NIEUWS IN SLOESTERS. Liberalismus. Rechtbanken. tONZENT. Metisclien, Oordeelt De Mol in den winter. IJit een Woordenboek. kristen en katholiek, hunne venijnige taal uitspu wen op al wat eerlijk en deftig is; voor deze die uit eigen baatzucht bespotten en trachten belache lijk te maken onze ioverachtige priesters en onze brave en goede katholieken die met de beste inzichten bezield zijn om het lot van burger en werkman te verbeteren. Ja, iedereen weet het, de mannen die zulke schriften opstellen, hebben maar één doel, te we ten, op de kosten van het volk aan 't schotelken te geraken. Om hunne venijnige taal, om hunne dubbelzin nige wendingen is die tweede soort voor bet ge woon volk nog gevaarlijker dan het eerste. De honden, die bassen zijn de gevaarlijkste niet Daarom verbiedt zijne Hoogw. de Bisschop zul ke schriften te lezen, te verspreiden of te bewa ren Hij herinnert aan de Ouders en Meesters de zwa re plicht van die schriften uit hunne huizen te houden, en er de lezing aan hunne onderhoorigen van te beletten. Hij verklaart dat, zonder oorlof, niemand die mag lezen, on indien iemand den gemelden oorlof zou bekomen hebben, dat hij altijd de noodige voorzorgen moet gebruiken, omdat er geen aan deel uit voortspruite voor hen zeiven ol voor zij nen NAASTEN. Daarom, dat bijzonderlijk, de Vaders en Moe ders oppassen. Niemand heeft er meer belang in dan zij, dat hunne kinderen beveiligd worden te gen het gevaar dat hun bedreigt. Weest op uwe hoede, dat die droevige lezingen u niet allen bui- selijken troost ontnemen, u het leven bitter ma ken, uw geweten besmetten, en u eene verschrik kelijke verantwoordelijkheid op den hals halen voor bet oordeel des Oppersten Rechters. Wij lezen in het Land van Aalst r van Zondag 23 October 1898. Ze kunnen dan maar effenaf Ons Heer van den Autaar nemen, en hunnen Woeste in zijn laats zetten, om aan- eden te worden. Prof. Ritzema Bos kwam het vorige jaar toeval lig iu het bezit vau een groot aantal regenwormen, door een tuinman te Schagerburg in een mollen- nest gevonden. Er waren een driehonderd stuks, in kluwen van 7 a 8, door zand of aardo van eikanderen gescheiden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat aan alle wormen het kopeinde was afgebeten; de wond had zich gesloten door een nieuwe huid, terwijl waarschijnlijk de wintertem- peratuur te laag was voor wederaangroeiing van het geamuteerde gedeelte. Zoo blijven de wormen den geheelen winter als versche voorraad voor den sluwen mol, die de levenswijze der wor men uitmuntend schijnt te kennen en er zeer goed partij van weet te trekken. De wormen tocb bewe gen zich al duwende of al wretende door den bodem; al naar gelang deze los of vol gangen is of wel uit harde klei bestaat, doch zooals duidelijk is, steeds met den kop vooruit. Door nu den worm van zijn kop te ontdoen, belet de mol hem te vluch ten, en daar het winter is, is de stofwisseling een minimale en blijlt de onthoofde worm dus in leven. Onder het liberaal bestuur, alle vrijheid wierd roekeloos geschonden, en de burgerij schandelijk getergd en de Godsdienst hatelijk vervolgd. Wierd alsdan de werkmnn beschermd op zijn gevaarlijk werk Wierd ooit een enkel maatregel als voorzorg en behouding ten zijnen dienste door de liberalen genomen Integendeel, wierden de verplichtingen van den militairen dienst van dag tot dag niet meer en meer bezwaard Wierd wel eéns gedacht aan eene zedelijke vergunning voor onze bravo militianen Hebben de liberalen, in kwestie van tolrechten, wol ééns onze nijverheidonzen landbouw begun stigd Zijn zij de natuurlijke en wezentlijke aanhangers niet van de Manchestersche scholen, de voorstaanders van den vrijen handel, ondanks het tegenvertoog en de verzetting van landbouwers en nijveraars, ondanks de bescherming door alle de andere natiën aan hunne ingezetenen verleend Wierd er wel ééns gedacht, in het liberaal kamp, aan de invoering van de Zondagwet, en van het minimum van dagloon in de lastenkohieren van openbare werken Neen, duizendmaal neen 't Zijn de katholie ken die aan de gemeenten bare onafhankelijkheid weer geschonken hebben die aan de ouders de vrijheid weder gegeven hebben hunne lieve kinders naar eigenen wil te doen opvoeden en onderwijzen; die aan de scholen, zoo vrije als openbare, toela gen verschaft hebben, alleenlijk voor regel nemende het getal hunner leerlingen, welke ook de denkwijze wezen moge der leeraarsdie de openbare liefdadigheid aan eenieder toegankelijk gemaakt hebben zonder onderscheid van opiniën. 'tZijn de katholieke» die het kiesrecht uitge breid hebben en aan eenieder toegelaten tot de Stembus te naderen 't Zijn de katholieken die alzoo al de standen, en niet alleenlijk de rijken, tot het opeubaar beheer des lands geroepen hebben. 't Zijn de katholieke» die de vergunning der militianen ingericht hebben. t Zijn de katholieke» die den werkman een nieuw leven schenken met zijnen stoffelijken en zedelijken welstand te bewerken die reeds vele maatregelen genomen hebben en nog wetten voor dragen om den werkman te vrijwaren op het werk, hem waarborg te geven voor den ouderdom, voor de onderbreking van den arbeid, enz., enz. 't Zijn de katholieken die onze landbouwers en nijveraars meest bevoordeeligen, zooals wij dat later in het breede zullen bewijzen. Eu wat nog meer is, zijn de liberalen het niet eens met de socialisten Waarom wappert de roode vlag maar al dikwijls in den lommer der blauwe vane Waarom op den dag van heden in kiezingen en andere omstandigheden maken libe- beralen, radikalen socialisten maar eenen boel meer uit Overweegt, en gij zult daar redens genoeg vin om het doemvonnis, door geheel het land tegen de liberale partij geveld, te verstaan en wel overtuigd te zijn dat hare verbanning in de openbare mee ning on wederroepelij k is. Vijauden zijn de liberalen van alle vrijheid, en daarenboven kunnen volgens hunne princiepen niets goed op het economisch gebied verrichten. De katholieke partij alléén is in state vrijheid en voorspoed aan alle standen te verzekeren. Die taak haar opgelegd zal haar tot eere en behoudiug strekken Voor de huite»liede». Op het veld achtergelaten zieke aardappelen zijn voor wormen en larven veilige schuilplaatsen, waar zij hunne verpopping kunnen te gemoetgaau. Ook vinden veldmuizen daaraan voldoende voedsel, waardoor zij iu het leven gehouden worden eu iu de gelegenheid komen zich te vermeerdereu. Bo vendien moet niet vergeten worden, dat door de aangestoken aardappelen een overdragen van de aardappelschimmel op den volgenden oogst wordt voorbereid. Die dan ook de uitbreiding van de aardappelziekte wil tegenwerken, moet geen ge- heele of gedeeltelijke zieke aardappelen op 't veld laten liggen, maar ze op hoopen bijeen brengen, in een diep gegraven put delven en ze daarin met kalk bedekken. De geringe daarvoor noodige moei te wordt ruimschoots beloond. Voor luauncTolk. Uit den weg, mannen,'t vrouwvolk komt! Indien in Europa de ontvoogding van 't zwak geslacht maar traag vooruitgaat en Eva's kinderen nog rond wieg en kookpot hunne bedrijvigheid bepa- en, is zulks 't zelfde niet meer iu de Vereenigde- Staten zooals men weet. Naar eene jongste statistiek mededeelt, telt men aldaar niet minder dan 15,340 vrouwen die zich met kwast en schildering ophouden, terwijl er 47,300 zijn die de muzikale loopbaan hebben overrompeld. Onder haar vindt men een verheugend getal da- men die het bij de viool en de Saxophone niet la ten, maar dapper de schuiftrompet aanvallen en op de pauken slaan dat het in de geburen davert. Wat zal er gebeuren als de laatste man uit al die bedrijven zal geweerd zijn Zullen wij, mauuen, dan mogen kousen stoppen en 't kleintje inbundelen Voor dikke micuscIich. Dikke menscheu zullen zeker de volgende proef neming van een Amerikaanscheu iugeneur met be langstelling vernemen. Hij maakte dagelijks op zijn rijwiel een tocht van gemiddeld 7 kilometers, dien hij soms, doch zeer zelden, uitstrekte tot 27 kil. Gedurende den tocht zweette hij zeer, daar hij zeer veel dronk en buitengewoon dik was. Toch verminderde hij zijn voedsel niet. Toen hij de kuur begon, woog hij 101 kilogram en, na verloop van nog geene drie maanden, woog hij slechts 96 kgr. zijn dagelijksch gewichtsverlies bedroeg ge middeld 60 gr. Op zekeren dag, in Augustus, na een tocht van vijf uren, was hij 2 klg. 265 gr. afge nomen en tengevolge vau een overvloedig zweeten waren ook de rheumatische aandoeningen, waar aan hij leed, geheel verdwenen. Étj.iHi Toeter. Een oude boer van Brecht was op het vredegerecht aanwezig op 't oogenblik dat zijn zoon daar terecht stond voor een onbeduidend feit. De veldwachter getuigde tegen den zoon De vader vond dat de veldwachter de zaken overdreef en zegde hem na de zitting Hoor eens ge zegt gij de waarheid niet. Neen wie zal dit beweeren wedervroeg de veldwachter. Ik, antwoordde de boer. Ik zeg de volle waarheid, hernam de veld wachter. In 't geheel nietge zijt 'n sjamfoeter, wedervoer de boer. Sjamfoeter ik'n sjamfoeter, man dat zult ge mij betalen Heden verscheen de boer voor de rechtbank. De veldwachter erkent dat hij eigenlijk niet I weet wat sjamfoeter beteekent, maar 't is toch een leelijk woord, 't moet iets ergs zijn, zegt hij. De boor is nooit te voren veroordeeld. Zijn advocaat pleit verzachtende omstandigheden we gens dit uitmuntend verleden, en de rechtbank staat dezelve toe. De boer wordt slechts veroordeeld tot 20 fr. boet voorwaardelijk. Isslscn va» OoMt-Vliiiin«lereu. De zittijd is maandag morgend geopend met de zaak ten laste van Romanus Cocquet, 47 jaar, daglooner te Gent beschuldigd van moord. Ziehier den akt van be schuldiging. Cocquet is een onverbeterlijke dronkaard. Den woensdag 17 Augusti, om 7 ure 's avonds, was hij, zooals naar gewoonte, dronken te huis geko men. Hij zette zich neder op een voetbankje eeui- ge meters voor zijn huis en zich tot zijne vrouw wendende die buiten aan de deur stond, begon hij haar allerlei scheldwoorden naar het hoofd te wer pen. De vrouw ging naar hem toe, zeggende kom binnen, de geburen moeten dat niet hooren. Maar hij, opstaande, greep het bankje vast waarop hij gezeten was, eu sloeg het met zulkdanig geweld op den buik zijner vrouw, dat de ougelukkige al ker mend ten gronde stortte. De geburen sprongen on- middelijk bij en droegen het slachtoffer op haar bed, terwijl Cocquet haar toeriep Hewel, sm zijt gij nog niet dood Weinige uren later was de vrouw een lijk. Volgens de wetsdoktoors hebben vastgesteld, had de slag dien zij bekomen had eene ribbe ge broken en was de milt gansch gescheurd. Door den onderzoeksrechter ondervraagd, heeft de beschul digde verklaard dat hij dronken was geweest en niet wist of hij zijne vrouw geslagen had of niet. Cocquet is een man van slecht gedrag, die reeds meer dan 85 veroordeelingen heeft ondergaan. M. Th. Van Hauwermeiren bevindt zich aan de bank der verdediging M. Peunemau bekleedt den zetel van het opendaar ministerie. De ondervra ging van den beschuldigde was zeer kort. Cocquet verklaarde eenvoudig dat hij dronken was en niet weet wat hij gedaan heeft. Vijf getuigen ten laste eu vijf ter ontlasting wer den gehoord. Do zaak is maandag afgeloopen. Drie vragen werden aan den jury gesteld en ontkennend be antwoord. Cocquet werd bijgevolg vrijgesproken. Wat een kwakkel ka» kottic». Een blad van Weenen meldde dezer dagen dat de beroemde tenor Mierzwinski, tengevolge van verliezen bij het spel, eenen post van portier aan een hotel in Engeland had bekomen. Mierzwinski, die te Parijs is, doet het blad een proces aan, en vraagt de kleinigheid van 250,000 fr als eerherstelling. ZOND AG RUST. Zondag aanstaande blijft de apotheek open van M. Bonner, Bisschopstraat. Patroonschap St. iloysins. Zondag 6 November, prachtig winterfeest door de Tooneel- afdeeling der Patronage. De Bakker en de Mole naar n, Doktoor Pillemaus en« De oudste zoon van Langen Wannes zullen beurtelings opge voerd worden. Wie een verzettelijke avondstond wil doorbren gen, zal zich voorzeker naar het feest der Jongelin genpatronage begeven. Tooncclkuudige Avondstond Zondag aan staande, door de Meesters der Zondagschool van St.-Martens, in de zaal van den Werkmanskring. Ingang vrij voor de Leden van Burgerskring, Werkmanskring en Anti-Socialistische Vakveree- nigingen. Programma De Koning der Boschja- gers, drama, en Het Huis in het Woud, blijspel. Begin om 5 1/2 uren ingang langs de Zonne- straat. De opvoering der Gasthuisnon was, ons dunkens en velen zijn van onze meening nog aangrij pender, nog meer treffend, dan de vertolking ervan met de laatste kermisfeest. Inderdaad, dit somber tooneel dat doet griezelen en koud worden de hartroerende toestanden, die tranen aan de wim pers brengen de verhevenheid der zedeleer welke het werk van Lievevrouw-Coopman tot een mees terstuk verheft, werd allerbest opgevat en bracht den gunstigsten indruk teweeg. Blijspel en comédie mochten op geenen bijval roemen de rollen waren niet gekend, en liepen te dier oorzake niet zóo vlodweg van stapel dan 't publiek van 't Landaan beters gewoon, wel had verwacht. Wij betwijfelen echter of de schuld ge heel en al op den rug der maatschappij moet ge schoven worden, daar zich een onvoorzien geval, onafhankelijk van haren goeden wil, met de laat ste dagen voordeed. Ten andere, het heerlijk ver leden van K 't Land van Riem is eene stellige bevestiging, dat bet tyare leden nimmer aan vlijt én moed én volharding mangelde. p. Een «tekelverken. Op twee pooten, ja, dat heeft er geloopen, maand, der gepasseerde w! Hij sloeg, de bullebak, in zijne woning op d'Hoog- straat, heel den huisraad aan stukken, verbrijzelde de ruiten eener herberg en sloeg eenen policieman zoo ongenadig af, dat deze in eene apotheek moest verzorgd worden. Vier agenten konden den dron kaard op eene kar binden en naar de wacht bren gen. V loekende, schreeuwde de woestaard gedu rig Viva pastoor Daens Leve de socialisten 't Is wat schoons, door zulke lappen verheerlijkt worden Er komen oa* klachten toe van deftige ka tholieken, die door eenige jongelingen meermaals worden afgewacht en schandalig achternageroepen rechtover de herberg van M. De Neef, kuiper, op de Moorselbaan. De policio is verwittigd en,indien zulks nog gebeurt, zullen rechterlijke vervolgingen worden ingespannen. Waarom iedereen niet gerust laten Is de straat niet voor elk En is het niet dom, zich roekeloos bloot te stellen aan geldboeten of gevangzetting Verschoven tot de naaste week het verslag der Vertooning van de Meesters der Zondagschool. A. Appetijteen allerbeste saus, die den ge- meensten kost lekker maakt, eu die de rijken met hun geld niet kunnen koopen, terwijl de armen ze voor niet hebben. Beest en Baas twee instrumenten waar velen op spelen zonder muziek te kennen worden dikwijls in hetzelfde huis gespeeld door vader en zoon als vader de beest speelt, dan speelt de zoon de baas. C. Clericaaliemand die niet bang is van te handelen volgens zijne overtuiging, en waar vele lafaards op schelden, omdat zij den moed niet heb ben van hem na te volgen. Darm eene levende buis die eenen groo- ten afschrik heeft van ledig te zijn, en die daarom gedurig worstelt, doch vruchteloos, tegen de zotte kleederprachtvan daar het spreekwoord veel op op den arm, niets in den darm. E. Echo staat in beteekenis gelijk met bab belaar, lameer, iemand die geene geheimen kan zwijgen en die altijd moet het laatste woord heb ben. E. Fortuin een broos werk dat bijna ieder een zoekt te maken, en waaraan sommige dwazen te vergeefs al hunnen tijd, huune krachten en hun ne ziel verkwisten. Fortuin is als een glas-, het blinkt, maar breekt zoo ras. ft. Geldeen goede dienaar, als men het be zit maar een slechte meester, als men er slaaf van is. H.Herberg: men vindt kroegen, waar ar moede eu huisverdriet met den liter verkocht wor den. I. -- Inkteen wonderbaar vocht, dat zwart is van kleur, en dat dient aan de gazetschrijvers, niet alleen om van wit zwart, maar ook om van zwart wit te maken. •I. Jenever zie broodroover, bloedbederver plagenteler, en meer andere woorden van dien aard. K. Kwak: wortelwoord dat ons de volgende afleidingen levert kwakken, kwakkelen, kwak- ielbeenen, kwakkelziekte, kwakzalven, kwaal, iwalsteren, kwant, kwaad, kwaaddoener, enz. L. Luiheidis de naam 1°) van het oorkussen des duivels, 2°) van den rechtsten weg naar de ar moede, en 3°) van de bron der menschelijke krankheden. M. Missen een werkwoord waaraan deze bij zonderheid eigen is, dat hoovaardige lieden het niet kunnen vervoegen zij kunnen niet zeggen ik mis, heb gemist, zal missen. Mistrouwen eene der vruchten van de onder vinding men eet ze slechts, als men geene tan den meer heeft. I*. Alering eene oude maat die ongelukkig lijk bjjna gansch buiten gebruik is geraakt, en die dient om ieders verteer te meten van daar het ou de spreekwoord stelt uwe tering tiaar uwe nering. O. Overschot: soort van appels voor den dorst; deze vrucht eischt veel zorg en waakzaamheid in den hof van dronkaarks, luiaards, pronkers en pleziermakers gedijt zij nooit. P. Purgeeren een fransch woord dat in goed vlaamsch zuiveren beteekenthet drukt de haude- ing uit van advokaten, doctoors en priesters de advokaat purgeert de beurs de doctoor, het li chaam en de priester, de ziel. R. Ramp zie aardbeving, cholera, werksta king, socialisme, daensisme, enz. S. Slons tweede gedaante der modepoppen, nadat zij nen tijd getrouwd zijn mag niet ver ward worden met de gedaanteverwisseling der rupsen want deze, na eerst poppen geweest te zijn, worden daarna vlinders. T. Tongeen zeer gevaarlijk wapen, dat slaat en bijt, steekt en snijdtdaensisten en slangen maken er het meest misbruik van. IJ. Uitplundering behandeling die een volk te doorstaan heeft, als het dom genoeg is om joden, vrijmetselaars of socialisten aan het Bestuur te kiezen. v. Venijn een doodend vocht dat men vindt in sommige planten en dieren, doch meer op de tong van nijdigaards, in slechte boeken en gazet ten. w. Wedding een verdrag, waarin de eene overtuigd is dat hij den andere besteelt, en de an dere dat hij den eerste besteelt. JE. Zwak hoedanigheid die goed is voor ar men en beenen, maar slecht voor ouders en over sten. Zondag 4 Januari 1885. Men verzekert dat het borstbeeld van M. Woeste eerlang zal afgewerkt zijn, en dat Aalst aan zijnen ta- lentvollen Volksvertegen woordiger, aan den uitmun tenden Minister die afge dankt is, omdat hij het ma- (jonniek onrecht wilde uit roeien, men verzekert dat het marmeren Borstbeeld van dien weerdigen man een waar meesterstuk zal zijn. SOLO-SLIM.Zondag zaten eenige brave jonkheden aan de kaarttafel, In de Warande, bij Romaan Barrez, Bin- nestraat. Eemans Emmanuel speelde de eerste past de tweede gaat miserie eu Eemani speelde solo-slim. Zijne me despelers waren Abbeloos Casimier, De Moor Oculon en Buys Domien. Of er gelachen en een glaasje op gepakt werd SOMMIGEN zijn verwonderd en misnoegd wanneer soms eene of andere mededeeling of advertentie in 't Stemmeken niet verschijnt. Wij doen wat mogelijk is. Waarom ook niet aan ons een woordje laten geworden van wat er gaande is Is dat nog te veel gevraagd ÜOHinklijkc maiiincliiippijj 't Laud va» Ricui. Een talrijk en uitgelezen publiek, aangetrokken door een allerkeurigst programma, vervulde Zondag 11. onze schouwburgzaal. (Wan neer toch verdwijnen die witte, naakte wanden on der de frissche kleuren van eenen onzer bekwame versieringschilders Vooraf dient aangestipt de echt meesterlijke uitvoering der verschillige sym- phoniestukken de alleszins knappe bestuurder M. Gustaaf Pape eu zijne muziekspelers hebben het luidruchtig handgeklap en de herhaalde toe juichingen dubbel verdiend.

De Volksstem | 1898 | | pagina 2