Rampen, Misdaden Ongelukken. I Indien ik Koning ware L. I van de Christobnl Colomb bevond, om een grooter deel van de premie te kunnen eischen. Eveneens beschuldigt hij den kapitein van de Iowa van lafhartigheid. Hoe uien president Ülac-Kinle.v wordt. Thans nu de naam van president Mac-Kinley op aller lippen zweeft, is het wellicht niet onaar dig mede te deelen op welke wijze hij zijne schitte rende loopbaan begon. Het was in den slag van Antietam, een der bloe digste van deii oorlog tusschen Noord eu Zuid en het 33" liuie-regiment van Ohio had bevel ontvan gen den vijand tegemoet te trekken voor het den tijd gevonden had zijn nuchtendkoffie te neme.i. De jonge onder-officier Mac-Kiuley, die toen 18 jaren telde en belast was de levensmiddelen aan zij ne afdeeling uit te deelen, spande een paar muil dieren voor een fourgon, en reed, onder een hevig vijandelijk vuur, naar zijne kameraden en deelde hen koffie uit, zoo bedaard alsof er niets gebeurde. Een der muilezels werd door een bom gedood. Nochtans zette Mac-Kinley zijn werk doodkalm voort, tot alles gedaan was. Na afloop van het gevecht werd de moedige ser geant tot luitenant bevorderd. wen eens ophouden dit gevaarlijk vocht te gebrui ken om de stoof aan te steken of het vuur aan te wakkeren? Brugge. Donderdag gebeurde in den zwemdok een jammerlijk ongeluk. Kond 3 ure 's namiddags waren verschei dene jongelingen a m 't zwemmen. Een hunner, Adolf De Vlieger, 18 jaar oud, vroeg aan eenen knaap of hij op zijnen rug wilde zitten om den dok over te zwem men. Een policieagent belette hem deze waaghal zerij ten uitvoer te brengen. De agent was nauwe lijks weg of De Vlieger laadde een !3jarigeu knaap lauwaert genaamd, op zijne schouders en zwom weg. In 't midden van den dok verloor de zwem mer zijne krachten en worstelde wanhopig in het water, terwijl het jongsken zich aan zijnen hals kïampachtig vastgeklemd hield. De Vlieger geluk te er in, zich van den knaap te ontlasten, die oo- genblikkelijk zonk en versmoorde. Het lijk werd een uur later opgevischt. De Vlieger is aangehou den. De ouderdom der vluggen. De sterrevlag der Vereenigde-Stateu is de oud ste der vlaggen van de groote mogendheden. Het was in 1777 dat het congres besliste dat de 13 en gelsche colonieën van Noord-Amerika, die in op stand gekomen waren tegen het vaderland, als na tionale vlag dertien roode en witte banden met 13 sterren op azuren veld zouden voorstellen. De Spaansche vlag, rood en geel, klimt op tot 1785 de Fransche driekleur werd in 1794 aangenomen de Engelsche vlag dateert van 1801 de Italiaan- sche vlag werd eerst in 1848 ontrold het Oosten- rij ksch-Hougaarsche vaandel werd in 1867 vastge steld het Duitsche vaandel in 1871 en de Russi sche kriekleur over eenige jaren slechts aangeno men. Op Cuba. De amerikaansche generaals Lawton en Wood hebben de cubauen verwittigd, dat zij zich zullen verzetten tegen alle poging van hunnentwege om gewapend de stad Santiago binnen te trekken. Het schijnt dat men nieuwe oproeren op Cuba vreest. Er wordt gezegd dat de opstandelingen op 24 de zer zullen trachten zich meester te maken van Santiago. Nog voor de onderteekening van het vre desverdrag, hebben twee steden van Cuba, Barocoa en Sagnade Tamaue, zich overgegeven 1,756 offi ciers en soldaten werden er krijgsgevangen geno men en eene groote hoeveelheid wapens en krijgs voorraad buit gemaakt. Generaal loiral, de gewezen gouverneur van Santiago, is woensdag namiddag naar Spanje ver trokken. <»root-Bijgii:ir<lcn. Dinsdag morgend, rond 4 ure, was M. Homp, landbouwer, niet weinig ver wonderd te zien, toen hij in zijnen hof kwam, dat een man onder eeneu pcereuboom uitgestrekt lag. Het was een dief die in den nacht 50 kilos peren gestolen had, van den boom gevallen was, on zijn been gebroken had. Auderlecht. Maandag avond, rond 8 ure, goot Mad. Van Haezendonck, wonende in de Constructeurstraat, petrol op de stoof. Op 't oo- genblik dat zij de stoof ontstak sloeg de vlam langs de opening van den aschbak uit eu stak hare klee- ren in brand. De ougelukkige liep als waanzinnig de trappen af en de straat op, waar zij neerviel. Twee werklieden, Willem Eggerickx en Frans Ge- rin, kwamen de arme vrouw ter hulp en gelukten erin met groote moeite de vlammen uit te dooven. Mad. Vau Haezendonck was reeds ijselijk ver brand het verkoold vleesch viel in brokken van haarlichaam. Het slachtoffer werd stervend naar het gasthuis der gemeente overgebracht. Alle dagen gebeuren er schrikkelijke ongeluk ken met den petrol. Wanneer zullen de huisvrou- Mijnheer Bruyn vouwt De Volksstemwaaruit hij, na het ontbijt, het nieuws aan zijne familie heeft voorgelezen, weer in de oorspronkelijke plooi en, zet zijn pince-nez af en tikt daarmee een paar malen op de gazet. 't Ziet er hem lief uit tegenwoordig, zegt hij. Waar gaan we naartoe De werkeloozen vergade ren, de daensisten vergaderen, de bakkers, die geen nachtwerk willen doen, de schoolmeesters en briefdragers met socialistische princiepen ver gaderen, overal wordt er gecongrest en geroepen over revolutie en 't verdelgen der bezittende klas. 't Is mij nen schoonen boel, de wereld springt op krukken Ik verzeker u, dat ware ik koning, ik... Ja maar, dat zijt ge nu gelukkiglijk niet, valt zijn vrouw eensklaps in. Neen, natuurlijk niet maar ik zeg indien ik koning ware, dan..., Dat zoudt gij nooit kunnen worden, zegt M. Bruyn's schoonmoeder, die juist bij hem eenige dagen te logecren is. Zeker neen, lacht Bruyn en drinkt zijn jatje koffie uit ik wou alleenlijk zeggen indien ik ko ning ware, ik.... Ilé, pa, dat zou plezierig zijn roept de tien- WIcïc. Donderdag rond den middag heeft men aan het sas alhier het lijk opgevischt van ze keren Louis Vercauteren. Dinsdag had hij met zij ne verlootde getwist. Men denkt dat hij zich uit liefdeverdriet gezelfmoord heeft. Cent. Woensdagavond bevond M. Van den Abeele, eerste klerk van het postkantoor Gent-sta tie, dat dieven in zijn bureel gedrongen waren en uit een kofferfort eene som van 4,200 fr. gestolen hadden. Het parket is verwittigd. Kockclbcrg. Donderdag namiddag speel den verscheidene kinderen op de hoogte van Koe- kclberg. Opeens viel een hunner stuiptrekkend ten gronde, de oogen kwamen uit hunne holten en het arme kind wees wauhopeud naar zijne keel. Eeni ge oogenblikkeu later was het kind dood het had een marbol ingeslikt. De wanhoop der ouders is oubeschrijfelijk. Schaarbeek, Donderdag avond kwam op de Liedtsplaats een zinnelooze aan een agent hulp en bijstand afsmeeken tegen de vereenigde mogendhe den die tegen hem oorlog voerden Men heeft den ongelukkige naar het kommissariaat der Colignon straat gevoerd. Ypercn. Dinsdag namiddag, rond 3 ure, be vonden zich verscheidene onderofficiers van het gar nizoen in den zwemdok. M. Gillet, sergeant-ma joor bij het 3° linieregiraent, verdween plotseling onderwater. Ondanks de spoedige hulp verdronk de ongelukkige. Men heeft den zwemdok moeten ruimen om het lijk te vinden. Baerdegcin. Dieven zijn alhier in de kerk gebroken eu hebben den offerblok van de H. Mar- gareta geruimd. Zij gelukten er niet in, in de sa- vt istij te breken. Men heeft aan de vier kerkdeuren sporen van braak gevonden éene deur hebben zij opeugekregen. Tcmache. Een 23jarigjongeliug, stoker aan boord van do stoomboot Wilford, is schielijk over leden door koud water te driuken terwijl bij be zweet was. Bi-iimmcI. Een glazenmakersgast, Adolf B.., was woensdag naar Brussel ge komen om bij een notaris eene erfenis, hem door eene oude tante nagelaten, te gaan ontvangen. Met de zakken vol goud slenterde de gelukkige erfgenaam do stad rond eu maakte kennis met eene straatjuffer. Het koppel trok eene herberg van de Rouppeplaats bin nen en B... verteerde als een prins. De juffer ver trok op zeker oogenblik. Toen B... op zijne beurt vertrekken wilde, bevond hij dat ziju erfdeel gaan vliegen was De policic zoekt de diefegge op. Vrijdag morgend zag een policieagent, van dienst aan de Vlaamsche poort, een man in de vaart van Charleroi springen. Daar de man niet meer boven kwam, haalde een schipper, op bevel van den agent, hem bij middel van een haak uit het water. De drenkeling kwam spoedig tot het be wustzijn terug. In zijne vest, die op den kant lag, stak een briefje door den wanhopige aan zijne vrouw gericht, waarin hij verklaarde zelfmoord te plegen. Ellende was de drijfveer der wanhopige daad. De agent stelde proces-verbaal tegen den man op... omdat het verboden is in de vaart te zwemmen jarige Pol, en stoot uit opgetogenheid de koffiekan over de tafelals gij koning waart, dan ware ik kroonprins ik heet precies Leopold, dat komt goed uitWat zouden de jongens uit de gebuurte dan respect voor mij hebben nu roepen zij achter mij Luppe Kanneel, omdat gij drogist zijt. Ware ik kroonprins, ik deed ze allen ophangen en al de daensisten liet ik den kop afkappen. Toe, Pol, zwijg Pa is geen koning zet u liever recht op uwen stoel, knort Madame Bruyn, en tot haren man Gij brengc met uwe flauwighe- den het hoofd onzer kinderen op hol. En dat is gansch verkeerd, piept grootmoe der kinderen moeten nederig en onderdanig zijn. En ik zou toch wel willen dat pa het was 1 giegelt Mariatje, de dertienjarige dochter. Ik zou graag prinses wezen o hoe heerlijk Dan zou ik u bedanken voor mijn katoenen jakje! En dan waart gij koningin, hé, mama WelWel En wat zou grootmoeder dan zijn Natuurlijk koningin-moeder zegt bonmama, die, zonder het te weten, de rondzwevende groot- heidsbacilleu heeft ingeademd. Ik zou, praat zij, het bestuur der paleishouding op mij nemen, en de bedienden zouden naar mijne pijpen dansen Jamaar, zegt Madame Bruyn, indien mijn man koning ware, dan was ik allen gevalle toch koningin en zou meer te zeggen hebben dan gij Een inwoner van do Kareelkaai be zat een echten Stradivarius, eene viool, die hij op 15,000 fr. schatte eu voor welke hij een kooper zocht. Een zijner vrienden M. Z-, vertelde zulks aan een soort vau artist, over veertien dagen in den trein, op de lijn van Ant werpen. De artist, die zeer net gekleed en uiterst beleefd was, zegde gehecht te zijn aan een der grootste schouwburgen van Parijs hij vertelde vervolgens eene plezierreis in Belgie te doen en verklaarde ten slotte de kostelijke viool te willen koopen. M. gaf hem dan een aaubevelings- kaartje voor zijnen vriend. De artist kwam met het kaartje naar de Kareel kaai en wist het zoo goed aan boord te leggen dat men hem de viool toevertrouwde om te beproeven. De artist kwam niet meer terug en zal waarschijn lijk met den Stradivarius over de grens getrokken zijn. Tijdens zijne reis in Amerika heeft prins Al- bert het leven gered van kolonel Jungbluth, zijn ordonnancie-officier. Het was tijdens een tochtje met een klein bootje op den oceaan. Kolonel Jung bluth verloor, terwijl het vaartuig op de golven gewiegd werd, het evenwicht eu viel in de zee, op eene plaats waar hot krioelt van haaien. De prins greep den officier bij den kraag en trok hem ge zwind in de boot terug. rnrnhouf. Woensdag had een petrolonge luk plaats te 1 urnhout. Zekere J..., wonende in de ianenstraat, wilde de stoof ontsteken. Daar dit met al te gemakkelijk ging, nam hij de petrolkan en goot een weinig petrol in de stoof, om het vuur aan te wakkeren. Ja, maar nu brandde de stoof eensklaps zoodanig, dat de vlam zich meedeelde aan de petrolkau, die dau ook oogeublikkelijk in brand stond. Dit ongeval veroorzaakte aan den onvoorzichtige brandwonden aan handen en bee- neu. Gelukkig levert zijn toestand evenwel geen gevaar op. Bilgcn. Verleden week gebeurde alhier een schiikkelijk ongeluk. Zekere L. V..., herbergier, wonende aan de statie, opende den waterput eu daar er gebrek aan water was daalde hij er in om don daim wat te laten zakken. Zonder voorzorgen te nemen ging hij de ladder afop zekere diepte gekomen werd hij door den salpeter verstikt en viel in de diepte. Op het hulpgeschreeuw van het slachtoffer kwam een gebuur, A. G... toegesneld en daalde op zijne beurt de ladder af. Hij werd het slachtoffer zijner zelfopoffering de ongelukki ge viel eveneens in den put. Men kan zich de ver slagenheid voorstellen van allen die ooggetuige waren van dit schrikkelijk ongeluk. Niemand waagde het de slachtoffers ter hulp te komen. Met de grootste moeite moest men de moeder en de vrouw van de slachtoffers beletten in den put te dalen. Men kwam met koorden toegeloopen en, ondanks alle waarschuwingen, waagde het de zuster van A. G... de ongel uk kigen ter hulp te snellen. Zij be reikte de slachtoffers en bond hen eene koord om het lichaam men haalde ze aanstonds op. Toen het moedige meisje uit den put kwam, viel zij in onmacht. De geneesheeren gelukten er in A. G... en L. V... tot het leven terug te roepen. De moedi ge daad van mej. Ghysens mag niet onbeloond blij- wordt, is in den trein van Luik geworpen geweest i V as maar bij bet inkomen van den trein in de laatste stad dat men de dwaling gewaar werd Q gazetten waren hier reeds ten 1 uur, maar zij natuurlijk niet kunnen besteld worden. iHiirleuiout. Zaterdag is de eenige overle veude vau de gebroebers Dupuis, de slachtoffers van de laatste koolmijnramp, overleden. Leflinge. Vrijdag is een jongeling, Francis cus Bourgoigne die naar het land gegaan was om te pikken, al werken dood gevallen, na koud wat? gedronken te hebben. Het is een misbruik, nog zeer gemeen onder de werklieden, bij den lastigen arbeid van het pikken koud water te drinken. Verscheidene gevallen zou- den wij kunnen aanhalen, en negen op tien maai moet de werkman het duur bekoopen. Hij heeft terwijl hij lastigen arbeid verricht, bijzonderlijk terwijl hij pikt of maait een versterkenden en ver- kwikkenden drank n )odig bier, thé, koffij 0f iets dat gekookt is. St-Pieters-Jette. Kene misdaad, die in gruwelijkheid overtreft al wat wij tot hiertoe te melden hadden, heeft het parket van Brussel naar Sint-Pieters- Jette geroepen. Eene 27jarige vrouw heeft haar kind, een meisje van 2 jaar oud gewurgd. Dan moet zij het kind bij de voeten hebben vast genomen eu zoo het hoofdje tegen den muur te pletteren geslagen. Deze afschuwelijke moeder is vervolgens naar de statie gegaan, waar zij eene reiskaart heeft geno- men voor Mechelen, het verblijf barer ouders. Hopen wij dat de moordenares niet in het volle besef van hare daad heeft gehandeld. Over eenige jai en reeds is zij als zinneloos in het gesticht van Evere opgesloten geweest. Het lijkje van het slachtoffer werd, na onderzoek en een kort verblijf in het doodenhuis, uit oorzaak van spoedige ontbinding, begraven. Heel de bevolking van Jette is door dit schrikke lijk feit ten diepste ontroerd. ven. St-Jans-lMoleubeck. Zondag hield een po licieagent een gekenden vaartkapoen aan, die in de \aart aan de Mariemontkaai, aan 't zwemmen was. Het ketje, een sterke kerel, trok den agent mede t water in en gaf hem eene meesterlijke 8 dopping De agent lekkende als een waterhond, sukkelde de vaart uit en spoedde zich naar het kommissariaat. Mechelen. Bij bet vieren der gouden jubel feest van de echtelingen L. Jacobs-Boonen, in de Elzenstraat, is een erg ongeluk voorgevallen. Een der geburen, de genaamde G. Gasper, loste voor de feesten schoten met een revolverdeze ging eensklaps onverwachts af en de kogel wondde erg de twee vingers alsook de palm der hand. De ge wonde is in 't gasthuis verzorgd geweest. Brugge. Vele meuschen waren zondag ver wonderd hunne brusselsche gazetten met de post niet te ontvangen. De zak met gazetten voor Gent en Brugge, die te Brussel in den trein gesteken ik zou... Gij zoudt niemendal als 't er op aankwam, want ik ben uwe moeder, en daarom Dat is wel mogelijk in het gewoon leven,maar als koningin zou ik.... Ja, dat uwen man moest sterveu, dat was een verschil dan hadt gij als regentes wat te vertel len, maar zoolang hij leeft.... -- Zoolang ik leef, dondert papa Bruyn met ee ne zware stenstorstem, zoolang ik leef hebt gij al len hier niemendal te zeggen, onthoudt dat De koning is het hoofd zijner dynastie, en bijge.... Wel sjeezesmarinteka roept Mad. Bruyn, erg verbolgen en minachtend ik zou wel eens willen zien wat gij als koning uitvoeren zoudt!.... 'k Zie de socialisten, anarchisten en anderen bucht van volk al afkomen. Ge kunt nog geen orde hou den in den winkel altoos ligt gij overhoop met den knecht en den loopjongen, en indien ik niet van tijd tot tijd tusschen kwam, dan geleek ons juis aan eene ware hel. Maar, vrouw, ik zeg niet, dat ik die socialis ten.... Dat zegt gij wel, Bruyn, gij wildet Ik wou niets van dien aard ik bedoelde en- celijk het deze, dat indien ik koning ware... Ja wel, wij begrijpen heel goed roept de schoonmoeder. Ge zoudt in uwe L. ge vijshoid al- l liarlcroi. Eene oude vrouw was gestor ven en, daar do familie te arm was om eene dood kist te koopen, ging de broèr en een vriend eene omhaling doen ten einde in de begrafeniskosten te voorzien. Zij haalden, zegt men, 25 fr. op. Doch tegen 5 ure kwamen beiden smoordronken naar huis, toen de pastoor zich reeds had aangeboden om het lijk af te halen. De geburen waren verontweerdigd eu deden ee nen uitval tegen de twee dronkaards. Deze werden woedend, begonnen met don boel overhoop te zet ten en wierpen zelfs het ellendig bed om, waarop de doode rustte, zoodat het lijk over den vloer rol de. Eindelijk werd door de geburen eene doodkist aangebracht en tegen half 7 's avonds kon de gees telijkheid de doode naar het kerkhof vergezellen. Dcinze. Zondag nacht, rond 12 ure, begaf de schipper Petrus Verbaere, oud 59 jaren, woon achtig te Gent, Terplatenkaai, 29, zich met eenen anderen schipper naar een schip dat in de vaart alhier gemeerd lag. lei wijl de laatste zich aan boord begaf bleef Verbaere op den kant van den tragel hem wach ten. Toen de schipper een tiental minuten nadien het vaartuig verliet vond hij er Verbaere niet meer. Denkende dat hij reeds was weggegaan, begaf hij zich insgelijks naar zijn schip, doch maandag mor gend vond men het lijk van Verbaere nevens het schip iu het water liggen; de ongelukkige die lich telijk bij drank was geweest, en misschien in slaap gevallen, zal van de afhelling in de vaart gerold zijn. Hij is door de zorgen der policie naar het doo denhuis dezer stad gebracht, waar het door de ge neesheer Galens is geschouwd. L'cr- M. A. L. Roëll, gemeentesekretaris der stad Lier, lid van het hoofdbestuur van het Davids- fonds, een onzer verdienstelijkste vlaamsche schrij vers, is maandag te Lier overleden in den ouder dom van 67 jaar. les naar uwen zin veranderen och, dan zou het hier een wereldje zijn I Pa, als ge koning wordt, dan moet ik niet meer naar school, hé - l'ettettet, Pol, houd uwen bek. Kroonprin sen moeten immers niet dommer wezen dan andere kinderen. Ja, maar ze leeren toch zooveel niet Stil, kinderen eet uwe boterhammen op, en dan marsch, de deur uit Er heerscht eenige oogenblikken stilte. De be velende stem van Madame Bruyn heeft uitwerking gehad. De boterhammen van Leopold en Maria verdwijnen en als het meisje het laatste reepje heeft doorgeslikt, zegt ze, als uit een kort gepeins ontwakend Weet ge wat eene goei zou zijn Indien papa koning was en stierf, en als Pol ook stierf, dau werd ik koningin en mama regentes. Hé, dat zou iets ziju Dan kon ik meteenen mijnen twee den naam gebruiken ik heet immers Maria-Hen- drika, en dan zou ik van grootmoeder niets meer moeten verdragen. Brrr, ondeugend stuk, bultert bon-mama; ik zal u leeren mij zoo te schandelizeeren. En zij vat de neuswijze Marie vast en steekt haar, trots te genspartelen, de kamer uit. (Het vervolgt).

De Volksstem | 1898 | | pagina 2