0RUXELLES T1I0LLEMI1EEL Stadsnieuws. COUVERTS m GHRIST0FLE m pfjJB POLLAEIIDE.- Kerkelijk Nieuws. UIT NEDERBRAKEE. LU1BKEC11TS. Eene werkvrouw, Huis van Leuze, Gasfabriek van Aalst Handel in lloiiillckolcn B&iirgcrUjjkc AalsJ. Voorwaarden der overgave van Santiago. Dc Amerikanen zullen de Spaauscke troepen 111 Spanie vervoeren, de officiers hunne wapenen be houden. De Spaansche commandant mag de ar chieven medenemen. De vrijwilligers zullen op Cu ba mogen blijven de Spanjaards zouden de oor- loesecr hebben, maar hunne wapens afgeven, doch de Amerikaansche commissarissen zullen aan hun gouvernement vragen dat de Spanjaards in Spanje mogen terugkeereu met hunne wapens, die zij met zooveel heldhaftigheid gebruikten. Het aantal Spanjaards wordt op 24,000 geschat. Hoc liet zit te Santiago Santiago bevindt zich in drocvigen toestand de meeste huizen werden geplunderd de levensmid delen zijn zeldzaam, de spaansche soldaten zijn als levende geraamten. Generaal Shafter meldt in de stad een doolhof van loopgraven en verdedigingswerken te hebben aangetroffen, zoo gebouwd dat, indien de Span jaards hadden gevochten gelijk op den eersten dag, de Amerikanen wel 5000 mau zouden verloren heb ben alvorens er zich meester van te maken. 17 000 geweren en 000,000 kardoezen werden den Amerikanen overgeleverd, alsook talrijke ka nons. In de haven der stad trof men zes koopvaar schepen en eene kleine spaansche kanonneerboot aan die werden buit gemaakt. Daarna nam men de torpedo's weg of deed men ze springen. Zieken en gekwetsten werden verzorgd. De oor logschepen zullen slechts binnen eeuige dagen in de baai dringen. Verscheidene hunner bereiden zich voor den tocht naar Porto-Rico, om dit in te nemen. De Amerikanen licbben «pel niet de opstandelingen. He toestand is zeer gespannen op Cuba tusschen de opstandelingen en de Amerikaansche officiers en soldaten. Hunne oudehandelingen schijnen zelfs vijandig, vooral omdat generaal Shafter de opstandelingen verbood in de stad Santiago te ko men, welke zij meenden te plunderen zooals Bai- guiri en Siboney. Het zal hun slechts worden toegelaten wanneer al de Spanjaards Santiago zullen hebben verlaten. Men denkt dat er botsingen zouden kunnen ont staan tusschen Amerikanen en opstandelingen. Het aantal spaansche krijgsgevangenen beloopt 22,780. Admiraal Cervera lu dc Vercciilgdc- Mtaten. Admiraal Cervera kwam te Annapolis (Amerika) aan met zijnen onderbevelhebber en 48 officiers en werd met krijgseer ontvangen. Hij was vergezeld van zijn zoon, werd naar de woning geleid te zijner beschikking gesteld. Ilij is teenemaal vrij te gaan waar hij wil. Al de andere officiers gaven hun woord onzijdig te blijven, behalve kapitein Eulate die verklaarde dat dit benedeu zijne waardigheid was, daar zijne broeders vochten. He dagbladschrijvers zonden aan Admiraal Cer vera een tuil roode en gele bloemen, met een lint dragend dit opschriftu Aan admiraal Cervera, van wege de drukpers. Een hulde aan denheld- haftigen moed, bewonderd door al de naties. Ruzie en vechtpartijen. M. Scovel, bijzondere briefwisselaar van den World, was op het dak van het paleis van Santiago geklommen om de Amerikaansche vlag zien op te trekken. Hij werd op bevel van generaal Shafter van het dak weggejaagd. M. Scovel ging bij den generaal klagen en daar hij een spottend antwoord bekwam sloeg hij den generaal in het gelaat. Het schijnt dat een nieuw geschil ontstaan is tusschen generaal Shafter en admiraal Sampson betrekkelijk de schepen na de overgave van Santi ago ia de haven gevonden. Admiraal Sampson wil de die schepen in bezit laten nemen door zijne manschapper, doch generaal Shafter verzette er zich tegen, onder voorwendsel dat het aan hem was dat de stad zich had overgegeven. Do strijd was zeer hevig en er wordt zelfs beweerd dat de twee bevelhebbers handgemeen geworden zijn. Krijgsgevangenen. 40 officiers, 2 geneesheeren en 2 aalmoezeniers zijn krijgsgevangen te Portsmouth. 45 gewonden liggen in het hospitaal te Norfolk. Eene verklaring van maarschalk Rlanco. Aan de New-York Herald wordt uit Havana ge seind dat maarschalk Blanco in een intervieuw verklaarde, niet gunstig te zijn gestemd voor eeni- ge poging tot vrede. Hij betreurde het, dat hij niet jong meer was om zijn gansche leven en al zijne krachten te geven in den strijd tegen eene natie wier eenige drijfveer was geweestde benadeeling en de belastering van zijn bemind vaderland. Kond Mauliago is het niet gedaan. Generaal Preja, die te Guantanamo het bevel voert, weigert begrepen te worden in de overgave van Santiago. Volgens de Spaansche krijgswet mag een bevelhebber zich met zijne troepen overgeven, maar hij mag zijn voorbeeld niet doen volgen door officiers die het bevel over verwijderde plaatsen voeren, zelfs wanneer dezen onder zijn bevel staan. Bijgevolg moeten in de overgave van Santiago slechts 7000 officieren en soldaten begrepen wor den, die deze stad verdedigden. He opstandelingen zijn kwaad. Men verzekert dat Calixto Garcia, aanleider der opstandelingen van Santiago, deze stad verlaten heeft om met den hoofdman Maximo Gomez te on derhandelen, die, zooals gekend is, zeer slecht ge stemd is jegens de amerikanen. Het zou wel kun nen dat hij tracht eene overeenkomst met her i te te sluiten om de Spanjaards te helpen voo; aa i aan den ameri'caanschen inval te weerstaan. Ge neraal Shafter heeft aan de cubanen verweten dat zij geene de minste edelmoedigheid bezitten en lui aards zijn zij zouden zelfs geweigerd hebben de amerikaansche gekwetsten op de slagvelden te helpen. De Daily Mail zegt dat men van nu af reeds eene botsing voorziet tusschen de cubanen en de ameri kanen voor het einde van deu oorlog. Toral op zijn gemak niet. Maarschalk Blanco seint naar Madrid dat hij noch rechtstreeks noch onrechtstreeks de overgave van Santiago toegelaten heeft. Generaal Toral, die de stad overgegeven heeft, zal geoordeeld worden met al de strengheid der krijgswetten. De toestand. Er is nog geene spraak van vrede zouden de Spanjaards wei hopen de opstandelingen handge meen te zien worden met de Amerikanen? Deze laatsten zouden het waarachtig niet gestolen heb ben, zij die eigen mannen zoolang tegen de Span jaards opgehitst eu geholpen hebben. Verleden donder dag, met den elven van den noen, werden de inwoonders van Pol- laerde en de omstreken in opschudding gebracht door een geweldig allarmgeklip. Iedereen liep buiten en die op het veld waren staken het hoofd in de lucht. Zij zagen verschrikkelijke groote vlammen in de hoogte opstijgen. Zekere Wyn- daele, te huis gekomen van zijn werk uit de koolputten, lag te slapen toen hij gewekt werd door het geroep van het volk en door het lawijt der vlammen, die zijne woonst vernielden. Nau welijks was hij buitengesprongen als alles met helsch gedruisch instortte. De vrouw van het er aanhangende huis was op haar werk in het veld, zoodat er uit die tweewoonst, op eenen afstand van 3 A 4 minuten der kerk gelegen en op eenige oogenblikken gansch in asch gelegd, niets kon gered worden verken, konijnen, enz., alles bleef in het vuur. Oorzaak onbekend. Men meldt ons niet of de tweewoonst verzekerd is. Kerk der Arme Clareu Coletincn. Vollen Afllaat, toevoegelijk aan de Zielen des Va- gevuurs, van Christus zelf gegeven aan deu H. Va der Frauciscus, te verdienen den 2 Augustus, O L. Vr. ter Pingelen, gekend onder den naam van Portioncula. He Goddelijke diensten zullen geschieden als- volgt Beginnende met de eerste Vespers ten 2 u. 1 Augustus tot zonondergang van 2 Augustus het sermoen om 4 uren door deu E. II. Bonnet daar na het Lof. 2 Augustus. Om 6 uren, de eerste Mis, met uitstelling van het Allerheiligste Sacra^ ment des Autaars tot na het Lof om 8 uren de so- lemueele Mis 's namiddags, om 4 uren, het Lof met Te Deum. Priesterlijke Benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft tot onderpastoors be noemd te Aigem, M. Van Hemelryck, onder pastoor te Schoorissete Schoorisse, M. Van Vaerenberg, oud-coadjutor te Lemberge. Ifoorholr o 1200 Verjaring der dood van iHi CllH IVt;. deW.Berlinda. In de VII" eeuw is te Meerbeke-bij-Ninove geboren en ge storven de Heilige Berlinda, dochter van Ode- lard, luitenant van den koning Dagobert en van Nona, zuster van den heiligen Amandus, apostel der Vlaanderen. Den eeredienst tot deze heilige is in België zeer verspreid, vooral in het bisdom van Gent en in de grensgemeenten der bisdommen van Me' chelen en Doornijk, en wordt bijzonderlijk aan roepen als patrones van den landbouw. De verjaring van hare dood zal met grooten luister gevierd worden in hare geboorteplaats op donderdag 8 September aanstaande, dag der ge boorte van de H. Maagd. Z. E. den kardinaal-aartsbisschop van Meche len, Z. Ex. den nuncius van den Paus, evenals al de belgische bisschoppen, hebben op verzoek van Mgr Stillemans, bisschop van Gent, beloofd aan de indrukwekkende plechtigheden van dit heugelijk feest deel te nemen. Ter gelegenheid der opening van een nieuw post- en telegraaf bureel op den 4 Angus ty aanstaande, bereiden de inwoners dezer schoone gemeente zich deze nieuwe bekomene verbeteringen waardiglijk te vieren, dank aan den Heer Minister Van den Peereboom. Allen in den omtrek, wedijveren om ter meest te meer daar het een voorbeeldig postbediende is, de heer Louis Van der Oost, dewelke 32 ja ren goeden dienst heeft, van iedereen bemind, van arm en rijk, die komt postontvanger be noemd te worden. Men richt eenen stoet in, waar de omlig gende gemeenten, die van het nieuw bureel zul len bediend worden, deel aan nemen en diegene zullen doortrekken; de fanfaren van Herne, Gal- maerden en Vollezeele zullen aan het leest deel nemen, terwijl de harmonie van Thollembeek een prachtig Concert op het dorp zal geven. Eene ringsteking wordt gegeven en verschei dene andere volksspelen, waarvoor schoone prij zen uitgeloofd zijn. 's Avonds, om 9 uren, om de feesten te sluiten, zal er een prachtig vuurwerk aan de statie afgeschoten worden, in één woord, den 4 Augusty zal voor Thollembeek eenen schoonen dag wezen, waaraan iedereen zal deel nemen, aangezien eenieder er belang in stelt; en zoo moet het ook zijn. Een zeker dik en rond vent- je, dat zeer wel zou doen zijne Vlaamsche spraakleer eens na te zien, schrijft in de afwezig heid van zijnen mageren ka meraad de volgende zwans De liberalen volgen geene persoonlijke politiek Welnu Al de artikels die de liberalen vroeger schreven, bevatten enkel vuige persoonlijke aan vallen tegen de katholieken. Wat was het artikel dat een snotjongen over drij weken schreef in een vuilblek van Oudenaar de, dan eene aaneenschakeling van platte per soonlijkheden op iemand die ruim zoo treffelijk is als hij Wat is uw verward gekrabbel, 0 parlementaire roemknakker, die zoo geerne in de hooge politieke sfeeren zweeft Neem het ons niet kwalijk, maar een hoogvlie ger zijt gij nieten of gij de katholieken uitscheldt voor veelbeduidende en gewichtige mannen, dat boezemt ons zeer weinig belang in, want er zijn beleedigingen die, wanneer men in aanzien neemt den persoon die ze uitbraakt, tot eere strekken van dengene wien ze zijn toegebracht. Wij raden u aan, echter, wat minder raadsel achtig te spreken, dan zullen de belasterde perso nen zien wat hen te doen staat. Legt eens de hand op uw hoofd, Kundig bestuur, Pietje Snot en Cie, en ziet eens wie eronder staat 1! Wij bepalen ons vooralsnu bij die enkele be merkingen, maar luistert welWijken doen wij niet, voet bij stake En indien gij wilt zullen wij uwe consciëntie eens nader onderzoeken, om te zien of gij wel de mannen zijt die ongest raft eerlij ke lieden moogt boleedigen. Tot wederziens. Priem. Een liberaal schrijverke, dat 200 franken per jaar trekt als penneknecht van de zoogezegde li berale associatie, meent den hoogvogel afgescho ten te hebben met een uittreksel van de gemeen terekening mede te deelen. Dat hij eens het getal leerlingen naziet van de katholieke scholen en van de liberale, dan zal hij kunnen oordeelen welke verhouding er be staat tusschen de verdeeling der toelagen van het onderwijs. Wat de kritiek aangaat der toelagen, gegeven aan Armbestuur en Hospitaal, die is terzelfder- tijd dom en schandalig Dom, omdat de schrijver zou moeten weten dat de gemeente verplicht is het tekort van die openbare instellingen aan te vullen Schandalig, omdat degene die ondersteund worden door Armbestuur en Hospitaal arme lie den zijn Dat de liberalen voor het werkvolk en de ar me lieden nooit iets gedaan hebben, tenzij uit kiesbelang, dat wisten wij maar dat zij open lijk durven uitvallen tegen eenen onderstand, die gegeven wordt aan degene die door hunnen maatschappelijken toestand zelve er meest recht toe hebben, dat wisten wij nietmaar wij zullen het onthouden Hij beklaagt zich over zekere rekeningen en durft te verstaan geven dat zij niet juist zijn. Re keningen, die door de Bestendige Afvaardiging nagezien en goedgekeurd zijn. Rekeningen, die het liberaal gemeenteraadslid, M. Victal De Waele, niet wilde bezien, wanneer men ze voor hem schoof Wat zegt ge van zulke politiek En wat hebben de liberalen zooal gedaan om zooveel op hun hoofd te zetten Wat het liberalismus is, waar het naartoe gaat, dat zullen wij in volgende artikels eens grondig onderzoeken. Jan Aüdax. Cliarlatauia. 't Kundig Bestuur, hoewel hij door de mande gevallen is ter Kermis-Statie, heeft weeral doen schrijven: Eer aan mijl! Ja, zelfs ver acht dagen op voorhand geeft hij uit dat men van Floesberghe met do zakken vol roem zal terugkeereu Te dier gelegenheid verwachten wij ons aan een nieuwen lofzang, doch dit alles helpt niet, want het spreekwoord blijft altijd waar Eigen lof st Tc naaste weck een belangwekkende brief van M. Prosper Hoebeke, ons uit Congo gestuurd. Smartelijk ongeluk. Maandag achter noen gingen eenige jongelingen spelevaren op den Dender, in de richting van Erembodegem. De 2'r- jarige Jozef De Pauw nam van deze gelegenheid gebruik om een bad te nemen, doch hij verdween schielijk onder het water, zonder dat zijne mak kers hem hulp konden bieden. Rond 8 1/2 uren vischte men zijn lijk op. De ongelukkige woonde met zijne moeder-wedu we in de Zonnestraat en moest deze week als ge vangenbewaarder in dienst treden. Ilij was lid der Katholieke Jongo Wacht. R. I. P. SciiiirkcnwcrkIn den nacht van donder dag tot vrijdag zijn er 15 a 1600 kuilen hop tegen den grond afgesneden van de planterij, in den Os- broek, des heeren Meert-Schuermans, schepen on zer stad. Zonder twijfel daensistenwerk. Zomlfiyiist. Zondag anstaande zal de apotheek open blijven van M. De Waele, Kerk straat. Pai'loir - Doe dikwijls hebben wij het aan I <tl l de menschen niet laten weten, en toch helpt het niet Voortaan zal niets meer opge nomen worden in 't Stemmeken al wat ons na den dijnsdag toekomt 's woensdaags zijn wij letterlijk overlast en moeten wij ongehoorde pogingen doen om bijtijds in post en statie te geraken elk ont vangt immers gaarne zijne gazet regelmatig. Dit bericht dient ook voor onze gewone reporters. I'rograinma van het Concert, dat zal gegeven worden heden donderdag avond, om 8 1/2 uren, op het kiosk der Groote Markt, door het muziek der Vrije Brandweer, in groote kleederdracht, onder het bestuur van den heer Gustaaf Pape 1. Marche Militaire Hering. 2. La Croix Rouge Turini. 3. Le traineau des amoureux, mazurka Steeneb. 4. Herfstbloemen, fantazij Pape. 5. Un Saluto a Gemona, valse Cossetti. C. Potpourri Nationale Renaud. Luibrechts, geboortig vau Moorsel, was aan het hoofd van een bureel en wilde zoo wat den hoogvlieger spelen. Om te toonen wat macht hij bezat, had hij eene zaak niet weinig verdraaid. Doch hij werd voor 't gerecht geroepen. Ilij nam zijn vriend Spiegels voor advokaat. Kameraad, zegde deze, gij zit in nesten ge wordt beschul digt van eerrooverij. Och, advokaat Spiegels, antwoordde Lui brechts, als 't alzoo is, doe dan toch getuigen ge noeg komen om mij te ontlasten, al was het maar om mij van in de wandelgangen te beschermen en bijtijds eens door het sleutelgat te kijken. kunnende schuren wasschen, boenen, tapijten kuischen en allo ander werk, vraagt dienst te bewijzen in particuliere huizen der stad. Adres ten bureele van dit blad. hebbende in Sint- Nikolaas fabrikatie van machienbreiwerk, zoekt bekwame persoon om het te besturen. Kennis van het artikel, Vlaamsche en Fransche briefwisseling zijn on misbaar. Zich met referentiën te wenden Office de Publicité, Brussel, A. Z. 99. Geen gruis, zuivere grove galjettcn. Geboorten Mannelijk 06 Vrouwelijk 11 17. Huwelijken. R. De Stobbeleir, bed. met P. De Grauw, z.b. V. D'Hondt, winkelier, met C. Strickx, kleerm. L. Iluion, spoorwegbediende, met D. Van den Abeelo, z.b. C. Van Balen, schrijnwerker, met M. Minot. A. Van Opdcubosch, z.b. met M. Van Droogcubroeck, winkelierster. Overlijdens. I. Schollaert, fabriekw. 27 j. Burght. M. Strickx, w° Van Nuffel, z.b. 81 j. Leopoldstr. A. Michot, broeder der christelijke leering, 67 j. Keizerlijke Plaats. 5 kinderen onder de 7 jaren. 1717iYT li 17Ï7 li biedt kosteloos aan, JjlMi JlLLIl aangetast zijn van ee aan allen die jjuL u<..)getast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronischo bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doon kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kostelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. O— X CTPJaactift'f 11' 1

De Volksstem | 1898 | | pagina 3