ONZE JONGENS VAN 1798 Nieuws uit het Vaderland. In de Stad van Aalst. Velos der Nationale Wapen fabriek van Herstal. SCHIELIJKE DOOD Voorzitter der Fransche Republiek. MM. Vlemiuckx, A. Lebrun, Hendrix en Hen- drick, hebben zondag morgend de schouwing gedaan van de twintig lijken die naar 't dooden- huis van Vorst overgebracht waren. Twintig doodskisten, in gewoou geel geschilderd hout, stonden in een hoek van het kerkhot gei eed. Elk geschouwd lijk werd dadelijk gekist en elke kist werd gezegeld. Begrafenis der slachtoffers. Maandag morgend had te Ruysbroeck de begra fenis plaats van Jeanne Mordyck en M. Defrey. Eene groote ingetogen en diep ontstelde menigte woonde de droevige plechtigheid bij. De geestelijk heid ging de lijken met groote plechtigheid uitha len en in de nieuwe kerk werd een plechtige lijkdienst gecelebreerd. De harmonie van Ruys broeck vergezelde de lijken naar het naburig kerkhof. Op straat was schier geen volk ganseh het dorp, mannen, vrouwen en kinderen volgden de lijkkisten. Nauwelijks was de geestelijkheid van 't kerkhof terug of de klokken begonnen over dood te luiden en een tweede lijkdienst begon. In den namiddag had de begrafenis plaats van M Van Rompaye en van mejuffers Vanden Driessche en Van Craenenbroek. Dinsdag M. Sluyters en mej Camille Vercanigne begraven woensdag M. Motte, zoon van den statieoverste van Ruysbroeck, en donderdag de jonge juffers De Smedt. Te Vorst heeft maandag namiddag ten 2 1/2 ure de begrafenis plaats gehad van M. Joseph Creplet, bediende in de Spaarkas te Brussel. De familie, talrijke makkers van het slachtoffer en eene talrij ke menigte volgde het lijk. Dc toestand der gekwetsten. De gekwetsten die in 't Sint-Pietersgasthuis ver blijven verkeeren in geruststellenden toestand. M. Trident, bestuurder van de spoorwegen, heeft, na mens den minister, de gekwetsten bezocht en hun eene vergoeding beloofd. De bestuurders van den algemeenen raad der gasthuizen hebben eveneens een bezoek aan de gekwetsten gebracht. M. Gorickx, policiekommissaris van Hal, heeft maandag morgend de optelling gedaan van de slachtoffers die de stad bewonen. Deze slachtoffers zijn zestien in getal. Hulp aau dc families der slachtoffers. M. Vandenpeereboom heeft aan het bestuur der spoorwegen bevel gegeven, te vernemen naar den toestand van de families der slachtoffers en hun onmiddellijk onderstand te bezorgen, met voorbe houd van alle hunne rechten op vergoeding. Eene lafhertigc daad. M. Motte, zoon van den statieoverste van Ruys broeck, die tusschen de dooden is, werd oogenblik- kelijk, na dat men hem onder de puinen uitgehaald had, naar M. Dubois, rechtover de statie overge bracht. Ter wijl M. Dubois in eene aanpalende kamer een bed voor het lijk in gereedheid bracht, hebben gewetenlooze schurken het gouden uurwerk met ketting en den geldbeugel van het slachtoffer gestolen. Verhaal van drie ontsuapte. Men schrijft ons het volgende uit Ruysbroeck Die van geluk mogen spreken zijn wel ik, Louis Evenepoel, en mijne twee broeders Emiel en Fer dinand. Wij zaten in het voorlaatste rijtuig, waarop de lokomotiet geklommen is. De trein van 8 u. 10, dien wij gewoonlijk namen, kwam met eene vertra ging van 15 tot 20 minuten te Ruysbroeck aan. Bijna al de reizigers stapten in de twee laatste wagons 3e klas. De trein hield schier te Vorst niet stilop 't oogenblik van 't vertrek uit deze statie werden wij ondereen geworpen en onder stukken hout van de aanpalende kompartimenten bedolven. Wij hoorden boven ons hoofd een gerucht als van ontsnappenden stoom. Eenige seconden later kon den wij ons eerst een gedacht vormen van wat er voorgevallen was. Mijne broeders en ik gelukten er in onder de puinen uit te geraken. Ik werd de eerste verlost en Ferdinand de laatste. Een jonge scholier, van 14 tot 16 jaar oud, werd naast mijne zijde gedood. Tusschen de puinen, die op ons lagen, zagen wij een heer van een 40 tal j aren en een jongeling steken. Deze twee reizigers redden was voor ons het werk van een paar minuten voort hebben wij zooveel her in onze macht was aan de reddingswerken geholpen. Onze verwondingen zijn niet erg. Wij zijn de eenigsten van Ruysbroeck die in de laaste rijtuigen zaten waarop de expres gereden is, en die er levend uitgekomen zijn. Al de anderen bevonden zich achter ons en werden ge dood of gekwetst. Brussel. Zaterdag morgend, ten 7 1/2 ure, zijn, ten gevolge van den hevigen mist, een koop- warentrein uit Dendermonde tegen eikanderen gebotst in de statie van Brussel-West. Een foergon en twee wagons werden bijna gansch verbrijzeld. De treinoverste had juist eenige oogenblikken te voren den foergon verlaten en was alzoo aan de dood ontsnapt. Andere persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. [jmj Voorde. De J|L maatschappij der vee- zondag laatst hare j aarlij ksche vergade- 8roeüe tegenkanting, de zaken, zoo onder betrek van financiën als van ledental, heel goed staan. Immers bij de 77 leden zijn 15 nieuwe bijgekomen en 197 dieren staan in de verzekering geschreven. De rekening sluit met een overschot van fr. 152,25. De mededeelingen van het bestuur nopens de uitbreiding van de samenwerking werden met geestdrift aanhoord en men is tot het besluit ge komen van voortaan op gemeene kosten aardappel- besproeiers aan te koopen, de besproeiers door de maatschappij algemeen te maken, alsook een treu zelaar, trocarts, souden en artsenijmiddelen, voor haastige gevallen ten dienste der leden te stellen. Wilden de werklieden de opmakerij der valsche deraokraten in den wind slaan, een onderlinge bij stand voor zieken en een pensioenkas waren on middellijk ingerichtmaar nu slabbakt men, daar op zoo kleine gemeente, het grootste paart dient meê te doen om tot een vereischte getal leden te komen. Hercntlials. De machinist, die zaterdag morgend om 8 1/2 ure den trein deed stoppen voor de statie van Hertnthals om te beletten dat een peerd werd verongelukt, werd door den schok tegen den achterwand van zijn stoomtuig' geslagen. De ongelukkige is tengevolge van dit ongeval in het gasthuis te Antwerpen opgenomen. Vergunningsrecht. M. Moyart, katho liek afgeveerdigde van Doornik, heeft een voor stel ingediend, strekkende om het vergunnings recht op drankslijterijen, ingesteld door de wet van 1889, eenvoudig af te schaffen in gemeenten beneden de 40,000 zielen. Namen. Zaterdag avond botste in de statie van Namen een manceuvermachien op een koop- warentrein, komende van Schaerbeek. De schok was zoo hevig dat de twee lokomotieven en eenige wagons volkomen vernield werden. De stokers en de mecaniciens kwamen er gelukkig met eenige lichte verwondingen van af. Th lenen, Verleden Dijnsdag, rond 7 ure 's avonds, kwam een karreken, waarop twee boeren met een kalf hadden plaats genomen, de Augustij nenstraat afgereden. Eensklaps schoof dit laatste van den trio het rijtuig af, en kwam op de kasseide te recht. De twee anderen, niets bemerkt hebbende, reden gerust voorts. Een voorbijganger die het ongeluk van dit arm zalig kalf gezien had, begon de pachters na te roe pen dat zij hun beest verloren hadden. Maar de slimme boeren, misschien denkende dat zij te doen hadden met 'nen kluchtigaard, of 'nen gemasker- den die hen meende op stoopen te trekken, wilden voor den duivel maar niet omzien. En hoe meer de redder van het kalf schreeuwde, hoe geruster reden DOOR IP^TTYTT, priester. 7 -))))§((((- De ietwat bedronken stem van den lezer liet niet toe elk woord even goed te verstaan. Voor zooveel ik mij herrinner was er daar spraak in van den oorlog aan de Republiek. Waarom willen de Franschen de gansche Wereld verove ren en hervormen vroeg zich het blad af Omdat zij wat lachen met de ziel en slechts, uit ij dele glorie, de machtheb bers dezer aarde benijden. Zij hebben dingen omvergewor pen, die sinds onheugelijke tijden gevestigd zijn ze willen van den adel niet, alsof de adel niet het wezen der dingen in den hemel en op de aarde was alsof 't niet vast stond dat onder de menschen de eenen geboren worden voor de sla vernij en de anderen voor de heerschappij alsof men niet zelfs in de natuur deze orde gehandhaafd zag immers, het mos staat onder 't gras, 't gras onder de struiken, de strui ken onder de boomen en de boomen onder 't hemelsch ge welf. Eveneens zijn de boeren onder den burgerstand, de burgerstand onder den adel der rechterlij ke macht, de adel der rechterlijke macht onder den adel 'van den degen, de adel van den degen onder den koning, en de koning onder den paus vertegenwoordigd door zijne kardinalen, aartsbis schoppen en bisschoppen. Ziedaar de natuurlijke orde der dingen. Al speelt men nog zoo op zijnen poot nooit zal een distel zich kunnen verheffen tot de hoogte van eenen eik. Hier onderbrak een venijnig gegrinnik van Cannaert de lezing. Zoo, ge komt het te hooren. Niets voor het volk, alles voor den adel. Wie ketellapper, boomsnoeier, greppelkui- scher of boerenknecht geboren is, kan in alle eeuwigheid der eeuwigheden amen, van vader tot zoon, maar gerust ketellapper, boomsnoeier, greppelkuischer of boerenknecht blijven. In plaats dat de Republiek van smidszonen maar schalken maakt, gelijk Kleber, en rechters van komedie spelers, gelijk Tallien, als zij maar talenten hebben en wils kracht. n Ge kunt denken hoe zulke taal dat volkske meêvielros se Jan trok de dunne lippen op eene dubbele rij scherpe witte tanden open, net lijk een doghond die .de lucht van eene hespenknuist geriekt. Maar 't ging er wat krasser aan toe wanneer Cannaert den oorlog aan de Republiek begon voor te lezen. De Republiekeinen hebben nu en dan eenen kortston- digen bijval genoten, maar waar ligt dit anders aan tenzij aan de verbazing welke zij de heele wereld door veroor zaakt hebben door hunne waarlijk ongeloofelij ke vermetel heid. Door alle gevestigde leerstellingen te loochenen heb ben zij de weiddenkende lieden overbluftdaar hebt ge de eenigste reden waarom zij dat alles onderste boven hebben kunnen gooien. Gelijk het soms gebeurt, dat men eenen os, ja zelfs eenen stier op eens ziet stilstaan en wegvluchten op 't zicht van eenen aardmol, die plotseling uit zijn hol vóór den dag komt, zoo zien wij onze soldaten verwonderd in verwarring gebracht. Maar is de eerste verbazing voorbij, o ik ben er zeker van, dat onze generaals, dat ons braaf en godsdienstig volk dat samenraapsel van vermetele aardmol- len terug in hunne onderaardsche duisternissen zullen stampen, n Tot hiertoe had Cannaert er zich bij bepaald te lachen, als hij het woord Republiek uitsprak doch hij wond zijn eigen zei ven hoe langer hoe meer op. Op dit oogenblik ver anderde zijn voorkomen geheel en al, zijn voorhoofd werd één rimpel, zijne kleine, grijze oogen fonkelden als die van eene blazende kat. Hij sloeg ineens de beide handen om het vierkant stuk papier, verfrommelde het in eenen bal en scheurde het aan duizend stukken. Er kwam eene golvende de boeren voorts, met een glimlachje op de lippen, als wilden ze zeggen die burgor meent dat wij ons tot zijn plezier zullen omkeeren En men had schoon te roepen pachter, ge verliest uw kalfhet diende tot niets. En dat duurde zoo tot dat een officier de boeren om zoo te zeggen met geweld dwong te blijven stil staan. Maar om dan hun gezicht te zien en ze vol schaamte hun uitgestrekt kali zien ter hulp te loopen, ja, dat was geld waard. Dat er intusschen veel volk bijgekomen was, dat eens hartelijk lachte op de kap der twee boeren, is wel te verstaan. Van geheel den Vastenavond heeft niemand in de Augustijnenstraat meer gela chen, bij het zicht van het tooneel der boeren met hun kalf. ZONDAGRUST. Zondag aanstaande zal de Apotheek openblijven van M. August Renneboog in de Nieuwstraat. ONTDEKT. De policie heeft de vrouw ont dekt van het kind, dat Zondag avond, aan de kazern, door twee damen gevonden werd. Rech terlijke vervolgingen zijn tegen haar ingespannen. OVERREDEN. Zaterdag namiddag, rond den tweeën, is het 5jarig kindje van Frans De Winne, brouwersgast, in de Hovenierstraat door eene slachterskar overreden. Het slachtoffer, erg aan het hoofd gekwetst, werd verzorgd door den doktoor Hertekant. GEVALLEN. Vrijdag avond, rond 5 uren, viel de 7jarige Desiré De Moor in de Vrijheid straat, in de putten der onderaardsche goot, die men er aan 't delven was het kind bekwam er ge verwondingen aan het hoofd. De bijval der velos F.N. met ketting is zeker verleden jaar zeer groot geweest, maar deze der Chainless (zonder ketting) zal, te oordeelen naar de ontvangen bestellingen nog veel grooter zijn. Z©u dit anders kunnen? Goede, kloeke machien, licht, goed rollende, knap afgemaakt... en de waar- borg. Elke kooper van een rijwiel te Gentof gelijk waar mag zich alle beschadigde stukken kosteloos doen ver vangen door gelijk welken agent in Belgie. F.N. N° 1 trs. «50. F.IV. Luxe fr. 300. Cliainless (zonder ketting) met Dunlop, frs. 400. /os. Htumt'ti- IVin Heep, 16, €ieni. Agenten voor AalstAmédée Corael, Groote MarktGust. Leveau, mecanicien, Vaart- kaai Vict. Segers, mecanicien, Leopoldstraat, 61; Kam. Schotte, mecanicien, te Sottegem en Aalst. VAN DEN Donderdag avond rond 6 ure was M. Félix Faure, président der Fransche Republiek, werkzaam in zijn cabinet, met M. Le Gali. In eens zegde hij Ik ben moede En eenige stonden later Ik ben verloren. Men ging in allerhaast de E. H. Pastor van de Madalena roepen, binst dat men M. Faure in zijn bedde legde. De dood scheen niet onmiddelijk, ook de pastor vertrok. Rond 9 1/2 ure verergde de toestand van den zieke zoodanig dat men in allerhaast om de pastor liep. In de straat werd de E. 11. Renaud ontmoet, die den stervenden de generale absolutie toediende. Om 10 ure gaf de Voorzitter der Fransche Repu bliek den geest, in tegenwoordigheid van Mevrouw Faure, zijne echtgenoote, Juffrouw Faure, zijne dochter, en M. Berges. Zijne laatste woorden wa ren Ik vergeef aan al dezen die mij kwaad gedaan hebben. HI. Felix Faure Geboren te Parijs, waar zijn vader stoelmaker was, den 30 Januari 1841, begon hij er zijne stu diën. In 1855 vertrok hij, ten gevolge van den brand van het werkhuis zijns vaders, naar Beau- vais en vandaar naar Amboise, alwaar hij het ambacht van huiden vetter aanleerde. beweging in de luisterende menigte. Allen waren recht gaan staan, hunne beenderige wangen vertrokken. Can naert rekte zich doodsbleek uit zoo lang als hij was, sloeg de armen omhoog als eene gier de vlerken vooraleer zij hare prooi bespringt en riep met eene stem die heel het pleintje door weergalmde Leve de Republiek Nauwelijks had bij dat geroepen of allé de anderen zwaaiden met de roode muts in de lucht en herhaalden als in koor Leve de Repu bliek 't Was vervaarlijk om zien en hooren. Ik kreeg een gevoelen als van iemand wien men eenen emmer ijskoud wa ter over de ruggegraat giet en in droevige gepeinzen keer den ik en vader weer huiswaarts toe. Geregeld iederen zondag vergezelde ik vader naar de hoogmis. Dit was eene oude gewoonte van zijne ouders af geleerd welke hij mij wilde overzetten. Hij was altijd de eerste van ons tweeën veerdig. Mij dunkt, ik hoor hem nog, terwijl ik op mijn kamerken naar muts oi" das zoek, bene den met den rieten gaanstok tegen de trapleuning bonken Hé, trutselaar, waar blijft ge Hoort ge niet dat het voor de derde maal reeds klept In vier sprongen ben ik naar beneden. Deftig en wel aan de hand van vader steek ik het marktplein over. Dag, mijnheer Hoeven, klinkt het van links en rechts. u Ha, dag Peer, dag Jan, dag Lotje, groet vader minzaam tegen, want hij kent Jan en alleman van ze te zien in den winkel Trinet de waschvrouw bewaart onze stoelen, altijd op de zelfde plaats, achter den derden pijler. Vandaar verstaat vader den pastoor best, als deze 't woord Gods verkondigt. Heel methodisch zet hij hoed en gaanstok af, veegt de glazen van zijnen bril droog en haalt den zwaren kerkboek met koperen sloten uit de slippen van den blauwlakenschen jas. Wat mij aangaat, ik kijk eerstin de ronde, God wille het aan de jeugd vergeven of Koo Teunis, Frans Goe- dertier of een ander van de maatjes ook reeds daar is. De bevende stem van den ouden pastoor Widlaer' trillert het Gloria in Excels is uit, waarop oninic; •■lliji;.'.uirboven op Iu 1865 huwde hij Juffrouw Belluot, dochter van den burgemeester van Amboise, -en ging naar den Haver zijne nijverheid voortzetten. In verscbillige veldslagen, tijdens den oorlog van 't jaar 70 onder scheidde hij zich door zijne moed en zelfsopoffering. In 1871 ontving hij het kruis van het eerelegioen. In 1881 wierd hij volksvertegenwoordiger geko zen, 1893 werd hij minister van 't Zeewezen, en in 1895 tot voorzitter der Fransche Republiek ver heven. De gevolgen van die dood M. Dupuy, voorzitter van den ministerraad heeft in den nacht zelf van vrijdag met de voorzitters van Kamer en Senaat vergaderd. 't Is de derde voorzitter die M. Dupuy tijdens zijne opvolgentlijke bedieningen als kabinet overste ziet verdwijnen. Hij was Kabinetoverste toen M. Sadi Carnot vermoord werd, was.het ook als M. Casimir Périer als voorzitter aftreedt, en is het nu nog bij de schie lijke dood van M. Faure. De kicziug van 1H. Loubet. De zitting van het Congres is nogal woelig ge weest. Ten 1 ure verklaarde M. Loubet de zitting geopend hij werd op verscheidene banken geest driftig toegejuicht, terwijl eenige leden der rech terzij riepen Juicht niet te gauw, wij zullen straks stemmen. Eene hevige woordenwisseling had plaats tus schen MM. Baudry d'Asson en de Soubeyran, doch de linkerzij overheerschte hunne stemmen met het geroep Leve M. Loubet I leve de Republiek De stemming begon onmiddellijk. Eenige der stem mers wilden van op de tribuun het woord voeren, doch de voorzitter verbood het hun M. Deroulé- de moest met geweld van de tribuun getrokken worden. In de dagbladtribuun was men hevig aan het twisten. Ten 4 ure werd de uitslag der stemming afge- koudigd. M. Loubet is tot president gekozen met 483 stemmen tegen 270 gegeven aan M. Méline, die nogtans van de kandidatuur had afgezien en zelf met open briefje voor M. Loubet gestemd had. Er waren -50 stemmen uitgebracht op verschillende andere namen. M. Loubet, de nieuwe president, is te Marsanne, in het departement der Drome, geboren op 31 december 1838. Sedert 1870 is hij meier van Mon- télimar. In 1876 werd hij afgevaardigde gekozen, en in 1885 tot senateur. Hij is verscheidene kee- ren minister geweest en zijn naam werd genoemd tusschen de politiekepersonnagies in het Panama schandaal betrokken. Er werd nogtans niets stelligs tegen hem bewezen en in 1896 werd hij tot voor zitter van den Senaat gekozen. Hij behoort tot de radikale partij. Niettemin heeft hij als minister door de Kamer eene wet tegen de anarchistische ophitsingen doen stemmen. TflPfTPm - Asschewoensdag was het AkicgvJiii.» militieloting voor de jon gelingen der omliggende gemeenten. Gelijk altijd groot lawijtmaar geen gevecht noch gekijf. God dank, maar ook dank aan de wijze raadgevingen van menige heeren Pastoors en dank ook nog aan de voorzichtige maatregelen der burgerlijke over heden genomen, is er alles wel vergaan. Zeker, groote blijdschap, maar ook veel verdriet. De lo- tersdagen brengen zulks natuurlijk teweeg. Algemeene Uitslag 1. Idegem, o in op 12 loters. 2. Gremmingen, 3 in en 3 uit. 3. Nieuwenhove Gustaaf Machtelings is eruit; Mignon is er in, maar vrij van dienstOscar Roo- sens in en goed voor soldaatEmile Van Cauwe- laert, student in het Collegie van Geerardsbergen, goed uit. 4. Onkerzele, 2 of 3 in op 13 loters. 5. Santbergen, 6 in op 14. Op wijk Louscht, 3 familieleden kozijns alle 3 soldaat. 6. Viane, op 17 zijn er zeker 2 in en als 54 een goed nummer is, dan zijn er 15 uit. 7. Voorde is ongelukkig Op 13 loters zijn er 10 in, waaronder een student van 't Collegie van Gee rardsbergen. 8. Waerbeke. Er lagen nog 4 nummers in den trommel als Waerbeke moest loten. De 3 eerste uit en de vierde nr 39, bleef voor Van Vreckom, zoon van Jacobus, liggen. De jongen is soldaat. 't hoogzaal, de baszanger Toon Vergauwen een paar kaken openzet als een blaasbalg, en antwoordt dat de ruines er van rammelen in hun looden riggels. Hoe verwonderd keken wij niet op, vader en ik, toen wij den zondag na het hierboven vermelde tooneel in den Mo riaan onze stoelen in de kerk bezet zagen door Nante Tiere en de Luis. Trinet deed ons uit de verte wanhopige teekens dat het haar onmogelijk geweest was die onbeschofterikken rede te doen verstaan. Rondom hen stonden een aantal gas ten van hetzelfde allooi, kerels die anders net zooveel van de kerk houden als een gezond mensch van tandpijn aan eene kermistal'el, en nu, lang voor dat de mis eenen aan vang nam, eens andermans plaats inruimden. Voorzeker daar school iets onder, maar wat Vader zei niets het was echter gemakkelijk om zien hoede uitdagende houding dier rakkerts de algemeene verontweerdiging gaande maakte. De consecratie ging beginnen. Daarboven, in de plechtige zondagstilte klepte het schelleken in kort opeenvolgende noten het plechtige oogenblik over 't dorp uit. Allen, met neergeslagen oogen, lagen wij gebogen over onze stoelen, wachtend op den zegen Dezer die komt gebenedijd in den naam des Heeren'' toen plotseling de twee zijvleugelen van het kerkportaal met groot geweld openvüegen en eene krachtige mansstem, 't kommando uitwerpt van Allen binnen blijven, niemand uitgaan 1 Natuurlijk bracht dit alles geene kleine opschudding on der de geloovigen te weeg. Eenige vrouwen vielen kwalijk kinderen gingen aan 't huilen. Alleen de bende schooiers voor den predikstoel scheen niet het minste verwonderd. Ze grinnikten zelfs van plezier, ondeugend naar elkaar knip- oogend, als mannen die van de knepen wisten en om eens anders bloodheid in de vuisten lachten. (Wordt voortgezet

De Volksstem | 1899 | | pagina 2