Twee champetters. OORLOG. I Rampen, Misdaden Ongelukken. Een Pensioen aan den Ouden Werkman. Het Weder. Indien ik Koning ware L. Jongelingen, zorgt voor later! Uit JVederbrakel OPHASSELT. Aieuws over den Van al de soldaten der wereld wordt de Fran- sche soldaat het slechtste betaald en verzorgd. Van alle legers der wereld heeft het Fransche den slechtsten gezondheidstoestand. Ook zijn de statistieken daaromtrent altijd ver achteruit die van 1895 is pas verschenen Fr blijkt daaruit dat er gemeld jaar op 1000 aanwezige soldaten 361 kort of lang onder dok ters handen zijn geweest. Op 100 soldaten stierven er 7. Op rooo gestorvenen stierven er 221 van den typhus, gevolgd van onvoldoende voeding en slecht drinkwater. Op 1000 aanwezige soldaten kwamen er 7 in het gasthuis als lijdend aan tering, eene ziekte die in andere legers zoo goed als onbekend is. Frankrijk is zijn verval hoofdzakelijk schul dig aan ongeloof en zedeloosheid. Maar zijn mi litarism het zwaarste der wereld draagt er veel toe bij. De studie van het zóo ingewikkeld vraagstuk der werkmanspensioenen wordt niet vergeten. Minister Nyssens verklaarde onlangs, overtuigd te zijn dat de rechterzij er zal aan houden de hulpmiddelen, welke de bestaande inrichtingen opleveren, te volledigen zoodanig dat ook de ar beider in zijnen ouden dag tegen den nood ge vrijwaard zij. Welk verschil vanwege onze Katholieke Re geering tegenover de holle woordenkramerij der daensisten I Die helden in gazetten en op mee tingen wauwelen en zeeveren, maken aan hunne sukkelaars allerlei schoone zaken wijs, doen hunne grootsche liefde voor 't Volk kennen, beloven gouden bergen en een tijdstip waarop de gebraden leeuwerikken den arbeider in den mond zullen vliegen, doch DAARBIJ BLIJFT HET. Zij hebben voor spreekwoord Veel beloven en weinig geven Doet de Donchen in vreugde leven. üns katholiek Gouvernement belooft en HAN DELT, zooals men ziet, en gaat het, tot voor beeld van andere landen, vastberaden voort op den weg der hervormingen ten gunste van den werkman. Het rekent echter daarbij op den goeden wil en de werking van eenieder, zonder dewelke niets duurzaam noch wezenlijk prak tisch kan tot stand gebracht worden. De hitte die wij deze laatste dagen gehad heb- hebbeu, is buitengewoon hovig geweest zij is Dinsdag tot 33 graden en half geklommen, en dat nog in den lommer In volle zou hadden wij 45 graden, bijna zooveel als in den Congo, waar de warmte tot omtrent 50 stijgt. De grond is ook zeer verheethij had eergisteren in de zon 43 graden. Deze cijfers overtreffen verre degenen der vorige jaren. Sedert 50 jaren is het alleenlijk den 20 Juli 1881 dat men in het Koninklijk Observatorium van Brussel 35 graden warmte in den lommer op- teekende. Dat is dus maar een klein verschil met hetgeen wij eergisteren te verdragen hadden Het schijnt dat het beste middel om de hitte te verdragen, bestaat, in weinig te drinken wie veel drinkt, zweet veel, en omgekeerd wie weinig drinkt, zweet weinig. Die goesting heeft, bcproeve het Vele menschen zijn verwonderd dat deze groote hitte geene onweren veroorzaakt. Dat komt dat wij niet dau warme wolken hadden. Om onweer te veroorzaken moeten warme en koude wolken el kander tegenkomen. Welnu, wij hebben bijna niet dan warme winden gehad, komende uit het Zuiden en het Zuid-Oosten, terwijl, de zeesche vinden (West en Noord-West) ons geheel ontbraken. Maar waarom is het nu zoo heet in Augustus, terwijl wij eenen zoo kouden zomer gehad hebben? Dat is wat anders. Daar weten wij niets van. Al wat wij kunnen zeggen is, dat de grootste hitte zich altijd doet gevoelen tusschen einde Mei on het begin van September, zonder nochtans een vast middenpunt te kunnen bepalen, dat alle jaren verspringt. Moeder, ik had liever, dat ge het bestraffen der kinderen aan mij overliet, zegt Madame Bruyn tamelijk vinnig, als haar mama weer gaan zitten is. En ik zou nog wel een kopje koffie willen al vorens naar den winkel te gaan, vraagt mijnheer, die met het kalmste gezicht der wereld heeft toe gekeken. In ieder geval, knort grootmoeder, behoort gij als dochter te zorgen, dat ik niet door mijne klein-kinderen beleedigd wordt. 't Is uw eigen schuld. Ge moet u ook met al les bemoeien. Wel zeker Ik zal mij zeker de kaas van 't brood laten nemen door zulke apen van... Niet schelden op de kinderen, hoort ge, moe der ge weet dat ik dat niet hooren kan mijn man verdraagt zulks ook niet, niet waar, Bruyn Ja, dat uw lieve echtgenoot mij niet lijden kan weet ik van overlang, en ik geloof, dat ik hier alweer veel te lang gelogeerd heb. Nu, schoonmama, lispelt mijnheer, als't u hier niet bevalt, daD... O, wees gerustik ga onmiddellijk mijn kof- Aan onze jonge mannen wordt de volgende goede raad gegeven Wat moet de jonge werkman doen om later als hij een eigenhuishouden zal inrichten, in staat te zijn zich een werkmanshuis aan te schaffen u Hij neme een boekje op de spaarkas; hij spare wekelijks eenige centen en op 20 of 25jarigcu ou derdom zal hij twee of drijhonderd frank bezitten en met die som kan hij een schoon huis bouwen. Het geld, dat hem outbreekt, wordt hem verscho ten in plaats van huishuur moet hij eene zekere som als intrest der geleende gelden betalen en na eenige jaren hoeft hij den vollen eigendom zijner woning. Komt de vader des huisgezins vroeger te sterven, dau treden de weduwe, de kindereu of de erfgenamen aanstonds, na het overlijden, in het bezit van het huis. Werklieden, denkt daar wel op na, en laat de gelegenheid niet ontsnappen, om het u later soms te beklagen. Bazoef en Piet, wiens portret wij voor de acht bare lezers van De Volksstem misschien wel eens zullen schilderen, hebben een afschrift van de gemeenterekeningen rondgestuurd (gedrukt te Oudenaarde, in het bureel van het Vuilblek). Dat is eene domheid, immers die rekeningen kan iedereen op het gemeentehuis gaan nazien. Wij hebben die heeren uitgedaagd te bewijzen dat die rekeningen niet juist, niet rechtveerdig zijn. 1 hat is the question zou de Engelschman zeggen. Lastenbetalers, zeggen Bazoef en C", van hun papier sprekende, leest goed, oordeelt en bedient er u van met de eerste gelegenheid 1... als vaag- papier wanneer gij naar de beste kamer gaat. Reporter. Awé, confreer, hebt ge 't manifest van Pie gelezen 'k En weet ik van geen, kameraad. Toet 'k heb er een van. Weeral den zelfden zeever, zeker 'k En geef mij alleens de moeite niet meer diene praat van trispalil te bekijken. Ja maar, nu is 't op onzen kap't is eene sa menspraak tusschen twee champetters. Tiens 1 Effektief Als 't ik u knik, man. Wat weet die kazakkeerder van ons hè 't Eerste woord is schurfterik... Akkritounerre dat hij mij tegenkomt; is dat op ons, dat woord Schurfterik Neen 't, benk, op nen braven en allerdeftig- sten Katholiek en Pie legt ons, mannen van po litie, dat woord in den mond, om de treffelijkste Aalstenaars mee te verwijten I Dat en zal op geenen ka steen gevallen zijn noté op mijnen calpijn.... Maar wordt die schrijver nu geheel en gansch zot, of voor wien ueemt hij ons dan Chipka wil hebben dat de champetters nu ook daensist geworden zijn Zweepe Cornellis 't En is zeker toch geenen waar A propos, confrater, gij waart Zondag nacht op de Groote Markt, tusschen die schramelink 'k zou daar eens gecrn 't fijn van weten... Hier is 't rapport officiel Nen daensist, ge kend onder den naam van de groene IJzerenlep liep in de Vaartstraat huilende en tierende en de ergste beleedigingen op onzen heer Burgemeester uitbrakende... Onze wakkere Leonaar Gisj pas seert daar dien moment en gebiedt den nachtrust- stoorder van te zwijgen geen avaus van her ge zegd van stil te zijn zeven om zeven... Ik en zou er zooveel sermoniën nie aanhan gen mee dwees en opposiet volk. Enfin, als goede raad en schoone woorden nie en hielpen, hebben Leonaar en twee hennekenie- ten de groene IJzerenlep,... den Burgemeesterbeleediger. vastgepakt, naar de Groote Markt gebracht, fertje inpakken.... Ha, dat is weldan ga ik grootmoeder hel pen roept Pol met zooveel vreugd in de stem, dat papa Bruyn zich welstaanshalve gedwongen voelt zijn kroonprins tot de orde te roepen. Maar, moeder, roept mevrouw, wees toch zoo overdreven niet om op nen keer en nen sprong weg te loopen. Gij zijt ook zoo'n oploopend mensch Wel zeker 1 Dat ontbrak er nog aan mij verwijten... hi, hi, hi, hi... Gij trekt altijd de par tij tegen uw eigen moeder ik kan hier in huis geen goed doen... Hi, hi, hi, hi 1 Maken, mag ik weer binnenkomen zanikt Maria, half in de deur. Neen, ge moogt hier lekker buitenblijven treitert kleine Pol. Allo nu gij hier ook uiteene oorvijg van mama doet Pol luidkeels schreeuwend heenloopen dat is ongehoord, dat is gemeen Een schoon huishouden krijscht bonmama ik heb er genoeg van hi, hi, hi Wees toch bedaard, moeder zoo erg was 't niet gemeend.Toe dan, Bruyn, zeg ook eens aan moeder, dat onze bedoeling niet was om... Wel neen, moeder, er is geen haast bij; 't en komt op geen half uurtje aan... 't landhuis in en daar met krot en mot den bak in gedraaid. Bien tapé En was daarmeê 't spel uit Ter contrarie. De Lep zat nu wel in 't droog, maar buiten ging dau voor goed de kat op de koo- re... Menheer Petrus hoorde op Chipka de aanhou ding van zijnen partijgenoot en vriend vertellen hij schoot in een razige koleere en trommelde ee nige groene kwasten op, om hunnen gevangene te gaan verlossen... Akkritonnerre 1 Wacht een beetje, Pie, riep zijn wijf, 'k ga ook mee naar de merktWij zullen wij ne keer gaan zien, watten Akkritonnerre En ging zij mee ook Wat zou ze doen hè Verschitje ge daaraf Zoo trokken allen de merkt op van alle kanten stroomde 't volk toe met honderden menschen, serieus waren er de eenen trokken perti voor de katholieken, voor den Burgemeester, voor de poli tie anderen voor de liberalen, de socialisten na tuurlijk voor Pie, alia, 't was daar enje van we reld.... Pie trok't stadhuis binnen... Hij meende zeker dat hij al burgemeester was? achter hem degroeneu en al 't volk 'k Dacht dat het met stadhuis en Wacht gedaan en opgeschept was, uzoo een overrompeling d'Ak daar nio hij en was, benk 1 Jommer, ge moest ze zien nen post pakken hebben rooff, met klank de trappen af en 't straat op... Ik en had ze niet meer buitengelaten En op de markt werd Pie verweten Judas Een leelijke naam Ze noemden hem ook groene sossialist en verrader zijner perti En wat antwoordde hij daarop Boemmelen, schuimbekken en stoemmelen, en voor 't verontweerdigde Volk moeten vluchten, moeten binnenspringen in den pattékenswinkel in 't gat van de merkt, Bij Streeleman... Just. Daarmeê was 't spel gebluscht en., den IJzeren bleef in de muit... 't Zijn toerea, in Aalst champetter ziju De naaste jaar, schrijft Pie, in zijn strooi- briefken, zal er een schoon battaljeken geleverd worden. C'est 5a zoodat wij verwittigd ziju. Maar 'k geloof dat de katholieken hem met de kiezing een kloppingske zullen draaien En tot slot van 't lasterbriefje durft die ver dwaalde hoogmoedige vent vertellen dat men hem schoon beloften gedaan heeft om weder katholiek te willen worden Gaat daar mee op 1! Hij en is van d'eerste leugen niet geborsten De katholieken kunnen hem missen gelijk zand in de soep Au arriere je voe di achteruit Judassen en verraders Kom, benk, wij zakken de markt af, naar den appel. De menigvuldige bezigheden van den Oogst tijd hebben mij eene plicht doen verzuimen, wel ke ik gelukkig ben heden te mogen vervullen. Over veertien dagen kwam te Ophasselt het groot nieuws toe, dat M. Julien De Brauwer, landbouwer alhier, gedekoreerd was voor zijnen moed en zelfopoffering, Ziehier in welke omstan digheden hij deze onderscheiding heeft verdiend. Het was verleden jaar, in de groote tentoon stelling van koeien, vaarzen en stieren, te Ter- vueren. Twee stieren waren aan het vechten ge raakt en hadden hunne leiders ten gronde gewor pen. Groote ongelukken waren te vreezen, want er waren een honderdtal stieren in de afsluiting. Maar M. De Br., niets raadplegende dan zijnen moed, is komen toegesprongen; hij heeft de twee stieren gescheiden, den eenen weggedreven en den anderen vastgenomen en den eigenaar overhandigd, onder het oog van duizenden toe schouwers, die allen van schrik eene schuil plaats zochten. Men mag dan met reden zeggen dat de heer De Br. zijn leven heeft ten pande gesteld voor zijnen evenmensch. Het Gouvernement heeft dit wel begrepen en onzen vriend, ik mag zeggen onzen Held, de welverdiende belooning gegeven. Die w >orden van Bruyn werken als eene vonk in buskruit. Eensklaps verdwijnen grootmoeder's tranen woedend stuift zij op Thans hoor ik hoe hij mij behandelt kind, laat gij zoo uwe oude moeder affronteeren?... Ik blijf geen minuut langer. Bruyn dat is zeer leelijk in ieder geval, zij is mijne moeder en ge moest u schamen.. - Ge moest daarenboven bedenken dat ik eene oude vrouw ben, die recht heeft op égards. Maar, Bruyn, zeg toch iets Ge staat daar als speeldet gij stommen-ambacht ai, ai, ai, azoo ne man van drij ellen voor een frank Maar, vrouw, ik ik ik... Daar staat hij nu met zijnen mond vol taD- den, hi, hi, hi Eu zoo'n schepsel zou willen Ko ning wezen 't Is om u te kreveeren van lachen Hel en duivel Bliksems aller bliksems!... schiet Bruyn toornig los Wilt ge mij wel laten uitspreken, met uw zagen en lamenteeren Ik wilde alleenlijk zeggen, dat ware ik koning, ik Eu indien gij koniug waart, roepen moeder en schoonmoeder tegelijk, zich vlak voor hem plaatsend wat deed ge dan Ik gaf op staanden voet mijn ontslag. Daai weet gij het nu Slot. stHssasacihïS! Ik hoor zeggen dat de Jonge Wacht van Op. hasselt voornemens is een luisterrijk feest in te richten, ter eere van den gedekoreerde, onder het toezicht en met de volle goedkeuring van de ingezetenen en invloedhebbende personen der Gemeente. Boerken. I Sampson's intrede te IVcw-York. Sampson's eskader, bestaande uit de New York Broocklyn, Massachusetts, Yowa en Oregon, is té New York aangekomen en met onbeschrijfelijken geestdrift ontvangen. Heel de stad, al de schepen in de haven prijkten in liefelijken vlaggentooi. De gansche bevolking was te been men zong en de muziekkorpsen speelden onophoudelijk de volksliederen. De major wenschce den admiraal en zijne man- schappen welkom. Sampson zegde in zijn antwoord dat alle Ameri kanen slechts hunnen plicht hadden gedaan. Op de PliilippijiiHchc Eilandeu. Generaal August), Er komen nadere inlichtingen aan over het ge drag van generaal Augusti, gouverneur der Phi- lippijnsche eilanden, die Manilla verlaten heeft eene halve uur voor de overgaaf dier stad. Zeer verbitterd tegen de Spaansche Regeering, die hem sedert 1 Mei geene de minste versterking gezon den had, besloot hij de verantwoordelijkheid niet op zich te zullen nemen. Hij had dit besluit naar Madrid getelegrafeerd en kreeg voor antwoord dat hij afgesteld was. Generaal Augusti is thans op weg naar Spanje en zeer waarschijnlijk zullende uitleggingen die hij zal geven, den val van het mi nisterie Sagasta voor gevolg hebben. Generaal Mac Arthur is benoemd tot gouverneur van Manilla. Honderden opstandelingen dreigen naar die stad te komen generaal Anderson is hen tegemoet getrokken. Aguinaldo heeft de waterlei ding afgesneden en troepen gezonden naar Ilo-Ilo, waar zich 4 duizend soldaten bevinden onder het bevel van generaal Rios. Hij tracht ook de zuide lijke eilanden in den opstand mee te sleepcn. De Spanjaards klagen dat de amerikanen te Manilla al de kwartieren en beschikbare plaatsen bezet hebben om er hunnen intrek te nemen. De Spaansche soldaten ziju verplicht in de kerken te slapen. Ze zijn er letterlijk opeengehoopt en men vreest dat eene besmetting zal uitbreken. Op Porto-Rico. De inwoners van Porto-Rico vallen van alle kanten de Spanjaards aan, die verplicht zijntwO onder do bescherming te stellen der amerikanen. De Spaansche winkels te Ponce, die heropend wa ren na de onderteekening van het voorloopig vre desverdrag, zijn opnieuw gesloten uit vrees voor plundering de wacht is verdubbeld doch het is moeilijk de afzonderlijke aanslagen te voorkomen. Zaterdag avond werd een vuurgloed gezien in de richting van Juadaniaz men denkt dat inboorlin gen de eigendommen der Spanjaards in brand ge stoken hebben. De toestand op Cuba. Generaal Schafter heeft Calixto Garcia en aan zijnen luitenant Castillo aangeraden hunne man schappen naar huis te zenden de opstandelingen vragen echter de wapens, hun door de amerikanen geleverd, te mogen behouden, den garnizoendienst te mogen doen in de verschillige steden buiten Santiago, en eene solde van dc Vereenigde Staten te ontvangen zij vragen niet minder dan 15 mil- lioen dollars Generaal Luque, die het bevel voert over het Spaansch garnizoen van Holguin, heeft aan gene raal Schafter laten weten dat hij door Garcia bele gerd wordt, en hij vraagt dat de amerikanen den wapenstilstand zouden doen eerbiedigen door de opstandelingen. Generaal Schafter heeft verklaard, dat indien de muiters den strijd blijven voortzet ten, zij door de Vereenigde Staten als vijanden zullen beschouwd en als dusdanig behandeld wor den. Antwerpen. In den Brouwerijgang woont een koppel dat in de grootste luiaardij leeft en een stom-doove exploiteert. De ongelukkige werd, nog kind zijnde, door het koppel op straat gevonden. Dc stom-doove leerde bedelen men hing hem een berd op de borst, waarop al zijne gebreken geschre ven stonden. Alle avonden liep de sukkelaar de koffiehuizen rond de statie gelegen af doorgaans bracht hij nog al veel geld naar huis, maar wan neer de ontvangst klein was, werd het arm dompe laarken deerlijk afgeslagen, i Deze marteling duurde vijftien jaren lang. Over j eenige dagen ging de doof-stomme uit den Brouwe- rijgang vluchten. Zijne beulen zochten hem overal j op. Dinsdag avond ontmoette de man hem op de Gemeenteplaats als een razige sprong hij op den gebrekkelijke toe, schudde hem wreed en dreigde hem de keel af te snijden. Een onderofficier en verscheidene burgers hielden den schurk aan en leverden hem in de handen der policie. De doofstomme zal in een gesticht geplaats' worden en zijne beulen zullen met het gerecht al te rekenen hebben.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2