'm teraad van 1 Januari 1 ao ut»? JAAR ff 211. ZATERDAG 21 JANUARI 1899 Bureel Kapellestraat, ia, Aalst Abonnementsprijs per jaar 2.50, Iranco thuis. - 5 Ceniieinen liet nummer. - i>c Volksstem heeft overal verkoopers en wordt ganseli Vlaanderen door gelezen. Briefwisselaars in alle gemeenten. - Hebt gij huizen te verhuren Vraagt gij meiden of knechten zoekt gij ecne be trekking wilt gij as wen handel aanbe velen Plaats dan uwe aankondigingen in dit blad het wordt alom verkocht i Om uit te snijden en goed te bewaren. Hel Verbond. Wat kwaad doen de too ver aars? W3? c^er aardigs- zyQ o°gen Open brief aan M1' P. Daens. VUILE PAPIEREN. Tegen de Muilplaag. Men schrijft ons uit Lede. Om onze beminde Diocesanen niet in doling te laten brengen, zijn wij genoodzaakt hen te be richten dat ons herderlijk ambt ons den pijnlij ken plicht heeft opgelegd van aan eenen onzer priesters, na vruchtelooze verwittiging, het ver bod te doen van de H. Mis op te dragen. De weigering van den eerw. heer Daens zich voortaan te zullen gedragen naar de schikking welke wij hadden moeten nemen nopens het ce- lebreeren der H. Sacrificie zijne weigering ook van tot zijnen Bisschop te naderen, op ons her haald verzoek, hebben dezen maatregel, hoe pijnlijk ook, noodzakelijk gemaakt voor de ker kelijke regeltucht en voor het gezag der over heid. Wij zijn overtuigd dat onze Diocesanen meer en meer zien hoe nadeelig de werking van dezen priester, uithoofde noodzakelijk van het mis bruik zijner priesterlijke weerdigheid, sedert lang is geweest aau de eendracht onzer katholie ke bevolking, aan den vrede tusschen de ver- schillige maatschappelijke standen, en, laat het ons herhalen, aan de belangen der ware k'ristene demokratie, waartegen hij wantrouwen verwekt en wier echte voorstanders hij aanrandt en in minachting poogt te doen vallen. Geve God dat hij, wie dezen droeven maatre gel noodig heeft gemaakt welhaast totstichtender gevoelens kome, en als een ware priester de lei ding van den H. Vader en van de Bisschoppen volge. Gent, den 30 December 1898. ANTONIUS, Bisschop van Gent. Eerste plechtige Zitting, onder het Voorzit terschap van M. Petris, burgemeester. De Heer Burgemeester neemt het woord en spreekt alsvolgt Mmmm, mmm, Mijnheeren, mmm, onze lieve geboortestad, mmm, is eindelijk in onze handen gevallen. Het strekt ons tot, mmm, lof en tot eere, want veel hebben wij moeten strijden en lijden om die verstokte bewaarders, die valsche kristenen, die schijnheilige katholieken van het landhuis te krijgen. Wij, Mijnheeren, wij hebben gewerkt met de zuiverste inzichten van de wereld, gelijk het aan een kristen mensch en katholiek betaamt daar over kan ons niemand het minste verwijtsel toe sturen. Wel is waar, Mijnheeren, wij zijn opgestaan tegen onzen Bisschop en onze Priesters wij hebben geschermd en gebatterd met d'Encycliek van Zijne Heiligheid den Paus voor niets heb ben wij ons achteruitgetrokken, zelfs niet voor de historie van 't Wijf. Tocjidchingen) Met liberalen en socialisten zijn wij hand in hand gegaan tot drijmaal toe zijn onze gazetten gedoemd geweest door verscheidene bisschoppen en toch altijd hebben wij voortgeschreven, ge lasterd en verweten.. 't Is waar, wij hebben de werklieden opge maakt om hunne christelijke plichten niet meer te vervullen, om op te staan tegen hunne mees ters, om de sermoenen van onze onderpastoors te onderbreken dagelijks zaten wij overeen met onze vrienden en bondgenooten de liberalen en de socialisten geld en veel geld hebben wij ge kregen van de franmagons om de kiezingen te bewerken en aan hen zijn wij onzen zegepraal schuldig dit alles moeten en mogen wij onder een wel bekennen, maar, ik zeg het nog eens, en ik zeg het beter dan ik het meen, buiten die twee feiten, is onze consciëntie zuiver, hebben wij ons toch altijd getoond als waar kind van onze Moe der de H. Kerk was het niet gemeend inwen dig, 't was ten minste toch uitwendig buiten dat kan ons niemand iets verwijten of ons ten laste leggen. Langdurig handgeklap). M. Den Ezzel. M. de burgemeester, gij hebt nog vergeten te zeggen hoe wij den schijn heilige hebben uitgehangen in de kerk om... M. de Burgemeester. Zwijg, vriend, voor mij, sedert vier jaren, heb ik mij nog al treffelijk gedragen 's Zondaags alleenlijk ging ik naar een gelezen misken, ik moet niet veel meer heb ben van die kwezelderij M. Den Ezzel. En ik was er alle dagen om d'onderpastoors te bespieden. M. De Burgemeester. M. den Ezzel, ge lief mij-niet meer te onderbreken. Mijnheeren, ik ga voortnooit, nooit heb ik iemand verwe ten alles was bij mij in eerlijkheid en deftig heid wekelijks wel ne keer uitgevallen tegen de onderpastoors, tegen de Jesuiten, tegen den eene of andere goede katholiek, doch, ik zeg het zelf, altijd alles in eerlijkheid en deftigheid, niemand verwijten. M. Norberrr. M. de Burgemeester, ik vraag het woord om te kunnen spreken over de pensioenkassen. Ge kent mijn talent ik heb er reeds over gesproken in het groot congres van Antwerpen. Nu ben ik** Pak koord gévallen mét M. den Ezzel, die ook deze zaak in den grond kent, om een ontwerp voor te stellen over de Pensioenkas. Dus.... M. De Burgemeester. M. Ik bid u, laat me eerst het programma aflezen, het woord zal aan u zijn in de volgende zitting. M. Norberrr. Ik bedank M. de Burge meester voor zijne goedheid. M. De Burgemeester. Ziehier om kort te zijn, Mijnheeren, het programma dat wij zullen volgen 1. Aangezien wij nu meester zijn van 't land huis, moeten wij uit al onze krachten strijden tegen d'evenredige vertegenwoordiging 2. Een pensioen moet gestemd worden voor onzen broeder. 3. Al de bedienden van de stad, van de straat - vagers te beginnen tot d'employés van 't land huis, van 't hospicie, van 't armbestuur, worden afgedankt en vervangen door mannen van onze gezindheid. M. Albert. g'Hebt gelijk, M. de Burge meester, dat gij van geen kozijntjeswinkel wilt g'hebt er altijd tegen geweest. M. De Burgemeester. --4. 2000 fr. subsidie aan d'oü garde en 1000 aan 't muziek der socia listen. 5. De namen van verschillige straten zullen veranderd worden en den naam dragen van de hoofdmannen van 't Verbond. M. Den Ezzel. En het hoofd van Dierik Martens zal veranderd worden in het hoofd van uwen broeder. {Algemeen gelach). M. De Burgemeester. 6. Het traktement van burgemeester en schepenen moet verhoogd worden. 7. Op de zittingen des Gemeenteraads zal geen publiek meer toegelaten worden. 8. In alle kwestiën spannen wij te samen met onze vrienden de liberalen en de socialisten. De andere artikels van ons programma, Mijn heeren, zijn nog-niet vastgesteld, en zullen wij maken volgens d'omstandigheden. Nu, Mijnheeren, stel ik voor de geheime zit ting te beginnen, om te zien hoe wij best onder ons de vette postjes van de stad zouden verdee- len en de schepenen te kiezen. Champetter, ontruim de zaal. Na eene uur en half gekijf, is de Burgemees. verplicht de zitting te sluiten. M. Den Ezzel is in schermutseling met eenen zijner collegas en heeft de kachel omvergeworpen. Geheel de zaal is voi rook. Pari oir - Lucas. Alles wel, de compli- menten en unze b. wenschen. Het is dan toch waar dat te Aalst een verbond gesloten is tussëhen Liberalen, Socialisten en Chris- tene Democraten of scheurmakers. Volgens La i Gazette schrijft is de verdeeling der kandidaturen voor de gemeentekiezing van dees jaar reeds gere- gel(l3 voor de liberale associatie, 2 voor de libe rale werklieden, 3 voor de scheurmakers en 1 voor de socialisten. jannen die een verbond aangaan met liberalen en Socialisten zijn dat ook geene vijanden van den godsdienst verdienen zij met recht den naam niet van anti-katholieken? Zekerlijk en meer nog dan hunne partijgenooten zijn zij te vreezen want zij zijn zoo rechtzinnig niet. De geschiedenis leert ons immers dat Christenen die met den vijand samen spannen om hunne broeders te bevechten, stille- kens aan de woedendste vervolgers worden der Kerk. Hoe diep zijn zij gevallen I Deze beesten, en zelfs hunne kalveren, blijven vrij van de zoogevreesde ziekten. Men zal zoo het schijnt die proefnemingen met dat serum in België voortzetten. 't Was zoo donker dien nacht, zoo donker 1."\Eh" 't Aelst, op de groote merkt, als 't klokken spel twaalf uren bromde twaalf uren juist stond er op eens, op de merkt, men weet niet van waar, een geest? een man een 14 staken twee kolen vuur, en zijn adem was als solfer. Zijn voeten trappelden als van een ongeduldig ros op de kasseizijn staart sloeg om om zijn beeuen en zijn lenden rond, en zijn hoorens staken, dan recht in de lucht omhoog, dan vooruit, en daar langsheen vlogen dan twee sprankels vuur die in de verte naar iets zochten In eens, een glimlach op dat monsterwezen zijn lippen gaan van een, en laten twee rijen tanden zien die kretsen op malkaar en honderd sprankels vuur in 't ronde schieten Qinder, uit de molen straat komt hij in haaste bergwaarts op. Het zweet drupt zijn hoog voorhoofd af. Hij loopt, hij vliegt over straat, niemand mag het zien of weten. In 't midden van de merkt zet hij een tafel neer, en 't monster met zijn steert en hoorens springt er op, en hunkert luid van vreugde, en de man werpt zich op de knieën en steekt twee kaarsen aan op elk uiteinde van de tafel. Eu dan heft hij zijn ar men omhoog, en zijn lippen en tanden en tong slaan dooreen en knabbelen helsche woorden En 't monster knikt en plakt in zijn handen een slagO een slag En Thierry Martens, van op zijn steenen ge stoelte, trekt bij dat zicht, de klep van zijn muts in zijn oogen, en slaat zijnen ijzeren mantel over het hoofd 1 En 't monster is weg, en de keersen zijn uit, en in de molenstraat hoort men weer haas tige stappen En dat gebeurt daar alle nachten als 't donker is, geheel donker, als t'Aelst op de groote merkt, het klokkenspel twaalf uren bromt Verleden week schreven wij eenen openen brief aan Mr Petrus Daens. Wij wachten nog altijd naar antwoord. En als Mr Petrus, die zoo geern klapt en schrijft, blijft zwijgen, is dat niet te zeggen dat hij niet antwoorden kan Pië is bezig met de schuif van zijnen bureau uit te kuischen. Hij komt juist binnen. Hij. Pië, wat doet ge daar Petrus. Groote kuisch...mm... oude Papie ren.... 5 jaar leên.... wreed jongen 1 mm... Hij. Kom 'k zal u helpen, wij zullen samen eens overzien. Pië zit aan 't schof... Hij nevens de stoof. Petrus. Hier uwen eersten brief van den Bisschop waarin hij u verwittigde dat 't begon aan gebrand te rieken. Hu. 't Jaar 94 1... steek hem maar in de stoof... kom... wat is dat voor iets, dat papier van g^/achtige kleur Petrus. De brief van deu chef der liberalen die u verwittigde dat de grauwsteen meê ons was, en dat zij allen voor ons zouden stemmen. Hrr: Bespaar dat, 't zou kunnen te pas ko-- - men voor u in de naaste gemeentekiezing. Veran der den datum en 't jaar en ge gaat er meê rond bij de liberalen om hunne stem te vragen. Petrus. Dit is al papier meê zegels op't Komt van den deurweerder. Hij. Hoeveel zijn er wel Petrus. Een,... twee,... drijnegen ziju er 1 't is wreed 1 negen processen Hu. Hadden wij die alle negen gewonnen 't ware nog een schoon pensioentje geweest voor u... Wat is dat 't is mijn geschreft... Petrus. Uwe eerste brief uit Romen... Hij. Stond er iets bijzonders in Petrus. Dat gij den Paus niet mocht zien. Hij. Kom, 'k zal hem in de stoof steken.. Petrus. Nog nen brief van den Bisschop, dagge geen mis in 't openbaar meer mocht lezen, en dat onze gazetten gedoemd zijn. Nem, steek hem bij den anderen Hij.Tiens tiens... een oude kennis, de copie van 't strooibriefje voor do streek van't wijf. Petrus. Verbrand het maar dat en zou toch niet meer pakken. Hij. En daar dat roosachtig papier, Pië, wat is dat Petrus. Zwijg 't zijn ons twee telegrams uit Rome... den eersten op de meeting van Aalst De Paus zegent de geestelijkheid van Aalst.... Hij. Toe zwijg, ge moet dat niet lezen. Kom geef ze mij alle twee... Die van Antwerpen, dat dat moest uitkomen, 't ware om in den grond te zakken van schaamte... Petrus. Broeder, haast u de stoof open..... haast u, zeg ik... Hu. Wat is 't laat zien. Petrus. De stoof open 1... 't is 't kvvietantie- ken van die 15,000 fr. van de Loge. Hij. Hoor 1 't klipt... 't brandt ievers... Er wordt gebeld... Baasken komt binnen geloop en.. Baasken. Vader 1 Vader ze komen zeggen dat onze schouw brandthaast u, nonkel, kom helpen blusschen... de Commandant van de Pom piers zit al op 't dak. Hij tegen Pië. Zwijgen zulle In Duitschland heeft men verschillige proeven gedaan, waaruit blijkt dat het rundvee tegen de muil- en pootziekte kan bevrijd zijn door het in spuiten van een zeker vocht onder de huid. Het vocht, dat uit de gezwellen der door muitzieke aangetaste dieren vloeit, wordt gefiltreerd, in landbouwlaboratoriums behandeld, en eenige maanden nadien bij gezonde dieren ingespuit. Heer Opsteller van De Volksstem, Verleden Zondag,om 3 ure,gaf de heer Thuis- baert, burgemeester der stad Lokeren, in de rui me zalen der Zondagschool, eene conferencie over de pensioenkas. .Ten minste met zeshonderd waren wij daar te genwoordig om den welgekenden redenaar te hooren. De heer Burgemeester, in eene sierlijke en

De Volksstem | 1899 | | pagina 1