VOLKSPARLEIHENT. Groot Concert De broodrevolutie in Italië. Brief uit Meuwenhove. Groene Socialisten Wat slaat in l Programma der Daensisten Alles, be halve de Godsdienst Onder N° 1Vrienden iVergens anders gestemd Onder n 2 en n' 3 Maan selieiiriiiakers. geuzen en socialisten opgepast en niet gelachen TRIENTJE en TRE7.EKE.Y d, mor- keer onzen Stien. Zeker, als ik ga kiezen zet ik mijnen hoed op. Vien. Ik zou gelooven, kozijn, dat er veel plezier op handen is, als ge 't volk hoort sproken... Stien. Mijn fraksken, ge weet wel, da zwert, hangt al twee dagen uitgeborsteld, mensch, dat is gelijk een splenterniouw, vorsch uit do winkel,'k geloof da k er wel een geheel uur met do mertenée opgeslegeu heb. Vien. 't Ware spijtig dat moest regenen. Stien. 't Is waar, maar alia, iu alle geval, wij zullen toch wel in 't droog teekenen ook hun lot is geteekeud, 't zal een verdestruweering zijn. ien. Halt zelle kozijn, er zijn er die zeggen dat het nog al verschillige duizendc stcmmeu zal schillen. Stien. Da denk ik welwa meende kozijn, wie zal er na nog zijn stemme geven aan mannen die ile leelijkste dingen gedaan en gezeid hebben tegen ons geestelijk en den bisschop Vien. En 't volk bedriegen al alle kanten. Stien. Eu geroepen en gezeid in 't gouverne ment dat de soldaten nie en moesten betaald wor den. V ien. En zelf de kleinste daguurkes betalen, en als ze land verhuren de mouschen zouden zotten dat ze nog geen rapen en zoudeu kunnen eten. Stien. Halte zelle, kozijn, na is 't onzen toer; pardaf, de ketel in 1 V ien. En na loopt da rond op de prochcnen om de brave boeremenschen hun ooren vol te bla zen mee leugens, maar als zo da meenen 11 Stien. Och, fleere, die plattekeesmanuen ze zijn gekend, Hasj ckesmau nen zijn 't, goed om in d'erwten te zetten wacht no keer, ge zult ze maandag zien loopen mee een gezicht gelijk een teel beschelmden stijfselpap. ,.N. B.i. De instrumenten zullen geverfd zijn, in rood, blauw en groen koleur. 2. De solisten spelen op valsche instrumenten. Zondag voornoen wierden hier strooibriefjes rondgedragen, eene meeting over het kartel aan kondigende, om 3 uren nanoen en om 5 uren te Waerbeke. Spreker Renodyn. Inderdaad, om 3 uren kwamen er een 7tal soort van heeren in volle regen te Neinhove toe. Zij hebben er in 2 herbergen geweest in de eerste gebaarden ze van niets; in de tweede was er een beetje volk; de eene zei tegen den anderen Toe, spreekt gijl een andere vezelde Maar spreekt gij De heer- kens hebben er laten met hun ferm lachen; 'twas een oprecht k. k. sken hun spreker had den trein gemist. Donderdag, zegden ze, komen we terug en dan zullen wij spreken. Ze moeten goê goesting hebben Wie, wie, wie is den directeur van het Uneusisteninuzick fie ehef tier Li- tiHMt.t hti ï'rouipcdei'n. i onen boel dus Geen arme meuscheu meer De slechte tijcleu ziju weg eu verdwenen De Burgers zullen verkoopou zooveel ze willen al d'ambachtsmans zullen over last zijn van goed werk ver lost ziju wij vau de slechte be- taalders de Boereu zullen 't zwart van d'Hop niet meer te vreezeu hebbeu tarwe, ajuin, vlas, rogge, boekweit, mistluiu cu pronkappels zullen altijd lukken en aan Iiooge prijzen staauLeve onze Pië 1 de 7 vette boe- renjaren van Pharao gaan wij binnentreden, ja, de Boerkes zullen blinken als een hesp en zoo vet zijn als mollekcs, van 't oogenblik dat Schaarbeek en Mijl beek voor do daensisten zullen stemmen; 't staat uitdrukkelijk iu hun manifestze gaan zor gen voor d'Hop, voor den Landbouw, nu wordt er niets gedaan... Achtbare Kiezers van Mijlbeek, Schaarbeek en het Arrondissement, gij die met de deftige deelen der Stad Aalst, 't hertebloed zijt van 't Katholiek nu zult gij toch met de hulp vau Pië Daens, de li beralen en socialisteu moeten uit deu uood hel pen ze zullen wel de Scholen dor Zusters doen sluiten, ze zullen den Geuzentempel verrijken met officieele Meesters en Meesteressenmaar wat geeft dal u Als ge toch rijk zijt? go kunt uwe dochters zenden naarBèrlemon of naar Jette I? STAD AALST. op Zondag 22 Mei 1898, om 11 uren 's avonds, AAN DE VISCHMIJN. PROGRAMMA Eerste deel. 1. Het Judasverbond, pas redoublé 2. Aan de Geestelijkheid, solo voor bugle, door PiC. 3. Wij zijn gezworen kamaraden, pot pourri, door de 4 mislukte. 4. Ik ga bedevaarten, solo voor clarinette, door Jaak. 5. De Wet van Beieren, valse, solo voor bombardon, door Pie. Tweede deel. 1. Indien ik bisschop ware (sur lair Si j'étais roi), solo voor piston, door Pië. 2. t Mijn vader bakt buizen fantaisie in reb mineur, door nen held van Sottegem. 3. Adieu de 4000 ballekens schottisch door nonkel Pie en nen bakker. 4. Jesabel, caprice, door Pie, g'arrangeerd door Onzen Broeder. 5. Wij liggen onder gevecht onder de muzikanten. UIT NEDERBRAKEL. Trientje. Wel Heere, Trezekeu, ge zoudt waarlijk geld geven om u te zien. Tbezeken. Zwijger van, mijn schaap, is dat nu een Meiweêr om buiten te loopeu Trientje. Onzeu Lieven Heer heeft hem ver- abezeerd, kind, eu Maart voor Mei genomen. 1 rezeken. 'k Zou t warempel gelooven, Trientje. Trientje. A propö van 't weer Hebt gij Zondag M. de Pastoor hooreu afgeven Dat was nu toch uc keer schooue. Er is geen Pater die het be ter zou zeggen dunkt mij. I rezeken. Zie, Trientje, mijn hertje smolt gelijk een suikerbollekeu als ik dat hoorde. Dat is er eenen die 't zeggen kan Trientje. 't Ziju zulke priesters die wij te geuwoordig moeten hebben, kind. Als gij dat hoort wat slecht volk er tegenwoordig op de wereld loopt... Tbezeken. Do socialisten... Trientje. Juuat 1 Dc socialisten... Gc krijgt er griezelingen van tot in uwen kleinen teen. Kan dat nu bestaan, Trezekeu Kan dat bestaan Trezeken. Algemeene verdestruatie, Trient je Trientje. Alleman gelijk, huiten de kop stukken die aan 't schotelke zitten en met do lek kere brokjes weggaan. Trezeken. 't En zijn geen slimmerikken, Trientje aan wie men zulke dwaasheden kan doen gelooven. Trientje. Och, Trezeken, dat is meest werk volk uit de groote steden. Dat laat hem gemakke lijk opwinden, kind, en 'n en mensch die geeue re- lizie en heeft kan zoo verre verdompelen Trezeken. Dat is 't de Relizie, de Gods dienstNeem dat uit de herten der menschen en gij zult er de wanhoop iu de plaats zien komen. Dat zijn geschrevene waarheden, Trientje. Trientje. 't Eu kan niet missen. Een ander leven is er niet, zeggen zij. Oordeelt eens! Geen ander leven geene beloon ing of straf voor zooveel goed en kwaad dat verdoken blijft. Wij zijn niet rijk, Trezeken, maar in 't ander leven en zullen zo niet vragen: hoeveel bezat gij? maar wel wat hebt gij gedaan Trezeken. Droeve dompelaars, die socialis ten; op de wereld en hebben zij geene voldoening, wout ze knagen hun eigen hert af van nijd op een ander.. Trientje. En als zij aan de deur vau den hemel komen, moet St-Pieter natuurlijk zeggen: halte la, on passepas 1 Trezeken. 't En wil niet gepeisd zijn. En hebt gij gehoord wat zij met ons, met de vrouwen en ons kiuderkens gaan doen als de socialisteu win nen Trientje. EiTrezeken, 'u en mensch, ge moogt er niet van spreken, maar men zou moeten zeggen dat volk stinkt van vuiligheid. Trezeken.Ja maar, Trientje, wij zouden't algemeen stemrecht vragen voor 't vrouwvolk. Trientje. - En dan kregen ze 'n en klasj, D_ lijk ze 't Aalst bij de Ridders van de Mot zeggeu, dat zij met hunnen neus in den Spaanschen oorlog zouden terecht komen Trezeken. te Cuba, Trientje Irientje. Ja, waar dat ze tegenwoordig zoo veel menschen 't vel afdoen. Trezeken. 'k Zal tegen mijnen Domien zeg gen dat hij kan zien wat hij doet, want stemmen is eene serieuze zaak. Trientje. Ge zoudt zeggen, 't en is niets in zijn eigen maar de gevolgen, Trezeken, de ge volgen Trezeken. 'k Heb aan mijnen Domien de les al opgesteld, 'k Zegge, manneken, voor de goede stemmen, of't zal Pruisisch zijn!. Trientje. g'Hcbt gelijk, ik zou er ook op lappen (Zij praten voort, want als 't vrouwvolk bezig is komt er geen einde aan.) Jan Audax 'I MocnI sip... regenen VlIOrilf» - Donderdag groote me ting door een spreker der parochie en eenen van Santber gen. 't Zijn twee felle redenaars, die kunnen kappen. Of er volk zal zijn Katholieken, allen naar de meeting! Tengevolge van de nijpende ellende die in Italië heerscht, ellende die nog verergerd is door het stijgen der brood prijzen, hebben sinds eenige dagen bloedige onlusten plaats, heel Italië door. Reeds van over 14 dagen werden op verschillige punten van het schierei land personen gedood en gewond door de gewapende macht, wier optreden noodzakelijk geworden was om allerlei buitensporigheden te beletten. Maar 't is te Milanen en te Floreutië dat zaterdag en Zondag do ergste sla gen geleverd zijn. Tc iHIIancn. Schrikkelijk gevecht. 750 dooden. Tegen alle verwachtingen der over heid zijn er in den namiddag van zater dag zeer bloedige gevechten geleverd geworden. Rond 1 uur namiddag begon een verwoed gevecht tusschen de mui ters en de troepeu op do via Sampiaua. Do oproerlingen hadden zich verschanst op de daken eu wierpeu met volle kar- revrachteu steeneu, pauneu en schou wen op 't leger. De aanval was zoo on voorzien en zoo woedend dat de troepen genoodzaakt waren achteruit te trek ken naar de via Torina, waarna eeu schrikkelijk gevecht volgde, eenerzijds met steenen en pauneu, anderzijds met geweerschoten. Men schat het getal dooden op 750 dit der gekwetsten op ruim 2000. 's Avonds was ganschde stad in duis ternis gehuld. De spoorhal was door de troepen bezet. Nieuwe troepeu komen gedurig aan. De postbureelen zijn gesloten. Er worden geene brieven of telegrammen meer uitgedeeld. Baukeu, gerechtsho ven en scholen zijn gesloten. Al de krijgsposten zijn door kanons bewaakt. Geschut staat op de Piazza del Douo opgesteld. Vele inwoners van Milanen ziju naar Tessino gevlucht. Er zijn Zaterdag en Zondag morgend 750 oproerlingen gesneuveld. Er ziju 20,000 man troepen te Mila nen. Ook vele soldaten werden gewond en liggen iu het krijgsgasthuis ter verple ging- Tusschen Chiasso en Milanen rijden geeu treinen meer. De stakende spoorwegbedienden hou den de middenspoorhal van Milanen bezet. Boeren uit Briauza, met hooivor ken gewapend, zijn de weikstakers ter hulp gesneld. De studenten der hoogeschool vau Pavia, gewapend met revolvers, rukten naar Milanen om zich bij de muiters aan te sluiten. Maar aan de poorten der stad werden zij opgewacht door een bataljon Bersag- lieri, dat een hevig geweervuur op beu richtte en ze als hazeu uiteen deed stui- De Zeeslag van Manilla. De bijzonderheden die over den zeeslag vau Manilla toeko- men zeggen dat het geschut der Spanjaards onbetwistbaar slecht gericht geweest is. Een enkele kanonbal drong door het dek van de Baltimore en trof een vat buskruit dat ontplofte en acht amerikaansche matrozen kwetste. Dc Spaujaarda vochten met den grootsten moed. Onder anderen werd het dek van den Don Antonio met al de matrozen die er zich op be vonden weggeschoten zonder dat do kanons in het ruim ge- plaatst ophielden met schieten dit oorlogschip zonk zonder dat de bemanning de spaansche vlag wilde intrekken. Vijf maal vaarde admiraal Dewey voorbij de spaansche boo ten. Het verlies der amerikanen is onbeduidend, doch het ge- tal kanonschoten door de amerikaauscho schepen bekomen bewijst dat de verdediging der Spanjaards heldhaftig was. Op het eerste schot door de Spanjaards gelost antwoorde de Ra-' leigh de Concordia. Een houwitser van de Concordia ontplofte te midden eener batterij die vernield werd. De amerikaansche vloot bevond zich op vijf mijlen afstand van Manilla toen den dag aanbrak men zag de spaansche vloot die zieti in beweging zette. De Amerikaansche vloot- schepen trokken eerst voorbij Manilla waar drie batterijen den slag openden. De machtige kauons vau de Concordia ant woordden. Nabij Cavite ontploften twee hevige onderzeesche torpedos aan bakboord van het admiraalschip. Men deukt dat ei geene andere bestaan. De spaansche bommen vlogen tot zeer dicht bij de amerikaansche vloot. De amerikaansche ma trozen riepen tot de Spanjaards Herinnërt u de Maine I. De amerikaansche comodore stond met zijne stafofficieren oo de brug van het dek. De zeeslag van Manilla heeft van 5 1/2 ure 's morgends tol s middags geduurd. Terzeifdertijd als de spaansche vloot ver nield werd, is het arsenaal iu de lucht gesprongen. De verlie zen der Spanjaards worden op meer dan duizend man geschat zoo aan dooden als gekwetsten. Torpedos. 25 millioen verzwolgen. Een vijftal spaansche torpedobooteu werden tevens in den grond geboord. Admiraal Montejo werd gekwetstaan boord alleen der Reina Christina waren er 150 dooden en 90 ge kwetsten. De waarde der vernielde spaansche schepen bedraagt 25 milloen frank. ven. De oproerige studenten lieten 2 doo den en 2 gewonden achter. Maandag werden 200 muiters, die een klooster van monniken waren bin nengevlucht, daar aangehouden. Een zilversmid, wiens magazijn door het gepeupel overrompeld werd, dood de twee jongelingen met zijnen revol ver. Maar de menigte vermoordde de drij zonen des juweeliers en stak zijn huis in brand. De vader zelf kon vluchten. Te Manilla. In nood. Manilla bevindt zich in een kritischen toestand. De bevol king heeft gebrek aan levensmiddelen. Tijdens de ontscheping te Cavite, na deu zeeslag, hebben de Amerikanen zich edelmoedig gedragen, menschlievend zelfs, waarvoor men ze hartelijk oedankte. Doch do Spanjaards maakten admiraal Dewey wijs Jat in 't enge kanaal geen mijnen lagen, terwijl er zich elders bevon den. Na onder zoek werd het tegenovergestelde bevomLm, au de admiraal deed al de bestaande springen. Voor de Cubaansche rebellen. Het Amerikaausch transportschip Gussie vertrok uit Key- West met wapens, krijgsvoorraad en levensmiddelen voor de rebellen. Een 100 tal soldaten zullen de ontscheping der lading be schermen, en zoo noodig, deze vergezellen op genoegzamen afstand om alles te kunnen overhandigen aan de opstandelin gen. De plaats der ontscheping wordt geheim gehouden en men deukt dat het niet verre van Havana zal zijn. Dc Gussie wordt vergezeld door een kanonneerboot der blokkade die ze zal ver gezellen tot aan de plaats der ontscheping. Een ander trans portschip zal dra volgen. De macht waar de Cubaansche opstandelingen over beschikken. Volgens den berichtgever van den World te Washington, zijn de benden van Maximo Gomez niet zoo talrijk als in den beginne gedacht werd. De expeditie welke uit Tarnpa vertrekken zal, moet dus sterker ziju dan de regeering eerst van plan was. De 20,000 man welke het garnizoen van Tampa uitmaken, en die vertrekkens gereed staan, worden zelfs niet voldoende geacht, terwijl men in den beginne meende dat de oproerlin gen, versterkt door 10,000 man Amerikaansche troepen, eeu voldoende macht zouden uitgemaakt hebben om Cuba te 'ver overen. Schermutselingen nabij de Cubaansche kusten. Twee Amerikaansche oorlogschepen die nabij Havana eene visschersgoelet vervolgden, naderden op 3000 mijlen der kust. Do forten openden het vuur tegen de Amerikaansche schepen en losten zes kanonschoten. Een houwitser verbrijzelde schouw en mast van een kruiser. Dc Amerikaansche schepen losten 12 kanonschoten. Zondagnamiddag had er in de baai van Cardenas eene schermutseling plaats tusschen do Amerikaansche torpedo Witiislow eu drie spaansche kauonneerbooten. Een der kanon- ueerbooten werd buiten gevecht gesteld. De Winislow, onder steund door de kanonneerboot Machios, bekwam geene avarij. Portugal krijgt op de kneukels. Amerika heeft Portugal eene heftige nota gezonden, waar in betoogd wordt dat dit tweede land te kort gekomen' is aan de onzijdigheid. Portugal heeft, naar 't schijnt, 900 kassen oorlogsmateriëel te Lissabon laten inschepen aan boord der Sancto Thome wel ke die koopwaar te St-Vincent op de Spaansche oorlogsche pen overgeladen heeft. Hoeveel geld voor den oorlog Oliviei Belmont, een der grootste finaucieële personen van New-York, bood het gouvernement een volledig uitgerust oor logschip aan. Do bijzonderste actionarissen der Californiaan- sche ijzerwegen stellen voor 4 millioen dollars te vereenigen voor het bouwen van een kruiser. De schatkist beschikt over 900 millioen franks en 250 milli oen papieren geld. VlEN. ZOO, gen zetten wij ne hoed op, eh Twee kiiudidiiten stellen zij vour; TEGEN ALGE REDE krengen ze verdeeldheid; z'en hadden inaar hun gedachten te verdedigen in do sectiën, en in de algemeene bijeenkomsten de Geheime Stemming is er, plichtshalve;.... ze dóen verdeeldheid zwemelen en ze maken de vreugd uit der vijanden van de Katholieke Groudstelsels. 't Is op hunnen rug, dat de socialisten langs de vensters in de Kamers willen klimmen. In hun manifesten, ze beloven gouden ber gen en diamanten kasteelen de markten zul len verbeteren, de boeren zullen geld hebben gelijk i u de goede vette jaren ambachtsman en werkman zullen leven gelijk ten tijde van Maria-Theresia roo vischkens in een krista len waterken en eiken dag nen regen van goud- stukskens. Kiezers, ge ziet dat, zonder verrekijkers.... Wacht u van de schoon belovers wacht er u van! Er zit list achter en eigenbelang... Waar blijft de zeehave van Aalst!?! Komen de zeeschepen nog niet af Ze gaan alles verbeteren, maar hun woorden zijn zoo ijl als een leege ton en ze wachten zich wel iets te bepalen ol te stipuleeren. Daarbij, een natte zak kan u niet al'droogen elk han delt volgens zijn gevoelens en welke liefde hebben die artisten tot heden getoond voor hunne Medeburgers Waar ziju nun werken Groenen! gij belooft ONMOGELIJKE ZAKEN en daarom kunt gij het vertrouwen der Kie zers niet hebben «O» Zondag morgen, op het oogenblik dat de stoet (2000 man sterk) der katholieken van Aalst gereed stond om uit te gaan, en zag er hetweBermaar wankelbaar uit... Een wijf, waarschijnlijk den eerbied,voor onze Pries ters door 't Land van Aclst aangeleerdvond het geestig achter den E. II. P..... te roepen 't Moest vandaag str... regenen De geestelijke keerde zich om en antwoord de kalm Dan zouden de boerkens lachen, vrouw ken En of de toehoorders schokten 11

De Volksstem | 1898 | | pagina 2