Naar Congo. NIEUWS UIT BELGIE. kibeladoeken De Hi JISPLANTEN. Wal zotte gedachten! Uitvinding der Boekdrukkunst. Uit den Vreemde. Domien.—Wij zullen dat onthouden. En wat,1 zeggen de liberalen daarvan? Er zijn er nochtans velen die Vlaamschgezind zijn. Cabonüs. Och jongen, dat kan wel gebeuren, maar, ziet gij, de lihoraleu moeten dansen gelijk een of twee hunner hoofdmannen fluiten. Er is daar geene vrijheid, Domien, al geven zij zich dan ook den naam van vrijzinnige lieden, 't Is daar nog altijd de oude versletene politiek vau over honderd jaien. Ilijk zijn, en zonder eenige andere verdienste alles voor u zien buigen gelijk 't koren als de wind erin schuifelt. Domien. Dat en zou bij mij geen waar zijn Cabonüs. Noch hij mij Domien. t Schijnt dat er algelijk weinig volk van Brakel op hun concert was. Cabontts. Kan het missen 't Was al grooten vreemden tralala, die ontboden was voor die Cha- rüc, en de Brakelsche liberalen stonden daar ont moedigd in de hoeken gedrommen, en er werd niet naar omgezien. Domien. /oo gaat het, door hunne eigene hoofdmannen verworpen, omdat zij voor het oo- geublik niet kunnen van dienst zijn. Cabonüs. Dat moetin 'tStemmeken staan, Domien, ik kan er niet van over, dat zij ons Vlaamsch volk durven komen beleedigen. Durven de liberalen niet protesteeren, wij zullen het doen Komt gij niet een oogeublik binnen? Domien. 'k En heb nu geenen tijd, Cabonüs, salut 1 Vlaming. KRONIJK VAN Vrienden van 't Stem- meken, aan al dezen die hunnen Paaschplicht vol brachthebben, een herte- lijk en welgemeend Profi ciat 't is er aan verdiend Een uitvinder van roe keloos poeder heeft nu ook een «tilznljucndc ge- vvft'i'loop uitgevonden.... Schoten, uit dezen loop ge lost, geven nu noch kraak, noch rook, noch vlam, en men zal iemand kunnen omverblazen zonder het minste gerucht. Sedert i Januari zijn er in het slachthuis vnn BpumncI 807 hon den en katten afgemaakt, waarvan er 11 razend bevonden werden. Tot Andcrlecht heeft men eene kat moeten afmaken, die razig gewor den was... Razige honden is erg, maar razige katten, dat is nog iets anders ze zeggen, dat '11 razige kat 'ne mensch vlak in 't gezicht springt. In Italië is een groot deel der bevolking ver plicht zich sinds twee maanden met gras en kruiden te voeden. Het assisenhof van At he nen heeft donderdag Karditzi en Georges, de daders van den aanslag tegen den Koiiing van Griekenland, ter dood veroordeeld. In eene Missie in Congo kwam op zekeren dag de bode van een naburigen negerstam melden dat het op perhoofd zeer ziek was en of zij eens uen doktor zouden willen zenden. De missionnarissen zon den er een jongen geneesheer, die juist eenige dagen vroeger bij hen was aangekomen, naartoe om het opperhoofd te gaau genezen.... Eenige uren later kwam de bode terug en meldde dat de zieke nog niet genezen was, alhoewel hij met alle gemak den doktor had opgeëeten, en vroeg of zij nog nen anderen zouden willen zenden....? Een daensist vroeg ne keer aan nen matroos hoe het kwam dat het water der zee gezouten is. Wel, gie sibedomené, antwoordde de ma troos, dat komt omdat er in zee zooveel pekel haring zwemt. Dit jaar zijn er 7 millioen kilos patatten ofte kartoffelkens in Frankrijk uit België gevoerd. In 1897 en had men er maar 4 millioen kilos naartoe gezonden. Te llsipel- ■noudc wordt kortelings een groot Vlaggen- feest gevierd en op Zondag 1 Mei zal eene derge lijke plechtigheid plaats hebben te Zcle, ja, goed gelezen, te Zcle, de prochie van E. H. Haems, thans, God zij gedankt 1 gansch hersteld... De Katholieke Trompetters, de Turnclub, de Ree pers en de Werkmanskring van Aalst schuiven er naartoe 't zal nen heelen hoop zijn. Men heer Van den Steen van Ih'mici'uionde laat zich niet meer als volksvertegenwoordiger voor dragen. Zulks is zeer te betreuren, maar alia.... Kapitein Dreyfus is niet dood, want hij leeft nog. Dus waren de geruchten over zijn afster ven valsch. In Griekenland geeft de Minis ter van Marine den zak op hij is er van onder getrokkeu met de woorden Dat zij 't potje koken gelijk zij het eten willen: indicatif pré sent je veeg. Er wordt verzekerd, dat de regeering de Burgerwacht zal ontbinden op 15 Mei en onmiddellijk de nieuwe wachten onder dienst zal roepen. Binnen 36 tlagskcus laten wij onzen vierden op voor nen mul der ofte meikever. Zola moet op 22 Mei compareeren voor de Assisen van Parijs, 't Is de straf des Hemels. Godloochenaars, vaarden ze te eenigertijd goed Er verblijven in ons landeken ongeveer vijftig duizend Franschen 17,000 in Hcncgouw, 5000 in Westvlaanderen, 4000 in Luik en in Limburg telt men er nauwe lijks een honderdtal. De kerk van Vervicrs is donderdag morgen bijkans de prooi der vlam men geworden het werkhuis van nen schrijn werker, dat naast den tempel stond, in brand ge raakt de pompiers hebben het vuur kunnen be perken. Dat eerste-communickantje van La- nackcn is alreeds buiten gevaar.Z. H. den Paus heeft donderdag morgend de Mis gecele breerd in zijne bijzondere kapel en de H. Com munie uitgedeeld aan al de prelaten van het Pauselijk Hof en ook aan eenige vreemde pries ters. lot Tongeren is een beestje van eene koe verkocht voor de som van 1250 frank het woog 1000 kilos. Later bood men er 1850 frank voor, doch bernik, de koe en was nie meer te krijgen. —Het is van nu af zeker, dat de Vlaam- schc Wetten door den Senaat zullen gestemd worden. Bravo, dat is richtig 1 De minister raad van Spanje heeft de genade geschonken aan dertien ter doodveroordeelden, ter gelegen heid der Goede Week. Eenen onzer Aalste- naars, M. De Windt, isdijnsdag uit Amsterdam naar Congo vertrokken met eene Wetenschap pelijke Expeditie... Ne geleerde jongeling, zeg gen ze... De christene democraten van Ucndcrnionde hebben besloten met slechts éenen kandidaat voor de pinne te komen om Mi nister De Bruyn te bestrijden.... Weet ge wie die ffffelle kandidaat gaat zijn 't Kattejong.— Zaterdag namiddag heeft het te Popcriuglie zoo hevig gewaaid, dat het kruis van St Berti- nuskerk glad afgerukt werd. Halte 1 Serieus bericht 1 e Itlatadl wordt een apotheker ge vraagd... Allo, wie heeft er goesting om den eer sten apotheker van Congo te worden Jéan watten, 't zijn schoon stikken Te Schaarbeek werd een postbode aangehouden, op het oogen- blik dat hij eenen postbon van 50 frank kv/am ontvangen, welken hij gestolen had, de kraw it 1 Het gouvernement heeft de frescoschilderin jen van M. Guffens aangekocht voor 4500 frank. De Kunst moet aangemoedigd worden. Het nieuw werk van onzen uitgever, Ulrka, is ook door het gouvernement aangekocht. Het boek kost slechts 2 frank. Een maalder, te Geerards- litrgcn, die tusschen het raderwerk van zijnen molen was geraakt, bekwam zulke erge wonden, dat hij stierf onder de handen van den doktoor, die hem verzorgde. Ne zekere Goldsmith, die vooi zijne nicht eene engift van 2 miljoen had bestemd, heeft, toen hij vernomen had, dat zij christin geworden was, die bepaling in zijn testa ment vernietigd. Wees maar gerust, brave Juf vrouw, gij en zult er niet armer om zijn. 't Ge loof is de grootste schat. De kerk van Noke- re wordt hersteld. Tot Antwerpen zijn op twee dagen 31 menschen gestorven en 32 gebo ren. Kibeladoeken. De groote uitbreiding welke in het algemeen de liefde tot het kweeken van planten ge nomen heelt, zoo wel onder de arme lieden als onder de burgers en rijke menschen, is een der merkweerdigste en tevens verheugendste verschijnsels onzer da gen. Men ga waar men wil, van de groot ste stad tot in het kleinste dorpje, overal ziet men de vensters met plan ten bezet en versierd. De liefhebberij voor de planten groeit dus overal aan. Nochtans zijn er liefhebbers, die, als zij eene plant bij den hovenier ge kocht hebben, en zij er geenen vol doenden uitslag van hebben, durven zeggen dat die eerlijke man hen be drogen heeft. Om zulks te vermijden, zullen wij eenige punten opsommen, welke die nen 111 acht genomen te worden bij 't kweeken der huisplanten, indien, wel te verstaan, meu eraan houdt zijnen kweek te doen lukken. Men moet eerst zorgen dat de P. Liagre S. J. zal, na verschillige jaren li. teru8 in Belgiö ver bleven te hebben, den 6 Mei naar Congo weder- keeren. De wakkere missionnaris zal vergezeld zijn van den geleerden Antwerpenaar P. De Hert en M. I rospei Hoebeke van Aalst onze 22jarige Stadgenoot zal in de Missies dienst doen als sur veillant over een leger zwarte schoolbengels; hij heeft beloofd zijn reisbeschrijving naar 't Stem- meken te zullen zenden. We zitten al kurieus om dat te lezen. Het drietal begeeft zich naar Kwango en zal de missies van Kimuenza, Kuanti, Dembo en de 34 kapellen of ondermissies en dorpen bezoeken, in Kwango in aanbouw. Een rijke Amerikaan, M. Henry Woobridge, besteedt sinds jaren een aanzienlijk deel zijner fortuin aan het ver sieren van zijn grafmonument dat hij heeft doen oprichten ter begraafplaats van May- field, in Kentucky. Dit grafmonument is in wit marmer opgetrokken en de levensgroote standbeelden van de moeder en de vier broeders van den rijke ver- sieien de hoeken en het midden. De broeders zijn afgebeeld met jas en hoogen hoed. Verder nog komen de portretten van den heer Woobrid ge en van zijne nicht op de grafstee geplaatst te worden. Rond het monument zijn het geliefkoosd paard en de twee honden van den rijkaard in levens groote gekapt uit een blok marmer, gerangschikt benevens nog een hert en een vos, dieren waar- op hij gaarne jacht maakt. Ai, ai, ai, wat flauw bescheedl aarde frisch is, zonder nochtans te vochtig te zijn, om de verrotting der wortelen niet te veroorzaken. Iets waar men dikwijls geen acht op neemt is het plaatsen van schotels onder de potten, en die water bevatten, dat is zeer nadeelig voor de plant. Men moet er natuurlijk een schotel of teiloor onder zetten, maar men lette wel op dat zij niet het minste vocht bevatte. Men besproeie ook de planten met re genwater. 20 De planten moeten alle acht of veertien dagen gewasschen worden, met eene kleine spons, ofwel is het ook goed eene spuit te nemen, de plantjes zachtjes te besproeien en ze dan met eenen droogen doek af te kuisschen. 3° Men moet wel letten op de pot ten welke men aan de planten geeft zij mogen niet te groot of ook niet te klein zijn. Het is eveneens slecht de plant in verlakte of porseleinen potten te steken. De verpottingen worden ge woonlijk in de lente gedaan, omdat het dan 't best is. Men lette op van de potten maar te vullen tot een cen timeter van den rand of boord om al- zoo de besproeiingen te vergemakke lijken. 40 Indien men een weinig mest aan zijne planten wil geven, gebruike men duivenmest (Colombine). Men schcp- pe twee of drie schupjes mest in eenen eemer water, men late dit mengsel 24 uren trekken, zonder het te gebrui ken, dan giet men het vocht stillekens af en men begiet er mede de planten. 50 Men drage ook zorg de planten genoegzaam lucht te laten genieten men voorkome ook dat de kamer waar zij in verblijven, den eenen dag niet te warm en den anderen dag te koud zij. Het is zeer slecht voor de planten altijd van luchtgesteldheid te moeten veranderen. 6" De aarde welke gewoonlijk ge. bruikt wordt voor de huisplanten is de boschaarde. Als de boschaarde een zure reuk uitwassemt, mag men ze niet meer gebruiken, het is een teeken dat zij te oud geworden is. Indien men nu die verschillige punten wel in het oog houdt ben ik verzekerd dat de plan tenliefhebbers, den besten uitslag met hunne planten zullen bekomen. Floris de Tuyn Geut. Geschiedenis van eenen policie- agent, eenen boer en eenen ezel. Een raau van den buiten stond in de Plioenixstraat te Gent een vracht aardappels te lossen. Een ageut wilde hem, wij weten niet waarom, doen voortrijden. Ik mag toch zeker wel eerst lossen vroeg de boer. De agent nam een strengen toon aan en bedreigde den boer met opleiding. De boer, die zich in zijn volle recht waande, nam het niet serieus op, en zijne handen als een hoorn aan den mond hou- denb riep hij in het oor van den ezel De ageut zegt dat gij moot voortgaan. Ik lach er niet mee zulle 1 riep de agent. De agent zegt dat hij er niet mee lacht, riep de boer aan het oor van den ezel. Do agent was om te stikken van woede, riep en dreigde maar de boer herhaalde alles wat hij zeide in het lange oor van zijnen ezel die zich niet verroerde. Dit tooneel duurde een heelen tijd en de boer had de lachers aan zijnen kantmaar ten slotte werd hij met zijnen ezel opgeleid en werd er proces verbaal tegen hem opgemaakt, voor... beleediging der poli- In de belgische en vreemde drukpers wordt er thans veel gesproken van de ontdekking van M. Gilliodts, den geleerden archivaris van Brugge, volgens welke het Brito, een' Bruggeling, zou zijn die de boekdrukkunst heeft uitgevonden. Gutenberg, waarmee Duitschland zoo" hoog op loopt als zijnde de man, wien de eer van deze kunstuitvinding toekwam, is dus den baard af. Inderdaad, op stellige en onweerlegbare be wijzen, die M. Gilliodts breeder zal uitleggen op het oudheidskundig congres dat in Augusti aan staande te Edinghen gehouden wordt, verklaart de brugsche archivaris dat de Doctrinal, het eers te boek van Brito, dat in de nationale biblio theek van Parijs wordt bewaard, in 1446 is ge drukt, terwijl de fameuze Bijbel van Gutenberg dagteekent van 1457. Er is hier spraak van een druksel bij middel j van gegoten letters, ieder op zijn eigen bestaan- de. De bijbel van Gutenberg is zelfs met zulke letters niet gedrukt. FRANKRIJK. Leopold II, onze Koning, heeft za terdag een bezoek gebracht aan den prins van Monaco. Zondag morgend is hij van Ville- franche naar Nice vertrokken, waar hij 's namiddags een bezoek bracht aan den president der republiek, die 's morgens ten 9 uren te Nice was aan gekomen. Leopold II, vergezeld van baron Snoy, kwam juist ten half drie aan 't hotel van Felix Faure. Hij werd ont vangen door kolonel Menetrez. M. Felix Faure kwam den koning tot beneden aan den trap tegemoet. De twee staatshoofden drukten elkander hartelijk de hand. Dc president vroeg aan den koning hoe het gesteld was met zijne gezond heid. Zoo goed als mijne vier en zestig jaar het toelaten. Uwe drie en zestig, verbeterde Faure lachend. Gedurende drie kwartuurs bleven zij daarna in gesprek in het eeresalon. Na 't vertrek des konings deed de president een uitstapje naar Falicou. TURKIJE. De apostolische gezant, Mgr Bonet- ti, heelt aan den sultan tijdens het laatste verhoor dat hij met hem had, den wensch van Z. H. Leo XIII uit gedrukt dat Turkije bij den H. Stoel zou vertegenwoordigd zijn. De minis terraad zaterdag te Constantinopel gehouden, heeft in grondbegin de stichting van een gezantschap van I urkije bij het Vatikaan aangenomen. CHINA. In het keizerlijk paleis te Peking heeft men eene uitgebreide samen zweering' tegen het "leven van ver scheidene hooge personnagies ont dekt. cie. Kerkikcn bij Aalst. Drie woningen zijn alhier de prooi der vlammen geworden. De meubelen, de oogst, het vee, niets is uit twee der afgebrande huizen kunnen gered worden. Het vuur was ontstaan in de woning van M. Alfons las. Het kind van dezen laatsten werd bijna geheel verkoold. Het arme meisje, nauwelijks 7 jaar oud, is te midden der ijse- lijkste pijnen overleden. De oorzaak der ramp is tot nu toe onbekend. De schade, gedeeltelijk door verzekering gedekt, is zeer groot. Brugge. Vrijdag avond tusschen 9 1/2 en 111/2 ure, zijn erge feiten voorgevallen, op de markt en in de omliggen de straten. Eene bende van 10 tot 12 hoertjes, waaronder officiers van het 4* linie en van het 3° lanciers, heeft op de groote markt een lanteeru uitgetrokken, een op de Eiermarkt, vijf in de Vlamingstraat, drie in de Van Ooststraat, twee in de Kuiperstraat en twee in de Philipstockstraat. Dat maakt 14. Verder hebben zij de inwoners van die straten op de luid ruchtigste wijze verontrust, de kindereu schrik aanjagend, op do schildersladders klimmende, roepende en tierende, de bel len bijna aftrekkende, op de vensterluiken met hnnneu sabel en met een helsch geweld slaande. De policie heeft een onder zoek ingesteld. Een schoon dingen voor officiers II 't Zal op hunnen toren beiaarden, geloof ik, wacht 'n betjen 1 Hofstadc. Vrijdag morgend, ten 7 ure, was de schrijn werker Petrus Rombaut bezig de zoldering te leggen in't in opbouw zijnde huis van M. Daelman, brouwer. Rombaut strui kelde en viel op de ijzeren balken van den kelder. De onge lukkige had den schouder en twee ribben gebroken hij kloeg ook van inwendige pijnen. Opwyck. Men meldt ons uit Opwyck de geboorte van eenen vierling, en dat nogal vier jongens 1 De ouders wonen te Nyverseel en heeten De Bruin. IMccheleu. De policie heeft een welgekleed jongeling aangehouden, die bij een zilversmid der stad verscheidene vergulde kerksieraden had te koop geboden. Die sieraden ko men voort van onlans gepleegde kerkdiefstallen. Bcvcren-Waas. Donderdag morgend rond 2 ure, was de genaamde Petrus-Franciscns Van Grembergeu, oud 73 jaar, kostgauger in het hospitaal alhier, eensklaps uit zijn bed verdwenen zonder door iemand opgemerkt te zijn daar zijn lang wegblijven achterdocht verwekte ging men op zoeken men vond hem eindelijk in eenen regenbak verdronken. De ongelukkige moet in eenen aanval van slaapwandelarij in den bak gesukkeld zijn. St-Denijs-Wcstrem. De aanranding van een vader door zijnen zoon, die hem een messteek toebracht, is hier niet gebeurd, maarte St-Denijs-bij-Kortrijk. 469 onkennelijk gemaakt. De genster zijner katoogen scheen verdoofd de wenkbrauwen waren gefronst, diep over de oogleden gezonken. Waarom was zijn hart benepen? Welke grievende gewaarwordingen woelden in zijnen boe zem om? Zijne liefde voor Lauretta was in haat omge slagen en deze haat zou op het middaguur nog in haar bloed gebluscht worden. Waarom dan schrikken Had de nacht hem er voor gewaarschuwd, dat tusschen den beker en de lippen er nog plaats is voor een ongeluk?.. De snoodaards aanschouwden elkander met verwon dering. Eenige oogenblikken verliepen in akelig stilzwij gen. Heer Graaf, sprak eindelijk Rambold met be vende stem wat is er gebeurd?... Is u een ongeluk overgekomen Waarom die benauwdheid, welke uw ge laat ontverft?... Waarom die snelle borstbewegingen s Rambold, stamelde Willemdezelfde vraag dacht ik u toe te sturen. Een doodelijke angst bevangt mij. K Werd uwe nachtrust misschien gestoord door de booze geesten, die bij de nachtelijke duisternis in ons le ger rondwaarden Ja, Rambold. Een droom was het wel een droom? heeft mij gemarteld... De droom is soms de voorbode der toekomst; hij was meer dan eens eene verwittiging, eene laatste waarschuwing. Nu luister, Ram bold, en oordeel over mijne verschriktheid Het was nacht. Algemat door het strijden, had ik mij nedergevlijd en viel in een woeligen slaap. Eens klaps hoor ik een ontzettend gedruisch van kletterende wapenen en rennende oorlogspaarden. Do vijand is |daar! Ik spring ijlings recht, omgesp mijn zwaard en roep mijne dapperen ten strijde. De klaroenen schallen een bloedig gevecht vangt aan. Ik dring door de vijandelijke drommen, hak en houw en vlieg steeds vooruit? doch, zie, de vermetele Iwein ijlt mij te gemoet. Met lans en

De Volksstem | 1898 | | pagina 2