tan waar geluk zonder Godsdienst. OORLOG. DE LEUGEN. Rampen, Misdaden Ongelukken. i Nieuws over den 9. Vermijdt eiken ruwen ongepasten indruk in zijne tegenwoordigheid. 10. Laat het nooit bij huiselijken twist tegen woordig zijn. Waakt over vrede in uw huis, te meer om der wille van uw kind, en bedenkt, dat slechts uit goede huwelijken goede kinderen kun nen voortkomen. Men heelt het op den huidigen dag, zoowel op het platte land als in onze steden, zoover gebracht dat men zich heel wat waaut als men met Gods dienst en christelijke gebruiken weet te lachen en te spotten. Dikwijls, wel is waar, moet het den jongen spotter niet zoo erg worden toegeduid als de spot en hoon van zijne lippen vallen, maar een oprecht christenmensch wordt er toch door geër gerd en kan zulk een spotter van zijnen godsdienst niet meer achten. Eene juffrouw stelt ons hiervau een bewijs ter bande. Het voorval greep toevallig plaats te Parijs, die grootsche wereldstad, waar men evenzoo, aldus beweert men, den spot met godsdienst niet zoo nauw mag opnemen, en waar, helaas, den christe- Jijken godsdienst zooveel hoon en spot toevalt. Ge noemde juffrouw was meteen jongen Parijzenaar verloofd met wien ze binnen weinige dagen in den echt zou treden. Op den vooravond des plechtigen dags bevond zich de jonge man bij zijne bruid. Hij was vlug en rap, sprak veel en met genoegzame in genomenheid met zijn persoontje, en, om alles rondom zich heen tot vroolijkheid aan te zetten ging zijn scherts ook tot den godsdienst over. De jonge bruid verweet het hem lieftallig, doch de jongeling nam haar verwijt gelijk een wereldsch mensch op, en sprak dat men niet zoo bekrompen van geest zijn moest om God en den christelijken godsdienst te achten. De jonge maagd verschrok hevig bij deze woor den, maar toch wist zij zich meester te blijven eu viel den spotter in Van ditoogenblik al', waar op ik bemerk dat gij den godsdienst niet met eer volgt en behandelt, maar hem met voeten treedt, ben ik de uwe niet meer; hij, die God niet lief heeft, kan ook geene vrouw getrouw bemiuuen. Zij hield het bij dit gezegde. Te vergeefs poogde nu haar bruidegom christelijke gevoelens eu ouschuld te huichelen de maagd verafschuwde hem des te meer en wilde niets meer van hem hooren. Te ver geefs ook stelden des jougelings ouders alles in het werk om de zaak te beslechten het meisje bleef standvastig in haar besluit, eu alle oprechte menschen billigden dat dan ook. Ziedaar voorzeker een schoon voorbeeld voor al diegenen bij wien het denkbeeld is opgekomen om in don echt te treden verzekert u toch, gij die op dat tijdstip uws levens zijt gekomen, verzekert u over de godsdienstige gevoelens en zedigen toe stand dergenen, wie gij tot uw levensgezel wilt uit kiezen. De dagelijksche ondervinding bewijst maar al te goed, dat zonder vreeze Gods geen waar en diep gevoel van deugd en godsdienst, kan bestaan dat zonder vaste godsdienstbeginselen geene hech te en ware vereeniging mogelijk is tusschen ver scheidene personen, en wel het minste, die nauwe band van 't menschelijk geslacht, namelijk het hu welijk, dat niet de minste hechtheid en duurzaam heid, waaruit geluk en zegen voortsproeien, heb ben kan, zoodra men zich van zijnen godsdienst verwijdert. Lnernc. De Eerw. Heer Van Dooren, pas toor te Laerne, is aldaar overleden in den ouder dom van 05 jaar. Brussel. Een jonge leurster trouwde don derdag met een brouwersgast uit de Hoogstraat, 's Avonds trok de bruiloftstoet naar Laekeu en keerde langs 't Tour en Taxisplein huiswaarts. Op eens geraakten bruid en bruidegom in twist en de man bracht zijne wederhelft een kaakslag toe! Dat was te veel. De leurster verklaarde liever te ster ven dan met een man te moeten leven die haar De leugen is eene zonde, die maar al te dikwijls bedreven wordtlogen en bedrog is aan de orde van den dag Men liegt met woord en daad 1 Val- sche woorden, valsche waar, menschen zonder ge weten geven er niets om, beide aan het licht te brengen. Toen de eerbiedwaardige Eleazar, wegens zijne weigering varkenvleesch te eten, door den godde- loozen Autiochius ter dood veroordeeld werd, trach ten eenige rechters, uit oude vriendschap, hem over te halen, om uiterlijk in schijn van varkens- vlecsch, ander vleesch dat zij hem zouden bren gen, te gebruiken, maar hij weigerde door zulk een dadelijke leugen zijn leven te redden en ging den dood te gemoet. Naast dezen heiligen martelaar der Machabeërs, kunnen wij met eer een man van onze eeuw plaat sen^ Peter Mayer, een herbergier uit Tyrolië. Hij nam deel aan den krijg tusschen Oostenrijk en Frankrijk als kapiteiu in de reien der genen die voor het vaderland streden. Reeds had men te Wee- nen den vrede met de Franscheu gesloten maar Mayer kon die Fransche indringers niet als vrien den beschouwen. Hij werd met de wapens in de hand betrapt en ter dood veroordeeld. Zijne jeug- mishandelde. Do daad bij het woord voegende liep zij naar de Zenne en sprong in 't slijk. Water was er gelukkig niet in. Do man kreeg leedwezen, schoot zijn trouwfrak uit, daalde in de Zenne om zijne vrouw te redden en zonk tot aan de knieën in de modder. De brui loftsgasten haalden het koppel uit den poel. De echtgenooten verzoenden zich spoedig eu de stoet trok al zingende de stad in. Oostende. Eene grooteopschudding heersch- te woensdag avond in een speelclub. Het parket van Brugge trad er eensklaps binnen en deed het spel staken. Na het speelmaterieel onderzocht te hebben het gerecht is tot 1 uur 's nachts ter plaats gebleven zijn drie spelers, waaronder een baron, aangehouden en naar de gevangenis van Brugge overgebracht. Het schijnt dat deze personen, ten gevolge het spelmaterieel, groote sommen wonnen. Het is een croupier van het huis, die veel verloren heeft, welke de zaak kenbaar heeft gemaakt aan het ge recht. De drie aangehouden personen zijn een russi- sche baron, eene dame van dezelfde nationaliteit eu een man vau aziatischen oorsprong. De dame is vrijdag morgend terug in vrijheid gesteld, doch zij zal naar haar land weergezonden worden. Het schijnt dat de baron in weinige dagen gansch zijne fortuin, meer dan een miljoen, verspeeld heeft. Herkom. De gemeenteschool is verleden zondag afgebrand bij gebrek aan brandspuiten was er aan geen blusschen te denken. Alles is ver zekerd. Nhiove. In den nacht tusschen maandag en dins dag. werd alhier wederom eene wreedheid gepleegd '■yxrn op eene koei, toebehooreu- de aan M. Decoomau. Men had het dier, dat in oene weide stond, de speenen en een deel van den nier afgesneden. Dinsdag morgend vond men de koei bijna uitge bloed liggen. Na neerstig onderzoek is de policie- komrnissaris erin gelukt den dader te ontdekken. De ellendeling, een gewezen knecht van M. Decoo- man, heeft bekentenissen afgelegd. Zijne bebloede kleeren werden in beslag genomen. Hasselt. Een schrikkelijk ongeluk gebeur de maandag avond in de statie alhier. Een bijzon dere trein komende van Lauden, heeft een 20jari- gen jongeling, Adriaan Gelen, reisgoedweger, let terlijk in twee gesneden. Oostende. Maandag avond heeft men in den Kursaal eenen zeer wel gekleedeu heer aangehou den die bezig was zijne hand in een anders zak te steken, alhouwel het geen koud weder was. St-PIctees-Jfcttc. Een inwoner dezer ge meente bevond zondag morgend dat dieven zijn kiekenkot bezocht hadden. De man zag dat al zij ne kiekens, 19 in getal, verdwenen waren. Ineen zak, waarop een briefje gespeten was met de woor den Aan ons het vleesch, aan u de beenen vond hij de negentien koppen van de gestolen kie kens iHuricuioiit. Koolmijn- ramp. Eene schrikkelijke ramp is zaterdag morgend omtrent 11 ure gebeurd in een der putten van de koolmijn van Mariemont. Twintig werkliedeu waren aan den arbeid in de gaanderij, ge zegd Veine d'or, toen eensklaps hunne lampen uitgedoofd werden. Eenige seconden later had eene hevige ontploffing plaats. De reddingswerken werden aanstonds ingericht, en ten 12 1/2 ure had men tien schrikkelijk ver minkte werklieden opgehaald een kwart uurs la ter vond men een elfde, wiens toestand wanhopig is. Men denkt dat er drie dooden in den put geble ven zijn. Bouwel. De genaamde F. Engels, 's avonds van zijn werk naar huis keerende, is onderweg aangevallen geweest door twee personen, die ver scholen waren achter den houtkant nevens den weg. dige echtgenoote, zijne lieve kinderen, vele vrien den, ja zelfs de fiere gemalin van den Franschen Generaal Baragnay d'Hilliers, allen smeekten om behoud voor dat zoo dierbaar loven. De Generaal, door al die gebeden overvallen en zelfs gevoelig en mild van harte, trok het vonnis terug. Maar al thans steeg de beproeving ten top en greep den held met vervaarlijk geweld aan. De adjudant van den Generaal bezocht hem in den kerker en gaf hem te kennen dat hij zijn leven kon redden, in dien hij slechts verklaarde dat het bevel van den onderkoning van Italië, gegeven den 12 November 1809 en dat met de doodstraf dreigde allen, die nog met de wapens in de hand gevat werden, hem on bekend was. Neen, sprak de edele man, terwijl hij den adjudant met vasten blik aanstaarde, met een leugen wil ik mijn leven niet vrijkoopen, lie ver met een zuiver hart de eeuwigheid binnen gaan, dan hier op aarde met een bezoedeld gewe ten ronddwalen. Ik weet wat ik misdaan heb en stel daarom mijn hart aan den kogel bloot. De adjudant noemde hem een stijfkop, trachtte hem over te halen, doch alles bleef vruchteloos 1 Hij nam afscheid. De herbergier ondertusschen was op de knieën gevallen en bad den Heiland om bijstand en standvastigheid in zijn besluit. Daar naderden zachte schreden en de edele gemalin vau den generaal trad binnen. De ongelukkige had zijn graanpik op den rug doch had den tijd niet meer om zich te verdedigen. Een van de twee aanranders sloeg met een kar- hak, een zeer vreeselijk wapen. Zij hebben hun slachtoffer voor dood laten liggen. Deze is weduw naar met verscheidene kinderen. Alaldcghcm. Men zegt dat hier eene moord- poging met diefstal gepleegd is. Het parket van Gent is ter plaats geweest. Nljvcl. in de Normaalschool van Nijvel is een erg ongeval gebeurd. Een leerling, afkomstig van Glabais, die met ouderscheiding het exaam vau onderwijzer afgelegd had, deed gymnas toen hij viel en zich erg aan den buik kwetste. De on gelukkige is te midden der ijselijkste pijnen over leden. Doornik. Een jong meisje dat petrol in het vuur had geworpen, stond in een oogwenk van 't hoofd tot de voeten in de vlammen. Ook de petrol kruik ontplofte in hare hand, wat de vlam nog meer aanwakkerde. Ondanks de hulp der geburen is het meisje in de vreeselijkstc pijn gestorven. Oostende. Een niet alledaags stortbad. Onder het glazen afdak der wachtkamer van den tram alhier, stonden eene dame met hare beide kinderen de aankomst van den trein af te wachten. Boven het dak wiegelde een groote, met witte verf gevulde pot, welke gehecht was aan eene leer waar een schilder werkzaam was. Eensklaps stortte de pot naar beueden en kwam te recht op het hoofd der dame, wier stemmige kleeding, teu gevolge van dien val, iu de meest fantastische werd veranderd want de inhoud van den pot bekladde niet alleen het hoofddeksel der vrouw, maar stroomde bovendien in dikke stralen langs borsten rug, over haar schoon kleed. Eene klacht is bij de policie iagediend tegen den eigenaar van dien springlustigen verfpot. Autwerpen. In de Deurnehuiskens werden dieven op de vlucht gejaagd. Toen men in eene na bijgelegen weide een gekenden dief vond ronddo len en hem ondervroeg wat hij daar kwam doen, was zijn antwoord dat hij kwam om aardappelen te stelen. En hij had geen zak bij zich Men heeft hem in alle geval ingepakt. Dc Kermis. Wat het meeste succes van onze kermis heeft gehad is het nieuw uniform on zer policieagenten. Groote hemel, wat moeten die menschen in die dikke, dubbel gewatteerde redingotes en onder die zware helmen gezweet hebben En hoe staat het kostuum vraagt men. Wel nog al goed, wauueer de dragers groote, knappe jongens zijn maar meer dan drie vierden onzer agenten zijn niet in dit geval. En deze zien er uit als speelden zij Onuoozele-kinderendag. Wat de feesten betreft, deze gelijken zoo zeer op die van vroegere jaren, dat er niets bijzonders over te zeggen valt. Een verschil echter. Verleden jaar regende het eu nu is het 't heetste zomerweer dat wij ooit te verduren kregen. Wat er dan ook aan pintjes garsten en leuvens en ffeschjes limonade door de keel werd gegoten, is niet te beschrijven. Duizenden vreemdelingen hebben gedurende de dagen onze stad doorwandeld. De verlichting van den toren en de lichtstoet weiden algemeen bewon derd. De oproerlingen iu ruzie. De berichtgever der World seint uit Santiago, dat Garcia met de 12000 man die onder zijn beve len staan, niet langer meer den voorraad aanveer- den dien de Amerikanen hun leveren. Zij hebben vol woede de provincie Santiago ver laten om zich met Maximo Gomez te vereenigen. Deze stelt voor den guerillaoorlog voort te zetten, zonder zich iets aan te trekken van den wapenstil stand, die tusschen Spanje en Amerika gaat ge sloten worden. Sedeit geruimen tijd reeds kende zij den her bergier en de hooge achting, die zij hem toedroeg had haar tot dezen stap bewogen. Zij smeekte en weende, zij wees op het stil ge luk der familie, de innige samenleving, die zijn grootste goed hier op aarde uitmaakte, niets ver mocht hem tot wankelen te brengen. Zij bid den gevangene haar in de eeuwigheid te gedenken, en met tranen in de oogen verwijderde zij zich. Nogmaals alleen en ten hoogste getroffen zou hij beproeven hoe zwaar de zelfverloochening valt. Den volgenden morgen ging de kerker weer open, en vrouw en kinderen sloegen de armen wanho pend om echtgenoot eu vader, hem smeekend zijn leven te redden. Hij stond als versteend door al dat lijden en staarde de zijnen aan. Daarna keerde hij zachtjes de blikken van zijne echtgenoote af, omhelsde zijne kinderen, zette den kleinste lief- koozend op zijne knieën en sprak tot zijne getrou we gemalin. Gertruda, gij zijt gekomen om mij van mijne plichten af te houden Ik heb een loo- den hart, dacht gij, en om het te smelten, hebt gij het warm gemaakt. Gij wildet dat metaal in z'oon vuur probeeren. Wees thans mijn rechter In te genwoordigheid van u en de schutters las ik het bevel voor en vroeg, of wij er ons allen aan onder werpen moesten, maar uit aller mond klonk mij een Leve Keizer Frans te gemoet. Ik ben als Het gebeente vail oistoffel Colouibug. Iu de Spaausche pers is eene bewegiug op touw gezet, voor doel hebbende de regeeriug van Span je aan te zetten, bij het ontruimen van Cuba ook de asch mede te nemen van Christoffel Colombus wiens gebeente bewaard wordt in de kathedraal van Havava. Indien de Vereenigde-Staten dit overbrengen toestaan, dan zal dit reeds de vijfde reis wezen die het stoffelijk overschot van den grooten ont dekkingsreiziger doet. De eerste begraafplaats van Colombus was te Valladolid, iu Spanje, waar hij in 1506 overleed. Drij jaar nadien werd zijn lijk overgebracht naar een klooster, te Sevilla. In 1536 stak men er mede den oceaan over naar San-Domingo, in zijn le ven had de ontdekker van Amerika den wensch uitgedrukt daar te rusten na zijne dood. Einde lijk, toen in 1795 de Spanjaarden het gedeelte dat ze van 't eiland San-Domingo bezaten, aan Frank rijk afstonden, namen zij het gebeente van Colom bus mede en begroeven het in de kathedraal van Havana. De Spnnuschc slachtoffers. Van Maart 1895 tot 30 Juni 1898 heeft de Spaausche regcering 180,431 man en 6,232 officie ren naar Cuba gezondener wareu daar reeds 12,000 man het totaal is dus ongeveer 200,000 man. In het geheel heeft Cuba tot 30 Juni aan Spanje meer dan 64,000 man gekost, ongerekend de ver liezen op de Philippijnen, bij Santiago en op Por to-Rico geleden, tezamen omstreeks 4000 man. Do verliezen in de gevechten geleden zijn niet zeer groot geweest142 officiers eu 2000 soldaten gedood, 463 officiers en 8164 soldaten gewond. Maar 313 officiers en 13,000 soldaten vielen als slachtoffers der gele koorts, en aan andere ziekten overleden nog 127 officieren en 40,000 man. Dc Spnnnsche verliezen. Nu de vrede om zoo te zeggen gesloten is, mag men wel eens uitrekenen hoeveel deze noodlottige oorlog aan Spanje kostte. Eerst eu vooral, tijdens dezen krijg en in de laatste jaren dat Spanje oorlog voerde met de cu- baansche rebellen, mag men rekenen dat erop Cuba en de Philippijnen ongeveer 100,000 Span jaards het leven lieten en zij meer dan voor twee milliards frank verloren. Inderdaad, 39 oorlogschepen (kruisers, torpe do's, pantserschepen, enz.) werden in den grond geboord of door den vijand genomen, terwijl de Amerikanen tevens 40 koopvaardijschepen kaap ten men voege daarbij de overgroote haudelsver- liezen, verwekt door de blokkade der spaausche kolonies en door de onkosten die het terugzenden der garnizoenen van Cuba en Porto-Rico naar huu vaderland zullen kosten. Naast deze verliezen moet er rekening gehouden worden van den belangrijken handel die Spanje deed met zijne kolonies en die jaarlijks moeten ge rekend worden op 120 millioen koopwaren, ver vaardigd in Spanje en naar Cuba verzonden, voor 27 millioen met Porto-Rico en 26 millioen mot de Philippijnen, 't zij gezamentlijk voor 173 millioen. De spaausche nij veraars genoten natuurlijk voor rechten op deze kolonies doch nu zullen ze er dra verdrongen worden en moeten worstelen op de An tillen en Philippijnen met de produkten der Ver- eenigde-Staten, van Engeland en Duitscbland. Spanje is nu teenemaal geruïneerd, en beter wa re het geweest, daar het zeker was het onderspit te moeten delven, den krijg niette beginnen had- de het den Cubanen de onafhankelijkheid geschon ken, Spanje ware op dit oogenblik nog in bezit ge weest der Philippijnen, van Porto-Rico en zijne vloot. Wat de inneming van Santiago aan de Amerikanen gekost been. Het is belangrijk te weten wat de inneming van Santiago den Amerikanen kost. De verliezen be staan uit 1913 officieren en soldaten, hetzij dooden gewonden of verdwenen, 240, waaronder 21 offi cieren, waren onmiddellijk gesneuveld gewond werden 1584 manschappen, onder welke 98 officie ren. Het aantal verdwenen is 84. aanvoerder gevangen genomen en nu, wijl ik een machtigen voorspreker heb, biedt men mij de vrij heid aan, indien ik mijn tong met eene leugen be- zoedele. Zeg mij. Gertruda, mag een christen een enkele zonde bedrijven, al konde hij er de wereld mede redden Zij schudde smartelijk het hoofd om een ontkennend antwoord te geven. Dan richt te de echtgenoote van den held zich op, drong zich met al hare kinderen vast aan vaders zijde en hield een Heschje wijwater in de sidderende handen om voor het afscheid nog eens zijn zegen te ontvangen. En wanneer hij nu ouder hot losbarsten der tranen op al die dierbare voorhoofden het teeken des kruises maakte, verlieten hem zijne krachten hij viel machteloos ter aarde neder. Moeder en kinde ren werden al schreiende en klagende voortge sleept. Den volgenden dag stond hij buiten voor het ge bouw eu bond het kruisbeeld stevig aan zijn bart vast, terwijl hij nog eenmaal de lieve bergen har telijk groette. Het dof gerommel der trom weer galmt, en onder den uitroep Lang leve het huis van Oostenrijk, enzeeg de herbergier Mayer, in de borst getroffen, ter aarde. Wat edele gevoelens 1 Wat een heldenmensch En toch hoeveel lauwe christenen zijn er niet die bij de geringste gelegenheid in de leugen een uit vlucht zoeken I

De Volksstem | 1898 | | pagina 2