t m s&m m. m, an#* 4° JAAR N 190. OORLOG. ZATERDAG Ti AUGUST! 1898 M. WOESTE. SOL, DA. TE HIJ Hoe een socialist, anarchist wordt. Bravo, Minister Bureel Kapellestraat13, Aalst Abonnementsprijs per jaar 2,50, franco (link - 5 Centiemen liet nummer. - Dc Volksstem licei't overal verkoopers en wordt ganseli Vlaanderen door gelezen. - Briefwisselaars in alle gemeenten. Held dl liulzcn te verhuren Vraagt gij i meiden of Knechten zoekt gij eene bc- trekking? wilt gij uwen handel aauhe- I velen? l*laatsdan uwe aankondigingen i in dit hlad liet wordt alom verkocht Beweging le Oostende. Nieuws van den Oogst. Nieuws over den Alle jaren ontrukt het blind lot verschillige duizenden jongelin gen aan hunne ouders, aan hun beroep, aan hun ambacht, aan het werk. Verschillige jaren lang moeten ze in de kazerne 't familieleven ►gaan vergeten en den arbeid die de hunne was. Daarna kunnen zij nog gedurende een heel tijdperk worden opgeroepen, om in de weide rond Beverloo of in de bosschen van Aarlen in Luxemburg, alle dagen ten 4 ure uit hun bed te worden gerukt, 7 kilometers ver 5 kardoezen te gaan afschieten of zien afschieten, en na hunne terugkomst in de kazerne, tot 's avonds 9 ure den dag moeten doorbrengen met hunne schoenen te poetsen en te herpoetsen en hunne knoppen fel ler en feller te doen blinken. Zoo wil het de soldaterij, die verklaart dat zij alleen alle vaderlandsliefde in pacht heeft, en dat men haar als onfeilbaar in de verdediging van het vaderland moet erkennen. In name dier vaderlandsliefde, verklaart het extra gekneveld en fel gesabeld militarismus dat een soldaat om een goed verdediger van het va derland te zijn, het geweer tegen wil en dank op de schouders moet nemen, en dat de plaats vervangers die zulks willen doen uit vrije bewe ging, door en door slechte soldaten zijn. In princiep verklaart het zich nochtans voor de vrijwillige soldaten, anders toch zou het al zijne onderofficiers en officiers ook moeten over boord werpen, als eenvoudige prims. Maar het beweert dat er zich bij lange niet ge noeg daartoe aanbieden. Het beweert ook, dat een goed soldaat ten minste een paar jaren aan het commando moet hebben gehoorzaamd om behoorlijk te kunnen het geweer af te vuren, en zijn knoppen te doen blinken. Er zijn in het leger 4000 officiersdie elk hunnen ordonnans hebben, om in hunne huizen de kleeren te poetsen, de botten te doen blinken, de boodschappen te doen, de kleinen naar school te brengen, enz., ook al de zuigflesch te hantee- ren. De hoofd-officieren hebben er zelfs twee. Voor die functies kiezen zij meestal de beste hunner soldaten uit, en ontnemen die aan al de oefeningen der kazerne, waar zij ook door hun voorbeeld nog zoudèn kunnen dienst doen. Het zijn niet alleen duizenden dienstboden die het leger aldus van de oefeningen houdt, en alle jaren dus nutteloos aan het burgerlijk leven ont trekt, maar ook nog veel duizenden kleermakers, schoenmakers, timmerlieden, smeden, wevers, gravers, doschers, keukenbedienden, verwers, meubelmakers, slachters, bakkers, drukkersgas- ten, enz., enz., die voor een paar jaren een hun opgelegd ambacht te vervullen hebben. Al die postjes van huisknechten, van keuken meesters, slachters, bakkers, smeden, enz. kon den heel goed bekleed worden door betaalde en vrijwillige knechten, betaalde en vrijwillige kleer makers, schoenmakers, timmerlieden en huis knechten. Deze zouden geen twee jaren in het leger blij ven, maar heel hun leven lang. Het zou maar de kwestie zijn van hun dagloon fatsoenlijk te ma ken. Aldus had men reeds van zelfs een mooi aan tal vrijwilligers, aldus kon men alle jaren heel wat minder jongens verplichten hunne ouders te verlaten en hun ambacht te verleeren. Dat zegt het gezond verstand. Maai gezond verstand en militarismus hebben altoos overhoop gelegen. Allen dus gewerkt, elk in de maat zijner krachten, om 't alverblindend Militarism uit te roeien Wat gewoel en leven in deze badstad, binst twee dagen, 14 en 15 OogstAl de valsche ge ruchten om den gezondheidstoestand, hebben niet belet dat er met die verlofsdagen, eene groote menigte volk is toegestroomd om gedurende dien korten tijd ook eens van dat lustig leven te ge nieten. Aan de aankomst der pleziertreinen was het plezierig om zien. Duizenden en duizenden men- schen stapten daar van de verschillige treinen af, met manden en korven, geladen met voorraad. Haastig liepen zij naar den dijk om daar met vol le teugen de zeelucht in te ademen. Ook zijn er Zondag 8,200 baden genomen. Nog nooit is het te zien geweest. Het grootste getal was nooit hooger dan 5,800 in eenen dag ge klommen. Ziehier ten andere het getal baden gegeven in de vorige jaren In 1886 werden er 54775 baden gegeven in 1886, 37434; in 1887, 67313 in 1888, 37349 in 1889, 36443 in 1890, 55108 in 1891, 48263 in 1892, 58314 in 1893, 71586 in 1894, 54641 in 1895, 63447 in i896, 69553 i in 1897, 66190 in 1898 zijn er alreeds 70523 baden gegeven. Nog nooit, verklaarde een hooge ambtenaar, is er gereisd geweest gelijk dit jaar op 15 Oogst, dank aan Minister Van den Peereboom, die de reiskaarten geldig maakte voor 4 dagen. In de kleinste straten van de stad gaf men met vreugde 8 en 10 fr. voor eene kamer, en of er vele geweest zijn die onder deschoonesterrelucht geslapen hebben, dient niet gevraagd. Een wan- delingske gedaan, 's morgens om 3 ure, in den hof, in de Bois de Boulogne, op den dijk, was welsprekendop al de banken, in 't gras, lag men lustig te slapen. Ook er is nering in de stad geweest, en langs alle kanten hoort men den lof uitspreken van onzen Minister van spoorwegen, die zooveel ge mak geeft aan dezen die naar Oostende willen reizen. Niet minder dan 22,000 reizigers, en waarvan ruim een derde met pleziertreinen, zijn zondag 14 dezer per spoorweg aangekomen. Sedert het bezoek van den keizer van Duitschland had men zulk eenen toeloop te Oostende niet meer be leefd. De maalbooten waren zwart van 't volk. Maandag avond moest een bijzondere trein voor Brussel ingericht worden. De eerste trein, die vertrok, was stampvol, men kon niet meer, en de tweede was het niet minder toch heeft de dienst er niet door geleden. Men heeft maandag 9,500 tickets ontvangen. Hierbij dienen gevoegd de talrijke toeristen die reeds zaterdag avond waren aangekomen en de 4,500 engelschmans door de maalbooten van den Staat, alsook 413 passagiers door de palace-stea mer La Belgique aangebracht. In de drie dagen werden 18,244 baden geno men. De ontvangsten in de Kursaal beliepen tot 39,864fr. voorden 11, 12, 13 en 14 Oogst. Zondag beliep de ontvangst van den elektrie- ken tram tot 2,500 fr. en Maandag, 3,000 fr. Leve 't Vrijwilligersleger Verledene week was een gerechtsdienaar van St-J os- se-ten-Noode, bij Brussel, door zijne overheden, gelast geworden eene huis zoeking tedoen bij de gebroeders Willems, beeld houwers. Er was spraak van valschmunterij. De gerechtsdienaars werden ontvangen op re volverschoten en twee menschen, die de politie wilden helpen, werden gekwetst. Victor en Hendrik Willems waren de stichters van den socialistischen bond van St-Josse-ten- Noode. Verdeeldheid was over eenige jaren ontstaan ten gevolge eener werkstaking der brood voer ders. Een lid der socialistische partij, thans door deze met een mandaat vereerd, eischte de uit sluiting der werkstakers zonder toe te laten dat zij zich verdedigden. Echt socialistisch, bijge volg I De slachtoffers stichtten eene nieuwe groep, die meer en meer een revolutioneer karakter kreeg. Daar waren de gebroeders Willems de ziel van, en zoo werden zij zeer natuurlijk van soci alisten, anarchisten, om te eindigen met misda digheid. In La Reforme zegt een radikaal-liberaal Die jongeling, zegt hij, is geen woeste, geen kwade, zooals men zal willen doen gelooven. Hij was kalm en redelijk. Zijn leven was geregeld en vreedzaam. Al wie hem kende achtte hem en zocht zijnen omgang. Willems was dus een lam... gelijk, overigens, alle anarchisten. Het weze ons toegelaten aan de kalmte, de goedheid, de redelijkheid van dien man te twij felen, wanneer we zien dat hij met drij revolvers en een catalaansch mes op zak liep, wanneer we vernemen dat het van dien ellendeling niet heeft afgehangen, dat verscheidene personen bij dit vreeselijk drama het leven niet hebben ingescho ten. Laat ons nu le Peuple afwachten Het zal van Willems misschien wel een held, en altijdze- ker een slachtoffer der bourgeoisie maken. Integendeel zegt Vooruit Willems is een gevaarlijke kerel, gekend als strijdend anarchist, die reeds over een jaar of c twee met het gerecht af te rekenen had. Helaas hoe zij 11 zij te beklagen die mannen, die zich laten medeslepen door het Socialismus, dat tot alle misdaden leiden moet. Dat de boeren het schoon weder te baat nemen om den Oogst binnen te doen, hoeft niet gezegd worden. Groot is de bedrijvigheid. Het sucrioen is reeds binnen. Men is bezigde erwten in te schuren en de tar we te pikken. Dan volgt de ha ver. Het laatst de boonen. 't Is een zeer goeden Oogst. De aar dappelen staan nog groen en jeugdig, en belo ven, zoo niet een overvloedig, toch een middel bare oogst. Tot nu toe is geen spoor van plaag te bespeuren. De beeten waren wat ten achteren en wat het beestenvoeder betreft, de droogte dei- leste weken heeft den groei eenigzins vertraagd, toch kan men dezen zomer op dit punt onder de beste rangschikken, zoodat de landbouwer de toekomst hoopvol te gemoet ziet. 't Land van Aelst schreef den 16 Februari 1890: M. Woeste nam 't woord Om M. Deken Raemdonck bij zijn intrede 't Aalst veel heil en geluk toe te roepen een lang en verdienstlijk Bestuur!... Om op zijne beurt te spreken van de Sociale kwestie, die alles overheerschttot over eenige jaren, men dacht aan niets dan aan par tijtwisten de schokkende gebeurtenissen van 85 a 86 hebben d'oogen geopend en d'herten veront rust... De Sociale kwestie een massa volk dat beter leven en meer rechten vraagt... de woeling die begint,... de dag van morgen of overmorgen die akelig kan zijn... M. Woeste mocht het zeg gen ja, sedert lang heeft hij de Sociale kwestie diep en grondig gestudeerd en de toekomst ge peild; veel woorden heeft hij gesproken, veel voet stappen gedaan om Wetten te verkrijgen voor 't stoffelijk belang van 't Werkvolk wetten gelijk er overal bestonden voor de Fransche Revolutie; doch M. Woeste zegde het zoo wel en zoo krach tig laat ons geen begoochelingen hebben al die wetten zullen niet baten indien men de zie len niet geneestindien men de zielen niet ge neest dan is de katastrof onvermijdelijk men ziet het in Duitschland... En M. Woeste sprak vurige woorden van opwekking en M. Deken Raemdonck nogmaals gelukwenschendein schoo- ne zinrijke woorden, hartelijk uitgesproken, drukte hij den wensch uit dat onder dees Deken schap in Aalst de Sociale kwestie in den goeden Christenen zin zou bevredigd worden. Geest driftige toejuichingen. De Z. E. H. Deken stond nogmaals recht om M. Woeste te bedanken en zijne woorden te be vestigen. Hij herinnerde de spreuk van Aalst, Nee spe nee metu, welke hij vertolkte alsvolgt Doe goed, doe wel en zie niet om Ach, hoe schoon daar al die Personen van Overheid vereenigd te zien, in dezelfde edelmoe dige en verhevene gevoelens en welke macht, als die Heeren samenwerken voor éen en 't zelf de einde En dat zal gebeuren, ja; woorden zijn woorden, maar werken zullen volgen, voor stoffelijk en zedelijk welzijn werken, gelijk de Amerikanen zeggen facta, non verba... Met facta, met werken zal Aalst zijnen geliefden De ken Raemdonck omringen en ondersteunen. .la, Ifl. Woeste mocht liet zeggen, se dert lang heeft hij de sociale kwestie diep en grondig gestudeerd en de toekomst gepeild... Veel voetstappen gedaan om Wetten te verkrijgen voor 't stoffelijk be lang van 't Werkvolk. DAT schreef Pie Daens over 8 jaren... En li 11 M. Van den Peereboom gaat nieuwe maatre gelen tegen den invoer van onzedelijke druksels nemen. Verscheidene vuile dagbladen gaan bij de lijst der verboden schriften worden gevoegd. Wij juichen het krachtdadig optreden des Mi nisters volmondig toe. Gelijk er maatregelen genomen worden om de lichamelijke en stoffelijke besmetting te bevech ten, dient ook alle zedelijke besmetting uit ons land geweerd. 't Is hetgeen M. Van den Peereboom doen wil, en alwie niet door politieken haat verblind of door stelselmatige afkeuringswoede behebt is, zal zijne doenwijze heel en al goedkeuren. Onder 't beheer der liberalen ging het er an ders toe. Al dien vuilen hutsepot kwam ons uit Frankrijk met heele pakken toe. Katholieke menschen, wat zou het zijn, geluk ten de socialisten er ooit in, meester van ons lan- deken te worden Dat eens gevraagd. He (lootlcu. Uit de opgemaakte doodenlijst van het Spaan- scke leger op Cuba blijkt, dat 96 percent zijn ge vallen als slachtoffers van ziekte, en slechts 4 per cent hun leven op het slachtveld lieten. Admiraal Ccrvcra. Admiraal Cervera heeft zich naar Portsmouth begeven om de Spaansche gevangenen te bezoe ken. Hij werd door een duizendtal personen levendig toegejuicht. De admiraal antwoordde glimlachend en groe tend. De spaansche regeering heeft hem bevel gezon den, met het eerst vertrekkend schip naar Spanje weer te koeren. AmcrikaaiiNchc beschuldigingen. De aalmoezenier van de Oregon beschuldigt ad miraal Sampson een valsch rapport te hebben op gemaakt betreffende den afstand waarop hij zich

De Volksstem | 1898 | | pagina 1