LOURDES. De Processie van Iet H. Sacrament van Mirakel te Brussel. DOODBEELDEKSNS Stadsnieuws. Een Fransche bedevaarder. Builenlandsch nieuws. LI1IBKE€IIT§. Praal legen den Vaak. HET BESTEKOOP DER GANSCHE STAD Gasfabriek van Aalst Handel in lloiiillckolcn PRACHTIG TURNFEEST Burgerlijke Stuud, Aalst. T Ah wel,zie, dat doet ons ple- I "\f pk. zier.... Er is daar te Impe ,k-LTJ-A J-J nen oucien braven werkman, wever van stiel, meer als 35 jaren werkzaam voor 't zelfde huis van Gent. Altijd braaf ge weest altijd deftig geknoeid voor het dagelijks brookén.... En hij verdiende wel tienmaal de dekoratie, doch... er wierd een beetje tegen ge- contrekaboterdMaar, halte saë vous de Minister is het aan de weet geraakt, en hij heeft aan den koenen scherpzinnigen Frans toen een' nieuwe, proute Nijverheidsdecoratie gezon den van tweede klas... Proficiat 1... Site en zij nen Minister halen er eere van. Nationale Bedevaaart van September onder de bescherming van 0. L. Vrouw. Het Werk der Arme Zieken, on der de hooge bescherming van Z. D. H. de Bis schop van Luik, verzoekt ons een dringenden oproep te doen tot de mildheid onzer Lezers, ten voordeele van zijne beschermlingen. Men weet dat het Werk voor doel heeft de aanneming te vergemakkelijken van het grootste getal arme zieken in de bedevaart van September. Het Comiteit zou verlangen dit jaar tweehonderd zieken aan te nemen, wat een onkost zou zijn van twintigduizend franken. Geldelijk bijdragen tot dit Werk is een werk van godsvrucht jegens de H. Maagden tevens een schoon werk van christelijke liefde. Ook al de vrienden van Lourdes zullen met vreugde hunne aalmoes zenden aan M. Paul Duguet, ad- vokaat, geheimschrijver-schatbewaarder, 5, Pla ce cathédrale, Luik, ofwel aan de leden van het Comiteit (bewaarders van inschrijvingslijsten) te weten Aalst. MM. Camille Liénart, Groote Markt, 2. Modeste Cercelet, Leopoldstraat, 49. Nooit hebben wij te Brussel zulke prachti ge en indruk wekkende godsdienstige betooging ge zien als Zon dag de proces sie van het H. Sakrament van Mirakel geweest is. De toeloop van 't volk gaat alle gedacht te bo ven. Toen, over verschei dene jaren reeds, de ko ning van Nederland naar Brussel was gekomen, zegde men dat er nog nooit zooveel volk in de stad te zien geweest was. Nu, Zondag, was de opkomst nog veel grooter. Stap voor stap moesten de gidsen te peerd, die aan het hoofd van den stoet reden, de menigte achteruit drijven, doch spoedig sloot de dubbele rei van toeschouwers zich weer dichter aan, door het gedrang van het volk uit de zijstraten vooruit gestooten, en zoo werd op sommige plaatsen de stoet onderbroken. Alle deuren en vensters waren kroppensvol bezet, en zelfs de daken der huizen waren met onverschrokken klimmers overdekt. Het duurde lang eer de stoet in orde was en zijnen weg kon voortzetten het hoofd van dien stoet had zich kwart na 11 ure in gang gesteld, en eerst ten 12 1/4 ure kon het H. Sakrament de kerk verla ten. De processie was buitengewoon prachtig. Achter de gidsen kwam een detachement grenadiers met trommelslagers en muziek. Karabiniers en solda ten der linie vormden de haag. Het kruis en de standaards van St-Gudulakerk werden gevolgd door eene lieve groep maagdekens, met zinne beelden betrekkelijk het kind Jesus. Dan kwamen de afgeveerdigden van de patronagies van Brussel en de voorsteden, met kartels, vlaggen, koorenen fanfaren. De maagdekens met de zinnebeelden van 0. L. Vrouw van Lourdes, van 't Ave Mariahet Adoro Te en het Ave Verum en het zangkoor van het St- Gudulagesticht, 100 jonge zangers als koorknapen gekleed, vormden ook verrukkelijke groepen. Prachtig was de onafzienbare reeks vaandels van de kerken der dekenijen van Brussel, elk gevolgd van broederschappen en afveerdigingen. Het beeld van O. L. Vrouw der Verlossing, de relikwiekas- sen van den H. Guido en van de H. Wivina werden in den stoet gedragen. Volgens jaarlijksche ge woonte, droegen de katholieke onderwijzers de re likwie van het H. Kruis, doch dezen keer waren zij vergezeld van Kruisheeren in koorkleed. Buiten het muziek der grenadiers, werd de stoet opge luisterd door het muziek der Xaverianen, dat van het 9° linie, nog een ander muziekkorps, en de zangafdeelingen der Werkmaushuizen. Aan het hoofd der geestelijkheid kwam het zang koor van het groot Seminarie, waarvan de lofliede ren, in gregoriaanschen zaug, ten zeerste de aan dacht wekten. Dan volgden de kauunnikken der metropolitane kerk van Mechelen en der verschil lende bisuommen, en eindelijk de groep der gemij terde abten en bisschoppen, in groot gewaad, schit terend van goud, zilver en edelgesteenten, met den mijter op het hoofd en den staf in de hand, elk be geleid door twee priesters of kloosterlingen, zooals de Witte Paters van Algiers, de Missiomr. 1 iss u van Scheut, de Paters van het H. Sakram ut, de Missionuarissen van het H. Hart, de Redemptoris ten, de Jezuieten, de Barnabieten, de ontschooide Karmelieten, de Minderbroeders, de Capucienen, de Predikheeren, de Cisterciërs, de Bencdiktijnen, de Kruisheeren, de Kanunnikken van Premont- streit, de pastoors der dekenijen van Brussel. Vooreerst kwamen de abten van Val-Dieu, Born- hem, Steenbrugge, Dendermonde, Affligem, Mared- sous, Postel, Averbode, Grimberghe enTonger- loo, dan de hulpbisschoppen van Mechelen en Keu len, de bisschoppen van Tyrus en Pario, de bis schoppen van Doornik, Cahors, Brugge, Cremo, Monferrato en Namen, de armeniaansche bisschop Tarzian, van Adona en Tarsis, de bisschoppen van Gent, Cristchurch, Luxemburg, Birmingham en Luik de aartsbisschoppen van Utrecht en St-Bo- nifacius (Canada) en Mgr Rinaldini, apostolieke nuncius. Dan volgde het prachtig baldakijn, waaronder het H. Sakrament van Mirakel beurtelings gedra gen werd, van St-Gudulakerk naar de Groote Markt, door Kardinaal Vanutelli, en van de Groo te Markt naar St-Gudulakerk door kardinaal Goos- sens. Achter een detachement artillerie kwamen de damen van het Genootschap der Gedurige aanbid ding, waarna de stoet gesloten werd door gidsen te peerd. In het geheel, de troepen niet meegerekend, na men ongeveer 10,000 personen deel aan de proces sie, en daaronder 4500 leden der Werkmansver- eenigingen. In de Trapstraat kon de stoet onmoge lijk tusschen de menigte door. Er moesten gendar men te peerd en policieagenten ontboden worden om een weg te banen. Het hoofd van den stoet was kwart na 12 ure op de Groote Markt aangekomen. Eerst ten 2 ure kwam het H. Sakrament eraan. Het was een on beschrijflijke, ouvergeetbare aanblik,diende plaats toen opleverde. Langs den oostkant waren de ontel bare groepen, broederschappen en vereenigingen geschaard, onder de wapperende banieren met hun ne schitterende kleuren, en de rijke en prachtige vaandels. Voor het oud paleis der hertogen van Braband was een schoon rustaltaar opgericht. Duizenden menscheu verdrongen zich aan de vensters der hui zen en op de balkons van het stadhuis en het brood huis. De bisschoppen en gemijterde abten namen plaats op stoelen langs weerszijden van het altaar voor den trap de notabiliteiten die het H. Sakra ment gevolgd hadden, en achter hen de priesters en kloosterlingen. Eensklaps werd de veldmarschgeblazen, de troe pen presenteeren de wapens, de geloovigen knielen neer, de vaandels werden ten teeken van hulde neergebogen en van op het altaar geelt kardinaal Vanutelli driemaal den zegen met het allerheilig ste. 't Was een plechtig oogenblik dat zelfs de on gevoeligste harteu moest ontroereu. Lang duurde het eer de stoet de Groote Markt kon verlaten, want al de omliggende straten waren letterlijk versperd door het volk. Slechts met on gehoorde moeite konden de gendarmen de menig te doen wijken, om doortocht te verleenen aan den stoet. Het was 4 ure toen de laatste groep de Ste- Gudulakerk bereikte. Van op den trap der kerk, terwijl de bisschop pen en de abten voor den ingang neergeknield za ten, de bazuinen den veldmarsch bliezen en de troepen weer de wapens presenteerden, gaf kardi naal Goossens driemaal den zegen. In de kerk werd het Te Deum aangeheven en kort na 4 ure was al les gedaan. Om een gedacht te geven van de belangstel ling, welke de processie opwekte, zullen wij zeg gen dat een dertigtal damen geklommen waren op het dak van een der huizen van 't Oud Koorn- huis en dat een rechter der koophandelsrecht bank op kornis van 1" verdiep der Groote Har monie zat. Al de zijstraten langsheen den door tocht van den stoet waren opgevuld met toe schouwers, die, ongelukkig voor hen, niets kon den zien. De nieuwe Koudenbergstraat en de Berg van 't Hof stonden vol volk men heeft daar plaatsen betaald tot 25 frank. Op de Groo te Markt is zelfs eene plaats aan een venster 150 fr. betaald geweest. De stellingen der in opbouwzijnde huizen, de straatlanteerns, alle hoeken en kanten waar er maar een steunpunt was, dienden tot rustplaats van nieuwsgierigen, die dikwijls het bewijs ga ven van verregaande stoutmoedigheid en ernsti ge turnkennissen. Overal in de zijstraten stonden stoelen, ban ken, wagens en ladders, waarop nieuwsgierigen geklommen waren. Vele vrouwen en kinderen werden onpasselijk in het gedrang, en 't is bijna onbegrijpelijk dat geen erger ongelukken ge beurd zijn. Te Roubaix is zekere Arthur Pol- vèche, vau Haubourdiu, 38 jaar oud, aangekomendie iu 1894 te voet eene bedevaart naar Jerusalem onderno men heeft. Hij vertrok op 7 Februari 1894 uit Rijsel en volgde den weg der kruisvaarders laugs België, Duitsch- land, Oostenrijk, Hongarië, Servië, Bulgarië en Turkijë, en kwam op 16 October te Konstautinopel aan, na gemiddeld 40 kilometers per dag afgelegd te hebben. Hij vroeg brood en onderkomen aan de god vruchtige personen en kwam gelukkig alle hinder palen te boven. In het gebergte van Taurus werd hij door Ara ben aangevallen en uitgeplunderd te Sivas werd hij geherbergd door de Jesuieten. In Armenië woonde hij eene moorderij van kristenen bij en verdedigde Pater Salvator hij bekwam zelf eenen sabelhouw op de kin. Op 20 Maart 1895 kwam hij te Jerusalem aan waar hij tien dagen bleef. Na Bethlehem en eenige andere H. plaatsen bezocht te hebben, keerde hij naar Europa weer, bezocht in November 1896 het graf van den H. Jacobus te Compostella en vervolgens verscheidene andere beroemde bedevaartplaatsen in Frankrijk en Bel gië, zooals Lourdes, La Salette, St-Anne d'Auray, Bon-Secours, enz. In Januari laatstleden was hij te Romen en werd er door den Paus ontvangen. Hij bezocht nog Loretta en Paduwa eu deed ten slotte eene bedevaart naar St-IIubert, in de Ar dennen. Hij toont zich uiterst tevreden over zijne reis, en zegt dat hij zijn leven wil doorbrengen in Bedevaarten, tot zijne krachten zullen uitgeput zijn. Binnen veertien dagen zal hij opnieuw naar het II. Land vertrekken. Polvèche was vroeger ziekendiener in het gasthuis van Haubourdin, en 'tis toen in 1894 de zusters daar uit gedreven werden, dat hij, als protestatie, zijnen dienst ver liet en bedevaarder werd. Italië. Hatelijke vervolging. De Italiaan- sche regeering heeft te Milanen Mgr Gothard Scot- ten doen aanhouden die verscheidene bedevaarten naar Rome heeft ingericht en portretten van Z. H. Leo XIII heeft doen drukken met opschriften ten gunste van het tijdelijk gezag van den Paus; dat zijn de eenige misdaden die men den eerbiedweer- digen prelaat kan ten laste leggen. Mam. Afgezet. Koning Chulalong- korn heeft, bij zijnen terugkeer uit Europa, ee nen zijner ministers, waarover hij ontevreden was, afgezet. In Siam komt zulk een ambtenaar er echter niet zoo goed af als bij ons. In Europa krijgt hij een pensioen. De koning van Siam heeft hem echter ontzet van al zijne waardigheden en orden hij beval dat zijn baard moest worden afgeschoren en veroordeelde hem om, tot aan zijne dood toe, het strooi te verver- schen in de stallen der heilige olifanten. Spiegels was dentist en Lui- beken had pijn in zijn tand- vleesch. Luibeechts. Dokter, trek mij als 't u blieft dien tand uit, de pijn is onuitstaanbaar. Spiegels. Wacht, ik zal u even in slaap maken, dan voelt ge de pijn niet. Luibeken haalt zijn porte- monnaie voor den dag. Spiegels. Gij behoeft niet vooruit te betalen. Luibeechts. Neen, maar als ge mij in slaap brengt, moet ik eerst zien wat ik in mijnen porte- mounaie heb. Halt saë voe Zoiitfrifjetml. Zondag anstaande zal de apotheek open blijven van M. Beanjean. III. .lovrpli Eemiin, zoon van M. Eeman, lid der Bestendige Deputatie, en student in de hoogeschool van Leuven, heeft het eerste examen van Doctoraat in de Rechten met de grootste on derscheiding afgelegd. Hij bekwam reeds in do drij vorige exaams dezelfde schitterende onder scheiding. Onze beste gelukwenschen aan den uitmuntenden student Overlijden. Te Gent is, na een paar dagen ziekte, in den Heer ontslapen M. Karei Miry, in den ouderdom van 58 jaren. Hij was leeraar aan onze stedelijke teckenschool en werd een zeer ver dienstelijk kunstenaar genoemd. R. I. P. Huwelijk. Verleden woensdag werd het hu welijk ingezegend van M. K. Van Balen, Voorzit ter van den Katholieken Trompettersclub, met Juf vrouw Maria Minot. Wij wenschen het jong paar alle geluk en voorspoed. He IweiiiHzonen. Zaterdag, 23 Juli aan staande, om 8 1/2 uren 's avonds, algemeene ver gadering, bij M. Gustaaf De Clercq, In de Zwem komSaskaai. Dagorde 1. Aanvaarding van nieuwe leden 2. Retributie. Het Iweinsfeest zal zonder uitstel plaats hebben Zondag 14 Oogst toekomende. Schip aan 't zinken, Het schip l'Hiron- delle, patroon Alouis Goris van Grimbergen, in den Dender gemeerd, heeft lek gekregen het water werd er uitgepompt door pompiers, vaart werkers en geburen. De schade is gering. Pstrlnil' - Het gevr. nr der Volksstem werd ons gezonden door P. Van der Geenst, Ivortrijk De Gheest Nieuwerkerken Wed. Louis Blommaert, Nederbrakel 't Klooster van Haaltert Wed. F. Van Nuffel, Pamel en Fr. Paeleman, Idegem allen hebben recht op het boek men mag het op ons bureel komen halen, of 15 centiemen opsturen voor verzendingskosten. Kozijn Jozef, niets gewaar geworden. Audax, te laat, te laatWoensdag om 3 1/2 u.l Bij ncn hi'iluiarcliaud. Mijnheer, ik zou gaarne nen nieuwen bril hebben. Goed, mijn vriend welk nummer Dat zou ik niet juist kunnen zeggen 't is voor den kakstoel van mijn kleintje. Bezoeker. O welke schoone plant Madame. Niet waar, mijnheer? Zij behoort tot de familie der Begonias. Het dochtertje. Wel neen, mamaken, zij behoort toe aan den apotheker, die ze ons voor dezen avond geleend heeft. Spreker tot eenen toehoorder Verveelt gij u? IK Neen, maar gij verveelt mij. Petrus VAN NUFFEL ödjoonc £ruö meer dan 100 verschil lende soorten. LAGE PIUJZEN ZnirciT et» tilnre uitvoering In 2 uren geleverd Men gelast zich met het opstellen Boodbecldekcu* met portret. Geen gruis, zuivere qrove galjetten. PATRONAGE VAN DEN H. JOZEF. op Zondag 24 Juli 1S98, om 4 uren namiddag, op den koor der Patronage, met de welwillende medehulp der Fanfaren. IZ)E2-OC3-IF2,A.JVENzIA. 1. Optrede der Turners, gangen, zwenken en opstellen. 2. Algemeene gezameutlijke vrije oefeningen, met begeleiding van fanfaren. 3. Methodische werkingen op dubbele barren door volwassenen. 4. Gezamentlijke vrije oefeningen met begelei dingvan fanfaren, door de leerlingen. 5. Gezamentlijke methodische Riugoefeningen, door volwassenen. 6. Reeks Pyramiden, door de leerlingen. 1. Gezamentlijk toesteloefeningen, afgewisseld door gangen en standen, door volwassenen. 2. Oefeningen op dubbele barren, door leerlin gen. 3. Eenige lessen van Franschen Bocx, door de leerlingen. 4. Methodische werkingen op het Rek, door vol wassenen. 5. Gezamentlijke oefeningen mot den Reep, met begeleiding vau zang eu fanfaren, door leerlingen. 6. Slotloop. Pyramide. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehoudene 2,00 eerste 1,00 tweede 0,50. Namens het Bestuur De Eerevoorzittcr, GMOYERSOEN. De Secretaris, [)e Voorzitter, H. MERTENS. H. MERCOEN. Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk 1323. Huwelijken. D. Franken, marmerh. metL. Backaert, z.b.— J. Smet, tapissier, met A. Raets, strijkster. F. Cardon, twijnder, met E. Frank, twijuster. E. Troch, landbouwer, met M. Do Neef, dagloonster. F. Meersman, wovcr, met M. De Troch, twijn- ster. Overlijdens. C. Van Mossovelde, weduwenaar, D'llooge, z.b. 88 j. Leopoldstr. L. Lippens, rondleurder, 51 j. Ivleiueu Bollcweg. F. Guns, man Do Boeck, metser, 48 j. Moorselbaan. P. Wauters, man De Leeuw, landbouwer, 62 j. Oude Dendermond- schensteenweg. M. Uyttenhove, weduwe Van der Heyden, z.b. 78 j. Nazarethstr. A. Duro- cher, weduwe Van den Berge, z. b. 84 j. Zout- straatpoort. 4 kinderen onder de 7 jaren. DRUKKERIJ van AALST KAPELLESTRAAT (cliché photo-tipygravure) O— STAD AALST. EERSTE DEEL TWEEDE DEEL

De Volksstem | 1898 | | pagina 3