Mm Wolka m, 4' JAAR N° 203. 'T PARLEMENT. Hoe knoopt men flat te zamen. ZATERDAG 20 NOVEMBER 1898 OPROEP. Bureel: Kapellcstraat15, Aalst. Abonnementsprijs per Jaar 2.50, franco iBiuis. - 5 Centiemen bet liumiiicr. - lie Volksstem heeft overal vcrRoopcrs en wordt ftanscli Vlaanderen door gelezen. - Itriefwisselaars in alle gemeenten. - Held gij hulzen te verhuren Vraagt gij meiden of kneehlen zoekt gij cenc hc- f rekking? wilt gij nwen handel aanbe velen? Plaats dan uwe aankondigingen in dit lilad het wordt alom verkoelit ÉÉNE PARTIJ. Tusschen Man en Vrouw. Avis aan Sinte Pieter Artikel XI. Wat willen ze Beste Lezers, meer en meer zijn wij over tuigd dat het schip der Daensisteu aan 't zinken is. Waarom dat Wel, omdatde kop stukken malkander niet meer verstaan Omdat de eene er van ondertrekt na de andere. Sedert 14 dagen heeft Mgr De Harlez, professor tot Leuven, veel geschreven en gevreven, om de Daensisteu weder tot de Katholieke partij te doen keeren. Maar 't is al boter aan de galg Ze schrijven voort tegen al wat katholiek is de rijke brave, kristelijke menscheu van Aalst wor den uitgescholden voor smachthalzeu ze teekenen briefkens met liberalen en socialisten. En daarbijdat is geen partij Ze weten niet wat z\j willen, zij hebben geen programma, of zo >wel kan dit programma rekken gelijk elastiek. Ziehier een klein voorbeeld M. H. Lebon, hoofd der Daensisten van Antwer pen, schrijft in zijn blad van Zondag verleden Er mag maar éénc Katholieke partij zijn.. En het Land van Aalst De kristene volkspartij (de groene) moet viuj zijn, op haar eigen bestaande, en vrij in hare werking. Dus 't Land spreekt geheel en gansch M. Lebon tegen. Volgens de Daensisten van Aalst moet hunne zoogezegde partij, bestaan buiten de katholieke partij van die groote katholieke partij, de roem van ons Belgenland, willen zij geen deel maken zij willen zelf nog do Voorwacht niet zijn (sic) van die partij, zij moeten vrij zijn volgens hen is de zaligheid onmogelijk bij de katholieken want moest zij deel maken van de katholieke partij zij zou hare groote doch zware lastige zending (1) ont nomen zijn, zij zou uit den stroom der Volksbewe ging rijn, zij zou visschen in den nacht,op plaatsen waar niets te vangen is Wij zijn ten volle van het gedacht van M. Lebon. Waarom twee partijen Wat zou er gebeuren in een huisgezin, als vader werkt tegen moeder Twist en tweedrachtonmogelijkheid van het huisgezin te bestieren, of de kiuders op te kwee ken. Maar als zij te samen werken, dan zal het huis gezin vooruitgang doen, en goed werk verrichten. Zoo ook de Katholieke partij De Katholieke partij moet één zijn maar dat er in die partij, verdeelingen of vertakkingen be staan, die allen streven om het groot doel te berei ken, dat zal niemand beknibbelen. Zoo moet het zijn. Immer, Eendracht maar Macht 1 ge Dag, Volksstem Ah 1 Donsj 1 Zijt daar nog eens Jamaar, Volksstem Hewel Donsj, zegt ge 1 Ge hebt mij zelf gezegd dat ge donsj waart. Jamaar, nu niet meer, zulle Bekeerd Geheel en gansch. Alla, dat is wel. Proficiat 1 Dank u, Volksstem. Wat ben ik blij dat ik u ontmoet heb. Had ik dat eer geweten dat de Ou le Bewaarders alzoo menschen zijn 1 Maar 'k had mij laten bedriegen. Of ze ons Oude Bewaarders noemen of Jonge Weggevers, dat is ons gelijk. Wij zijn katholiek, t is te zeggen, wij strijden voor den godsdienst en voor 't welzijn van 't volk, zonder uit te vallen op de rijken daarom alleen omdat ze rijk zijn, en zon der 't werkvolk te vleiën, omdat het een stemmeken heeft. Wel gezegd omdat het een stemmeken heeft. Zie, Volksstem, 't en is niet schoon van uit de school te klappen, maar, onder ons, we zegden dat ook zoo dikwijls onder malkaar Dat niet en ware voor ons stemmeken, onze kopstukken zouden ook zooveel beslag niet maken van ons en met ons zooveel niet bezig zijn. Dat is de waarheid, vriend; ge ziet dat genoeg aan hunschrijven: 't is altijd van dat stemmeken. De menscheu opmaken, mistevreden en ongelukkig maken, doen vechten met malkaar is dat niet alles wat ze voor 't volk gedaan hebben Ach, waar is de zalige tijd dat de vijanden van de katholieken rechtzinnig waren Maar nu willeu zij katholieker zijn dan de Paus. Ge zijt in de waarheid, Volksstem. Metieder- mans zaken bemoeiën ze zich. Tot Mgr Stillemans toe kan naar hunne goeste niet handelen. Maar weet ge wat ik zeg En mijn vrouw geeft mij gelijk, als ik dat zeg. Ze zei het nog zondag, als ze 't leste Land van Aelst in de stoof stak Peer, ge hebt ge lijk Hewel, wat zegt ge Ik zeg Als de minister van Oorlog 'nen officier afstraf, hij moet weten waarom, en wij heb ben onzen neus daar niet in te steken. Ge klapt gelijk 'nen boek, Peer Volksstem, ik heb al veel gedacht en ge peinsd sedert 8 dagen. Ik hoor het, Peer: ge zijt gansch omgekeerd, te uwen voordeele 1 't Is maar, Volksstem, wij hebben altijd met de goede mee gedaan zulle, van ouders tot kinders, en van den kant van mijn vrouw is 't ook zoo. Maar ne mensch kan bedrogen worden. Maar, Volksstem 1 Hewel Christene volkspartij 11111.... Wat wilt ge zeggen Ik weet niet hoe dat ze durven, die groene kopstukken, zulken schoonen naam stelen, zulke schreeuwende schijnheiligheid plegen. De donchis- terij, Christene volkspartij Volksstem, ik las wekelijks het Landen zoudt ge gelooven c^at ik stillekens aan eenen afkeer begon te krijgen van den godsdienst 't Contrarie zou mij verwonderen, vriend. 't Was tegen mijn goeste dat ik naar de kerk ging. Verre van in den priester nog, gelijk vroe ger, eenen goeden vriend te zien, ik zag er eenen vijand in, en verre was 't er af van hem te groeten op straat. Zelfs gevoelde ik eene inwendige vreug de als ik onze mannen achter eenen priester hoor de roepen. Vriend, ge moet hier uwe biecht niet spre ken. 't Is waar, maar 't is maar om u te zeggen dat durft zich christen noemen. Ach, vriend, dat zeggen wij al vier jaar lang. Christen komt van Christus. Christus heeft hier op de aarde eenen plaatsvervangerden Paus van Roomen. De kerk is te groot om door éénen man alleen bestuurd te worden. Om hem daarin te hel pen benoemt de Paus Bisschoppen, en stelt zo aan. De Bisschop op zijne beurt benoemt Dekens, Pas toors en Onderpastoors en dat is het bestuur der H. Kerk, door Christus ingesteld. Wilt ge mij nu eens zeggen wie den waren naam van Christenen verdienen. 't Is klaar, Volksstem degene die meedoen met Christus, met den Paus, met de Bisschoppen en met de Priesters door de Bisschoppen aange steld. Doch heel zeker zijn het die niet, die het be stuur der kerke Christi aanranden, die de men schen van dat bestuur wantrouwig maken, zeggen de dat het in de handen is der geldmacht. Dat zijn schismatieken die zoo spreken. Alle scheuriug in de H. Kerk is op dezelfde wijze begonnen. Donchisterijscheurmakerij. Nu zie ik dat ook allemaal klaar in. Maar ze mogen er zeker van zijn, mij zullen zij niet meer zien, en ik ben wel nog zoo gelukkig sedert dat ik dat besluit genomen heb. Mag ik nog van tijd tot tijd eens naar komen, Volksstem Zeker, vriend, ge zijt van de onze. 't Is waar ook. Tot ziens. Alla goei zaken, en de complementen aan de vrouw. 'k Zal niet mankeeren. Vrouw. Dagge gij ne keer naar d'expositie niet en gaat, Petrus, van 't pluimgedierte op de botermarkt Man. Och, wat is daar aan te zien. Vrouw. Toch, alle soorten van vogelen en een volledige kolleksie van hanen en hennen, van de kleinste tot de grootste, dat is daar iets Man. Ik en hoor niet geerne meer nen haan kraaien. Vrouw. Waarom dat? Man. Ik peis dan altijd aan de verloochening van Petrus. Menschen van Aalst, van Erem- bodegem, van Welle, van Oost- vlaanderen, van West-vlaande- ren, menschen, brave vrienden, verspreidt onze gazetten, koopt onzen Werkman, koopt ons Land van Aelst, koopt onze boeken, doet uwe beeldekens drukken bij ons, geeft in onzen strijdpenning, koopt uwe floere broeken bij ons en handdoeken, en servetten, wij verkoopen van alles, als er maar geld mee te winnen is, menschen, brave vrienden, goedhertige zielen, komt toch naar onzen winkel, komt naar onze drukkerij, wij zien den werkman zoo geeru, als hij ons zijne censkens brengt. Vroeger wonnen wij jaarlijks over de dertig dui zend frank, ja over de dertig duizend frank, vroe ger moesten wij ons niet geneeren, wij konden borg tcekenen voor 37 duizend frank, 't was geen speld van onze mouw, wij konden voor eene maand lang naar de zee gaan met ons huisgezin, wij mochten opkomen tegen den rijksten van Aalstmaar nu komt er kremp, onze winsten verminderen, ont fermt u onzer, ontfermt u onzer, vrienden, werk lieden, brave werklieden, brengt ons geld, brengt ods geld of wij kunnen u niet blijven beminnen. Wij lezen in De Werkman van verleden week: Uit Roomen komt een goddelijke en onafhan kelijke stem. Tot aan den stoel van Petrus kan de geldmacht niet geraken, Dus, alle brave kristelijke menschen, onderpas toors, pastoors, dekens alle kloosters al de bisschoppen en aartsbisschoppen, tot zelfs de kar dinalen die liggen onder de voeten van de geld macht 1 die zijn om te koopen door 't geld Alléén de Paus blijft bewaard, en nog altijd niet, want wij lezen verder tenzij om te vervolgen en te doen lijden gelijk meermaals is gebeurd. Als het zoo voortgaat, is er veel voor te vreezen dat Sinte Pieter zich ook zal laten uitkoopen. Past maar wel op heilige man of ge zult er ne keer aan zijn zonder het te weten I neer de begrafenis zuiver burgerlijk zal zijn, worden de kosten ervan door de kas gedekt. Geene vergoeding zal worden toegekend aan de familie van den overledene, die deze bepaling van het reglement niet naleeft. En zeggen dat onze daensisten hier met zulk volk meêdoen dat zij voor zulke mannen met de laatste kiezing hebben gestemd dat hunne partij met zulke mannen zich op eene gemeene lijst wil stellen Bone Deus hoe kan ne mensch toch diep vallen. Wij lezen iu Het Land van Aalst Eenige dagen voor dat hij als Volks vertegenwoordiger werd uitgeroepen,/ wasZ. H. Bisschop Stillemans, reeds' misnoegd wegens 't feit dat een zijner priesters de kandidatuur had aanveerd,' zonder zijne goedkeuring te vragen, (Leuven daar over geraadpleegd, had bestatigd dat, volgens het kerkelijk recht, een priester, zonder plaats, zich als kandidaat mag aangeven, dat de Bisschop dit niet kan beletten En verder Maar een formeel bevel van wegeus de geeste lijke Overheid, heeft die herkiezing onmogelijk gemaakt Dus volgens de gazet der Daensisten had Z. H. de Bisschop het recht niet, aan die Priester te ver bieden van zijne kandidatuur voor te stellen voor de Kamers. Nu, Wij allen die onze Catechismus kennen (tenzij dat het misschien voor do Daensisten ook al het werk ware der Oud-Bewaarders en er niet meer in gelooveu, olwel zij hem al vergeten hebben) wij ka tholieken wij weten door de 12 les, dat er boveu de Bisschoppen maar ccnc overheid meer bestaat, die is de Paus van Rome, de stadhouder van Pe trus. Dus, Hoegezien er in 1898 van wegens de geestelij ke overheid eeu formeel bevel is gekomen, welk aan die priester verbood zich nog voor testellen, moet volgens alle logiek, dit verbod komen van zijne Heiligheid de Paus, hoegezien zij zelf beken nen en houden staan dat Z. II. de Bisschop het hem niet ko.i beletten. Nu, Hoegezien dit verbod komt vau zijne II. de Paus hoe valsch en vol leugens wat wij lezen op de 1" bladzijde vau genoemd blad Paus Leo XIIIde geliefde vader der kris tene volkerenonze opperste Aanvoerder, n Zou M. Petrus ons dat eens niet willen uitleg gen De socialisten zijn tegen den Godsdienst niet, schrijft Vooruit en C1', maar woorden zijn geen oorden. Luistert, lieve Lezers Art. XI van het reglement der kas des Onderlingen Bijstands, te Brussel gevestigd, zegt alsvolgt In geval van overlijden van een lid, en wan- Mêedoen met liberalen en socialisten De aartsvijanden van onzen godsdienst 1 Met hun te samen spanucn om de katholieke partij in den grond te boren Dat is het werk der Daensisten. Uitvallen tegen onze brave katholieke rijke menschen, die aan onze ieverachtige priesters eene milde alrnocs verschaffen om den werkman in zijnen nood bij te staan 1 Die uitschelden voor rijke smachthalzeu Dat is het werk der Daensisten. In 't geheim, tusschen 6 oogen een akkoord teekenen met het kopstuk der liberalen en socia listen Aan hunne feesten deel nemen, en helpen opluisteren Aan de framassons geld gaan bedelen om het geloof te bevechten Dat doen de Daensisten. Het volk opmaken om in do kerken onder de sermoenen lawijt te maken en de predikant te onderbreken. liet volk uit onze kerken trekken, onder voor wendsel, dat zij zoo zich moeten wreken op de straf aan een hunner kopstukkeu opgelegd Dat schrijven de gazetten der Daensisten, m

De Volksstem | 1898 | | pagina 1