AALST IN 'T JAAR 1915. LUIBRECIITS. Albert-Lienartstraat, 22, Aalst, voor alle mondoperatiën en het plaatsen van Kunsttanden. Alle dijnsdagen te raadplegen in Den Keizer, te Ml\OVE, van 8 lot II aren 's morgens. Kunsttanden van al'4 fr.; gelieele Gebitten van al' 85 IV. Op aanvraag begeeft men zich ten huize. Men aanvaard leerlingen. EI gebreveleord en gediplomeerd Amerikaansch TANDMEESTER, is alle dagen der week te raadplegen, van 8 tot 5 uren, in zijne woonst Hoe het t'Aalst gaat. ,er goud en edelgesteenten, waardig geschenk vau den groo- ten'philips den IV, koning van Spanje. Hier is er ook eene prachtige raozaik. Wat kunst en ook wat patiëntie is er noodig om die prachtige schilderijen te vormen met al dio kleine steentjes 1 Hier is ook in eene kristale rij re geheel en gansch bewaard, in kostelijke gewaad, het lichaam van den H. Paus Pius V zijn aangezicht, door de dood verdord, is gansch bloot gelaten; 't is Pius V die door den H. Rozenkrans, met bulpe van Don Johan, den slag van Lépante tegen de Turken won. Boven den hoogen autaar is een der 7 portretteu van O. L. V. door den 11. Lucas geschilderd, omringd van eenen kader vol edel gesteenten, en waarvan de weerde onprijsbaar is. St.-Jan-ter-Lateranen. Hier is de cathedraal van Rome, en de Bisschop van Rome is Paus 't is in die kerk dat de paus als paus en bisschop ingehuldigd wordtdaarom wordt die kerk genoemd en staat het op al de muren geschreven Moeder en hoofd van al de kerken van stad en wereld. Ondereen kostelijk baldakijn staat den autaar waarop den Paus alléén mis lezen mag, en die den autaar behelst waarop Sint Pieter mis gedaan heelt en door den H. Paus Sylvester uit de catacomben gebracht. In deze kerk ook, achter ijzeren hekkens, gedoken in kristalen platen, vereert men de tafel, waarop, voor de laatste maal, Jesus 't Paaschlam met zij ne discipels nutte. Boven in de voute, kan men den zegestaudaard, dien Jan Sobieski in de slag van Weenen aan de Turken ontvocht, be wonderen. Scala sancta. Over de St. Jansplaats, waarop er een naaldsteeu van 34 meters hoog staat, is er een gebouw waar in eenen steger staat van 28 trappen hoog, aan wiens voet de twee marmeren groepen staan Jesus door Judas gekust, en Jesus door Pilatus aan 't volk getoond. Die trap is in zware notelaren planken, met van tijd tot tijd glazene oogen met koper omzet in de planken gewrocht. Niemand mag dien trap beklimmen tenzij op de knieën, men heeft van weerkanten andere trappen gebouwd om aan deze die den middentrap opgeklommen zijn het aftreden te vergemakkelij ken Onder die notelaren trappen zijn de 28 marmeren tertten van het paleis van Pilatus, waarover Jesus-Christus op den Goeden Vrijdag viermaal gewandeld heelt. Zij wierden door keizerin Helena van Jerusalem overgebracht en Sixtus V bouwde in de XVI0 eeuw de tegenwoordige relikwiekas voor hen. Mijnheer V..., geboortig van Aalst, maar sedert 25 jaar op den vreemde, keert naar Aalst, bij zijne familie terug. Hij komt in de statie toe met den trein uit Brussel. Buiten op het plein staan 15 tot 20 pakskesdragers en kommissionneirs, al len van onder tot boven in 't groen gekleed. Eenen springt naar hem, vraagt om zijn paksken te mogen dragen en hem den weg te wijzen. Seffens zijn zij aan 't klappen V... Hoe gaat het hier nog altijd in Aalst 't Is nu juist 25 jaar dat ik van hier weg ben. De Pakskesdbagee. Goed, mijnheer, allemaal voor mijnheer Petrus. V... Wa zegde daar wat is dat voor mijnheer Petrus De Pakskesdeagee. Dat is groen, mijnheer, gelijk dag ge ziet. V... 't Is toch alhier ewoor, ik moet al over de merkt passeeren. De Pakskesdbagee. Wa zegde, mijnheer? V... Da'k al over de merkt moe gaan. De Pakskesdbagee. Mijnheer, ge zijt gelukkig dagge nen ouden aan d'hand hebt, de jonge en zoun u niet verstaan; die namen zijn allemaal veranderd, z'en zeggen nu geen merkt niemeer maar a Vasthoudistcnplaats. V... Wat is mij datVasthoudistenplaats 1 en vandaar moet ik naar de kastanje vesten, 'tis daar dat mijn familie woont. De Pakskesdbagee. Jommer, mijuheer, ik vraag ex- kuus, de oude kastanje vesten da noemen ze Boulevard vierde man. V... Boulevard vierde man Wa taal spreken z'hier nu De pakskesdbagee. Jo, mijnheer, ge spreekt gij van in den oün tijd. Zie de straat waar dammen hier gaan, die heet Martelaarsstraat. V... Tettetetdat is Albert Liènartstraat. Luister ne keer, 'k en ben toch nie mis, ewoor mensch, dat is toch Aalst waar da'k afgestapt ben De Pakskesdbagee.Zeker, mijnheer, en zij nie verle gen, ge zult er wel komen, zij gerust, mijnheer, V... Zie ginder komt daar nog ne vent geheel en gansch in 't groen is dat ook ne pakskesdragers De Pakskesdbagee. Neen 't, mijnheer, dat is ne cham petter de die zijn ook geheel en gansch in 't groen, opge- weert dat ze geen plaksken op hunnen armen hebben gelijk wij. V... Dat is hier veranderd, zelle I Zie, wat is dat nu ge worden in onzen tijd was dat de kazerne van de klein sol daatjes. De Pakskesdbagee. Dat is daar nu dat den burge meester woont, mijnheer, en hij houdt daar nen bazar open van alle winkelwaren, ge kunt daar alles krijgen, bijkanst al de winkels van 't stad zijn weg. V... Dat is allemaal nieuwigheid, maar't dunkt mij dat 't sterven hier toch nog niet afgeschaft en is Zie, er is ginder een begrafenis; 't is zeker ne muzikant die begraven wordt dat er 't muziek bij is? De Pak8kesdeagee. 't En doet, mijnheer, tot den erms- teu mensch toe, kan hier na met 't muziek begraven worden. Ge betaald wekelijks daarvoor ne eens voor de strijdkas en als ge komt te sterven, 't muziek gaat meê, V... Dat en heb ik nu nog van mijn leven nie gehoord. In mijnen tijd betaalden de menscheu ne eens voor de confrérie van barmhartigheid, en als ze stierven hadden ze daarvoor ne schoo- nen dienstwaren de menschen nie beter met die mis voor hunne ziel als met da muziek De Pakskesdbagee. Ah, mijn heer, 'k en zal nie disputeeren, maar 't is toch azoo. En nog iet, als ge met een kind naar den doop gaat, ge moet eerst bij den burgemeester, en laat ge da kind in den strijdpenuing inschrijven, 't muziek komt u achter den doop aan de kerk afhalen en leidt petj en en met- jen en 't kind naar huis. V... Maar die muzikanten moeten goeien tijd hebben wa muziek is dat De Pakskesdbagee. Ah mijnheer dat is 't muziek van mijnheer Petrus en van 't stad. Die staan altijd gereed op den koer van 't Landhuis, en doen anders nie als spelen, ge kunt da wel peizen, als er ne keer vijf of zes begra fenissen zijn per dag, en vier of vijf doopen V... Maar ge spreekt daar altijd van den burgemeester, die dat hier al lemaal ingebracht heeft, wie is dadde De Pakskesdbagee. Dat is mijn heer Petrus, de stichter van de groene. Zie, mijnheer, hij heeft ginder aan den draai van de keric zijn standbeeld ge zet. V... Ah ja, aan den hoek om naar de Jesuieten te gaan De Pakskesdbagee. Ja, miju heer, maar de Jesuiten zijn hier al lang al weg, zelle; mijnheer Petrus den bur gemeester heeft ze doen aangaan, om dat ze tegen hem preekten, en nu moet al die preekt in 't stad, 's zaterdag 's a- vouds om zijn sermoen gaan bij hem om te weten wat dat hij moet zeggen. VDien burgemeester heeft hier veel werk als 't azoo is. Maar als 't kie zing is, hoe gaat dat hier nu De Pakskesdbagee. Oei, mijn heer, dat en is hier geen kiezing nie meer maar alle zondagen meeting in 't oud kollegie geweest van de Paters, en mijnheer Petrus komt daar preken over de vrede, dat alles nu zoo wel is, dat iedereen nu moot koutent zijn, dat iedereen nu moet houden wat hij heeft ea blijven wat hij is, en nog al... V... Eu daarmee is dat uit? Nie meer te kiezen De Pakskesdbagee. Neen, mün- heer, niemeer te kiezen, mijnheer Pe trus zegt altijd ook dat er dan te veel gevochten wordt, en ook, mijuheer, er en moet maar kieziug zijn waar dat de menscheu niet t'akkoord en zijn, maar hier iedereen zwijgt. Dender bode en Volksstem zijn publiek op de Vasthou distenplaats opgehangen, en al hun aanhangers zijn gaan vluchteneu durft er nog eenen tegenspreken, mijn heer Petrus is daar seffens om er kom- mande onder te stellen en kort spel meê te maken. V... Kom, vriend, gij moet al moe zijn van mij dat azoo allemaal uiteen te doen ik zal u hier trekteeren mee een pint bier. De Pakskesdeagee. Ik wil wel, mijnheerzie, hier rechtover is 't goed. V... 't Is overal altijd nog al goed zeker, 't Aalstersch bier is wijd en breed bekend, altijd geweest. De Pak8kesdeageb. Jommer, als 't zoolang leen is dagger van gedron- ben hebt, mijnheer, en zult g'het nie meer herkenuen. Mijnheer Petrus heeft hier in 't stad de wet ingebracht op de bieren gelijk in Beiereu. V... Wat is dat voor iet, gelijk in Beieren 1)e Pakskesdeagee. Dat is dat ze nu niemeer en brouwen gelijk dat ze willen, maar dat den burgemeester van huis tot huis gaat proeven ot dat er ge noeg hop in 't bier is en graan. V... Zoo is 't nog verbeterd? De PakskesdeageeZeker, 't is stravermaar de pinten zijn nu veel kleiner, ze drinken nu bier uit roomcr- kes, allemaal d'ou pinten staan op den zolder van 't stadhuis gezet, en dienen nu voor do verlichting als er iets te doen is. V... Jaan, die en zullen nog niet ge makkelijk springen als er een lichteken instaat, 't Is nog altijd zes eens geble ven voor azoo een glazeken De Pakskesdeagee. Joot, Miju heer, maar de menscheu zijn toch nog meest voor ne plas, en azoo is da kos telijk drinken, en ge zijt seffens siswie. VAlia, santé mensch, dammen da ne keer proeven... Maar, dien naam van dien burgemeester speelt altijd in mijn hoofd, dienen mijnheer Petrus, wie is dadde De Pakskesdbagee. Emoor mijn heer, dat is mijuheer Petrus van op de Werf geweest, van aan 't Kapelleken, rechtover Paepes, de kommandaut, de gazettendrukker van 't Werkmanneken. V... Jommer, nu lachte mee mij zelle, dat eu is nie mogelijk. De Pakskesdeagee. 'k Vraag ex- kiese mijuheer, toetoet, hij is hij berre- meester. V... Ah dat is dienen mijnheer Petrus, azoo gewoone lengte, aardige oogen, een plasj en een mostasj De Pakskesdeagee. Just, mijnheer heeft hem wel gekend. V... Alla, laat ons uitdrinken da'k voortgaan, wa zal ik nog al moeten hooren. Hoe heet dat daar dagge zegdet, de kastanjevesten De Pakskesdbagee. Boulevard vierde man, mijnheer. V...Zie, 'tis toch nog altijd ginder in dat huis zeker da mijn familie woont De Pak8kesdbageb. Joot, mijnheer, 't is nog altijd daar. V... Alla, ge zijt bedankt voor uwen dienst kom, geef mijn paksken alhier zie dat is voor uw moeite, pak vast. De Pakskesdeagee. Merci, mijnheer, merci, V... Boulevard vierde man 1... Vierde Man 1. wa mag da beteeken Da moet ik ook nog vra gen Tin, tin, tin....!!! Wie dat daar is Hij is binnen. Wij hebben nu leeren af trekken, zei schoolmeester Spie gels aan zijne leerlingen. Leg mij nu eens uit, zei hij tot Lui- brechts, hoe moet ik doen om te vinden dat den helft van ne gen is vier en half? Vier en half, antwoordde Luibrechts, is half vijf, en half vijf is twee en half, en twee en halfis half drij, en half drij is een en half, en een en half is half twee, en half twee is een. Meester, zei Lui brechts, den helft van negen is een. Dc Iweinszoiicii. Zater dag aanstaande, om 8 1/2 uren 's avonds stipt, buitengewone Feestvergadering bij M. Frans De Wilde, Grootc Markt, 27. Dagorde: Behandiging van ge schenken aan de heeren Leo De Paepe en Ivo Vlassenbroeck. orkest zal het feest opluisteren. Een schoon Dc opvoering van Henry Masterton door do Rederijkkamer De Calharinisten onzer stad, mag wel gelukt heeten. Goed gevulde zaal, prach tige tooneelschildering van M. A. Thybaert, puik orkest, smaakvolle kleedij, verzorgde pruiken van het huis Prosper Guillot. Wat gezegd van de uitvoering?.Dat zij onver beterlijk was, en zullen wij niet verzekeren maar het is onbetwistbaar, dat er in sommige leden der Rederijkkamer een talent schuilt, vatbaar voor ontwikkeling, een talent, dat meuigen toeschou wer verbaasd en aangenaam verrast. M. A. Thy baert bijzonderlijk, de hooldrol van het stuk, was werkelijk op dc hoogte zijner taak en verwierl door zijn edel voorkomen en gevoelvolle uitspraak de toejuichingen van het publiek. M.M. Janssensen de gebroeders Edw. en Rom. Van Hauwe gaven blijken van echten kunstzin en veerdigheid. Een bloemken ook aan M. Van de Waeter en de overi ge medespelers, die allen hun best hebben gedaan om den goeden naam der Maatschappij staande te houden. In éeu woord, het stuk Henry Master ton i) aangrijpend van opvatting, op enkele plaat- s 'u misschien wat te langdradig, werd wel weerge geven en oogstc den bijval in die het mocht ver wachten. De Aulstenaars, op schouwburg aanwe zig, waren uitermate tevreden over hunnen avond. Een die 't gezien heeft. Het foinpicrarecMt van Mijlbeek is verscho ven tot Zondag 8 Mei aanstaande. Het publiek wordt kenbaar gemaakt, dat den heer A. Huisman, Amerikaansch tandmees ter, voor goed gevestigd is Liénardstraat, 22, Aalst, en niet, zooals vele personen denken, dat hij hier slechts voor een korten tijd verblijft. Brandramp. Woensdag avond, omstreeks 8 1/2 uren 's avonds, is een hevige brand uitge borsten in de woonst van M. Jozef Van Mol, landbouwer, Koolstraat alhier. Spelende kinde ren, die van op de straat het vuur bemerkten, verwittigden M. Van Mol van het gevaar, op het oogenblik dat hij met zijn huisgezin aan het avondmaal plaats nam. Eerst snelden de pom piers van Schaarbeek ter plaats en vervolgens deze der stad, gevolgd van gendarmen, soldaten en eene groote menigte volk. In eenige minuten tijds stond de pachthoeve, die nog met een strooi en dak gedekt was, in vollen gloed. Aan geen blusschen viel nog te denkenweldra was de woning ten gronde afgebrand. Meubels, graan, ajuin, enz., werden de prooi der vlammen, doch de drij koeien en twee varkens zijn door de ge- buren gered. Het huis met afhankelijkheden, slechts se dert negen maanden door M. Van Mol aange kocht, was verzekerd voor eene som van onge veer 10,000frank. De vrijwillige brandweer heeft 's nachts ieverig gewerkt om de aanpalende wo ningen te vrijwaren. Hen, alsmede de onderoffi cieren en soldaten, onder het bevel van eenen kapitein-commandant van het 3' Jagers, dienen lof toegezwaaid te worden. Uenderuiouüe. Een kapitein-kwartier meester te Dendermonde, die tijdens de groote manoeuvers geweigerd had, eerst een officier en later twee soldaten in te kwartieren, werd don derdag daarvoor veroordeeld tot 26 frank boet en 5 frank schadevergoeding aan de stad Dender monde. (Wprulp Een klein meisje, dat door een kat gebeten geweest was en eenige da gen later naar het gasthuis is moeten gebracht worden ten gevolge van een aanval van razernij is aan die schrikkelijke ziekte gestorven. De kat was door een veearts onderzocht geweest en had geen teekens van razernij gegeven, en alzoo had men geen voorzorgen genomen om het kind te vrijwaren. IHocrbckc. Dinsdag namiddag is alhier de genaamde Jan Vandereycken, gepensionneerd gendarm, plotseling gestorven, toen hij in zij nen hof bezig was eenige groenten te steken. Men denkt dat de ongelukkige bezweken is aan eene hartziekte. li oeftoiv dat ligt in de Walen, bij Binche. k 'Het slachtoffer van een schrikke lijk gevecht, dat alhier tusschen Waalsche en Vlaamsche mijnwerkers heeft plaats gehad, heet Desiré Van Israël, 28 jaren oud, van Galmaerden. Toen maandag morgen de gendarmerie van Bin che ter plaats kwam, was alles in de herberg te rug in orde gebracht. Twee groote bloedplassen duidden aan hoe wreed de vechtpartij geweest was. Desiré Van Israël lag in eene aanpalende kamer op stroo uitgestrekt zijn broeder Cyriel, die ook nog al erg gekwetst werd, was naar Galmaerden teruggekeerd. De gekwetste werd naar het gasthuis van Bin che overgebracht hij kwam tot het bewustzijn niet terug. Zijn toestand is wanhopend. Dc sche del is gekloven en de ongelukkige verliest bloed langs de ooren. De arme jongen, die op dit oogen blik mogelijk overleden is, zal eene weduwe en twee kinderen achterlaten. De derde gekwetste heet Mairesse deze werd erg aan den rechterarm gekwetstde afzetting is noodig geoordeeld. Eene bebloede bijl is in beslag genomen. Tot hiertoe werd nog geene aanhouding gedaan. De twist, die de vechtpartij voor gevolg had, was bij het picotiuspel, een soort van bouneteau» ontstaan. Cyriel Van Israël wilde hot spel staken zijn broeder won ongeveer twee frank. De andere vier of vijf kaarters waren Walen. P A R L O I R Vr. Audax, de naaste w. Ik stuur thans 25 u. meer. Schoone christenen voor de naaste w. Van Ayghem hebben we verschoten Dank aan allen die ons trouwe abonnenten zijn gebleven SNELLE WASDOM Zekere kinderen groeien zoo spoedig, dat zij hunne krachten verliezen en in eenen staat van verzwakking vervallen, die aanleiding geven kan tot ziekten. Men moet zich immer herinneren dat de wasdom de levensbestanddeelen van het voedsel bemeestert, en soms is de vereenzelvi ging van het voedsel zoo onvoldoende, dat de noodige deelen voor den wasdom eens genomen, er niets meer van overblijft om levenskracht te bezorgen of de hersens te ondersteunen. Wat in al deze gevallen noodzakelijk wordt, is een voedsel dat zich gemakkelijk vereenzel vigen kan en doelmatig tevens is. Zoo is de Scott's Emulsie die de genees kundige traan, onder zijnen zuiversten vorm is, uitstekend verzorgd, [aangenaam van smaak en verbonden methypo- phosphieten van kalk en soda. Deze laatste zijn algemeen herkende voedingsbeslanddeelen, als dusdanig geprezen scholen en door alle 't Hind BERUUE in alle geneeskundige mannen van wetenschap. De traan maakt vleesch en geeft krachten aan gansch het organism, terwijl de hypophos- phieten van kalk en soda de hersenen onder steunen, geven veerkracht aan het zenuwstelsel wekken de spijsvertering op en begunstigen de gezonde vorming der beenderen. De Scott's Emulsie, voorbeeldige toebereiding, is onont beerlijk wanneer de kinderen aan onvolmaakten wasdom of uitputting lijden. In den volgenden brief, geschreven 11a per soonlijke ordervinding, wordt al hetgeen wij komen te zeggen ten volle bevestigd. Port-S'«-Marle(Lo t-et-Gar.), Frankrijk, Ï5 Maart 1897 Mijnheeren.mljn kind,7 jaren oud,leed aan algemeene verzwakking ten gevolge van eenen te snellen wasdom hij had geen eetlust meer en verzwakte van dag tot dag' Dank aan uwe kostbare Scott's Emulsie, verbetert zun,toestand van dag tot dag en nu is hij volkomen gezond. Het kind nam zoo gaarne uwe toebereiding in,dat hii er H.'i?e.e wann®e.r lk h,el vergat te geven en zijne maag, die den traan niet verdragen kon, verteerde de Scott's Emulsie zonder de minste moeite. Mljnheeren, de verzekering mijner diept genegenheid. (Geteekend)M" BervUle,onderwijzeres, A. Huisman

De Volksstem | 1898 | | pagina 3