ONZE JONGENS VAN 1798 De Moord van Rijssel. Een Belgisch martelaar. Militaire kringen. Nieuws uit het Vaderland. Zal de wereld vergaan Vien. Moet het u verwonderenkozijn, de donchiste gazetten schrijven ook dat ze nie en gaan. Stien Och Heere, 'k heb compassie met die eenige brave menschen die daar nog mee meedoen die zullen verschieten als ze mee hun kraam voor d'eeuwigheid zullen staan. Vien. 'k Zal ekkik toch als 't God belieft, geenen eenen keer mankeeren in de kerk zoo dik- kels als 't kan zijn. Stien. 't Is gelukkiglijk elk voor 't zijn, ko zijn. De onderzoeksrechter staat zoo stom als nen pladijs, niettegenstaande de afschuwelijke mid dels die hij gebruikt om broeder Flamidiaan, wiens onschuld zonneklaar is bewezen, te be zwaren. Gelijk met dien ongelukkigen broeder gehan deld wordt, gaat alle gedacht te boven. Den donderdag dat hij werd aangehouden, is hij 24 uren aan een stuk onderhoord. Voor men hem wegbracht baste de onderzoek- rechter hem toe 't Is nog niet gedaan, kerel dezen avond zult ge andere dingen zien. Wij zullen u wel ver plichten te bekennen. Alsdan werd hij tot 6 uren 's avonds opgeslo ten, maar toen men hem naar het gevang leidde deed men het op zoo eene manier dat hij schrik kelijke vermaledijdingen moest hooren, die men tegen hem uitbracht. Daartoe had men het eene venster van het rijtuig naar beneden gelaten, en het was als éen vloek, die van de school tot de statie, in het oor des broeders klonk. Moordenaar 1 Dood Leve de beulLeve Deibier riep de opgewonden menigte. In de universiteit gebracht, stak men hem in een donker kamertje, waar hij een uur lang de beleedigingen van policieagenten, dronken ge maakt, moest verduren. Een der schelmen, die hoorde dat hij van Zeggerscapelle was, riep hem in het Vlaamsch toe Gij, ge gelooft aan God Ge liegt er om, gij gelooft er evenmin aan als ik Eensklaps wordt hij vooruitgerukt, en bevindt hij zich voor het lijk van den vermoorde. De kleine Foveaux is op afschuwelijke manier gesteld. De buik is teenemaal open gesneden, de darmen en de andere ingewanden hangen er uit. Vraag vergiffenis aan dien kleinen marte laar, dien gij in zoo eeuen toestand hebt ge bracht, zegde de onderzoeksrechter met statige stem. De broeder valt op de knieen en kust den voet van het kleine slachtoffer. Niet waar Gaston, roept hij, zich tot het lijk richtend, ik moet u, noch God vergiffenis vra gen, over hetgeen ik niet heb gedaan Op dat oogenblik namen de onderzoeksrechter en drij agenten den beschuldigde vast, en duw den hem met het hoofd tegen het hoofd van den kleine. En zie, een ijselijk schouwspel! De oogen van het kind verroeren en gaan open 1 Het is een doktor, die deze komedie met het arm gedood schepselken speelt, en zijne oogen doet over en weer gaan. Is dat menschelijk Mag dat zijn En ware de broeder, schuldig of onschuldig, ter plaats doodgevallen of zinneloos geworden, zou het ie mand verwonderd hebben Trouwens, dat hij vrij kome of niet, Flami- dien is zedelijk en lichamelijk gebroken. Welaan riep de onderzoeksrechter Delalé die zich denkelijk eene episode van den Calvarie berg herinnerde welaan, vraag een mirakel 1 Qod bad de gemartelde broeder, de gefol terde in ziel en lichaam, het is niet noodig dat gij voor mij een mirakel doet, maar indien Gas ton kon spreken, hij zou mijne onschuld beves tigen. DOOK PATTYN, priester. 11 Voorzeker, voorzeker, kinderen, placht vader ons dikwerf te zeggen later, handelde pastor Wal- laert verkeerd. Hij moest zich bij het antwoord houden van cardinaal Frankenberg, den aartsbis schop van Mechelen, van wien de Conventie den- zelfden eed afeischte.Owel burger commisarissen, u is het den persoon van den koning zeiven, dien gij in 't zicht hebt en als ware christen mensch mag ik niemand haten of wel is het den regee- ringsvorm dien gij beoogt, en deze vorm noch slecht noch goed zijnde in zich zeiven, ware het onredelijk hem op voorhand haat te zweren. Doch wij die niet voor zulke heete vuurkeus ston den, wij klappen er gemakkelijk over aan den hoek van den heerd, nu de tijden weer rustig zijn. Ik zou velen van dezen die destijds den pastoor zoo streng beknibbelden wel eens in zijne plaats willen zien. Pastor Wallaert werd een stokoud man, hij zag rondom hem als in levende spiegels de lange reeks van rampen welke de weigering van den eed na zich sleepte, 7.00 voor de kudde als voor den herder. In 't naburige Watersnee hadden de Fran- schen de kerk finaal geplunderd en den koster aan Dr. Robertson, een engelsch geneesheer, is uit China te Victoria (B. C.) aangekomen. Ondervraagd over de behandeling van vreemde missionnarissen in China, zegde hij Ik heb het lijk onderzocht van P. Victorianus, den belgischen priester, die werd vermoord te Wei- fei. Ik begrijp niet hoe de mogendheden met China willen omgaan als beschaatde natie. De moordenaars bonden den pater aan een staak, tegenover zijn huis, sneden stukken vleesch uit het lichaam, kookten ze en aten ze op in zijne tegenwoordigheid Dan schoten zij kogels in de niet gevaar opleve rende lichaamsdeelen, waarna zij den martelaar de oogen uitbrandden, hem radbraakten en daar na onthoofden. De ongelukkige was slechts 30 jaar. O De St-Josephskerk in de Leopoldstraat, te Ant werpen, bood maandag een zoo roerend als zeld zaam schouwspel aan. De groote tempel was vol soldaten van verschil lende wapens en men heeft er meer dan veertien honderd geteld, die met bewonderensweerdige or de en grooten eerbied ter H. Tafel naderden. Deze militaire Paschen was het zichtbaar bewijs van het goede, gesticht door de patronage, sedert eenige jaren nabij de St-Josephkerk gevestigd, en 't was voor de paters redemptoristen eene zoete belooning, hunne pogingen met zulk schoon gevolg bekroond te zien. Luik. Zekeren Lebrun, die verleden jaar op de vlucht ging met eene som van 110,000 fr. ten nadeele van eenen wisselagent, heeft zich in handen van het gerecht komen stellen. Hij had 60,000 fr. naar zijnen patroon terug gezonden en het overige werd hem zelf ontstolen. Binclic Dejaarmarkt was deze maand bui tengewoon levendig, ofschoon het vee uit oorzaak der ziekte er nog niet toegelaten is. 39 wagons met peerden werden naar Duitschlaud verzonden, 3 naar Frankrijk, 1 naar Holland en 31 naar het binnenland. \ijvi'I. De inhuldigingsfeestcn van het ge- denkteeken aan M. Jules de Burlet, oud-burgemee ster en minister, zullen plaats hebben op 31 juli. LeuvenEen 15 j arige j ongen van Thildonck, die te Leuven ter school ging, is verdwenen na aan zijne ouders eenen brief geschreven te hebben, dat hij eene reis ging ondernemen, die 5 jaar zou duren. Brussel. Do postwagen van den trein van Parijs, die ten 1 1/2 ure 's namiddags te Brussel- Zuid aankomt, geraakte dinsdag onder weg in brand Men denkt dat een vonk van de lokomotief het vuur gesticht heeft. Een dertigtal pakken met gazetten werden vernield. De wagon bevatte 210 zakken met brieven. Griveguée. M. Charhonnel, de fransche pas toor die de kap over de haag geworpen heeft, moest zondag avond te Grivegnée eene voordracht geven. Hij werd door een socialistischen stoet aan de statie afgehaald. Op zijnen doortocht werd hij door de menigte uitgejouwd Weg met den apostaatWeg met den geloofsverzaker 1 werd er ten allen kante geroepen. Slechts met moeite geraakte hij in het lokaal, doch hij oordeelde het niet geraadzaam te spreken en maakte zich langs een achterpoortje uit de voeten. In .^e zaal werd er duchtig gevochten en eenige personen werden gekwetst twee katholie ken en vier socialisten. De gendarmerie heeft ten slotte het lokaal doen ontruimen. Vorst. De ramp van Vorst. Volgens het rechterlijk en bestuurlijk onderzoek, dat ten einde loopt, zal de machinist Paturiau, die den trein voerde, die de schrikkelijke spoorwegramp veroor zaakt heeft, voor de boetstraffelijke rechtbank gedaagd worden, beticht van manslag bij onvoor- 't klokzeel opgehangen. Te Wommelghem waren de parochianen sedert maanden zonder mis noch sacramenten. Zeker heeft de oude priester gedacht, in zijne natuurlijke zucht naar vrede en rust, dat het een minder kwaad was een platonischen eed af te leggen tegen iets dat met de dood van Lodewijk XIV algelijk was afgeschaft, dan zijn Boschloo van alle geestelijke hulp te berooven. Eu hij bleef aan. Althans het Boschloosch volk heeft het den ou den pastoor Wallaert nooit meer ten eenen male vergeven. Zelfs wanneer hij eeu paar jaren later in 't publiek, van op den predikstoel, vóór Moueigneur Fallot de Beaumont die opzettelijk uit Gent naar hier gekomen was, de kortstondige geestesverbij- stering van vroeger had betreurd en herroepen, zelfs dan kreeg hij niet meer het kinderlijke ver trouwen van vroeger terug. Ik herinner mij nog zeer goed die scène 't was op eenen Zondag tus- schen lof en vespers, de kerk zat zoo vol als een ei. En 't was iets bartroerds en meteen aanstootelij ks, iets dat tot den bisschop toe de tranen uit de oogen perste, die grijze priester daar met zijne kroon van witte haren, ons aller meester, die zich vernederde als een kind voor zijne onderdanen en stotterend steken bleef in zijne tranen. En toch, hoe gemeend ook, waren die tranen niet by machte de vlek uit zijn verleden heel en gansch wit te wisschen. Als deken der christelijkheid van het 'i land van Bosch loo was hij gelast met het uitdeelen der heilige Olie aan de pastoors uit de ronde. Zij ontvingen die uit zichtigheid. Mr Lemonnier, van de balie van Brus sel, en M. Sohier, van de balie van Bergen, zijn met zijne verdediging gelast. Eenige dagen voor de ramp, had vrouw Paturiau het leven geschonken aan een drieling. Brussel. Maandag namiddag, rond 3 ure 45, bevonden zich twee edellieden, MM. graaf H. de B. en graaf de W.., bij M. R.., coiffeur, Onderwys- straat, 4. Eene woordenwisseling over familiezakeu ontstond tusschen lien en M. de B... bracht zijnen tegenstrever een zoo geweldigen vuistslag in het aangezicht toe, dat hij achterover viel en op den toog terecht kwam Het slachtoffer bekwam eone diepe wonde aan het hoofd en bloedde overvloedig. Mad. It... denkende dat M. deW... doodelijk gekwetst was, liep de straat op en riep om hulp een policieagent kwam toegeloopen. Zoodra M. de B... den agent zag, riep hij Ik heb dezen kerel den hals afgesneden, gij kunt met mij doen wat gij wilt, ik geef mij gevan gen. De agent telefoneerde oogenblikkelijk naar het bureel der 4° afdeeling en de policieofficier Cremers spoedde zich ter plaatse. De waarheid werd spoedig ontdekt. Nadat de eerste zorgeD aan het slachtoffer toegediend waren werden de twee edellieden naar het kommissariaat geleid. M. de B... zal rechterlijk vervolgd worden voor het toe brengen van slagen en verwondingen. Lutwerpcn. Eene engelsche maatschappij is bezig met het lichten van het fransch stoomschip Fécampois, dat over eenige maanden nabij Austru- weel zonk. Dinsdag bij lage tij waren van op twee schooners kettingen onder den voorsteven van het gezonken schip geslagen en reeds was het schip 4 meters omhoog gekomen, toen door het geweldig slaan van een voorbijvarende duitsche stoomboot, een der schooners werd doorgezaagd door eene ketting. De schooner liep vol water en zonk op' de Fécampois. Gyscghem. Zaterdag vochten hier vier landbouwers geweldig bij het verleggen van een zij weg. De gendarmerie heeft proces-verbaal opgesteld. Slerzele. Woensdag namiddag is alhier brand ontstaan aan de woningen van Theodoor Valentyn en Ch. L. Haelterman, werklieden. Niettegen staande de spoedige hulp der geburen en van het pompierskorps van Herzele, zijn beide woningen ten deele vernield zij zijn verzekerd. Denderbelle. Donderdag voormiddag had vrouw Van Goethem haren pot kokende soep op den vloer gezet, toen haar kind, dat in de plaats speelde, plotseling in de marmit viel. Het arm kind werd vreeselijk over gansch het lichaam verbrand. Wettercn. Maandag nacht, rond 12 ure, werd er geweldig op de deur van Frans Matthys geklopt, maar deze, denkende dat het zijn broeder August was, die hem reeds had gedreigd zich te zullen wreken, wilde niet open doen. Op eens werd de deur in stukken geslagen en inderdaad August Mathijs, gewapend met een mes, sprong binnen en hij riep Nu is het met u gedaan ik ga u hier vermoordenI en hij bracht terzelfder tijd hem eenen geweldigen vuistslag op het hoofd en vervolgens drie sneden of steken in den hals en twee pnder de kin toe. Frans Matthijs, een gebrokkelijke jongen, is uit de handen van zijnen aanvaller op straat gevlucht, en door zijn hevig roepen van moord, zijn de gebu ren komen toegeloopen, waarop de dader de vlucht heeft genomen. Depolicie, van het gebeurde ver wittigd, vond de deur vau den dader gesloten, terwijl de lamp nog brandde. Rond 10 ure, hebben zij de deur open gebroken, daar er gezegd werd dat hij zich gezelfmoord had, maar hij was nergens te vinden. Beide broeders hadden vroeger met mal kaar getwist, bij zoo ver dat August Matthijs wegens geweldige mishandelingen op Frans gepleegd, door de rechtbank van Dendermonde tot eene gevang zitting van zes weken was veroordeeld geworden De policie schijnt op het spoor te zijn van den dader, Lokeren, Eene 63 jarige jonge dochter, Eugenie Van Nieuland genaamd die in de Luik straat in een klein huis alleen woonde, was het einde der verleden week sedert drie dagen niet zijne handen in de kerk doch gingen middagma len in De Zwaan. De helden van Cayenne en Rochefort weigerden het zout en het brood der broederlijke vriendschap met den ouden eedzweer der te gebruiken Denzelfden avond werd de vrijheidsboom ge plant, recht over het stadhuis, 't Was een mager feestje, niettegenstaande den warmen oproep van den nieuwbakken meier om samen de geboorte van het zinnebeeld der Fransche Republiek te vieren. Ons volk bleef te huis of keek onverschillig, van op de dorpels, het spel op de markt na. Niemand had het plantsoen willen leveren en Cannaert vond zich gedwongen njet zijne kliek zcl! cca jongen eik uit zijnen bof naar Boschloo over te brengen. In den nacht haakten eenige stouterikken de roode muts uit de kruin van den eik af en hingen eene oosten- rijksche monsterkocarde in de plaats. Arme vrij heidsboom, wat is er met u gebeuld geweest en gemarteld Tot vijfmaal toe werd hij dood gep.... en herplant. Ze bakten hem allerhande poetsen. Nu eens zagen de verbaasde marktbewoners, 's morgens als zij opstonden, hem met eenen pastoors- hoed in top dan stond hij hals over kop met de wortelen in de lucht dan hing hij vol blikken buizen en afgedankte koffiekannen, 't Was om er compassie meê te krijgen. Cannaert zal van't zelfde gevoelen geweest zijn op zekeren morgen was de boom spoorloos verdwenen. De inwoners beweerden spotsgewijze dat de duivel hem komen halen was meer gezien geweest. Zaterdag avond op het aan dringen van M. Euward De Graef, heelt de policie de deur doen openbreken. Men vond de ongeluk kige, die aan de influenza leed, nevens haar bed liggen met het aangezicht op den vloer in een plas bloed uit eene hoofdwonde gevloeid, welke zij in haren val bekomen had. Het gelaat wss gansch bebloed. Een geneesheer werd geroepen en deze verklaarde dat zij ten minste reeds twee dagen moest overleden zijn. De begraving heeft donder dag plaats gehad. Ziedaar de netelige en listige vraag, die tot ons wordt gericht. De vermaarde Oostenrijksche wereldbeschrijver Rudolf Falb, houdt staande, dat er op 13 Novem ber 1899 een regen van vallende sterren zal plaats hebben, een verschrikkelijk onheil dat den onder gang der wereld zal veroorzaken. Boideversement deVunivers, Vienne, 1881). Volgens den Franscheu sterrenwaarzegger' Nos tradamus moest de wereld in 1886 vergaan. Cent-u- ris de Nostradamus). Eenige godsgeleerden hadden ook voorzeid dat do wereld in 't jaar 1000 door het vuur zou verslonden zijn. Zeggen wij, zonder om haal van woorden, dat deze beweringen nu met de vertelselkens mogen vergeleken worden, want de wereld bestaat nog en zal waarschijnlijk nog zeer lang bestaan.Dit vraagstuk is geheimvol. Niemand hoegenaamd kan het oplossen. De geleerde en weldenkende menschen gelooven aan de voorzeggingen niet. Zij weten dat God al leen den duisteren nacht van het toekomende kan doordringen. Het vergaan der wereld heeft bereids zóo dikwijls voorzeid geweest, dat de verstandige lieden, de ware opmerkers meer en meer overtuigd zijn dat niemand den ondergang onzer aardscho planeet kan voorzeggen, 't Is zekerlijk waar, dat de mensch een voorgevoel van iets kan hebben, van zijn geluk of ongeluk, bij voorbeeld; 't is waar ook, dat een mensch van scherpzinnig verstand, doordringend van begrip en oordeel, eene gebeur tenis kan voorzien, wanneer hij het gebeurde, den verledeu tijd raadpleegt. Zoo kan hij, onder ande re, de zon- en maanverduisteringen voorzien, ge lijk iedereen het in de dagbladen leest. Door de geschiedkunde weten wij dat de Christe nen der eerste eeuw vast geloofden dat de wereld in 't jaar 100 zou vergaan hebben, omdat Christus aan zijne discipelen, op zinnebeeldige wijze, over den menschenleeftijd gesproken had. Daarna heb ben de godsgeleerden de spreuken van Christus op eene andere wijze uitgelegd, zoodanig dat de on dergang der wereld, volgens hun zeggen, in 't j w 1000 moest plaats hebben. De angst der mensehen was dan schrikkelijk groot, des te meer dat er voorgaandelijk eene groote aardbeving ontstaan was. Iedereen weet thans dat de aardbevingen ver oorzaakt zijn door de vloeiende en brandende stof fen, die zich, op eene diepte van omtrent tien uren van de oppervlakte der aarde, in den aardbol Ije? vinden, en dat bet water, in den schoot der aarde, vloeit gelijk 't bloed in de aderen van dep mensch, Zekere aardkenners redeneeren op stoffelijke wijze in den volgenden zin Al wat stof is, zeggen zij, vergaat. De wereld is ook stof, dus zal hij eens vergaan. Deze logische redeneering komt overeen met de geheimzinnige woorden van het EJvangelie, De zon zal verluisteren, verzekeren de Evangelis ten, de maan zal geen licht meer geven, de sterren zullen uit den hemel vallen, eene algemeene aard beving zal ontstaan en de afgrond zal stroomen vuur uitbraken. Dan zal de Zoon Gods in de majes teit zijner glorie op de wolken verschijnen, enz In zelfden zin spreekt de Apocalypsis of 't laatste boek van 't nieuw testament; De latijnschrijvende kerkvaders beweren ook dat de wereld door het vuur zal verslonden wor den. Inderdaad, de hedendaagsche wetenschap leert ons, dat in de aarde, in eene tienurige diep te, alle de metalen in smelting bestaan en dat die gesteltenis, in zekere streken, de vuurbergen ver oorzaakt. In dit opzicht heeft men de aarde verge leken bij eenen marmite, waarvan het kokend wa ter het deksel doet springen. De aardonderzoekers hebben bewezen dat Bel gië eertijds door eene groote zee overstroomd was, dat de wereld sedert millioenen jaren bestaat, dat zij eerst door vuur en water in smelting was en dat zij allengs door droogte en verkoeling vast en dicht is geworden. Volgens een wijsgeerig stelsel, zou deze bewijzing in strijd niet zijn met het bijbelsch scheppingsverhaal, in dien zin dat God eene eerste schepping zou gedaan hebben, die van den Chaos en daarna eene tweede, die van zes tijdperken. Volgens het bijbelsch verhaal en op figuprlijke wijze gezegd heeft de Almachtige Schepper de we relden in de ruimte gezaaid. om brandhout voor Marat en Robespierre in de Hel. IV lloe de Frauschen met de priesters beulden. Het was toen de tijd dat men de getrouw geble- vene priesters vervolgde, verbande of in de boeien wierp; de tijd dat de geloovigen mis hoorden in stal of kelder, en dat de vrouwen in barensnood naar de afgelegene pachthoeven vluchtten om aldaar in rust hunnen tijd af te wachten. Sedert dat pastoor Wallaert den eed had afgelegd, was de man van geen aanzien meer onder de brave menschen. Wel was de kerk opengebleven, doch wat baatte het Niemand nog ging er heen. Het volk wilde van priester Janssens gediend zijn en van niemand anders, den gewezen onderpastoor die, nu eens onder deze vermomming dan onder gene, in den dag zich ergens schnil hield en bij nachte van het eene naar het andere liep volgens den eiscli van zijn heilig ambt. Onbeëedigde priesters verduiken was lastig in dien tijd. Alle oogenblikken werden er spioens uitgezonden alle middelen, listige en geweldige, werden gebruikt. Maar de menschen waren uiter mate voorzichtig en vonden honderd middelen uit om niet betrapt te worden en gelukten menigmaal in hunne edele poging, ondanks policie, gendar men en soldaten, Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2