De Moord van RIJSEL. ONZE JONGENS VAN 1798 Smeerhebbe- Vloerseghem.- NAflftrnrfl.KfiL kwestie van den tram. 11 UUUI fJL IbiYUI» De plaQs zijQ gereed) er is UIT NEDERBRAKEL. Aieuwerkerken. Aieuws uit het Vaderland. STADSNIEUWS tig ziju voor zulke malheuren, 'k lees er alle dagen voor Vien. Ai, ai, ai, kozijn, van ons kindsbeenen af, zelle, mee moeder en mee vader, wij en zoun geen eenen avond gemankeerd hebben Stien. En toch nog een christelijk gedacht gehad, uiene president, algauw om ne priester ge zonden als hij gevoelde dat 't gemeend was. Vien. 't ls te hopen dat Ons Heer hem zal hermherfcig zijn, kozijn, want als ge jaren languit de kerk blijft... Stien. 't Is waar, kozijn, 't is risko de kans, dangereus en gevaarlijk daarbij Vien. Jojommer, kozijn, ge zijt beter mee goed gezegeld papier als ge daar toekomt. Stien. En da malheur daar tegen Brussel op de convooi. Vien. Christene zielen ne mensch zijn vel krempt als ge daarop peist24 dooden zeggen ze, en 80 gekwetsten Stien. Da was daar tegen Halie, zeggen ze, waar dammen daar alle jaren naar ons Lieve Vrouw gaan beêwegen. Vien. Paster Donch schrijft, zeggen ze, dat het minister Vitn de Peereboom zijn fout is dat den trein op nen anderen geloopen is, omdat die mi nister te veel naar de kerk gaat. Stien. Laat hem maar zeeveren, Vien. Moest hij minister zijn 't zou er anders naartoe gaan Vien. Azoo is 't, kozijn roepen en schreeu wen en niets doen. Stien. En zeggen, kozijn, dat alle landen minister Van den Peereboom achterna doen. Azoo ne vent! Daar staat nen bol op! De gazetten schrij ven dat er op zes jaar onder 't liberaal ministerie nog zooveel maleuren gebeurden als op de 15 ja ren dat Peereboom met de kerre rijdt. Vien. Kozijn, dat ze zeggen dat ze willen, daar en is geenen minister gelijk Peereboom. Kom aan, wij gaan eenen pakken op zijn gezondheid bij Jean de Gendarm. op een buitenkant van de gemeente en schiet zich van den heirweg naar Paricke. Veel beter ware 't, kwame de tram van den heir weg langs de mark en brusselpoort om langs St- Martens-Lierde Geerardsbergen te bereiken Ziehier een vluchtig overzicht der voordeelen 1° In plaats van ééne statie hadden wij er drij heirweg, markt en brusselpoort ofwel aan de door snee van den ijzerenweg. Dus zouden onze inwo ners op drij plaatsen bevoordeeligd zijn. 2° Men zou zooveel land niet moeten schenden en geene onteigeningen moeten doen daar men den steenweg zou volgen. 3° 't Gemak voor heel BrakelDe tram aan de deur en bij de werke voor elkeen Men zal zeggen, 't is te laat! Wie weet dat? Men riskeert niet met te zien of er geen middel is. Ook nog de gemeente zal moeten tusschenko- men in de kosten Dat ze't ls een werk van open baar nut en die kosten bedragen haast niets. Men denke er op, want 't is eene zeer belangrij ke zaak. Een lezer van De Volksstem. Al de getuigen, tot heden onderhoord, de leerlingen der klas van broeder Flamidien of de kinderen der zondagschool, zijn gunstig voor den betichte; allen herkennen de onberispelijke hou ding en zelfs de strengheid van den broeder. De zoon van M. Delalé, onderzoeksrechter, woonde zaterdag in de Lakenhalle te Doornijk eene vergadering bijTijdens een gesprek verklaarde bij het volgende Ik bevestige dat zoo er geen be wijs van plichtigheid ondekt wordt, Broeder Flnmidieii binnen de acht dagen terug in vrijheid zal gesteld worden tot hiertoe we gen er slechts vermoedens op hem en daar er twij fel bestaat kan hij niet vervolgd worden. Liberale bladen, onder andere Le Réveil, zijn verplicht te zeggen dat de maatregeleu tegen de Broeders van de school der Muntstraat genomen niet wettig zijn. Inderdaad het is bepaald onwettig een huis te sluiten en de inwoners opgesloten te houden, die het recht hebben te gaan en te komen zooveel zij willen. Dat weet iedereen en de Broeders ook. Wanneer zij dezen onregelmatigen toestand dulden, dan is het omdat zij in nietF de grillen van de magistraten, met het onderzoek gelast, willen dwarsboomen. Zij verdragen alles omdat er niets ten hunnen laste bestaat noch kan bestaan. PiRTI^l In den Vlaamsche kring te par;jSi ja I... Zondag avond, ne schrikkelijken Solo Slim gespeeld door M. Vic tor Strackx, die hier al in de dertig jaar deel maakt van de SociëteitEn 't was ne Solo Slim op tafel, dus, in den vloer niet Gelooft gij mij niet, vraag het liever aan de Madammen, die naar 't graf van M. Felix Faure waren gaan zien, en die niet mogen kijken hebben. Het flerecijn, anders gezeid de beesijens, loopen weerom gelijk alle jaren langs de kanten van Smeerhebbe-Vloerseghem. Zij hebben er eenen der braafste menschen van de streek zoo on- bermhertig in de teenen gebeten, dat hij zich se dert eenige dagen op weg niet meer kan begeven. Ir I I li Een Voorstel rakende de geschreven en gewreven, geloopen en gemeten en een dingen is zeker het tramtje komt er. Zeggen dat 't volk er tegen is omdat in den tijd eenige protestatiën gedaan zijn dat ware nogal ge waagd Zeker is het dat de gedachten hier fel ge keerd zijn en dat vele die vroeger tegen het tramt je waren er thans geerne zouden gebruik van ma ken. Elk zijn gedachtmaar de tram komt er, daar is niets aan te doen. Volgens het tegenwoordig plan blijtt hij echter LUIBRECHTS. Luibrechts kwam in de statie eene depêche doen. Spiegels, die telegrafist was, deed hem opmerken, dat het te slecht geschreven was. Verzend ze maar, ze zullen er ginder wel uitkunnen, zei Luibrechts ze kennen mijn ge schrift. J Verleden Zondag werd hier de eerste JjSQS, algemeene vergadering beleid van de maatschappij van Onderlingen Bijstand Troost in Nood. Dank aan het onvermoeid werken van den heer Schepene, Jozef Moens, stichter en voorzitter der maatschappij, telt deze reeds 124 leden. Na de korte aanspraak en de voorlezing der vast gestelde standregelen door den heer voorzitter, gaf de heer Fr. Van Ghyseghem (de Schatbewaar der belet zijnde) verslag over den toestand der kas. Zonder dat er door de werkende leden eenen cen tiem gestort werd, is er reeds een rond sommeken in kas, dank aan de milde gift van eenen onbe kende en de omhaling gedaan met den vastena vond. Nochtans, opdat die zoo schoone en nuttige inrichtiug op vasten voet gerake, opdat zij moge groeien en bloeien tot welzijn van den nederigen stand, is er geld, ja veel geld noodig. Op dan, wel hebbende burgers vau Lede, met raad en daad uwe min begoede medeburgers ter hulp, de beurzen ge opend voor de noodlijdende, zieke werklieden schenkt hun hoop, en troost in nood Geweest. DOOK PATTYN, priester. 8 Vader neeg zich naar het oor van den brouwer over. 'Zoudt ge wel willen gelooven, Van Haelst, hoorde ik hem fluisteren, dat die kerels van alles zijn ingelicht De brouwer knikte verbouwereerd dat zulks ook zijn ge dacht was. Ik keek in de richting van 't portaal. Door de gapende lichtspleet kon men de straat vol soldaten zien staan. Voor aan, tusschen eene rij republiekeinen, elk met den blooten sabel, trad een Fransche majoor vooruit. Wij hebben later geweten dat het een zekere Courtois was, een uitzendeling der Republiek, die te Gent eene zoo droevige rol heeft ge speeld. Niettegenstaande de heiligheid van Gods huis hield hij den steek op het hoofd de eene hand omklampte het gevest van den (legen, de andere droeg eene rol papier. Intusschen had de oude pastoor, gansch onthutst en ver slagen, kelk en gewijde doeken bijeengeschraffeld en wou de sacristij intrekken de bajonetten echter duwden hem weer in den koor. Willems de pijkenheer, een man lijk een reus schoot toe met den zilveren hellebaard. Hij had nau welijks een woord gesproken of een der soldaten bracht hem met den kolf van het geweer eenen stoot toe, dat de man bleek als een doode met den buik in zijne twee handen teo-en de zitsels leunen moest, wou hij niet vallen. Toen heb ik iets bijgewoond waar jaren en jaren later on ze ouwkes met eene stem die rilde van aandoening nog van gewaagden als van den gruwel der gruwelen. Majoor Cour tois was in den predikstoel geklommen. Dsfur waar de eeu wige God van waarheid ;j voord lu n zijner 't pijltje vloog, 't pijltje was raak en 't masker viel af. Al wat die betaalde lieterkuudige karamellen- dichter weet te antwoorden, is Kijk naar u zelve Leg de hand op uw hoofd Alhoewel wij nooit de broeken van den vergulden ezel (nog niet eens van de familie) versleten heb ben in d'universiteit van de kakschool, op de kos- teu van den arme of liever van de vrijdenkersin- stelling, de Margunvins toch weten wij, dat zulke redeneering enkel eene bekentenis is. Voor de reste 1° Iedereen weet zeer wel, wie en wat wij willen beduiden met den laffen aanval aan 't hospitaal, dat is dus voldoende. Worden schurken somwijlen door de wet be schermd, de publieke opinie blijft rechtveerdig 2° Bazoef, als ge zooveel honderd franken te veel hebt, wij herhalen'tu, en al uw geschreeuw en gebalk en doet niets ter zaak draag ze waar de plicht u roept 3° Elkeen loopt met zijn vel van buiten Gij weet voor wien men u te Brakel altijd aan zien heeft en nog aanziet, daarmee alleen zijt gij geprezen. 't Geen wij zegden over straatjesvolk en cra puul houden wij staande, zonder te moeten vree zen door een treffelijk man tegengesproken te wor den. Schaamtevrijdat zijn meestal zulke die nooit eer of reputatie genoten. Al wat wij, de redactieraad van oog om ooge 't volk en zelfs veel verstandige liberalen, gij be kent het zelf, voor u gevoelen, is enkel een spot tend misprijzen en eene diepe verachting. Oog- om ooge. Een gebuisde representant die zich zelf uitlacht Bazoef meende weeral eens 'nen hoogvogel afge schoten te hebben. (Waren 't nog zijvogels Wat domkop Wij hebben slechts eens gemikt GROOT FESTIVAL 'voor Har- monie- en Fanfarenmaatschap- pijen, op Zondag 28 Mei 1899, ingericht door de Katholieke Fanfaren God en Vaderland, met goedkeuring van het Gemeente bestuur. Schoone geldpremiën worden uitge loofd.De Maatschappijen zijn vriendelijk ver zocht hunne bijtreding te sturend aan M. Ch.L. Callebaut, vóór den 15 April. Dat alle Katholieken het ruchtbaar maken ongelukkige de eerste zorgeu toe de gekwetste werd iu wanhopigen toestand naar het gasthuis overgebracht. De Ruyck is 40 jaar oud, gehuwd en vader vau verscheideue kinderen. GeeraardsbergenEene bejaarde vrouw welke eeue kamer huurt op den Bouw, in de Groo- te straat, zekere Marie C.is met eene braudende petrollamp in de hand van de trappen gevallen zij kwam beneden de trappen terecht in eenen grooten plas petrol, welke uit de gebroken lamp was ontsnapt en in laaie vlam stond. Zij werd geheel verbrand aan het hoofd, de han den en armen, en wanneer zij door de tegenwoor digheid van geest eener jonge dochter, de genaam de Elisa Meyskens, van eene gewisse dood gered werd, was reeds al haar hoofdhaar verbrand en had zij verscheidene wonden iu het aangezicht en aan de armen bekomen. Niuove. Vrijdag ging zekere Engelbert De Coq, knecht bij M. De Met, met een peerd en kar, een rijtoertje op den buiten doen. De man stuikte opeens van de kar en werd de beenen onder de wielen verpletterd. Het slachtoffer werd inbeden- kelijken toestand naar het gasthuis overgebracht. Vorst. Het schijnt dat den dag der ramp van Vorst, de trein van Chimay die te Bergen moest aankomen kort na dezen van Quévy, in vertraging was. De trein van Quévy, die op zijn uur kwam, nam de plaats in van den trein van Chimay. Zater dag is het parket naar Lembecq vertrokken om in lichtingen te nemen over de wijze waarop de twee de trein den eersten vervangen heeft, op de uren door den reisgids aangeduid. Het onderzoek wordt ieverig voortgezet, doch zal lang duren; niet minder dan 500 getuigen moe ten door den onderzoeksrechter, M. Benoidt, on derhoord worden. Tot hiertoe zijn 115 gekwetsten gekend. De toestand van mejDegreef, van Hal, is beter, doch deze van mej. Julia Vercaiugne, die in 't St-Pietersgasthuis verzorgd wordt, is verergerd. dienaars stond de afgezant der Hel nu, geleersd en ge spoord, onder de bescherming der republikeinsche trawan ten. En hij zag er volstrekt niet verlegen uitde blik wel ken hij over de met vrees geslagene menigte varen liet, ter wijl hij herhaalde malen de lange haren naar achteren op de schouderen wierp, was even kalm als altijd. De rol papier werd opengeplooid en Courtois las met don derende stem en groote gebaarden Het uur der slavernij en regeeringloosheid is ten einde geloopen dit der vrijheid begint... Nog een oogenblik en gij zult zelve uw staatkundig bestaan hebben vastgesteld van kruipende slaven wordt ge vrije mannen... Weg met uwe fanatieke priesters-, omgekochte magistraten en trou- welooze volks uitbuiters van het voorgaande regiem, nu vervangen door het rijk der broederlijkheid en vrede Nogtansge moet niet denken dat Frankrijk eene inlijving afbedelt, neen, de Republiek opent haren moederlijken schoot om u allen gelukkig te maken... Kiest zelve in het volle bezit uwer vrijheid. Hij zweeg eene wijle, zeker om beter den indruk zijner woorden af te meten Sarton, de Luis, Nante, Tiere en consoorten verloren den spreker geenen second uit het oog, alsof wachtten zij op een teeken van hem. Welnu, hernam de Fransche afgezant, hebt ge nage dacht is uwe keuze in uw hart reeds vastgesteld Dat al len deze die de slavernij afzweren en de vrijheid aankleven de hand omhoog steken Wilt gij Franschen zijn Jan bulderden een dertigtal stemmen. En als hingen zij aan hetzelfde touwke, meteen gingen een gelijk getal handen in de hoogte. Sarton schreeuwde het luidstGoe- thals had de handen aan den mond gezet in den vorm van eenen trachter, om zijne stem meer klank bij te zetten. Twintig schurken samen zullen altijd talrijker schijnen dan honderd brave lieden, omdat elk hunner voor tien lawaait. Courtois herhaalde den kreetGoddank, wij zijn Fran schen IVIccheleu. Een 19jarig meisje, Adolphine De Smet, wonende op den Heembeemd-Halfgang, beging de onvoorzichtigheid petrol op het vuur te gieten. De petrolkruik ontplofte, de kleeren van het meisje schoten in brand en in een oogwenk werd zij door de vlammen omringd. De geburen, op hare noodkreten toegesneld, konden haar niet meer helpen de ongelukkige werd levend verbrand. Gansche stukken vleesch vielen van haar lijk, waarvan het hoof dbijna gansch verkoold was.Mocht dit verschrikkelijk ongeluk de menschen toch aan zetten om voorzichtig te zijn met de petrol Aiieuwcrkerkcn. Zaterdag namiddag was het zoontje van de echtgenootenVan ImpeCoppens, 1 1/2 jaar oud, op de straat aan 't spelen, toen het door eene brouwerskar overreden werd. Het kind werd zoo erg gekwetst dat het twee uren later overleden is. St-niaria-Auclciiliovc. Maandag nacht is hier eene moordpoging gepleegd op zekeren Ri chard Declercqde twee vermoedelijke daders zijn aangehouden. Deiidcruioudc. Zekere De Ruyck Hippo- lyte, kuiper, wonende in de Nieuwstraat, had den nacht in de herberg doorgebracht. Zondag morgend rorid 4 ure, kwam zekere Goeman Frans, bood schapper, in de herberg. De twee mannen, die dronken waren, begonnen te twisten. De herber gier zette de ruziemakers aan de deurvan woorden kwamen zij spoedig tot daden. Goeman, die eene lamme hand heeft, vreesde het onderspit te delven hij trok zijn mes en bracht De Ruyck een schrikkelijken steek in den buik toe. De dader nam de vlucht doch werd spoedig aan gehouden. Het slachtoffer had den lever doorboord en verloor veel bloed. D1' De Zomer diende den Vervolgens stuurde hij Frankrijk zij nen groet toe inna me van 't souvereine volk van Boschloo In eene dergelijke vergadering te Gent gehouden was er besloten geweest, zoo vertelde hij, dat Oost-Vlaanderen voortaan een Fransch departement zou uitmaken onder den naam van Pleinen van het Noorden. Verders stelde hij Sar ton aan als afgezant van 't souvereine volk van Bosch loo n die onze wenschen aan de Nationale Conventie te Pa rijs zou ter kennis brengen. En was het zake dat iemand iets op dit alles te vitten had of te bedillen, er werd vandaag een register in de sacristij neergelegd waar hij zijn protest met naam en toenaam kon in aan teekenen. Wat er echter met het register nadien moest gedaan worden zei hij niet. Niemand onder de geloovigen dorst een woord reppen. De menigte was als van 't hand Gods geslagen. Eenigen nogtans, min bang van aard en meer doorziende, moesten inwendig lachen om de gemeenheid van de klucht. Toen vader te huis kwam, vroeg moeder die reeds iets van het spel in de kerk vernomen had wat nieuws Jan-klaassensspel, vrouwliefniets dat deugt voor de toekomstketellappers, rondleurders en gauwdieven die het souvereine volk verbeelden, door de gratie van een Franschen majoor. Wij werden nu alle dagen op iets nieuws onthaald die duivelsche republikeinen bezaten een talent a paart om den boel in rep en roep te zetten. Geene week ging er voorbij of 't waren plagerijen, brandschattingen, bezoeken van burger commissaris die en burger administrateur die, elk met een wagenvoer nieuwe wetten waarvan de eene soms de andere tegensprak. Peinst eens tot welke kleinigheden de groote Fransche natie afdaalde. Alle décadis of tienden dag van de maand moest ieder huis een drij kleurig vaantj en uitsteken, op straf van boete. De burgers droegen eene kocarde van 't zelfde kleur op hunne muts, zooniet den bak in. Men verbood aan de brouwers voorts maarttbier te verkoopen, om reden Zondagrnst. Zondag aanstaande blijft de Apotheek open van M. Callebaut, Botermarkt. t Verleden dijnsdag ontsliep alhier godvruch tig in den Heer Jufvrouw Ludovica-Antoiiia Vlicbcrgli, dochter van wijlen den heer Jo zef en van dame Barbara Virginia Spanoghe, gebo ren te Aalst den 2 Maart 1851. Wy bevelen hare ziel in de gebeden onzer Lezers. De plechtige Lijkdiehst zal geschieden Vrijdag 3 Maart, om 9 uren, in de kerk van den H. Martinus. t Maandag morgen is in onze stad overleden M. Domiuicas Van deu Bcrghc, zoon van Victor en van Delphina Van Biesbroeck. De voorbeeldige en beminde jongeling was pas 32 ja ren oud. R. I. P. De lijkdienst heeft woensdag, om 9 uren plaats gehad. GaLMAERDENI - ^igdTotn^aVgaaiaa°teï zijn er hier menige diefpogingen begaan, doch zon der lukken. De dieven zijn ijzeralam gaan stelen in de smids en daarmee gaan inbreken in de brou werij, waar ze verjaagd wierden. Vandaar zijn ze bij M. den Notaris getrokken. Mogelijks zouden ze met den coffre-fort weggeweest zijn, ware eene der stokken, waarmede ze hem verdroegen, niet ge broken. Door het gekraak van dat breken is men ontwaakt en de dieven hebben hunnen buit verla ten, het hazenpad nemende om te ontsnappen, 't Spreekwoord zegt Einde wel, alles welmaar die pakvogels zijn daarom nog tot hun einde niet. Heden of.morgen den bak of de doos in, dat is hun einde hier op aarde. Nadere berichten. De dieven hebben in de smids breekijzers gestolen. Daags te voren was er eene vensterruit iugezet bij M. den notaris dat moeten de inbrekers geweten hebben, want 't is die ruit dat zij uitgenomen hebben om binnen te geraken. Door 't gerucht van het gesprek boven, zijn ze op de vlucht gegaan. Plichtigen tot hier toe onbekend. PARLOIR. Chaleken. 34 jaar... en 2 pa- tatterschellen... en eene decoratie... Hoe rijmt men dat te zaam Malbroeck. 't Was te nijg gepeperd pas op, anders zijt ge uwe epoletten kwijt. Lucas. Alles ontvangen, veel couragie. de maand Maart was uit den Republiekeinschen almanak geschrabt en heette nu Germinal. Dito verbod aan de bak kers, op wijvekeszaterdag, heetebrood te blazen met den hoorn zulks was, beweerde de wetgever, het oude domme bijgeloof onder 't volk in 't leven houden. Men mocht geen wijkkermissen. gildenbanketten, koningschietingen, prijs- bollingen, enz. meer vieren wilden de burgers feesten, ze konden de Rechten van den mensch van buiten leeren of den Moniteur des Lois doorbladeren. Aldus ook, eens dat ik op het middaguur van school huis waarts keerde, heb ik de Fransche uitwijkelingen, de zoo gezegde émigrés hier weten toekomen. Ze kwamen, de eenen in goedkoope huurrijtuigen, de anderen in geleende boerencheesen, andere eenvoudiglijk in wijtewagens. Ik zie nog die lange reeks van allerhande wagens vóór de toenma lige posterij stilhouden, en die heden er uit stappen. De .heeren hielpen de dames een handje. Deze laatste hadden in't oog springende zijden rokken aan en hooge, tollen mutsen de mannen droegen bijna altemaal den ouwerwet- schen Franschen rok, de korte broek met gespen en 't groo te vest dat tot op de heupen neerhing, gelijk men ze vindt afgebeeld op de prenten uit de dagen der Republiek. Wij telden er tameüjk veelwel zestig. Er waren ook ee nige priesters onder wij herkenden die aan hunne kruin als zij den steek afnamen om elkaar te groeten. Alle die lie den waren uit Frankrijk gevlucht, waar het grauw de kas- teelen plunderde terwijl de Wet hunne hoofden op prijs zette. Zooals wij later vernamen, gingen de jongste onder hen het leger van den graaf van Artois op den Rhijn ver voegen de ouderen en de priesters zouden ergens, in de verdokentheid onzer kleine Vlaamsche dorpjes, het einde der vervolging geduldig afwachten. Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2