Allerlei Nieuwstijdingen. De Liberalen en de Arme Lieden. GUST TIST. Muziek verzacht de Zeden. Uil Nc<lcrl>i*akel. vleesch-extract en geconserveerde melk. De gewonde amerikaansche soldaten moes- en in primitieve ambulanciewagens naar 't hos pitaal een weg afleggen van 5 kilometers. Ge deeltelijk waren zij ontdaan van hunne boven- kleederen deze waren op het slagveld, bij het eerste vluchtig onderzoek hunner wonden, blij ven liggen. V oor de operatietafels zag men op den voch- tigen grond honderden gewonden, die geduldig wachtten tot dat de beurt aan hen kwam. Velen van hen hadden in 24 uren niets gebruikt. Hul peloos lagen zij daar, zonder dat iemand hun een teug water toereikte om hunnen brandenden dorst te lesschen. Het gezicht van die zwaargewonden, wie een kogel den ruggegraat had doorboord of die in an dere edele deelen van het lichaam waren getrof fen, was ontzettend. Bij de operaties, die des nachts plaats had den, behielp men zich met twee keersen, welke van tijd tot tijd werden uitgeblazen om aan de Spaansche scherpschutters geen mikpunt te geven. In dat geval was de maan het eenig licht dat men had. Na de operatie werden de soldaten weer buiten de kropvolle tenten in het nat gras gelegd, zonder dekens, kussens of iets van dien aard. Brussel. Dinsdag namiddag viel een schijn baar gebrekkelijk man op den Magdalenasteenwcg jammerend ten gronde. De voorbijgangers kwamen toegeloopen en hij vertelde dat hij onlangs het slachtoffer van een ongeluk geworden was, dat hem belette voortaan zijn stiel uit te oefenen. Ik ben vader van familie, jammerde hij, en mijne arme kiuderkens sterven van honger De menschen, door deze ongelukkeu diep ontroerd, gaven hem milde aalmoezen. Opeens kwam een politieagent zien wat de Samenscholing van volk beduidde. De gebrekkelijke sprong vlug op en liep zoo snel als een haas weg. Rond 8 ure 's avonds werd de kerel in eene herberg, in den omtrek der Du- quesnoystraat aangehouden, waar hij de verbrui kers beleedigde. De bedrieger was zoo zat als een snep. Uestclliergcii. Tijdens de kermis van Destelbergen geraakte eene melkkar te midden van eene woeliug. Do voerman legde opeens de zweep over het peerd dat als een pijl uit een boog vertrok. Een werkman, zekere D. C..., werd om geworpen en een der wielen der kar ging hem over de borst. Het slachtoffer werd naar het gasthuis gevoerd, waar het weldra den geest af. vliermael. Zondag gingen twee jongelin gen van Vliermael naar de feesten te Hasselt. De twee vrienden gingen in eene herberg een glas bier drinken toen zij in eene tweede herberg kwamen, bevonden zij dat hunne geldbeugels ge stolen waren Er schoot de twee jongelingen niet anders over dan naar Vliermael terug te keeren. Brussel. Eene juffer besloot zich te wre ken op een jongeling die met haar verkeerd had Oud Spreekwoord. Sies had verdriet Het was nu vijf jaar dat hij met Trien getrouwd was. Altijd had hij haar aanzien voor 't braafste meiske van de wereld, maar als 't meisken vrouw was geworden, bleek zij noch min noch meer dan eene booze heks te zijn. Sies was in den grond nen braven man, die veel had willen doen om zijn wijf op den zachten weg te helpen, maar telkens als hij daarvan begon te spre ken, dan kwam Trien met hare kloef voor den dag en hij zou er op zijnen rug al van geproefd hebben hadde de heks zijne kloeke armen niet gevreesd. Sies, gelijk wij zegden, was het model der echt- genooten, en hij had veel geduld met zijne Trien, die, buiten haar oploopend karakter, een halven cent in twee zou bijten. Sies was dus ongelukkig. Hij werkte nooit ge noeg en zijn beetje; geleerdheid, die hij vroeger in 't stad had opgedaan, mocht hij zelfs niet meer ge bruiken. Sies was immers geleerd van goede ou ders was hij in 't pensenaat gelegd, waar hij weinig of geen Vlaamsch,maar integendeel fransch met haar op leerde babbelen, en zelfs jaren ver sleet om grieksch en latiju te radbraken. Aan niemand dierf Sies zijnen nood klagen. Im mers iedereen dreef den spot met hem en gaf men en woensdag mof eene andere trouwde. Zij ging bij een drogist vitriool koopen en wachtte het jong huwelijk af. Opeens voelde de jongeling iets uat in zijn gelaat, hij droogde het af en stapte, schijn baar zonder pijn, in do trouwkoets. De drogist had aan de juffer water gegeven in plaats van vitriool. Ternalli. Woensdag avond moest de kleine D..., telegrafist van het kantoor van Ternath, eene depeche dragen naar hel kasteel van Strythem. Rond 11 ure keerde hij terug langs den steenweg, toen hij aangevallen werd door een kerel die hem al zijn geld afnam en hem een zoo geweldigen stamp op den buik toebracht dat de knaap in eene gracht rolde. Baesrode. Dinsdag avond, rond 8 ure, is er op het gehucht Vlassenbroek brand ontstaan in de woning van Victor Tilley. Op ecnige minuten tijds werd het huis de prooi der vlammen. Met de grootste moeite kon men de kinderen uit het bran dende huis halen en eenige meubelen redden. Het vuur was op den zolder, tegen de schouw, be gonnen. Gontrode. De jacht is nog maar pas ge opend, en reeds worden er jachtongelukken ge meld. Donderdag morgend was M. Verstraeten, maalder, op jacht gegaan met een landbouwer, Augustin Bracke hij mikte naar een stuk wild, doch het geweer ketste. Men onderzocht het wa pen, en eensklaps ging het schot af Bracke, aan het gelaat en de keel getroffen, viel dood neer. Het slachtoffer, 50 jaar oud, laat eene weduwe met acht kinderen na, waarvan het oudste getrouwd is. BpuM«el. Donderdagavond kwam eene net gekleede dame, die zich uitgaf voor de baronnes de Garcia en zegde op de Louizalaan, 18'2, te wonen, bij mad. W., vischverkoopster, Grasmarkt en bestelde tongen en zalm voor een diner van 22 personen. Op het oogenblik van te vertrekken zegde de zoogezegde edelvrouw dat zij onderweg haar rijwiel gebroken had, daar zij het bij een mecanicien ter herstelling gebracht had, vroeg zij vijf frank 0111 de kosten te betalen. Mad. W.... gaf de vijf frank, doch zij kreeg wantrouwen en liet de dame door een barer knechten achtervolgen. De valsche baronnes trad bij een juweelier binnen, vroeg en bekwam er ook vijf frank. Zij verdween in den omtrek der Beurs. Mad. W. begaf zich uaar do Louisalaan 182, en vernam dat de baronnes de Garcia er onbekend is. De policie werd oogenblik- kelijk verwittigd, zij zoekt de aftruggelaarster ieverig op. Vollezeele. Een schrikkelijk drama bracht zaterdag avond de gemeente Vollezeele in rep en roer. Op 't uiteinde van het dorp woont inde kleine hoeve van Em. R... zekere Leon V.., 30 jaar oud, sinds verscheidene jaren op 't kwartier. R... ver dacht V... betrekkingen met zijne vrouw te heb ben verscheidene twisten waren reeds desaan- gaande tusschen de twee landbouwers ontstaan. R. had eindelijk aan V... gezegd dat hij het huis moest verlaten. Op het oogenblik dal R... zaterdag avond over den dorpel kwam, werd V... opeens als razend en greep eene spade. Met dit schrikkelijk wapen bracht bij R... verscheidene slagen op het hoofd toe. Het slachtoffer viel badend in zijn bloed ten gronde en de dader nam dwars door de velden de vlucht. Op het geschreeuw van V... kwamen ver scheidene geburen toegeloopen en droegen den ongelukkige in een naburig huis. Een geneesheer werd aanstonds ontboden de toestand van het slachtoffer werd wanhopig bevonden. Het wapen der misdaad werd in eene naburige gracht terug gevonden. Men heeft van R... niets meer gehoord. Het parket is ter plaatse gekomen om het onder zoek voort te zetten dat door de gendarmerie van Vollezeele geopend was. Londerzeci. Zaterdag heeft een kwaad doener een dertigtal busselen strooi, die tegen de schuur van den landbouwer Vandenberghe ston den, in brand gestoken. Het vuur deelde zich aan de schuur mede en de pompiere hebben slechts met de grootste moeite den brand kunnen blusschen. IVieiiwerkerkcn. Woensdag morgend is er brand ontstaan in de woning van Schelfhout Adolf, landbouwer. De brand is begonnen op den zolder, terwijl de vrouw met de kinderen nog te bed en de man reeds op het veld was. Oogenblik- kelijk stond gansch het huis in brand en het is met de grootste moeite dat men de vrouw en de kinde ren heeft kunnen redden. Alles was verzekerd. De brand deelde zich aan de nevens staande woning van Louis Van der Gucht mede, waar men de meubels nog heeft kunnen redden. Het huis is ook verder gansch uitgebrand. De schade wordt geschat op ongeveer 3000 tr. virion. Twee landbouwers van Langer, nabij Virton, L... en F... besloten van jacht op everzwijnen te maken. Tot dit einde verscholen zij zich elk aan een kant van een aardappelveld zoo dra een der landbouwers het wild zou zien, moest hij fluiten om zijn makker te verwittigen. Tegen den dageraad zag L... drie everzwijnen uit het bosch komen. Hij wilde schieten, doch zijn geweer loste tot tweemaal toe. Hij floot om F... te verwit tigen. Deze laatste loste een schot en de lading trof L..., die zoo erg aan de beenen en in de zijde gekwetst werd, dat men voor zijn leven vreest. hem raad, dan kon of wildi Sies hem niet volgen, want zijne helsche Trien stond hem steeds in den weg hij, de zachtheid zelve. Op een goeden dag trekt Sies eens naar zijnen zolder en vindt er tusschen ouden bucht nen boek uit zijne pensenaatjaren, waarin hij ouder meer drogredenen las, dat het muziek de zeden en ge woonten verzacht en verbetert Bliksems zegt Sies, wat stommerik ben ik toch ik zoek nu al zoo lang om Trien te verzach ten en hier staat het nu in groote letters voor mij nen leelijken dommen kop te lezen. Sies herinnerde zich dadelijk, dat hij vroeger in 't nabijgelegen dorp nog wat clarinet had gespeeld en vermits hij dat vroeger had gekend, zou het nu ook wel gaan. Daags nadien naar de stad gaande, kocht hij er dan ook een prachtig instrument, want de maker, als goede handelaar, had hem de duurste als de beste aangeprezen, en aldus kwam hij met ziju speeltuig onder den arm, den bek in den zak, luchtig naar huis. Onderwege, niet ver van het dorp, zag hij eene aanzienlijke samenscholling twee boerenknech ten waren er ferm aan 't vechten voor eene nietige reden. Sies moest zich niet lang bedonken Nog al twee, zei hij, die moeten verzacht worden, en zoo rap als 't hij gezeid had, haalde hij zijne clarinet uit, drong door de menigte en begon, goed of slecht, wat jankende toonen uit zijn instrument te blazen. De vechters hielden inderdaad op en de omstaanders lachten niet weinig met Sies, die wel De liberalen doen meer voor den arme dan ge lijk welken katholiek II? Dat weet iedereen 11?? Om dergelij ken onzin te durven voor uitzetten, moet men zoo dom als onbeschaamd zijn. Zoo zoo 1 Wij hebben naar de liberale volkswer- ken gevraagd en zij denken dat iedereen overtuigd en voldaan zal zijn wanneer ze schreeuwen Wij doen veel, dat weet iedereen 1 Meenen de liberalen dat zij het volk voor den aap mogen houden Zij doen veel, zij geven met hoopen 1 Wat, waar en wanneer 1? Ja, eene almoes kan men 'nen armen drommel wel toesmijten en dat met veel beslag en geschreew opdat iedereen het zie en hoore en opdat uwe edel moedigheid geloofd worde, al moet zij dan ook dienen om uwen politiekeu winkel te doen draaien, Schatrijk zijn, uwe inkomsten maar altijd zien vermeerderen en 't volk noch werk noch onder steuning geven, tenzij, somwijlen... aan gepeper- den intrest. Ja, dat doen de liberalen, hier en elders. Eu denkeu zij dat daarmee de zware plichten vervult zijn die de rijken jegens de minder begoeden te kwijten hebben Och, nen lijdenden mensch bijstaan, dat doet immers iedereen die een hert in 't lijf heeft, en van die het meest doet wordt dikwijls het meest ge zwegen. Maar is dat wel genoeg? Neen, duizendmaal neen 1 Men moet werken voor de verbetering van den werkmansstand, voor de opbeuring der arme lieden, niet op eene voor hen bijna onteerende manier, maar derwijze dat zij altijd het hoofd mo gen recht houden zonder met hunne levenskrach ten alle gevoel van eigenwaarde te verliezen Zijne fortuin gebruiken om het volk werk te verschaffen, waarmede het eerlijk aan zijn brood komt zonder te moeten bedelen Zorgen dat, zoo eenen werkman een ongeluk overkomt, hij daarbij nog de schande niet moet verdragen de hardgewerkte hand tot bedelen uit te steken De oogen van de werklieden richten, niet naar hunne eigene miserie, niet naar de fortuin der rij ken, enkelijk om ze op te hitsen zonder voordeel voor hen, maar naar hunne toekomst ten einde ze te doen sparen om met medehulp van Staat, Provincie, Gemeente en de rijke burgerij tot eenen zekeren welstand te komen in hunnen ouden dag. Dat ziju de plichten van iedereen, on die ze niet vervullen zijn onze liberalen. Ha 1 heeren, gij spot met het genootschap van den H. Vincentius, waar zoovele katholieken op eene bewonderenswaardige wijze het lot van den arme trachten te verzachten. Gij spot met de boerenbonden, die gij uit min- degelijk meende de zeden dier lieden verzacht te hebben en reeds zijn plan maakte om aldus ook zijne Trien te verzachten. Doch.... Sies misrekende. De vechters dachten dat die ongenoodigde muziekant met hen kwam spotten en seffens waren zij t'akkoord om aan Sies te leeren wat Trien hem niet leeren dierfde eer ste les van trommelen, waartoe zij elk een eindje stok zoo dikwijls op den rug van den spelenden be- scüaver neerstreken, dat hij er groen en blauw van zag. Sies was hierom niet mistroostig. Eene proef is niets, dacht hij, en bovendien zij lieten mij niet uitspelen hadden ze mijn airken heel en gansch gehoord, zij waren voorzeker verzacht. Te huis zal dat beter gaan. Hij trok met licht hart, maar wel met gekrie- belden rug, verder op, om te zijnent eene lange verzachtende remedie te gaan toepassen. Seffens aan 't spelen gaande Trien was afwe zig hoorde Sies weldra een ander muziek een woest geblaf. Kom, Castor, riep hem Sies toe, gij ook moet nog gewend worden aan de harmonie van mijn in strument, ik zal u ook verzachten. En Sies aan 't blazen; maar Castor aan 't blaffen. - Hoe 1 knorde hij', zijn de dieren dan waarlijk verslecht In mijn pensenaat leerde men ons dat Orpheus en David de wilde volkeren en zelfs de dieren verteederden met het muziek en nu gebeurt dat niet meer 't Is onmogelijk I achting voor onze katholieke landbouwers /behou den heet 1 Gij spot met de ziekenbeurzen, pensioenkassen voor werklieden I Eu dan durft gij nog uitroepen de liberalen doen veel voor het werkvolk, dat weet iedereen 1 't Volk zal oordeelen over dergelijke ezelarijeu die tot schande strekken van degene die ze schreef' Wat de liberalen doen Tenzij rond de kiezing arme drommels smoordronken maken en betaleu om straatlawijt te maken, de affichen en woningen der katholieken met modder te bewerpen, anders volstrekt niets. t Volk vleien waar ze anders nooit bij gingen dan met tegenzin en dat ze met verachting bezagen en behandelden. Feesten en Kermissen geven als de vermaarde Fête de Charité waar niemand van weet waar voor zij eigenlijk gediend heeft en waar de op- opbrengst naartoe gegaan is. De katholieke volkswerken beknibbelen, die ja ren en jaren, (vóór het volk zijne stem van de ka tholieken kreeg) reeds bestonden of die in het Ie- ven geroepen ziju dank aan de Encycliek Rerum novarum van Zijne Heiligheid Paus Leo XIII, de grootste man zijner eeuw. lapenvreten, ruitenbreken, afkeuren zonder zelf iets te doen, dat zijn de werken der liberalen en daarmee is 't al 1 Miserie 1 REPORTER. (T'ist van de Hoogmis komende, ontmoet Gust, die, zooals we weten, een beetje daensism inge- zwolgen heeft). Gust. Dag, Tisthoe staan de zaken, man? Tist. Ah, Gust 1 Wel, goed en metu ook, dunkt mij Gust. Ba ja. Nen schoonen dag teweeg... Ik zou wel willen een wandelingske doen dezen na middag. Tist. Daarvoor zal 't eerste klas zijn. Gust. Gaat ge meè Tist. Ik wil weldoch om 4 uren moet ik in het Lof zijn en daarna in onzen Werkmanskring er zijn schoone prijzen voor de krulbol. Gust. 't Is precies gepastik moet rond dien tijd in 't staminé De Nieuwe Wereld zijn. Tist. Om er uwe centjes te verteeren Gust. Jommer, 't is eene belangrijke verga dering. M. Pie of onzen Merteleer komt er eene voordracht houden over de KOSTKOOPERS. Tist. -- Wat zou dat willen bedieden, 't woor deken kostkoopers Gust. Weet nie zooveel spiritus en heb ik nog niet, zeë. Tist. Ik weet het, Gust, en ah ge vijf minu ten naar mij wilt luisteren, zult ge t'avond de hel den van Chipka eens duchtig kunnen antwoorden op hunnen zeever als gij er ten minste den moed toe hebt.... Gust. Hoe zoudt gij.... Tist. Laat mij uitspreken, Gust. Kostkoo pers, dat ziju jonge kerels, karottrekkers, fabriek werkers, enz., die eens dat zij wat geld beginnen te winnen, thuis hunnen ouden vader of moeder laten zitten om elders hunne kosten voor 5, 6, 7 frank te koopen en de restvan hunne pré te ver- dansen en te verbrassen. Hebt g'het beet Gust. Je jooik. Awel, die zulke stukken uit steken, zijn oprechte monsters watten, azoo hun ne ouders in de miserie laten zitten, die zooveel gesoeffreerd hebben om hunne kinderkens groot te brengen 1! Brrr 1... Zij maar, gerust, Tist, 't is voorzeker om dat schandig misbruik uit te roeien, dat M. Petrus of zijnen eerbiedweerdigen broeder er ons dezen avond komt van spreken. Tist. Om het misbruik uit te roeien II! Gust. Wel van eigen, om het te doen ophou den 1 Ge weet gij toch wel, dat M. Pie altijd be zorgd is voor ons, werklieden. Tist.—Zekerlijk weet ik dat.... Bijzonderlijk als 't voor zijnen zak is. Sies dacht dat Castor hem niet goed hoorde en lei't paviljoen van zijn speeltuig op de ooren van den hond. Maar het uitwerksel was nu zoo hevig, dat Castor, in plaats van te verzachten met de to nen der clarinet, van woede naar zijn meester sprong en hem op hondenmanier eens arrangeerde, dat er niets aan te kort was. Sies, wilde hij niet hooren, moest nu voelen, doch volgens hem was de regel in zijn oud boek juistde rest waren uitzonderingen. Enkel was Trien ook eene uitzondering, zooals men zal hooren. Toen hij zijn wijf zag aankomen begon Sies eene soort van mélodie te preludeeren. Trien trok een vies gezicht. Goed, zegde zij, mijn man werkt niet meer. Dat was er nu nog te kort in huis 1 eene clarinet 1 Zeg eens, hoe lang gaat gij op die blaaspijp toeteren Dat is geene blaaspijp, hoort ge, Trien Neen, 't is wat schoons 1 Geef dat aan de kinderen om mede te spelen. Maar, wijf, 't is om u te verzachten. Waarom moet ik zacht worden Omdat gij muziek hoort. Muziek? Is dat muziek, zoo'n gejank?... Ga elders met uwe pijp, ge verveelt mij, U vervelen Maar weet ge dan niet, dat het muziek do beste remedie is tegen de onrustige zie len, ruziemakers, enz. Alle dagen alzoo 5 of 6 uren muziek en gij zult spoedig zacht en teeder worden. En Sies, om te toonen dat hij 't meende, zette

De Volksstem | 1898 | | pagina 2