Lourdes. Nieuwenhove. De Moord van RIJSEL. RRUXELLES UIT NEDERBRAKEL. De oorlog tegen bloedarmoede. Mutualiteit- "et °omiteitOpricht bui ten allen politieken geest, onder bescherming der Vereeniging van de Mutu- alistische onzijdige Federatiën, om eene betooging in te richten ter eere van M. Nyssens, oudminis ter, en de diensten te erkennen door hem aan die werken bewezen, verzoekt de Maatschappijen die nog niet zijn toegetreden of die bij vergetelheid geene uitnoodiging ontvingen, zich te wenden tot M. Wormhout, hoofdopsteller van het blad De Mutuellistn 6, Accolaystraat, Brussel. Kronijk van Kibeladoeken. MEN VERLANGT 500 FRANKEN Aanstonds te huren SNELLE WASDOM COUVERTS lïssi'gcrlijkc Stami, lalst. 22® Belgische be devaart der llei- luaand laaar O. Lieve Vrouw, Bedevaart vergezellende de arme zieken, onder de hooge bescherming van den Kardinaal-Aartsbis schop van Mechelen en het eereroorzitterschap van Monseigneur Mercier. Datum Van 25 April tot 3 Mei 1899. Vier bijzondere, rechtstreeksche treinen. 1. Van Luik, langs Namen en Charleroi. II. Van Tongeren, langs St Truiden, Lauden en Charleroi. III. Van Antwerpen, langs Brussel en Bergen. IV. Van Gent, langs Kortrijk. Prijzen Van Antwerpen, Luik en Tongeren, 1. 148 fr.in 2. 96 fr.in 3. 64 fr. Van Geut, St Truiden en Landen, in 1. 146 fr.; in 2. 95 fr.; in 3. 63 fr. Van Brussel en Namen, in 1. 144 fr.; in 2. 93 fr.; in 3. 62 fr. Van Charleroi, Bergen en Kortrijk, in 1. 140 fr.; in 2. 80 fr.; in 3. 60 fr. Verhooging van 5 frank voor deze die na den 31 Maart 's middags zullen inschrijven. Definitieve sluiting der lijsten, den 10 April. Arme Zieken. Meil wordt verzocht de almoe- zen voor 't Werk der Arme Zieken en de aanvra gen ter aanveerding van zieken bij de bedevaart voor 15 Meert te verzenden aan den Eerw. Heer Thiéiy, leeraar ter Katholieke Hoogeschool, Vle- minckxstraat, 1, Leuven. Voor omstandige prospectussen, inlichtingen en inschrijvingen, te schrijven naar den voorzitter van het komiteit, M. Rosman, Fabriekstraat, 13,te Brussel, of naar de briefwisselaars der provincie AALST R. Moyersoen, adv.; E. H. Willems, pastoor van St Jozef. AUDENAARDE E. H. Heyvaert, onderpastoor. GEERARDSBER- GEN Mej. M. Van Bockstale, Statieplaats. HAMME Hill. Slabbaert-Philips. NINOVE E. H. Brocorens, onderpastoor. SOTTEGEM E. H. DeCorte, ouderpastoor. DENDERMON- DE Leo Geeriuckx, Groote MarktDe Groote, Vlasmarkt, 5; Oscar Vermeersch, notaris. BIEfiPOLITIEK Sommige menschen, volgens oude doctrinaire gewoonte, hebben een zeer zonderling gedacht no pens de wijze waarop den politieken strijd moet gevoerd worden. Veel rijke liberalen, voor wien het geld de God der aarde is, waarvoor het volk, naar hun gedacht, zijne overtuiging en zijne ziel verkoopt, meenen dat een mandaatje natuurlijkerwijze aan hunne fortuin toekomt err kost wat kost, zij zullen het trachten te bekomen, a! moesten zij dan ook laste raars en leugenaars voor verdedigers zoeken (ge vindt tegenwoordig lieden die alles doen als er maar geld bij is). Bij den rijkdom moeten zij de eer hebben en de glorie daar en daar alleen ligt hun doel. Wat geeft hen immers den toestand van 't volk Wat bekreunen zij zich eigenlijk om arme duivels die misschien van honger kreveeren. Wat kan het hun schelen of het werkman of landbouwer wel gaat 1 Als ze maar mogen pronken met den titel van conseiller communal zouden ze 't in 't Vlaamsch wel verstaan dan zijn al hunne wenschen volbracht. En 't gaat er 1 Doen zuipen en zeeveren vau li berale kiesdravers die een teugje niet zullen ver smaden als zij het kunnen doen zonder hunnen zak te raadplegen. De kiezers Ze drinken me de, en al tikken tegen de nieuwe liberale profeten, trekken ze elkander oogen en hunne schalke ver standige blikken schijnen te zeggen giet maar op! Trekt uw wezen maar zoo heilig als ge kuntraast maar en belooft maar al wat ge wilt, wij kennen u. Wij zijn mannen van 't oud geloof en als wij in 't biechtstoel ken staan zullen wij onze goeste doen en bewijzen dat wij ons niet laten omkoopen door eene bierzuiperij Aardige tijden Eene kiezing bewerken heet braspartij Vrijheid heet losbandigheid. Tot los bandigheid wordt de jonkheid geroepen, en de ou ders en zouden niet verontweerdigd zijn, die zoo veel afzien om hunne kinders door een deftig ver maak, langs spaarzaamheid en plichtgevoel te ge leiden naar de verbetering van den volkstoestand! Wallebakken en kortzichtige lieden laten zich door dien oproep tot de driften misleiden veel, schrikkelijk veel menschen oordeelen gelukkiglijk anders. W aarbij komt dat 't Volk heeft zijne eigen waarde leeren kennen sedert de katholieken de armen aan de nederigen hebben geopend. Vroeger was het verstoken van alles door de liberale aris- tokraten en alleenheerschers, die zoolang aan het hoofd waren en niets hoegenaamd niets deden dan hun eigen bevoordeeligen ten nadeele van degene die minder waren van maatschappelijken stand, maar meerder van getal en zedelijke weerde. 't Volk Onze buitenbevolking Zoolang uitge scholden door de liberalen voor ploegen die in God gelooven 't Volk heeft gesproken Daar is een woedende wind over 't land gevaren en 't werd gezuiverd van al dien hatelijken dwang van godsdiensthaters en reactionnaire zakpolitiek. De liberale partij steunde op de schreeuwendste onrechtveerdigheid. Zij viel, tot algemeene blijd schap en voldoening van het volk. Met de macht kwam het besef van eigenwaarde. De menschen en vragen niet meer hoeveel pin ten bier zult ge mij opgieten, maar wat hebt gij gedaan en wat zijt ge met mij van zins Gij moet ons de ondeugden der hoogere standen niet voor oogen houden, daar zijn wij niets mede genaderd. Dat men onzen toestand verbetere, dat is 't dat wij vragen. Eerst het nut, dan het vermaak. Boven al die braspartijen zetten wij de verbete ringen der wegen gelijk zij te Brak el gedaan wor den of te wege zijn. Vrede en veiligheid, de uitoefening van elks rechten en plichten verzekerd door eene ge de o- licie. Elkander helpen met de ondersteuning der open bare besturen, helpen in den maatschappelijken toestand om hen te verbeteren, helpen in ziekte, helpen in ouderdom, niet door de vernederende al- moes alleen, maar door de uitoefening van 't ver kregen recht. Brakel doet zijn beste, maar Gent en Brugge zijn op eenen dag niet gebouwd 't Zal in 't kort nog verbeteren door verscheidene volksinstellin gen waarvan elkeen het nut zal begrijpen, onder andere leeningkassen en werkmanswoningen. Te genwoordig veel werklieden en kleine menschen hebben iets gespaard en zouden geerne hun eigen huis hebben. Wat doen ze den wolf in den muil loopen Geld gaan leenen aan den schromelijken uithongerenden intrest van 5 en als 't kiezing is zijn stemrecht nog zien vernietigen door deze die u aldus uitbuiten Gebeurt het niet genoeg Nu, dat alles zal veranderen En 't volk zal oordeelen naar wien het zich best zal keeren naar deze die zijne driften aanhitsen waar anders niets van voorkomt dan schande somwijlen en schade voorzeker ofwel naar de katholieken, die zonder het volk op eene lage wijze te vleien, zijne verbete ring willen bekomen. Vele personen lijden aan bloedarmoede, zonder te weten welke kwaal hen ondermijnt. Zij hebben hoofdzeer, verteeren slecht de spijzen, zijn gedu rig onpasselijk en vertoonen ai de grondkarakters der bleekzucht. Zij zijn bleek, hunne lippen en tandvleesch zijn ontkleurd en als gevolg hebben zij hartklop, zijn buiten adem, gevoelen duizelig heid, vallen buiten kennis, hunne ooren suizen, enz. Deze ziekte heeft voornamelijk voor gevolg eene vermindering van het bloedgewicht en der gehalte in bloedbolletjes. De brief welke wij afkondigen zal den waren bloedhervormer doen kennen, 't Is Mw Adolphine Ferain, naaister te Neufvilles, provincie Hene gouwen (België), die hem schrijft Ik ben gelukkig, zegt zij, den wonderbaren uitslag te bestatigen welke op mij de Pillen van Pink te weeg gebracht hebben. Ik leed sinds lang van eene bloedarmoede welke mij verplichtte bedlegerig te blijven. Onuitstaanbaar hoofd zeer en gedurige be zwijm ingen gingen ge paard met pijnen gansch hec lichaam door. Ik kou noch eten noch sla pen. Alle geneesheeren hadden mij verlaten. Ik nam mijne toevlucht tot de Pillen van Pink, en mijne kwalen verdwenen eetlust, slaap en krach ten kwamen weêr, ik bedank u en laat u toe mij nen brief uit te geven. Het is noodig, te dien propooste, de personen die aan bloedarmoede lijdend, en hunne kwalen afzonderlijk beschouwen, af te raden hen de eene na de andere te willen genezen, dan wanneer men wijselijker handelt met eene redelijke methode te volgen, en in het herstellen van 't bloed de volle dige genezing te zoeken. Dit verschijnsel wordt door de Pink Pillen verricht, die met het bloed en de zenuwen te versterken, voor immer de ziekte- teekens doen verdwijnen. Aide ziekten die er uit voorkomen worden ook genezen. Hoofdzeer, alge meene zwakte, uitgeputheid, schedelhoofdpijn, oortuitingen, zullen de plaats inruimen voor eene volkomene gezondheid. De Pillen van Pink voor bleekzuchtige personen zijn te koop in alle apothe ken en in het hoofddepot, in België, A. DERNE- VILLE, apotheker, 66, Waterloolaan, Brussel, 3 fr. 50 de doos of 17 fr. 50 voor 6 doozen, franco tegen postmandaat. De betooging belooft grootsch te zijn en zal in den loop der maand Meert plaats hebben. Maandag laatst, had hier na de plechtige gezonge ne mis van 8 uren de wij dingsplechtigheid plaats eener tweede samenwer kende MelkerijEene alleszins blijde gebeurtenis is er te dier gelegenheid bestatigd geworden. Bij de Offerande, onder de mis, gingen de leden der nieuwe samenwerkende melkerij ten offer en met vreugd en blijdschap zag men er iemand ten offer komen die sedert jaren de eenigste der paro chie, den voet in de kerk, zelfs met den Pa- schen niet gezet had. Hij zelf verklaarde dat de hinderpaal overwonnen was en nat hij voortaan den weg tot de kerk gelijk AL andere parochianen zal volgen. Al zijne familieleden en anderen daarbij nog zijn er gelukkig over, zooveel te meer dat hij er zich niet over schaamde te zeggen 't Mag zeer wel in de gazet komen. Des anderdaags is men er begonnen te werken met 36 ingeschrevene koeien. Over 5 maanden be gon men in de eerste melkerij met 40 ingeschre- Tnc6 kl°,eieu te werken en dit getal is nu reeds tot lub geklommen. Er zijn nog van 10 tot 12 koei- boeren, die noch van de eene noch van de andere melkerij deel maken maar die naar alle waar schijnlijkheid hun eigen profijt inziende, er zich zullen bij aansluiten. Men spreekt ook van twee zeer welstellende geburen van Waerbeke, te saam in de dertig koeibeesten op stal hebbende, die er zouden bijtreden. Mochten die twee samenwerkende melkerijen zonder nijd en afjonstigheid voor het algemeen welzijn der gemeente in vooruitgang toenemen, v Binst den nacht van Zondag tot maandag heeft men eene allerschoonste vaars, tengevolge van het lastig kalven, moeten afmaken, bij den eersten schepen, M. Maurice Thibaut. De geuzenpers, die in hare volgelingen zoovele smeerige rakkers telt, dat ze zelfs niet meer opge teld noch besproken worden, schreeuwt als razend omdat ze meent in de katholieke kudde een zwart schaap te hebben gevonden. Dat was te verwachten en teekent de goede trouw der geuzeu, die reeds openlijk broeder Fla- midieu van de moord durven Beschuldigen en gau- sche beschrijvingen geven van tooneelen, waar bij niemand toegelaten werd. En toch, toen woensdag avond een reporter zich het woord beschuldigden liet ontsnappen, ant woordde hem een magistraat van het parket Er is geen beschuldigde misschien een ver dachte Het geneeskundig onderzoek heeft vastgesteld, dat de misdaad moet gebeurd zijn tusschen 6 uren en half 7. De kleine was om 6 uren reeds uit het gesticht verdwenen Wat de onteering van het kind betreft, doktoor Castiaux, die voor de wet de zeer langdurige lijk schouwing heeft gedaan, vond daar niet het min ste spoor van. In Rijsel begint zich een geheele ommekeer voor te doen ten gunste van broeder Flamidien. De va der van het slachtoffer, de heer Foveau, bij wien de vrijdenkers vruchtelooze pogingen aangewend hebben om zijne toestemming tot eeno burgerlijke begrafenis te bekomen, wil of zal nooit aannemen dat de broeder plichtig is. Ondanks de ophitsingen van liberalen en socialisten, hebben de broeders, die te Rijsel dertien scholen bezitten, geen enkelen leerling verloren. In de koffiehuizen en openbare plaatsen waar er van niets anders spraak is dan van het schrikke lijk drama, begint men luidop te zeggen dat men geene plicht vindt in broeder Flamidien. De pries ters en broeders, die over eenige dagen door het gespuis beleedigd werden, kunnen weer gerust over straat gaan en worden thans, zooals tc voren, eerbiedig gegroet. Goede Vrienden, om mijne wekelijksche kro- nijk te beginnen, heb ik de eer U te laten weten, dat peins Albert den 8 April aanstaande tot den graad van Major zal ver heven worden. Ter ge legenheid van het overlij den van M. E. Eau re. heeft het Belgisch Hof voor 8 dagen den rouw aangenomen. Op bevel van het parket, werd te Lebbckc het lijk van een kindje ontgraven de geruchten loopen als zou het blooiken ver wurgd zijn, och Heere. Be liberale volksver tegenwoordiger van Luik, M. Paul Heuse, is gestorven. M. De Vuyst, notaris te Bctrsbe- ke, geeft zijn ontslag en wordt vervangen door zijnen zoon. De grootste diepte is nu gevon den in de Stille Zee, een weinig ten noorden van .Kapan. Zij is daar 9000 meters diep, dat is twee uren gaans.... Het schijnt dat de grootste vis- schen 's nachts boven water komen en met den dag weêr in de diepte verdwijnen 't is eene ge heele reis van beneen naar boven Madame JoniaiBx zit nu al vijfjaar in 't gevang waai de tijd toch vliegtZij is zeer wel te pas en haren kerkboek is uit haar handen niet. Een oordje gespaard is een stuivertje vergaard. De in schrijving voor den Paus bedraagt reeds 150,000 franks. Het getal overlijdens, ten gevolge dei- pest, beliep gedurende de verleden week, voor de stad BoBfiabay, tot 708, tegen 588 binst de voor gaande week. Die anderen beliegt zich zeiven bedriegt. Volgens het schijnt, zal de Engel- sche bemanning der Koninklijke yacht door Bel gische zeelieden vervangen worden. Zware ka toenen kleeren wascht men best met wat galzeep en stijft ze dan in eene oplossing van gewonen timmermanslijm.De daensisten hielden ver leden Zondag te Kortrijk eene betooging 't Was t'er erremoei taroefeen handvolleke malcontenten, een troepje geuzen en socialisten. De gewezen priester Daens heeft er in eene libe rale staminé het woord gevoerd. Het bericht als zouden de lijken van Aiidré en zijne reisge zellen, of de overblijfsels van hunnen luchtbal, gevonden zijn, wordt tegengesproken. Die graven en kappen kunnen hun schoenen niet lappen. Het schijnt dat er leven in 't Vla» komtde prijzen klimmen doch de verhande ling was te Gent op de markt van russisch vlas niet zeer belangrijk de aanvoer van inlandsch vlas was ie.ts grooter dan over acht dagen. De Sncppcnjaclit met het geweer in de bos- schen is in al de provintiën toegelaten van den 1 Maart tot den 10 April. Het schaadt of baat met wien men gaat. Men zegt dat er een Bel gische bankier op de vlucht is met het sommeken van 5 miljoen en halfZoekt er nu maar ach ter. Woensdag zijn er tot Brussel 65 vuilnis karren noodig geweest om den confetti van de straat weg te voeren... In nen bazar verkocht men op eenen dag zoo 5000 kilos van die pam- pierkens, aan 1 fr. den kilo Tot Antwerpen zijn twee huizen ingestort 1 doode en 7 ge kwetsten. De 13® en 14° lignieregimenten, bij koninklijk besluit van 29 Januari 1874 gesticht, zullen in April het 25® jaar van hun bestaan vie ren. Z. Èm. de Cardinaal Aartsbisschop van Mechelen is naar Rome vertrokken. Melk een goed bluschmiddel tegen petrolbrand. Zand en assche zijn eveneens goed, even als al les wat het vuur kan versmachten. In Ame rika gebeuren ongelooflijke zaken, maar nu gaat het toch waarlijk over zijn houtEergiste ren was daar een vrouwtje, dat sedert 25 jaren het daglicht niet meer aanschouwd had... Zonder complimenten heeft een beroemd geneesheer een harer kijkers uitgenomen en vervangen door een konijnenoog, en.... 't vrouwtje ziet Dat de discipelen van Esculaap metterdaad vooruitgang maken, dat staat vast. Spitten en delven be taalt zijn zeiven. Elk den goeden dag en eene schotel Aalstersche sosissen. Kibeladoeken. IMISLOUS.- Malbroeck, is de snaar gespron gen Als ge te flauw staat, zullen wij u nen end saucis zenden. Lucas. Tegenwoordig moet het kasken daar zijn, anders is het qu'est ce que je vous. Chaleken. De complimenten van Lip pen. Weet ge waarom hij zoo rap buiten was Hij had valschaards gezien. zich in verbinding te stellen met een persoon van nette familie en die veel relaties heeft in Aalst, die er met welslagen eene groote Verze keringmaatschappij zou kunnen vertegenwoor digen. De jaarlij ksche toelage is gesteldop voor het eerste jaar benevens provisie. Goede vooruitzichten. Andere beroepsbezigheden mo gen terzelfdertijd worden uitgeoefend. Fran- sche of vlaamsche brieven Agence Havas, te Brussel, M. D. 22. Ï?I?W lll?l?l^ biedt kosteloos aan, aan allen die LLll I 1 Ij Lil aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kostelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. de wel gekende en goed gekalandeerde herberg In den Vaarwel, Zoutstraatpoort, reehtover de Kerkhof baan. Zich te bevragen ten bureel e van ons blad. Zekere kinderen groeien zoo spoedig, dat zij hunne krachten verliezen en in eenen staat van verzwakking vervallen, die aanleiding geven kan tot ziekten. Men moet zich immer herinneren dat de wasdom de levensbestanddeelen van het voedsel bemeestert, en soms is de vereenzelvi ging van het voedsel zoo onvoldoende, dat de noodige deelen voor den wasdom eens genomen, er niets meer van overblijft om levenskracht te bezorgen of de hersens te ondersteunen. Wat in al deze gevallen noodzakelijk wordt, is een voedsel dat zich gemakkelijk vereenzel vigen kan en doelmatig tevens is. Zoo is de Scott's Emulsie die de genees kundige traan, onder zijnen zuiversten vorm is, uitstekend verzorgd, aangenaam van smaak un verbonden methypo- [phosphieten van kalk en soda. Deze laatste zijn algemeen herkende voedingsbestanddeelen, 't Kind berville als dusdanig geprezen In alle geneeskundige scholen en door alle mannen van wetenschap. De traan maakt vleesch en geeft krachten aan gansch het organism, terwijl de hypophos- phieten van kalk en soda de hersenen onder steunen, geven veerkracht aan het zenuwstelsel wekken de spijsvertering op en begunstigen de gezonde .vorming der beenderen. De Scott's Emulsie, voorbeeldige toebereiding, is onont beerlijk wanneer de kinderen aan onvolmaakten wasdom of uitputting lijden. In den volgenden brief, geschreven na per soonlijke ordervinding, wordt al hetgeen wij komen te zeggen ten volle bevestigd. Port-S»*-Marie(Lot-et-Gar.), Frankrijk,25 Maart 1897 ,,M?3e£rep',mlln ^nd» 7 Jaren oud, leed aan algemeene hWS? g teH 2®volee van eenen te snellen wasdom hl had geen eetlust meer en verzwakte van dag tot dag. *Mn uw^i kc>sthare Scott's Emulsie, verbetert tri? i??,siand van dag tot da& en nu is hiJ volkomen gezond. Het kind nam zoo gaarne uwe toebereiding in. dat hi i pr e»g wanneer lk het vergat te geven en zijne maag, die den traan niet verdragen kon, verteerde de Scott's Emulsie zon^r de minste moeite. cllcolue ue ÖC0US Aanvaardt. Mljnheeren, de verzekering mijner dienr genegenheid. (Ge teekend): Mw Bervllle, onderwijzeres Geboorten Mannelijk 15 Vrouwelijk 10 35. Overlijdens. C. Brondeel, w* Bogaert, herb. 52 j. Koophan- delstr. L. Verléo, ra. De Schrijver, landb. 71 j. Gentschestr. A. Matthieu, m. 'Franek, tw. 36 j ■Scherrestr. A. Van de Velde, m. Collin, dag- bladv. 66 j. Vrouwstraat. J. Claessens, m. Gys- sens, landb. 72 j. Langestr. J. Cornelia, 8 j. Zoutstraatpoort. C. De Backer, vr. Gits, z.b. 71 j. Gentschestr. J. Gowie, veearts, 28 j. Molen- straat. 6 kinderen onder de 7 jaren.

De Volksstem | 1899 | | pagina 3