OORLOG. Rampen, Misdaden Ongelukken. Crème a jas. Kazernedrama te Gent. Betwiste kiezing-en. Nieuw park. Het Fransch ministerie om zeep. Nieuws over den Yran Denderhautem naar Iiidië. Twaalfde Kriel'. Beek. De kermis vau zondag werd gestoord door een erg ongeval. Ter herberg van M. Janssen oefende zich eene club met Flobertschieten. Een jongeling, zekere Peeters, cigarenmaker, oud 2G jaar, ontving van zijn makker, zekeren Wauters van Neerbeek, een kogel om op het doel te schie ten. Door eene verkeerde beweging ging bet schot af en Peeters kreeg de kogel iu de linkerzijde. Hij viel bewusteloos ten gronde, en ontving nog in tijds de genademiddelen der H. Kerk. Nu de beste zorgen van de geneesheeren ontvangen te hebben, werd zijn toestand iets beter. De droef heid van den onvrijwilligen dader is niet te be schrijven. Mt-JaiiM-Molcnbcck. Vrijdag namiddag hoorden de ziekendiensters van het gemeentegast huis opeens in een der zalen een helsch rumoer. Zij kwamen dadelijk toegeloopen. Eene dame, die donderdag in het gasthuis gekomen was, had haar bed verlaten en wierp alles wat baar onder de hand viel, naar het hoofd van de andere zieken, die zich in dezelfde zaal bevonden. Deze laatsten verborgen zich, huilend vau schrik, onder de lakens om zich te beschutten tegen don hagel van fleschjes, flesschen, glazen, enz. De zie kendiensters hielden do dame in bedwang en de geneesheer werd oogenblikkelijk ontboden. Hij verklaarde dat de ongelukkige plotseling zinne loos geworden was en dat zij dadelijk moest opge sloten worden. Om de zinnelooze naar het gesticht van Evere over te brengen moest men haar het dwangkleed aandoen. De arme dame woont iu de Pastorijstraat te El- sene zij werd naar het gesticht van St-Jans-Mo- lenbeek gebracht omdat dit van Elsene opgekropt met zieken was. Mechclcn. Vrijdag had in de Veluwestraat een aardig voorval plaats. Een man sinds een jaar getrouwd was over een achttal dagen naar Brussel geschokt en viijdag eerst kwam hij terug. Niet zoo dra was hij in huis of het was er bovenarms op. Dit duurde zoo wat een half uur tot mijuheer er uittrok, zeggende een verhuiswagen to gaan halen, om alles op te laden, maar hij had zonder de gebu- ren gerekend. Niet zoodra was hij weg, of 20 paar armen waren gereed om de vrouw bij te staan, en op een, twee, dry, alles was de gaten uit. Wanneer onze gast een tijd nadien met den wagen kwam af gereden, stond hij voor een ledig huis en hij werd daarbij nog uitgelachen. BimismcI. De regeering heeft den eerw. Pa ter Van den Gheyn, bewaarder der handschriften in de koninklijke bibliotheek, gelast met eene we tenschappelijke zending in Eugeland en t.e St-Gall. £3L McJiaai'beok. Zondag iuimi.l<i»g, ATA» r 4 ure' warea 3e pompiers van de wacht op den koer van liet gemeente- huis bezig oefeningen te doen. De oefe ning bestond in het redden van een per soon van het derde verdiep, iu veronderstelling dat het gebouw in vuur en vlam stond. De redder moest zich met den te redden persoon, ook een pompier, in de armen, langs eene koord laten naar beneden glijden. De reddingskoord was stevig aan eene ijzeren staaf van de kornis vastgemaakt. Ter hoogte van het tweede verdiep brak de koord en de twee pompiers vielen op de koersteenen. De on- gelukkigen werden erg gekwetst en in beklagens- weerdigen toestand naar het gasthuis der gemeen te gevoerd. Niceovc. Iu den nacht tusschen donderdag en vrijdag heeft men bij M. Malbrain willen inbre ken. Eene vensterruit, met zeep bestreken, was reeds uitgebroken, toen de dieven door de nacht wakers op de vlucht gedreven werden. Deze laats ten verwittigden oogenblikkelijk den policiekom- missaris, die ten 3 uren ter plaatse kwam en dade lijk een onderzoek opende. Hij gelukte er in de kwaaddoeners, twee oudveroordeelden, aan te hou den. Een der schelmen had de kalkoenen van M. Vander Veeken gestolen. Denzelfden nacht werd een belangrijke dief stal van zilverwerk gepleegd ten nadeele van M. Arthur Van den Bosch, fabrikant. De policie denkt op het spoor der daders te zijn. Evergcan. Een kind, de kleiue Celine van Victor Wayenberghe, bakker en landbouwer, is hier verongelukt: zij klauterde op eenen karrebak, die schuinsch tegen eenen muur was gesteld. Eensklaps sloeg de bak om, het kind viel er on der op 't gerucht van den val ter hulp gespron gen, nam men slechts een stervend kind op, dat den geheelen slag op de hersens had gekregen. Het verongelukte kind is het jongste van 't huisgezin en 5 jaren oud. weduwe van Jozef Tas, landbouwster te Burste, door een geweldigen brand in asch gelegd. De knecht Remi Vandermeulen, in zijn slaap verrast, werd schrikkelijk verbrand, doch kon nog buiten vluchten. W oensdag morgend is de ongelukkige in de ijse lijkste pijuen overleden. De oorzaak van den brani is onbekend. De schade wordt op 20,000 fr. ge schat er bestaat verzekering. Het parket van Au- denaarde is ter plaats gekomen. Anderleclit. Dinsdag namiddag kwam M. Alfons Pierlet per velo langs de Fiennestraat gereden, toen een straatbeugel een stok tusschen een der wielen wierp. Het rijwiel brak en M. Bieriet stuikte met ge weld tegen de straatsteenen. De ongelukkige bloedde ge weldig uit eene wonde die bij aan het voorhoofd bekomen had hij had het bewustzijn verloren. Voorbijgangers namen den gekwetste op en droegen hem in eene naburige apotheek. De straatbengel nam de vluchtde po licie zoekt hem op. Ba rate. Dinsdag nacht, tusschen 11 en 12 ure werd de hoeve van mad. Amelie De Groote, Autivci'pcn. Dinsdag kwam in de 5' wijk noord eene leurster van zoogenaamden crème glacé en verkocht van hare koopwaar aan verscheidene personen. Eenige oogenblikken later hoorde men langs alle kanten van vergiftigiugen spreken. Twaalf personen, waartusschen eenige kindereu, waren plotseling ziek geworden, na van den ijs- room geëten te hebben. De slachtoffers werden naar het gasthuis van Stuyvenberggevoerd, waar zij verzorgd werden... De kar van de leurster werd door de policie in be slag genomen. Men denkt dat de pot van den ijs- room gemaakt is van eene mengeling van lood en dat deze laatste stof de vergiftiging veroorzaakt heeft. De personen die van den ijsroom geëten hadden voelden hevige pijnen iu den mond, de lippen zwollen op en het gelaat sloeg groen uit. Dinsdag morgend hebben allen het gasthuis kun nen verlaten. Eene vrouw heeft aan de doktoors een glas gebracht waarin er nog wat crème glacé was, dat een volkomene groene tint aangenomen had. De leurster, een 18jarig meisje die nauwelijks eenige dagen haar bedrijf uitoefende, is vrij gela ten. De schrikkelijkste dingen werden over die zaak verteld: dat er 32 slachtoffers waren, dat twee kin deren aan de vergiftiging waren bezweken, dat de leurster was aangehouden, enz. Dat alles was over dreven. Ziehier wat er eigenlijk gebeurd is. In eene herberg der Scholliersstraat zaten eeni ge personen, waaronder een, die min of meer dron ken was. Er kwam een leurster binnen, die crème glacé verkoopt. De aanwezigen kochten ervan in nog al groote hoeveelheid, zelfs bovengenoemde persoon voor 35 centen. Allen, die er van nuttigden, werden ziek, en ge zegde persoon het meest. De geneesheer, die werd bijgeroepen, nam sporen van vergiftiging waar en beval, allen naar het gasthuis te brengen. Zij waren ten getalle van 12 Michiel Huys- mans, 24 jaar, wonende in de Lange Scholierstraat; Vermetten, wonende in de Lange Zavelstraat, met zijne vrouw en vier kinderen Francisca Pierard, 20 jaar, Centensteeg Edward en Alice Deckers, het laatste 1 jaar oudJoanua Van de Poel, 1 oud, ovonals dc tyrcc Toiigeif, wonende iu de Lange Zavelstraateindelijk Marieke Sempels, wo nende Deurnestraat. Na de eerste verzorging werden er reeds vijf naar huis gezonden en de overige zeven hebben dinsdag morgend het gasthuis verlaten. Mt-Gllli». Maandag namiddag stond een or geldraaier op den steenweg van Charleroi zijne slepende muziek uit te voeren, ten einde eenige centen in te zamelen, Opeens kwam een heer met hoogen hoed en zwierig gekleed, schijnende onge veer 40 jaar oud, bij den sukkelaar, gaf hem een vijffrankstuk en maakte zich van de orgel meester. Hij hing het speeltuig aan en begon te spelen de krassende arias begeleide hij met eene prachtige stentorstem. Weldra stonden er wel honderd men- schen rond den zonderlingen orgeldraaier ge schaard. De policie kwam toegeloopen en zag wel dra dat de ongelukkige zinneloos was. Na genees kundig onderzoek werd de mau opgesloten. In de kazerne n° 1 te Gent heeft een soldaat ge weerschoten gelost op eenen ouderofficier. De soldaat is de genaamde Langbeen. Hij was dronken in de kazerne gekomen, en scheen zeer opgewonden. Zijn geweer genomen hebbende, stak hij er de bajonet op en loste vijf schoten. Onder de soldaten ontstond eene gemakkelijk te begrijpen ontroering. De mannen der wacht kwamen op de binnen plaats gesneld doch Langbeen bedreigde den offi cier Bytebier, den eersten sergeant en den eersten korporaal zijner kompagnie. Het zijn de onderluitenant Glorie en een ser geant-majoor, die Langbeen ontwapend hebben. Zijn geweer was nog met vier kogels geladen. Wanneer men do zakken van Langbeen onder zocht, vond men er nog tien kogels in. Langbeen is iu de gevangenis opgesloten. Niet alleen de wetgevende kiezing van Doornik, maar ook die vau Zoningen zal betwist worden. Er zouden, in die laatste stad, groote onregel matigheden zijn voorgevallen en welingelichte lie den beweeren, dat de ongeldigverklaring dezer kie zing geen twijfel lijdt. Daar de Kamer eerst in November vergadert, kunnen de kiezers altijd nog wat uitrusten. Nnuien.Een jonge velorijder, van St-Ser- vais, werd dijnsdag in de Brusselschestraat door een peerd omvergereden. De dood was oogenblik kelijk. Het is gekend dat de koning voornemens was de gronden aan te koopen, langshenen den weg van Laken naar Meysse, en er, door het aanleggen van een overgroot park, de domeinen van Laken en Bouchout aaneen te verbinden. Na het kasteel van Bouchout te hebben gekocht, kocht de Koning ook de aangrenzende gronden en beplantte die, breidde die gedurig uit en maakte ze tot de schoonste streek van Brabant. Maar dit alles bij middel van een park aan het park van Laken verbinden, zou 40 millioen kosten. Daarom ziet Z. M. er voorloopig van af. Niettemin zal de weg daar ter plaatse worden aangelegd, derwijze, dat die droom zoo veel moge lijk worde verwezentlijkt. Dijnsdag heeft de fransche Kamer A eene woelige zitting beleefd. Het mi- -■uisterie-Méline beeft een leelijken 'knak gekregen. Een gedeeltelijke dag orde, voorgesteld door M. Ribot, werd gestemd met 205 tegen 245, hoewel M. Méliue er zich tegen verklaard had. Dat was eene onloochenbare ne derlaag v<~' 't ministerie. De ganser,c dagorde, bij welker voornaamste ge deelten de regeeriug zich aangesloten had, werd ten slotte aangenomen met 284 stemmeu tegen 272 wat een halve nederlaag beduidt. M. Méline heeft woensdag aan President Faure het ontslag van 't ministerie aangeboden. De pre sident heeft dit ontslag aauveerd, de aftredende ministers verzoekende de zaken des lauds te blijven beheeren tot dat een nieuw kabinet samengesteld is. De president der republiek heeft in den loop des dags ontvangen MM. Loubet, voorzitter des Se- naats Deschanel, voorzitter der Kamer Brisson, gewezen voorzitter der Kamer. Naar't schijnt hebben zij den president aange raden een kabinet samen te stellen, verschillige republikeinsche groepen vertegenwoordigende, met volledige uitsluiting der rechterzijde. Onder de personen die misschien het nieuw mi nisterie zullen samenstellen, worden genoemd MM. Sarrien, Dupuy en Brisson. Een Amerikitauscli schip iu nood. De amerikaansche monitor Monterey, van San Francisco naar Manilla vertrokken met voorraad voor de vloot Dewey, is te San Diego moeten bin nen loopen om kolen in te nemen. Het schip had een hevig orkaan te doorworstelen gehad en de golven hi,I,n ul tlo kolen van boord geslagen Be iVInrinnnen-cilaudcn ingenomen. Auicrikuauschc inzichten. Het wordt bevestigd dat de Amerikanen zich meester maakten van de Mariannen-eilanden, wel de deel maken aan de groep de Ladronen-eilanden dietoehooren aan Spanje. Dit feit zou een der meest belangrijke zijn die gebeurden sinds het ontstaan van den oorlog. De Mariannen-eilanden zijn gelegen ten noorden der Carolienen-eilandenten westen der Philippie- nen en oostwaarts der Hawaï-eilanden welke laats te de Yankees dezen of genen dag zich denken toe te eigenen. Met de Mariannen-eilanden zouden zij tusschen de Vereenigde Staten en de Hawaï-eilan den een gemakkelijk verkeer daarstellen, kolende- pots en zeestaties zouden er kunnen worden inge richt wat de nieuwe wereld in eene gemakkelijke verbiutenis zou brengen met het Uiterste Oosten. De bezetting der Mariannen-eilanden zou van wege de Vereenigde Staten verraden dat zij sinds lang overhcersching- en uitbreidingsplannen be raamden, en slechts den Cubaanschen opstand als voorwendsel namen om de vijandelijkheden te ope nen en hun invloed uit te breiden in China en Ja pan, niet alleen ten koste van Spanje, maar ten nadeele van al de Europeesche belangen die in Azië op het spel staan. Uit deze in bezitneming zouden wel erge inter nationale verwikkelingen kunnen ontstaan. Be Amerikanen vallen niet vies. Uit New-York wordt gemeld, dat de Amerikaan sche admiraliteit aan admiraal Cervera heeft laten weten, dat, als hij zijne eigen schepen laat vernie tigen om te voorkomen, dat zij door de Amerika nen genomen worden Spanje boven de oorlogsver goeding eene som zal hebben te vergoeden, gelijk staande aan de waarde van de vloot. Wat de rebellen betreft, dezen die onder het bevel staan van Calixto Gar cia, zijn Amerika genegen. Maximo Gomez inte gendeel aarzelt nog en verwacht niet veel goed van de zoogezegde Amerikaansche vrijheidbrengers. Het zou wel kunnen dat hij op het laatste oogen- blik partij trekt voor Spanje. Ik elk geval is het zeker dat de beslissende slag zal geleverd worden rond Santiago de Cuba, na de ontscheping der Amerikanen. Slechte toestand te Manilla. onderschept. Ik verwacht generaal Morret met versterkingen, doch ik heb nog niets van hem ver nomen. De blanke bevolking der voorsteden, uit vrees door de opstandelingen vermoord te worden en de gevaren van het bombardement verkiezende is binnen de versterkte omheining gevlucht. Men weet niet wanneer het bombardement beginnen zal. Wat de Amerikanen In 't gedacht hebben. De ontscheping der Amerikaansche troepen te Santiago heeft voor eenig doel te trachten de spaan- sche vloot te vernietigen of te kapen, met de hulp van het amerikaansch eskader. Oogenblikkelijk na de kaping van de vloot van admiraal Cervera zullen de troepen naar eene andere plaats gezonden wor den. De amerikaneu twijfelen aan het nut van de me dewerking der opstandelingen het is daarom dat eene kleine amerikaansche legermacht voor Santi- ago zal gelaten worden en dat eenige amerikaan sche kruisers zullen aangeduid worden om de kust te bewaken, ten einde de Spanjaards te beletten Santiago terug te bezetten, indien deze stad door de amerikanen moest ingenomen worden. Veel nieuws is er dees week niet. Wij zullen meer weten wanneer de amerikaansche troepen, die dinsdag ingescheept hebben, voor Cuba zullen komen, en de Spaansche vloot van admiraal Ca- mara, die uit Cadix vertrokken is, in de ameri kaansche waters zal zijn. Er zou alsdan kunnen een beslissende slag gele verd worden. door Mission. J. G., inboorling van Denderhantem. Shembaganur, 30 Januari 1898. Ik zag in eene gazet, dat daar waar de eklips totaal was, of geheele eklips, men zelfs de starren zag in den hemel, zoo duister werd het om 2 uren 's namiddags. De eklips duurde wel meer dan 2 uren, eerst toenemende, dan weer verminderende, en allengskens verdwijnend. Een onzer vroeg aan een matroos van 't schip wat hij dacht van de eklips, waarbij zij teweeg gebracht was en hij ant woordde Ik denk dat het de aarde is die voor de zon passeert. Geheel den eersten dag vaarden wij iu den Iloeg- ly, langzaam. Eu wauneer de zou verdwenen was aan den gezichteider, stonden wij stil voor den ge heelen nacht, tot 's anderendaags tot zonuenop- gang want meu vaart niet op den stroom met groote schepen gedurende den nacht, hetgeen te gevaarlijk zou wezen. Op den 23, een Zondag, hadden wij nog van 6 ure 's morgends tot 1 uur in den namiddag op den stroom te varen vooraleer in volle zee te geraken. De stroom Iloegly, nabij den mond, is zeer breed; soms als wij in 't midden vaarden, zagen wij nau welijks de oevers van wederszijde dat moet eene breedte zijn van 3, 4 en soms 5 mijlen. Zoo gauw als men in de zee komt, ziet men het verschil in 't waterin den stroom is het geel, troebel en vuil door het zand waarmede het altijd gemengd is en in de zee is het water donker-blauw. Weldra ver dwenen de kusten onzer missie van Bengalen, dat is de delta van den Hoegly, en als wij zuidwaarts nedervaarden, de kusten op de rechterzijde en wij bevouden ons in volle zee, met niets onder de oogen dan water beneden, en het hemelsgewelf van boven somtijds ook een ander schip in de verte stoomde ons voorbijZoo, voor 3 dagen dat is te zeggen tot dijnsdag avond, om 9 uren wanneer wij aankwamen te Madras, en het anker geworpen wierd op eene halve mijl afstand van de zeehaven, omdat meu alleenlijk bij klaren dage de have mag binnentreden. Dus, woensdag morgend rondom 6 uren 's morgends vaarden wij de haven binnen, waar maar 4 a 5 andere schepen geankerd lagen. Madras schijnt maar eene slechte haven te zijn, en eene kleine ook waar niet veel schepen aanlanden; nochtans het is eene dor bijzonderste steden of ïoofdsteden van Hindoestam, met 5 a 600 duizend Het Spaansch gouvernement heeft woensdag van generaal Augusti, kapitein-generaal der Philippij- nen, de volgende depeche, gedagteekend Manilla, 8 Juni, ontvangen De toestand is nog altijd zeer erg te Manilla. De hoofdstad is door den vijand omsingeld. Ik heb mijne troepen moeteu samentrekken binnen de lijn der versterkingen. De brieven worden nog altijd inwoners. Wij waren zeer verwonderd te zien dat men ons in Madras verwachtte. Een man met een boot en zes inlanders was daar nevens onzen steamer, om onze pakken en ons zeiven aan land te voeren. De boot kon tot aan het strand niet geraken omdat er niet genoog water meer was. Op een tiental me ters afstand van het strand had zij stil te staan ia iet zand. De inlanders, die hier bruin zijn, donker bruin, sommige bijna zwart als negers droegen ons door het watermen zit op de armen van twee hun ner en men houdt zich vast van wederszijden aan de twee koppen of halzen. Voor de inlanders is het niet heel moeilijk om zoo door 't water te stappen; zij dragen maar een lapje rondom de lenden, dat is al hunne kleedij zoo weinig mogelijk want hier zijn wij in eene streek waar wij het warm vinden, zelfs in het winterseizoen. Wijl het misschien vriest bij u, staan of zitten wij hier te zweeten voor de minste beweging. Sapristiwat een gloed moet dat hier zijn in den zomer, 't heete seizoen. De man met zijne boot kwam van wege Mgr Meyer, coad jutor van den aartsbisschop van Madras, Mgr Col- gan, een Ierlander O wat een braaf en goed man Mgr Meyer wij hadden de gelegenheid het te on dervinden. Twee voituren stonden gereed aan het strand om ons naar het aartsbisschopshuis te voe ren, alsook een ossenkar voor onze reisgoederen. (Wordt voortgezet.) Tj Bc toestand.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2