Mis, w öiw Xs& 4° JAAR N 185. KOSTKOOPERS. Overzicht. ZATERDAG 2 3 JULI 1898 Rampen, Misdaden Ongelukken. Bureel Kapellestraat, 1 o, Aalst yUioiiiiciuciilspi'Us perJaar2,oO, f ranco Iliui.^. - 5 Centiemen liet liiinnnep. - lie Volksstem heef t overal vcrkoopers en worrit «aiisell Vlaanderen door gelezen. - Briefwisselaars in alle gemeenten. Held gij huizen te verhuren Vraagt gij meiden ol'kneeiiten zoel^t gij eene be trekking? wilt gij iineii lianriei aaiibc- velen Plaats dan uwe aankondigingen in dit l»lad liet woedt alom vei' Amerikaansche manieren. Het Land van Aelst, Napoleon's voorzeggingen. Papciilicliccr. Provinciale Tentoonstelling. Een Elfstemmer. 00. Aalst, 17 Juli 1898. Heer Uitgever van De Volksstem, Gelieft een plaatsken te verleenen in uwe ga zet, om nog eens te meer te doen zien waar ei gen belang en hoogmoed een mensch brengen kan. Wie heeft er vroeger in Het Land van Aelst en De Werkman niet menigmaal gelezen, dat het eene plaag of straf was voor de Ouders, kinde ren te hebben die ofwel deze verlieten om el ders hunne kosten te gaan koopen, ofwel een gedeelte van hun loon achterhielen en maar het overige afgaven Daar had hij volkomen gelijk in, ook de Ou ders en deftige werklieden zouden wel gewacht hebben zulks tegen te spreken. Maar nu dat dien zelfden uitgever van Land van Aalst en Werkman zelf eene fabriek bezit en er natuurlijk eigen belang bij heeft, zal hij hem wel wachten er nog over te schrijven! Neen hij slaat zijnen vroegeren raad aan andere fabrikanten gegeven, om zulke gasten niet aan te nemen of ten minsten ze aan te spooren bij hun ne Ouders terug te keeren, zoo maar in den wind, en «loet op zijne titbakfabrick een bestuurder noemen die zijnen ouden va der verlaten heeft, als bij hem zoude knnncu helpen hebben, oiu elders zijne kosten te gaan koopen. Dien braven oudeu man is nn verplicht bij IVtCHTE ecu daghuurkc te gaan ver dienen, bij dage zijne jongere kinderen te verzorgen, want hij is weduwnaar, om niet van de liefdadigheid te moeten leven! 't Is waar de verdwaalde gazettier zal zich verschuilen en zeggen dat hij in die fabriek niets te zien heeft, dat het de werklieden zelve zijn die ze gesticht hebben enz. Maar waar blijven nu zijne vroegere zedelessen en raadge vingen Eigenbaat niet waar man Gij die aan Geestelijk en Weereldlijk de les wilt voorspellen volgens dat uwe belangen op het spel staan, gelijkt heel goed aan eenen weg wijzer die langst den weg staat met het op schrift Nog zooveel kilometers van die of die plaats gij gebiedt aan allen' gaat daar naar toe. Maar gij zelf doei hei niet. Nog eens, iets is goed als het mij aanbelangd. Doch dien zelfden iets deugt niet als ik er geen nut kan uittrekken. Hoe noemt men zulke mannen Aanvaard heer uitgever, mijne groeten. Een werkman van den Kath. Werkmanskring. Amerika heeft den oorlog tegen Spanje aange gaan omdat zegde het hun hart bloedde, bij het zien van datgene wat de Cubanen te verdragen hadden van de Spanjaards. Spanje deed den oorlog MET RECHT tegen die opstandelingen. Of sedert wanneer heeft de knecht het recht zij nen meester te verdelgen Ten andere, wat deden de Amerikanen met de Indianen, die gerust en vredelievend in de Veree- nigde Staten leefden en niets beter vroegen dan ongestoord te blijven? He Indianen of Roodhuiden zijn reeds heel en gansch uit het Oosten van Amerika verdwenen. De nog overgebleven stammen worden meer en meer naar de bergstreken van het Westen verdrongen. Ongehoorde middelen hebben de Yankees, de afstammelingen der Engelschen, die de Vereenig- de Staten bevolkt hebben, gebruikt om do inboor ingen van kant te maken. Men heeft langen tijd staande gehouden, dat de iulandsche rassen van zelf uitstierven, doch het is nu een onbetwistbaar eit, dat in den Staat Utha, bij voorbeeld, Ameri- kanen al de waterbronnen vergiftigden om de Rood huiden uit te roeien en zoo in 't ongestoord bezit van hunne goederen te blijven. Het geweer op den ug, den revolver in de vuist, is de Yankee overal in de laatste bezittingen der Indianen gedrongen en heeft er zich als veroveraar gevestigd het lood, de dolk, brandewijn en vergif, allerhande snoode middelen waren hem goed om de inlandsche be volking uit den weg te helpen. Dat vernielings werk is thans bijna voltrokken en het begin der aanstaande eeuw zal zonder twijfel het roode ras van de wereld zien verdwijnen. Men weet, dat de Engelschen in Indië tot niet min gruweldaden hunnen toevlucht nemen om al len tegenstand vanwege de inboorlingen te beteu gelen en zich hunne bezittingen toe te eigenen. DAT heet koloniale politiek dat noemt men moderne beschaving DAAROM schreeuwen socialisten, daensisteu en volksbedriegers van alle kleurLeve Amerika de lastervodde, tot tweemaal toe door Z. H. den Bisschop van Gent gedoemd, geeft in haar nr van Zondag jl. andermaal een staaltje van eer lijkheid en treffelijkheid. Tusschen eenen reesem TASTBARE LEUGENS braakt zij de volgende deftige benamingen uitPas twintig jaren oud, fiskadijn, schoenkuischer, mouwveger, schoeffe- leer, bnnustroopcr, fernijn, vliegenvanger, jongen stinker, lafaard, scorpioen, stramijn, enz., enz. Die baaiiatrooper, pas twintig jaren oud, moet dus de verraderskliek, die zich zóo mach tig waant, deerlijk in den weg loopen. Vanwaar anders dien razigen uitval Wie is die jonge stinker Dat durft de ge patenteerde lasteraar niet openlijk zeggen hij vreest de Rechterlijke Eerherstelling der Recht bank, die hem zijn snooden eerroof reeds ontel bare malen duur betaald zette. WIE hier waarlijk de lafaard is, dien wijzen onze geëerde lezers, van de plaats waar zij deze regels lezen, met den vinger aan. De trein voor Dendermonde staat weer ver- trekkens gereed CONGOSTAAT IN BELGIE. In 1887 voerde de Congo voor eene waarde van fr. 1,980,441,45 uit. Verleden jaar is dat bedrag tot ruim 15 millioen gestegen. Toen in 1892 de invoerrechten werden daarge- steld, leverden zij 9,175,103,34 fr. op. Thans zijn diezelfde rechten tot 22,181,462,49 fr. geklommen. De stoomboot Bruxelles- Ville, die onzen Stad genoot M. Prosper Hoebeke naar den Congo bracht, is donderdag te Antwerpen weergeko- men. M. Iioebcke schrijft uit Matadi, dat zijne ge zondheid opperbest is en hij nog geen oogenblik ziek heeft geweest. Onze Koning zal waarschijn lijk na de nationale feesten eene nieuwe reis on dernemen, ditmaal naar Amerika. Leopold II is waarlijk Levende Kwik. De E. H. Iiaems, pas toor van Zele, oud-onderpastoor van Aalst, is woensdag nacht, in den ouderdom van 54 jaar, godvruchtig overleden. Zijne gedachtenis zal in duurbaar aandenken blijven. Z. H. de Paus heeft difinitief geweigerd een Turksch gezantschap bij het Vatikaau te laten benoemen. 0) Zaterdag avond had de opening der Brusselsche Kermis plaats, en Zondag aanstaande trekt de Vrije brand weer van Aalst naar Leuze, in de Walen. Haar muziekkorps zal er een prachtig concert geven. Maandag deed de Koningin te bpn een rijtoertje per zelf bewegend rijtuig. £3 Te Gent moester Zondag eene Vlaamsche betooging plaats hebben, doch 't en kan niet zijn er zijn te veel andere vermakelijkheden dien dag. Zoo gaat het, d'een feest bederft de andere er zijn overal veel to veel kermissen, wie kau anders spreken Te reke nen van 1 Januari aanstaande zal het Vatikaan te Rome verlicht zijn met den elektriek. Nog 2 lijken der ramp op de Schelde worden vermist. «-» In het godshuis der Spaansche stad Murcli» zijn op 150 kinderen er 133 van honger gestorveneen onderzoek is ingesteld, ff Don Carlos zit in Brus sel, maar ge moogt gerust zijn do politie houdt een oog in het zeil en den neus in den wind. Prins Albert is er niet van uitgesproken van zijne reis naar Amerika zijn menonkel de Koning heeft hem verzocht ze te beschrijven en in broch- uurke uit te geven alle avonden, rond den heerd, vertelt hij ervan aan zijne moeder, want ons prins ken eert zijne ouders.... Bij de daensisteu t'Aalst, daaronder vindt men veel gasten, die de na gels zijn der doodkist hunner ouders,'t hertzeer van moeder, 't verdriet van vader, kerels, die na door het brood der katholieke liefdadigheid opge bracht te zijn geweest, hunne oude ziekelijke ou ders verlaten en naar de hand bijten, die hen zoo lang voedde... Menschen, zijn de Jaensisten op uwe prochie anders 't Muziek van Banrdc- gem, do harmonie, heeft gepasseerde Zondag tot Oostcudc een allerprachtigst concerto gegeven 't was kramik. Maandag nacht, te Geut, in eene danszaal, Maurice Den Duyts, 25 jaar oud, em ployé, dansen en doodvallen.... De eeuwigheid indansen't is verschrikkelijk KJ Eene vrouw die dagelijks bidt eu goede soep kookt, deze brengt veel bij tot de oplossing van het maatschap pelijk vraagstuk. Napoleon I was een groote krijgsman hij was ook een uitmuntende staatskundige en met zijn scherp oog, hij die, gausch Europa door, als over winnaar doorgereisd had, voorzag wat er eens met al de landen ging gebeuren. Tijdens de Cent jours sprak hij met zijnen schrijver en zegde Spanje zal zijue koloniën verliezen eu een land worden gelijk PortugalGriekenland zal Ma- cedoniën en de Ionische eilanden overmeesteren de kleine staten gelijk Rumanië, Bulgarië en Sor- bië zullen sterk worden zooals Zwitserland en Hol land Oostenrijk zal af te rekenen hebbeu met de Hongaren Rusland zal zijn heerschap in Constan- tinopel staven en Engeland in Afrika, en in Frank rijk zal er veel gesproken en geschreven worden, maar niets meer. De ontvangsten voor de spoorwegen hebbeu in 1897 tien millioen 4,721 fr. 91 meer bedragen dan in 1896. Voor de posten was de vermeerdering frank 1,047,164,49 voor de telegrafen Ir. 560,326,37 en voor het zeewezen fr. 129,749,21. Zoo leidt de afschuwelijke paap en kwezelaar, die van dat alles aan 't hoofd is, het land naar zijn ondergang met een vermeerdering van circa 12 millioen fr. op 1 jaar. 111 Daarop haalt de kruidenier een potlood cn kras te een cijfer 2 op zijn kicsbrief Aldus zou het er staau iudien ik maar twee stemmekens had Het tooneel duurde nog een wijl voort en de mau wilde maar gaan stemmen toen men hem be loofd had zijne opmerkingen in het proces-verbaal te plaatsen. En ronkend ging de vent naar het kot je en vervolgens naar den uitgang Romeinsche cijfers 1 Men geve Vlaamsche cijfers in Vlaanderen We maakten het onze lezers reeds bekend dat er toekomende jaar te Gent, van Juni tot Sep- tembee eene provinciale tentoonstelling zal ge houden worden. In den geest harer ontwerpers, zal die provincia le Tentoonstelling de volledigste uitdrukking zijn van het handels-, nijverheids- en kunstleven van Oost-Vlaanderen. Alles wat onze provincie aan hulpmiddelen telt, zoowel op het gebied van Nijverheid, als op dat van den eigenlijken Handel, zoowel op het gebied van Land- en Hovingbouw, als op dat van Schoone Kunsten, Nijverheidskunst en van Gezondheids leer, zal er bijeen verzameld zijn, in een welspre kend geheel, aantoonend wat het bijzonder initia tief in Vlaanderen kan voortbrengen, wat het naar het buitenland uitvoert en welke de nieuwigheden zijn die hier, met goed gevolg, zouden kunnen in gevoerd worden. Wie aan de tentoonstelling verlangt deel te ne men zende zijne vraag tot aanvaarding, behoorlijk ingevuld, aan het uitvoerend comiteit 47, Boule vard Leopold te Geut. Het programma en bet plan der tentoonstelling, dat ons door Het Uitvoerend Komiteit gezonden werd, ligt op ons bureel ter inzage der belangheb benden. Een kruidenier met twee stemmen komt in het zooveelste kiesbureel en geeft zijn kiesbrief aan den voorzitter waarop de gekende II staat ge drukt. De voorzitter geeft hem twee kiesbulletins, maar de kruidenier richt zich op Nog een stuk of negen bij, hé Gjj hebt maar twee stemmen, vriend. Twee stemmen Elf stemmen I Twee stemmen... haast u eu stem De kruidenier vouwt daarop met veel gebaren zijnen kiesbrief open, wijst hooveeidig op de groo te II i) en houdt vol Ik moet er negen bij hebben En de voorzitter lankmoedig Gij hebt twee stemmen, vriend. ElfDaar staat elf 1... Elf 1 Dat zijn romeinsche cijfers. In Vlaanderen, vlaamsch Er staat twee 1 Auiwei'pen. De nieuwe verhoogde banen der Ooststatie werden donderdag officieel ingehul digd. Te dier gelegenheid waren er feesten inge richt, en bij de aankomst der treius uit Brussel werden de damen bloemen aangeboden. Ucstclbci'gcii. Donderdag namiddag werd in den dreef van Bergeukruis, waar de outeering van 't Kristusbeeld geploegd werd, te Destelbergen het lijk gevonden van zekeren Constantinus Wal- daclc, eertijds timmermansgast, geboren to Oost- akker, den 14 Februari 1830 en wonende te St- Amaudsberg. Eene nieuwe koord was aan zijnen hals en aan eenen boom vastgemaakt, I lot hoold was leelijk geschonden en met bloed besmeurd. Een pistool lag op den grond. Het lichaam was geheel zwart. De prokureur des konings heeft zich ter plaats begeven met don onderzoeksrech ter. KNESSELARE. Men heeft in eene kleine gracht, nabij Zcldonck-Kruis (Oedelem), het lijk gevonden van den genaamden August Van de Cas- teele, wonende alhier in het dorp. Men vermoedt, dat hij, door de duisternis misleid, in de gracht zal gesukkeld en verdronken zijn. De overledene is weduwnaar en vader van minderj. kinderen. Ninuvc. De policiekommissaris ontmoette hier zekeren II., oen on verbeterlij ken dronkaard, die vloekend en iedereen bedreigend in de stad rondliep. Hij deed hem opmerken dat hij naar huis moest gaan, maar in plaats van gehoor te geven aan dien goeden raad, viel den kerel dcu kommis- sarisaan. Burgers kwamen toegesneld en brachten den dronkaard naar de veilighcidskamor. Seraiiitf. Een schrikkelijk ongeluk is don derdag avond gebeurd in de fabriek Cockerill. Een smeltoven is ontploft en verscheidene werklieden werden door de stukken metselwerk getroffen. Een m EcatEJK^

De Volksstem | 1898 | | pagina 1