Olh 4 JAAR N° 199. 1879 Verleden weel ZATERDAG 29 OCTOliEli 1898 LOURDES. Bureel: Kapellestraat1 o, Aalst. Abonnementsprijs pci* jaar 2.50, franco thuis. - 5 €ciilieiiicii hel nummer. De Volkstem heeft overal vcrKoopers en wordt Aaans>eli Vlaanderen door gelezen. i g- Briefwisselaars in alle gemeenten. - Held gij linizen te verhuren Vraagt gaj meiden oi'kneelilen zoekt gij ecne lie- trekking wilt gij uwen handel aanbe velen? Plaats dan uwe aaiBkondigingen in dit blad liet wordt alom verkocht 't Fijn finaal. Tussciien Man en Vrouw. De sterkste bevolking Schandaleuze Icaiftcn. De vijanden van 't kapitaal. Zooloftic. Tusschen rader en Zoon. Slechte hoeken en gazetten. I Wat vliegt de tijd toch snel 1 't Zal gaan twintig jaar zijn Weinig herdenken wij nog dien heldhaftigen reuzenstrijd van de katholieken tegen het hate lijke geuzengebroed. De wet van 79 Voor eeuwig met den naam van doemniswet bestempeld. Het kruisbeeld moest verdwijnen uit de school lokalen. Bidden was maar goed voor oude wijven. Men zou de kinders zonder gebed opbrengen. De priester mocht zijnen voet in de school niet meer zetten dat was tegenstrijdig met de Heilige Onzijdigheid. Verdoemde wet Van engelkens wildet gij verkens kweeken. Perels wildet gij op den mesthoop werpen. Gansch België wildet gij herscheppen in eenen onafmeetbaren beestenstal. De katholiek had het verstaan. Hoe geestdriftig dreunde in breed e galmen het nooitvergeten Zij zullen haar niet hebben De schoone Ziel van 't Kind over de vlaamsche gouwen heen 1 Met welke diepe godsvrucht, met welke vuri ge begeerte bad Vader en Moeder 's avonds met de kinderen: Van de scholen zonder God, en de mees ters zonder Geloof, verlos ons, Heer I O geestdrift nooit te bestrijven Neen, zij zouden haar niet hebben, de schoone ziel van 't kind Scholen, vrije scholen rezen als van zelf uit den grond. De eigenaar schonk zijnen akkerde boer spande kerre en peerd in en reed om steen de metser gaf zijne ruwe, stevige handen ten beste; alleman werkte mee, en tegen Oktober had ieder gemeente, hoe klein ook, hare vrije, katholieke school. Ze stond daar, ruw van wanden, ongevloerd maar daar hing een kruisbeeld in maar daar zou in gebeden worden maar daar zou 't gezalf de woord van den Priester de waarheden van den Godsdienst aan de lieve kleinen komen meedee- len. En daar gingen onze kinderkens van 1879 he' nen. De verkenskoten bleven leêg. Hoerah 1 Te Deum laudamus 1 't Gevaar is ontweken 1 O Katholieke Partij van België, welk roem rijk tijdstip is uw aloud bestaan 1 Welke glorie rijke bladzijde in uwe glorierijke geschiedenis En nu, helaas 1 pas twintig jaren zijn vervlo gen, en gij deugt niet meer, Katholieke Partij 1 ClirUteucn, met den naam van uwen Godde- lijken Insteller op de lippen, met kerkenboek en paternoster in de handen, de oogen schijnheilig nedergeslagen, komen het u verwijten Katho lieke Partij, gij deugt niet meer! Gij zijt oud geworden, versleten tot op den draad O onmenschelij ke scherts O bittere spotter nij Christenen durven zij zich noemen, die zóo spreken Onder den naam van Christenen is het dat uwe vijanden u thans aanranden Of is de Katholieke Partij dan wel iets anders dan de Kerk zelf die Christus hier kwam stichten, die Kerk zelf, voor zooveel zij aanhoudend, door de eeuwen heen, kampt en strijdt met hare vijan den De Kerk Gods wordt oud Ze is versleten Vijanden Gij hebt nooit zonder geweest, gij hebt er thans, gij zult er altijd hebben. Vijanden Gij hebt er van allen naam. De naam kan schillen, de naam kan veranderen de vijand blijft dezelfde. Gelijk hoe hij heete, Ket ter of Schismatiek, Geus of Socialist, Liberaal of groene Democraat hij is de vijand dieu be kampen wil. Over al uwe vijanden hebt gij gezegepraald, heden nog is de overwinning aan u Gij steunt op een goddelijk Woord. Verpletteren zult ge de zen die het uitgemergeld rif van 't Liberalismus zaliger nieuw bloed willen in de aderen gieten, die eene nieuwe Helleburg willen bouwen op de puinen van 't ineengezakt Liberalismus 1. Zijn brood verdienen met, in Brusselsche dagbladen te schrijven. (Zijn het van de bes te geene, ze betalen toch goed). 2. Daardoor natuurlijk veel in Brussel moeten zijn.- 3. Niet meer voor niets op den trein mogen zit ten, zooals vroeger voor iedere reis een kou- ponsken moeten koopen. 4. Dat te kostelijk vinden, en het besluit ne men van naar Brussel te gaan wonen. 5. Jamaar 1 maar in één enkel kapelleken van geheel de wereld misse mogen lezen en dat ka pelleken staat te Brussel nietNaar Mgr van Mechelen geschreven om een kapelleken te krij gen te Brussel. 6. Een kapelleken krijgen te Brussel. 7. In de liberale dagbladen afkondigen Ik ben Directeur genoemd van een klooster. En de katholieke die dat naïef overnemen. 8. In eene openbare aanspraak verklaren Z. E. de Aartsbisschop heeft al mijne wenschen vervuld. Compris Vrouw. Man, hebt ge zeer in uw hoofd Man. 't Is nog van 't minste dat ik kan hebben, als ge peinst hoe wij, met onzen Broe der uitspelen. Pas is hij te Brussel, of hij ligt reeds met zijn 14 dagen. Vrouw. Man lief, wat staat er hem en ons nog te wachten! Wat gaat ge Zondag nu schrij ven? Man. Wel hardnekkig zijn in de boosheid dat de katholieken den Aartsbisschop hebben be dreigd en uitgekochtdat die pruis, die Waal van die Woeste Vrouw. Man weet ge niet meer dat de wel bekende waarheid bestrijden, eene zonde is te gen den H. Geest van de gansche wereld is deze van België zij is driemaal sterker betrekkelijk, natuurlijk dan die van Frankrijk 217 inwoners per vierkan ten meter. Volgens een officieel Fransck verslag, is ons volk een der krachtigste in de wereld. Men heeft, om de berekening te maken, eene middelmaat genomen van 1000 wettelijke kop pels. Op die middelmaat, worden er geboren In Duitschland 270 kinderen In Schotland 269 In België 261 n ln Italië 251 n In Engeland 250 In Oostenrijk 250 In Zweden 240 In Ierland 240 In Zwitserland 236 n In Frankrijk 163 Men mag aldus eene bevolking van 10 miljoen inwoners voorzien, in ons land in eene tijdverloop van een goed dertig jaar. In de Nijverheidschool, Dijnsdag verleden geopend, waren er 5 leerlingen zegt het Land van Aalst. Hewel, 7 5 leerlingen zijn ingeschreven, tot 't spijt van die 't benijdt. Onze lezers weten dat de vrouw van den socia- listischeu volksvertegenwoordiger Alfr. Defuis- seaux de tusschenkomst van het gerecht heeft in geroepen om de scheiding van goederen met haren lieven echtgenoot te bekomen. De rechtbank heeft uitspraak gedaan en de scheiding van goederen is beslist. In den loop van die zaak zijn schoone dingen aan het licht gekomen. Sedert twee jaren had Alfred Defuisseaux twee erfenissen gedaan, die te zamen meer dan 600,000 fr. bedroegen. Welnu, die ver woede roode vijand van het kapitaal en van de ge nieters, heeft zulk een lustig leventje geleid, dat hij niet enkel die 600,000 ballekens heeft opge maakt, maar zijn gansch fortuin zoo ver heeft ge zet dat er nog nauwelijks 25,000 lr. van overblijft en hij reeds aan 't fortuintje zijner vrouw was be gonnen. Zou de sociale kliek den heer Alfred Defuis seaux niet uitzenden om meeting te geven over het schandalig brassen der rijke genieters Galle ziet groen. Daar zijn er die beweren dat galle vroeger blauwzag. 't Is mogelijk. Dat vraag stuk zullen wij door de dierenk\ind\ge.n laten op lossen. Dit, nochtans, is zeker, dat tegenwoor dig galle eene groene, ja, eene wel gefonseerde groene kleur heeft. hebben wij bewezen dat het Land van Aelst liegt als het spreekt van eene be noeming. Het Land van zaterdag logen straft ons niet eens, maar vindt het voor zichtigst over die kwestie te zwijgen. Die niet en spreekt consenteert. Eéne enkele maal slechts maakt het gewag van de plaats van Priester Daens. En 't is nog te veel ge zegd. Wat er XX0 Siècle ook over zegge, het woord kapelaan mag hem niet toegekend wor den. Die kapelaan is, bekleedt eene plaatsen eene plaats veronderstelt eene benoeming. Nu, hier is geene benoeming geweester is alleen kwestie van eene toelating om misse te lezen. ge en waarachtige kerk van Christus, werpt zij haren balsem over gansch het aanschijn der aar de. Hare hemelsche kracht trekt tot O. L. V. in hare geliefkoosde vallei de volkeren van allen aard en geslacht, van allen staat en ouderdom. Altijd zegepralend over alle lagen en listen der goddeloozen doet zij hare Ave Maria's weergal men niet alleen in de Europeesche staten, maar ook in de verste afgelegen landen in Azia, in Afrika, Amerika, ja Japonie, Oceanie, Canada en Bresie komen beurt op beurt nederknielen voor de grot van de Onbevlekte Ontvangenis. Gelijk eortijds Rome, zoo heeft Lourdes de we reld overwonnen. Eu mag men met recht en reden zeggen dat Rome het centrum is van geloofmet evenveel rede mag men zeggen dat Lourdes ge worden is het centrum van geloof, van hoop, van liefde, van gebed en barmhartigheid. Door hare menigvuldige verschijningen heeft de koningin van hemel en van aarde tot haar uitge lokt alle zieken en gobrekkehjkon. Komt tot mij, schijnt zij te zeggen, gij allen die lijdt aau ziel en lichaam, en ik zal u helpen eu met alle slach van gunsten en weldaden overladen. Men zegt nog dat Rome do stad is der apostelen, van den II. Petrus. Ilewel, Lourdes is voortaande stad van O. L.V. De liefelijke geur welke zich verspreidt en zich voortzet uit die plaats, geheiligd door hare tegen woordigheid, gaat do zielen opzoeken tot in de verste afgelegen landen gewesten. In de hoofdkerk van Lourdes ontdekt men dusdanig herinneringen dat degenen die ze aanschouwen, om zoo te zeggen de aarde vergeten om niet dan aan den hemel te denken. Om niet te spreken van de schoonheid der na tuur in deze streek, welke buiten kijf mag wedijveren met de schoonste van 't heelal, gevoelt de christen op die plaats eene aandoening welke de wetenschap onmachtig is om uitleggen. Eene goddelijke eu hemelsche kracht ontroert de ver- steendste harten. Daar, te Lourdes, willen of niet moet en zal men nederknielen, daar willen of niet moet eu zal men bidden, daar willen of niet moet en zal men de glorie van Maria zingen. En ziedaar de oplossing van het raadsel geen sterveling verlaat dit heiligdom met de woorden vaarwel 1 maar wel met dc woorden eu met tranen van vreugde op de wangen O. L. V. Van Lourdes, tot wederziens. Lourdes, Lourdes! 0 heiligdom, wijd en zijd vermaard, gezegend en gebenedijd van alle volke ren en geslachten. O Lourdes wat troost en balsem aan 't christen hart van eenige dagen door te bren gen aan den voet van de grot waar O. L. V. in glans en luister over 40 jaren is verschenen. En stonden de grooten en machtigen der aarde thans tegen u op, zwooreu zij te samen om u in de wieg te versmachten de geestdrift der gansche christenheid is ontvlamd en gij zijt met meer glo rie en luister uit dien strijd gekomen. Valt de hel- sche macht u op onze dagen nog aan, zoekt zij mannen die roepen eu tieren schimpen en spot ten laat maar begaan er is niet aangelegen het geen zij nooit zullen vermogen, is de mirakelen welke daar dagelijks geschieden te doen doorgaan als bedrog, dweeperij eu bijgeloovigheid. Lourdes, gelijk eene verborgen roos, verspreidt overal haren liefelijken geur en naarmate die roos zich meer en meer ontluikt in den schoot der eeni- Baasken. Waar is menonkel nu, PA? Vader. Wol, te Brussel, man neken. Baasken. Wat doet hij daar Pa Is hij daar nu Bisschop Ik heb het hem gevraagd en hij wil niet ant- woorden. Vader. Ba, neen, Baasken. Baasken. Of misschien pastoor in diegroo- te kerk Pa Vader. Laat mij gerustdaar is ne cent loopt bij maken, Baasken. Zondag verleden heeft zijne floogw. de Bisschop van Gent in alle kerken en kapellen van zijn bisdom een brief doen aflezen, door dewelke hij zijne geloovigeu aanspoort het lezen van slechte boeken en dagbladeren zorgvuldig te vluchten. Dc drukpers, zegt zijne hoogweerdigheid, is een nieuwe boom der kennis van goed en kwaad; eenige zijner vruchten geven leven aau de ziel, audere veroorzaken den dood. Die van de kwade vruchten eet, vergiftigt zijne ziel, en brengt zijn geloof in gevaar. Eu zulks geldt niet alléén voor die boeken en dagbladeren, die opentlijk goddeloos zijn; die opentlijk den spot drijven met God en Godsdienst, die uiterst gevaarlijk zijn voor geloof eu zeden, maar ook voor deze, die onder den schijn van m m,

De Volksstem | 1898 | | pagina 1