Meerbeke. OORLOG. feaEÜ^J GROOTMOEDER. Goefferdingen. Rampen, Misdaden Ongelukken. Moerbeke-Alembeke.- fM,efn vfr: Nieuws over den Feest van 7 Oogist l,N)>,S. Wat volk, wat volk! Heeft men dat ooit gezien? 41 groote maat schappijen met kartelsen prach tige vaandels 1 Uit al de ge meenten van het kanton, van Ophasselt en Steenhuyzen, waren de vrienden toegestroomd. Nooit of nooit heeft men deftiger, talrijker en geestiger stoet de stad van Gee- rardsbergen zien doortrekken. Heerlijk, prachtig was de ontvangst, 't Geluk, de dankbaarheid straalde op alle wezens. Onze hoofdmannen heb ben krachtig tot hun talrijk en machtig leger ge spt oken. Donderend handgeklap en levendige toejuichingen hebben hun bewezen dat hunne woorden op geen onvruchtbaren grond vielen en dat zij nu, altijd en overal op hunne moedige sol daten mogen rekenen. Hulde zij aan de muziek maatschappijen, die door hunne lustige arias dit broederfeest opgeluisterd hebben. Hulde zij aan de inrichters van die talrijke hoerengilden die wij bewonderd hebben. Hulde en dank aan allen die het feest door hunne tegenwoordigheid vereerd hebben. Het pompierskorps van Geerardsbergen, ver nomen hebbende dat M. Woeste door eene drin gende reden belet was van naar Goefferdingen te komen, heeft ons met innig spijt laten weten dat het in die omstandigheid ook niet kwam. 't Was waarlijk spijtig. Geerardsbergen.- Een wreed 0nge- o luk is Zondag rond 7 uren 's avonds in de Hunnegemstraat voorgevallen. De weduwe De Clercq is dood ge vonden geweest met open schedel. De zoon, die dronken was, werd onder eene schrikkelijke ver denking aangehouden. Maandag morgend op 't bevel van het parket is hij losgelaten geweest. Hij moet onschuldig zijn. Zooveel te beter, want anders ware het te afgrijselijk. Wij raden den laffen schrijver van het on godsdienstig blad van Geerardsbergen aan, van op zijne dunne pen wat te letten. Mannen die over eenige jaren eenen rustigen burger 's nachts met stokken aanviellen, mogen op de anderen niet uitvallen. BrusMcl. Twaalf muzikanten van Brussel hadden in een dagblad een aankondiging gelezen waarbij muzikanten gevraagd werden voor eene londensche cirk. Zij hadden, volgens de voor waarden, elk vijftien frank als borgstorting ge zonden. De muziekanten hebben nu vernomen dat zij het slachtoffer van een aftruggelaar ge worden zijn... Dat is slechter, mamé. Zondag speelde het zoontje van M. Servers, wonende in de Lacaillestraat, met stekskens en stak zijne kleerkens in brand. Het kind werd zoo ijselijk verbrand dat het maandag avond te midden van de schrikkelijkste pijnen overleden is. telt dat aldaar een doop moest plaats hebben. Een dron kaard zocht ruzie tegen den peter en sloeg de ruiten uit van het huis der ouders. De moeder verschrikt is eenige uren later overleden. Tcriiatli. Maandag rond middernacht, ge beurde een ongeval dat erge gevolgen had kun nen hebben, in de statie van Ternath. Het bewa ken van den bareel was toevertrouwd aan een nieuwen bediende, die nog niet volkomen zijnen dienst kende. De trein van Brussel naar Gent kwam rond hoogergemeld uur in volle vaart aangestoomd en de bareel was niet gesloten. Het gespan van een leurder in potten en pannen kwam juist over de spoorbaan gereden. De kar en de koopwaren Verboden over te nemen. wei den door den trein verbrijzeld. De voerman noch het peerd werden gekwetst. lli'iiiMtci't. Een aller8chrikkelijkst geval Zoudag morgend waren in het Heinsterwoud, nabij Arlon, twee jachtwachters op do euverzwijnjacht. Op zeker oogeublik sloegen zij elk eene tegenover gestelde richting in. Eensklaps hoorde eenen der wachters gerucht alsof men takken brak. Denken de met een euverzwijn te doen te hebben, vatte hij zijn geweer en schoot. Een ijselijke schreeuw be antwoordde de losbranding. De jachtwachter na derde en vond zijn makker stervend liggen, het lichaam met groven hagel doorboord illcchclen. Dijnsdag avond, rond 8 uren, waren verscheidene kinderen aan 't zwemmen, na bij het slachthuis. De policiecommissaris Calant had de stouterik- ken reeds verjaagd, maar werd door hen uitgela chen zij verwijderden zich wel, doch keerden al tijd terug, wanneer de man der Wet den rug had gekeerd. (De kinderen worden overal toch zoo erg den dag van vandaag 1) Het spel duurde eindelijk zoo lang, tot dat een der onvoorzichtige knapen ging verdrinken daar mee veranderde de LACH in ACH.... 1 wee grenadiers waren getuigen van dit feit en een hunner, niets raadplegende dan zijnen moed, sprong in het water om den kleine te redden. Eilaas hij moest zijne zelfopoffering met den dood bekoopen men wachtte..,, en hij kwam niet meer boven. Dadelijk werden er pogingen in het werk gesteld door zijnen makker en andere personen, die op het hulpgeroep der kiuderen toegeloopen kwamen, maar niets kou baten: de ongehoorzame knaap werd GERED, maar do brave, heldhaftige soldaat werd slechts als een LIJK bovengehaald O God brengt gij zulk nieuws aan aeu Ouder Cumpticli, dat ligt in Bra bant, of ieverst anders, maar laat ons liever luisteren 't is iet van wreed Donderdag na middag, rond 5 uren, speelden verscheideue kinderen op den -*****steenweg van Oirbeek, toen eea hunner, het dochterken van den veldwachter Verzin, zich op den koer van M. De Wever waagde, waar zich nen kledden van non grooten schapershond bevond. Eenige oogen- blikken later gingen de kinderen het meisje op zoeken en vonden den hond bezig met het te ver slinden. De kinderen riepen verschrikt om hulp; de hond sleurde zijne prooi in zijn hok. Boeren kwamen toegeloopen en redden het arm slachtoffer. Het meisje was deerlijk gesteld haar hoofdeken vormde nog slechts een hoop bloedend vleesch de hersens hongen uit den schedeleen oor was verslonden de keel opengetrokken en de borst doorploegd, alia, 't was ijselijk om zien, en het arm blooiken ademde nog een beetje 1 Doktor laat in stukken. Do policic werd verwittigd, hield de twee hellevegen aau en bracht ze naar 't kom- missariaat der Regenciestraat en van daar naar den amigo. Zonder de tusschenkomst der agenten had het volk, dat zich voor de kerkdeur verdrong, de twee dwijlen eens duchtig onder handen geno men. Zaterdag avond ging een policieagent, die vrij was, op de foor wandelen. Toen hij zondag I morgend zijn veston uitborstelde, vond hij in zijne zakken drie geldbeugels. De man dacht uren lang vruchteloos na om toch te weten te komen hoe de ze voorwerpen in zijnen zak gekomen waren. Ein delijk viel het hem in. Toen hij op de foor wandel de hield een zijner kollegas een gauwdief aan. De kerel had in 't voorbijgaan de gestolen geldbeugels in den zak van den wandelenden garde-ville ge stoken Dat es en goei Oostende. Een kistje, waarin gewoonlijk de ontvangen gelden geborgen worden, doch dat toe vallig niets inhield dan kaartjes, is door een reizi ger uit den elektrieken tram, alhier ontvreemd. Olschoou die kaartjes voor den nieuwen eigenaar geene weerde hebben, toch is de diefstal te betreu ren, wijl de ambtenaar wien de biljetten waren toevertrouwd, het volle bedrag ervan aan het be stuur van den tramdieust moet uitkeeren. Dat zou men moeten alzoo laten. Looki'lwti. Verleden zaterdag voormiddag waren drie werklieden bezig aan het delven voor den kelder der nieuwe bierbrouwerij van den burgemeester van Lookristi. Opeens ontdekten zij een aarden kan en hoorende dat er geld in verborgen zat, sloegen zij deze in stukken en eene groote hoeveelheid zilverstukken vlogen op den grond Dit geld schijnt zeer oud te zijn en het is nog zeer wel bewaard. Westinnlle. Aan de statie der Trappisten is een kistje met drukletters gestolen, 35 kgr., waarde 75 fr. De drukletters waren bestemd voor de Paters. Men weet dat te Meerbeke, op Donderdag 8ste 1 1 September aan- staande, het 12" eeuwfeest der H. Berleudis eaat gevierd worden. b Eene Pontifikale Mis zal op de dorpplaats en on gestelden datum door Z. D. H. Mgr Stillemans bisschop van Gent, gecelebreerd worden. Voor den namiddag richt men een historischen stoet in, welke de voornaamste gebeurtenissen uit het leven en den ceredienst der H. Berlindis zal verbeelden, alsook eenen godsdieustigen stoet met ue rehkwiën der Heilige. Zijne Eminentie de Aartsbisschop van Mechelen, zijne Excellentie de pauselijke Nuntius en hunne Hoogweerdigheden de Bisschoppen van België zullen aan den stoet deel nemen en hunne tegenwoordigheid zal veel luister bijbrengen. I)e iuwoners van Meerbeke wedijveren in gene genheid en milddadigheid om deze feesten weerdis te maken van hunne geliefde Heilige en van de' doorluchtige gasten welke zij de eer zullen hebben in hun midden te ontvangen. Zij hopen dat zij met de medehulp der naburige steden en dorpen er zullen in gelukken om hunne taak weerdiglijk te volbrengen. De dag van 8 September zal, wij twijfelen er niet aan, eene roemrijke bladzijde voegen bij de annalen van het llisdom van Gent en zal schitte ren in de geschiedenis onzer Vlaamsche gemeen- ten. Wij zullen later het programma van den praal stoet mededeelen. Het meisje antwoordt niet, enkel een hoofdknik doet Boinville verstaau, dat alles beslist is. Spijt het u niet, mejuffei, Parijs te verlaten? Oh 1 ja... dit maakt me bedroefd... Maar wat wilt ge Die plaats is voor ons eene fortuinen grootmoeder zal ten minste zonder kommer hare laatste jaren kunnen slijten. En zoo ik u het middel verschaf te Parijs te blijven, tevens de rust en hot welzijn van Madame Blouet verzekerende Oh Mijnheer, galmt het jonge meisje als be geesterd, wat zou ik u zegenen Het is een heldhaftig middel, hernam hij traag en als ongerust, gij zult misschien oordeelen, dat het boven uwe krachten is. Ik ben moedig... zeg maar, Mijnheer... Howel mejuffer... en hij zwijgt als om adem te halen en dan snel, bijna ruw, vervolgt hij wilt gij mijne vrouw worden Mijn God fluistert het meisje, en de ont roering M haar sprakeloos... Haar gelaat verraad eene hevige gemoedsaan doening, doch niets kwaads noch ongenegens is er op te bespeuren. Hare borst hijgt geweldig, hare Plevoets, van Thienen, die zich, toevallig, in het dorp bevond, heeft de wonden vermaakt. De men- schen uit de gebuurte vreezen dat de moeder van het slachtofferken zal zinneloos worden. Wie zou dat ook verwonderen?.... De hond wordt bewaakt en zal door eenen veearts onderzocht worden. Dat ze dien ruigen luifer liever algauw doodschieten, watten. ■l.-ilcwyii. Een elfjarig knechtje, Jan Zerée genaamd, drong in eene weide en naderde te dicht eene koe. Het kind ontving een geweldige hoorn- stoot in den buik en werd verscheidene meters ver geslingerd. De toestand van het slachtoffer is slecht. Opgepast, mannekens, die 't Stemmeken leest, 't zijn lessen altijd zoete zijn. Brussel. Tweejezabellen van 20 jaar oud, kwamen zaterdag namiddag, rond 5 ure, dronken in de kerk van den Zavel en bcleedigdcn den suisse die hen het stilzwijgen oplegde. De zatte stramij- nen begonnen dan als uitgelatenen rond de kerk te loopen en de stoelen om te werpen. Do suisse ge lukte er in eene der twee meisjes bij den arm te vatten en wilde haar buiten zetten, Doch als dui velinnen vielen de twee dronken schepsels op den kerkbediende en overlaadden hem met vuistslagen en stampen en ploegden met hunne nagels zijn ge- lippen blijven half gesloten, doch hare groote blauwe vochtige oogen schitteren met eenen zach- ten glans. Maar Boinville durft ze niet bezien, uit vrees eene vernederende weigering op haar gelaat te le zen. Nochtans, ongerust om haar lang stilzwijgen, zonder het hoofd op te richten, vraagt hij Vindt ge mij te oud Gij schijnt geheel verschrikt Verschrikt? zegt ze geheimzinnig, neen, maar verwonderden... en tevreden... Het is te schoon Ik durf het niet gelooven Lief kind roept hij en hij neemt hare han den... geloof' het en geloof vooral, dat de voor naamste gelukkige, dat ik het ben, omdat ik u be min. Het meisje blijft sprakeloos, maar in den glans harer blauwe oogen straalt eene zulkdanige uit- boezeming van erkentenis en teerderheid door, dat het onmogelijk is aan Huibrecht Boinville zich te misgrijpen. Zonder twijfel begrijpt hij, dat zij ook gelukkig is, en wel voor dezelfde redens, want hij trekt het lieve Lotje nauwer tot zich. Zij laat zich geworden, en Huibrecht, stouter geworden, brengt de handjes van het meisje aan zijne lippen en drukt er eenen vurigen kus op... Heilige Moeder Godskermt de oude dame Blouet, die juist binnentreedt. Beiden keeren zich om, hij een weinig verlegen, zij vuurrood en stralend van geluk. Madame Blouet, zegt eindelijk Huibrecht Boiu- St-GIlIis. Dinsdag kwam zekere Jan D.., 68 jaar oud, in eene herberg van St-Gillis, nam zijne doorgerookte steenen pijp, vermorzelde ze tusschen zijne tanden en... slikte de stukken in Hij ontnam een verbruiker, die rustig te rooken zat, zijne pijp en at ze met tabak en al smakelijk op. In eene andere herberg had D.., nog twee steenen pijpen binnengespeeld. Opeens zakte hij te midden van de schrikkelijkste pijnen ten gron de en moest naar het gasthuis overgebracht wor den. De toestand van den dwazerik is wanho pend. *Pa- Men heeft uit den vijver van Warfaaz het lijk eener vreemde dame opgevischt die, bui ten andere belangrijke sommen, op een nacht 30,000 fr. op de speeltafel verloren had... In dat Spa gaat er wat om met dat vervloekt spel. Poperlnglie. De hoppe van 'tjaar 1898 geldt 75 fr. de 100 pond de oogst zal niet groot zijn men schat een groot derde min dan't jaar 97. Gelukkig hebben wij zondag eene groote don dervlaag gehad waardoor het venijn afgespoeld is. De graanoogst ligt echter gansch op den grond. De hoppeoogst zal maar rijp zijn den 12 September om te beginnen plukken. St-Amnndsberg. Zaterdag liep het doch terken van de echtgenooten Tondelier, door een hond verschrikt, achterwaarts. Het kind viel in eene kuip kokend water en werd zoo erg verbrand dat het eenige uren later een lijk was. Antwerpen. Het lijk van het laatste slacht offer der ramp van Burght, vrouw Camerier, werd zaterdag namiddag uit de Schelde ter hoogte der Statiekaai opgevischt. Ilallc. In eene herberg van den omtrek van Ilalle had zater dag een bruiloftfeest plaats. Een 20tal genoodigdeu zaten vroolijk rond den disch. Op het oogenblik der heildronken stonden de brui loftgasten recht en... de vloer van de eetzaal viel met donderend ge kraak in. Bruiloftgasten, tafels, stoelen, tafelgerief en wijn, alles lag den kelder in I Gelukkig werd niemand gekwetst. De slachtoffers werden met gescheurde kleeren, vol wijn en saus, uit den kel der gehaald... Ze zagen er lief uit Namen. Zondag namiddag, rond 4 ure, brak boven Namen en omtrek een ongemeen hevig on weer los. Het donderdo, hagelde en regende ge weldig. De velden werden verwoest door hagel steenenvan eene duivenei dik. ZOO schrijven de Brusselsche gazetten. Welnu, wij vaarden juist op dit oogenblik op de Maas, met den stoomboot van Dinant naar Namen en kunnen de Lezers van 't Stemmeken verzekeren dat het bijlange zoo erg niet was. Die Brisseleers kunnen met spek schieten, en grof 1 Haiiftsclnerc. De gezondheidscommissie heeft een groot getal huizen onbewoonbaar ver klaard deze zullen worden afgebroken, 't Is best. t'Aalst zijn er onlangs ook eenige ingetrokken. Geerardsbergen. E. H. De Vos, pastoor van 't gasthuis, is pastoor ben. te Scheldewindeke. ville op vreugdigen toon, och wees niet veront- weerdigd Den dag, dat ik hier ten uwent heb geavondmaald, is St-Niklaas in mijne schouw neer gedaald, zooals in den tijd mijner kinderjaren, en hij heeft me als geschenk een lief vrouwtje aange bracht... Ziehier, het is uwe kleindochter... Wij zullen zoohaast mogelijk trouwen, als gij het toe laat. SLOT. Be Plulippijnsclie eilanden. De stad Manilla is nog altijd in de handen der Spanjaards de Amerikanen zullen geenen aanval wagen voor de aankomst der derde expeditie ver- sterkingstroepen. Verleden week hebben er bijna geene schermmutselingen plaats gehad. Het schijnt dat de sekretaris van Auguinaldo het kamp der opstandelingen heeft verlaten en tot de Spanjaards is overgeloopen. Aguinaldo heeft de optelling laten doen van al het vee en al de transportbooten in de baai van Manilla en verboden aan de Amerikanen voorraad te bezorgen zonder zijne toelating. Generaal An derson had hem trekdieren gevraagd Aguinaldo heeft ze hem geweigerd tot de Amerikanen dreig den er zich met geweld meester van te maken. Verleden Vrijdag werden de Spanjaards, die de verdigingswerken ten zuiden van Manilla volledig- den, aangevallen door de opstandelingen, en zij moesten achteruitwijken tot het engelsch kerkhof; zij verschansten zich in een naburig fort en sloe gen alle verdere aanvallen der opstandelingen at deze waren ten slotte verplicht den terugtocht té blazen. De duitsche vloot, die zich voor Manilla bevindt, heeft een zeker getal stoombooten gehuurd, die in de rivier I'asig op anker liggen, en waarop des noods de duitsche kolonie eene schuilplaats zal zoe ken. Op verzoek van Aguinaldo en met de toe stemming van admiraal Dewey, zijn vier spaansche damen en zes kinderen uit de provincie Bataan aan boord van een dier stoombooten opgenomen. De duitsche vloot zal ook de oostenrijksche, itali- aansche, zwitsersche, hollandsche en portugeesche onderdanen onder hare bescherming nemen. De amerikaansche troepen hebben bevel ontvan gen alle poging tot onlusten van wege de opstande lingen krachtdadig te beteugelen. Er wordt gezegd dat de troepen van Aguinaldo dreigen den aarts bisschop en de geestelijkheid van Cavite te ver- I moorden. I»c vredesvoorwaarden. Ziehier, volgens eene verklaring door M. Mac- Kinley afgekondigd, de vredesvoorwaarden door de Vereenigde Staten aan Spanje gesteld de Veree- nigde Staten vragen geene geldelijke vergoeding, maar den afstand door Spanje van zijn gezag over Cuba en de onmiddelijke ontruiming van dit ei land, den afstand en de onmiddelijke ontruiming van Porto-Ilico en de andere eilanden in West-In- die onder Spanjes gezag geplaatst, en een soortge lijken afstand der Ladroneseilanden. De Vereenig de Staten zullen de stad, de baai en de haven van Manilla behouden en bezetten gedurende de on derhandelingen die over het lot, het bestuur en den regeeringsvorm der Philippijnsche eilanden zullen gevoerd worden. Hot antwoord van Spanje op die voorwaarden werd dinsdag namiddag door den spaanschen ge zant te Parijs aan den franschen minister van bui- tenlandsche zaken overhandigd, die het onmidde- lijk per telegraaf aan den franschen gezant te Was hington, M. Cambon, heeft opgestuurd. «c vredesvoorwaarden aanveerd. Volgens eene depeche uit Washington, heeft M. Mac-Kinley woensdag verklaard dat hij officieus bericht had ontvangen, dat Spanje de vredesvoor waarden, door Amerika gesteld, aanveerdt. Het officieel bericht werd elk oogenblik verwacht. Tc Santiago. Er zijn in deze stad vier gasthuizen, bediend door Zusters van den H. Vincentius a Paulo, meestal fransche. In deze gasthuizen verblijven op dit oo genblik 1,747 gekwetste of zieke Spanjaards. De gekwetsten zijn 431 in getal, waartusschen 37 offi ciers. Tusschen hen bevinden zich een zeker getal mariniers die aan wal gebracht waren en deelge nomen hebben aan de gebeurtenissen van 1 en 2 Juli. De verwarring die dan in de gasthuizen heerschte dwong tot de wegzending van twintig melaatschen, die nu nog in de stad ronddwalen.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2