OORLOG. GROOTMOEDER. I KSs Rampen, Misdaden Ongelukken. Nieuws over den schrijft ia zijn gazet dat hij nu in allo kiezingen vorliest, en da't volk meer en meer tegen hem i.c, maai als de menschen met hem niet en willen meedoen, dat hij de kasseien uit den grond za! doen opvliegen tegen de katholieken. Dikzak. Ai, ai, ai, ai, ai, ai Zwikzwak. En daarmee, g'en moet er niet in verschieten, als g'op straat komt, iedereen loopt nu met neu paraplu, goed weer of slecht weer. en in plaats van hem omhoog t'heffen boven 't hoofd, l ouden z'hem nu omloog vóór hun voeten, tegen t opspringeu van de kasseisteenen. Dikzak. Als 't alzoo is en 'k ware burge meester, ik liet ook plancher leggen. Zwikzwak. Ons fleer alleen weet wat er ons nog zal overkomen. Dikzak. Een schoon affaire ondertusschen voor de parcplumarchauds, want 'k ben zeker dat do paraplus daar toch wel moeten van weten Zwikzwak. Ge kunt dat wel peinzen. DikzAk.Alia, luister ne keer, snij mij neu boterham, da'k naar huis ga 'k en betrouw mij dut hier niet langer. ZwikzwAk. Goed. g'Hobt het toch nog een beetje getroffen 't is just nieuwbakken brood, en n et da betjen hesp, allé, schuif hij 'k zal u swij- lens nen pareplu halen dagge nie en moet verlegen zijn, en 'Ic zal er in 't kort eens omkomen. Borgcrtiout. In eene her berg der ïurnhoutsche baan te Dorgerhout, kwam zondag zekere V... binnen om ruzie te maken. De baas wist met den lastverkoo- per geenen raad en verzocht de policie, hem tot reden te bren gen. Na eene eerste vermaning keerde hij terug en toen de policie hem voorde tweede maal waarschuwde, werd hij boos en begon den boel in stukken te slaan. Dat ging wat te ver. De policie stak hem nu in de doos en ontnam hem, omdat hij zoo'n helsch leven maakte en zoo gewel dig stampte, zijne schoenen. Korts nadien meende men dat hij, het lawijd maken beu, in slaap was gevallen. Doch maandag morgeud vond men hem in den amigo verhangen, bij middel van reepels, die hij van zijn hemdslip had gesleurd. De eerste reepel was gebroken de tweede was sterk genoeg, maar toch lag er nog een derde gereed, voor het geval de tweede ook moest breken. Ilulstc. Verleden week meldden wij dat al hier een ongeluk gebeurd was. Ziehier wat er ei genlijk voorgevallen is Woensdag namiddag be merkte A. E. dat er iets van den kriekenboom van zijnen gebuur Deboutte vielhij hoorde op het zelfde oogenblik een gehuil. Deukende dat het een jongen was die van den boom viel, liep hij in aller- haast Victor K..., barbier, halen, die met nog eenige audere geburen ter plaats snelde. Naderbij komende zag men dat een strooi pop van den boom op een houd gevallen was, die zich daar juist bevond, vandaar het gehuil. Zinuik. Twee smedersgasteu van Schaer- beek waren naar Blanc-Misseron werk gaan zoe ken. In de statie Zinnik vonden zij een pak obliga ties en akties, ter waarde van 60,000 fr. De eerlij ke werklieden haastten zich de vondst aan den eigenaar, een wisselagent van Charleroi, terug te bezorgen. Poiit-a-CellcA. Onlangs werd uit de Lede, te Gent, het lijk van een man opgevischt. In het bezit van den drenkeling vond men twee zakdoe ken, geteekeud A. II. Eene vrouw van Pont-a-Cel- les dacht in de persoonsbeschrijving van den dren keling deze van haren man te herkennen. Het lijk werd op de kosten van Mad. A. H... begraven. Over eenige dagen vernam de weduwe dat haar man frisch en gezond is en in Frankrijk verblijft waar hij als veekoopman een klein fortuintje aan 't vergaren is Brussel. Een inwoner van den Lauriergang zekere 11., kwam dinsdag morgeud op het policie- Waarom dat? murmelt de weduwe, ik ben zeker, dat het hem plezier tal doen. En daar Boinville verwonderd de twee vrouwen bekijkt, komt de grootmoeder tot hem Mijnheer, begint ze, ge zijtal reeds veel te goed geweest voor ons, doch zoo het niet te veel was, zou ik u nog eene gunst willen vragen... Hot is al laten avond en gij moet nog een goed eind wegs afleggen, alvorens te huis te zijn... Gij zoudt ons zeer gelukkig maken, zoo gij van de Vlaai die ik bereid heb, wildot proeven... Nietwaar, Lotje, kind lief Ja, grootmoeder, maar het en zal Mijnheer niet smaken, en ten andere men verwacht hem voorzeker te huis. Neen, niemand wacht me, antwoordt Boin ville, aan de afspanning denkende, waar hij ge woonlijk alleen en droef het middagmaal neemt, ik ben vrij, maar.... Hij aarzelt nog, terwijl hij de lachende oogen en blozende wangen van Lotje bezietmaar dan eensklaps, roept hij, roet eene vreugde, waaraan hij sedert lang niet meer gewoon was Hewel, ik neem volgaarne aan bureel der derde afdeeling vragen dat men hem oogenblikkelijk bij den koning zou brengen. Ik beu, zegde hij, de gouverneur van Cougo en Leo pold II heeft mij per depeche laten weten dat ik aanstonds naar Congo moest vertrekken om een opstand van negers te onderdrukken. Men voer- de, na geneeskundig onderzoek, deu zonderlingen gouverneur naar de zinueloozeuafdeeling van het St-Jansgasthuis. Waver. Een wonder. Bij den landbou wer V. d. B. is een wouderschaap geboreu. Hot beest heeft twee hoofden, zes pooten en een staart. Het dier is uiterst goed gezond. Dat is iets voor foorgangers. Onvoorzichtig. Eene jonge vrouw beging de ouvoorzichtigheid eene beziëntaart gansch warm op te eten. Een hevige ongesteldheid ontstond met gevolg dat de ongelukkige huisvrouw weldra den geest gaf onder het lijden der hevigste pijnen. Opgepast, huismoeders Biiiaiit. Het is nu tegenwoordig eene ge woonte geworden, wanneer een dierentemmer op de kermissen komt, dat rustige burgers zich laten overhalen om een bezoek re brengen aan den tem mer te midden zijner wilde gasten. Dat dit spel vroeg of laat eens slecht moest eindigen dat kon niet missen welnu te Dinant is het geval ge weest. Een beenhouwer had een wedding aangegaan een kaartje te spelen in het hok dor wreede bees ten maar nauwelijks was onze stoutmoedige wed der binnengetreden of een der beesten legde hem vriendelijk zijnen klauw op den schouder en haal de er een stuk vleesch uit. Onze beenhouwer, had zoo het schijnt, niet veel lust meer, om voort te kaarten. Dat men eens maatregelen neme om die gevaarlijke spelen te verbieden Zich door een wild dier laten opvreten, is dat geen zelfmoord? Ui'uMHi'l. Vrijdag avond wedde in eene her berg der Hoogstraat, een dronken werkman dat hij kopjes van stekskens zou inslikken. Op de tafel stond een pot met solferstekskens de dronkaard zwolg al den fosfoor in. Geen enkel der verbrui kers belette de uitzinnige daad. Het vergif begon snel te werken en de dwazerik, ten prooi aan de schnkkelijkste pijnen, moest naar 't Sint-Pieters gasthuis overgebracht worden. Zijn toestand is zeer erg. Op 2 Juli laatstleden had zekere Juffer M... uit jaloorschheid, twist gehad met haren verloofde, Joseph J... wonende in de Priemstraat, te Brussel, 's Avonds wachtte zij hem af op den hoek der Bo gaardestraat, en wierp hem den iuhoud eenor kom vitriool naar het gelaatde jongeling werd slechts aan den schouder licht verbrand. Vrijdag verscheen het meisje voor de rechtbank, en op hare belofte van voortaan don jongeling ge rust te laten, werd zij slechts voorwaardelijk tot 1 maand gevangenis veroordeeld. oensdag morgend, rond 5 ure, kwamen twee gendarmen in een winkeltje van deStoof- straat om zekeren Joseph R.., klerk, aan te hou den, die eene reeks boeten, tot een bedrag van on geveer 100 fr. te betalen had om de oefeningen van de burgerwacht niet bijgewoond te hebben. De weerspannige garde-civiek dien de twee pan doers opzochten is sinds eene maand dood De verschijning van de twee gewapende gendarmen zette gansch de Stoofstraat overhoop men sprak van niet minder dan van de aanhouding van een grooten booswicht. Vervier». Voor 40 centiemen. Zekere D..., van Dison, had zich door den ontvanger laten manen en als hij, ging betalen, moest hij 40 centiemen voor kosten betalen. Hij schoot in gramschap, verweet den ontvanger voor schelm en dief, bracht hem cenen stokslag toe op het hoofd, en wierp dan de 40 centiemen op den grond uitroepende Daar, ge kunt daar 'nen druppel meè drinken De ontvanger diende natuurlijk eene klacht in en D..., is verwezen tot eene maand en 100 fr. voor slagen, en tot 8 dagen en 26 fr. daarenbo ven tot 250 fr. schadeloosstelling. Dat zijn 40 cen tiemen die op verschrikkelijk grooten iutrest uit gestaan hebben Geul. jfi Eene daad van ggigll ontheiliging in BBIS den aard van deze die on- i langs te Ber- I genkruis JBSllfgEB'IKgSy4 plaats had, is ti:. - J Zondag nacht alhier ge-,7j pleegd, op den •- - v Zie, dat heet ik gesproken zegt de oude vrouw, heel vreugdig... Lotje, wat heb ik u niet gezegd?... Zet spoedig een bord bij, haal dan de wijn, terwijl ik ga kijken of de vlaai nog niet ge noeg en is... Lotje, snel als een hazewind, heeft de groote kast geopend zij neemt al wat noodig is tot het avondmaalrood gestreept tafellaken, servetten, tellooreu, en in eenen oogwenk is de tafel gedekt. Dan ontsteekt het jonge meisje een olielampje en daalt in den kelder, terwijl de weduwe, bij het vuur gezeten, langzaam kastanjes opensnijdt en op de stoofplaat legt. Niet waar, Mijnheer, de kleine is vlug en vreugdig zegt ze weer tot den bestuurder.... Dat is mijn troost... Als de grasmusch op het oude dak, zoo vervroolijkt de kleine mijne oude dagen... En de kastanjes, die nog in haren voorschoot lig gen, schuddend, herneemt ze Het zal een ma ger maaltje zijn, maar zie, het is u uit ganscher harte gegund, en ten andere dat zal u de geboorte grond doen herdenken, nietwaar, mijnheer Lotje is terug, rood en een weinig buiten adem; de goede vrouw brengt de rookende schotel op, en men zet zich aan tafel. Tusschen deze zeventigjarige vrouw, die, on danks al hare ongelukken, toch gelukkig is, en dat jonge meisje, dat lachend en onbekommerd de toe komst iuziet, in dit midden, dat hem geheel van het verleden spreek, gevoelt Huibrecht Boinville Christus aan de kolom, die tegen de kerk van Ste-Elisa- beth alhier ge rugsteund staat. De flu- weelen mantel die dit heel bedekt is met petrol begoten geweest en men heeft er het vuur aangestoken. Men vraagt zich af welke afschuwelijke besmetting van godde loosheid er sinds eeuigen tijd bij de lafhartige II bcralcai heerscht Maandag morgend zijn talrijke geloovigen aan de kapel gaan bidden van het Rcce Homo, dat slechts sinds eenige maanden is verplaatst gewor den. St-Niklaas. Zondag met het festival te Vraceno, waar 30 muziekmaatschappijen aan deel namen, was er een buitengewonen toeloop van volk, alle publieke wegeu werden door eene groote massa menschen bewandeld. Dit was het geval tusschen de gemeente en de oude afspanning Het Hospitaal. De tram van Kieldrecht naar St-Niklaas kwam aldaar aan. Een knaapje van 3 jaar liep een tramweg op de moeder die het zag liep het achterna om het te redden doch, te laat, het kind werd door een der wielen eenen voet afgesneden en aan den anderen voet de teenen. De moeder was bijna zelf veronge lukt door haar kind te willen bevrijden. Het knaapje werd in eenen zeer bedenkelijken staat opgenomen en door eenen geneesheer ver zorgd. Korts nadien is het overleden. Etterbeek. Eene oude jufvrouw van den Siut-Pieterssteenweg is het slachtoffer van eenige bedriegers geworden, die haar eene som van 23,000 frank afgetruggeld hebben. Over veertien dagen zat de Jufvrouw in Ter Kamerenbosch op eene bank. Een heer en eene dame kwamen nevens haar zitten en een gesprek werd aangeknoopt. Op zeker oogenblik kwam een oude heer, de damen groeten en den heer de hand drukken. De nieuw- gekomene vertelde eene roerende geschiedenis van een vreemd kind, een hinderpaal tusschen een huwelijk, en wist dc- oude jufvrouw van Etterbeek, zoo te ontroeren dat zij besloot het kind op te ne men. De twee heeren kwamen over eenige dagen de jufvrouw bezoeken en brachten een kasje, zooge zegd inhoudende 20,000 fr. Dit kistje moest door de medelijdende vrouw in bewaring gehouden wor den, terwijl men het kind naar Parijs zou gaan halen. Gij zult, zegde een der bezoekers, als waar borg uwe obligaties bij deze 20,000 Ir. steken ik zal het kofferken sluiten en deu sluitel bewaren. Zoo gezegd zoo gedaau. De twee deugnieten wisten behendig het kasje door een ander te vervangen en vertrokken. Zondag werd de jufvrouw gewaar dat zij met deugnieten te doen had. De policie werd verwit- rigd en op bevel van den kommissaris werd het kofferken geopend het bevatte zout 1 Laeken. Zondag avond is eene oude dame uit de Maria-Christiuastraat plotseling zinneloos geworden. Zij kleedde zich schier geheel uit en nam een eemer en een bessem om de straat te kuischeu. Straatjongens plaagden de sukkel, die met deu bessem op de deugnieten begon te slaan. Men heeft de arme vrouw maandag morgend naar een zinneloozeuhuis overgebracht. Boom. M. Van Caeneghem, de welgekende zich tot vreugde gestemd en met smaak eet hij van de spijzen. Zachtjes verlaat hem de koelheid en hij spreekt meer gemeenzaam hij vermaakt zich om den kinderlijken lach der kleine, en de aardi ge spreuken der oude boeien zijne aandacht. Van tijd tot tijd gaat de vrouw in de keuken, om haar baksel n op te letten. Eindelijk verschijnt ze, de lach der tevredenheid op het gelaat, eene verlakte schotel in de hand. Golvende bruine en goudgele dampen stijgen van de vlaai op en als een geur van oranje verspreidt zich in de kamer. Dan de kas- tanjes, op do stoofplaat gekast, krakend in hunne zwarte, gespleten schelp. De oude gaat lachend tot de kast en haalt er eene witte flesch uit, gevuld met eenen lichtgelen drank, een mengsel van ge- never en witte wijn en dat veel in het gebergte wordt gedronken.... Nu dat het avondmaal is afgeloopen, en terwijl Lotje de tafel af dient, neemt de grootmoeder hare breikous en plaatst zich bij de kachelwel babbelt ze nog eene poos over het Lorreinsche, doch wel dra onder den zachten invloed der warmte en van den drank, valt ze in eenen weldoenden slaap. Lotje heeft de lamp in het midden der tafel ge plaatsten het meisje, blij en uitgelaten, her neemt met Huibrecht het gesprek, dat de oude zoo even heeft gestaakt. Zij alleen praat, terwijl Boinville met welgevallen luistert. Zij heeft ook hare jeugd in het Argonsche ge sleten, bij eene oude tante en zij herinnert aan foorkramer, staat hier op de St-Anuakermis. Don- derdag avond rond 8 a 9 ure ging een zijner knech ten zich nog wasschen en baden in den uitgebak ken potaardeput der steenbakkerij van M. Ver meulen. De jongeling verdween in dien 4 meters diepen put en kwam niet meer boven. Zijn lijk is vrijdag morgeud opgevischt. De ongelukkige was 18 jaar oud. lIougaer«lc. Schrikkelijk drama. Ziehier eenige nadere bijzonderheden over hot schrikke lijk drama dat te Hoxem hij Hougaerde is voorge vallen. Philips Martin was half zinneloos en heeft reeds in t zinuelooshuis gezeten. Hij woonde nu bij ziju broeder waar hij een frank daags betaalde. Dins dag morgend was hij naar de markt geweest te Thienen, en was rond den middag naar huis geko men. Na den noen was hij met zijn schoonzuster naar het veld gegaan om beeten te kuischen. Rond 7 ure 's avonds kwam hij naar huis en zijn broeder vroeg hem waar zijne vrouw bleef? Ze ligt daar ginder dood in het veld, was het antwoord van den zinueiooze. Ik heb ze met den beetenkrabber dood geslagen. Van den eersten keer was ze niet dood, ik had mij in het graan ver steken en ik heb van daar gezien dat zij zich nog wat verroerde, ik heb er wederom beginnen op te slaan. Ze vertrok zich nog en ik heb er nog op ge slagen en dan is ze stil blijven liggen. Men liep aanstonds zien, en waarlijk, de arme vrouw lag daar met het hoofd geheel en gansch van een gekaptde hersens en stukken vleesch lagen in het ronde I Aanstonds heeft men de gendarmen van Thienen verwittigd, en 's morgens rond 4 uren, na een kort onderzoek, heeft men den moordenaar in de gevangenis van Thienen opgesloten. Wat is er voorgevallen op het veld tusschen den moordenaar en het slachtoffer, of wat is er gezegd geweest Hier verhaalt men dat de zinnelooze zich schrikkelijk kon kwaad maken als men hem zot durfde heeten. Is dat woord misschien gezegd ge weest door het slachtoffer Oostende. Een zestigjarige dame, wonende in Westfalen, en tijdelijk met hare twee dochters te Oostende verblijvende, werd dinsdag namiddag, terwijl zij in den tram zat, door eene geraaktheid getroffen. De dame deed een uitstapje naar Mid- delkerke. Dc ongelukkige werd in eene naburige apotheek gebracht en door twee geneesheeren ver zorgd. Allo pogingen bleven vruchteloos de dame gaf eenige oogenblikkeu later den geest. Het lijk werd naar de doodskamer van het gasthuis overge bracht. Schaarbeek. Dood van de honderdjarige. Mad. Anna Lion, weduwe Gilliard, geboren te Ju- may (Frankrijk), den 4 Juli 1795, die bij haren schoonzoon, M. Cocriamont, apotheker, Quinaux- straat, 59, woonde, is na eene kortstondige ziekte overleden. De begrafenis heeft woensdag plaats gehad. I»c Npanjaards verloren. Santiago is aan do Amerikanen overgeleverd ge weest. Ziehier hoe dit geschiedde De Spaansche generaal Toral, vergezeld van zijnen staf en een honderdtal soldaten, is de stad uitgeredenhij werd afgewacht door generaal Shafter en de audere amerikaansche bevelhebbers, vergezeld van de ruiterij. Langs weerskanten schalden de bazuinen. De amerikaansche troepen hadden post gevat voor de verschansingen. Generaal Toral heeft zijnen degen overhandigd aan generaal Shafter, die hem aanstonds het wa pen heeft weergegeven. Generaal Shafter en zijn geleide, vergezeld van generaal Toral, zijn dan Santiago binnengereden om officieel bezit te ne men van de stad. Op klokslag twaalf ure werd de amerikaansche vlag op het paleis van den gouver neur geheschen, terwijl de amerikaansche troepen op de groote markt de wapens presenteerden en een salvo van 21 kanonschoten gelost werd. Boinville tot in zijne kleinste bijzonderheden de liggingen der streek en verhaalt hem de wederva- righeden harer prilste kindsheid. Daar het zeer warm in de kamer is, opent Lotje eene halve vens ter, en aanstonds dringt eene zoete frischheid ge mengd met de boschachtige geuren van den tuin, het vertrek binnen. In de verte klept een klokje om de kloosterlingen tot het gebed te roepen. Huibrecht Boinville wordt ook droomerig ge stemd. De Lorreinsche drank en de heldere oogen van het jonge meisje doen voor zijnen geest de woudige landschappen van de kleine geboortestad oprijzen. Het schijnt hem, dat hij wel tien jaren jonger is geworden en dat hij weer aan tafel is in een boertig huisje van de provincie. Deze wind, die ruischt tusschen de bladeren der boomen, is het gesuis der struikgewassen van het Argonsche het klokje, dat zoo eenzaam klept, is dit van het parochiekerkje, de menschen den feestdag van St- Niklaas aankondigend... Zijne jeugd, sedert zoove le jaren onder de bestuurlijke papieren van zijn bureel begraven, herleeft in zijnen geest met hare kommerlooze spelen en vermaken. En dan komen nog de lachende oogen van dat meisje hem betoo- veren, en zijn slapend hart ontwaakt en een aan genaam tik-tak klopt in zijnen boezem... Eensklaps schiet de oude dame op, en hakkelt nauw hoorbaar eenige woorden van verschooning. ft Vervolgt.) Verboden over te nemen. iV' te* Af

De Volksstem | 1898 | | pagina 2