DOODBEELDEKENS ONZE JONGENS VAN 1798 BCITEiUMD. Nieuws uit het Vaderland. Uit Nedêrbrakel. Petrus VAN NUFFEL ödjoonf Ifmts In 2 uren geleverd HET BESTEKOOP DER GANSCHE STAD Frnukrijk. De echtge- nooten Naaruysen, te Wazern- mes-bij-Rijsel, hadden zondag nacht hun jongste kind, een knaapje van 7 weken, in hun i bed genomen. Maandag mor- j gend vonden zij het kindje dood de moeder had het on- j vrijwillig in haren slaap versmacht. Amerika. Verscheidene personen schaats ten zondag op het meer Michigan, nabij Chicago, toen opeens het ijs brak. Zestien personen vielen in't water en slechts tien konden gered worden. De zes lijken zijn nog niet terug gevonden. Duitschlaud. De keizerin van Duitschland lijdt sinds eenige dagen aan de influenza. Nederland. M. Boomgaard, gewezen scheepskapitein, is te Groningen overleden in den ouderdom van L10 jaar. Hij werd den 21 Septem ber 1789 geboren en nam in 1812 deel aan den veldtocht in Rusland. Siberië. De agencie Reuter seint uit St-Pe- tersburg De ballon van Andrée en de lijken van hemen zijne twee gezellen zouden den 7 Januari in het Pit-gebied bij de Jenisseï (Siberië) door Toengoesen gevonden zijn. Afrika. De Witte Paters van Notre-Dame de la Garde (Bukusni) werden door de oproerige ne gers, gewapend met 730 geweeren, aangevalle doch zij wisten zich zoo goed te verdedigen dat de muiters achteruit trokken. Schaarbeek. Dinsdag avond kwam een ka poraal over den koer van de Boudewijnkazern met eenen schacht, dien hij in de doos moest draaien. De soldaat glibberde uit zijne handen en vluchtte de straat op. De kaporaal en de sergeant der wacht, twee felle beeren, achtervolgden den deser teur en gelukten erin hem aan te houden. Maar dan ging 't spel op den wagen luistertEene bent van een twintigtal leegloopers (van de soort die te Aalst nen ganschen dag op de Groote Markt han gen) snelden toe en vielen als wilde kaffers op de twee onderofficieren. Deze, hun leven in gevaar ziende, trokken den sabel en sloegen links en rechts in den hoop verscheidene aanranders wer den erg aan het hoofd gekwetstna een verwoed gevecht kon de soldaat toch aangehouden worden en heeft de wacht der kazern den troep straatver- kens uiteengedreven. Ilcrcuthals. Van verscheidene kanten werd geklaagd over den verkoop van genever door her bergen die het vergunningsrecht niet betalen. De ze week is een tapper onzer stad, terwijl hij gene ver schonk, door de bedienden der accijnzen be trapt. 't Zal die vent een dure keer zijn. Herber giers, ziet toch uit uw oogen Gent. De militieloting ging dit jaar zoo snel dat een 200tal lotelmgeu bij de oproeping van hun nen naam niet aanwezig waren en dat men voor hun gelot heeft. Houdciig-Aiiiiertes. Maandag namiddag, rond 3 ure, gebeurde alhier aan de werken van de vaart een erg ongeluk. Werklieden manoeuvreer den eene reeks wagons met zavel. Aan een draai sloeg een der wagonskens om en trof zekeren Louis Carpentier, 23 jaar oud, geboren te Santvlietde ongelukkige bleef op deu slag dood. Eeu tweede werkman, Jan-Baptist Decock, 42 jaar oud, gebo ren te Auderghem, werd eveneens getroffen en eene rib ingedrukt. Carpentier was nauwelijks eene maand werkzaam aan de vaart. De plaatselijke po- licie heeft een onderzoek geopend. Brusacl. Op weg van zijne woning Koning straat, naar het justiciepaleis, heeft maandag M. Paul Janson, senateur, een mandaat van 330,000 fr., betaalbaar aan toonder, verloren. SalTelacre. Tolbeambten, die eene kudde hollandsch vee aangeslagen hadden, te Exaarde binnengesmokkeld, werden maandag nacht op 't grondgebied van Saffelaere door de stroopers aan gerand. De tolbeambten waren verplicht gebruik vau hunne vuurwapens te maken. Een smokkelaar werd door een kogel in de bil getroffen. Wettercn. Zekere J. R., wever, kwam dins dag avond, rond 8 uren, in het huis vau C. V. B., waar hij op logement is. De baas was bezig met eenen schoen af te ronden bij middel van zijn schoenmakersmes. R. struikelde en viel met den buik In het mes, zoodat de darmen uit de wonde puilden. Doktoor Verstraeten heeft den gekwetste dadelijk verzorgd. Assenedc. Zaterdag morgend, om 8 uren, heeft de begraving plaats gehad der drie ongeluk kige slachtoffers van de ramp, dinsdag alhier voor gevallen aan de brouwerij van M.M. Van Hoore- beeck. Reeds van 7 uren 's morgends was de kerk bezet door het volk dat van alle kanten kwam toe gestroomd om de droeve plechtigheid bij te wonen. De drij lijken zijn in hetzelfde graf neergezet. Anvelais. Een dronkaard dezer gemeente is op het kerkhof gedrongen en heeft het lijk zijner vrouw, die verleden jaar gestorven is, ontgraven. De akelige kerel sneed het hoofd van het lijk af, wikkelde het in een zakdoek en nam het mede. In eene herberg, op de baan van Auvelais naar Fali- solles, liet hij het afgesneden hoofd zien. De ver schrikte lieden verwittigden de policie, die den dronkaard aangehouden heeft. iooir)ri Ivl rol'II Men meldt ons *jeei .11 Ufsljei Zondag avond kw. een bedronken kerel thuis waar hij op logist lag. Door verwijtingeu aan den huisbaas toegebracht, kwam er twist eu eenen geweldigen vuiststamp tus- scheu buik en borst deed het slachtoffer machte loos ten gronde zijgen. Maandag vertelde men dat hij al een lijk was. De drank die zijn rolle speelt. Zat gezocht, Nuchter bekocht. Bacsrodc. Zondag avond rond 9 ure, wer den twee personen die langs de spoorbaan gingen door een trein verrast. De eerste, Frans Goossens, bleef op den slag dood de tweede, Vandervorst, verkeert in doodsgevaar en heeft de laatste H.H. Sacramenten ontvangen. Goossens laat eene wedu we met kinderen achter. Het lijk werd naar het doodenhuis overgebracht. Zele. Zaterdag avond botste, op het gehucht Bookhamer, de tram van Gent achter op een wa gen, geladen met ongeveer 5000 kilos garen, toe- hoorende aan de wed. Behiels, van Zele. De wa gen werd van de baan geslingerd ten gevolge van het breken van desselboom gingen de peerden op hol. Er bestaat slechts stoffelijke schade. GccraaedsbergenZondag namiddag is alhier zekere Beeckmau plotseling overleden. De eenen beweren dat hij in een stuk vleesch verstikt de anderen zeggen dat een persoon hem een slag op de boist toegebracht heeft. Bedoelde per soon is aangehouden. Het parket wordt verwacht. Velsieijiio itii il dcesliove. Zaterdag heeft alhier in tegenwoordigheid van eenen grooten toe loop van volk de begrafenis plaats gehad van M. J. B. Van Aelbrouck, burgemeester, die alom ge acht en bemind was. De overledene was slechts 53 jaar oud. Aandoenlijke lijkredens werden uitge sproken door M. A. De Witte, in naam van het ge meentebestuur M. Gilbert Crombez voor de pom piers, enM. Emile Crombez, onderwijzer, in naam van de scholen. Oostende. Voor 9 frank. In de maand Augusti 11. was een Antwerpsche reiziger in een hotel te Oostende afgestapt, 's Anderendaas, bij bet dagen, moest hij weg en zijne rekening ge vraagd hebbende, kwam de gargon met een briefje waarop 29 frank stond. Alles goed en wel, maar eenige dagen later her- rinnerde zich de reiziger dat hij nog al gestroopt was en dat de bediende heel gemakkelijk wel een trek aan de 0 van 20 kon gegeven hebben om van de som van 29 te maken. De reiziger zónd het rekeninkske naar eenen zijner vrienden van Oostende en deze vernam wel dra van den eigenaar van 't hotel dat hij inderdaad maar 20 fr. gerekend en ontvangen had. Eene klacht werd ingediend en zaterdag werd de eerlijke gargon veroordeeld tot 3 maand gevang. Drie maanden gevang voor 9 fr., 't is duur, maar goed verdiend, niet waar Spijtig dat er de kerel bijtijds van onder gespeet is. Arlon. De buffethouder van de spoorwegsta tie spant een proces tegen den Staat in, omdat het spoorwegbestuur aan zekere treinen waggons res taurants heeft toegevoegd. Hij vraagt 10 duizend frank schadevergoeding. Zijn jaarlijksch pachtgeld als buffethouder bedraagt ruim 5 duizend frank. Gent. Een zonderling gevangene. Op de Coupure, te Gent, zit tegenwoordig een gevangene die zeker wel eenig is ia zijne soort. De man is voor moord tot eeuwigdurenden dwangarbeid ver oordeeld en wil hoegenaamd geen voedsel nemen. Reeds verscheidene weken leeft hij zonder eten. Alle middelen om hem van zijn noodlottig besluit af te brengen, zijn tot hiertoe vruchteloos geble ven. Wat de bestuurder der gevangenis, zijne fa milie, zijn advokaat ook zeggen, hij antwoordde immer Neen, ik wil mijn leven in 't gevang niet overbrengen, ik sterf veel liever. De prokureur des konings zelf heeft hem reeds een bezoek gebracht. Tevergeefs. Eindelijk is men gedwongen geweest geneeskundige hulp in te roe pen. Doktoor Van Peene heeft den zonderlingen vaster bezocht.Om hem iets te doen innemen, is hij gedwongen geweest hem te doen binden en langs den neus een versterkend vocht in te gieten. Hij weigerde bepaald de tanden te openen. Zeer waarschijnlijk zal men moeten voortgaan hem op die manier te spijzen. Hij was vroeger een ongemeen kloeke,-sterke ke rel, doch is nu zoo mager geworden dat hij maar de huid over de beenen meer heeft. PIJLTJIË-RAAH De stoutheid van representant Bazoef, alias het ovenmanneken, is waarlijk ongehoord. Wij hadden reeds eene eerste maal zijne lastertong vastge klonken door hem eenige stekende waarheden in zijn vel te jagen. Nu, die vrije man heeft order ge kregen zijne vuige persoonlijke aanvallen te her beginnen. Al beven heeft hij moeten toestemmen. Waarom 1. Als ze geen flauwe persoonlijkheden mogen maken weten de liberalen niet wat vertel len. 2. Sommige liberale rijke luiaards meenen dat iedereen voor hen moet geknield liggen gelijk hun ne slaven, die zich nochtans zoo vrij noemen. Die mannen kunnen niet verdragen dat katholieken, van ieder treffelijk man geacht, tot het volk gaan en zonder het te verbeesten met eene walgelijke bierpolitiek, dat volk den weg toonen van zijne plichten jegens God en de samenleving, maar ook deze van zijne duurbare rechten en de middels tot verbetering van zijnen toestand. Neen, dat kunnen ze niet verdragen Ze zijn be nauwd dat het volk zou zien dat zijn voordeel en zijn geluk niet ligt in het oude, godsdiensthatend en vervallen liberalismus, dat zoo lang aan 't be wind heeft geweest, en dat niets, hoegenaamd niets heeft gedaan voor het volk, maar integendeel den armen werkman zijn eenigen troost, zijne eeni ge hoop de Godsdienst, heeft ontnomen door den goeden God uit de scholen te bannen. Daarom moeten de katholieke volksvrienden belasterd en belogen worden, niet enkel op poli tiek gebied, maar tot in hunnen huiskring en dat in eene taal die men slechts hoort bij straatjesvolk en crapuul. Ge vindt menschen die alles doen, als er maar geld bij is. Daarvoor wordt bij hen alle eigenwaar de, alle vrijheid verkocht. Zoo leidt men echter het volk om den tuin niet. 't Volk zal oordeelen, en 't geen wij eene eerste maal deden, doen we nog, te weten die vuige be taalde aanvallen te doen keeren tot schande van den onbeduidenden schrijvent die ze uitbraakt en tot schande van zijne nog schuldiger opstokers. Eerst den strooiman, dan de andere en 't zal er dit maal gensteren Wilt ge nu eens weten welke armzalige uitvind sels Bazoef moet zoeken om aan sommige personen te behagen die vermaak vinden in schurftige laste ringen, hoewel zij er volstrekt aan houden dat hun bijzonder leven gesluierd blijve Luistert, menschen, en oordeelt met welke dwaasheden de katholieke partij zal in den grond geboord worden en de liberale omhoog geheven Er zijn katholieken, zegt Bazoef, die den baas spe len en de kas houden. (Wel Jandorie 't Is een teeken dat zij er voor betrouwd worden. Er zijn personen die in 't zelfde geval niet zijn). En nog een schrikkelijk feitDe tooneelstnkken worden nu in 't dak gestoken voor de politiek Hebt ge dat nu gansch alleen gevonden, jongen Of heeft de eene of andere vergulde ezel zijne veel vuldige bezigheden gestaakt om u daarin te hel pen Wij hebben 't u nog gezeid, liter kundige man wij weten u onbekwaam om over tooneel en muziek te oordeelen. En dat er katholieken zijn die zich met politiek bemoeien al zijn zij er niet voor be taald, dat gaat u niet aanl Of zouden zij misschien aan dien bureelkrabber, voorstaander der vrij heid moeten gaan vragen wat hen te doen staatl In alle gevalpüalairman, wij zijn liever men schen, die bij klaren dage voor God en volk dur ven strijden dan mannen die voor eenige pinten bier of misschien wel voor eene afgedragene broek laffelijk weerlooze lieden afwachten en slaan om dat ze van eene andere politieke denkwijze zijn en vrij en vrank hun gedacht durven zeggen, ('t Is ge beurd aan 't hospitaal men moet zich dat nog wel herinneren 1) Hoe heet men zulke politiek Zijn dat geene schurkenstreken Gij beschuldigt de katholieken van menschen te zijn zonder eergevoel Denk eens goed na, Ba zoef!En als gij op dat punt zoo teergevoe lig zijtwelnu, gaat waar de plicht u roept, liever dan treffelijke lieden te lasteren. Verstaat gij ons wel goed of moeten wij uitleg geven En verstaat gij nu ook hoe onbezonnen gij ge handeld hebt toen gij het woord broodrooven uit uwen mond liet gaan Daarover schrijven wij echter een zeer belang wekkend artikeltje bij nadere gelegenheid. Zeggen wij alleenlijk 't volgende Wij zijn ge machtigd u te verklaren dat den handel en wandel van de personen die gij belastert mag gekend zijn van iedereen Zy behoeven zich er niet over te schamen Wij zullen zien of men van ulieden het zelfde mag zeggen. Wij voegen er bij uw gezeever zal niemand een haarbreed doen wijken. Gij hebt het gezocht, gij zult het vinden 't heet altijd oog om ooge, tand tand om tand. Priem. Bericht Wij weten uit zeer goede bron dat een ontwerp van samenwerkende melkerij (coöpe ratieve) die geen St Antonius zal heeten, maar waarvan de bestuurders toch naar de kerk zullen gaan, ter studie ligt. DOOR IP-A-TT Y3STpriester. 6 Nooit heb ik beenderigere, geelere mannen gezien dan de vier republiekeinsche soldaten ze schenen als uit een ei kenhouten tronk gesneden met een handmes. Hun blauwe oveijas vol moddervlekken viel in dichte plooien om de uit gemergelde geraamten. Met dat alles nogtans brandden hunne oogen als karbonkelsteenen onder de zware wenk- brouwen. Stien Hermie, hun gevangene, met de handen op den rug gebonden, doodsbleek, blootshoofds, met neergeslagene blikken en rillende lippen maakte dan ook een zeer droevig figuur in hun midden. Net een vogelke tusschen de klau wen van de sperwers. Het schreien stond den man nader dan het lachen. Welnu wat is er aan de hand, sergeant Mélot vroeg de majoor in 't Fransch zonder van zijnen stoel recht te staan. De sergeant sloeg aan en zei,insgelijksch in 't Fransch Verbeeld u, Burger kommandant, die peerdenkop van een Vlaming hier weigert onze assignaten in betaling. Later heb ik geweten hoe assignaten vierkante stukskes papier waren, met letters en cijfers op die geld moesten ver beelden, het eene tien, het andere twintig, honderd, tot duizend livres, toe. u Ha zoo, hij weigert, bromde de majoor binnens monds. Meteen streek hij den langen, afhangende knevel naar omhoogen ik bemerkte hoe dezelfde onheilspellende trek welke mij straks zulken schrik op het lijf had gejaagd, toen DRUKKERIJ van AALST KAPELLESTRAAT de Franschman vaders arm vastgreep, weer lijne lippen dicht opeen trok. Hij zegt dat hij klinkende munt voor zijn werk moet hebben en geen vodden van papierkes. De majoor was recht gaan staan met zijne vuist duwde hij Stien Hermie's hoofd onder de kin naar boven en hem strak in de oogen kijkende Houdt ge aan uw hoofd, kerel? beet hij den grafma ker toe. Deze knikte bevend van ja. Welnu, zeg dus zulke dingen niet meer voor éénmaal vergeef ik u. De Republiek is goede moeder... Sergeant, maak de menotten los Vervolgens keerde hij zich tot de menigte in den winkel toe en hield ons, ditmaal in 't Vlaamsch en met luider stem, opdat iedereen het goed zou verstaan, de volgende korte aanspraak Versteende muilezels, wat spreekt ge van geld Dat niet één onder n nog dergelijke klachten uite of wij schie ten hem voor den kop. Hoe zoo, wij brengen u ongevraagd en ongedwongen de vrijheid, de verlossing van den keizer lijken dwingeland, eene nieuwe toekomst van geluk en broederlijke liefde wij vergieten sedert een jaar het beste van ons bloed, voor dit edel doel aan de vier hoeken van Europa en ge wilt daarbij nog betaald zijn. 't Ware om ons dood te lachen. Gij zoudt ons moeten eeren en betalen voor onze goedheid ge keert de rollen om. Zoo das, iedereen onthoude het wel, niets kan te schoon, noch te kostelijk zijn voor de edele kinderen der groote en onverdeelbare Fransche Republiek. Gaat nu, en dat ik niet meer hoore klagen anders steek ik uwen wildemans nest in brand. Hij keek daarbij zoo vreeselijk in de ronde op ons neer dat ik er koud in mijnen rug van kreeg; de menigte stroom de in stilte en zonder één woord te spreken den winkel uit. Zij had haren meester geroken. Toen hij eenige oogenblikken later, het huis uit was, op herkenning, zei hij, in het dorp, kon vader zijne verwon dering niet langer bedwingen, Wat voor een zonderlinge mengelmoes, beweerde hij dat volk brengt ons het rijk der vrede en er komt niets an ders uit dan van doodslaan, ophangen en in brand steken. Moeder was alweer de wijste. 'tKan wel zijn, doch in afwachting, zoolang dat goed- jen hier vertoeft, zullen wij maar best doen te huilen met de wolven. D Aldus geschiedde onze eerste kennismaking met de Fran- schen. HOE DE FRANSCHEN HIER BAAS SPEELDEN. Maanden en maanden waren voorbij sedert den doortocht der Franschen. Ons dorpken. had zijn alledaagsche uitzicht terug aangenomen. Men sprak er nog wel van 's avonds aan den hoek van den heerd en 's Zondags in de herberg maar de onrust was geweken. Nogtans vader schudde treurig den grijzen kop. Geloof mij, Wilhem, zei hij soms, er broeit iets Het schuim van Boschloo steekt de hoofden samen..Dat voor spelt niets goeds. En inderdaad, men moest geen oogen hebben om niet te zien hoe Cannaert met zijn schooiersbende zich aanstelden alsof zij hier reeds de bazen waren. Al dat goedje dat vroe ger met schrabben en schrafelen ter nauwernood den kost won en met den steert tusschen de beenen liep, al druipneu- zend, lijk een hond die een pak slagen meêkreeg, had nu geld en tijd in overvloed. Waar zij de duiten haalden was God bekend Den heelen dag door deden ze niets dan straat slijpen, deneenen kroeg na den anderen bezoeken, drinken, tracteeren, redevoeringen houden op tafels en stoelen aan de andere drinkebroêrs en propaganda maken in 't voor deel van de groote natie. Ge hadt eens moeten zien hoe on deugend knipoogend, met wat voor eenen blik van zege vierende verachting, zij op den deftigen burger in 't voor bijgaan neerkeken. Cannaert stoefte er op hoe hij vóór eene meer dan 100 verschil lende soorten. LAGE PRIJZEN Zuivere en titare uitvoering Men gelast zich mét het opstellen Doodbeetdekens met portret. (cliché photo-tipygravure) maand den sjerp van meier van Boschloo dragen zou. Altijd zal 't mij geheugen hoe op zekeren avoad vader en ik met tal van andere nieuwsgierigen door een zonderling lawijt vóór de herberg Den Moriaan werden getrokken. De ramen stonden open om reden van de bange lucht daar bin nen. En wat zagen wij in 't licht der veunzende olielampen aan de balken Cannaert met een soort van Franschen uniform aan bo ven op eene tafel. En rondom hem de gewone kliek repu- bliekeinschgezinden. Alle die mannen, wien 't gemakkelijk om aan zien was dat zij een glasje te veel hadden, droegen roode mutsen met kocarden en maakten een lawijt van be lang. Daar riep eene stem Stilte 't Was die van rosse Jan, den ketellapper, die naast Can naert hier het hooge woord scheen te voeren. Mij denkt, ik zie hem nog gezeten vóór zijn krotje van een huizeken in de Vuilblikstraat, plat op den grond, als het weder gunstig is en men hem lepels te vertinnen heeft gebracht. Leelijker mensch kunt gij n onmogelijk voorstellen als die rosse met zijn aangezicht vol sproetels, holle wangen, teringachtige oogen, kort voorhoofd zijne kaaksbeenderen staken voor uit als die van een peerd. Nu echtar moest hij een heele man geworden zijn, want hij diende Cannaert zichtbaar tot eersten luitenant bij de roode bende. Van rij tot rij herhaald kwam het woord stilte, stilte l ook tot op het plein over, vóór de herberg, en eindelijk werd het zoo stil dat men zou gezegd hebben dat er zich geen le vende ziel bevond. Cannaert haalde een blad uit zijnen zak en las luidop. Ik herkende het opschrift van de gazette Het Kruiseen week- bladje welke alsdan te Antwerpen verscheen onder toezicht van den bisschop de Nelis. De Guardiaan uit 't klooster, mijn professor, las er ons van tijd tot tijd een uittreksel van. Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2