Uit Aalst naar Congo DOODBEELDSKENS I Stadsnieuws. Boekwerken te verkrijgen Bl ief uit Nieuwenhove. Geestelijk Nieuws. Oud Huis M. De Yidts. Brief uit Nederbrakel. KUNSTIVIEUWS. Schrikkelijke Brand te Brussel. I HET BESTEKOOP DER GANSCHE STAD Uit ter hand te koop Huis van Leuze, Burgerlijke Stand, Aalst. 11 1 door m. prosper hoebeke. Der tic brief. Het eedruisch vermeerdert naarmate don trein de watervallen meer en meer nadert, doch onge- lukkiglijk verandert hier den trein van richting en '"•kunnen niets meer van die natuurwonderen Jn Thans komen wij in het zicht van het punt Cambier zoo genoemd omdat M. Cambier er den persten heeft opgeweest en vandaar den yzerenweg bestuurde. Wij blijven in de nabijheid dezer rots van 9 uren 's morgens tot 1 uren 's namiddags. Zij verheft zich, ter loops gezegd, honderden me ters boven de andere bergen. Nu rijden wij door prachtige valleien, beplant met de schoonste gewassen, liefelijke struiken, de geurigste vruch ten er groeien hier boomen, die dagteekeneu uit vroegere eeuwen. Wat is de wereld hier schoon en hoe diep voelt men zich op deze plaatsen ontsteld, bij het aanschouwen van Gods wonderwerken Eindelijk des avonds, om 6 uren, geraken wij te Tumba. En nu geel ik u een raadsel... Wie, denkt ge, ontmoette ik daar in de statie?... Onze stadgenoot en vriend Albert Verdurme 1 U mijne blijdschap en gewaarwordingen van dit oogenblik beschrijven, dat is mij onmogelijk ge zult echter begrijpen, hoe goed het doen moet, na eeue reis van 31 dagen, eene goede kennis te ontmoeten. Nog was ik niet van den trein, of het klonk mij in sterk Aalsterschen tongval toe Ah, Prosper! hoe is H afgeloopen met de kiezing Op dien kreet des herten kon ik vriend Albert ongelukkiglijk geen antwoord geven. De kiezing, ja, moest reeds eenige dagen geëindigd zijn, doch ik ook wachtte met het hart benepen naar den uitslag. Wij werden te Tumba gelogeerd bij den E. H. Behiels, priester aldaar, maar ik bleef bij Verdurme. Den 7 Juni, 's morgens om half 7, na elkander nog een hartelijk tot wederziens te hebben toege- wenscht, verliet ik Albert en onzen trein vertrok naar Leopoldville. Om 8 uren rijden wij door een groot bosch en bemerken erin groote kudden scha pen, ongemeen groot van vorm, alsook eenige an tilopen. Ten 10 uren komen wij te Gongola onze pakken worden afgeworpen nog eenige minuten en we zijn aan de brug van den Inkissu zij heeft eene lengte van 104 meters. Eenige stonden later wordt er gestopt aan den halte van Kisantu. Wij werden hier verwelkomt door den E. Pater V an Henkhoven en andere Paters en Broeders, voor dit oogenblik in deze Missie aanwezig. Zoodus, na eene reis van 31 dagen, ben ik toch tot Kisantu geraakt't is al zoo ver. Ik zal hier tot verder order blijven. Ziethier mijne dagelijk- sche bezigheden toezicht op de steenbakkerijen, de schrijnwerkerij en de jacht. Het laatste artikel gaat mij nog best van de hand. Ik leed nog aan gecne koorts, en. ik geloof dat het zal best zijn er geene keunis mede te maken. Ik was te Matadi gelogeerd bij den E. H. D'Hooge, bestuurder der katholieke bibliotheek. In afwachting van een goeden uitslag der kie zing, stuur ik mijne beste groeten aan vrienden en kennissen. Vierde brief. Veel meer kan ik u thans over mijne reis niet schrijven, om reden dat ik mijn notaboekje ver mis. Wellicht steekt het in eene der zakken van Antoin, mijn Congoleesche kamaraad, doch deze is vertrokken naar de kolonie van Kimuenza. Vind ik het later terug, dan zal ik u eene volledige be schrijving zenden men vergeet allicht vele bijzon derheden. Ik geloof, dat men mij, in gezelschap der paters, voor eene maand en half van hier zal zen den om de posten te bezoeken. Heb ik den tijd, hij zal gebruikt worden om al wat meldenswaardig is aan te teekenen en u te laten geworden. Wij verbleven te Matadi en gingen ook eens naar Kiskanda. In den terugtocht koos ik met den E. II. D'Haes een anderen weg, en ziet, op twintig minuten afstand van Matadi vonden wij, in eene partij gras, eene reuzenslang liggen. Wij hebben deze bij middel van stokslagen gedood. De Arends zijn hier in overvloed ik bezit er reeds twee om op te vullen. Kortelings stuur ik u eene prachtige verzameling van vlinders en andere dieren, waar voor gij, hoop ik, tot bij mijne terugkomst zult zorg dragen. Daar straks uog kocht ik een schoon slangenvel ik schaf mij alles aan wat ik kan. Laat mij weten hoe het met mijne duiven is nu heb ik spijt, er geen naar hier te hebben meegenomen. (Wordt voortgezet later). De studenten, allen vrienden der Volksstem, zijn teruggekeerd. Wij wen- schen ze eene blijde vakan tie, want als men zijn beste gedaan heeft, eenige uit spanning is niet te verach ten. Mochten wij 't zelfde zeggen van iedereen en bij zonderlijk van de werklie den 1 Dit boek is voorzeker onmisbaar voor alle Vlamingen, begeerig om de wetten te kennen en die niet willen onwetend blijven het bestaat in 't Vlaamsch en in het Fransch, volgens keus van den kooper. Franco te huis gestuurd aan al wie 5 posttim- bers van 10 centiemen zend aan H. Denys, druk- ker-uitgever te Meenen, West-Vlaanderen. Maandag laatst, zegt men, waren het aan de herberg De Luchtbol te Opbrakel de groo te manceuvers. Er werd daar met steenen en aardkluiten gesmeten en met stokken geschermd dat er twee gekwetsten al janken en manken buiten gevecht werden gesteld. Twee cyclisten kwamen op dien oogenblik langsdaar gereden. Eene wolk van aardkluiten vloog rond hunne ooren en een van beide don derde van zijn rijwiel, maar geraakte gelukkig- lijk bijtijds uit de voeten. Gekomen aan voornoemde herberg stapten de cyclisten af en dronken eene pint, want zij had den dorst. Opeens stijgt er buiten een kreet op twee der aanranders hadden zich van de rijwie len meester gemaakt en reden in volle vlucht in de richting van Nederbrakel. Of zij reeds ont dekt zijn, kunnen wij niet zeggen. De wanhoop der cyclisten is onbeschrijfelijk Wielrijders, opgepast, want ge ziet wat er kan gebeuren. Reporter iu onze Bnreelcu Dirka, geschiedk. verbaal door P. Van Nuffel, 2,00 Een jonge Held, drama, door JDe Wageuaer, 1,50 Geloof en Liefde, ridderroman d. P. Van Nuffel,1,00 Robrecht van Eyne, drama d. K. VD. Leven van Dirk Martens, door P. Van Nuffel Boudewijn van Gent, drama door K. V. V. Gemengde Gedichten door P. Van Nuffel Mana's Lusthof, door Alfons Van Loo Aan Vlaanderen, lierzang d. P. Van Nuffel 1,00 0,25 1,00 0,50 0,75 0,25 Leerboek ten gebruike bij het onderwijs in den Kerkzang, door A. Van Wassenhove Psalmen voor het Officie der afgestorvenen door A. Van Wassenhove, 1,00 0,75 X011 flat/fuut. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Callebaut, Boter markt. Uicffe. De agent Van Driesscbe werd ver wittigd door de vrouw van Petrus Jan Borms, land bouwer te Aalst-Mijlbeek, Bergestraat, dat de horlogie van haren man, hebbende eene waarde van 40 fr., met de zilveren ketting gestolen was en dat zij vermoedens had op een 12jarigen knaap uit de Langestraat. De agent ging naar de woning van den jongen en deze loochende stellig plichtig te zijn. Maar eene huiszoeking bracht tot de ont dekking van de horlogie en ketting achter den pik kel van een bed. Proces-verbaal is opgesteld. Ongeluk. Donderdag namiddag werd de ge naamde Jozef De Wolf, 16 jaren oud, wonende op den Dendermondschensteenweg, zijnen duim afge zaagd door een zaagmachien, in het werkhuis van Benjamin Roelandt, een hevige daensist... Hadde nu dit ongeluk moeten voorvallen bij eenen katho liek, 't Land van Aelst zou geroepen hebben 't Is DEN VINGER GODS Zondag 14 Oogst, Sint Pieterskapelle, wijk Manhove. Zekere Sebastianus Ost wilde eene koe in de weide terugjagen, waaruit zij gebroken en de naburige vruchten aan 't verwoesten was. Woedend stootte die koe zoodanig den ongeluk- kigen Ost, dat de ingewanden hem uit het lijf kwamen. Een ooggetuige nam met allerhaast een prinsessenstaak en sloeg er mee op de koe dat zij haar slachtoffer verliet vooraleer het vol- komentlijk te kunnen doodstooten. Doktor en Pastoor wierden aanstonds geroepen. Dezen zon dag, 14 Oogst, verkeert Ost in allerernstig ge vaar van sterven. HAUMONT. Zekere Remi Van Lulle, van Nieuwenhove, op zijn zeventienste jaar, was hier komen werken tot onderstand van zijne be droefde en bedrukte moeder en voor zijne min derjarige broers en zuster, om reden dat er hier wat meer te verdienen is dan op zijne geboorte plaats. Verleden Zondag is hij hier, in den na middag, aan een ongelukkig einde gekomen. Hij is verdronken. De Waarheid aau het Engclsche Hof. Het gebeurt niet alle dagen dat de hovelingen in de kasteelen en paleizen de waarheid durven zeggen en de koningen weten dit ook wel. Zooveel te meer deed het koningin Victoria deze dagen plezier, dat zij, zonder iets te vragen, de waarheid te hooren kreeg. De kamers der koningin staan bij middel van een bijzonderen gang, in gemeenschap met de ka mers van haren kapellaan. Zekeren keer, door dezen gang komende, ver schoot de oude koningin op het geluid van eene stem, die haar iets geheel onaangenaams toeriep. 't Was de stem van eenen papegaai. Maar de ko ningin had het geroep niet heel goed verstaan. Wat zegt hij vroeg de Queen. Indien het U. M. beoogde, zou ik het liever niet herhalen, antwoordde bevend de Clergyman. Doch de koningin drong aau. En alsof de pape gaai dat verstaan had, herhaalde hij zijn geroep Ga weg, oud leelijk wijf 1 Queen Victoria begon luidop te lachen. Die durft ten minste de waarheid zeggen. Och, antwoordde de dominéé, hij hoort my soms met mijne vrouw spreken. AnngcMlngcu. M. Commerman, adjunkt- kommissaris van policie, heeft donderdag avond huiszoeking gedaan bij eenen machinist van den ijzerenweg. M. Commermau was vergezeld van twee accijnsbedienden en heeft or een groot getal cigaren aangeslagen. Vcrbraud. Zondag, rond 3 uren van den uamiddag, is de genaamde Leonie De Neef, wedu we van Domien De Smet, gekend onder den naam Tibben's Leoniewonende Moorselschebaan, ijse- lijk verbrand met petrol op hare stoof te gieten. Zij werd naar het gasthuis vervoerd, waar zij woens dag in de schrikkelijkste pijnen overleed. Wanneer toch zal men geleerd zijn met petrol op het vuur te gieten. Zijn er nog geen lessen genoeg Ook erg verbraud werd het driejarig man neken Albert De Middeleer van den Gentschcn- steenweg. Zijn vader's zuster had dijnsdag namid dag eenen ketel kokende water op deu grond ge zet spelend, viel het kind achterwaarts in het zie dend nat en bekwam erge brandwonden. E. H. Noterman, professor van Rhetorica, is hier ter stede, op St Martinus, Onderpastoor be noemd, in vervanging van den E. H. Weytens, uitsluitelijk aan onze soldatenschool als almoe- zenier vastgehecht. E. H. Pius De Strooper, die hier ter stede zoo lange jaren de beminde Onderpastoor was, nu Pastoor te Denderwindeke, is daar zaterdag namiddag door eene geraaktheid geslagen en den zelfden avond nog van zijne laatste H. Rechten bediend. Al zijne Parochianen bidden voor zijne herstelling. LUIBRECHTS. Luibeken moest loten en trok teppeken éen. Hij moest dus soldaat worden. Kapitein Spie gels, toezichter van deu depót, gaf hem zijn uniform en wapens zeggende Soldaat Luibrechts, ge zijt uitgetrokken bij het 4" regiment Lanciers, in garnizoen te Gent. Ziehier uwe sabel hang hem links aan uwe zijde. Luibrechts. Jommer, ka pitein, 'k zal hem liever aan mijnen rechten kant hangen, dat valt mij gemakkelijker. Spiegels. O gie ezel Waarom dat Luibrechts.-- 't En is niet van ezel, kapper ge zult dat verstaan: ik ben slinksch. Nog verbrand is Judocus Van Impe, oud 4 jaren, zoon van eenen brouwersgast uit de Groen straat. Het knaapje speelde donderdag morgend in de Bergenmeerschen met makkers van zijnen ou derdom. Eensklaps, over eenen hoop assche loo- pende, slaakte het kind smartkreten en viel neer. Toen voorbijgangers het opnamen, waren de voet jes van den kleine zoo erg verbrand, dat er het vel afhing. Wie heeft die brandende assche m den meersch uitgestort Dat zoekt de policie op. Van den 1 September zal den uitverkoop voort gezet worden in de Molenstraat, 61. I Petrus VAN NUFFEL De processie van Zondag laatst, schoon en deftig gelijk altijd, ja, zelfs een nieuwe groep van kleine paterkens voor het beeld van den Heili gen Antonius. Gelijk ze daar gingen met hun kaalgeschoren hoofden bloote voeten, zedig ten gronde blikkende, ge zoudt gezegd hebben 't en zijn geene paters in beeld, maar in werkelijk heid. Is het t'Aalst ook zoo warm Hier vallen de vogels bijna gebraden van de boomen, en de menschen weten niet waar kruipen om eenige koelte te vinden. In de processie is er genoeg gezweet voor zes maanden, (t'Aalst, achtbare reporter, was men ge dwongen den toer der processie te verkorten zonder dat waren er ongevallen te vreezen, ter oorzake der danige hitte). Kan het missen, vlak in den mid- dag, blootshoofd in die brandende stekende zon Ware er geen middel om de Processie te doen uitgaan om 5 of 6 ure namiddag Dat gebeurt immers op andere plaatsen ook. Binnen kort gaat onder de pers Slachtoffers der Bloedwet, zedenschets door Petrus Van Nuf fel. Dit nieuw boek zal, evenals de vorige wer ken van den zelfden schrijver, bij het Vlaamsche Volk gunstig onthaald worden. Wedstrijd voor Zang. De koorzangmaatschappij De Benoit's Kring, van Brussel, heeft de eer den zanglietheb- bers ter kennis te brengen dat zij besloten heeft, ter gelegen heid van haar 25jarig bestaan, en met de welwillende onder steuning van Z. M. den Koning het Staatsbestuur en het stedelijk bestuur van Brussel, eenen wedstrijd in te richten van Ro mancen, Kluchtliederen, deftige en boertige tweezangen. Wij hopen dat de heeren Zangers dezen wedstrijd gunstig zullen beantwoorden en medewerken tot de bevordering van den Vlaam- schen Zang. Er zijn verscheidene schoone geld prijzen met diplomas te winnen, alsook een prachtig eermetaal, door den Koning gegeven. Die verdere inlichtingen verlangt kan die be komen op ons Bureel, of bij den Schrijver van den Kring, M. Alex. Jacobs, Kathelijnestraat, 26, te Brussel. Het nieuw Wetboek. Het nieuw Wet boek De Rechter of zijn eigen Advokoat door H. Denys, is verschenen en te bekomen aan den spotprijs van 50 centiemen. Dit is een zeer nut tig boek voor alle personen, die begeeren de wet ten te kennen en op de hoogte te zijn hunner rechten. Het bevat uitgebreide uitleggingen over de rechtspleging in strafzaken, al de bijzonder ste koophandelswetten en strafbepalingen. Het is het nuttigste boek dat tot heden verschenen is men leert erin zijne rechten kennen en, in geval van moeilijkheden, kan men alzoo zijn ei gen advokaat zijn zonder kosten het is ook van het grootste nut voor landbouwers en neering- doenders, daar de wetten op de meststoffen en eetwaren er hunne plaats in vinden. Dijnsdag nacht, rond half 12, is de overdekte markt der Koninklijke St Mariastraat de prooi dei- vlammen geworden. Dit gebouw, in steen en ijzer gebouwd, beslaat eene uitgestrektheid van 4000 meters en bevat kostelijke winkels. De pompiers vielen met moed het vuur aan, doch blusschen hielp hier niet veelweldra bleven nog slechts de vier muren van het gebouw recht. Maar de ramp dreigde zich verder uit te strek ken. De markt was bepaald verloren, toen de hui zen van den overkant in brand geraakten. Half gekleed moesten de bewoners vlnchten, zelfs den tijd niet hebbende om iets te redden. Duizenden nieuwsgierigen moesten door de carabiniers op af stand gehouden worden op zekere oogeublikken moesten de pompiers het volk achteruit spuiten er ontstond bijwijlen zulk hevig gedrang, dat ver scheidene menschen kwalijk vielen en vertrappeld werden. Een heer werd het been gebroken en een andere den arm. Er is voor 400 duizend frank schade aan de markt. M. Van Bokstael huurde het voor 30 dui zend frank in het jaar dit gebouw was verzekerd, maar de 200 kramen, die er plaats in vonden,niet. Zoodat vele kleine burgers tot den bedelzak ge bracht zijn. Eene groensel verkoopster, onder an dere, had een kofferkeu met 4000 fr., al hare spaarpenningen, iu de markt gelaten zekere we duwe V., moeder van 13 kinderen, bezat eene uit stalling die met de koopwaren eene waarde had van 5 duizend frank. Alles werd vernield en niets was verzekerd. Meer andere arme lieden zijn in hetzelfde geval. Hoe en waar is 't vuur nu uitgeborsten Som migen willen hebben dat de ratten stekskensdoos- kens van het oud model omgeworpen en alzoo den brand gesticht hebben aan de ellegoederen, kanten en linten. Het onderzoek, woensdag door M. Ken nis en M. Bertrand geopend, heeft tot hiertoe de ware oorzaak van de ramp niet doen kennen. Men prijst in het algemeen de heldhaftigheid van den E. H. Van Roost, pastoor van Schaarbeek waarmede hij vrouwen en kinderkens uit de bran dende woningen redde. Scljoonc üleufl meer dan 100 verschil lende soorten. LAVE PKIJZEN In 2 uren geleverd Men gelast zich met het opstellen DooilbceldekciiM 6 met portret. EEN I1UIS, gestaan in de Bierstraat, ur 10. Voor de conditiën zich aldaar te wenden. hebbende in Sint- Nikolaas fabrikatie van machienbreiwerk, zoekt bekwame persoon om het te besturen. Kennis van het artikel, Vlaamsche en Fransche briefwisseling zijn on misbaar. Zich met referentiën te wenden Office de Publicité, Brussel, A. Z. 99. Geboorten Mannelijk 12 Vrouwelijk 13 25. Huwelijken. J. CoppcDS, tw. met C. Hutsebaut, z.b. L. De Waele, werkrn. met O. Bosman, tw. G. Pic- queur, dagl. met M. Vermoesen, br. A. Rogghé, boekb. met M. Tack, br. II. Podevyn, werkm. met L. Schollaert, tw. Overlijdens. G. Baeyens, broed. der krist. leer. 21 j. Kei zerlijke Plaats. C. Van der Snickt, wr Lenssens, zeepzieder, 55 j. Statiestraat. 5 kinderen onder de 7 jaren. i O DRUKKERIJ van AALST KAPELLESTRAAT en liltift' ttllrori'lnfi (cliché photo-tipygravurc)

De Volksstem | 1898 | | pagina 3