OORLOG. Rampen, Misdaden Ongelukken. iierkelijk Nieuws. Nieuws over den Ik heb u lief, mijn Vaderland. I i'klo». Donderdag ging de 14jarigo zoon \,in de weduwe Bobe, op de foor, op do bijzen spe len. [lij werd onpasselijk en viel er uit, met het ongelukkig gevolg dat hij een been en eene ribbe gebroken werd. Hij is in zeer bedenkelijken toe stand naar zijne woning gedragen op de wijk Bloe- mekens. Daar verleden zondag ook een ongeluk heeft plaats gehad op dezelfde bijzen, heelt de po- licie die doen afbreken. Die bijzen, bucht, zeg ik, niet deugen. II t-unnel. Dinsdag nacht zaten de gepensi- ouneerde kommandant van do gendarmerie B..., cn de gepeusiouneerde majoor van het leger M..., voor een koffiehuis van de Anspachlaan. Voor eene nietigheid geraakten zij in twist en de zaak moest dooreen tweegevecht vereffend worden. Zij plaat sen zich in 't midden der straat, elk met een wan delstok gewapend. De majoor bracht den eersten slag toe en verbrijzelde zijnen stok op don schou der van zijnen tegenstrever. Met het stuk dat hem overbleef bracht hij hem nog een slag op het ge laat toe. De kommandant werd de wang doorboord en in de wonde bleven stukkeu hout van ongeveer drie centimeters lengte steken. De gekwetste door stond hevige pijnen en bloedde overvloedig. Op dit oogenblik kwam eene policienachtwacht toegeloo- pen en bracht de twee vechters naar het kommis- sariaat. Drie dronken grenadiers ontmoetten zondag avond, rond 10 1/2 ure, in de Pachécostraat, drie rustige burgers. Pen der soldaten liep een der bur gers brutaal tegen het lijf, zoodat hij ten gronde stortte. Weldra werden de zes mannen handge meen. Pen der aanranders trok zijn bajonet cn kapte er wild mede in 't ronde. Twee burgers wer den door het wapen getroffen en gekwetst. Voor bijgangers liepen naar de kazerne de wacht ver wittigen. Pen ouderofficier en verscheidene solda ten kwamen toegeloopen, ontwaapten den grena dier, leidden hem naar do kazerne en sloten hem in het cachotop. De gekwetsten werden in 't St- Jausgasthuis verzorgd hunne wondeu zijn niet erg, doch zeer pijnlijk, dat is te begrijpen... Woensdag morgeud, ten 9 1/2 ure, is in het Park Le opold een luchtbal van 1,200 kubieke meters opgelaten, be- stuurd door M. Thiol, verge- zeld vau M. Fievez, afgoveer- digdc van het belgisch ge nootschap van sterrekunde. De luchtreizigers zullen trachten eene hoogte van 6000 meters te bereiken, om weer kundige waarnemingen te doen. De opstijging is'in de beste voorwaarden gebeurd en de luchtbal in de richting van het westen verdwenen. straat in de Paviljoenstraat gereden, toen opeens het voertuig in brand schoot. De voerman trachtte de vlammen uit te dooven eu brandde zich erg aan het gelaat en de handen met de peerden, die van schrik steigerdon, uit te willen spannen. Men kwam den man ter hulp en hielp hem de peerden redden. I)e arme voerman werd in eene naburige apotheek verzorgd. Van de kalk bleef er niets over, rien du tout I Ocnt. Zondag avond om 10 1/4 ure, verlie ten vijf jongelingen eene herberg dor Beestenmarkt, lerwijl zij den koetsier, die hen gevoerd had, wat drinkgeld gaven, sprongen drie soldaten op hen toe en begonnen rechts en links op de jonge lingen te steken met hunne bajonetten. Een der jongelingen is erg gekwetst aan het hoold, een tweede heeft een gevaarlijken steek bekomen in de lies. De koetsier dat ziende, greep den sleutel, waar mede hij de moereu losdraaid, en sloeg ermede; hij trof een der aanvallers op den kepi, dit hoofddek sel vloog af en de soldaat liet zich vallen. Een an dere voorbijganger kwam ook tusschen, doch een soldaat stak ook naar hem, maar trof hem niet, daar de man zich kon bukken. Daarop namen de woestaards de vlucht daar de policie kwam toegeschoten. Een kepi is in do han den der agenten gebleven. De gekwetsten zijn naar de Keizer Karclstraat gevoerd bij den geneesheer Naudts, die ze verzorgd heeft. Daarna zijn ze naar 't hospitaal overgebracht. De policie heeft zich met de pohciemuts naar de kazerne begeven om de daders op te zoeken. Die salamanders zullen een pijpkeu rooken, is 't te vreezen. Brussel. Een koopman uit de Laekenstraat, kwam vrijdag avond rond 11 ure te huis en vond zijne meid half dood van schrik in den kelder op gesloten. De koopman vroeg haar wat er gaande was en vernam dat de meid een helsch rumoer op den zolder gehoord had. Zonder twijfel wareu het dieven en het meisje had, om zoo ver mogelijk van hen verwijderd to zijn, eene schuilplaats iu den kelder gezocht. De policie werd ontboden. Vier agenten onder de bevelen van een opziener, van kop tot teen ge wapend, doozochten het huis van onder tot boven, iu alle hoeken en kanten. Eindelijk kwam de ge wapende macht aan den zolder. De deur werd zoo stil en zoo voorzichtig mogelijk geopend. Men ver wachtte zich aan een hevigen tegenstand van wege de bandieten. Eens de deur open, zagen de poli cieopziencr cn zijne manschappeu... drie groote katten die een heksendans hielden Mt-.Voost-tcn-IVoode. M. C., wonende Oogststraal, zat iu zijnen hof een dagblad te lezen, toen eens klaps, van een venster van het tweede verdiep, waar zijne vrouw de bloemen begoot, een bloempot op zijn hoofd viel. De ongelukkige stortte ten gron de, badend iu zijn bloed. Een bijgeroepen genees heer bestatigde eene gevaarlijke schedelbreuk. De toestand van den gekwetste is zeer bedenkelijk hij kan al dood zijn. Leuven. Maandag namiddag stonden op de Groote Markt wel honderd personen naar het dak der St-Pieterskerk te zien. Een man lag rustig in de goot te slapen op gevaar van op de straatstee- nen terecht te komen van eene hoogte van twintig meters. Een policieagent klom op het d ak en maakte den man voorzichtig wakker. De waaghals was eon workmen, die herstelliugen aan het dak gedaan had en die na zijn noenmaal een uillje in de goot was gaan vangen Daarvoor moet ge van Leuven zijn, ai, ai, ai 1... Okcgcm. Verleden zondag zijn dieven inge broken bij Petrus Vanderdonck en hebben eene ronde som geld gestolen. De gendarmen openden maandag een onderzoek en dinsdag kwam het par ket van Audenaarde ter plaatse. Petrus Vander donck woont gansch alleen en heeft den naam geld te hebben terwijl hij naar de herberg was, roof de men zijne kas. Men denkt op het spoor der da ders te zijn. Hammc. Donderdag avond is de bliksem gevallen op den stal van den landbouwer J. Goffiu, te Hamme-Mille en heeft er twee koeien gedood. Een peerd en twee veerzen bleven gespaard. Lacken. Zaterdag gebeurde een erg onge luk in de Vrièrestraat. Een meisje, Seghers ge naamd, 4 jaar oud, speelde met eenige kinderen in den hof, toen het den voddenkooper zag, die speelgoed tegen vodden verwisselt. De moeder riep het kind om het eenige vodden te geven, doch het arme schaapken viel, met te haastig te loopen, in eene kuip kokend water. Het slachtoffer bekwam zulke erge brandwonden dat het zondag nacht over leden is. Och erremen toch Anderlccht. M. Armaud Burseus, wonende in de Ruysbroeckstraat, te Brussel, keerde zondag avond rond 11 ure, langs de vaart van Charleroi van eene wandeling terug. Aan de brouwerij Ba- varo-Belge werd hij door vier baanstroopers aan gerand, uitgeschud, mishandeld en ten slotte in 't water geworpen. M. Bursens kon zich gelukkig al zwemmende redden. Schncrbcck. Maandag namiddag rond 1 1/2 ure kwam een kar, getrokken door twee poerden cn geladen met zakken kalk, van do Paleizen- AALS1Congregatie der Jongelingen. Zondag 19 Juni Algemeene Communie in de ka pel der Eerw. Damen, MolenstraatH. Mis met zang en onderrichting om 6 uren Volle aflaat. Om 11 uren geen vergadering. Meerbeke. ^pndag toekomende 19 Juni viert Meerbeke de inhuldiging van het prachtig vaandel harer bloeiende maat schappij van Ouderlingen Bijstand. Het katholiek muziek van Ninove, de maatschappij van Ouder lingen Bijstand, de katholieke Volkskring en des- zelfs Zaugmaatschappij en Schermclub, zijn tot dit Vlagge feest uitgenoodigd en zullen iu stoet naar Meerbeke trekken. Vergadering om 2 uren stipt, 't Zal er spannen Rechtbanken Bericht aan de kleermaaksters. Eene kleermaakster van Berlijn, die een kleed voor eene dame te maken had, was met haar werk op den gepasten tijd niet klaar gekomen. De dame, die met het kleed eene bruiloft moest bijwonen, deed de naaister een proces aan en deze werd veroordeeld om het kleed te hou den en eene vergoeding aan de dame te betalen Gevecht te Santiago. Vrijdag morgeud, ten 3 1/2 ure, bobben een groote Amerikaan- sche kruiser en een hulpkruiser, gepoogd den ingang der haven van Santiago binnen te varen, doch zij wer den verrast door de verkennersbooten, die den ingang bewaak ten. De batterijen van het fort Morro, van den Spaanschen krui- ser Reina Mercedes en van het fortSacapo, alsook do Spaanscho torpedo vernielers openden het vuur tegen den vijand. De Amerikaansche hulpkruiser Merimac werd door de Spaansche oorlogschepen en torpedovernielers in den grond geboord, en de groote kruiser die hem vergezelde, werd op do vlucht gedreven. De ingang der haai blijft vrij. Een scheepsluite- nant en zeven soldaten van het gezonken vaartuig werden gevangen genomen en aan boord van de Mercedes gebracht. Men weet niet wat er van de overige bemanning geworden is. De spaansche schepen hebben geene avarij noch verliezen gele den. Twintig vijandelijke schepen waren in het zicht van Santiago. Hoe de Amerikanen hunne neerlaag vertellen. De Amerikaansche dagbladen beweeren dat het admiraal Sampson is, die zelf de Merimac heeft doen zinken om den ingang der baai van Santiago te ^ersperren. De Merimac was een groot kool schip, dat daartoe opzettelijk naar Santiago zou gezonden geweest zijn. De bemanning bestoud uit vrijwilligers deze zouden verklaard hebben dat zij bereid waren op eene ontploffing. Wonderlijk is het dat geen hunner gekwetst werd. Moedige houding van Cervera. Cervera was aan boord van een schip, nabij de plaats der ramp toen de Merimac zonk. Te Madrid ontving men tijdingen dat hij zelf toen in eene sloep daalde en persoonlijk eenige Amerikanen redde. De Amerikaansche admiraal Sampson schreef het volgende nopens het zinkeu van den Merimac Ik beu er gisteren (Vrijdag), om 4 ure 's namid dags in geslaagd de Merimac te laten zinken in den kanaal-ingang tot de baai van Santiago. De opera tie is met groote kranigheid door zeven man ver richt, onder bevel vau den ingenieur van het zee wezen Hobson. Cervera, hulde brengend aan hun dappeiheid, zond mij eeuen onderhandelaar om mij te zeggen dat allen krijgsgevangen waren, twee hunner licht gewond. Ik vraag verlof zoo mogelijk eene uitwisseling van deze gevangenen te mogen bewerkstelligen te gen Spanjaarden, die aan boord van de Atlanta ge vangen werden genomen. Er zijn in de baai van Santiago zes schepen van het Spaausch eskader, niet iu staat om te ontkomen aan prijsmaking of vernieling. (Get.) Sampson. 25,000 fr. voor een hoofd. De spaansche regeeriug heeft eene premie van 25,000 franks uitgeloofd, voor wie den beruchten aanleider de opstandelingen, Aguinaldo, dood of levend zal overleveren. Het schijnt nu dat talrijke opstandelingen op zoek zijn naar Aguinaldo om de premie te winnen zij zouden reeds verscheidene officiers gedood hebben. Ik heb u lief, mijn Vaderland, Gelegen aan een vreedzaam strand, Om uwe Vlaamsche tale, Zoet vloeiend, zonder prale, Uit eiken Vlaamschen mond, Op eigen erf, op eigen grond. Ik heb u lief, mijn Vaderland, Gelegen aan een vreedzaam strand, Om uwe reine zeden, Om uw roemrijk verleden Gij spreidt alom uw pracht ten toon, Met eigen roem cn eigen schoon. Ik heb u lief, mijn Vaderland, Gelegen aan een vreedzaam strand. Hier wordt de deugd geëerd, Hier wordt de kunst vereerd Hier doet men kommer en verdriet Verdwijnen in het Vlaamsche lied. Ik heb u lief, mijn Vaderland, Gelegen aan een vreedzaam strand Hier, ja, bruischt nog het heldenbloed, Dat onzen boezem zwellen doet Uit liefde voor het Vaderland, Gelegen aan dit vreedzaam strand. Ik heb u lief, mijn Vaderland, Gelegen aan een vreedzaam strand Hier is 't gevoel niet uitgedoofd En wordt er nog in God gelooft Hier, waar elk doel met God begint, En waar men Vorst als Vader mint Erembodegem, Alph. Van de Maele. De Spanjaards verslegen te Manilla. Aguinaldo, de overste der opstandelingen, heeft aan het komiteit der Philippijnen te Singapour het volgende geseind Wij hebben gansch de provin cie Cavite en verscheidene steden van de provincie Batanza bemeesterd. Wij hebben 10 kanonnen en 600 geweeren buit gemaakt, 1800 Spanjaards krijgsgevangen gemaakt en er 300 gedood. Wij be stormen de kerk vau Cavite-Viejo waar zich 300 Spanjaards bevinden, die zullen genoodzaakt wor den zich over te geven. De spaansche voorposten rond Manilla zijn allen verjaagd. De slachting onder de Spanjaards was groot en moet wel 1000 man bedragen. Gedurende 70 uren, terwijl een waar orkaan woedde, werd er gevochten en de regenbuien, die 't gebruik van ge weeren onmogelijk maakten, verplichtten te vech ten met bajonncttea en messen. De half wilde opstandelingen deden met hunne messeu groote verwoestingen. Zij omsingelen nu de geheele stad en vallen de voorsteden Sanlameca en Malete aan. Overgave van Manilla. Het gerucht is te Madrid iu omloop dat het gar nizoen van Manilla, liever dan door de opstande lingen vermoord te worden, zich overgegeven heeft aan de Amerikanen. Een gewezen Oostendenaar in de Amerikaansche vloot. Over eenige jaren vertrok de familie van den deurwaarder Laureys, van Dendermonde naar Flo rida zij legde er groote plantages aan en vestigde zich te Tampa. Kort nadien stierf het hoofd der familie. De twee zonen zetten den landbouw voort en alles scheen gelukkige uitslagen te voorspellen toen de oorlog uitbrak. De municipaliteit van Tampa vernomen hebben de dat de jongste der zonen, Silvain, in België een diploma van geneesheer bekomen had, verplichtte 1 hem als doktoor aan boord van - on amerikaan- schen kruiser dienst te nemen. Ziedaar hoe een belg doktoor geworden is iu de vloot van Unkel Sam M. Laureys heeft een jaar als Doktoor in Oostende verbleven. Het amerikaansch oorlogsbutjet. Het ontwerp, aangeboden voor de oorlogskrcdie. ten in de Amerikaansche Kamer, beloopt 17,845,000dollars, erin begrepen 10 millioen dol- laers voor het zeewezen. In antwoord op de vraac van een deputé verklaarde de president der com. missie der financies dat, zoo de oorlog een jaar duurt, de uitgaven ongeveer 600 millioen dollars zullen beloopen. Een dollar geldt 5 fr. Rekent en telt, beste Ie- zers. l»e Spanjaards hebben ook geld. De uitslag van de nationale spaausche insehrij- ving beloopt tot heden Madrid, 13 millioen pese. tas de spaansche provincies, 7 millioenHavana 10 Spaansch-Amerika, 16 millioen totaal 46 millioen pesetas. Spanje bedreigd. Men seint uit Washington dat M. Mac-Kinley president der Vereenigde Staten, zou besloten hebben aan admiraal Sampson te bevelen den At- lantischen Oceaan door te trekken en de spaan sche havens aan te vallen, indien Spanje zich niet overgeeft wanneer de krijgsverrichtingen in West- Indië zullen afgeloopen zijn. Dc toestand. Zeer waarschijnlijk zouden sedert eenige weken reeds de amerikanen de bovenhand behaald heb ben, hadden zij den oorlog niet verklaard zonder er volkomen toe gereed te zijn zij hebben de rij. audelijkheden verhaast uit vrees dat de toegevin gen die Spanje op Cuba zou kunnen doen, hun al le voorwendsels tot tusschenkomst zou ontnemen. Het laatste woord op Cuba is nochtans niet gezegd en de vloot van admiraal Camera, indien zij nog bij tijds het eskader van admiraal Cervera ter hulp komt, zou de Amerikanen nog eenige moeielijkhe- den kunnen opleveren. Langs den kant der Philippijnsche eilanden valt er voor Spanje niet meer te hopen de tijdingen die wij meedeeleu stelt reeds den toestand als wan hopig voor en zij worden ongelukkig bevestigd. In alle geval het begint er voor de Spanjaarden minder goed uit to zien. In de eerste plaats de Philippijnsche eilanden, waar de opstandelingen zoowel van het Noorden als van het Zuiden (waar zij door de Amerikaansche oorlogschepen gesteund worden) Manilla bedreigen, en dat die troep halve wilden erger huis zouden houden dan de Amerikanen, kan men reeds opmaken uit het door Dewcy uitgevaardigd verbod om de rivier ten zui den van Manilla over te trekken. Maar ook op Cu ba. De vergelijking van de telegrammen over het bombardement van maaudag middag schijnt wel te bewijzen, dat de forten bij Santiago geducht ge leden hebben, niet alleen fort Morro (waar de man nen van de Merimac opgesloten zitten) en La So- capa, aan den ingang van de baai, maar ook de batterij van kaap Estrella eu het fort Santa Catali- na, verderop langs het kanaal. Nu, de Spanjaarden erkennen dat een van hun forten beschadigd is, en 't moet dan wel heel erg zijn. Indien de verdedigingswerken aan den in gang van de baai voorloopig buiten gevecht gesteld zijn, zal dit als eerste gevolg hebben dat de Ame rikaansche schepen de baai nauw genoeg kunnen insluiten om Cervera beletten te ontkomen, al ge lukt het de Spanjaarden het wrak van de Meri mac op te ruimen. Wat men in Spanje daarover denkt. Naar aanleiding der gebeurtenissen op de Phi- ippijnen, hebben de aanvoerders der minderheid eene bijeenkomst gehad met minister Sagasta. Deze trachtte hen te overtuigen dat, gezien de hachelijke omstandigheden, zij de bcgrootiüg moesten stemmen en de Kamerzittijd bestendig verklaren. MM. Salmeron, republikein, Romero Robledo, afgescheiden conservatief, en Barrio, carlist, ver zetten zich tegen die voorstellen. Daarop begaven allen zich ter Kamervergade- rin. M. Sagasta zegde, dat het Spaansche volk met kalmte de slechte tijdingen ontvangen moest. Hij voegde er bij, dat, sedert de ramp van Cavite, de regeering maar 3 telegrammen ontvangen had. Het eerste meldde het vernielen des smaldeels en bevestigde dat er verdedigingsmiddelen genoeg voorhanden waren en men op de inlandsche be volking kon rekenen het tweede zegde, dat Agui naldo de menigte tot muiten aanzette, maar dat hij daar niet in gelukken zou het derde telegram is u heden medegedeeld. M. Silvela, leider der behoudsgezinden, zegt de regeering den steun zijner partij toe voor de ver dediging des vaderlands. MM. Romero Robledo, Bario en Salmeron heb ben geen vertrouwen in do regeering, doch willen alles steunen wat bijdragen moet om de onschend baarheid van het Spaansch grondgebied te hand haven. Zij verwijten vooral de regeering geen besluiten genomen te hebben met het oog op het verdedi gen der Spanjaarden op de Philippijnen. M. Sagasta antwoordt, dat de regeering geens zins de gebeurtenissen op de Philippijnen uitge lokt heeft, en dat ze niet verantwoordelijk is voor den weg door Cervera gevolgd. Hij voegde er nog bij, dat de regeering dingen heeft uitgevoerd, welke, uit vaderlandsliefde, niet openbaar mogen gemaakt worden. De minister van oorlog zei ten slotte, dat de ka-

De Volksstem | 1898 | | pagina 2