OORLOG Rampen, Misdaden Ongelukken. Brief uit Zele. Feestelijk licricn. Oostende. Zoo,alK y°n*L Overmeire. üe v,au hot Nati- Brussel. 7?^ 2C>Jan' 1898- «?*«*- Nieuws over den Van Denderhautem. naar Indië. BRUSSEL. Eea handelaar van de Nieuw- straat, M. M.., gelastte woensdag namiddag een zijner bedienden, T... genaamd, verschillende re keningen, tot een beloop van 13,000 fr. te gaan betalen. 1heelt geen duit betaald en is met het geld van zijnen baas verdwenen. De politie werd oogenblikkelijk verwittigd. Er is spraak, voor de nationale feesten, een groot tooneel in te richten in het paleis van het Jubeljaar en er tafereeleu uit de geschiedenis van Bolgië op te voeren. Voorzichtig! Voorzichtig! Moeders, past toch op uwe kinderen! Het zesjarig zoontje der echtgonooten B.,, in de Hoogstraat, beging dins dag de onvoorzichtigheid van zich schrijlings van de trapleuning te laten glijden. Het kind verloor hot evenwicht en brak den schedel op de vloer- steeneu. De toestand van het slachtoffer is wanho pend. Sinds eenigen tijd worden Brussel en de voor steden als overstroomd met omzendbrieven, die uit Engeland komen en gericht zijn aan handeldrijvers en bedienden, die in verkort van geld verkeeren. Deze omzendbrieven bevatten zeer aannemelijke voorwaarden van geldleeningen, doch men moet eerst twee franken in postzegels en later eene ze kere som voor de onkosten en den instrest voor het eerste jaar opzonden. Onnoodig te zeggen dat, eens het geld opgezonden, men van de leening niet meer hoort spreken. Verscheidene personen van Vorst onder andere hebben zich door de engelsche aftruggelaars laten beet nemen. Oppassen is de boodschap Antwerpen. Depolicie ontmoette vrijdag nacht op den Boomschen steenweg, twee kerels, die eeneu stootwagen voerden met ijzerwerk bela den. Zij volgden de kerels tot aan een huis, waar zij zich achter het gebouw verscholen en daar be gonnen zij het ijzer in stukken te slaan. De policie naderde en bevond dat het rioolmonden waren, die te \V ilrijk gestolen werden. Zij waren voornemens die voor oud ijzer te verkoopen, maar, halte la, peti Donderdag namiddag rond 6 ure, kwam al hier een telegram toe, meldende dat de stoomboot Edouard Bohlen in 't zicht van Las Palmas ver gaan was. 's Avonds kwam eene tweede depeche dit schrikbarend nieuws bevestigen, doch terzelf- dertijd den naam van de stoomboot wijzigen Het is niet de Edouard Bohlen, die schipbreuk geleden heeft, maar wel de Loihar Bohlen, van de Woer- mann Li"*-. Bu*e stoomboot was den 16 Mei uit Hamburg naar de westkust van Afrika vertrokken. Do Loihar Bohlen was van 2,515 ton. Het schip had eene lengte van 322 voet, eene breedte van 25 voet en eene diepte van 39 voet het werd in 1888 gebouwd. Men denkt dat op het oogenblik der ramp er 150 personen, bemanning inbegrepen, aan boord waren. De depeche meldt dat al de opvaren den gered werden. MERCHTEM. De koning heeft aan den bur gemeester van Merchtem laten weten dat hij den 4 Juli haar deze gemeente komen zal. Hij denkt te voet van de statie van Mecrchtem naar het lokaal der Tentoonstelling te gaan... 'tZal er spannen, wé... VORST. Zaterdag stopte de expres van Char leroi, die te Brussel ten 15 ur. 07 aankomt, plot seling voorbij de statie van Vorst. De machinist verklaarde dat bij iemand van den viaduc had zien vallen. Men ging dadelijk op zoek en vond naast den talus een armoedig gekleeden jonge ling. De ongelukkige, die door de locomotief wegge slingerd werd, gaf geen teeken van leven meer. Het slachtoffer werd in een foergon gedragen en de ex- prestrein zette de reis voort. Van Brussel-Zuid werd de jongeling naar 't St-Pieteragasthuis over gebracht. Het is zekere Jan-Baptist Mochard, wonende te Ukkel, geboren in 1881Hij is Zondag avond over leden. doch het vuur kon spoedig gebluscht worden. De brand schijnt veroorzaakt door een wierookvat. Luik. Het gerucht is in omloop dat M. Pau. Heuse, de progressistische volksvertegenwoordiger, zondag herkozen, op sterven ligt. NAMEN. Twee citoyens zijn hier woensdag in do statie aan 't twisten geweestde ergste be- leedigingen werden gewisseld, en 't schijnt dat een der roode broeders de volksvertegenwoordi ger Defnet, een duchtigen tik op zijnen neus gekre gen heeft. Verscheidene personen zijn moeten tus- schenkomen om de citoyens te scheiden. GENT. Mgr Stillemans zal bij de inhuldiging van den Congospoorweg vertegenwoordigd worden door M. den Kanunnik Segers, grootvikaris. MMorlanteelz-MMariemonl. M. en mad. Alfons Duval, van Bellecourt, waren woensdag naar Morlanwelz gekomen om verschillende aan- koopen te doen. Nabij de fabriek Cambier, werd mad. Duval, die zeer struisch was, door een wiel rijder omgereden. Zij verklaarde geen erge pijn te gevoelen. Toen mad. Duval twee uren later in ee nen winkel was werd zij onpasselijk de ongeluk kige begon bloed te spuwen en gaf eouige oogen- blikken later den geest. Ter gelegenheid der oplating van 't Vreemd Kat te jong hebben wij hier Zondag en maandag dapper gefeest, wel is waar acht dagen later, maar alia, met de droeve uitvaart van Pië Zeeveraar te Aalst den eersten Zondag, was het voor ons wel gevallen, daar men toch op geen twee begrafenissen tegelijk kan tegenwoordig zijn. Hoe ziet het er bij U, op de Werf, uit 't Groen begint er zeker reeds geel te worden, gelijk het gras dat onder een beroest karrewiel gepletterd wordt?... Bravo voor Gent! Bravo voor Aalst, waar de vijand met klank uit zijne vesting verslagen werd! Bravo voor DeudermondeMen zegt daar, dat een Kattejong gemeenlijk nog al taai van leven is, doch wanneer men zoo 6300 stokslagen op zijn pelsje ontvangt, moet den grootsten Kater er onder bezwijken hoe zou dan een onnoozel beestje van een poesken er levend van onder gera ken Goede moed, vrienden 1 't Is al verloren Ons hart bekoren: Nooit zal er een Daensistenkwant Voor ons zetelen als represantant H. R. De Vaders der Gelijkheidswet. Minister Be- gerem, Juliaau de Vriendt, Edward Coremans, van Cauwenbergh, Karei van Vreckem, alsook de andere onderteekenaars en verdedigers der nieu we taalwet in Kamer en Senaat, Demen aan het Feestmaal deel. Sl-M'ietvrs-Jette. Dinsdag avond keerde de landbouwer De Backer met zijne kar, waaraan een os gespannen was, naar zijne hoeve terug. De weg was zeer slijkerig. Op den Wemmelschen steenweg gleed Do Backer plotseling uit en viel onder de wielen zijner kar. De ongelukkige werd de borst verpletterd en bleef bewusteloos op de baan liggen. De os kwam met de kar alleen op de hoeve aan. De zoon De Backer ging op zoek en vond het slachtoffer, dat in de onmogelijkheid was om hulp te roepen. De arme man bloedde over vloedig uit den mond. Zijn toestand is wanhopend. /./f./.O, De ramp op de Schelde. De twee mannen die bij de aanvaring aan den Doel met Dr Flahoul het leven verloren, zijn de genaamden Bleyenberg, 63 jaar oud, en de matroos Deckers, 26 jaar oud. De laatste laat eene vrouw en 3 kin deren. Hot lijk van Dr Flahoul bevond zich nog al tijd in de kajuit van den gezonken boot. Woens dag moest deze boot, die bij lage tij 40 voet diep ligt, opgehaald worden. Sleidinge. Woensdag avond is de schuur en stalling van de wed. Hamerliug afgebrand. Al de beesten zijn in den brand omgekomen. Mteekheisn. Dinsdag rond 6 uren 's avonds, ontstond er brand in de parochiale kerk alhier. Ge- buren zagen rook in de kerk en snelden onmidde- üjk ter hulp. In de sakristij was de vloer in brand, door do stadsLo.rtr.onie Euter pe n een bestendig festival mgerichi dat gedurende het toekomende badseizoen zal plaats grijpen reeds 89 vreemde maatschappijen hebben hunne deelneming naar het komiteit gestuurd. lïfWAI*nPIl s*a(l Antwerpen richt dit HIllWCI penjaar haar Ue bestendig festi_ val in. Hetzelve wordt aangeboden aan al de zang-, fanfaren-, harmonie- symphoniemaatschappijen van het land en den vreemde en zal plaats hebben de Zondagen der maanden Juli, Augustus en Sep tember, alsook den 15° en 16" Augustus. Elke maatschappij mag, voor hare deelneming, den dag kiezen die haar het best bevalt. De waarde der premiën en medaliën bedraagt meer dan 7000 frank. De eerste premie is 1000 fr. voor de maatschappijen en 200 fr. voor de be stuurders. De maatschappijen, die geen prospectus zouden ontvangen hebben, gelieven er een per postkaart te vragen aan den Burgemeester der Stad Ant werpen. «naal Gedenkteeken van eten Boerenkrijg te Overmeire, zal plaats hebben op Zondag 31 Juli. Het leestkomiteit doet eenen oproep aan de ka tholieke muziek- en zangmaatschappijen, tot deel neming aan deze grootsche plechtigheid. Bijtredingen te zenden aan M. Oscar Tibbaut, Overmeire heitts feest, Volksvergadering en Feestmaal tot viering van de verworven Taalge- lijkheid. Vlamingen, De Vlaamsche Volksraad, die, buiten allen par tijgeest gesticht, ook buiten allen partijgeest werk zaam blijft, roept U weêr naar de hoofdstad op, ditmaal om te jubelen en te juichen. Gij allen, die het wel meent met taal en volk, met taalrecht en volksrechtgij allen die u over de zoolang ontbeerde, zoo halsstarrig nagestreef de, nu eindelijk veroverde Taalgelijkheid ver blijdt 1 gij allen die deze voor België heilzame ge lijkheid u door niemand ooit zult laten ontrukken, begeeft u op Zondag 26 Juni e. k. naar Brussel, om onze heugelijke zegepraal, met de Gelijkheids- wet behaald, geestdriftig en feestelijk te vieren. Onderrichtingen. Volksvergadering, 's voor middags, te 11 uur, in den Lyrischen Schouwburg Marktplaats, (bij de Noordstatie). Feestmaal, 's namiddags, te 3 uur, in de groote feestzaal van het Nieuw Hof van Brussel, Fontainasplaats. Wie op het Feestmaal wenscht in te schrijven, wordt vriendelijk verzocht de Inrichtingscommis sie van het Gelijksfeest, Oude Beurs, 19, Brussel, daarvan vóór 19 Juni te verwittigen. Inschrijvings prijs 5 frank (1/2 liesch wijn en een sierlijk por tret van de Vaders der Gelijkheidswet inbegrepen.) Spanje in I6G7 en 18»» Tjg In een oud nr van de Ghendtsche Post- tydinghen van Don derdag 8 September 1667, staat het vol gende, dat goed over eenstemt met den Spaansch-Ameri- kaanschen oorlog van heden SPAGNIEN. Madrid 13 Augus- te. Onze Ministers zyn particulierlyck gheoccupeert om by- een te vergaderen om byeen te vergaderen groote Sommen van Penningen, tot onderhoudt van den Oorlogh die wy zyn hebbende met Vrancryck daer van met desen ordinairen Post van Spagnien Syne Excellentie den Marquis de Castelrodrigo voor 70 duysent Croonen Remisen ghesonden zyn en worden binnen Madrid noch 2 Millioenen ghe- contracteert. Op alle de Peerden en Koetsen is heel Spagnien door eenen Tax gestelt, om alzoo te beter Geit-middelen op te brenghen. Soo de Fran- sche gheen voorder Progressen en doen, hopen wy het toecommende Jaer wat beter in Postuer te we- sen, om deselve te connen refiesteren. Daerentus- schen laet men hier niet naer eenighe middelen te soecken op dat alles mochte by geleyt worden. Den Hertogh van Veraguas heeft ordre ghekre- ghen, om hem, met syne vlo te in Zee te begheven. Dese dagen heeft den Grave van Castillio permissie ghevraaghtvan de Coninghine Regente, om af- stant te moghen doen van syu Presidentschap van Castillien, overmits syuen grooten Ouderdom, ende inditpositie maer het selve is hem niet ghecon- senteert, alzoo in dese Conjunctie van tijt, met sy- nen Raet haer noch wilt dienen. Van Cadix dat de Schepen des Los Asogues seer naer bywaren. Godt geve dat in behouden Haven moghen commen. Er is hier ook kwestie in 1667 van eenen oorlog tusschen Frankrijk en Spanje, hot aangaan van leeningen, het uitzenden eener vloot, het verande ren van het ministerie en de Konme'ivReaentes, I fotiifroll; is rfaui'. Eenige Amerikaansche vrouwen hebben zich doen inlijven. Zoo wordt het 3" regiment voetvolk der nationale wacht van Arkansas bevolen door eene vrouw, kolonel Wittinghon. In de Nebraska straat richtte miss Adams, 19 jaar oud, een kava leriekorps voor 100 vrouwen in. Of deze ameri kaansche wel ooit het vuur zullen zien zooals die cubaansche, waarvan de heldendaden worden me degedeeld, valt te betwijfelen. Paulina de Ruitz Gonzalès (dit is de naam der cubaansche) is de standaarddinger der opstandelingen, staande on der bevel van Calixto Carcia. Zij neemt deel aan de stoutmoedigste bestormingen en door haar moed wordt zij de Jeanne d'Arc van Cuba genaamd. Schantlaliye ha ntlehcij ze eter Amerikanen. Kolonel Cortiso, die door de Amerikanen krijgs gevangen genomen, doch onlangs terug in vrijheid gesteld werd, klaagt over de slechte behandeling, die hij tijdens zijn verblijf in de gevangenis van het Fort-Macfersoa te verduren had. Men had hem in een ijzeren hok opgesloten, waarin een vuil bed stond. Het eten dat men hem gaf was walgelijk. Meestal de krijgsgevangenen, die met hem waren, werden ziek. iVen kostelijk beestje. Tot nu toe hebben de Amerikanen reeds meer dan 1,560 millioen frs. voor oorlogskosten uitgege ven. SMac-Msintey is op zijn gemak niet. Mac-Kinley bezocht het kamp, ingericht te Vir ginia, en kou zich zelf rekening geven van den droevigen toestand der krijgsinriebting. Talrijke vrijwilligers hebben geen wapens, en eenige com pagnies slechts bezitten uniformen. De voorzitter vroeg om inlichtingen bij generaal Alger over den toestand der troepen, saamgetrok ken te Tampa en in het kamp Thomas (Florida) en ontving zulke inlichtingen dat hij zijne verrassing niet kon verbergen over het gebrek aan orde bij de uitrusting van het Amerikaansch leger. Ook begint men er aan te denken dat de over rompeling van Cuba door de Amerikanen niet zal kunnen gedaan worden zoolang er ten minste geen 100,000 vrijwilligers, volledig uitgerust, te Tampa zijn. Men verzekert insgelijks dat het oorlogsde partement niet een bombardement eener Cubaan sche haven zal toelaten, zoolang de Amerikaan sche troepen niet op vijandelijken grond zullen zijn ontscheept. Een hardnekkig gevecht te Santiago. Volgens de laatste berichten moet er Dinsdag te Santiago een hardnekkig gevecht hebben plaats gehad. Van af 2 ure in den namiddag kaunouneerde de Amerikaansche vloot de batterijen van 't fort Mor- ro de Lazecappa en vanPunta Gondu. De Ameri kaansche schepen zijn in strijd met de Spaansche. De kanonnade is zeer hevig. Zij verminderde wat om 5 u. 45 tegen de versterkingen, terwijl z vermeerderde op het punt waar de vloten in aan. raking zijn. De inzichten van Amerika. Mac-Kinley verklaarde te Washington het vol- gende aan eenen officier van het leger Ik zal al doen wat in mijne macht is om te beletten dat Ha- vana worde aangevallen, om dit bloedvergieten tè vermijden. Voor het oogenblik willen wij slechts de spaansche eskaders vernielen en Spanje zoo dwingen den vrede te vragen. Mie loeslaml op tie M'hitippijnea. Uit Manilla meldt men dat de Amerikanen de spaansche kanonneerboot Leïte, die telegrams van Ilo-Ilo droeg, kaapten. Do kleine pokken en buikloop moeten vele slachtolïers maken onder de ekwipagie van adtni- raai Dewey. De overste der opstandelingen Anguinaido kwa® te Cavite aan. Hij spande al zijne pogingen inoi de opstandelingen over te halen, ten einde medi^ te werken met de Amerikanen. De amerikaansche nederlaag te Santiago De amerikaneu bekennen eindelijk dat huune vloot voor Santiago eene gevoelige neerlaag gele. den heeft. Het ministerie van zeewezen heelt zelfs reeds aan admiraal Schley bevel gezonden, niet meer te trachten zich meester te maken van Sao- tiago, noch de forten tot zwijgen te willen brengen in geval de vloot van admiraal Cervera de baai verliet. Hij moet enkel slag leveren, wanneer hij in volle zee zal zijn, buiten het bereik der spaan sche kunstbatterijen. Men moest daaruit besluiten dat het gesciiif der Spanjaards de amerikanen gevoelige verlig heeft doen ondergaan. Admiraal Schley heeft ook bevel gekregen geen bombardementen meer to be ginnen, die weinig uitslagen opleveren en wier mislukking te zeer aan eene neerlaag gelijkt. Schade door de amerikanen geleden. Een telegram uit Santiago-de-Cuba meldt, dat men gelooft dat 3 Amerikaansche oorlogschepen beschadigd werden en een verbrand. De Spanjaar- den hadden 1 gewonde. €loette vangst, als... 'I teaar is. Uit Key-West wordt geseind, dat de Ameri- r raausche hulpkruiser St-Paul den Spaanschen transatlantioker Alfonso XIII buitgemaakt heeft. Dit laatste schip heeft een grooten voorraad le vensmiddelen en 1300 soldaten aan boord. De St-Paul heeft 17 bommen op de Alfonso XF' geschoten, waarvan er verscheidene hun doel trof fen. Die tijding verdient bevestigd te worden. Sampson neemt het bevel hebberschap over. Uit New-York wordt aan den Times bericht, dat admiraal Sampson het bevelhebberschap overge nomen heeft over de 15 oorlogschepen, die thans voor Santiago liggen. door Mission. J. G., inboorling van Denderhautem. Elfde Brief, Kurseong26 October 1897. Ja 't is al wel van zich zei ven te overtuigen, en het vast besluit te nemen van zijnen slaap voort te zetten, wanneer hij op eene zoo schielijke en aar dige wijze heeft onderbroken geweest, mnar van slapen was er voor mij geene kwestie meer ik was zoo wel wakker geschud, dat ik wakker bleef, en wel wakker uit mijn bed kwam ten vijf uren, wanneer de groote bel klonk in den corridor. Mij dunkt, dat ware een goed middel om slape rige kinderen op te wekken 's morgends, indien moeders, bijvoorbeeld, het huis, en 't bed, en den slaper zeiven eens goed konden doen waggelen. Gij zoudi zien op een, twee, drij waren de slapers de trappen af. Ja, moeder, had gij zulk een krachtig middel gehad over 12 k 14 jaren, ik moet beken nen, ik zou nooit te laat gekomen zijn voor de da- gelijksche Mis, noch voor het Collegie. Wij zijn hier nu alweer in't schoone seizoen alle dagen prachtig en fijn weder, maar bliksem's warm is het nog, zoo van 10 uren 's morgends tot 3 uren 's avonds, 's Morgends en 's avonds is het koel en frisch, een waar paradijs om in te leven. Zeker kan men dit jaar, ten minste, hier in Kur seong, van geene droogte klagen. In 't geheel vie len er reeds 162 duimen water, dat is 4,05 meters water. In Darjieling, maar 5 mijlen van hier, kre gen zij maar wat meer dan de helft. Vooral in de bergen verschilt de regenval van plaats tot plaats, In de vlakten valt er zooveel niet, bijvoorbeeld, ia Calcutta, is het maar van 60 tot 70 duimen, (1,50 met. tot 1,80 met.) Hoeveel nat er neergekomen is in de verschillende plaatsen van Indië dit jaar, weet ik niet; maar zeker is het dat de hongersnood allengskens vermindert. Wijl op zekere plaatsen hij nog erger wordt en zelfs toeneemt bij gebrek aan regen, is hij op andere plaatsen bijna geheel verdwenen, de nieuwe rijstoogst daar wel gelukt zijnde, dank aan goede regenstortingen. Nochtans, Indië heeft zoo uitgeput geweest dit jaar door de lange droogte en het missen van den oogst van ver leden j aar, dat zelf s indien alles welgaat nu, en een rijke oogst opgedaan wordt, hetgeen overal niét zal geschieden, de arme lieden, die zeker meer dan de negen tienden en meer der bevolking uitmaken, het nog erg zullen vinden dit jaar eD 't .oekomende, en zelfs neg veel zullen te lijden heb- l£ 1 1 90$

De Volksstem | 1898 | | pagina 2