1 5' JAAR N' 216. Spoorwegramp te Vorst. ZATERDAG 25 FERUUARI 1899 BureelKapellestraat13, Aalst Aboiiiicuiciitspi'ijs per jaar 2.50, franco thuis. 5 Centiemen het nummer. De Volksstem heeft overal verkoopers en wordt gausch Vlaanderen door gelezen. - Briefwisselaars las alle gemeenten. Hebt gij huizen te verhuren Vraagt gij meiden of knechten zoekt gij cene be trekking wilt gij uwen handel aanbe velen Plaats dan uwe aankondigingen in dit blad liet wordt alom verkocht J.-B. POYYET, 't Zal niet lukken. Redelijke sehoone C0111- paratie ofte vergelijking. 1" IS LEUGENTAAL SONDE 2' WELKE NOEMT MEN ZONDEN DEN H, GEEST Van alles wat. Nadere bijzonderheden. De oudcpgctcckcudc verklaart dat Bi ij op Assclicnwociisdag het asscheiikruis aan niemand, maar volstrekt aan nie mand geweigerd heeft. Ilij verklaart ook dat liij de lastertaal en de vuige vervolgingen veracht dergeneu wier lof tuitingen hij ook in vroegere jaren verachtte daarenboven, dat hij enkel betracht al zijne plichten te volbrengen In volle gehoorzaamheid aan zijne gees telijke overheden en volgens hunne lei ding, waar hi? met Gods gratie, nooit za1 -jken. Anes tot meerdere eer en glorie van God en tot het waar en oprecht geluk van mijnen evenmensch. Onderpastoor van St Martenskerk, Bestuurder van den Katholieken Werk- inanskring. De helden van Chipka wor den tegenwoordig razig in hun ne gazetten en schriften. En waarom Wel, zij worden ge waar dat hun haring bij 't volk niet meer braadt; zij moeten be kennen dat vele hunner aanhangers, beu" van al die valschheid en schijnheiligheid, de rangen ver laten om in het kamp der katholieke partij terug te keeren. En vooral, zij kunnen niet verkrop pen dat de katholieke Werkmanskring van Aalst zoowel trekt, dat die 1500 werklieden, die er deel van maken, zoo getrouw en zoo genegen blijven aan hunnen ieverigen en onvermoeibaren hoofdman, den Eerw. Heer Ponnet. Neen, daar kan hun hoogmoed niet over en daarom vinden zij wekelijks de afschuwelijkste leugens uit om dien oprechten vriend van 't volk, in achting en ontzag te doen dalen. En zoo laste ren zij wekelijks op de onbeschofste wijze, elk op zijne beurt, én geestelijken én wereldlijken. Maar 't zal ditmaal niet lukken gelijk met d'historie van 't wijf, door hun verbond met de vijanden van onzen godsdienst, hebben zij zich doen kennen zooals zij waarlijk zijn en 't volk heeft er genoeg van. Laat die groene koppigaards maar hunne laatste gaile uitwerpen, welhaast zullen wij er niet meer van hooren spreken met October is hun rijk hier uit en zitten zij mis schien ook al op 't Duivelseiland. Stemmeken, neem op eergisteren kwam ik mijnen ouden vriend Stien tegen onderwegen Erpe, en we waren seffens in volle kantenance. Natuurlijk t kwam op de donchisten uit, want een tieffelijk hert is zoodanig verontweerdigd over d'onbeschaamdheid van d'heethoofden van die sekte; dat er alle gesprekken er toch naartoe leiden. Hewel, sprak vriend Stien, weet gij waar aan de kopstukken van 't donchistendom gelij ken? Ik zal 't u gaan zeggen ze zijn te vergelij ken aan ratten die op zoek zijn naar den. kaas of naar andere fijne brokskes van hunnen smaak, en die in de vallt. geraken!?!? Dan is is 'teen spelarragie, koleire, wanhoop Ze stampen mee hunnen kop tegen den ijzerdraad van de val- le, ze bijten er in, ze loopen rond als razige, en helaas z'en kunnen d'er nie uitEn dan, hé vriendje Hewel, de kopstukken van 't donchistendom zitten ook in de valle, kameraad, en zij stampen en ze stooten en ze bijten, en ze knagen, en ze k°orentegen wat dan Tegen alle treffelijke menscheii die hun booze en verderfelijke wer king afkeuren en bestrijden en 't is alzoo dat ze laster en leugen en venijn uitspuwen tegen den eersten den besten, maar bijzonderlijk tegen die genen die die wildemans met meest krachtdadig heid inhouden en op hun plaats zetten. Zou 't de waarheid nie zijn, vriendschap Sapperloot, Stien, zei 'k alzoo, dat moet in 't Stemmeken. Een zuivere katholiek. Op die 2 vraagskens kan men op Chipka zeker niet meer antwoordden, 't Ware toch te ver staan ook, want sedert dat zij valschelijk uitkra men dat men in St. Martenskerk altijd op hen preekt, gaan zij naar de sermoenen niet meer en zoo trekken zij zich den Catechismus niet meer aan. God is bermhertig, maar ook rechtveerdig. Voor dc spooi'wcgwcrk- licdcu. De heer minister Vandenpeereboom komt het besluit te nemen dat de werk lieden der spoorwegen niet meer van hun recht tot be vordering mogen beroofd worden, t zij als straf, 'tzij ten gevolge van ondergane straffen. Al de werk lieden die voor 1898 tuchtstraffen ondergaan heb ben, zullen den opslag van loon ontvangen, waarop zij recht zouden gehad hebben, indien zij niet gestraft hadden geweest. Dat is nogmaals een sehoone maatregel, die wel zal gekomen zijn. Jlules Verue. De alomgekende roman schrijver is donderdag 71 jaar geworden. Hij is op zijn 36® jaar begonnen te schrijven en heeft 36 romans geschreven, dat is dus gemiddeld een per jaar. Franschc Republiek. De dood van M. Felix Faure heeft in Frankrijk eene groote ver slagenheid teweeg gebracht. Men vraagt zich af wat er gaat gebeuren in de moeilijke omstandig heden, welke de Republiek doorstaat tengevol ge der zaak Dreyfus. Te meer dat M. Loubet, de nieuwgekozene president der republiek, de man niet schijnt te zijn om Frankrijk uit dien akeli- gen toestand te trekken. Hoelang hij aan 't be wind zal blijven is ook af te wachten. De mal heuren slapen niet in Frankrijk. Hier volgt de lijst der verschillige presidenten, volgenshetgetaljaren.dat zij in bediening ge weest zijn M. Grevy, 8 jaar en 10 maande®. M. Carnot, 6 jaar en 7 maanden. M. Mac-Mahon, 5 jaar en 10 maanden. M. Felix Faure, 4 jaar en 1 maand. M. Thiers, 2 jaar en 3 maanden. M. Casimier Périer, 6 maanden. Deze laatste is de eenigste die nog ip leven is. Spoorwcgoogevalleu. Sedert 1835, het jaar dat de Staatsspoorweg ontstaan is, tot in 1897, telt men 121 personen die gedood zijn door ontnggeling of botsing der treinen. Door onop lettendheid of onvoorzichtigheid in de statie of langs de baan zijn er 170 reizigers en 2055 be dienden van den spoorweg omgekomen 1161 personen zijn er gedood met over de spoorbaan te loopen, en 575 andere ten gevolge van dron kenschap of zelfmoord. Ingeslikte vischgpatcu. Nu de vasten daar is en het vischeten wat algemeener is dan in andere tijden van het jaar kan het volgende wel licht te pas komen Dat eene vischgraat eenigen tijd in de keel blijft zitten, komt nog al eens voor kan men haar evenwel naar beneden krijgen, dan heeft men er verder niet veel last van, want in eene normale m&ag worden de kleine graten door het maagzuur geheel opgelost terwijl de groote zooveel van hunne scherpte verliezen en zoo zacht worden, dat zij zonder schade den gewonen weg van het verteerde voedsel kunnen volgen. Niettegenstaande dat, moet men toch heel voor zichtig zijn met het doorslikkeu van vischgraten. Eenigen tijd geleden werden in het stedelijk zieken huis te Kopenhagen kort achter elkaar drie gevallen van chronich darmlijden behandeld, dat bij operatie bleek veroorzaakt te zijn door visch graten, die zich in het darmkanaal hadden vastge zet het maagsap was de lijders niet normaal en bezat geeno voldoende hoeveelheid zuren. Hieruit mag worden afgeleid dat men de nadee- lige gevolgen van doorgeslikte vischgraten daar door kan voorkomen, wanneer men het maagsap kunstmatig eenige zuren (zoutzuren) toevoegt. Sckrikkctijke treinbotsing 24 rfoorfcM. 50 gekwetsten. Zaterdag morgend werd het gerucht verspreid dat nabij de statie van Brussel-Zuid eene spoor wegramp gebeurd was, die in ijselijkheid nog de schrikkelijke ramp van Groenendael overtrof. Men sprak vaneen dertigtal dooden en talrijke gekwets ten. Het gerucht was ongelukkig maar al te zeer gegrond. Iiet is in de statie van Vorst-Zuid dat de ramp gebeurd is. De trein nr 2587, die ten 5 ure 22 's morgends uit Doornik vertrekt, had eeno groote vertraging ondergaan ten gevolge van den hevigen mist die er heerschte. Het was 8 ure 40 toen hij de statie van Vorst binnenreed. Hij stond nog niet gansch stil, toen een schrikkelijke schok zich deed gevoelen. Het was de trein 2427, uit Bergen vertrokken ten 6 ure 47, en express is tusschen Hal en Brussel, die langs achter op den trein van Doornik gebotst was. De lokomotief van den trein uit Bergen werd door den schok opgelicht en viel neer op de laatste wagons van den trein uit Doornik. Do schok was schrikkelijk en het getal dooden en gekwetsten zeer groot. Dooden en gekwetsten. Om 11 ure had men reeds 10 lijken weggedra gen en onder de lokomotief en de verbrijzelde rij tuigen bemerkte men nog 7 doodenMen zag het lijk van een ouderling die den schedel verpletterd was nevens hem lag een man gansch ineen ge duwd en onder hem het lijk van een knaap, waar nevens een pak schoolboeken. Onder de lokomotief zat tusschen eene opeenhooping van puinen eene nog levende vrouw ingesloten. Zij sprak tegen hare redders, die poogden haar van onder de lokomotief te halen, en kon haren naam doen kennen. Deze vrouw is de genaamde Degreef, woont te Hal en is onderwijzeres te Brus sel. Ten 11 1/2 ure eerst heeft men haar kunnen verlossen zij had slechts lichte kneuzingen beko men. De ontsnapten. Verscheidene ontsnapten, die ondervraagd wer den konden geen woord spreken zij wisten schier niet waar zij waren of verstonden niet wat men hen vroeg. De gekwetsten. De eerste trein met gekwetsten kwam ten 11 ure in de Zuidstatie aan. Op de kaai verdrong zich eene ontstelde menigte bloedverwanten en vrien den van personen die zich in de twee treinen, die opeengeloopen zijn, moesten bevinden. Talrijke gekwetsten waren reeds met trein van Vorst toe gekomen en werden in de zalen der Zuidstatie door talrijke geneesheeren verzorgd. De statiebedienden trokken van onder de puinen van een wagon-een klomp bloedend vleesch het was al wat er overbleef van eene groep jonge meis jes, die eiken dag van Ruysbroeck of van Loth naar Brussel kwamen, om de lessen in de huishou- denschool, academie of muziekschool te volgen. De eerste hulp. De aanblik van de statie van Vorst was ijselijk. De opeengebotste treinen vormdeu nog slechts eene opeenhooping van stukken hout en gekromd en verwrongen ijzer uit den puinhoop stegen snij dende kreten en gejammer op. Men zag gekwets ten redden en dooden wegdragen. Ten 9 u. 35 kwam de eerste hulptrein aan. De ondeizoeksroeh- ter is ten 10 u. 45 ter plaats gekomen. Dc dooden. De lijken werden naar de wachtzaal van eerste klas gedragen alsook naar eene herberg, rechtover de statie. Ten 11 ure had men reeds 22 lijken ge vonden. In het doodenhuis van Vorst liggen 11 lij ken tot hiertoe zijn zij nog niet herkend. Hartroerende tooueclcu. In de statie van Vorst gebeurden er ieder oogen- blik hartverscheurende tooneelen. Weenende en angstige lieden kwamen zien of er zich tusschen de slachtoffers geene hunner kinderen of bloedver wanten bevonden. M. Desmet, van Brussel, be diende bij M. Rey, herkende tusschen de vermink te lijken dit van zijn dochterke. De arme vader, aan de diepste wanhoop ten prooi, riep zijn twee de dochterke dat ook op den trein was. Het arm schaapje was overleden op 't oogenblik dat het eene heelkundige operatie onderging. Men oordee- le over het verdriet van M. Desmet. Twee broeders leidden een zinnelooze naar Brus sel het kompartiment waarin zij zich bevonden werd erg beschadigd. De broeders werden gekwetst, de zinnelooze had geen schram bekomen. Deze laatste ontsnapte en begon, te midden der lijken en gekwetsten, te zingen en te springen. Ontsnapt. De machinist en de stoker van den trein uit Ber gen, die op den trein uit Doornik gebotst is, zijn op wonderbare wijze aan de dood ontsnapt. Zij wer den door den schok opgelicht en een eind ver ge slingerd, doch kwamen er met den schrik en lichte kneuzingen van af. Het officieel getal slachtoffV-cs. Volgens eene depeche door deu statieoverste van Vorst aan den minister van spoorwegen gezonden, is het'officieel getal slachtoffers 24 dooden. Tal rijke personen zijn gewond of gekneusd, doch hun toestand levert voor het meerendeel geen gevaar op. Gelukkig toeval. De statieoverste van Vorst-Zuid, die zich zeer lofweerdig gedragen heeft tijdens dc reddingswer ken, werd bijna het slachtoffer der botsing. Een minuut voor de ramp kwam hij achter den trein door om te zien of alles in orde was en het teeken tot het vertrek te geven. Hij zag om zoo te zeggen de ramp onder zijne oogen gebeuren. Te Ruysbroeck. Deze gemeente werd het diepst door de ramp beproefd zeventien harer inwoners vonden de dood te Vorst. In schier elke straat zijn drie of meer gekwetsten. Men leest de ontsteltenis op ieders gelaat. Zondag morgend,tijdens de Hoogmis, klom de Z. E. H. pastoor op den predikstoel en sprak eene hartroerde lijkrede uit en kondigde aan dat donderdag eene plechtige lijkdienst voor de slachtoffers zal gecelebreerd worden. Dc lokomotief. Zaterdag namiddag, rond 4 1/2 ure, gelukte men er eindelijk in, de lokomotief te verwijderen van den wagon waarop zij geloopen was. Zooals te voor zien was lag er geen enkel sldbhtoffer meer onder de puinen en de ontruimingswerken konden dan met spoed voortgezet worden. Dc lijkscliouwiug. De vier wetsdoktoors van het parket van Brussel,

De Volksstem | 1899 | | pagina 1