft, denkt men dat er eene misdaad gepleegd is. Nluove. Donderdag nacht zijn dieven ge drongen in den hof van M. Van den Boecke, koopman, en hebbengansch eene serre met eerste groenten geplunderd en daarna verwoest. De da ders, ten getalle van zes, zijn reeds door de poli cie ontdekt. lIcrdci'Aciu. Verleden Zondag viel zekere Constant Meerschman bij ongeluk aan 't sas van Wieze in 't water en verdronk maandag werd zijn lijk opgevischt. Wettercn. Verleden week is alhier eene vrouw plotseling zinneloos geworden. Zij is in een gesticht te Gent opgesloten men was ver plicht haar het dwangkleed aan te trekken. Maandag kwam er in de kerk alhier zekere Svan Cherscamp, gevlucht, die zegde dat men uit was op zijn leven, dat het leven toch zoo kostelijk was, enz. Hij vroeg aan de policie, die middelerwijl ontboden was, hem daar te laten, want, zegde hij, kom ik buiten, daar zullen zij mij doodschieten, en ik heb niemand iets mis daan. De ongelukkige is bij zijne familieleden ge bracht. Lovcudcgcm.Maandag hebben de veld wachters eene gedienstige vrouw bezocht, welke de zieken ging verzorgen. Na in haar huis zoo wat rond gezocht te hebben, haalden zij al daar eene groote hoeveelheid saaiette, garen, lint en zeep, te voorschijn, welk zoo zij zegde, niet wist dat zij zulks bezat. Door ondervraging in het nauw gebracht, bekende zij zulks ont vreemd te hebben bij een doodarmen rondleur der, wiens vrouw zij verzorgd had al de gesto len voorwerpen zijn aan 't slachtoffer, een on langs arme weduwenaar met vijf minderjarige kinderen, terug gegeven, welke zeer kontent was over het terugkeeren van zijnen rijkdom. ons Men herinnert zich nog het pro ces ingespannen door den Katho lieken Trompettersclub van Aalst tegen Het Land van Aelst. P. Daens werd veroordeeld tot al de kosten, tot twee inlasschingen van het von nis in zijne gazet en eene inlas- sching in een blad naar keus der Trompetters.'t Is deze insertie, welke wij den mcdedeelen en waarvoor Pieter Daens honderd frauk betaaldmet plezier. Nieuwe vcroordccling. M. Borreman-Mally, tabakfabri kant te Aalst, had een proces inge spannen tegen Daens voor laster in De Werkman en Het Land van Aelst. Zaterdag had de uitspraak plaats. Petrus Daens wordt veroordeeld 1. Tot lOOO frank schadevergoeding 2. Tot O inlasschingen van het vonnis. Twee in De Werkman, twee in Het Land van Aelst en twee in dagbladen naar keus van M. Borreman. 3. Tot de kosten der vertaling van het vonnis; 4. Tot al de kosten van het geding. Pie, g'hebt ons complementen 1 Brussel. Eene landbouwersfamilie van Campenhout kwam woensdag bij een notaris te Brussel om het testament eener oude tante te hooren aflezen. De buitenlieden vernamen dat hunne lieve tante gansch haar fortuintje, 40,000 fr. aan hare oude meid vermaakt had. De ontgoochelde erfgenamen deden heel wat anders dan de afgestorvene zegenen 1 Zij vielen op de oude sukkel van een meid en sloegen haar deer lijk met hunne regenschermen af. De notaris klerken, die tusschen kwamen, kregen ook hun deel vanden intrest. Gansch de familie van Campenhout werd vervolgens door de policie opgeleid. Een i8jarige kerel stool woensdag avond op den Vlaamschen steenweg een paar bottienen van de uitstalling van een schoenwinkel. De schelm nam de vlucht, achtervolgd door voor bijgangers die Houdt den diefriepen. Op de Verkensmerkt liep hij bijna eenen policieagent omver en verdween langs de Groote Godshuis straat. Op dit oogenblik was hij wel door hon derd personen achtervolgd. heidsaanspraak gehouden. Na de mis waren zij op een smake lijk ontbijt genoodigdal de spreekka mers, de gangen, de noviciezaal, de veranda, de twee refters waren opge propt met soldaten, die den koffie en de boterhammen zich goed lieten sma ken. Mgr Doutreloux wandelde in hun midden ronden drukte meermaals zijne voldoening uit over dit schoon feest en wenschte de eerw. Paters ge luk over den bekomen uitslag. Verle denjaar waren 575 soldaten opgeko men en nu meer dan 800't is een schoone vooruitgang. Om het feest te bekronen, werden al de soldaten in groep gephotografeerd men bemerk te in hun midden een kapitein, twee adjudanten en talrijke onderofficiers. Dcndcrniondc. In de laatste drie weken werden op de markt alhier talrijke geldbeugels ontvreemd. De policie is er in gelukt de plichtige aan te houden. Het is een i3jarig meisje van Dendermonde. De diefegge heeft bekend dat zij de geldbeugels gestolen heeft van Joseph De Kezel en van Justinus Carayole. De twee geldbeu gels hielden 18 en 3 fr. in. Het meisje heeft ook den geldbeugel van C. Van Laeken, van Grembergen willen ste len in de kerk der Theresianen, doch is er niet in gelukt. door Missiounaris J. G. Inboorling van Dendeihautem. Nard. Proficiat mee uwen eersten communiekaut, Zander Jommer, bij doet met de groote meê, zelle. Zander. Danke, en 'k zal u te naaste jaar 't zelfde wenschen als 't den uwen zijnen toer zal zijn... Maar, ge buur Nard.... Nard. Ik en weet niet waar dagge aan dienen schoonen dag van Zondag geraakt zijt, mensch. Zander. Zwijg, Nard, ik en zat zaterdag op mijn gemak nie, als ik da zag aankomen... Nard. 'k Zou 't gelooven, azoo een gewoel van elementen, d'een char ge achter d'audere, een krioelen van wind en regen en sneeuw en vlagen, ze weerden hen voor 't meeste, goloof ik als wij in den kleiuen oorlog waren, noemden ze dat charge a volonté, da wilt zeggenzoo veel als ge kunt. Zander. Ons fleer heeft met ons geweest, eerlijk, 'k moe't zeggen het was Zondag pertekelier, azoo zonder beslag, maar fatsoenlijk, stillekes zon der wind, 't zonneken azoo wel half achter't gordijntjen, maar toch zonne ken. Nard. Maar, Zander, ge weet toch al dat de kiezingen veranderd zijn? Zander. Zeker, ik heb 't in 't Stemmeken van over acht dagen al ge lezen, 't is den 22 Mei, heb ik gezien... Alla, 't gaat korten. Nard. 't Zal hier gaan een gewee- mel zijn, geloof ik de donchisten loo- en mee gezichten gelijk honden die un string gaan aftrekkeu weten dat ze naar 't Piereland gaan, en moeten en moeten, en nie aan te doen, rien de tout, niemendallen. Zander. En z'hebben nu nog de kiezing ten zijnen schoonsten geleid, in Mei als er meest volk thuis is, maar 't zal ne keskedi zijn, want z'hebben aan de fransmans alles beloofd, en die men- schen zijn percies bedrogen gelijk alle maal d'andere. Nard. Zoo, de vierde man en mag noch van den Bisschop noch van den Pausgeenen represantant niemeer zijn, j eh Zander, omdat hij 't priesterkleed I te veel schon en meedee mee liberalen en socialisten. Zander. Ik heb al ne keer hoo ren zeggen dat hij naar Latrap gaat, waar dat ze nooit niemeer en mogen klappen. Nard. Eu de gazetten van 'tLand van Aelst en van de Werkman vanDonsj zijn werom al ge- koudanneerd te Derremonne. Zander. - Dat en wist ik niet Nard. Toetoet, mensch cn straf, zelle 1 't Tribunaal zit er met de kra- vasch op duizend frauk te betalen, en 't vonnis in 't fransch en flemsch verschillige keeren iu de gazetten en de kosten van 't tribunaal. Zander. 't Is een klein renuwa- tie, Nard, zooveel. Nard. Ja, mensch, dat en trek ken z'hun op 't tribunaal niet aan, g'en hebt maar over de koorde niet te ter reu. Zander. Jommer, 't zijn reden, Nard, maar 't en is maar d'ak wil zeg gen dat ze op ne mensch zijuen porte- monó azoo slaan dat er tot 't laatste bet jen stof meê zou uitkomen, en tot zelfs den naad los. Nard. En 't en is maar vijf weken leên dat hij 't proces verloren heeft van de trompetters. Zander. Die mensch is op den doebber, Nard, en hij zal van langs om meer doebbereu. Nard. Kan 't anders, Zander? als ge nu wetens eu willens hollen in uwen kop loopt en builen gelijk petrolstuk ken eu dagge toch per fors malgré wilt voort doen, en dagge ten stampt en slaat en bijt... Zander. Jommer, d'ander stam pen tegen, Nard, en vandaar de MALHEUREN.... Nard. Wij zullen daar nog ne i keer over klappen, Zander nu g'aak voort. Salu, ami 1 i -•«a&rfkLaöS Kurseong, 2 Maart 1897. Misschien hebt gij in de gazetten gelezen, over den hongers nood en de pest, die tegenwoordig den Hindoustam teisteren. Over deze twee rampen zal ik u eenige woorden zeggen. De post heerscht en woedt geweldig in de groote stad Bom bay, alsook reeds in eenige steden en dorpen daaromtrent. Reeds verleden jaar, in October en November werd men de eerste gevallen van die wreede plaag gewaar; dat is, nu sinds 4 a 5 maanden en sedert dien is zij altijd aan 't groeien en 't vermeerderen gegaan tot nu toe en geene hoop van beteren nog iu 't verschietmen stelt alle middelen aan 't werk de geneesheeren hebben nog tot hiertoe geen middel gevonden om de plaag tegen te gaan en ze uit te roeien. Al die eenige middelen van bestaan hadden in Bombay, zijn gevlucht naar veiliger streken men zegt dat meer dan do helft de stad heeft verlaten dat is 450,000 inwoners alles is dqodsch en stil in de anders zoo woelige en levendige straten, op het groote Es planade, in de parken en openbare hoven. Iedereen schijnt met vrees en bangheid geslagen te zijn. Alreeds 14 a 15000 zijn van de pest gestorven, nochtans weinige Europeezen meestal zijn Hindoes, Mahometanen of Parsis. Alle maatrege- worden in 't werk gesteld in de zeehaven van Europa, Asia, Amerika en Australia, om eene dergelijke ramp van hunne bevolking af te weren. De schepen die van Bombay komen, zijn zorgvuldig onder zocht in de haven waar zij inzeilen, enhgel dikwijls hebben den ligtijd op een goeden afstand van de kust te doorgaan, in dien men iu 't minste vermoed dat iemand van het schip's manschap door de pest moge zijn aangetast. Al de reizigers van den trein van Bombay naar Calcutta, worden nauwkeurig door geneesheeren onderzocht, een tiental mijlen boven Cal cutta eu ziet men in eenen der reizigers de minste teekens der ziekte, dan wordt hij daar tegen gehouden en moet in 't hospitaal verblijven. Over eenige weken stopte men zoo eene heele partij bedevaarders, allen Mahometanen van Calcutta, op hunne terugreis van de heilige Mahometaansche stad Mek ka, hoofdstad van Arabia. Men wist dat zij door Bombay of omstreken gepasseerd waren en men hield ze tegen te Hoog- ly, boven Calcutta, voor eenigen tijd, tot dat men bestatigen kon dat niemand door de pest was aangetast, of voorteekens gat van die plaag. Tot hiertoe, dank aan die strenge maatre gelen, is Calcutta bevrijd. Laat ons hopen van Gods Voorzio- nienigheid dat hij verdere onheilen spare aan den reeds zoo hard beproefden Hindoustam. Bombay is wel 500 belgische mijlen van hier, zoo loopen wij geen gevaar in Kurseong. In steden die iu verbond en gemeenschap zijn met Bombay door de treinen en schepen is het wat anders de pest zet zich ge makkelijk voort zooals gij weet, bij middel van mikrooben, of onzichtbare kleine diertjes, die de ziekte veroorzaken eu wa re het niet dat overal strenge maatregelen zijn genomen, wel dra ware zij over heel Indië en misschien over heel de wereld verspreid. Nu, de tweede ramp die Indië aangetast heeft is de hongers nood. Naar hetgeen men zegt in de dagbladen, is het een der grootste hongersuoodeu dezer eeuw. In eene groote uitgebreide landstreek gelijk den Hindou stam, met bijna 300 millioen inwoners, waar gedurende zeven of acht maanden van 't jaar geen regen valt, vooral in 't mid- denland, onder de buitenlieden, armoedige landbouwers, die nauwelijks op goede jaren genoeg rijst kunnen opbrengen tot hun onderhoud, is het geen wonder, dat wanneer een droog jaar komt, met weinig regen, 't geen den rijsoogst doet mis lukken, men het volgende jaar niets heeft te eten geld heb ben zij niet, wat dan gedaan (Wordt voortgezet). (V6 Vervolg.) Daar nedergeknield, zien wij eene halfronde borstwering, waaraan 93 vergulde lampen vastgemaakt zijn, die jaar uit, jaar in bran den. Binnen de balustrade is een trap van 15 meters, die ons leidt naar den grafkelder van de Apostelen en de vatikaansche catacomben, te midden den trap, die twee hoorns uitmaakt, staat het wit marmeren beeld van Pius VI. De St. Pieterskerk is een latijnsch kruis, waarvan de groote staander 186,93 meters lang is, de kruisbeuk aan wiens uit einde twee autaren staan is 135,46 lang. Op het kruispunt staat de koepel die 117 meters hoog is, 42,20 m. doorsnee en 192 meters omtrek heeft. Juist onderden koepel staat den pauselijken autaar die beschud is door eenen baldakijn in brons, van op tot neer, van 42 meters, waarvan het vergul den alleen 535,000 fr. kostte. Als gij rond de kerk gaat zult gij een orgel met doxaal op wielen zien. Er zijn er zoo twee in deze kerk, en als er mis ge daan wordt aan den eenen of anderen zijautaar, men voert or gel en doxaal er naartoe. Die kerk beschrijven is doorgaans onmogelijk men zou er moeten dagen in verblijven om alles nauwkeurig na te speu ren en te bewonderen. Men ziet niets anders dan mozaïk, schilderijeu, marmer van alle kleuren, beelden, autaars, biechtstoelen, waarin men al de talen van Europa spreekt. Nu eens gaan zien naar buiten, naar de fontein die meest water geeft van ai de fonteinen der gansche wereld, 't Is een geheele voorgevel van een paleis vol met kolommen en vens ters al wederkanten. In eene groote nis staat het kolossaal beeld van Neptunus, getrokken door vier reusachtige zeepeer- den. Verder is de groote schoone kerk van O. L. Vrouw-de- Meerdere. Drie groote lange beuken, verdeeld door 44 wit- marmere kolommen, boven wier kroonlijst, tusschen de vens ters, 27 mozaike verbeeldingen van de grootheden van Maria. Het plafond verguld, eertijds met 't eerste goud uit Amerika, wierd hersteld door Pius IX met 't oerste goud uit Australië. 't Is iu die kerk dat men kan van bij aanschouwen de hou ten plankskens waartusschen 't kin 1 Jesus lag en weende den nacht van zijne geboorte te Bethleëm. Die plankskes met roode koorden opeengebonden, worden bewaard in eene kostelijke rijve, waarvan 't kristalen glas omringd is van zil- tondu qu'il est indispensablo de vérifier le fondoment de ces faits avant d'apprécier si le "Laud van Aelst n a dépassé son droit ou jusqu'a quel point il aurait pu le faire. Sous réserve de tousautres droits et moyens. Plaise au tribunal Ordonner que les dossiers do l'instruction repressive des af faires de Moorsel et Herdersem seront déposés sur le bu reau pour etre ensuite conclu et statue comme do droit. Sur quoi le tribunal, après avis du ministère public, rotint la cause en délibéré et rendit a l'audience du trois Déeembre 1800 non tan te sept le jugement suivantParties ou'ie en leurs moyens et conclusions. V u les pièces du procés. At teudu qu a supposer iuéme licite l'apport surle bureau du dossier de Pinlormation que la partio Kyorman pretend avoir eu lieu sujet de {aits' delictueus qui se seraient passés Moorsel a une époque d'ailleurs non précitée, qu'en admet? tant inême ces faits comme ayant eu lieu, encore l'apport de ce dossier serait-il sans pertinence relativemcnt ii la cause, puisqu il n'est pas même allégué par la partie défenderesse que los demandeurs auraient pris ii ces faits une part quel- conque. Par ces motifs, le Tribunal, ouï le Ministère public en son avis conforme, déboute le défendeur des fins de ses conclusions du vingt sept Novembre 1800 nonante sept. Or- donné aux parties de plaider au fond. Réserve les dépens. La cause fut plaidêe au iond du troisé l'audience Déeembre 1800 nouante sept, maitre Cooreman pour les de mandeurs déposa les conclusions suivantes Attendu que le défendeur ne peut exciper sa bonne foi dans l'espèce; qu' il ne peut en efl'et sans aggraver encore sa responsablilité invoquer une procdure qui est étrangère aux parties, dont le contenu lui est inconnu, ouverte posterieurement a plu- sieurs des articles visés et qui de son aveu même, n'a révéle la preuve d'aucun fait défectueux, non seulement a charge d'un des demandeurs, mais même d'aucun membre de la société dont ils font partieqe'il na cessé pendant des muis même aprés l'intentement du procés de repeter, de preci- ser, de commenter, d'aggraver ses indignes et ordurieres attaques. Attendu que le défendeur est mal fondé h invo quer contre les demandeurs, qui ne sont d'ailleurs ni journa listes, ni poleinistes les violences de la presse Alostoise puisque celles-ci sont précisement son fait, ainsi qu'en te- moignant les nombreuses condamnations que lui a values sa polemique. Que le caractère dommageable des accusations du dófendeur spécialement de celle d'immoralité et d'impié- té est indeuiable que la gravité exceptiounelle de l'offense résulte de la frequente repetitions des attaques et de l'au- dace avec laquclle le journaliste les confinne même lors qu'il est, appelé en justice; attendu que les demandeurs out con clu longuement au fond dans leurs conclusions deposées le vingt deux octobre et auxquelles ils se referent expresse- ment Que s'ilestvrai que les dommages, interets doivent comprendre la reparation du prejudice moral et du préjudi- ce matériel et que ce dernier eoinprend parrai ses elements les frais et demarches accasionués par la reconnaissance du droit viole il y a lieu de constator que le prejudice cause a été encore augmeuté a ce double point de vue depuis l'in tentement de l'action par le système de défense du défen deur. Farces motifs. Plaise au Tribunal déboutant le défen deur de ses exceptions; allouer aux demandeurs les conclu sions de leur exploit introductif d'instance. Le Ministère pu blic fut nouveau entendu en son avis ii l'audience du dix huit Déeembre 1800 nonanle sept et le tribunal rendit a l'audience du vingt quatre Déeembre 1800 nonante sept, le jugement suivant ■aaes

De Volksstem | 1898 | | pagina 2