■$w% mhs Aan onze Lezers •<- 1ZATERDAG 51 DECEMBER 1898 Diep gevallen. Volksparl em en tj e Bureel Kapellestraat, 1 o, Aalst. Abonnementsprijs per jaar 2.5©, franco thuis. 5 Centiemen het nummer. 8>c Volksstem iicéi'tovcrai verkoopers en Hebt gij hulzen te verhuren Vraagt gij meiden of Knechten zoekt gij ccne be irekking wilt gij uwen bandel aanbe velen B»9aaisdan uwe aankondigingen in dit blad liet wordt alom verkocht een Zalig en Gelukkig Jaar! Tusschen Man en Vrouw. Drij goei kruinoten voor vijf eens. GENADEVRAAG. Bien Public en Land van Aeist. Ne Socio Met Godzoo wordt op 't nieuwe jaar Het herte kloek, het ooge klaar. Voor God Dat maakt den arbeid zoet: God zegent wat men voor Hem doet. Van God 1 Dat maakt ons 't lijden zacht Wij weten dat de Heer ons wacht. Tot God 1 Dat is onze eeuwig hoop, En brengt ons, van ons levensloop, Tot 't heilig oord, tot 't rustejaar, Waar wij bij God zijn immer daar. Pari Oir - Melle, ne za^'Re feestdag. I. Zalig ld en gelukkig nieuwjaar, naar ziel en lichaam. Malbroeck. Zalig nieuwjaar; te naas te keer voor elk ne riem bij, om den buik vast te houden. Ja. Al wat wij u wenschen kun nen. Nieuwenh. Zalig nieuwjaar en Dank. Artikels verschoven tot de naaste week. Man. Vrouw, dezen avond vergadering 't kamerken moet gereed zijn de vrienden ko men uit de Zoutstraat en Statiestraat. Vrouw. Weeral vergadering 1 Geheel ons kamerken stinkt al naar den stokvisch. La Réforme, dat is een liberaal socialistisch vuilblik van Brussel. In haar nummer van donderdag 22 December staan er, o. a., deze twee dingen i° Een artikel dat uitbundig den lof ligt te ui ten van Mijnheer Adolf Daens, die zijn eigen zeiven noemt Katholieke Priester en dien deReforme noemt: Een moedige priester, een priester-martelaar, een ontembare kampioen. De Réforme noodigt hem uit in hare partij te ko men en ze belooft hem eene kerk te zullen bou wen. Dat staat allemaal op de eerste bladzijde. 20 Op de derde bladzijde, eerste kolom, van boven,...'t is wreed om zeggen, menschen,.... een godslasterende aanval tegen het Heilig Sa crament van Mirakel van Brussel. Het Heilig Sa crament wordt daar genoemd het valsch mi rakel der hostiën en de jaarlijksche processie eene schandige plechtigheid. Dat heet De Volksstem diep gevallen zijn. Hoe hooger boom, hoe dieper val. Een schaliedekker valt dieper dan een kassei legger. Menschen, wilt ge nu ne keer ewa weten Pië Donch heelt verleden zaterdag hier op de markt gestaan mee ne win kel 1 wee trommeleors trom melden daar al 't volk, zes of zeven proches, t'hoop. Eu Pië is dan aan 't verkoopen gegaan van zijn artiekels. Menschen, blijft staan, wii verkoopen hier voor met alle soorten van artiekels uit mp de bazars van de donchpartij, allemaal gefabri- keerd in ons magezijnen. Hier zie, nen artikel voor 't mansvolk, den demokraten toebak, rollekes en chikskes menschen, degene die onze demokrate- chikskes ne keer gepremd heett, zijt er zeker van, hij gesmaakt dat zijn leven lang. Luistert, men schen, ik zelf en chikte voortijds nie, i.iaar nu chik ik al vijf jaar.... Verstaat mij goed, men schen, ik en moest nie chikken, maar 'k ben van geer begost, en nu chik ik dweesdeur.... Alla, wie draagt er hem een paksken of een rolleken mee Chaeelken, Jan Baptist en den Ezzel koopen elk een paksken chikskes van de donchpartij. Menschen, 't en is nie al blijft nog ne mi nuut staan, nen anderen artiekcl het demokra- tiek lijnwaad van de donchparti, gefabrikeerd in ons huizen van Aalst en Kerkxen.... Pakt da ne j keer vast, pachters, tast daar ne keer aan, gaat de j merkt op en af, of dagge da nog zult tegenkomen. Geen beter lijnwaad op de wereld als demokraten- lijuwaad, dienstig voor alles ge draagt dat en ge blijft dat dragen.... Ziet, menschen, ge weet alle maal hoo ik daar al sedert 't jaar 93 een broek van aanheb, en 'k ben nog voor lang goed. g'En moet mij niet gelooven, maar overal zijn er al, die daar een broek van aanhebben, te Ninof, te Dender- houtem, enz., en hier t'Aalst verschillige... Alia, wie moet er azoo een broek gepast worden Al la, menschen, zoo lang als ze duren Den Ezzel komt door 't volk gedrommen om eene broek, maar vraagt eerst Meester, ik zou u eerst iets moeten vragen, of dat er azoo geen groene demokraten lijnwaden broeken en zijn als er azoo groene demokraten lijnwaden broeken zijn, zou ik azoo liever eene groene demokraten lijnwaden broek hebben. Menschen nog eene minuuttrommelt nog ne keer, trommeleers 1 (Ze trommelen). Menschen, den artikel die ik nu ga verkoo pen, is een oprechte nieuwigheid, en iet dat te pas komt in alle huizen, 't is ne splinternieuwen opge- stelden katechismus van de donchpartij. Zie, 'k sla hem open op 't eerste blad 't beste. Is het aan iemand verboden onze gazetten te lezen Ja, want zij zijn vervalscht op vele plaatsen, en daarom is het door degene die ons in Gods plaats regeeren, aan iedereen verboden die te lezen. Is dat verbod heel klaar, en kan het eenieglijk wel verstaan Ja, het is zeer klaar en schoonblinkend, geschre ven in onze moederlijke taal, en daarmee kan eenieglijk het verstaan zonder iemands hulp door zijne eigene macht. Wat is er van de üonchisterij te gelooven Vijf principale ten 1) dat zij ons veel verdriet gekost heeft naar ziel en lichaam ten 2) daaren boven koopmanschappen, gedingen en processen ten 3) de knaging van onze consciencie en het derven van al wat ons eenigzins zou mogen troos ten ten 4) dat zij ons bereidt tot meerderen val eu ten 5) dat de H. Kerk onbeweeglijk is en haar vounis onwederroepelijk. Zijn er nog stukken die gelooft moeten worden en nochtans in onzen cathecismus niet staan T Ja, dat onzen broeder n aar vier jaar in de Ka mers gezeten heeft, en dat hij er niemeer en zal ingeraken als op het uiterste der wereld, alhoe wel de dag onbekend is. Op eene halve uur was Pie al zijn catechismus sen kwijt. Er is al eene tweede uitgaaf oud. druk. Verleden donderdag heeft Citoyen Van der Velde in de Kamer de vrijstelling gevraagd van den anarchist-dynamitard Moineau, waar wij vroeger van gesproken hebben. Ziehier wat de heer Begerem, minister van justicie geantwoord heeftIk kan het recht van genade niet toepassen, daar Moineau er niet van hooren wil. De eerste voorwaarde om vrijgesteld te kunnen worden is dat de veroordeelde berouw toone. Welnu heeft Moineau leedwezen? Vol strekt niethij zou verzet aanteekenen indien men het mogelijk aehtte dat hij berouw zou too- nen. Hij gaat voort met zich te beroemen over hetgene hij gedaan heeft en toen hij onlangs, bij toeval, den moord op de keizerin van Oosten rijk vernam, riep hij uit, op het oogenblik dat hij de wandelplaats verliet Leve de anarchiel Dood aan de burgers 1 Wat de voorwaardelijke vrijstelling betreft, er zijn zeer strenge voorwaarden vereischt om ze te kunnen toepassen. Moineau bevindt zich in die voorwaarden niet. Het is mij dus onmogelijk aan die genadevraag te voldoen. Daarop antwoordde Vander Velde, dat indien de minister geen medelijden had voor Moineau, deze zelf eens in de Kamer hem zijne onmeedoo- genheid zou komen verwijten hebben. Zulke mannen gelijk Moineau zijn oprecht medelijden weerdig, bijzonderlijk van den kant der roode gezellen 1 Wel 1 de menschen klagen nu dat de misdaden te weinig gestraft worden. Moesten de socialisten aan 't hoofd komen, ze zouden voor al de de deugnieten de deuren van 't gevang openzetten. Mijdt u, menschen, van zulke kerels en van al diegenen die met zulke gasten in onderhandeling zijn, want hun eenigste doel is de katholieken te bestrijden. Iedereen herinnert zich nog den artikel van den Bien Publicwaardoor hij de straf van Priester Daens afkondigt. Wilt ge nu eens hooren wat het Land van Aelst op dien schoonen artikel weet te antwoorden Luister 1O gi rijken edelen schelm I 2. Over 4 maand hebt gij ons gelasterd, maar nu zegt ge de waarheid. 3. Sin te Pieter heeft ook 9 maand geweest zonder te mogen misse lezen, als de goddelooze kerkvcrvolger Keizer Nero, hem in 't gevang geworpen had. Gij droomt niet, beste Lezer, ge zijt wel wakker. Gij zijt bezig met de Volksstem te lezen, die de waarheid schrijft. Als meu zulke antwoorden leest, dan denkt men van lieverlede aan een mauneken dat in 't spel al zijne marbels verloren heeft. Vien. Kozijn, ge steekt uwen rugge op. Stien. 't Is een beetje van kou, kozijn als ge bui ten komt, ne mensch ziju vel huivert eu krijgt steksels. Vien. Ai, suikerdepitjes kozijn Stien, wat is dat nu 1 Ik zou u vergeten een geluk kig en zalig nieuwjaar te wenschen dat is nu toch nog wel den eersten keer.... Stien.—Vandegelijkon, kozijn, ne Zaligen, jongen. Ge weet wel, als wij da zeggen, da komt van 't hert en uie uit d'environs van onzen gelee- zak. Vien. 't Is al iet, kozijn, mee al die wen schen met den nieuwjaar, en malkandei salewee- ren. Stien. En 't en kost niet, kozijn mijn moe der kende alzoo veel schoon rijmkes, en ze zei dat 's winters, als we mee ons voeten op de kas van de stoof zaten Een ding dat gij niet sparen moet Dat is den rand van uwen hoed. Vien. Alla, kozijn, 't begint toch te winte ren, zelle. Wie zou da peizen als 't zoo heet was Vien. Den eersten kou, Vien, 't is gelijk de tanden van eene kat mijne moeder zei het altijd D'eerste kou en ook de leste, Moet ge vluchten als de peste. Vien. Maar, koziju, wat bediedt de sententie die azoo langs de straat loopt over diene vieze pas ter Douche? Stlen. Och Ileere, ik houd mijn handen voor mijn oogen als ik dat immagineer ne priester, die 't voorbeeld moet zijn en 't exempel, en moeten gestraft worden van den bisschop voor schandaal te geven, opstand en rumoer tegen d'overheid 1 Vien. Wat dat d'hooveerdij toch doet, chris- tene Besbeek Stien. Schrijven dat hij voor zijnen bisschop niemeer en wilt pareteeren, revolteeren tegen hem en wij en geheel 't stad die tien straten alom zoun loopen om onzen bisschop of gelijk welken ande reu Monseiueur te zien, eu op ons kuienen ons zet ten. Vien. Zoo dat het echt is dat hij in 't vervolg geen mis niemeer en mag lezen Stien. Geheel echt, koziju, voor 't schandaal te vermijn. Ze zeggen, dat het den bisschop azoo pakt van nzoo nen priester in zijn bisdom t'hebben en veel patiëntie gehad, maar.... Vien. En geen doen aan, kozijn, geene repo, altijd naar zijnen zin 1 Die droeve dompeleer van dien koppigen pastoor, hem nie kunnen ten ondero geven eu 't ongelijk zien. Stien. Wa zegt 't spreekwoord, kozijn Men kan geen loopend peerd beslaau Die't valleu vreest, moet stille gaan. Vien. Ai, ai, dat is droef voor ne priester, al die vronk in dat hert eu weten dat het toch nie en kau duren, eu malgréalla, ik en versta 't niet. Stien. Hij moet ook de naaste week, op 4 januari voor het tribunaal komen ook voor verwij tingen en de menschen nie gerust te laten... Vien. Ai, ai, ne priester op tribunaal 1 Stien. Ja, koziju, als ne mensch ne keer van de rechte linje geraakt Hoe hooger berg, hoo leeger dal, Hoe grooter boom, hoe zwaarder val. Vien. Koziju, 't is kramik, azoo gesproken Regenen en vriezen en sneeuweudat en is nog niet, maar zulke dingen Priester Daens is sedert eenigen tijd, bijzonder lijk sedert de laatste acht dagen, de boezemvriend geworden van al wat liberaal eu geus is. De antikatholieke dagbladeren schilderen hem af als een martelaar van zijnen bisschop, spreken van hem met den grootsten lof, drukken zijn por tret en hangen dit op allo hoeken der straten, in éen woord, moest Pitje Van llumbeeck weerko men,ze zouden niet meer over hem kunnen schrij ven. Nochtans hier is iets wonders. Deze priester, die zoo hardnekkig weigert voor zijuen Bisschop te verschijnen, laat zich ondervra gen ofte intervieuweu met den besten wil van de wereld door de gevaarlijkste vijanden van onzen H. Godsdienst. Deze priester, die weigert van aan zijuen Bis schop een brief ken te zenden, waarin hij zijn onge lijk bekent, laat ouder zijne oogen alles schrijven tegen de katholieken eu zijne geestelijke overheid al ware dit maar alleenlijk om van hem te doen spreken. Zondag verleden heeft een Congres plaats ge had van Daensislen tot Antwerpen; Priester Daens tegen het verbod van zijnen Bisschop, is er naar toe getrokken en heeft het Congres voorgezeten Daar heeft hij publiek verklaard, dat de Daensis- ten overal moeten samenspannen met liberalen en socialisten om de katholieke partij in den grond te boren dat zulk een verbond reeds aangegaan was tot Aalst, dat, met de toekomende gemeeutekie- zingen, zij zich gingen voorstellen op éene lijst Liberaal, Socialist en Daensist. Wie heeft dat ooit beleefd J I m 1 i- <yx/

De Volksstem | 1898 | | pagina 1