OORLOG. JAARSCHRIFT IS!)K Rampen, Misdaden Ongelukken. Rechtbanken. l\ieuws over den V an Denderliauteni naar Indië. Twaalfde Brief. zullen dienen voor zeilen en alzoo rap draaien als uu zijn zinnen, en geheel Chipka zal 't onderste boven kecren roeffff 1 alles de lucht in en werom beneen, ai, ai, ai, ai 1 ien. Ai, kozijn, zwijgt, dat is wreed te weeg Jo, jo, die patatfritmannen zoün dat doen uit koleire, mor zeker. Stikn. En zegt da nog nie voort, kozijn, want t en is nog nie onder den mond maar ge ziet wat dat er no inensch kan overkomen als g'u mee al les wilt moeien en overal uwen neus tusschen ste ken. WIJ WILLen, Ja, zlILLeu In De kerMIsWeek saucissen blnnenspeLen. WILLen ADoLphLs, JesabeL, Petrüs, ALoIsIIjs, Bertirs gaLLokcu, Haring niet, zU moeten 't Weten. Oostende. Onverwachte terugkomst. Over 25 jaar trad de genaamde Hyp Lucas in echt met Herminie Depauw. De man was matroos en het huwelijk was niet gelukkig toen 2 jaar nadien, ten gevolge van eene straf hem opgelegd voor mis handelingen, Lucas de stad verliet. In lauge jaren hoorde men van Lucas niet meer spreken, hij gaf zelf geen teeken van leven meer, toen over 7 jaren een Oostendsche zeekapitein M. Aimé Barrat, op de vischmiju aan vrouw Lucas aankondigde dat haren echtgenoot in het hospi taal van Buenos-Ayres (Amerika) gestorven was. Hij zegde datvernomen hebbende dat een Oos- tendenaar ziek was in het hospitaal hij er naartoe ging, hem aansprak, belovende 's anderdaags terug te komen toen hij 's anderdaags terug kwam wierd hem verklaard dat dien man overleden waf, men voegde erbij dat hij alreeds in den doodput begraven was want, zegde hij, de dooden uit het hospitaal worden al in een en denzelvon put met levende kalk begraven. M. Barrat kwam dit bevestigen voor het tribu naal, dat een vonnis van overlijden nopens Hyp. Lucas uitsprak. Over 3 jaar hertrouwde dus de wed. Lucas met den voorbeeldigen kapitein van de laatste nieuwe vischstoomboot 65, Alph. Poenjacrt. Die vrouw, die zich altijd deftig gedragen had en die met zwoe gen en werken den zoon die nu soldaat is te Brugge, van haren eersten man grootgebracht had, was nu gelukkig. loen Donderdag, als door een bliksemslag ge troffen zij vernam dat haren eersten man in Oosten de terug gekomen was, na 23 jaar afwezigheid. Of zij verschoot dient niet gezegd te worden. Oansch de stad is er nu mede bezig. De man is naar Brugge vertrokken om zijne rechten te vervolgen. Hoe zal hij daar onthaald worden? Omdat hij over 23 jaar zijn straf ontvlucht heeft. 2) Omdat hij sedert 23 jaar noch taal noch tee ken meer gegeveu en zijne jonge vrouw verlaten heeft. Hoe zal kapitein Barrat zijn gezegden bewijzen, en zal het tribunaal hem geen rekenschap vragen over zijne lichtzinnige inlichtingen In alle geval, de vrouw Poeujaerd wil op geene voorwaarden haren eersten man weder zien. Spint gij dat uu klaar 1 Geeraards bergen. In de stekskensfabriek van M. Antoon M..., gebeurden donderdag twee erge ongelukken. Een jonge werkman, de zoon van zekeren Andriaau Jacob, werd erg aan het ge laat en de handen verbrand terwijl hij hielp een nieuw soort van stokskeus fabrikeeren een uur later gebeurde het zelfde ongeluk aan een zijner werkgezellen. De twee ongelukkigen werden naar het gasthuis gebracht, waar men bevond dat hunne oogen uit gebrand waren. Lokcren. Dinsdag morgend rond 2 ure, was er braud ontstaan in de stalling van Domien Ver hulst, landbouwer op de wijk Roosen De stal ling, eene kar, twee kruiwagens, twee eggen en anderen halam zijn allen de prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 1000 Ir. geschat en is verzekerd. Woensdag is een persoon van Waasmunster, 27 jaar oud, die niet wel bij zijn verstand schijnt te zijn, aan de policie komen verklaren dat hij den brand gesticht had. Hij is ter beschikking van het parket gesteld en zal aan een geneeskundig onder zoek onderworpen worden. Nlnove. Bij middel van beklimmingen braak werd er te Niuove, ten nadeele van M. Gheysels, eene hoeveelheid geld gestolen. De policiekommis- saris, van de diefte verwittigd, deed een onder zoek en is er in gelukt de dieven te ontdekken en het gestolen geld aan te slaan Het parket is andermaal afgekomen om het on derzoek voort te zetten over de diefte van zilver werk die gepleegd werd in den nacht van 17 tot 18 ten nadeele van M. A. Vau den Bossche, te Nino- ve. Het schijnt dat de onvermoeibare policiekom- missaris op 't spoor der dieven gekomen is. Een der vermoedelijke dieven, een gevaarlijk oudver- Qordeelde, is op de vlucht. Zoincrgcin. Instorting. Donderdag mid- dag, een drietal minuten voor twaalf ure, is het nieuw opgebouwde huis van den landbouwer Aug. \anOverbcke, ter wijk Korteboekon ingestort. /oven personen waren in het gebouw aan het werk en zijn van onder de puinen moeten gehaald worden. De metser Edw. Vanden Broucke heeft eene breede wonde in den schedel die zal moeten toegenaaid worden. Camiel Veerman, een andere metser, heeft over geheel zijn lichaam erge kneu zingen bekomen. De zoon, Julius Van Overbeke, heelt ook vele wonden en kneuzingen. De vijftien jarige veehoeder Aug. Boulanger, die bij den pla- fonneur Cam. Veerman op het dak zat, is met ge broken bil van ouder de puinen gehaald en naar zijne woning overgebracht. V an al de muren van het gebouw staat maar en kel een halve gevel recht. Al de muren en pannen liggen plat ter aarde. De schade wordt berekend op zeven duizend fr. Brussel. Een inwoner der Liedtsplaats vor- huurde over eenige dagen eene kamer aan een heer die zegde verzekeringsagent te zijn. Nauwe' lijks woonde de nieuwe huurder in het huis of eene dame die hem wouderwei geleek, kwam hem be zoeken. De bijzonderste huurder dacht dat het de zuster van mijnheer was. 's Anderdaags ver liet een priester het huis. Tusschen den verzeke ringsagent en den priester was er ook eene vol maakte gelijkenis. De bijzonderste huurder aanzag den priester voorden broeder van den verzekerings agent. Doch weldra bleek het dat de drie personen een en denzelfden persoon waren De policie werd ver wittigd en ontdekte dat de nieuwe huurder zekeren Martinez was, die nog eene gevangenstrat van drie jaar uit te doen had. De kerel werd dadelijk aan gehouden. lougcrcu. M. Theelen, uitgever van het Algemeen Belang, die tijdens den kiesstrijd den kandidaat iVi. Gielen op straat had aaugevallen en geslagen, werd donderdag door de boetstraffelijke rechtbank voorwaardelijk veroordeeld tot 50 fr, boete. Gcdiuuc. Tijdens het laatste onweder dat boven Gedinue eu omtrek losbrak, werd er hier niet alleen stoffelijke schade aangericht. Te Harg- uies, onder audere, had men ongelukkeu van per sonen te betreuren. Zeven werklieden, twee bel- gen en vijt transchen, hadden eene schuilplaats ge zocht in eene hut, boven op den heuvel gelegen. De belgen maakten hunne werkgezellen opmerk zaam dat het zeer gevaarlijk was daartegaau schuilen zij zochten eene andere schuilplaats. De Iransche werklieden bleven in de hut. Opeens viel de bliksem, de hut school in brand en een der werklieden werd op den slag gedood. De tweede werkman werd door het hemelvuur erg verbrand twee anderen werden blind en de vijfde lam geslagen. Men kwam de slachtoffers spoe dig ter hulp. Toen men het lijk opnam, viel het in stof. ren te ontvangen. Onder andere huizen heeft hij een bezoek gedaan... in den Olifantin den St- Janswijk. Aardige priester, die aldus den dag des Heeren overbrengt nu hier dan daar, in geheime bijeen komsten, in eene streek die hem noch van bij noch van ver aangaat, waar de geestelijkheid zijne hulp kan missen, terwijl allo andere priesters geheel dien dag opofferen om de christenen te onderrich ten eu te werken tot zaligheid der zielen. Gelukkiglijk er is maar zulk een 1 (Gazette v. Kortrijk.) Gcernnrdsbcrgcn. Er werd ons gemeld dat twee jongelingen in de stekskensfabriek van M. Antoon 11... aan het gelaat eu de handen ver brand werden eu dat hunne oogen uitgebrand wa ren. Dit is onnauwkeurig. De wonden waren op verre na zoo erg niet en 's anderdaags was er reeds niets meer van te bespeuren. Het ongeval was 't vermelden niet weerd. De genaamde Karei Vlaeminck, 28 jaar oud, van Brugge, was door de rechtbank dier stad verwezen tot 7 maand gevang, om den geld beugel gevingerd te hebben van Louisa Ketels, landbouwster, te Jabbeke. Hij was in beroep ge gaan en verscheen vrijdag voor het hof. Vlaeminck houdt staan dat hij onplichtig is en barst in tranen uit. Het hof vermindert zijne straf op 4 maanden. Merci, mijnheer de president, merci, roept Vlaeminck, gij moogt zeker zijn dat ik hier nooit meer zal moeten komen merci, merci 1 oorlog er wellicht nog langer door duren. Indien de Amerikanen integendeel door eene krachtige eu gezamenlijke werking van land-en zeemacht de overwinning behalen, dan zullen de vredesonderhandelingen waarschijnlijk nog wor den aangeknoopt voor het einde der maand, zeg gen de Amerikaners, maar zij rekenen zonder de kloekmoedigheid der Spanjaards. Ieder wacht dus met eene zekere ontroering op de nakende gebeurtenissen. Iwec «clirikkelijke veruiellugMiiiiddels. Uit Madrid wordt geseind dat men in do haven van Cadix proefnemingen genomen heeft met een outploffingstuig, loxpyne genoemd, dat den vorm j van een vuurpijl aanneemt, eu uitgevonden werd door den Spanjaard Doza. Deze kolossale vuurpijl wordt met evenveel kracht als een kanonbal ge worpen, kan gericht worden naar verlangen cn de schade die hij bij de ontploffing aanricht, is schrik kelijk. De Amerikanen hebben den dynamietkruiser Vesuvius, die voor zending heeft met dynamiet- bommen de onderzeersche torpedo's en mijnen, door de Spanjaards aan den ingang der baai van Santiago gelegd, te vernielen. V olgens de laatste berichten moeten deze proef nemingen teenemaal gelukt zijn. De springtuigen, door de pneumatische kanonnen van den Vesuvius geworpen, moeten schrikkelijke verwoestingen aan- ichten daar waar zij vallen, zoodat men er zich mag aan verwachten dat dit vaartuig een bijzonde re rol gaat vervullen in de gebeurtenissen van San tiago. Br focslnntl. De Amerikaansche troepeu van generaal Shaf- ter zijn te Santiago ontscheept. Het doel dat deze troepen moeten bereiken is de vernieling van het smaldeel van admiraal Cervera. Verder zullen zij voor het oogenblik niet gaan. In dien het smaldeel Cervera vernield wordt is er nog geen zegepraal, daar de hoofdstad van Cuba La Ha vana is. Om La Havana in te nemen zullen de Amerika nen tot na het regenseizoen te wachten hebben, en ook zullen zij nog moeten 150,000 mannen op do kusten van Cuba aan land zetten. Zoodus is er nog geen einde in 't verschiet aan deze oorlog die zulke groote schaden te weeg bren gen zoowel voor Amerika als voor Spanje. Hoe de Auicrlknauachc troepeu ontftclieepteu. Bestel bergen—In den nacht tusschen maandag en dinsdag heb-' ben ellendige schuimers het groot Kristusbeeld van Bergenkruisen, te Destelbergen, met petrol bego ten en verbrand. O die verkens, die beeren 1 God zal hen wel vinden, dat ze maar oppassen 1 N Ij vel. Maandag namiddag, ten 5 ure, brak boven de stad een hevig ouweder los. Een kind van den omtrek dat te Nijvel ter school gaat, werd toen het huiswaarts keerde door den bliksem ge troffen. De linker kant van het lichaam werd ver brand men wanhoopt schier het slachtoffer te red den. Aaltcr. In den nacht van zaterdag tot zon dag, zijn dieveu alhier aan 't werk geweest. Bij Eduard Neinuck, boodschapper op Gent, zijn ze langs een achtervenster in huis gekomen, hebben alles doorzocht eu uit een kasje, nevens het bed, waarin Neirynck lag te slapen, hebben zij 50 fr. gestolen bij Kamiel De Meier is er gepoogd in te dreken, de stopverf van twee ruiten was reeds af- geschrabdbij Karei Lips, horlogiemaker, was reeds eene venster geopend, de hond verdreef de dieven door zijn geblaf, weinig scheelde 't of de dieven ontvingen daar wat revolverschotenbij 1 heophiel Sautens is de stopverf cener ruit afge krabd, do ruit ten gronde gezet en do dieveu zijn op hunne zokken in huis geweestzij hebben een gouden horloge, ketting, diamanten vrouwriug en doekspeld medegenomen, ter waarde van 350 fr. bij Henri De Spiegelaere, koordendraaier, zijn twee ruiten hunne stopverf afgekrabd. Aarlen. Zondag avond werd er alhier in eene danszaal duculig slag geleverd tusschen bur gers eu soldaten. Ongeveer 250 dronken carabi- niers werden uit het lokaal gedreven, nadat zij meest al de meubelen in stukken geslagen hadden. De soldaten gingen post vatten op de Kazerne plaats, zongen de Marseillaise en wierpen met steenen naar het piket der wacht en naar de poli- cieagenten. De wacht vau het 10° linieregiment werd ontbo den de carabiuiers giugen voort met steenen to werpen en kwetsten een adjudanten verscheidene manschappen. Dank aan de krachtdadige houding van een onder-luitenant der wacht, die er in geluk te de muitende soldaten uiteen te drijven, trokken deze laatsten eindelijk naar hunne kazerne. Kortri i Ir Wal ïuckt '"'.i <>icr Na Harelbeke en VVaereghem heeft Kortrijk zondag laatst de groote eer gehad van Priester Daens, den verw... pardon, gewezen volksvertegenwoordiger van Aalst binnen zijne mu- Woensdag morgend, ten 9 1/4 ure, begou de vloot van admiraal Sampson de heuvels te beschie ten, die op een afstand van 6 mijlen het dorp Ju- ragua omringen. Ter zelfder tijd begonnen stoom schepen, die een aantal ledige booten op sleeptouw hadden, tusschen de transportschepen te varen om troepen op te nemen. Kwart voor 10 ure verscheen eene bende cu- baansche verkenners ten westen van Baiquiri, en aanstonds openden de New-Orleans, de Detroit, de Cuwance en de Wasp het vuur op de streek boven het punt der kust waar de ontscheping moest plaats hebben. Gedurende het eerste kwart uurs werden 45 houwitsers geworpen eu talrijke schoten met de snelvureude kanons gelost, zonder dat de Span jaards met een enkel kanonschot antwoordden. Ten 9 ure 50 stuurden de eerste booten met de tachementen van de 1", 8", 12e en 25" regimenten voetvolk aan boord, naar de kust. Tien minuten na tien ure hoorde men een luid gejubel aan wal opstijgen, dat door geestdriftige toejuichingen aan boord der schepen beantwoord werd. Het waren de manschappen van het 8e infanterie die den eersten voet aan wal gezet haddende ontscheping ge schiedde zonder ongevallen. Zoodra de eerste troepen aan wal waren, begon nen zij een kamp op te slaan. Een detachement cu- baansche ruiterij, dat zich gedurende het bombar dement schuil had gehouden, vertoonde zich nu en verbroederde met de Amerikaansche soldaten. Weldra kwamen ook inlaudsche vrouwen en kinde ren naar het kamp. Een tweede detachement ontscheepte ten 10 ure 30. 's Middags waren reeds 3,000 man aan wal en de ontscheping duurde voort. Aan boord der Ame rikaansche schepen werd de Yankee Doodle ge speeld. Het bombardement werd voortgezethet geschut werd nu gericht boven de lijn der heuvels. Be uccf van den I'aiiN op Cuba. Tusschen de personen wier leven en fortuin op dit oogenblik door den oorlog bedreigd zijn, be vind zich de neef van Z. H. Leo XIII. M. Pecci, die met mej Buezos, eene cubaansche, getrouwd is, bezit te Havana talrijke plantagies, die tengevolge van den Cubaanscheu opstand en den Spaansch-Amerikaanschen oorlog zeer moei lijk kunnen ontgind worden. De neef van den Paus woont in een der grootste steden van de cubaan sche kustbuiten de stoffelijke schade loopt hij nog het gevaar van een bombardement en de aan vallen der opstandelingen. Het bcNllMAcnd uur nadert en de slachting zal verschrikkelijk zijn. Konden de Spanjaards het eenige dagen vol houden tot hun reserve-eskader Camara, woeus- 1 dag uit Cadix vertrokken, aankomo, dan zou de door Mission. J. G., inboorling van Denderhautem. Shembaganur, 30 Januari 1898. Het huis van den aartsbisschop is ver van een paleis te zijn het is veeleer armoedig, van binnen als van buiten. In Madras vindt men geene jezuiëten. Als pries ters zijn er de Goaneezen, of oude Portugeezen, alsook eene Congregatie van Missionnarissen, waar van de center iu Eugeland is men noemt ze de Mill-hill I aters. Wij kwamen toe in 't huis van den aartsbisschop rond 8 uren 's morgends. Na een kort ontbijt, besloten wij de stad eens te gaan be zoeken, ten minste de bijzonderste dingen Wij re den eerst naar den Museum het gebouw is nog al schoon, maar wat er in is vonden wij niet heel merkwaardig. Van het museum reden wij naar Me- liapur, waar men eene prachtige gothische kerk vindt, in 't midden derwelke men ons het graf toonde van den H. Thomas, Apostel. Hier ook op deze plaats, nabij dit graf, kwam de H. Francis- cus Xaverius, de eerste Jezuiet-Missionnaris hier iu Indië, een veertiental dagen overbrengen, in 't gebed en verstervingen om zich te bereiden tot zij ne moeielijke en gevaarlijke missiën of reizen om het geloof te verkondigen. Van op den toren der kerk, zagen wij den St-Thomas-berg, de plaats waar dien apostel werd ter dood gebracht door de Heidenen 't is aan den oever der zee en deze kathedraal-kerk is ook maar 2 a 300 stappen van de zee afgelegen. Wat een indrukwekkend schouw spel men heeft van op dozen toren I langs eenen kant de uitgestrekte zee, langs den anderen een hof van groen bloeiende palm- eu cocosboomen, broodvruchtboomen, enz., eene gansch verschilligè plantengroei van die van Europa. Van Meliapur kwamen wij terug, ditmaal langs eene prachtige en breede baan op den oever dei- zee, en om 12 1/2 uren waren wij weder in 't huis van Monseigneur. Ah 1 welke warmte in Madras en dat op 26 Januariiu Kurseong moet men nog' bij dezen tijd, om en weer wandelen of trampelen' om zich de voeten wat te warmen. Om 5 uren, naden coadjutor-bisschop bedankt te hebben voor zijn hertig onthaal, begaven wij ons naar de statie, want rond 6 uren vertrok de trein voor Trichiuopoly.'t Was bijna donker wanneer de trein voortging, en geheel den nacht hadden wii te reizen, tot 's anderdaags tot ten 5 uren dat is 11 uren trein, zonder bijna stil te houdenal leenlijk aan de voornaamste statiën, waarvan ik maar eene onthouden heb, dat is Cuddalore, niet ver van Pondichéry, waar wij 's morgends om 4 uren aankwamen. Van de streek zou ik u niets kunnen zeggen, daar het nacht was, en ik bijna heel den tijd sliep. Ik ontwaakte juist in de statie van Trichiuopoly, wanneer de trein stil stond, om 5 uren 's morgends. Twee Fransche Paters waren daar in de statie, om ons te onthalen. Beiden had den verleden jaar hun derde jaar noviciaat overge bracht iu Iianchee (Chota-Nagpore), in onze Mis sie. 3 ossenkarren stonden gereed, buiten de sta tie om onze pakken, en ons zei ven te vervoeren, naar de residentie der Fransche Jezuieten, in Tri- chinopoly. O! hoe hertelijk en liefdevol zijn die Fransche Paters 1 Wij werden onthaald met open armen. In de residentie woont Mgr Barthe, bis schop van Dudura, een Jezuiet. Na eenigen tijd in de residentie overgebracht te hebben begaven wij ons naar het groot collegie van Trichinopoly, waar wel 40 Paters zijn als professors, enz. Men heeft i hier geene Europeezen als studenten allen zijn j inboorlingen. Er zijn er rond de 2 duizend. Een schoon Collegie, als ge ziet. Zoovele gasten zou men moeilijk in België kunnen logeeren, tenzij 1 men uitgestrekte gebouwen hadde. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1898 | | pagina 2