OORLOG. GROOTMOEDER. Nieuws over den man werd op den slag gedood zijn lijk was schrik kelijk venniukt. Twee vrouwen waren erg ver brand en ziju in wanhopigen toestand naar het gasthuis gedragen. Assche. - Een droevig ongeluk is op don Kalkoven alhier, voorgevallen. Het dochterken der echtgeuooten Jan Er. Van Belle, een kind van ^0 maand oud, is door een vrachtwagen van Leb- beke overreden, met het noodlottig gevolg dat het des anderdaags aan zijne bekomen wonden bezwe- ken is. Mechelen. Dinsdag avond heeft M. Men- gelkoch, fabrikant in sigaren, Begijnenstraat, ee ne belangrijke vondst gedaan, namentlijk, van 20 italiaansche obligaties van 600 fr. elk en eone som geld van 960 fr. in bankbiljetten en goud. De eer lijke vinder heeft dit alles aanstonds naar het po- hciebureel gedragen, waar het is afgehaald door M. Haschet, wonende op het kasteel op Neckers- poel. VORST. Woensdag morgen ten 8 u. botste in de statie alhier een wagon met kolen geladen op den trein die de menagerie Camillius naar de foor van Brussel overbracht. De eigenaar van de me nagerie, zijne vrouw en zijne bedienden kwamen uit hunnen.huiswagen, die op een platten wagen stond, ten prooi aan den grootsten schrik toege- loopen. Door den schok der botsing waren drie groote hokken met wilde beesten omgeworpen. De leeuwen, tijgers, beeren, enz., huilden vervaarlijk. De die rentemmer en een zijner helpers herstelden spoedig zoo goed mo gelijk de schade aan de houten schutsels der hokken toege- 'T bracht. M. Camillius bracht vervolgens twee jak halzen en twee beeren in een ledigen koopwaren- trein over. Daarna werden de omgekantelde hok ken, waarin leeuwen zaten, terug recht gebracht. Dit werk ging niet al te gemakkelijk nu en dan zag men een liefelijk pootje door de traliën der hokken te voorschijn komen, gereed om een werk man bij de beeueu te grijpen 1 De werklieden wa ren dan ook alles balvenst op hun gemak. ging naar 't huis en daar vond men het verloren kind bezig met koffie en boterhammen te eten. 't Was best alzoo I Bruasel. Maandag namiddag werd in den internationalen trein Amsterdam-Brussel een stout moedige diefstal gepleegd. Een koopman van Am sterdam, M. Seveuant, had plaats genomen ineen wagon \au tweede klas met drie andere heeren. I De hollauder zag de drie reizigers met stille stem spreken en vatte vermoedens op. De kerels kwa men hem verdacht voor. De trein was nauwelijks Rosendael voorbij, toen een der geheimzinnige rei zigers met M. Seveuant een gesprek trachtte aan te knoopen. De koopman antwoordde kool. Dp zeker oogenblik bracht de kerel een fleschje ouder den neus van M. Seveuant, hem vragend hoe hij den reuk vond. De hollandcr antwoorddo ont wijkend. Eenige oogenblikken later voelde de koopman zich door den slaap overmeesterd wor den hij werd terug wakker inde noordstatie te Brussel. M. Sevenant bevoud dat zijne reisgezellen hem ontlast hadden van zijne brieventesch inhou dende eene som van 5000 guldens. M. Sevenant heeft op het policiebureel der Kruisvaarteustraat eeue klacht ingediend. Bcvercn-Waes. —Sedert verscheidene maan den werd in de scholen van het Geestelijk Hof het spaargeld der kinderen gestolen. Dank aan een ueerstig onderzoek is de policie er in gelukt den dief te betrappen. Ook de verheeler van een zak uurwerk, onlangs in de school gestolen, werd ont dekt het uurwerk was in den grond geborgen en werd er op de aanduidingen van den verheeler te ruggevonden. Zwijndrecbt. Iu den H. Geesthoek, is zon dag de herberg van M. Berens afgebrand, terwijl de bewoners naar de Mis waren. Geheel het ge bouw met den inboedel is vernield. brandden, ter hulp te snellen, terwijl de cubaan- sche rebellen, van op de kust, dezen die zich al zwemmend wilden redden, doodschoten. De Spanjaards waren bijna naakt. De eeuen hadden de beeuen afgerukt door de houwitsers, anderen waren nog ijselijker vermiukt, en overal stroomde het bloed. Ik woonde, zegt de kapitein, ongelooflijke tooneelen van heldenmoed, tucht en opoffering bij van wege de Spanjaards. Een zeemau der Viscaya had den linkerarm tee- ncmaal verhakkeld. Slechts eenige stukken bleven er over, aan den schouder gehecht door een stukje huid. Die man klom in onze boot zonder geholpen te wezen, en eens er binnen rees hij op en maakte den militairen groet, zoo koel weg als hadde hij een eenvoudig bezoek afgelegd. Daarna werd een ander spaansch zeeman aan boord geheschen, wiens linkerbeen was afgescbo- ten geworden. Niet eene liet een lijdenskreet. Het brandende dek der Viscaya stroomde van water, rood van bloed, waarin menschelijke over blijfsels dreven. De houwitsers der Iowa deden op het voordek der Viscaya eeue torpedo springen, die 20 Spanjaards verplette en hunne lillende lij ken in de vlammen sloeg. De vlammen kronkelden uit de gaten, geboord door ieder springtuig dat op het dek ontplofte, en lekten de machteloozt gekwetsten. Kreten van smart en angst stegen op uit het ruim en van het dek der Viscaya, te midden van het vlammengeknetter en gezoef, te midden der snel elkander opvolgende ontploffingen. Wij brachten op de Iowa 272 Spanjaards, en het dek van ons schip was teenemaal rood van bloed. Hetzelfde gebeurde op het dek der Gloucester en der Hor ward. ren, bevelhebber van de Colon, vroeg de toelatinc vooraleer zich iu te schepen aan boord van deSt' Louis, om een vaarwel tot zijne manschappen te' i ichten, die zóo moedig gestreden hadden aan ziino zijde. J Maar iu plaats van eene redevoering uit te spre- ken, ging kapitein Moren voorbij de rangen, eu drukte elkeu matroos de hand en omhelsde hein I >e matrozen weenden eu wierpen de armen rond den hals van hunnen kapitein. Eindelijk sprak de- zo hen eenige woorden tot afscheid toe. Toen de kapitein vertrok klampten de mannen zich aan zij- ne armen en aan zijne knieën vast als om hem te beletten hen te verlaten. Eerbied voor Cervera. Itlclle. In den nacht van zondag tot maan dag werd de vrouw van Aug. De Vreeze onpasse lijk, zij vroeg oen weinig water, men liep spoedig eenen geneesheer halen, doch wanneer deze ter plaats kwam had de vrouw opgehouden te leven. Dinsdag morgend is zekere Constant Hulstaert op de kabien onpasselijk geworden. Spoedig had de man de bel tot in de statie van Melle doen wer ken om hulp toen de overste op de kabien kwam, vond men den man zonder spraak liggen. Men bracht hem naar zijne woonst, waar hij eenige uren nadien overleden was, zonder tot spraak te zijn gekomen. Woensdag avond kwam M. Borreman, fabrie- kant, te Aalst, van den trein van 6 u. 30, toen hij op ziju kasteel eensklaps onpasselijk werd eu den geest gaf. Dat is nu de zevende schielijke dood op zeven dagen tijds in deze gemeente. «eiideriuoiidc. Dinsdag bood zich bij M. Seghers, wisselagent alhier, een boerinneke aan, met verzoek hare stadsloten eens te willen over zien. Onder deze bemerkte M. Seghers weldra het nummer in de laatste trekking van Brussel uitge komen met het groot lot van 150,000 fr. Ge ziet van hier de verrassing en het geluk der winster. Vervier». Een burgemeester beleedigd. De rechtbank van Verviers heeft maandag M. G., van Iseghem, veroordeeld tot 30 fr. boete en de kos ten, met uitstel van twee jaren, om den spot ge dreven te hebben met den burgemeester der ge meente in de uitoefening van zijn ambt. Kortrijk. Woensdagavond was het gerucht in de stad verspreidt dat er op de Veemarkt een kind van 3 jaar eu half zou verongelukt zijn in eenen openstaanden waterloop. Ziehier wat er ge beurd was. Op de Veemarkt lag er inderdaad een waterloop open en gelijk naar gewoonte speelden er daar veel kinders. Een jongentje, ziende dat zijn zuster- ken weg was, zei met meening dat het kind in den put gevallen was. Werkvolk daalde seffens er in, maar nievers geen spoor van kind te zien. Men Hi'rou, (in de Walen.) In den nacht tusschen zondag en maandag, rond 2 ure, ontstond er, men weet niet hoe, brand in de woning van de echtge- nooten Gadisseur-Lefebvre, gelegen te Boimy-lló- ron. Buiten de ouders, sliepen nog tien kinderen, waarvan het oudste 24 en het jongste 8 jaar oud is, in de hoeve. Vijf der kinderen die in eene ka mer van den gelijkvloer sliepen, hoorden het ge knetter der vlammen en het lawijt dat eene koei maakte die bezig was haren stal af te breken zij kwamen oogeublikkelijk de andere inwoners der hoeve ter hulp geloopen. Doch alleen een meisje kon uit den vuurpoel geraken. De vader werd erg aan het gelaat verbrand en kon niet naar 't ver diep klimmen om zijne kinderen te gaan redden. De vier ongelukkige kinderen, 23, 14, 10 en 8 jaar oud werden levend verbrand. tlney. De jaarmarkt van 15 Juli was zeer kalm. Vele landbouwers waren aanwezig, doch eerder om een paar dagen uitspanning te zoeken dan om zaken te doen. Er waren 450 peerden, 500 hooi ubeesten en 650 varkens. De goede pcerden vonden koopers tot 1100 en 1150 fr. Lnik. Een te Neuss (Duitschland) wonende peerdenkoopman had te Luik een transport poer den gekocht. 1 oen deze in twee wagons geladen aan de statie van Aken kwamen, bleek dat van eenen wagon al de luchtgaten waren dichtgestopt en dientengevolge alle dieren gestikt waren. Dikkclvcnnc. Er is hier eene woning met gansch den inboedel afgebrand. De vrouw van den huize heeft brandwonden bekomen met kleeren te willen redden. Do bewoners hebben bijna geene kleeren om aan te doen. De vernieling der vloot Cervera. Heldenmoed der Spanjaards. Tijdens de vernieling der vloot Cervera, zette de kapitein der Iowa al de sloepen in zee, om de spaansche zeelui, die levend op de Viscaya ver- Verboden over te nemen. In de verte verlichten drij of vier lampen den voorgevel van een winkelhaakvormig gebouw. Al tastende richt zich de bestuurder naar het bene denhuis en heeft het geluk den hovenier iu per soon te ontmoeten. Deze geleidt hem naar den trap, die hem tot het verblijf der weduwe zal brengen. Na twee of drijmaal op den hobbeligen trap gestruikeld te hebben, stoot Boinville tegen eene deur, langs welke van boven eene dunne lichtstreep uitschiet. Aanstonds wordt de deur ge opend, en hoe is Boinville niet onthutst, wanneer hij zich voor een jong meisje van een twintigtal jaren bevindt. Deze blijft op den drempel staan, en eene lamp in de hand houdende, beziet zij gansch verwonderd den onbekenden bezoeker. De maagd is van middelmatige gestalte, slank van leest, gansch iu het zwart gekleed, met leven dig en bevallig gelaat. Het licht der lamp valt der wijze op het meisje, om aan Boinville een lief ge zichtje, van zwarte krullende hareu omlijst, ronde blozende kaken, kleinen lachenden mond en blau we oogen te laten zien. Heb ik me niet bedrogen mompelt Boinville cn na eenen stond zegt hij luid Is het wel hier, Ik geloof niet, gaat de kapitein der Iowa voort, dat er in do geschiedenis zulk een voorbeeld van moed aan te treffen is, te vergelijken met dit, gegeven door admiraal Cervera. Hij wist dat hij de dood zonder eenige hoop te gemoet vaarde. loon hij aan boord kwam, ontving ik hem met de eer, verschuldigd aan zijnen graad. Hij was blootshoofd en had eene flanellen kleeding aan, welke de commandant der Gloucester hem had ge leend. Mijne ekwipage groette dien heldhaftigen soldaat. Hij onderwierp zich aan het oorlogsonge luk, dat hem trof, met welwillendheid. Alles in hem duidt den man van onderscheiding aan. In een gesprek verklaarde admiraal Cervera dat hij drie telegrammen had ontvangen, hem beve lend Santiago te verlaten. Zijn plan was de Brook lyn aan te vallen, dezen in den grond te boren en naar Havana te stoom en. Admiraal Cervera verhaalt dat hij zou verdron ken zijn, ware zijn zoon niet in zee gesprongen om hem boven water te houden. Hij verhaalt insgelijks, dat een houwitser, aan boord der Maria Theresa geworpen, 80 man dood de of kwetste. Admiraal Cervera en zijn hoofdstaf zullen krijgs gevangen ziju op hun cere woord eu naar Spanje worden teruggebracht, na eenige weken gevangen te zijn geweest te Annapolis. De admiraal die wat lijdend is, wordt met de grootste teederheid verzorgd. Hij verklaart slechts iu de baai van Santiago te zijn gevaren, met het inzicht ze na 24 uren te ver laten, maar de traagheid, waarmede men de kolen laadde, belette hem zijn ontwerp ten uitvoer te brengen. De admiraal maakte den grootsten lof van den heldenmoed zijner mannen. Hij weigerde de redens zijner nederlaag uit te leggen. De Spaansche krijgsgevangenen. De Harward is naar Portsmouth vertrokken met de spaansche krijgsgevangenen wier aantal tot 1750 beloopt. Schoone gevoelens. Het vertrek van Portsmouth der krijgsgevangen genomen spaansche officiers heeft aanleiding gege ven tot aandoenlijke tooneelen. De kapitein Mo- Na den slag. Op dit oogenblik biedt de zeekust rond Santiago een ijselijk schouwspel aan. De roofvogelen ver slinden er de lijken. Van tijd tot tijd werpt de zee menschelijke overblijfsels op het strand. Hier een verminkt lichaam, daar een arm daar andere li- chaamsdeelen, door de haaien half opgeknaagd. Een groot kruis, uit wrakhout vervaardigd, be- heerscht eene uitgestrekte groeve waar, dooreen- geworpen, talrijke lijken werden begraven. De Spaansche verliezen. Door de vernieling der vloot Cervera, verliest Spanje lOOmillioen. Tot nu toe hebben de Span- jaaids, zonder de torpedobooten, 40 groote sche pen verloren. Wat leert dit zeegevecht 1). Dat het onnoodig is voor landen, die geene prachtige oorlogsvloten kunnen hebben, er minde re te onderhouden. 2). Dat de landen die oorlogsvloten hebben over al statiën moeten bezitten, om kolen in te kunnen nemen. 3). Dat de torpedobooten van geener weerde meer zijn. 4). Dat voor oorlogschepen goede kanons van meer waarde zijn dan de snelheid iu 't varen. 5). Dat het niet al is van goede kanons te heb ben, men moet ze goed kunnen gebruiken. Amerikaansehe eischen. Na de vernieling der vloot Cervera vragen de Amerikaanders als vredesvoorwaarden 1" Het afstaan door de Spanjaards van Cubu en Porto-Rico. 2° Eene haven op de Kanarie-eilanden. 3" 1,200,000,000 fr. in gelde. Zij zouden de Phi- lippijnsche eilanden als borg houden tot dat deze som betaald zij. De Spanjaards weigeren en zullen den oorlog voort voeren. Camara's vloot. Cainara's eskader is naar Spanje vertrokken. De spaansche regeering heeft voor hot uitstap- ken van admiraal Camara's heen eu weer het Suez- kauaal, de kleinigheid van 1,700,000 frank be taald. Ze hebben nog te veel in Spanje, zeker De toestand. mneraal 1 oral heeft Santiago overgeleverd op voorwaarde dat de Amerikaansehe schepen hunne soldaten naar Spanje zouden overbrengen. Nu stelt zich eeue gewichtige vraag De gele koorts dood de Amerikaanders. Zullen zij naar Havana oprukken of de vrede sluiten De inbezitneming van Santiago. De amerikaansehe vlag werd zaterdag op het hotel van den burgerlijken gouverneur van Santi- geheschen te midden van een grooten toeloop van volk. Een schadron ruiterij en een regiment linietroepen boden de wapens terwijl de muziek het amerikaansch nationaal lied speelde. Een sal vo van 21 kanonschoten werd gelost. De nood is groot te Santiago doch er zijn weinig zieken én bij na geene geele koorts. Toen generaal Shatter in de stad kwam vond hij eene reeks verdedigingswerken die om ingenomen te worden het leven aan 5000 amerikanen zouden gekost hebben, indien de Spanjaards gevochten hadden zooals den eersten dag. dat Madame Blouet woont Ja, Mijnheer geef u de moeite van binnen te komenGrootmoeder, er is een heer, die u wenscht te spreken. "Ik kom antwoordt eene piepende stemme van in een aanpalend vertrek en een weinig na dien komt het oude vrouwtje te voorschijn, met eene muts van zwarten kant op het hoofd en nog bezig haren blauw linnen voorschoot los te makem Heilige Moeder Gods I roept zij gansch ver steld, den bestuurder herkennendeweihoe, gij zijt het, Mijnheer?... 'k Vraag u verschooniug, Mijnheer, ik en dacht zeker niet heden avond dé eer tc zullen hebben, u te mogen ontvangen... Lotje, kind lief, bied gauw eenen zetel aan Mijn heer den Bestuurder... Het ia mijne kleindochter, Mijnheer, het is mijn geheele schat op aarde Huibrecht Boinville heeft zich in eenen ouden zetel, met Utrechtsch fluweel overtrokken, neer gezet, en met eenen enkelen oogslag, heeft hij al ras bemerkt, dat de plaats, waar hij zich bevindt, dient tot onvangst- en eetplaats. Weinig meu belen: eene kleine kachel, zeer netjes opgekuischt, in eenen hoek eene groote kleerkast iu eikenhout' zooals men gewoon is er in onze dorpswoningen tegen te komen, in het midden der kamer eene ronde tafel met een tapijt in gewast linnen over dekt, dan nog zes rieten stoelen en aan den muur twee lieve schilderijtjes van Boilly het alles is zeer zuiver, met den ongekunstelden smaak der buitenlieden opgeschikt. Boinville legt in korte woorden de reden zijns bezoeks uit. Ha! miju brave hoer, duizendmaal dank 1 roept de weduwe uit I... Men heeft toch wel gelijk te zeggen, dat een geluk nooit alleen komt... Ver beeld u, Mijnheer, dat mijne lieve kleindochter eene proef, om in den Telegraafdienst te treden, met goed gevolg heeft ondergaan, en in afwach ting van geplaatst tc worden, schildert zij portret ten. Vandaag is zij betaald geweest van eene groo te bestelling beeldekens, en daarop hebben wij besloten heden avond Sinte Niklaas te vieren, zoo als in den goeden ouden tijd. Herinnert gij u dat nog, Mijnheer Boinville Maar, beste grootmoeder, onderbrak het meisje al lachende, Mijnheer weet niet, wat het is Sinte Niklaas vierente Parijs en kent men dien heiligen niet. Toch wel. Mr weet zeer goed, wat ik zeggen wil. Hij is van onze streek, Lotje, mijn kind, hij is van Clermont. - Sinte Niklaas 1 herneemt de bestuurder, ter wijl een lichte lach zijne lippen bewoog, ik geloof het wel, dat ik dat ken.... 't Is inderdaad vandaag den 6 December Die datum heeft in zijn brein een sleep van vroolijke herinneringen opgewekt. Hij herziet de groote schouw in het vaderlijk huis. versierd met blokken en tellooren hij hoort de blijde muziek der snaartuigen en de juichende jonkheid, die de straten doorkruist hij herinnert zich zijne ontroe ring van den volgenden dag, wanneer hij bloots voets naar den haard liep om tc zien welk speel goed Sinte Niklaas, des nachts op zijnen ezel rond rijdende, langs de schouw in zijne blokken had ge legd. Dus, heden avond, gaat de praatzieke groot moeder voort, hebben wij besloten niets te eten dan spijzen van onze streek. De hovenier van hier beneden heeft ons genoeg aardappelen, kooien, ra pen en wortelen gegeven, om er een lekkere 'hut sepot mee te maken, ik heb ook een dikke Lor- reinsche saucis gekocht, en dan nog, Mijnheer, wanneer ge zijt binnengetreden was ik juist bezig met een vlaai te bereiden. Oh eene vlaairoept Boinville, meer uitge laten, het is wel reeds twintig jaren geleden dat ik nog den naam van dit gebak van eieren, melken bloem heb hooren uitspreken, en voorzeker is het nog veel langer geleden, dat ik het heb geproefd. En daar droomt hij weer van het verleden, bij het gedacht aan die spijzen uit het Lorreiusche. Grootmoeder en Lotje staan een weinig ter zijde en in een zeer levendig gesprek gewikkeld, schij nen zij een ernstig vraagpunt te bespreken. Neen, grootmoeder, fluistert het meisje, het zou onbescheiden zijn. C't Vervolgt.)

De Volksstem | 1898 | | pagina 2