m 1m m, 4" JAAR N 181. u DE BOER IN 1798. tlu ZATERDAG 25 JUNI 1898 r. Bureel Kapellestraat, 1 3, Aalst Abonnementsprijs pcpjaar2,50, Iranco thute. - 5 Centiemen het nummer. - He Volksstem heeft overal verkoopcrs cu wordt sanscli Vlaanderen door gelezen. - Briefwisselaars in alle gemeenten - Hclit s;|i huizen te verlui ren Vraagt gij meiden or knechten? zoekt gij eene hc- 6rrkking wilt gij uwen handel aanbe velen Plaats dan uwe aankondigingen in dit blad bet wordt alom verkocht EEN OPEN BRIEF. Nieuwskens in vogelvlucht. Brier van Kozijn Polydoor. kilo. 1,00 0,95 0,90 1,55 1,40 1,15 0,60 0,00 0,55 0,48 0,88 De Gazet van Beveren-Waas deelt een open brief meê, gericht tot M. Janssens, christene demo craat en volksvertegenwoordiger van St-Nicolaas, in den welken wordt gezeid dat de verkiezing van M. Van Brussel een protest is van ►gansch 't arrondissement tegen de handelwijze van 't Kiescomiteit en van den Volks bond. Do grieven zijn talrijk, zeggen de schrijvers des briefs doch ze achten het overbodig alles te herhalen. Een der grootste redens der misnoegd heid, M. Janssens, was onder militair opzicht, uwen persoonlijken dienst. Nooit zal het Land van Waas meewerken tot de invoering van den persoonlijken dienst. Indien wij allen, Zondag 11. als een man gestemd hebben voor de drij eerste candidaten van de cath. lijst, 't gene de stad St.-Nicolaas niet heeft gedaan wij deden het slechts omdat de socialisten zich niet zouden te verheugen hebben in den uitslag der ballotteering. Wij hebben voor uwe militaire gedachten niet ge stemd, waar wel voor de zegepraal der cath. par ^ij- Wij bekennen het openlijk, indien de achtbare heer Verwilghen van zijne caudidatuur niet had afgezien, de kiezers van 't kanton Beveren zouden als een mau, in de verhouding van 1 op 10 tegen u gestemd hebben. En zoo lang gij uwe gedachten in militaire za ken zult behouden, we zeggen het, hebt gij het recht niet in naam der meerderheid van 't arron dissement te spreken. Deze brief dient e eniglij k om te beletten dat men voortaan ter Volkskamer zou kunnen zeggen dat het catholieke Land van Waas een militarist verkozen heeft. Deze brief is geteekend De voorstaanders van een vrijwilligersleger, zonder persoonlijken dienst. Zal M. Janssens nu gehoor leenen aan die ver maningen Daaruit volgen twee besluiten 1° Hadden de katholieke kiezers van Waas hun ne stemmen bij de ballotteering op eenen anderen katholiek kunnen uitbrengen, zij zouden tegen M. Janssens gestemd hebben, om de wille van zijnen kazernedwang. Nu hebben zij voor hem gestemd omdat zij niet verder konden hem verwerpen was een socialist vooruit helpen, en dat doet geen eer lijk man. 2° In krijgszaken bijzonder vertegenwoordigd M. Janssens zijne kiezers niet. Wij hopen dus dat hij voortaan voorzichtig genoeg zal zijn om over krijgs zaken te zwijgen, iets waar hij voor zijnen roem alles mee te winnen heeft. Over die zaak zal M. Janssens wel doen de vol gende verklaring te overwegen welke M. Maenhout in April aflegde in den Landbouwersbond van het arrondissement Gent Ons program bevat Vrijwilligersleger en wij blij ven daar partijgangers van wij zijn tegen den per soonlijken dienst, omdat het eene verzwaring van krijgslasten iswij willen vermindering meer gendarmen en min soldaten. Dat is ten minste ernstig, redelijk en rechtuit gesproken. Aan elk den Goeden Dag deze week... De Be leefdheid, z'en kost ons niets en z'is zoo schoon. Er is al zoo menig hoedje versleten met te groe ten, doch 't is nog al wel dat zij zooveel niet en kosten als den chapeau der naaister van Bruus- wljck... Deze freule had een hoed noodig, maar bezat geen klinkende munt, niets als een loterij- biljetteken van geringe waarde. Hoewel on gaarne ook nam de winkelier, waar zij den hoed kocht, er genoegen in om het lot in betaling daarvoor aan te nemen... 'n Week na datum valt er op dit lot nen prijs van 350,000 frank In Antwcrpcu zijn voor het oogenblik 1,057 meer vrouwen dan mannen, 't Kan dus niet an ders of vele dochters moeten er ongehuwd blij ven. In ons landeken hebben wij thans 5 vrouwen die de geneeskunde uitoefenen. Dees week heeft een confrater het portret uitgegeven van eenen zijner oudste en ieverigste uitverkoo- pers. Ehwel, dat zien we geerne Keizerin Charlotte, die ongelukkige sloor, zinneloos ge worden van chagrèn, komt 48 jaar te worden. Onze kozijn Polydoor schrijft ons dat hij het wel stelt op zijnen Buiten, primo classo. Dat zal de lezers van 't Stemmeken veel plezier doen. Weest toch altijd bereid De heer graaf deGour- cy-Serainchamps, van Geut, die dijnsdag naai de begrafenis moest gaan zijner dochter, is su biet gestorven. H. Barbara, patroonerse tegen alle onvoorziene dood, bid voor ons. Dit jaar zal, naar men zegt, het wild overvloedig zijn te Aarlen. Reeds van heden al heeft het provinci aal bestuur toelating moeten geven voor eenige klopjachten op groot wild de wilde zwijnen en herten durven op 500 meters afstand de wonin gen naderen en vernielen er den oogst. Als ge nu een Koeponske neemt in de. statie van heen en weer, 't is voor twee dagen goed dat zal te pas komen met de kermisdagen om de familie te bezoeken jde familiebetrekkingen moeten onderhouden worden en de Kermis geeft ons di gelegenheid maken wij er goed gebruik van. I11 Congoland, te Lcopoldvlllc, wordt den nieuwen Spoorweg ingehuldigd, die er dooi de Belgen gelegd is,... ja, ja, door de Belgen, en z'hebben reden om er fier over te zijn Als wij 't geluk hebben van leven, dan zullen wij nog zien hoe de groote mogendheden over het werk van 't kleine Belgib in bewondering zullen staan en het zullen nadoen. In Italië daar is t ai- moê sta bij 1... De ellende, in Sicilië, wordt nog grooter. Duizenden menschen zijn zonder brood en zonder bezigheid allen hebben aireede hun ne kleeren en meubelen verpand of verkochtnu is er niets meer en men sterft er letterlijk van honger en te Barcelona.-», in Spanje, brandde woensdag morgend nen musée van wassen beel den af 't zal daar eene kisseling geweest zijn. Mgr Walravens is naar Rome vertrokken. De E. H. Van Wassenhove, bestuurder te Velm, wordt onderpastoor tot Assenede, en te Bes- ttelbcrgcn komt zacht in den Heer te ont slapen de E. H. Clerebaut, in den ouderdom van 78 jaren. R. I. P. God hebbe zijne Ziel Op 21 juli aanstaande zal prins Albert bevor derd worden tot major hij gaat bij een andei regiment, maar bij 't welk, en is nog niet gewe ten.... Tegenwoordig zit onze vermoedelijke troonopvolger in Canada de canadeesche ga zetten spreken van hem met den grootsten lof.. Hij wilt nooit geld terug, wanneer hij iets be taalt. Dat 't vet is, zei de man, en hij plekte zijn boterham langs twee kanten. De secretaris van den Belgischen Volksbond trekt naar het ITaiisch om er den toestand der Belgische Werklieden ter plaatse zelf te onderzoeken.... Een herbergier van Brussel had zonder toela ting nen verkenskop laten afloten de rechtbank veroordeelde hem hiervoor tot 50 frank boet Wist die hospes dan niet dat zulks door de Wet verboden wordt Aalst, de stad Aalst be schikt den dag van vandaag over menig knap politieman, ze mogen zeggen wat ze willen, ie verige agenten, altijd op post en en garde. Overal vindt ge drimmers van menschen, kerels zoo dwecs als horzels, nijdig, jaloersch en tegen- draad... Azoo eenen liep er te Thonront op de kermis in eene danszaal niet kunnen verdragen dat er iemand met zeker meisje danst als nen boschuil op dien jongeling vallen en hem grat het hert afsteken. De moordenaar zit nu in het kot, en God weet... voor hoelang; zijn naam isj. Vergauwen, den drimmer mag gekend zijn. Woensdag, half twaalf, ai, ai, ai, welk helsch weer donder, weerlicht, regen, hagelbollen ge lijk bolleketten... Zou 't lang duren fêTi&vt GEDICHT VAN THEODOOR SEVENS. Allerliefste Vrienden en Vriendinnen, Na U allen hartelijk gegroet te hebben pax vobus, de vrede des herten, de gezondheid, wel vaart en voorspoed... En de kermis die nabij is.. Quioa «abo 2„ Wst zou ik er van zeeefen In zijn eigen goed en schoon, zelfs noodzakelijk, nochtans niet zonder gevaar. Een mensch die een geheel jaar neerstig gewerkt heeft mag wel eenige dagen in rust overbrengen, die verdient dat waarlijk de boog kan niet altijd gespannen staan, zegt het spreekwoord, en de geest heeft op zijnen tijd wat uitspanning noodig. Maar, gelijk het Stemmeken 't U op ander jaren voor leerde, met de kermisdagen, g'hebt dan goeden tijd, ge moet zien dat gij al eens meer naar de kerk gaat..,.'t Is allemaal zeer loffelijk van te zorgen voor uw lichaam, doch gij moogt uwe ziel niet vergeten en daarom met die dagen eerst en vooral bij Ons Heer, naar de mis... Plezier en vermaak, ja, zooveel mogelijk en hoe meer hoe liever, met manieren, gelijk het een christen mensch betaamtVaders en Moeders, gij kunt er veel aan doen gij moet u zooveel mo gelijk trachten te verzetten met uwe Kinderen hun alle voldoening mogelijk verschaffen, samen eens gaan wandelen, de familie bezoeken, een goed glas bier drinken, de volksfeesten bijwo nen, enz.... Brave Ouders, doet uw best dus geeft het voorbeeld aan uwe kinderen, waakt er over en zorgt dat zij des avonds nooit alleen op de straat loopen. God zij gedankt, de kiezingen zijn afgeloopen met schitterende zegepralen voor de katholieke partij maar nu ook komt weer de aap uit de mouw bij de socialisten Vooruit van Gent spot als een helschen sjanfoeter met de Religie en doet eenen oproep tot de Werklieden om deel te maken van zijnen Vrijdenkersbond. BrrrGe ziet nu, Werklieden, waarop die kopstukken uit zijn... Hadden de katholieke gazetten dan geen gelijk als zij u schreven dat het inzicht der soci alisten was u af te trekken van de Kerk en van u goddelooze menschen te maken Neen, Ar beiders, gij die het Geloof nog niet verloren hebt, gij moogt bij die partij niet zijn gij zijt daar op uwe plaats niet. Beminde Lezers en Lezeressen, de boerkens denken met droefheid over de gevolgen van het slecht weder, waarmede Junimaand ons straft... Het is eene onberekenbare schade voor sommige plaatsen de koude regen had reeds veel kwaad gedaan, doch de stortregens waren eene echte ramp 't graangewas neergestreken de kartof- fels achteruit 't vlas ligt plat.... De Landbouw smeekt om zonneschijn... Eindeke van Mei, staartje van den Winter, zegt het oude spreek woord, maar nu is er nog een staartje bij, en dat in de zoogenaamde Zomermaand. Mochte de goede God zij n arm van den Landbouw afkee- ren, met welken wensch ik mijn missief sluit en U allen van harte groet. Uw dienaar en vriend, POLYDOOR. De magere oogst was binnen, Het nagras in de schuur De boer sloot deur en luiken, En schoof dan bij het vuur. Geen lach bewoog zijn lippen, Geen woord ontviel zijn mond Hij zat daar knarsetandend, Lang starend op den grond... Een vreemde was gekomen, Een woeste dwingeland Hij loeg met wet en rechten, En smeedde band op band. Het land was leeggeplunderd De nood, de ellende klom De kerk bleef toegegrendeld De klokken hingen stom. De priester was gebannen, Die hope bood en heul Nu moesten nog 's lands zonen Te wapen voor 's lands beul... Dat zou de boer niet dulden 1 Des noods zijn leven waard 1 Hij greep zijn oude vuurroer... Wel was de loop beroest Toch zou het nog niet ketsen, Als hij zich weren moest. Hij wierp het op den schouder, En sprak tot vrouw en kind c Het zal in Vlaandren stormen Ik ga door weer en wind. Waarheen, getergde wroeter, Zoo laat en gansch alleen De nacht is naar en donker, En kil en klam meteen. Hij volgt een smallen wegel, Uitloopend in een bosch Daar zal hij makkers vinden, Vol vaderlandschen trots. Hij nadert, staat en luistert... Nog een, zoo klinkt het luid, Die egge en ploeg laat rusten, En kogels kiest en kruit «Nog een, die niet wil buigen Voor onrecht en geweld Die monsters aan durft tasten, En schroot noch krijgslist telt Nog een die onverschrokken Zijn goed en bloed verpandt... En krachtig roept de wroeter Aan God en Vaderland 1 Ei, zoo ging het heinde en verre, In de Kempen, langs de Schelde... Niet om voordeel, niet om lauweren Trok de Vlaamsche boer te velde Maar om vrij te mogen ademen Op het heilig erf der vaderen, Als de vogels op de boomen, Als de visschen in de wateren Om weer vrij te mogen knielen Met de kinders, hem gegeven, En de moeder van zijn kinders Voor den Heer van dood en leven... Dan, wat konden de arme wroeters Tegen vele duizendtallen, Die, van top tot teen gewapend, Hen verwoed bestookten Vallen 1 En zij vielen zijde aan zijde, Blootgesteld aan smaad en snoodheid Maar zij gaven ons een voorbeeld Van geloof en ware grootheid. Rijst dan op in brons of marmer, Koene helden, martelaren 1 Uwen naam en uwe deugden Zullen wij, uw zoons, bewaren. Kortrijk, 9 Juni 1898. m iv -OÖO- Zljll UOd, Zijn Kroosi, z,ijulran.pd Was, ja, zijn laatste pogen, II. III.

De Volksstem | 1898 | | pagina 1