Rond de wereld. EEN ONTEVREDEN MAN Aalst.-Vlaamsch Taalgilde. Trezeken. Parodie, geloof ik. 'k En weet niet wat dit eigenlijk zeggen wil, maar ik heb toch gezien en gehoord dat het schoon en geestig was. Siska. Ja 't, kinders maar 't schoonste naar mijne goesting was De Blijde Toekomst dat tooneelstuk over de werkmanspensioenen Nooit in mijn leven heb ik schooner en natuurlijker zien spelen. Als de rol omhoog ging, die herberg zoudt go niet gezeid hebben 't gebeurt daar Trezeken. Ja, de 't Zalders kennen hunnen stiel, dat is al lang gekend. Siska. En als dat klein meisje daar om ha- en dronken vader kwam, die zijn zuurgewonnen geld zat te verdrinken, terwijl 't huis zijn vrouw van honger op sterven lag. Jeemenis de tranen wamen in ieders oog... Ik peisde op mijn Anne- Marieken 1 Trientje. Ja, en dan de wederkomst van den zwerver, de verzoening, het jubelfeest. Al die peetjes met hunne pensioenen Ik zie het daar nog voor mijne oogen, zie. Siska. 't Zijn Concerts, kinders, die met eene waie kunst gespeeld zijn en waar iedereen, jong en oud mag naartoe gaan. Als gij er van terugkeert, g hebt iets geleerd en ge zijt niet gekwetst in uw eergevoel. Trezeken. 't Is andere peper als de concerts die do liberalen vroeger gaven. Ze speelden daar stukken waar de spelers zelve beschaamd van wer den Kosterliefde bijvoorbeeld I Alzoo spotten met onze religie en met de goede zeden, 't en was niet gepermitteerd. Siska. - -Ja maar, 't volk en ging er niet naar toe en ze moesten van armoede uitscheiden. Irientje. Weet gij dat er 'n en snotneus op Brakel woont die 't Concert van 't Zal heeft meenen te kleineeren Trezeken. Ja, 'k heb 'thooren zeggen van onzen Domien, die ook van 't Zal is. Hij zegt dat ze daar zoo den zot houden met dien dwazerik. Siska. Van wie spreekt ge, kinders, waar woont dat kieken Irezekbn. Wel, aan 't kerkhofKent ge Pietje Snot niet Siska. Ha dat manneken met zijne gemaak te manieren. Trientje. Ja, dien fameuzen haan van 200 franken Of wij hem kennen, 'k geloof het wel alleman lacht er mee. Siska. 't En is niot te verwonderen I Ge kunt den hoogmoed uit zijne oogen en uit zijn gangsken scheppen. Ze zullen de straat nog moe ten verbreeden om M. Pietje Snot door te laten. Trezeken. En waar dien opgeblazen zot zich toch wil mede bemoeien 'n en karamellendichter, zegt onzen Domien. Siska. Ze moesten hem voor zijne belooning m de j aarlij ksche Revue van 't Zal gaan doen verschijnen, dan zouden wij nog eens lachen I Zij praten voort. Emmanuel, -(c)- l'unffii op tie De liberale pennelekkers zeggen dat het de Ka tholieken zijn die de ruiten der pastorij uitgewor pen hebben 11 't Is zoo bloot als het zijn kan Voor wie neemt ge 't volk dan, jongens Daarbijdie zaak is nog niet ten volle geëindigd gelooven wij, en die 't beter wil weten vrage 't aan degene die het onderzoek aangaande die zaak ge daan en ondergaan hebben. k. ugnandc «Ie tentoonstelling der kieken* 1° Moesten de katholieken het lokaal der libera len gaan vragen, gelijk voor welke reden, het zou geweigerd worden uit partijhaat. 2° 't Zal gaan had onbetwistbaar recht op de bovenzaal der Katholieke school. Van den ande ren kant kon de expositie (alhoewel zij ook in de gemeenteschool kon gedaan worden) hier de laatste herhalingen van het concert en bijgevolg het con cert zelve beletten. Niettegenstaande dat hebben de leden van 't Zal gaan bijzonderlijk dank aan den onder voorzitter zeer inschikkelijk en verdraagzaam ge weest. Piet en Bazoef bedanken met lafhertigen laster 't Is de stamp van den ezel. Wij denken dat zij handelen zonder zending van het Komiteit der tentoonstelling. Carabine. Leuven. Courtois, de beruchte held van de misdaad der Gewijde Boomstraat te Elsene, die zooals men weet in het gevang van Leuven opge sloten zit, is ziek en werd over eenige dagen, op bevel van de geneesheeren, naar de ziekenzaal overgebracht. Het gedrag van den gevangene heeft geene aanleiding tot klagen gegeven. Courtois werkte aan het boekhouden van het gevang. 1 ijdens zijne rusturen leest hij de boeken die hem de onderwijzer van het gevang brengt en hij teekent zorgvuldig de gedachten op die hem de le zingen ingeven. Courtois schrijft ook zijne gedenk schriften van gewezen onder-officier en hij hoopt zijn werk eens openbaar te kunnen maken. Vol gens het reglement van het gevang ontvangt Cour tois eens per maand het bezoek zijner familie. Wat Restiaux, den medeplichtige aan de mis daad, betreft, die ondergaat zijne veroordeeling met minder gelatenheid hij beweert onschuldig te zijn en hoopt het later eens te zullen bewijzen. Hij ontvangt alleen het bezoek zijner zusters en wei gert zijn vader te zien, dien hij beticht de oorzaak zijner veroordeeling te zijn. Parijs. De werkstaking der aardewerkers neemt te Parijs eene nog al onrustwekkende wen ding. Acht honderd werkstakers begaven zich dins dag namiddag naar Malakoff, in den omtrek van Parijs, en vielen de werklieden aan die aan den ar beid gebleven zijn. Erge botsingen hadden tus- schen de twee groepen plaats. De huisschilders en dokwerkers te Parijs heb ben op hunne beurt de algemeene werkstaking ge stemd. Bresson*. Zondag was het alhier festival voor zangmaatscbappijen. Eene maatschappij van lilleur, woedend, omdat zij geen prijs gewonnen had, protesteerde hevig tegen de beslissing van de jury. Eene hevige vechtpartij volgde en de policie, onmachtig om de rust te herstellen, moest de gen darmerie ontbieden. De orde kon hersteld worden nadat de bijzonderste belhamels achter de grendels zaten. Mcclieleu. Donderdag nacht rond 12 uren geeft er in de Kathelijnestraat een aardig geval plaats gehad met een Bruggeling, gast op de foor bij Vander Zype en op logement in den AppelKa- thel ij nestraat. De man in kwestie was daar ver huisd en had sinds donderdag morgend zijnen iu- trek genomen in de Zeelstraat, 's Avonds in dron ken toestand verkeerende, was hij langs de Kathe- lijue huiswaarts gekeerd in plaats van langs de Stassartstraat, en ging aan de deur van zijn vroe ger logement kloppen. De vrouw, welke dacht dat het haar man was, trok het venster open en wierp er dan sleutel door. Onze gast raapte hem op, deed de deur open en ging binnen. De vrouw hoorde aanstonds dat er een vreemde ling in huis was zij dacht met een dief te doen te hebben en riep om hulp. Oogenblikkelijk kwamen er geburen toegesneld welke onzen bruggeling aan hielden en aaar het policiebureel brachten. Daar werd de man ondervraagd en zijne papieren onder zocht alles was in regel, waarna men hem ook los liet. Het ergste van al, de man had onderweg reeds een goed pak slagen gekregen, daar men ze ker dacht met een dief te doen te hebben. Gent. Vrijdag reed M. Boterdaele, uitgever van het blad PIndependentper velo, langs de Koophandelsplaats, toen hij in botsing kwam met een rijtuig. De wielrijder werd ten gronde geslin gerd en zwaar aan zijn hoofd gewond. Zijn rijwiel werd verbrijzeld. Nlnovc. Donderdag middag liepen twee be dronken kerels in de stad rond en maakten het zoo erg, dat alle de voorbijgangers verschrikt de vlucht namen. Twee policieagenten kwamen tus- schen, maar werden door de dronkaards aangeval len. Gelukkig kwam de bevelhebber der gendar merie van Ninove bij toeval ter plaats, die de agen ten bijstond en de ruststoorders in de veiligheids kamer opsloot. St-Jans Molenbeek, in zijn bloed badend op den openbaren weg gevonden. De ongelukkige is in het hospitaal overleden zonder het bewustzijn te rug gekregen te hebben. De oorzaak en de daders dezer geheimzinnige moord zijn onbekend. Sottcgem.Een jammerlijk ongeluk is vrij dag voorgevallen aan zekeren De Coen, landbou wer alhier. Terwijl hij zijn paard vasthield bij den kop, nabij do brug van Erwetegem, sprong het dier met eens voort en De Coen werd onder zijne kar geworpen. De ongelukkige werd opgenomen met erge kneuzingen aan beenen en armen. Zijn toe stand is bedenkelijk. Over eene maad stierf zijne vrouw, 5 kinderen achterlatende. Elscne. Zondag namiddag betrapte een graf maker op t kerkhof twee mannen en twee vrouwen die bezig waren peerlenletters van kronen te snijden. Geholpen door den veldwachter leidde de grafmaker de dieveu naar het kommissariaat der Gemeenteplaats. Geut. Een der voornaamste boekhandelaars onzer stad had sinds lang opgemerkt dat er oneer lijkheden gebeurden; ondanks ieverige opzoekin gen gelukte hij er nochtans niet in de schuldige op te sporen. Weinige dagen geleden trouwde een bloedver wanten der winkeldochter van den boekhandelaar. Ofschoon de gansche familie dier juffer als niet begoed gekend was, werd het huwelijk met eene buitengewone pracht gevierd. Een paviljoen werd geplaatst voor de woning der verloofde en het stadhuis werd met fluweel behangen, hetgeen ge woonlijk slechts door rijke familiën wordt besteld. Deze bijzonderheden kwamen ter oore van den boekhandelaar, die zijne winkeldochter deed be trappen. Men ondekte weldra dat zij misbruik maakte van het vertrouwen, welk hare meesters in haar stelden. Het schijnt dat zij een zeer eenvoudig middel had om zich sommen toe te eigenen, die men zeer hoog schat. Wanneer een persoon een stuk van 5 of 20 fr. in betaling gaf, deed de juffer de kas open om den kooper weer te geven, en stak vervolgens het goud- of zilverstuk in den zak. Op heeterdaad betrapt, verplichtte men haar hare zakken te ledigen, en de som, haar door dat middel gedurende dien dag opgebracht, to doen kennen; zij beliep 80 fr. Do boekhandelaar schat dat er reeds rond de 30,000 fr. ontvreemd zijn. ■Icrclerseni. Zondag werd hier op den boschkant een hevig gevecht geleverd tusschen personen die van de kermis van Wieze kwamen. Zij waren in twist geraakt en weiden spoedig handge meen; een der vechters werd een been over geslagen. Wacregbem. Zaterdag, rond 0 ure, ont moette de 22 jarige zoon van den veearts M.' Jan Bouckaert, eene kat nabij zijne woning; hij wilde het dier streelen doch het beet hem wreed in de hand; hij moest de kat met geweld wegrukken. De kat liep naar het gemeentehuis en beet er zekeren Jos. De Coninck, die zich op de koer der herberg bevond, in de bil. Eenige minuten later speelde de 12 jarige Arthur Van den Bogaerde met zijn zusterken in eene weide toen dezelfde kat uit een beetveld te voorschijn kwam en hem aan de hand eene schrab toebracht. Het knaapje kon de kat wegjagen vooraleer zij zijn zusterken gekwetst had. Als een pijl uit den boog liep de kat naar de weide van de weduwe Missaen waar zij twee poerden aanviel; men weet niet of het dier Je peerden gebeten heeft. Nabij het hospitaal werd mej. Delespaul door de kat aangerand, doch niet gebeten. De policie richtte dadelijk eene klopjacht in en gelukte er eindelijk in de kat, twee uren later, te vangen en te dooden. M. Jan Bouckaert, veearts, vader van het eerste slachtoffer, heeft bevonden dat de kat razend was. De gebeten personen zijn naar Sint-Hubert ver trokken. stond weldra hetgansch gebouw in laaie vlam. De pompiers, ofschoon spoedig ter plaats, konden 't vernielend element niet bemeesteren, alhoewel zij krachtdadig bijgestaan werden door de brandspuit van M. an Damme, die eeuen vloed van water in den vuurgloed stortte vreezende dat de brand meer uitgebreidheid zou kunnen bekomen, vroeg men dadelijk de hulp van het pompierskorps te Dendermonde, dat om 8 ure toekwam, voorzien van zijn bluschmaterieel. Door de hoogte van de muren had men den gloed kunnen binnenwaarts houden, zoodanig dat de pompiers van Dendermonde bij hunne aankomst den brand reeds beperkt vonden. De vier muren van het gebouw alleen zijn blijven staan. liet lijk van Trans Boel, 29 jaar oud, wonende in de Biezenstraat, die om 4 ure naar zijn werk was gekomen, werd gansch verkoold en onkenne lijk onder de puineu uitgehaald. Men denkt dat de ongelukkige het begin van den brand heeft willen blusschen en dat hij door den rook en het vuur zal verrast geweest zijn. De schade, die zeer groot is, is door verzekering gedekt. De verzekeringsmaatschappij tegen werk ongevallen zal eene vergoeding betalen aan de fa milie van het ongelukkig slachtoffer. Borsbeek. Ongevallen langs den stoomtram Verleden maandag kwam Ed. Corluy, landboui wer alkier, langs de Herentkalschebaan huiswaarts met zijne bespannen melkkar en ontmoette lus- schen de melkerij de kroon en de statie van den stoomtram den trein van 10 ure, op Antwerpen. Het peerd verschrikte, sloeg links het veld in brak de twee strengen en Corluy alsmede Victor Godard kwamen tusschen de melkstoopen in een rapenveld te rechte, gelukkiglijk zonder verdere ongevallen. Nu vrijdag laatst kwam Jos. Verbiest met be spannen spoelingskar insgelijks op de Herent- halschebaan op zijn dorp aangereden. Nabij landbouwer Callens, tusschen Borsbeek en Wom- melghem, kwam hij den tram van 9 ure op Broechem tegen. Het peerd verschrikte en steigerde, maar de tram reed door en vatte van achter de kar, welke met peerd en voerman werd ten gronde geworpen. Verbiest had echter het dier tot staan weten te brengen, maar daar het den tram vreesde en er van wegdraaide geraakte de kar tot op het spoor van den tram en werd er dus door weggeslingerd en beschadigd. Naar Verbiest ons zegt, had de stoker veel en laug gefloten en had hij goed kunnen stoppen daar hij het heen en weer springen van het paard goed kon bemerken. Wij kunnen hier niemand gelijk geven, maar ve le voerlieden klagen dat het gefluit des stoomtuigs bij sommige stokers veel te scherp klinkt wanneer het hunne trekdieren voorbijstoomt. Dit echter zullen wij hier niet oordeelen. Brugge. Soldaat door eene vlieg gedood Een brigadier van het 3° lanciers, alhier in bezet ting, werd verleden week door eene vergiftigde vheg gestoken, nadat hij haar verscheidene malen had verdreven. Het was eene groote, groengekleur- de vlieg. Weinige stonden daarna begon zijne lip te zwellen en werd hij zulke hevige pijn gewaar dat hij zich naar het hospitaal moest begeven. Daar bestatigde men den vergiftigden beet. De toestand van den ongelukkige verergerde, niette genstaande de beste geneeskundige zorgen, die hem werden toegediend, en over een paar da»en is hij aan de gevolgen van dien steek overleden.0 Brussel. Heel onverwacht zijn er verleden maandag 12 zeegodinnen uit de lucht komen gevallen!... Ziehier hoe men dit zeldzaam natuur wonder uitlegt. Men was in de Muntschouwburg bezig mot do repetitiën van Rheingold en hier voor had men 12 danseressen opgetrokken, die op een zeker oogenblik als watornymphen moesten nederdalen. Het toestel brak, en daar geen enkel godin vliegen kon, viel het heel dozijn waternym- fen van eene hoogte van 3 meters holder de bolder op het platvorm; ik laat u weten dat die godinne- kens thans geen goddelijke gezichten maakten zegt Katrieu, maar t viel toch goed uit, want geene van allen was ernstig gekwetst. Tours. Men heeft vrijdag nacht den pastoor van Sint-Patrice, te Tours, en zijne meid vermoord. Zaterdag morgend werden de lijken door den kos ten ondekt. Diefstal schijnt de drijfveer der ijse- lijke misdaad te zijn Booruijk. Men heeft Zondag een wacht meester van het 1° jagers te peerd, Leon Massart, 23 jaar oud, zoon van den policiekommissaris van Daar was eens een man, die altijd knorrig en boos was, omdat hij zoo hard moest werken en zij ne vrouw het zoo gemakkelijk had. Op zekeren avond, in den hooitijd, kwam hij warm en moe thuis en ging weer verschrikkelijk aan. Weet ge wat, zeide zijne vrouw wij zullen morgen eens verwisselen van werk ik zal naar 't veld gaan en dan kunt gij voor het huishouden maar zorgen. Dat gaat Nu, dat stond den man opperbest aan. Den volgenden morgen ging de vrouw, de zeis op den schouder, met de maaiers naar 't hooiland. De man moest nu in huis alles beridderen. Eerst ging hij boteren, doch na eene poos kreeg hij dorst en trok naar den kelder. Toen hij bezig was met eene kruik bier te tappen, hoorde hij dat de zeug in de keuken gekomen was. Hij liep wat hij loopen kon, met de kraan der bierton in de hand, naar boven. De zeug had evenwel de kam al omgestooten en was bezig met den room op te slobberen, die over den vloer stroomde. Woedend joeg de boer het beest de deur uit en schopte het zoo duchtig onder zijn achtergetrek, dat het ter plaats bleef liggen. Nu pas dacht hij weer aan de kraan der bierton, die hij nog in de hand hield, en in den kelder was de heele ton al leeggeloopen. Gelukkig vodJ hij in den melkkelder nog zooveel melk, dat hij de karn opnieuw kon vullen en hij begon van her, want boter moest hij 's middags toch hebben. Wanneer hij daarmede goed aan den gang was, hoorde hij in den stal zijne koe loeien, die noch geen eten noch drinken had gehad, en de morgen was toch al een heel eind heen. Naar de weide met haar gaan, scheen hem te ver hij zou haar daarom maar op het dak brengen, dat, gelijk in verschillende streken van Noorwegen nog tegen woordig, met ressen gedekt was, waarop mooi lang gras groeide. Vlak bij het huis lag een steile heuvel en de boer meende, dat hij, door een plank van den heuvel naar zijne woning te leggen, de koe Brussel. Luitenant-kolonel Hendcrick, van den staf der ruiterij, reed met zijno dogcar den Treurenberg af. Het rijtuig, dat zeer hoog op zijne wielen staat, kreeg een schok en de officier werd op den grond geslingerd, Hij bekwam hierdoor wonden op verschillige deelen deslichaams. Ilauime. Schrikkelijke brand. Ziehier ee nige nadere bijzonderheden over den schrikkelij- ken brand, die vrijdag morgend omtrent 5 ure ont staan is in de stijfselfabriek der gebroeders Ver-' tongen, Aardstraat, en die ongelukkig een men- schenleven gekost heeft. Daar er in de fabriek niets voorhanden was dan lichtontvlambare stoffen, Op Donderdag 20 dezer maand, ten 8 uren s avonds, zal de heer T'Sjocn, Voorzitter van het Kunstgenootschap De Distel, van Brussel, hier ter stede eene voordracht geven ten lokale van het Vlaamsch Taalgilde, bij M. Emiel Van de Macle, Groote Markt. De redenaar heeft als onderwerp gekozen DE LEGENDE VAN LOHENGRIN. Bericht aan al wie een uurtje aangenaam en nut tig wil doorbrengen. Ingang vrij voor iedereen. gemakkelijk op het dak brengen kon. Maar de karn mocht hij niet in de keuken laten, want zijn jongentje kroop over den vloer rond en die kon haar wel eens omverstooten. Daarom nam hij de boterkarn op den rug, leidde met de eene hand de koe en nam in de andere nen emmer, want hij wilde haar eerst laten drinken. Toen hij nu bij de beek voorover bunte, om water scheppen, liep de room uit de karn over zijnen hals en hoofd in de beek. Dan, de koe kreeg toch te drinken en hij bracht haar daarna op het dak. Het liep nu al tegen den middag en nog had hij geen boter hij zou daarom maar gort koken en hing een grooten ketel vol water te vuur.Nu schoot het hom te binnen, dat zijne koe wel eens van het dak vallen en poot of nek breken kon. Hij kwam derhalve nog eens op het dak om het beest vast te binden pas had hij het eene einde Tan het touw om den nek der koe gebonden, of daar hoorde hij het water in den ketel overkoken. Hij moest dus gauw naar beneden om den pap te roeren. Ilij liet daarom het ander einde van het touw door den schoorsteen naar beneden afzakken en toen hij in de kamer gekomen was, bond hij het om zijn been. Maar, o wee 1 daar viel de koe van het dak en trok onze nieuwbakken huishouder aan het touw bij zijn been den schoorsteen in. Daar hing hij nu met het hoofd naar beneden en kon eindelijk op noch neer. En de koe hing buiten tegen den muur en zweefde tusschen hemel en aarde. De boerin had intusschen al lang verwacht, dat haar man heur zou roepen om te eten. Eindelijk besloot zij eens thuis te gaan zien of het nog niet klaar was. Toen zij dicht bij kwam, hoorde ze de koe jam merlijk loeien en sneed heel kordaat met de zeis het touw door. Maar in hetzelfde oogenblik viel ook ons boertje uit den schoorsteen en toen zijne vrouw binnenkwam, stond hij op zijn hoofd in den ketel vol kokende gort. Och, och, wat had zij een werk om zijn ragebol schoon te maken 1 Nooit heeft ons boertje weer huismoeder willen spelen en daags nadien trok hij vroolijk en tevreden naar zijn veld. NOORDSCH SPROOKJE.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2