k prop over de Pompiers van Aalst A propö vai onsen i. Uit de oude Doos. UITVERKOOP LU1BI1ECUTS. Albert-Lienartstraat, 22, Aalst, Stadsnieuws. ONDERVINDING LEERT o-ebreveleerd en gediplomeerd Amerikaansch TANDMEESTER, is alle dagen der week te raadplegen, van 8 tot 5 uren, in zijne woonst .„..„n,.,, llet plaatsen van Kunsttanden. te raadplegen in Den Keizer, NINOVE "van 8 tof'i i uren 's morgens. - Kunsttanden van af 4 fr.; geheele Gebitten van af 85 fr. - Op aanvraag begeeft men zicli ten liuize. Men aanvaard leerlingen. BERICHT. TE HEIiEN: BSairgcrSijR© Staml, Aalst. UNMk.. - Donderdag rond 11 ore, heeft «Uner een Jïleliit ongeluk plaats gehad, op de ijk genaamd Ones M o'èPhilomena llenys is in eenen steen,,ot geilen b.J w ophalen van eenen eerner water. Toen men haar ter hulp snelde was zij reeds een lijk- Het slachtoffer laat een weduwenaar met 7 kinderen achter. Haar man was afwezig toen het ongeluk gebeurde. t Antwerpen. Een heer was vrijdag mor- cend per velo naar het postkantoor gekomen, om zijne brieven af te halen. Toon hij weer m het voorportaal kwam, was zijn velo verclwe- ueu Hij had den mugeren troost, er een heer- ke van rond de twintig jaar in de verte mee te zien wegrijden. Brussel. Het bestuur van den konink lijken Vlaamschen Schouwburg der hoofdstad was van zin het drama van M. Sprenckhuizen.Dreyfus of de martelaar van het Duivelseilandop te voeren. MM. Heudrickx en Rans hebben woensdag van M. Buis, burgemeester, verbod ontvangen dit stuk voor het voetlicht te brengen. 'T LAND VAN AELST, ge weet wel, de gazet van Pie Koppigaard, van achter 't Kapelleken, is aan 't zagen sedert eenige weken over Pompiers.... d'Overheden ervan zijn vetleggers, alleenheerschers, broodroovers, chefs in brandverzekeringen de Mannen mogen niet meer hun vrij gedacht zeggen ze moeten 300 franks per jaar trekken, enz., enz. Wij zullen hier nog eens onze Lezers klaar doen zienj met welken weerhaan men te doen heeft, als er spraak is van Pie den zeeveraar. Pie Moeijal gaf gepasseerde week een strooibriefje uit Daarin noemt hij, onder andere, M. Woeste, Pruis en Lutheraan van afkomst, die niet weet hoe arm de boer wordt of wat de werkman afzietM. Woeste, die daar op getrost zit van ottokratie en volksverachting, die 't wer kende volk wil doen ellendig blijven en, als z'hun tanden toonen, cr zou doen op scliletcn. (Zal M. Woeste, als Staatsminister, zulke woorden onverlet laten OPGELET NU LAND VAN AELST LAND VAN AELST 51 October 1888. 470 - zwaard stormen wij op elkander in... In eens, 0 won der, verdwijnen voor mijne oogen en Iwein en het vij andelijk leger. Ik zie nog enkel het grimmig wezen van eenen boogschutter, die, den spotlach op de lippen, naar mij mikt. Ik snel razend naar hem mijn zwaard zal hem het hoofd klieven... Een pijl snort door de ruimte: mijn arm is opengereten vau den polsader tot den schouder en ik val levenloos op den grond... Wat duukt u, Rambold, van dezen ijselijken droom Het is wonder 1 het is wonder stamelde Ram bold, meer en meer ontsteld en onthutst u Die droom, die u benauwde, 0 Graaf, neen 1 was geen droom, want de schelle tonen der klaroenen zijn, den ganschen nacht door, in het leger gehoord. Het gedruisch van ontzag lijke oorlogsdrommen, het gekletter van wapenen zijn door al onze krijgslieden vernomen. Pijlen vlogen door de lucht om. In iedere tent vertelt men van deze zonderlinge verschijnsels... Het is een werk der duivels 1 n mompelde Wil lem, daar eene rilling van schrik hem deed klappertan den Vreeselijk is deze droom, Rambold doch hij was de eenige niet... Welke marteling deden de geesten u nog onder staan? n Weer was ik ingesluimerd, toen ik plotselings bo ven mijne teut eenen ongeluksbode, eenen nachtuil, ge heimzinnig hoorde fladderen. Zijn droef en onheilspellend geknap deed mij sidderen. Maar zie, een tweede uil vliegt toe. Eene bloedige worsteling ontstaat tusschen dit laag gevogelte. Met bek en klauw rijten zij elkander aan stukken, totdat er een zieltogend nedervalt. Rij dit zicht word ik wakker klam zweet druppelt mij van het lichaam. Met verengde borst spring ik de teut uit en, doemenis 1 daar vond ik, Rambold, den doodgevochtenon- geluksvogel... Zclc-llclkant. Woensdag voor middag waren Louis Clement, landbou wer te Zele, wijk Bosch, en zijne meid naar het veld. Terwijl zij weg waren, is een onbekende dief, een vreemdeling, in het huis gedrongen bij middel van valsche sleutels. Toen de meid omtrent 11 ure te huis kwam, bemerkte zij dat de kleerkas een weinig open stond. Zij ging er naartoe om na te zien, toen de binnengedrongen dief uit de kas sprong, de meid wegstampte en het huis uit vluchtte. Op het geroep der meid, werd de dief in het veld door het toegeloopen volk aangehouden en teruggebracht naar het huis van Clement, alwaar hij werd opgesloten tot men de gendarme rie van Zele had geroepen. Deze deden het noodige onderzoek en leidden den inbreker mede naar het gevang. Herdcrscui. Woensdag is een hevige brand uitgeborsten in de woning van den genaamde» De Saedeleer A.u- ;ust, landbouwer te Herdersem, wijk Kapellen omgang, Croote baan. Deze woning was gedekt, met strooi en met een weinig pannen. Op eenen oogen- blik stond gansch het gebouw in brand. Men heeft met veel moeite de vrouw De Saedeleer en eenige meubels kunnen redden. Zoo het schijnt bestaat er ver zekering. De oorzaak is onbekend. Lokcrcu. Maandag nacht zijn dieven op Bergendries gedrongen in het lusthuis van M. Ch. Poppe, nijveraar. Zij hadden eerst gepoogd de deuren van den gelijkvloers open te breken, doch zij konden de sloten niet doen springen. Zij hebben dan de ijzeren platen der deuren ingestampt en langs onder om gewrongen en zijn alzoo binnen geraakt. Hunne moeite was echter vruchteloos, want zij hebben niets anders naar hun- "ne goesting gevonden dan twee schup- peu. Vooraleer te vertrekken hebben zij op een houten stoel geschreven Wij zijn te lui om te werkenwij breken in huizen en kerken. Saln. Dat moeten goê socialisten zijn. TeiuMche. Donderdag namiddag ontstond er brand in de jutefabriek van M. Andries-Brys, te Temsche. Onge veer 50 balen jute werden de prooi der vlammen. Het gebouw in ijzer en steen opgetrokken zijnde, werd door het vuur niet aangetast. De werklieden der fa briek hebben den brand gebluscht. De schade, door verzekering gedekt, is zeer groot. Onaangename klucht. Dat men in Duffel nog van verzenderkensdag houdt, bewijst het volgende Dien dag bood zich ten gemeente- huize een heer van Mechelen aan op de vraag wat hij verlangde, ver klaarde hij, eerst en vooral den bur gemeester te moeten bedanken voor de goedheid welke hij gehad had van hem te hebben laten weten zoo hij zich juist ten xo ure aanbood, hij mocht zeker zijn veldwachter benoemd te worden en inderdaad op het ant woord dat men aan niemand het mins te had laten weten aangaande deze benoeming, toonde hij eenen brief hem toegekomen, geteekend Seis, burgemeester en welke den stempel droeg van Duffel. Toen begreep de gefopte dat men hem verzonden had, en is, gansch misnoegd, ten eerste, omdat hij geen veldwachter zal zijn, en ten tweede omdat men hem zoo goed beet heeft gehad, huiswaarts gegaan. keerde 's avonds rond 8 ure in zijn hotel terug. Hij scheen hevig opgewonden. Kort nadat hij naar ho ven was gegaan, hoorde men op zijne kamer een hevig gerucht. Men ging zien en vond den man dood op den vloer liggen. Een geneesheer, die ge roepen werd, stelde vast dat de man gestorven was aan eene aderverstopping, veroorzaakt door hevige gramschap. De kamer van inbe- Kl Vr H schuldigingstelling heeft de invrijheidstel ling bevolen van E. Vraucx, die op be vel van het parket van Doornik aange houden werd. Zooals men weet werd Vraucx door zijne vrouw beticht zijn huis in brand gestoken te hebben. Zondag werd de schoone hoeve, met al hare afhankelijkheden, van M. Leon Dcschuyteneer, gelegen op de plaats genaamd Chésule de prooi der vlammen. Het vuur was in de schuur ontstaan en deelde zich opvol- gentlijk mede aan de stalling en het woonhuis. Het vee kon niet gered wor den. Bij gebrek aan water moest men laten branden wat brandde. Meubelen en kleeren werden eveneens de prooi der vlammen. Niets is verzekerd en de ongelukkigo landbouwer Deschuyte- neer is bijna geruineerd. Brussel. In een soldatengevecht dat in de rue Montagne de Sion gele verd werd, heeft een grenadier eenen vuistslag toegebracht aan eenen briga dier der gidsen. Hij werd hierom door vier gidsen te gelijk aangevallen. De grenadier, gevoelende dat de ruiters huuneu overste op duchtige wijze zou den wreken, trok zijn mes en bracht eenen der tegenstrevers drie steken toe. De drie makkers gelukten er ein delijk in, den razende te ontwapenen, terwijl anderen den gekwetste naar het hospitaal brachten. De krijgsoverheid heeft de zaak in handen. Een persoon van Charleroi, die voor zaken naar Brussel was gekomen, LIEDJE op den brand van 't Stadhuis van Aalst, in den nacht van 6 tot 7 Juli 1879. I. Ach, welke ramp en wat malheuren Heeft men hier t'Aalst toch zien gebeuren, Den zondag nacht, al rond éenuur, Ons Stadhuis stond in vlam en vuur De vlam met haar geheime streken, Had zich van 's avonds weggesteken, En 's nachts weêrgalmde t'allen kant Sta op I sta op I uw Stadhuis brandt II. Een menigte vol dapperheden, Pompiers, Soldaten, Overheden, Kwam haastig naar de markt gesneld En zag daar 't vuur in zijn geweld Geen redding, Aalst, voor uwen toren De beiaard ook, hij is verloren Het vuur daalt neêr, den Burger schreit Och God we zijn ons Stadhuis kwijt III. Maar aanstonds, zonder veel te dralen, 't Pompierskorps loopt zijn spuiten halen, Het Aalstersch volk, vol moed en kracht, Heeft 't wreede vuur terneer gebracht Vergeefs, 0 Reus, steekt gij uw vlammen Door 't klokkenhuis men stelt u dammen, Op 't Stadhuis zelf, naast uwen gloed, Men spuit, met dapperheid en moed. IV. 0 wreed tooneelweerd te beschreien, In Aalst, men zag er zich verbleien, En roepen met een helsch gemerk Dc beurt uu aan de groote Kerk Terwijl het vuur daar stond te gloeien, Ivan men 't schandaal genoeg verfoeien Er stonden er, dicht bij den brand, Vol vreugd, ze klapten in hun hand V. Maar ziet, het vuur kent geen genaden, Het roost de klokskes, doet ze braden En 't Volk beneden, hoort en ziet Do klokjes in hun groot verdriet, Zich als bezield, aan 't leven klampen, Omringd van vuur en roode dampen, Zij r even eenen laatsten toon O klokjes lief 0 klokjes schoon VI. De naaide valt en is vertrokken, Verdwenen zijn de schoone klokken, Horlogie, bol, 't ligt alles stil Maar dapperheid en sterkeu wil, Ja, kracht van moedige Pompieren, Kwam over 't vuur te zegeviereu Eu 't oud Stadhuis, deu roem vau 't land, Staat er nog g'heel en ongebrand. Bijvoegsel aan 't Land van Aalst van 11 Juli 1879. li..,..,,,,,/ Het Concert der Koninklijke Har iri IJ(J/ oei. monie] 0p 2 Paaschdag gehouden, heeft alle verwachting overtroffen die er niet ge weest zijn, moeten spijt gevoelen, 't en ware dat ze van de occasie profiteerden om aanstaande Zon dag de tweede opvoering bij te wonen... 6a 700 menschen waren er zeker aanwezig drama, blij spel, kluchtzangen, alleenspraak en air varie alles liep op wielkens die mannen van Moorsel mogen er zich meê bemoeien, elk zegde dat. V ij moeten met lof spreken over de rolvastheid der acteurs en de middeleeuwsche costumen, die waarlijk prach tig waren. De Aalstenaars hebben bij hunne Moorselsche Vrienden een genoeglijken avond doorgebracht en bedanken hier dan ook de brave bewoners van Den Gekroonden Os en De Leeuw van Vlaanderen voor hunnen lekkeren plattekaas en fijne trippen, al de Woestisten van Aalst aan zettende om Zondag aanstaande naar Moorsel te trekken een hertelijke ontvangst is voorbereid. Renen die plattekaas mag, „.nIAID Audax. Wij moeten U van harte 1 AIILOIH bedanken. Vr. Jef. Te Leuven vergeten ze 't spreekwoord Met wien ge ver keert, wordt ge geëerd, n Waar zijn toch hun droeve gedachten V Z'en zijn niet deficiel, zeggen hun kennissen. Jef, tot Zondag. Overmeire. Om die vraag in te willigen is ons blad te klein. Waar blijft Nieuwenhove Elk den goeden dag! rp Knnn bij Ach. Ecman, fabrikant van L Ix UttjJ meststoffen te Aalst, eerste klas van VOEDERBEETEN, (Jaune ovoïde desBarres) AAN ALLE AANNEEMBARE OFFERS VAN 5000 kilos BREIKATOEN, wit en allerhande kleuren, van het oud huis Van der Smissen, en 5000 grossen NAAIGAREN, 100, 200 en 500 yards, bij Vau Mcldcrt, Terplatenkaal, 48, tc GENT. Luibeken had met zijn klein sten broeder naar Kerxkon ge weest, om menonkel te gaan be zoeken, en waren vandaar te ruggekeerd,geladen met appels. Tot Haaltert gekomen, kon de kleine bijna niet meer voort 'van moeite, als zij van verre eene kar zagen afkomen, 't Was voerman Spiegels. Toe, zei de kleine broeder tot Luibeken Vraag hem eens of hij ons niet op zijnen wa gen wil nemen en zeg hem, indien hij aanstonds niet wil, dat wij hem ons appels zullen geven. Hela 1 Menheer Spiegels, riep Luibeken, mo gen wij op uwe kar zitten en als wij niet mogen, krijgt gij al ons appels Xoittltif/r-itHt. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Bonner, Bisschop straat. Pouiptersfcest. Zondag toekomende, Stc Apolloniakermis, iuhuldiging van 't arseuaal der Schaarbeeksche afdeeling pompiers.Het korps, in groot uniform, met muziek aan't hoofd, zal om 2 uren het landhuis verlaten. Opgehangen. Zaterdag morgen heeft de genaamde Van der Eist, 59 jaren oud, verver, ge huwd en vader van vijf kinderen, wonende in de Lange Ridderstraat, zich aan eenen haak in de benedenplaats zijner woning opgehangen. Zijne vrouw, Joanna Verbestel, was juist naar hare zie kelijke dochter gegaan, die in de buurt woont. Van der Eist had sinds eenige dagen bijna alle voedsel geweigerd en meermaals het inzicht te kennen gegeven zijner wanhopige daad. Voor de tweede maal neem ik de vrijheid aan het Publiek kenbaar te maken, alsdat ik hoege naamd tusschen geen schulden kom, die mijn zoon ALPHONS BRUYLANT gemaakt heeft of nog zou maken Uw Dienaar, Leo Bruylant-Boel. Schoone en welgekalandeerde Likeurwinkel te gen den 1 Januari 1899, thans bewoond door M. Leo Bi'uylaEit, Geeraardsbergschestraat, 104, Aalst. Geboorten Mannelijk 12 Vrouwelijk 14 2G Overlijdens. L. Vernimmon, m. lleyman, kleermaker, 60j. Denderstraat. C. De Neef, wr Francois, 67 j. Zoutstraatp. P. Michiels, z. b. 63 j. Werf. J. Van de Putto, m. Eliaert, [eigen. 82 j. Zoutstr. J. De Brakeleer, m. Vonck, barb. 64 j. Zout- straatpoort. 2 kinderen onder de 7 jaren. Alvorens er eene proefneming van gxsdaan te hebben kan niemand het overgroot voordeel kennen van Scott's Emulsie op de gewone traanolie. De meest bebloemde taal zou u niet met meer zekerheid kunnen overtuigen dan uwe persoon lijke ondervinding, maar wij mogen met de grootste gegrondheid verzekeren, dat, indien gij traanolie noodig hebt om uw gestel te voeden en te regelen, gij deze olie, onder den gemakke lijkste» en doelmatigste» vorm, in de Scott's Emulsie vinden zult. Deze toebereiding ver- wijdertde moeielijkiieid welke de verteringsor ganen beproeven bij 't innemen van de gewone olie en zij is z<>0 sma kelijk dat de meest tengere personen haar met het grootste gemak innemen. Behalve de traanolie, ^behelst de Scott's Emulsie nog hypophos- phieten van kalk en soda, die van overgroote waarde zijn, en wer kelijk tot de vertering der olie helpen. In den volgenden brief geeft een heer zijne, oordeelvelling over de Scott's Emulsie, die hij gebruikte, aangezien hel hem onmogelijk was gewone traanolie te verdragen. De Scott's Emulsie vindt men in alle goede apotheken. Algemeen dépötCh. üelacre en O», Apothekers, Brussel. •bl A. Huisman, POMPIERS. 59 December 1889. Zondag St Cecilia gevierd te Aalst in de groote kerk het korps der Vrijwillige Pom piers... Welk manhaftig op zicht!... Welke deftige houding! welke voorbeeldige orde En hun Muziek, de eerste maal in 't openbaar spelende, heeft de algemeene bewondering vero verd M. O. Pape en zijne mannen halen er eere van 1... Dit Pompierskorps ziende, 200 voel ingericht voor de Bewa ring der 'Stad tegen Brandge vaar, voor 'lorde in Processiën, Stoeten en Feesten, dit Pom pierskorps ziende en Hulde en Dank brengende aan d'Overhe den en de Mannen van die In richting, wij moeten uitroepen: Ziedaar wat de Vrijheid vermag 1 Zonder Vrijheid, geen iever 1 Zonder Vry heid, geen EdelmoedigheidZou iemand gedwongen dienstboden willen M. H. WOESTE. LAND VAN AELST 5 Januari 1890. M. Woeste, de groote Katho lieke Hoofdman; M. Woeste, onze geliefde en uitgelezene Volksvertegenwoordiger. 't Arrondissement van Aalst houdt veel aan M. Woeste hij is en blijft er de geliefde Man... Wij moeten geen spijt gevoe len van M. Woeste aangenomen te hebben... M. Woeste, die geleerde Schrijver en Schrandere Staats man, tot ongeluk van 't Vader land, door de Logie uit 't Mi nisterie verwijderd, M. Woeste, een Opperhoofd der Katholieke Partij, heeft te Brussel op de Vergadering der Katholieke Associatie zijn innig spijt uitge drukt, dat men de kiezers zoo laat had bijeengeroepen. Riclitig gesproken St-Jean-Ligoure (Hu-Vienne), Frankrijk, 8 Mei 1897. Mijnheer, Door eene algemeene verzwakking en eene ziekte der ingewanden aangetast, ten gevolge mijn ver blijf in't onderwijs, te Tunis, had ik gebruik gemaakt van een hoop geneesmiddelen, die niet de minste verbetering in mijnen toestand brachten. Daar ik de walgende traanolie niet verdragen kon, nam ik uwe Scott's Emulsie, dien ik met veel gemak verteerde en toeeigende, en thans heb ik eene bloeiende gezondheid. Aanvaardt, Mijnheer, de uitdrukking mijner innigste erkentelijkheid. (Geteekend), Valéry, toegevoegd onderwijzer. -is' K V - V.ALLAi*'

De Volksstem | 1898 | | pagina 3