vr •Wii 4" JAAR If 193. De Alpeene Ontwapening. J ZATERDAG 17 SEPTEMRER 1898 meekbeke- ga* ÏS& BureelKapel lest raat, 15, Aalst. Abonnementsprijs per jaar 2.50, l'raneo III nis. - 5 Centiemen liet nummer. De en Volksstem heen overal verkoopers idoorgelee gemeenten. wordt ganscli Vlaanderen door gelezen. - Briefwisselaars in alle Hebt gij huizen te verhuren Vraagt gij meiden orknechten zoekt gij ccné be trekking! wilt gij uwen handel aanbe velen Plaats dan uwe aankondigingen in «lit blad het wordt alom verkoeht Twee groote gebeurtenissen. Invoerrechten. liet Sparen. Geera rdsbergen- Herdersem Herdersem Moord der Keizerin van Oostenrijk. van Acht niets over de luisterrijke godsdienst plechtigheden van Meerbeke Ja toch, in zijn nummer van Zondag, twee regeltjes. Hoort Zijt ge donderdag naar Meerbeek geweest Neen; dat is goed voor de menschen die goei- en tijd hebben Vroeger zouden zijne gazetten tienmaal te klein geweest zijn om te dezer gelegenheid de Geestelijke- en Wereldlijke Overheid de mouw te veegen en nen vlassenbaard aan te doen nu zijn de verheerlijking der H. Berlindis en de komst van de Belgische en vreemde Bisschop pen enkel goed voor de menschen die goeien tijd hebben 1 Wat doet dat woordje Godsdienst nog van boven op de gazetten der Werf Bij het vernemen van den brief des Czars van Rusland stelden wij ons de vraag, of het wel noodig is dat wij in ons vaderland ook een groot leger moeten hebben, zooals sommige sabelsle pers wel beweren. De gezonde rede antwoordde ras neen. De koning en de officieren kunnen zich wel tot een groot leger geneigd voelen, maar het volk, dat goed nadenkt, nooit. Het is nog al verklaarbaar, dat een vorst inde wereld een zoo groot figuur mogelijk tracht te maken, want hedendaags schijnen ze in de hoo- ge wereld ook maar te mogen spreken als ze kunnen wijzen op de meeste kanonnen en gewee- ren. Dat de officieren er voor zijn om onze man schappen bij den troep te zien vermeerderen, dat lijdt geen twijfel. Hoe meer soldaten er zijn, hoe beter voor hen Men heeft dan meer overheid noodig, 't avancement staat eerder voor de deur en meteenen slaat de trok op. Maar of de burgerij, de boer, het volk, die ge stadig voor al die legerparade moeten afdoppen, of die voor een groot leger zijn, dat is de kwestie. Ja, tot spijt van alle koningsknechten, hun ge dacht is het tegenovergestelde. De meerderheid der Belgen wil van geen overdreven militarism hooren men is het in ons vaderland volkomen eens om te zeggen dat de algemeene voorgestelde ontwapening een voorstel is waarvan het initia tief nooit te volprijzen is. Frankrijk en Duitschland zijn landen die ge durig hunne krijgsuitrustingen verbeteren, ver sterken zij trachten een heir te bezitten, mach tig genoeg om den vijand het hoofd te kunnen bieden, bijaldien hij een deel van hunnen grond wilde inpalmen, of dat zij zelf lust gevoelen een oorlog te wagen, ten einde eene naburige pro vincie buit te maken. Edoch, wij, Belgen, moeten ons aan geen oor logen verwachten onze onafhankelijkheid is ge waarborgd en het is ons zelfs verboden met an deren slag te leveren of eenige aanwinst van grondgebied te doen. Waarom, als wij nu toch geen recht hebben van oonog te voeren en onze grenzen uit te brei den waarom zouden wij dan voor plicht moe ten lebben een leger te onderhouden sterk ge noeg om eenen veldtocht te ondernemen Soldaten, gendarmen om de inlandsche rust- stoorders bij de slippen te pakken en achter den grendel te draaien, om de orde en rust te hand- aV^n' voorze'ter d'e zijn er noodig doch er en wordt daar geen leger toe vereischt van honderd uizend man. Twintig duizend vrijwilligers, J°nfns le 'n dit ambt hunne roeping, hunne stomst zien, ware voldoende zulk voetvolk, crha^1^er'e zullen voor die taak beter ge- Z1J" ^an honderd duizend jongens, die te- en dank door de loting worden opgeroe- L" °,m naar geroffel van 't trommelvel te gaan luisteren. Wijs, grootsch en edel is dus het ontwerp van Nikolaas II. Gave God dat alle landen er het hun ne van maakten I Onder zedelijk oogpunt is het de volle goed keuring waardig, want elkeen moet bekennen, dat de kazernen toch de scholen niet zijn, die onder dit opzicht aanbeveling verdienen. Langs stoffelijke zijde beschouwd, dient het insgelijks worden toegejuicht. Alle natiën zullen er bespa ringen door verwezenlijken, die millioenen be dragen, en de bestuurders zullen in staat gesteld worden ons voordeelen te verschaffen, zooals ontlastingen, openbare werken en verbeteringen die meer onschatbare waarde zullen hebben dan al die nuttelooze legerpraal, die voor ons zoo be langrijk is als 't vijfde wiel aan eenen wagen. Twee groote feiten trekken vandaag de aan dacht der wereld op zich. In Frankrijk het ontslag van minister Cavaig- nac, waardoor de herziening van het proces Dreyfus in het Fransch ministerie schijnt te ze gepralen. In Afrika, de inneming van Omdurman, het nieuwe Khartoem, door het engelsch-egyptische leger en de vlucht van den eens oppermachtigen Mahdi naar de woestijn. Het eerste feit kan het aanschijn van Frank rijk veranderen, want wat er achter de herzie ning van het proces Dreyfus zal volgen, weet God alleen. Het tweede feit verandert nu reeds het aan schijn van Afrika, want het is de genadeslag aan het Khalifaat, dat, van aan de grenzen van den Congostaat tot aan de poorten van Dongola, over heel Dorfoer, Kordofan en Nubië de halve maan deed wapperen. Natuurlijk houdt voorloopig de Dreyfuswar- boel meer onze aandacht gaande en men vraagt zich af of er nu nog ééne schande is, die het rampzalig Frankrijk nog kan treffen 't Is alsof een maalstroom alles meesleept en dat dit maal, in den poel der oneer, ook de faam des legers meê moet verzinken. De fransche staf werkt aan neerlagen, die hem zei ven en der beschaving onwaardig zijn De engelsche staf heeft voor de beschaving ee ne zegepraal bevochten, waarvan de gevolgen onberekenbaar zijn. 't Ware een geluk voor Frankrijk, indien zij ne generaals bezigheden hadden als die van Kit chener en indien zijne kolonels, in de plaats van schriftvervalsching en zelfmoord te plegen, de vlag van het christendom gingen verdedigen te gen die van het ongeloof. 't Gouvernement zou moeten rechten leggen op het vreemd goed 1 zoo roepen de boerenmen- schen. Zwijgt van rechten I antwoorden de steelieden van Gent, Brussel, Antwerpen en andere groote steden van ons land. We gaan niet redekavelen over invoerrech ten. Wij zullen alleenlijk herinneren, dat de ka tholieken zekere rechten gelegd hebben op het inkomend vreemd goed, dat de rechten voordee- lig zijn voor de boerderij en dat de steemen- schen en 't werkvolk er geen nadeel bij hebben. In Juli 1895 werden, onder andere, de volgen de invoerrechten geheven. Eetwaren, ingeleid met suiker, 30 frank, de xoo kilos. Versche en gezouten boter, margarine en an dere kunstboter 20 frank de 100 kilos. Room en melk, bestemd tot het verveerdigen van margarine of van andere kunstboter room 10 fr.; melk 3 fr. den hektoliter. Haver, 3 fr. de 100 kilos. Havermeel, 4 fr.; an der meel 2 fr. de 100 kilos. Mout, 1 fr. 50 de 100 kilos. Vermicel, macaroni, enz. 4 fr. de xoo kilos. Ingeleide eetwaren in doozen van 15 tot 60 fr. de 100 kilos. Peperkoek en honig 18 fr. de 100 kilos. Fruit van 10 tot 30 frank de 100 kilos. Eene andere wet doet de vreemde suikerbee- ten i fr. de 1000 kilos betalen. De sacharine of steenkoolsuiker betaalt een zeer hoog recht. Vreemde tabak en cigaren liggen aan hooge rechten. Sedert de wet Dumont wordt er een gering recht geheven op het vreemd geslegen vleesch en de vreemde beesten. De landbouw wordt eenigzins beschermd door al deze rechten. Vóór de komst van het katholiek Ministerie wierd hem alle bescherming ontzeid. De tijd zal komen dat de veroordeelen tegen de bescherming des landbouws genoeg zullen uit gesleten zijn om nieuwe invoerrechten mogelijk te maken. België mag zich roemen over de stortingen in de spaarkas. Inderdaad, thans is het getal spaar boekjes reeds gestegen tot 1,400,000, vertegen woordigende 332 miljoen frank. Er is in ons land een spaarboekje per vijf inwoners, dit is de grootste evenredigheid der wereld. De spaarzaamheid wordt beoefend in 6000 ge stichten van lager onderwijs 304,000 leerlingen bezitten spaarboekjes hun kapitaal beloopt zes millioen en acht duizend frank. IffnnDCDi Wordt die gekende slimmerik ÏVIOORSEL. nog nietmoê p Als hij zijne goesting heeft, zullen wij beginnen... 1. De gen. Nicolas Charles, werkman-steenkapper, bij M. Lequine, is verle den week op den ijzerenweg de twee beenen af gereden geweest. Eenige uren nadien was hij een lijk. 9. Een werkman, uit eene fabriek alhier, vertelt ons het volgende c Het is niet genoeg dat wij weken en weken voor het plezier van ons meester zonder werk loopen, wij moeten dan nog voor niet werken. Ons meester maakt eenen grooten bouw, en hij vind het gemakkelijk en goedkoop, van zijn werkvolk, dat op het stuk werkt, de pannen op de daken te doen leggen. En in plaats van de grooten op het dak te plaatsen, moeten dan nog de jongsten omhoog klauteren en de oudsten blijven op den zolder en beneden. Op onze vraag wat zij daarvoor kregen, ant woordde de werkman Belooning en trakte ment Ja, een hoop vloeken naar het hoofd als er eene pan mislegd werd. Maar waarom reklameert gij aan het stads bestuur niet, zooals voorheen toen de katholie ken meester waren Waarom, mijnheer Weet gij dan niet dat ons meester, door ons gekozen, op het stadhuis zetelt 3. Het Verbond liet verleden Zondag aan zijne lezers weten, dat het nog niet geweten was hoeveel de liberale Vlaamsche kermis opge bracht had. Het zegt de reden niet, waarom, na 14 dagen, de opbrengst nog niet geteld is maar uit goede bron vernemen wij dat er schrikkelijk veel enkel centen ontvangen zijn. Wij mogen nog 14 dagen wachten. 4. Zaterdag nacht is er ingebroken geweest in een huis der Groote Markt. De dieven hebben de geldkas meêgenomen van de maatschappij der Vrijdenkers. De kas was nochtans goed vastge bonden met koorden en verborgen onder eenen hoop haringmanden. Er zal geen gevolg gegeven worden aan den diefstal, daar gezegde sociëteit de algemeene verdeeling in hare statuten ge schreven heeft. 5. Gelijk men weet, de stad geeft alle jaren met de kermis, subsidiën om gratis afgespeeld te worden door de gekende maatschappijen der stad. Voorheen deelden alle de sociëteiten van den koek nu sedert dat wij een rood-blauw be stuur hebben, moet men gunstig aangeteekend zijn om iets te krijgen. Twee maatschappijen, voorzitters de Vlie ger en Genever, te samen 15 leden tellende, (de zoons en dochters van de bazen meegere kend) hebben het goed gevonden van de prijzen onder hun af te spelen. Niemand heeft geweten wanneer de prijskampen gingen plaats hebben. Beide voorzitters zijn aangesproken geweest om dag en uur te kennen zij wisten het niet. Zelfs een liberaal, die juist in tijds kwam wanneer den concours begon, heeft groote moeite gehad om zich te doen inschrijven. Des anderdaags heb ben beide societen een lekker souper gehad de bazen en bazinnen leverden de groenselen^en het vleesch. Wat zal ons modelbestuur daarvan zeggen Wat zal de voorzitter der feestcommissie doen Burgers, weet gij nu wat men met uwe centen doet Eene depeclie uit Geneve meldt dat de keizerin van Oostenrijk door een italiaanschen anarchist aldaar vermoord werd, De keizerin had zaterdag middag ten 12 ure 40 het Hotel Beau Rivage verlaten en begat zich naar de landingskaai der stoombooten, toen zij plotseling door een kerel aangevallen en verlaten werd. Zij viel neer, doch rechtte zich weldra op en begaf zich aan boord van de stoomboot waar zij in bezwijming viel. Op het aandringen der personen van haar ge volg, gat de kapitein het bevel tot het vertrek, doch de stoomboot stopte weldra en keerde naar de landingskaai weer. Daar de keizerin toe het bewustzijn niet weer keerde, droeg men haar naar het hotel, waar zij kort nadien den geest gaf. Men bestatigde toen dat zij door een dolksteek in de richting van het hart getroffen was. De moordenaar is aangehouden. Keizerin Elisabeth was op 24 december 1837 te Munchen geboren. Dc moordenaar. De moordenaar der keizerin is zekere Luccheni, te Parijs geboren van italiaansche ouders. Men zal zich herinneren dat het ook een italiaansch anar chist was, die president Carnot bij middel van eeu dolksteek vermoord heeft. Dc moord. De misdaad werd gepleegd nabij den gedenk steen van Brunswijk, tusschen het «HotelBeau Rivage en de vlotbrug van de kaai. Een kerel, gevolgd door een grijsaard met langen baard, sprong op de keizerin toe en sloeg haar. Iedereen dacht dat het slechts een vuistslag was. De keize rin viel, en werd aanstonds door eene dame van haar gevolg en door eenige andere personen opge recht zij kon de vlotbrug bereiken waar zij op de boot klom. Middelerwijl werd de dader aangehou den. De keizerin had, op het oogenblik van den aan slag, de grootste koelbloedigheid behouden. Aan eene eeredame die haar vroeg Majesteit, moe ten wij naar het hotel weerkeeren antwoorddo zij Neen, hij heeft mij enkel op de borst gesla gen. Hij heeft zeker mijne horlogie willen stelen. m m

De Volksstem | 1898 | | pagina 1