m y°otf m. JAAR N 189. SPANJE EN AMERIKA. ZATERDAG 20 AUGUST! 1808 CHRISTENE VOLKSPARTIJ. Onze Processie. >>n <>H' '>i<' Bureel Kapellestraat13, Aalst. Abonnementsprijs per Jaar 2, SO, franco tlinis. - 5 Centiemen liet mnnnicr. Be Volkstem heen overal verkoopers en wordt ganseli Vlaanderen door gelezen. - ltrieFwl§§elaar§ in alle gemeenten. - ■■eld gij linizen te verhuren Vraagt gij meiden of knechten zoekt gij eenc be- trekking? wilt gij uwen handel aanhc- I velen? Plaats dan uwe aankondigingen i in dit hlad het wordt alom verkocht Altijd even deftig Pater Stojalowski. BRUGGE. Opvoeding der kinders. Spanje is overwonnen, Amerika zegepraalt. Juist op den stond dat Bismarck sterft, ziet hij zijne geliefkoosde leus nogmaals verwezentlijkt Het recht bukt voor de macht Want het recht was langs den kant van Span je. Er bestond voor de Vereenigde-Staten niet de minste reden om in de cubaansche zaken tus- schen te komen. Sedert onheuglijke jaren hoor de Cuba den Spanjaard toe. Maar, werd door sommigen, toen de oorlog uitbrak, in 't midden gebracht: Amerika treedt slechts op om de ver drukte Cubanen tegen de spaansche wreedheden te beschermen en hun de onafhankelijkheid te geven. Leugenachtige uitvluchtDe feiten spreken nu luide Amerika eischt Cuba op, om er eene eigen bezitting van te maken. Maar de Yankees wisten dat zij de macht had den en dat zij stonden tegenover eene natie, die de middelen niet bezat om eenen langen oorlog te voeren, en de zwakheid van Spanje hebben zij misbruikt om een schreeuwend onrecht, ecnen wraakroependen diefstal te plegen. Spanje had enkel zijnen moed, eenige duizen den soldaten en slechte oorlogschepen. Het heeft gedaan wat het kon, en de lange kamp, dien het tegen de overmachtige Amerikanen heeft volge houden, zal een voortdurend voorwerp van be wondering voor het nageslacht blijven. Hier nogmaals dient gewezen op de lamlendig heid, op de werkeloosheid der Europeesche mo gendheden, welke niet op tijd eu stond paal en perk aan de eischen en aan de inzichten der Ver eenigde-Staten hebben weten te stellen. De mogendheden Hoe afzichtelijk is de rol welke zij in al de laatste gebeurtenissen hebben gespeeld. Zie wat er gebeurde toen de moorderijen tegen de Armenianen werden gepleegd. Heeft er wel ééne mogendheid durven optreden tegen den ma- homedaanschen bloedhond Wat later brak de oorlog tusschen Grieken land en Turkye uit. Griekenland, nog eene klei ne fiere natie, was niet opgewassen tegen den vijand, en het moest het onderspit delven. Ook hier bleven de mogendheden werkeloos. Een soortgelijk schouwspel kregen wij thans weer te aanschouwen. Het ridderlijk Spanje, dat om zoo te spreken, nochtans eenigszins als kampioen der oude wereld optrad, vond nergens hulp, nergens steun. Aan zijne eigen krachten overgelaten, moest het bezwijken... Het is niet genoeg met eer uit den slag te ko men Men moet kunnen opstaan en de gebeurde rampen doen vergeten. Met vreugde zou alle rechtgeaard man zien, dat Spanje weldra opstond van de puinen, die een ongelijke, een onmenschelijke en noodlottige oorlog heeft opgehoopt. Hier volgen twee feiten, droevig om aan te stippen, zekerlijk,maar die ons meteen een staal tje geven tot hoe laag sommige christene demo- kraten gevallen zijn door de schuld der ophitsin gen en lasteringen der groene gazetten, van de Bisschoppen en Z. H. den Paus veroordeeld. x* Een kopstuk der Daenspartij, vroeger Con- greganist en lid van den kath. Werkmanskring, zag men Zondag morgen, bij den omgang der Processie, zich overleveren aan de walgelijkste eerloosheid. Langs alle straten volgde hij den godsdienstigen stoet, nu eens om, luidop, met den eenen of den anderen groep den spot te drij ven, dan weer om de Processie, als hij de kans schoon had, dwars te doorkruisen, vermetel de woorden uitende 'k Wil eens zien, wie mij dat kan of zal beletten Op enkele plaatsen bleef hij, kaarsrecht, het H. Sacrament uitda gend bezien.... Die gemeene schoft, die manke straatlooperop logist in een pumujaq pooS huis, ontvangt in het kort een plaatsje in 't pensionaat van Hoogstraeten hij kan er op tellen. 2° De bestuurder eener daensistenmaatschap- pij, eertijds lid van den Werkmanskring, Congre- ganist, Xaveriaan, enz., stond aan 't Kapelleken van de Werf,eene stinkende cigaar in zijn afschu welijk, uitgemergeld bakhuis, een groenen strik aan den col, stokstijf voor het Allerheiligste en weigerde, zelfs onder de Zegening, te knielen, terwijl nochtans gekende liberalen en socialis ten, ten minste uit eerlijk opzicht, deden zooals alle geloovigen. Als het schandaal lang genoeg geduurd had, zegde hem M. L. De Wilde, kapo raal bij de Vrije Brandweer dat, gevoelde hij geen eerbied voor God meer, hij zich zou ver wijderen om geen verergernis te geven. Dan ging de ruige lafaard, scheel grijnslachende, weg en trok een groen kaveetje binnen. Wij, ooggetuigen dezer schandige feiten, sid derden van verontweerdiging, in die lage schep sels dezelfde personen herkennende, die in alle daensistenstoeten aan de spits staan en voor hun nen iever tot de winstgevende postjes worden uitverkoren Vroeger werden dergelijke wandaden te recht geschandvlekt en de plegers ervan met den vin ger aangewezen 't viel immers zóo zelden voor; Thans gaan ze bijna onbesproken voorbij met de opkomst der christene Volkspartij dreigen zij algemeen te worden. Wij beklagen de verdwaalden, die bij God de verantwoordelijkheid zullen dragen van al het kwaad, gedurende vier jaren in ons Katholiek Vlaanderen gesticht 1 Piete;r. Wij lezen in De Meenenaar Zoodus de leeuw van Somerghem is komen brul len zondag laatst in de... christe woestijne Dweerschdoor liberaal Herberge, voor meêting- zaal een vijftigtal liberale en socialiste toebehoor- ders, 24 1/2 christene demokraten of Stevenisten gelijk ze de Meenenaar over acht dagen noem de, en 'nen halven zotDat is geheel den tableau Over de blauwe en roode gastjes en valt er niet veel te bemerken Die mannen zij u daar op hun ne plaats om eenen kerel toe te juichen die sedert jaren zoekt scheuring te maken onder de katholie ke Volkspartij 1 Dat is troef in hun kaarte Maar die daar de onnoozele en daarbij slechte rollen spelen dat zijn die enkele of dobbele werk lieden, die ten strijde gaan tegen de richting van hunno priesters en hunne bisschoppen en die toch nog beweren christenen, ja zelfs goede en beste christenen te zijn Immers, zij meenen, dat het genoeg is van groo- te gebeden te lezen en dat zij dan op hun eigen verstand den weg mogen wijzen aan de Kerk eu niet meer luisteren als de Kerk hun tegenspreekt en zegt dat zij missen. Hunne priesters zeggen, dat zij dolen deze die mannen willen volgen welke, gelijk Planckaert en konsoorten, de katholieke partij te keere gaan on gegronde voorwendsels Maar onze christene demokraten weten het be ter dan hunne priesters, zij luisteren er niet naar... en toch willen zij goede christenen zijn Hunne bisschoppen bestrijden opentlijk de rich ting van mannen gelijk Planckaert en konsoorten en Monseigneur Waffel iert, onzen bisschop deed van den predikstoel eenen brief aflezen waarin hij de handelingen van Planckaert alkeurde en de ge loovigen verzocht de stemme hunner priesters te aanhooren Dat zouden al redens genoeg zijn om onze chris tene demokraten bij de Stevenisten te zetten die bijna meer bidden dan andere menschen, maar die weigeren priesters en bisschoppen te erkennen 't En is nog niet al Toen over eenige weken onze werklieden in Be devaart naar Hoornen gingen, De groote Werklie den-Paus Leo XIII zei hun dat zij eerst eu vooral de leiding moesten volgen van hunne bisschoppen en priesters, bijzonderlijk in deze moeilijke tijds omstandigheden waarin zoovele katholieken drei gen verdeeld te geraken Dat zei Leo XIII, maar de christene demokraten weten het beter en zij luisteren niet en zij kennen hier geenen anderen Paus, geenen anderen bis schop, geenen anderen priester, dan pastoor Daens en Planckaert, zijnen kerkbaljuw, en toch zij be weren daarbij goede christenen te zijn Ja, Planckaert die volgens het schijnt van tijd tot tijd de religie verdedigt tegen de socialisten, gelijk hier tegen Debunne en die ze intusschentijd zou helpen verworgen, ware het mogelijk Zekerlijk, een werkman kan eenigzins verleid zijn door bedrogredens maar als hij een weinig nadenkt hetgeen hier geschreven staat. Kan hij wel in zulke partij meedoen en beweren christen te zijn?... Onmogelijk Die fiere christene demokraten zullen misschien opwerpen hetgeen ik over eenige dagen ook hoorde uiteen doen, 't is dat er in de katholieke partij niet alleen werklieden zijn, maar ook burgers die wei geren de richting der priesters te aanhooren en die beweren dat de priesters in de politieke katholieke partij niets te zien hebben of ten minsten niets te leiden hebben. Maar indien er burgers dolen, de Kerk keurt hun gedrag niet meer goed dan dat der christene demokraten en zij hebben gelijk, deze hoogst on gelijk en zij zullen voor God nog meer rekening ge ven Doch, intusschen, omdat deze dolen, is er geen reden voor anderen van nog luider tegen te spre ken en verkeerd te loopen Ook, alle welmeenende werklieden zullen hun ne doling erkennen en voor goed aan die drogmee- tingen en verleiders vaarwel zeggen. Ik weet op aarde Een Kruis te staan, Daar bloeien Rozen Voor eeuwig aan Daar hangt in smarten De Menschenzoon Om 't bleeke Voorhoofd Een doornenkroon. En aan die doornen In overvloed, Ontspruiten Rozen Uit Godlijk Bloed Die bloeien eouwig In Hemelgloor, En geuren Godlij k Heel 't leven door Wie 't Kruis wil dragen, Volg' Jesus na, En plukke Rozen Op Golgotha. Die Oostenrijksche priester heeft reeds veel van zich doen spreken. Onder voorwendsel van democratie, verstiet hij alle gezag het burger lijk zoowel als dit zijner geestelijke overheid O, dan was hij een held en een martelaar een slachtoffer der geldmacht, zei Pie en werd hij door daensisten, liberalen en socialisten tot in den derden hemel verheven. Edoch, Stojalowski zag in, dat hij een ver keerden weg bewandelde. Hij verzoende zich met de Kerk en deed boet. De liberalen heetten hem dan een flauwe tru- ter het en was geen held, geen martelaar, zelfs geen hansworst meer, maar wel een gemeene kerel, een opruier, een schoft. Wat denken de triestige helden van Chipka nu van hunnen vroegeren beschermheilige? Wel, eenvoudig, zij doen net als de liberale pers uit schreeuwen dat het een flauwe truter is Zoolang Stojalowski de katholieken aanrand de en de bevelen zijner geestelijke Overheid in den wind sloeg, was hij voor de scheurmakers bladen het ware evenbeeld van onzen vierden, de eenige goede, een martelaar, een held. Plotseling keert de kaart. Stojalowski onderwierp zich en deugt thans zoo min als al de andere priesters, die gehoorza men aan hunnen Bisschop, die tevreden zijn met hunne plaats en niet, zooals sommigen, opvol- genlijk professor, tweemaal jesuït en tweemaal onderpastoor werden, om ten slotte te azen op eene der hoogste Kerkelijke Ambten Hetgene pater Stojalowski ervaart, moge de heethoofden van Aalst en elders tot les strekken! P. Te Edingen heeft het oudheidskundig kongres plaats gehad minister Schollaert woonde het bij, of zat het voor, dat is ons ontsnapt. Toen hij 's avonds vertrok, zijn eenige liberale schoelies hem aan de statie gaan uitfluiten. Meer nog, er werden steenen geworpen en ver scheidene leden van het congres, die den Minis ter naar de statie vergezelden, bekwamen erns tige wonden. Eindelijk wordt nog gemeld dat talrijke con gresleden onmiddellijk de stad hebben verlaten. Vindt ge niet, dat de geuzen een zonderling gedacht van de belgische gastvrijheid aan die vreemdelingen hebben gegeven Maar vindt ge ook niet, dat ze overal even ge meen, even schandalig te werk gaan 't Krapuul, dat den nacht vóór kiezing, de Ka pellestraat belegerde, heeft het woord 1 Het congres, zondag door de christene demokra ten te Brugge gehouden, heeft niet veel belang op geleverd, alhoewel de voornaamste hoofdmannen der partij er aanwezig waren. M. Pie sprak over de kwellingen, die, naar hij beweert, zijn broeder te lijden heeft van den bisschop van Genthij voeg de erbij dat deze laatste opgestookt is door do aristokratie 't Is te dom om er op te antwoor den. De andere redenaars spraken over Congo en de werkmanspensioenen, doch er werd geene be slissing genomen dat zal voor een later congres zijn. Om de menschen te bedriegen, begonnen do christene demokraten bun cougres met het toeken des kruizes, en zij zouden eene depeche van hulde aan den Paus. Zij vergeten echter dat de schoonste huldeblijk, die zij aan den Paus kuuneu geven, de gehoorzaamheid is aan do bisschoppen, die hij met de zorg voor de zielen belast heeft. 1Prijst uw kind niet in tegenwoordigheid van anderen prijst het ook in geen geval te veel en zeker niet wegens zijne lichamelijke hoedanighe den. 2. Wanneer gij het bemerkingen moet maken, laat dan blijken, dat gij het doet omdat gij het lief hebt. 3. Spreekt in zijne tegenwoordigheid niet van zijne goede eigenschappen. 4. Wanneer gij bezoekers ontvangt, maakt dan uw kind niet het voornaam punt van het gesprek. 5. Scheldt of straft het niet in tegenwoordigheid van vreemden. 6. Leert uw kind terughoudend te zijnen zich niet in het gesprek te mengen, wanneer volwasse nen zich onderhouden. 7. Spreekt geen kwaad van anderen en vooral niet in tegenwoordigheid van uw kind. 8. Hoedt u, om door eenige onvoorzichtige ui ting de eeuvoudigheid eu onschuld van het kind te storen. m m

De Volksstem | 1898 | | pagina 1