fcfotlo oiks. m, 4' JAAR N' 197. ZATERDAG 15 OCTOBER 1898 UIT NEDERBRAKEL. ITALIA UNA 's Pauzen antwoord en zegen. De Dreyfus zaak. Bureel Kapellestraat, 15, Aalst Abonnementsprijs perjaarï.SO, franco Ihuis. - 5 Centiemen liet nummer. - »c Volksstem liceft overal verkoopers en wordt ganseli Vlaanderen door gelezen. - Briefwisselaars in alle gemeenten. - licht gij huizen te verhuren Vraagt gij meiden of knechten zoekt gij cciic be trekking? wilt gij uwen handel ;i:iiibc- j velen? H^Iaatsdan uwe aankondigingen I in dit blad het wordt alom verkocht Na den oorlog tusschen Spanje en Amerika. Sluiting der herbergen met middernacht. Le Peuplc, het orgaan der Brusselsche socialis ten, dat dus zeker niet als klerikaal zal aanzien worden, schreef den 13 September het volgende, sprekende over de moord op de keizerin van Oos tenrijk: 't Is Italië, dat sedebt eenige jaken al veed. Dit kan geen toevallig feit zijn 't Ja, Peuple, Italië is diep gevallen 1 De ellende groeit er van dag tot dag, en hoort men van een koningsmoord spreken, 't is een Italiaan, die als moordenaar wordt aangewezen het was Caserio die Carnot vermoordde, Orsini die een aanslag op 't leven van Napoleon III pleegde. De reeks anarchisten, die het op de gekroonde hoofden aanleggen, zijn de kinderen van dat eene Italië, het werk van de geheime maatschappijen. De ltaliaausche Eenheid was de omwenteling gekroond het was het koninkdom niet dat men wilde afschaffen, neen 1 het waren de Paus en de Godsdienst die men den troon wilde doen verlaten, dien zij nochtans met zooveel recht bezaten. Victor Emmanuel en Umberto zij* de gekroonde hoofden der omwenteling. Kwaad baart slecht kwaad. De Mogendheden hebben een slecht princiep la ten stellen zij hadden moeten weten wat hunne stilzwijgende toestemming zekeren dag ging voort brengen. Van zoodra de omwenteling in Italië zegevierde, zetteden dgeheime maatschappijen, misdadiger dan ooit, hun duivelsch werk voort. Nu weer hebben zij de keizerin van Oostenrijk vermoord en Umberto zelf, voorwerp hunner laat ste samenzweringen, bijtijds verwittigd, kon nog aan hunne wapens ontsnappen Leo XIII, in zijn paleis gevangen, hem alleen kunnen zij niet tref fen 1 Maarzij wilden, ondanks alles, gekroonde hoof den nedervellen en zij hebben den dolk gansch Europa door gezwaaid om diegenen aan te vallen die de zwakheid hebben gehad van die eenheid, bron van zoovele onheilen, eens te laten tot stand komen. De anarchisten doen vooruitgang op den weg der misdaad en der lafheid. Italië, de wrekende God straft den heiligschen- denden diefstalJa, Le Peuple heeft gelijk te zeg gen DAT DE ELLENDE EE MET BUITENGEWONE HEVIGHEID WOEDT 1 En zoolang men niet teruggeeft wat den Paus en den Godsdienst werd ontstolen, zal Italië dieper en dieper vallen. Die van den Paus eet, sterft ervan. Arm Italië 1 M. de voorzitter van den Belgischen Volks bond heeft van Z. Em. kardinaal Rampolla den volgenden brief ontvangen Zeer Geachte Heer, Ik heb niet gewacht om het schoon besluit door den Volksbond voorgesteld en goedgekeurd op zijn congres van Luik, dat gij mij medege deeld hebt per brief op datum van i8 dezer maand, ter kennis van den H. Vader te brengen. Zijne Heiligheid verheugt zich over de gevoe lens van volkomene gehechtheid aan zijne woor den uitgedrukt in gemeld besluit, Hij geeft zij nen apostolischen zegen aan den voorsteller van het besluit en aan allen die het gestemd hebben. Gelukkig u er kennis van te geven, betuig ik u de gevoelens mijner oprechte hoogachting. M. Card. Rampolla. Rome, 2i September 1898. Een katholiek dagblad maakt, te dezer gele genheid, deze gegronde opmerking De Daensisten, op 14 Augustus laatstleden te Brugge in kongres vereenigd, hebben ook een adres aan den Paus gestemd. Zij hebben daarop geen antwoord ontvangen of ten allerminste, is er nooit een antwoord op dat adres bekend ge maakt. Zou dat verschil van houding van den H. Stoel tegenover den Belgischen Volksbond en tegenover het daensism niet voor goed de oogen moeten openen van de brave menschen, die zich door de scheurmakerij hebben laten bedriegen De officieele en herhaalde veroordeeling dier scheurmakerij door HH. Hoogw. de Bisschop pen staat dus niet alleen. De H. Vader is niet minder streng jegens deze sekte, welke tot hier toe uitsluitend de katholieken heeft bestreden. Het is eerst op het einde dezer maand dat het hof van beroep zich met de vraag tot herziening zal bezig houden. Ondertusschen stuift het in Frankrijk nog al tijd geweldig, zonder wind, wegens deze schan- dige zaak. Zondag hadden te Parijs verschillige en nog al erge botsingen plaats tusschen partij gangers en tegenstrevers der herziening. Er zitten nog 10 der voornaamste ruststoor- ders gevangen 19 personen zijn erg gekwetst. Ongeveer 500 hoeden werden verbrand, 600 neusnijpers verbrijzeld,20ooverjassen gescheurd, 500 stokken gebroken en verscheidene honder den glazen op de terassen der koffiehuizen ver brijzeld. We dachten, over eenige maanden dat, in Frankrijk, de verwarring niet grooter meer kon worden dat de toestand niet slechter meer kon zijn. We waren mis, want de gebeurtenissen die sinds dien zijn voorgevallen, de feiten die dage lijks uit de fransche hoofdstad worden bericht, hebben dien toèstand nog verwarder, nog onbe grijpelijker en, om het juiste woord te gebrui ken, nog verschrikkelijker gemaakt. Hetgeen dagelijks wordt vernomen brengt den nadenkenden geest in volkomene verwarring, maakt bijna waanzinnig, want Frankrijk moet stekeblind zijn, het moet met geheele zedelijke verlaging en verstomping zijn getroffen, om niet te ontwaren waarheen wat heden voorvalt, het noodlottig en onvermijdelijk moet leiden. De verwarring schijnt thans haar toppunt te hebben bereikt. Men kan geen fransch blad meer openslaan, of men leest er zaken in welke u niet alleen met walg vervullen, maar ook nog diep medelijden doen gevoelen voor die schoone, eer tijds zoo fiere fransche natie, die thans in den modder wroet en in het slijk heur genoegen zoekt. Op korten tijd heeft Frankrijk zijn tweede mi nisterie, zijnen vierden minister van Oorlog. Niets staat er nog vast, en zelfs den zetel van den hoogsten ambtenaar der Republiek staat op 't vallen. 't Is de anarchie, de regeeringloosheid, maar veel erger dan de brutale, de geweldige, de bloe dige anarchie. Want het werk dezer laatste is snel, plotselijk, terwijl de andere stilaan doch zeker al de poriën der natie uitzuigt, al de krach ten des lands uitput, om het, ten slotte, ontze nuwd en van alle kracht beroofd, aan de grootste rampen prijs te geven. Misdadiger veldtocht is bij onze Zuiderburen, die nochtans reeds alle oneer gekend en alle schande beleefd hebben, wel nooit gevoerd ge weest. Zeker is het, dat erge gebeurtenissen voor de deur staan en wellicht eerder dan men denkt, eene geweldige ontknooping aan de zaak-Dreyfus kan komen. Ah waren er in Frankrijk wat meer mannen van hart en wilskracht, het zou weldra onttrok ken zijn aan dat eerloos juk der Republiek, wel ke dan toch de eerste oorzaak is van al de onhei len die het land sedert bijna 30 jaar teisteren. Maar die ontbreken, en het is niet te denken dat wij er spoedig zullen zien opstaan. Wij, we blijven de toeschouwers van dat som ber drama, dat een der schoonste landen van Europa in schand en oneer dompelt. En we kunnen slechts medelijden gevoelen voor dat rampzalig Frankrijk, waar de Joderij hare wetten stelt en dat toch niet eerder aan zijne kwalen een einde zal zien komen of het moet tot de schoone dagen zijner geschiedenis terugkee- ren. Maar 'tis waar ook, dat Frankrijk toen ge loofde... De commissie voor de vredesonderhandelin gen te bespreken is te Parijs vergaderd. Ameri- kaanders en Spanjaards hebben alreeds te samen op een gastmaal bij den franschen minister uit- genoodigd geweest. Nu zijn zij aan 't werk, maar de vrede is nog niet geteekend, 't en zal zoo ge makkelijk niet gaan. De Amerikaanders willen Cuba en de Philip- pijnen ontnemen en de Spanjaards zouden van deze laatste eilanden in bezit willen blijven. Intusschen zijn de Spanjaarden nog altijd aan 't vechten tegen de muitelingen van Aguinaldo. Op de Philippijnen hebben zij de muitelingen van het eiland Luzon verslagen, die ook de Vi- sayas eilanden onder de heerschappij van Agui naldo wilden brengen. De inboorlingen van Visayas hebben de Span jaarden trouw ter zijde gestaan. De oproerlingen lieten ongeveer 100 dooden achter. Eenige werden gevangen genomen. De Spanjaarden zitten de vluchtelingen kort op de hielen. Zij die het dichtst bij 't vuur zitten, warmen zich het beste. Zoo denkt ook Aguinaldo er over, want hij heeft zich een burgerlijke lijst doen toe kennen van 75,000 dollars 's jaars (375,000 fr.) Een later telegram van generaal Rios meldt nog een andere overwinning, door hem op de muiters behaald. De Spanjaarden namen de stad Bidatsen in en doodden 27 oproerlingen. Ze maakten verder ve le wapens buit. üp Cuba heeft zich een der bevelhebbers van de opstandelingen, Calixto Garcia, op verzoek der amerikaansche regeering, met de zorg gelast van de wapens te doen inleveren. Hij krijgt daar voor 500 dollars per maand. Zoodra de Spanjaards Cuba zullen ontruimd hebben, zal het Ameri- kaansch garnizoen er gebracht worden op 40,000 man. Zeventien stoombooten van de spaansche zee vaartmaatschappij zijn op weg naar Cuba om de spaansche soldaten af te halenvier andere stoombooten zijn met het zelfde doel naar Por- to-Rico vertrokken. De kosten van het vervoer der soldaten beloopen 25 miljoen. Men heeft naar Cuba 15 miljoen pesetas gezonden om de achterstallige soldij der vrijwilligers te betalen. Op Porto-Rico zal. de ontruiming door de Spaansche troepen, binnen eenige dagen geëin digd zijn de Amerikanen zullen er een garni zoen van 25,000 man henen sturen. I11 Spanje is men altijd aan het twisten tegen het gouvernement. Het schijnt nu dat het enkel op uitdrukkelijk bevel der spaansche regeering is, dat admiraal Cervera met zijne vloot de baai van Santiago heeft verlatende admiraal had in de baai willen blijven om de stad te beschermen. Hij zou daar over dezer dagen een hevigen twist gehad heb ben met admiraal Aunon, minister van zeewe zen. Deze zou M. Sagasta zijn ontslag aangebo den hebben, doch tot nu toe is het niet aanveerd. Wilt ge weten of de maatregel door den Ge meenteraad genomen, wel van noode is, staat eens den Zondag morgen wat vroeg op, doorwandeld de volkswijken der stad en gij zult niet zelden botsen op redelooze dronkaards, die al waggelen, tierende en vloekende naar huis trekken, den zak ledig of toch reeds veel van het zuurgewonnen weekloon verlapt. Vrouw en kinderen wachten bevend de tehuiskomst van den ellendige af er is gebrek aan alles de bakker en de winkelier zijn het op borg geven moe en de huisbaas eischt zijnen huur- pacht. Wat daaruit voortspruit Slechte voorbeelden voor geheel het huisgezin, aanhoudende twist en ellende, verwijdering van alle christene gevoelens, van alle zedelijke plichten de gezondheid, het verstand, het eergevoel, hot bestaan zelf worden in de kroeg verloren. Den Zondag nacht is het al zoo slecht. Hier en daar wordt er gekeven en gevochten maar al te vaak wordt de eene of de andere gewond en aan ziju werk voor eenige dagen ontrokken. Velen zijn hoegenaamd niet in staat hun werk des maandags naar behooreu af le doen eh ja, hoe kan 't an ders de hersenen zijn nog opgehitst door den gif- tigen genever, de oogen vallen toe, ze zouden de zee uitdrinken van dorst, enz. Werd er den Zondag en maandagavond eene treffelijke pint gedronken, werd er voor midder nacht naar huis gegaan, dan zou alles in gerust heid, in stilte en genoegen afloopcn. Gcene beest achtige braspartijen, geeue walgende zatlapperij- eu, geene wulpscho samenkomsten, geeue belee- digende krakeeleu en worstcliugen meer en de werkman zal houderdmaal beter leven dan nu. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat de gespaarde stuiver gansch opgeslorpt wordt ten tijde der ker missen Ondervraagt de beheerders der Staats- spaarkassen en zij zullen u zeggen hoeveel duizen den franken, door kleine menschen in bewaring geplaatst, eruit getrokken worden vóór die dagen van feestelijkheden. En hoeveel millioenen neemt jaarlijks in ons land het alko disme niet voorop af van den gespaarden loon van den arbeid Ja, bet is te wcnscben dat de nachtvertering overal vermindere Aan de Waschkuip. Het oordeel van 't Volk. Tkezeken. Hawel, Trientje, gij die altijd zoo op courant zijt van 't geen er in Brakel ge beurt, gij zijt zoo weinig van zeggen, dunkt mij? Tkientje. Och, mijn schaap, geen nieuws is goed nieuws zeggen de menschen, en z'hebben ge lijk. Elk klapt van 't weer, tegenwoordig. De boe ren klagen dat het te lang goed weer is. Siska. Ja, slecht weer zou tegenwoordig goed zijn. Tkezeken. Alzoo is 't altijd iets. Als 't re gent, men schreeuwt dat de aarde gaat verdrin ken en als de zonne schijnt klept n;eu alarm alsof de wereld in brand schoot. Indien ze de groote Baas van hierboven lieten betijden, 't ware veel beter. Siska. Och, Trezeken, ge moet u zoo seffens in 't vier niet schieten, kind de menschen zeggen dat uit geenen kwaden wil, en de klap blijft ermee in den wereld. Tkientje. 'k Vraag escuus, Siska Zelfs in dien het geen weder waar, gelijk het te Paricke nog geweest heeft, de menschen zouden toch al iets anders weten te babbelen, 't vrouwvolk bij zonderlijk. Siska.Ja, kiuders, ze zeggen dat t'vrouw volk niet zwijgen en kan. Tkezeken. 'k Hoor u komen gij wilt zeker spreken van 't Concert van 't Zal gaan n, die leutige Parodie Eene Vrouwentong Tkientje. Hoeheeteu ze dat? m DE ANAECHISTISCHE MOOEDENAAES HEEET GELE- IS OMDAT DE ELLENDE EN DE TEGENWEEKING EE MET ZULKE HEVIGHEID WOEDT, DAT DE ON- 8TUIMIGE DEIFTEN EN DE HAETSTOCHT DEE VEK- WOESTING EB VEBBITTEKING BIJBEENGEN, TOT DEN MOOED TOE.

De Volksstem | 1898 | | pagina 1