m, ONZE M' WOESTE. u -KÖSillawSrIZATERDAG 17 DECEMBER 1898 Aan de weidenkenden. Wmm BureelKapellestraat, 15, Aalst. Abonnementsprijs pcrjaar^.SO, franco tlinis. - 5 Cciiticiiicii liet nummer. De Volksstem heeft overal verkoopers en 4 6 IIAD 11° onr licht gij huizen te verhuren Vraagt ftij JAAtl li ZUb. melden ofkneehten zoekt gij eene be- trekking wilt gij nwen lei aanbe velen Plaats dan* n we aankondigingen in dit blad Biet wordt alom verkocht Tusschen Man en Vrouw. 't Moei geweten zijn. 't Is toch ne Priester, mijnheer! Eene kleine Meditatie EERLIJK. 't Is om mee le lachen liandi Wij zijn de laatste maand van, het jaar ingetreden, wanneer elk peinzen moet om de inschrij ving op zijne gazetten op te zeg gen of te vernieuwen. Menigmaal vraagt de een aan den anderen raad wat zullen wij doen Houd ik nog deze of gene gazet De tijden zijn slecht, het geld groeit op den rugge niet en veel kleint jes maken een grootik zal ze maar opzeggen. 't Is waar, het geld ligt heden ten dage op de straat niet te scheppen maar, als katholieke burgers en goede kristenen, moet gij u zei ven troosten, daar de eenige stuivers, die gij aan een katholiek strijdblad besteedt, niet nutteloos zijn weggegeven. Uwe inschrijving ondersteunt de katholieke drukpers gij helpt haar leven en strijden gij zijt deelachtig in het goed dat zij stichtgij staat haar ter zijde in het volbrengen harer grootsche maar moeilijke zending. Wat oneindig kwaad brengt de goddelooze en revolutionnaire drukpers niet voortin den schoot onzer Samenleving Noch God, noch Taal, noch Vaderland worden door haar gespaard al wat eerbiedig is voor de katholieken treedt zij onder de voeten en sleurt zij door het slijk. En hon derd en duizendmaal reeds hebt gij kunnen be- statigen hoe de liberale pers lastert, bespot en beschimpt al wat wij eeren en beminnen, al wat wij hoogachtenen verdedigen. Moeten wij dien stroom van laster en volksbe drog, van goddeloosheid en omwenteling moede loos aanstaren, rusteloos laten voorbij vlieden, gestadiglijk laten zwellen en toenemen in kracht en in geweld Geen enkele rechtzinnige katholiek zou het ooit durven zeggen, zou het ooit durven denken. Welaandan.de handen ineen en inschrijver gebleven op onze goede katholieke bladen wer ven wij bij onze vrienden nieuwe lezers bij en geven we onze nieuwsbladen anderen ter lezing. Elk in zijne streek, zie naar middelen, om ze te bevoordeeligen, en wie eene pen heeft, steke zelfs een handje toe. Mijnheer Woeste is zonder tegenspraak een der uitstekendste mannen van België, een wijze en voorzichtige wetgever, een diepe peinzer, een felle schrijver, maar vooral een voorbeeldige christene. Mijnheer Woeste is een dier hooggeplaatste, talentvolle staatsmannen die zich niet schaamt zij nen diepen godsdienstzin opentlijk te toouen, zon der daarom katholieker te willen zijn dan de Paus. Mijnheer Woeste is kortaf katholiek. 't Is om de uitmuntende katholieke overtuiging van Mijnheer Woeste, alsook om zijne verhevene talenten dat onze Paus, Leo de XIII er zijnen ver trouweling van gemaakt heeft. Meermalen riep de Paus M. Woeste naar hel Vatikaan, 't zij om hem inlichtingen te vragen over de moeilijkheden van de katholieke zaak in België, 't zij om hem te raadplegen over de te volgen gedragslijn, 't zij om hem met zijnen wijzen raad bij te staan in het op leiden der Katholieke Paitij. Dat is wat anders als naar Rome gedaagd wor den, en door den Paus niet ontvangen worden. M. Woeste gaat stillekens aau naar de 60, maar alles in hem is jong gebleven. Gaat eens naar de Kamers, ziet hem daar eens rechtstaan in die mannelijke houding, hoort hem daar eens spreken tot de volkeren, met die klare, doordringende stem, die tot in 't merg van de been deren doordringt, en ge zult zeggen dat is er een Vaa 3x7. 1 Is al van 1874 (peins ne keer, vriend Lezer, al over de 24 achtereenvolgende jaren) dat M. Woeste in ue Kamers zit, en die hem dan gehoord heeft moet zeggen 't ls nog altijd diezelfde M. Woeste, diezelfde jeugdige ijver om aan al wie 't hem vraagt dienst te bewijzen, nog altijd diezelfde jeug dige kracht tot het verdedigen van 't algemeen welzijn. Als M. Woeste spreekt in de Kamers, iedereen zwijgt eerbiedig stil, en luistert. Waarom Wel, omdat M. Woeste geen fabelkens uit en vent, omdat hij maar dingen zegt die 't zeggen weerd zijn, omdat er kruim onder zit als hij spreekt. Nooit zal hij buiten de kwestie spreken, nooit zal hij nuttelooze onderbrekingen doen. Hij onderbreekt maar om hier of daar eene onwaar heid te doen uitschijnen of om den spreker binnen de kwestie te houdeu. Als het er op aankomt om den Godsdienst te verdeJigen, dan bijzonderlijk is M. Woeste in zijn vuur. Niet den minsten hoon zal hij den Gods dienst laten aandoen. Aanstonds springt hij recht om met stevige vuist den lasteraar duchtig af te kloppen. L)at is wat anders als daar te zitten als de socia listen O. L. V. aanranden, daar zitten en zwijgen, niets weten te zeggen of'niets willen zeggen, maar toch niets zeggen en nog eens M. Woeste O. L. V. te hooren verdedigen. Om gansch het werkzaam leven van M. Woeste uiteen te zetten, waren 20 buekdeelcn onvoldoen de. Wij gaan korter zijn, eu- liet samentrekken in twee woorden Het kwaad bestrijden en het goed voorvechten. Het kwaad bestrijden Zonder M, Woeste was't al lang van alle man soldaat. Hij was de hardnek kigste en meest gevreesde tegenstrever van het ministerie Frère-Bara van 78 tot 84, en van de verdoemeniswet van 79. Nu nog is hij de ergste vijand van de socialisten, die op malkander oogs- kens trekken van voldoening als ze hooren en zien hoe hunne groene confraters van Aalst al doen wat ze kunnen om M. Woeste hatelijk te maken. Het goede voorvechtenGodsdienst, landbouw, nijverheid en koophandel vinden in M. Woeste den warmsten verdediger. Ue stof hier is waarlijk te groot om in bijzonder heden te treden. Onder de ontelbare kloeke volkswetten, die wij aan M. Woeste te danken hebben, zullen wij, om kort te zijn, enkel de volgende aanstippen Ue nieuwe wet op het domicilie der behoefti- gen, de wet over de werkmansboekjes, over 't ge bruik der vlaamsche taal, over de landbouwleenin- gen, over de werkrcgelmg, over de vergoeding van de soldaten, over de beroepsvereenigingen, over de mutualiteiten, over het afschaffen van de ac cijnsrechten op den tabak, enz., enz., enz. Baarbij, niet eene toelage ten voordeele van den landbouw werd ooit gestemd of M. Woeste heeft ze warm verdedigd en aanbevolen. Uat is wat anders als 4 jaar in de Kamers zitten en altijd maar kloeke volkswetten te beloven, zonder ééne te gevenNiet één wetsontwerp neerleggen, geen enkel 1 Niets, juist niets doen in de Kamers op 4 jaar tijd, tenzij 2 verhaalsclkcns vertellen, van: Uer was 'ne keer I 1° Van een arm vrouwke met een kind op beuren arm en 2° van twee kas- teelen en éénen boer. Al. Woeste, ge zijt de onze, zulle. Nooit zullen wij u verlaten Wij zijn gelukkig u hier de open bare hulde te mogen brengen van onze diepe ach ting, onze trouwe verkleefdheid en onze warme dankbaarheid. Wij achten u om uwe verhevene talenten, om uwe grondige katholieke princiepen Wij danken u om alles wat gij deedt voor 't welzijn van het volk I Wij danken u om de vurigheid waarmede gij gedurende 25 jaren onzen heiligen katholieken Godsdienst, die ons toch zoo duurbaar is, met woord en daad verdedigt 1 En onze geuegeuheid is u gewonnen Uit het diepste van 't herte roepen alle brave, oprechte Katholieken u toe Leve Mijnheer Woeste 1 Vrouw. Man, kont gij de geschiedenis van Luther i Mae. Ja wel, vrouw. Vrouw. Hoe is die gevallen Man. Wel hij heeft eerst ongehoorzaam ge weest aan zijnen overste, dan aau zijnen Bisschop en daarna aan den Paus. Vrouw. En hoe is hij uitgespeeld Man. Wel, hij heeft de H. Kerk verlaten en de sekte gesticht, die men nu noemt de protestan ten. Vrouw. Ongehoorzaam zijn aan de geestelij ke overheid, is gevaarlijk 't is eene les voor ie dereen. Vader zaliger zei het zoo dikwijls. Ne ave dixeritis. Geen ge meens met de socialisten, zegt de bisschop van Luik, geen gemeens, niet 't minste. De socialisten zijn de ergste vijanden van kerk en staat, roept Leo XIIIalle christene menschen moeten zich ver eenigen om ze te bestrijden. En wie werkt er te Aalst met de socialisten te zamen Wie bedelt de stemmen af der socialisten Wie staat er op dezelfde lijst met 't kopstuk der socialisten Wie heeft met de socialisten een en 't zelfde vlugschrift onderteekend Wie vraagt er om de socialisten op 't Land huis te brengen Wie gaat er in de socialistische lokalen zitten? Wie werkt er dus regelrecht tegen den Paus, tegen de Kerk, tegen ons Katholiek geloof Land van Aelst, 't woord is aan u. Uat krijgt men somwijlen ten antwoord van hier of daar eenen simpeleu buiteumensch. Vriend, een vergelijkingske, als'tu belieft. Ge zijl ziek. M. de doktoor komt bij u. M. de doktoor mismeestert u I Ue andere doktoors die zeggen u dat Uw doktoor mismeestert u Iedereen ziet het, en iedereen zegt het u Uw doktoor mismeestert u 1 En gij, ge blijft maar altijd bij uwen zelfden dok toor gaan, en tegen al die u aanspreekt zegt ge 't ls gelijk, 't is toch nen doktoor, mijnheer 1 Is dat wijs handelen Deze week de schriften der groene scheurmakers door- loopende, dachten wij op de geschiedenis van Lazarus en de rijke vrek. De rijke vrek, door de schrikkelijke pijnen der Hel gefolterd, riep tot Abraham, in wiens schoot hij Lazarus, in geluk en glorie zag Oh, vader Abraham, ik smeek u, ge moest toch iemand uit den hemel,'naar mijne broeders zenden, opdat zij den weg der zonde zouden ver laten, en tot het goed weerkeeren. En vader Abraham antwoordde Zij hebben de wet van Mozes en de profeten, en moest een engel hun verschijnen, zij zouden zich toch niet bekeeren, zoodanig zijn zij hardnekkig in het kwaad. Zoo ook is het met de scheurmakers. Hoeveel keeren hebben zij niet geroepen en geschreven Op het eerste woord van den Bis schop zullen wij aanstonds onze werking staken; zullen wij ons geen politiek meer aantrekken en hier leven gelijk een pater in zijne kluis. Maar wij willen geene kromme sprongen de kerkelij ke overheid moet uitdrukkelijk spreken en ons openbaar afkeuren. Hewel, helden, heeft de kerkelijke overheid nog niet genoeg uidrukkelijk gesproken Zijt gij in't openbaar niet afgekeurd Wat zijn de twee brieven van Mgr Stillemans, dan twee afkeuringen uwer partij Wat is de brief van den bisschop van Brugge, dan eene openbare afkeuring uwer gazetten Waarom is M. de kanunnik De Bock over twee jaren naar Aalst gekomen Was het om uw gedrag goed te keuren Zeker neen het was om de katholieke en bra ve menschen van Aalst te waarschuwen tegen die sekte, welke gij hebt gesticht,en in den naam van Mgr den bisschop van Gent heeft hij in on zen Werkmanskring voor duizenden personen verklaard dat al degenen die met u meedoen, die uwe gazetten lezen, dat zij handelen tegen zijnen wil en hem grootclijks bedroeven. Ah, man, gij vraagt eene openbare afkeuring I En veronderstel, dat Mgr nog klaarder en dui delijker zou spreken dat hij u persoonlijk kwam zeggen dat gij bezig zijt met het geloof uit de harten van ons braaf werkvolk te rukken,wat zoudt ge antwoorden Uw antwoord zou zijn, ge zoudt antwoorden Dat is op ons niet, dat gaat ons niet aande bisschop is uitgekocht door de katholieken. En gij zoudt uw verpestend werk voortzetten. Om u ten onderen te geven, om te bekennen dat gij ongelijk hebt, zijt ge te koppig en te hoo- veerdig. Daarvoor kennen wij u te goed. Een christen demokraat moet een mau zijn van rein hert en van eerlijke ziel, n schrijft Chipka. 't Is zeker daarmeê dat de chef dei- groene demokraten over 4 jaar d'histo- rie van 't Wijf uitgevonden heeft 't Is zeker daarmeê dat over twee jaren daar zul ke schoone historiën zijn uitgekomen in 't Linde ken En Schotter en Lapper 1 En wat zouden ze daarvan peinzen langs de kant van de Graanmarkt En waarvan is een der hoofdmannen dier reine partij beschuldigd geweest iu de maaud Juli Halte saye-vous I 0* 0» Menschen toch, wat moet de Paus A Gelast hebben met die demokraten. Als men hunne gazetten eens door snuffelt, 'tis alle vijf voet«Dat heeft de Paus gezeid...., over 14 da gen heeft Paus Leo zoo gesproken ziehier hoe de Paus sprak Als het zoo nog wat voortgaat zullen ze schrijven Dat zal Paus Leo binnen 14 dagen zeggen Misschien heeft Chipka op zijne reis naar Ro me ook al ne Kardinaal uitgekocht, wie weet Staaltje van broederlijkheid. Alfred Defuisseaux, socialistische volksvertegenwoor diger, was vroeger op 't droog geraakt. Hij be zat niets meer. Of hij zijn geld aan de arme, on gelukkige mijnwerkers had uitgedeeld, daar valt veel aan te twijfelen, want men zou daar meer van hooren spreken hebben. In dien'nood leende zijn broeder Ferdinand hem 23 duizend frank. Nu, over eenigen tijd komt Alfred Defuisseaux een groot erfdeel te trekken, één of meer milli- oencn en nu vraagt Ferdinand de 23 duizend I frank terug. Maar niet te doen, Alfred wil niet afdoppen. Dat geld, zegt hij, was gegeven en niet geleend. Ferdinand betrok Alfred en de rechtbank van Bergen besliste, dat deze laatste betalen moest. Alfred is nu in beroep gegaan en binnen eenige J dagen zal het Hof uitspraak doen. j Zulke eerlijkheid vindt men maar bij de socia- listen. De drankwet. Het gouvernement heeft besloten maatregelen te nemen ten einde i° de toepassing der drankwet algemeen te maken 20 maatregelen te nemen om op de strengste manier het verkoopen van alcool in bierhuizen te beletten. Liiibrcclats. Luibrechts trekt naar den Con go. Aau het schip is Spiegels hem een laatste vaarwel komen zeggen. 1) het 'aar kliukt het signaal schip vertrekt. Sapristigilt Luibrechts, te laat te laat Wat is er, vriend?roept Spiegels tegen. Spiegels,jongen, schreeuwt Luibrechts, ge moest zo mij zoo spoedig mogelijk opzenden ik heb mijne schaver dijnen vergeten 1 n m Doen u lastertongen zuchten, denk dan tot uw troost, mijn vriend 't Is niet op de slechtste vruchten, Dat de Wespe zich bevindt. (Volkslied.)

De Volksstem | 1898 | | pagina 1