Buitenlandsch Nieuws. ONZE JONGENS VAN 1798 Aan de Tooneelliefhebbers In 't Misverstand, Herberg, Provinciale Tentoonstelling Nieuws uit het Vaderland. Stadsnieuws. Loopende Nieuws.- "esneeuwheeft kijken, en't loopt van walg en afschrik terug, en 't masker staat alleen. Hewel ja, dat is eene gegronde reden. 't Is altijd troostelijk, voor die het aangaat, van den waarom te kennen. KOMT TB VERSCHIJNEN blijspel met zang in éen bedrijfdoor PETRUS YAN NUFFEL. Zonder vrouwenrollen. Geen figuratie. 32 bladz. druk. Met plan der tooneelschikking en duidelijken uitleg allergemakkelijkst om opvoeren en bijzon der geschikt voor patronagen, Zondagscholen en Volkskringen. Prijs 1 fr. het afdruksel, bij den Schrijver, Ka- pellestraat, Aalst. Personen Leander Kabaré, herbergier Zander Verzyp, zijn knechtPintvriend, rentenier Freêr Aftrekker, veldwachter Étagère, brigadier Steertbier, gendarmeenhaarkapper. De handeling heeft plaats in de herberg van Kabaré, nabij de Belgische grens, binst den Fransch-Duitschen oor log, op eenen Drie-Koningenavond. Wij raden de liefhebbers aan, hunne bestellingen niet te verdagen, want het is te voorzien dat bin nen eenige weken gansch de voorraad zal uitgeput zijn, gezien het klein getal afdruksels waarop het stuk werd getrokken en de massa inschrijvingen die ons toekomen. Wij verzoeken de heeren in- teekenaars, die ons reeds hun geld of bestelling zonden, nog eenige dagen geduld te hebben de laatste bladzijden zijn ter pers. ■\TTvr r\ tt Katholieke Volkskring. I t V r Groot Tooncclkundig i_ 1 X-LN \J f -Li. Avondfeest, op Zondag 9 April, Beloken Paschen, door den gunstig ge- kenden Tooneelbond Nut en Vermaak Burger kring van Gent. Deuren open, om 4 uren. Gordijn om 4 1/2 stipt. nuitschlaml. Halsrcchting te Straatsburg. Te Straatsburg is de veroordeelde Gier den 22 dezer gehalsrecht. Volgens de duitscbe wet werd hij 24 uren op voorhand verwittigdHij ontving die tijding met de grootste onverschilligheid, at met smaak en smoorde twee sigaren. Toen de aalmoesenier hem van het bestaan van God sprak, zegde hij Ik geloof in niets, ik ben sociaal-democraat. Den heelen nacht redetwistte hij met den prie ster en toen deze laatste, bij het beklimmen van het schavot, uog eene laatste poging waagde, her haalde hij Waartoe dient dat allemaal, vermis ik aan niets geloof. Toen men hem op de plank bond, riep hij Leve de sociale internationale democratie Leve het socialisme Doch dit laatste kon hij niet vol eindigen. Het mes sneed hem het woord en het hoofd af. iVrrfciInnrf. Een Godsgericht? De Amsterdamsche Courant verhaalt het volgende schrikkelijk voorval Het was gisterenavond zoo koud op het Eokin en ook zoo glad. De maan was een weinig omfloerst door sneeuwvoorspellende nevelen, overigens was de natuur kalm, ja bijna dood. Een hoogst armoedig stumperig vrouwke loopt een voetganger achterna, en prijst hem hare steks- kens aan, die zij te koop aanbiedt om in 't geheim te kunnen bedelen. De late wandelaar is het juiste gezicht op den koristen afstand tusschen twee punten kwijt, en vermoedelijk volgt hij, om gegronde reden een zig zaglijn. DOOR TP-A-TTliTHSr3 priester. 12 -))))§((((- In een huis van de Sint Jansstraat was er een Franschc priester verdoken. Om hem weg te ste ken miek men in de groote schouw een kamerke, twee, drij meters boven den grond. Daar bleef de priester schuilen, 's nachts kwam hij er uit en las mis voor dezen die het huis bewoonden en eenige vrienden. In andere huizen metste men een deel van de schouw toe, al den zijdekant een openingske laten de waar een mensch nauwelijks kon doorkruipen. Een deurke sloot dat kamerke toe en men hing er eene vogelkooi tegen om het weg te steken. Was er gevaar, de priester bleef er in was er geen men liet hem uit zijne lastige schuilplaats die men spotsgewijze Caïenne noemde. In andere plaatsen groef men kelders in den hof en zoowel wist men de opening te dekken dat me nig soldaat en gendarm boven het hoofd wandelde van den priester, zonder zelfs te vermoeden dat de ze dien ze zochten zoo nabij zat. Waren de geburen te betrouwen, dan ging men anders te werke. Zij verstonden elkander om den priester nu hier nu daar slaping te geven, waakten Ga weg, mensch, gromt de dronken man, blijkbaar uit ziju humeur, maar de bedelares geeft hare levenstaak niet op, en herhaalt hare bede. Val dood klinkt 't nu hard, maar op 't zelf de oogenblik schuift de booze uit op den ijzeren band van de ondergrondsche telefoonleiding en smakt op het achterhoofd neer. Bij den apotheker op den hoek binnengebracht, blijkt dat hij zelf het slachtoffer van dezen onmen- schelijken vloek is geworden. In het binnengasthuis zal wel blijken of dit een Godsgericht is. Wc mixtlftfut van tl ij nel. Het onderzoek, ten minste voor wat broeder Flamidien betreft, schijnt feitelijk geëindigd te zijn. Maandag mor- gend werden nochtans de bestuurder der school en de broeder-opziener van het distrikt Kamerrijk door den onderzoeksrechter ondervraagd. Aan den eerste vroeg M. Delalé inlichtingen over eene po ging tot oplichtiug eenigen tijd voor de misdaad op twee leerlingen der school gepleegd. De bestuur der legde de volgende verklaring afDinsdag 8 Februari, dag voor de ontdekking der misdaad, kwam zekere dame Steinkiste, vergezeld van eenen leerling, mij spreken en zegde mij, betrekkelijk de verdwijning van den kleinen Foveaux het volgen de Mijn zoon werd den woensdag 1 Februari, door een heer aangesproken en uitgenoodigi om met hem plaats te nemen in een tilbury. Het kind wei gerde. De kleine Cauvin, eveneens leerling der school van de muntstraat, heeft mij verteld dat hem hetzelfde gevraagd werd door eenen onbeken de. r> GENT. In de laatste weken werd in de tuinen der Ten toonstelling met ongewone drukte gewerkt. Langs alle kanten verrijzen drankhuisjes en allerlei hou ten gebouwtjes, waar men, tijdens de Tentoonstel ling, eetwaren zal te koop bieden. Ook aan de feestzaal, de annexezaal en aan het paviljoen voor de Congo! eesche sectie heett men reeds de hand ge slagen en eerlang zullen ook een aantal barakken en tenten van vermakelijkheden worden opgesla gen. Ten einde aan het publiek de gelegenheid te geven te oordeelen over den voortgang der werken, heeft het Uitvoerend Comiteit besloten op tweeden Paaschdag aanstaande, het publiek binnen de om heining der Tentoonstelling toe te laten, mits het geringe inkomgeld van 10 centiemen. Elkeen zal voorzeker van deze gelegenheid ge bruik maken om eens een kijkje te gaan nemen. Van nu af, kan men zich eene klare gedachte vor men over de belangrijkheid der aanstaande Ten toonstelling. Twee muziekkorpsen zullen Maandag toekomen de op twee verschillige kioskeu een concert geven, zoodat de bezoekers zullen vergast worden op eenige puike arias. Verscheidene drankhuisjes zullen dien dag ook geopend zijn. De opening der Tentoonstelling blijft bepaald op Donderdag 1 Juni, te 2 ure 's namiddags. In ons volgende nummer zullen wij eene lijst mededeelen van al de vermakelijkheden welke men gedurende de Tentoonstelling in de tuinen zal aantreffen. Brussel. Een stoutmoedige diefstal werd zaterdag morgend ontdekt in de bureelen van M. Vergote, gouverneur der provincie Braband. Een onbekende heeft de zegel gestolen die dient om de certifikaten, die aan de milicianen afgeleverd wor den, te stempelen. Het parket is verwittigd. Men zal intusschen dit en eenigen tijd zien of de ont- slagingscertifikaten aan de milicianen afgeleverd in grooter getal zullen zijn als vorige jaren. Brugge. M. de baron de Ruzette is nu vol komen buiten gevaar Mgr Waffelaert heeft hem dinsdag een tweede bezoek gebracht. binst den nacht, elk op zijne beurt, en stelden hun ne zolders en hunne kelders, als 't zijn kon, in be trekking zoodat de priester in 't eene huis ver volgd naar 't andere kon vluchten en ver weg zijn eer zij wisten langs waar of hoe hij verdwenen was. Elders, en zulks was 't gemakkelijkste buiten stad, bij de landbouwers en de molenaars, legde men het nog anders aan boord. De priester die er schuil hield, trok slechte kleederen aan en deed, zooveel het noodig was om niet herkend te worden van vreemde lieden, het werk van eenen knecht. Zulkdanig dus was het leven van priester Jans- sens op die dagen in ons stadje het was een man van meer dan middelmatigen leeftijd reeds, doch kloek en frisch nog voor zijne jaren. Eens, in Februari 1797, werd er klopjacht op hem gehouden door eene heele bende gendarmen uit Gent, opgeleid en aangewakkerd door burgers Cannaert en Sarton. Op de gansche uitgestrektheid der gemeente werden huizen en pachthoeven, van den zolder tot in den kelder, doorsnuffeld en door tast tot in de verholenste hoekskes en kantjes. Ze ker gehoorzaamden de Franschen aan een orde woord, want in dit werk legden zij de grootste bal dadigheid aan den dag. Met de kolven hunner ge- weeren stampten zij de planken beschotten omver; met hunne lansen werden de hooioppers en stroo- stapels doorsteken; huisvaders werden mishandeld, vrouwen bedreigd, de wreedste folteringen voor- Hacrcn. De trein uit Luik stond dinsdag morgend in de statie van Haeren stil, toen de ex press uit Weenen werd aangekondigd. Eene botsing scheen onvermijdelijk, toen een baanwachter springbussen opderiggels plaatste;de springbussen ontploften en de expresstrein kon nog bij tijds stoppen. Leuven.Woensdag morgend ten 81/2 ure zijn alhier in de statie de lokomotief en de tender van een reizigerstrein ontspoord en omgeslagen. De sto ker werd nog al erg aan het hoofd gekwetst, 's Middags was het verkeer der treinen hersteld. Thuin. De liberalen en socialisten van Thuin wilden acht trappisten der abdij van Scourmont, ingeschreven als kiezers met drie stemmen, van de meervoudige stemming berooven. In het proces, dat zij daartoe inspanden, kwamen zij met al de oude deuntjes van de doode hand voor den dag. Het beroepshof heeft eenvoudig hunne vraag verwor pen en verklaard dat de trappisten dezelfde rechten genieten als alle belgen en dus ook het meervoudig stemrecht mogen bezitten. Ncderbrakcl. Deze gemeente heeft ook ha re honderdjarige, de genaamde Amelie De Vos, echtgenoote Ceunebroek, geboren te Nederbrakel, den 2 December 1798 zij is dus den 2 April aan staande juist 100 jaar en 4 maanden oud. De eeu- welinge kende niet juist den datum harer geboor te zij dacht, zooals elkeen, dat zij nog maar 99 jaar oud was. Over eenige dagen zag de gemeente ontvanger de registers der parochie na en ontdek te met verrassing dat het moederke reeds boven de eeuw oud was. Groote feesten zullen binnen kort ter eere van Amelia De Vos plaats hebben. Kncsselarc. Vrijdag middag was de bar bier August De Boever, op ronde naar zijne kalan ten. In eene wijde gracht, langs den Aalterweg, zag hij eene schoone flesch liggen. Hij wilde ze er uithalen, doch er was een zak aan vastgebonden. Toen hij den zak had uitgehaald en uitschudde, viel er een naakt lijkje uit van een pasgeboren kind van 't vrouwelijk geslacht. De burgemeester en de veldwachter, seffens ver wittigd, waren spoedig ter plaats. Het lijkje is naar het gemeentehuis overgebracht. Het parket wordt verwacht Yerrebroeck. Moord. Zaterdag morgend begaven zich eenige vrouwen naar de vroegmis en ontdekten in eenen gracht langs den steenweg bet lijk van Gilles Pieter, een achttienjarigen jongeling van Verrebroeck. De gendarmerie van Calloo, in den morgen verwittigd, heeft zich aanstonds ter plaats begeven, en een ieverig onderzoek begonnen. Het parket van Dendermonde is ter plaats geweest. De jongeling, die geene vijanden telde, is op eene afgrijselijke wijze afgemaakt. Hij is gedood door een geweerschot, waarvan de lading in 't voorhoofd is te recht gekomen. Daarna heeft men hem met een mes het aangezicht en de keel door kerfd en verders met een dikken knuppel afge maakt. Berlacre-foij-Denderniondc. Verleden zondag nacht rukte een booswicht de slagvensters open der woning van Maria De Sadeleer, oud 77 jaar, op de wijk Kruyenveld. Zij ging met hare lamp zien wat er gebeurde, toen een manspersoon de lamp uitblies, haar aangreep en gebood het geld te geven dat ze in huis had. Dan gaf hij haar een goed pak slagen, wierp haar ten gronde, en deed de arme vrouw de ergste mishandelingen onder gaan. De gendarmerie van Zele heeft een onderzoek begonnen, en het parket wordt verwacht* De Walen. Een mijnwerker van Micheroux Hubert Lutchon, doode vrijwillig over eenige jaren zijnen ploegbaas en werd tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. Zijne straf uitgedaan hebbende kwam hij over eenige dagen terug in zijne geboortestreek. Het zicht van zijn dorp veroorzaakte den man zulke ontroering dat hij zinneloos werd. De ongelukkige begon te dansen en viel al de voorbijgangers om den hals. Hij vluchtte en bleef onvindbaar. Vrijdag vond men den ongelukkige terug op het graf van zijn slachtoffer hij was vol komen zinneloos en zijn hoofd was gansch bebloed. spelt indien men weigerde de duikertjesin zijne woning aan te duiden. Bij bakker Niels deed men den reeds aangelegden bakoven uitdooven om te zien of er daar ook, onder de oplaaiende fasceel- stoken, geen ingemetst kamerke schoolVergeef- sche moeite alle opzoekingen bleven zonder uit slag. Er waren er wel in 't dorp die wisten waar hun priester zatdoch liever dan hem te verklik ken, hadden zij zich de tong met eene gloeiende nijptang uit den mond laten rukken. Het en was nogtans niet dat de onderpastoor zich veel moeite gaf om aan zijne beulen te ont snappen. Toen de bazin van 't Wildenhofde pachthoef waar men ter zijner intentie ecu doel van de schouw langs den binnenkant had toege- metst, in den vorm van een kamerke, met eene hesp die te rooken hing over de opening om de speurhonden te verschalken, toen de goede bazin, zeg ik, den priester waarschuwde bij de aankomst van de Franschen, zijn duikertje weer in te krui pen, had de moedige grijsaard eenvoudig geant woord bah, bah, wat God bewaart is goed be waard. Op dit oogenblik stond hij met eenen riek op het neerhof en gebaarde in het hooi te werken. Andere voorzorg dan 't verwisselen van zijn grijs mulderspak tegen de gelapte broek eD den groven kiel van Jan den stalknecht had hij niet willen ne men. Aldus aangetoeterd, beweerde hij al lachend, zou Bette, zijne eigene meid, haren meester niet herkennen. En inderdaad, toen de Franschen, Zondagrust. Zondag toekomende blijft de apotheek open van M. Van Caelenbergb, Leopold- straat. Maandag 3 April (2e Paasch lag), die van M. Callebaut, Botermarkt. Verbrand. Woensdag morgend rond 10 uren was de genaamde Van den Borre Celina, vrouw van Philips Pieter, schilder, wonende in de Eilandstraat, bezig met wasschen, en zette eenen ketel met ziedend water op den vloer, terwyi haar zoontje, ongeveer 2 1/2 jaar oud, aan 't spelen was. Zij ging met eenen eemer buiten naar de pomp. Ondertusschen liep het kind naar den ziedenden ketel, dien het omtrok met het ongelukkig gevolg dat het over gansch zijn lichaam verbrand werd. De eerste zorgen zijn aan het kind door doktoor Bauwens toegediend. De toestand van het arm slachtoffer is zeer bedenkelijk. Overlijden, Woensdag is alhier overleden M. Jan-Baptist Keppens, geboren te Oordegem den 20 October 1849.De begrafenis heeft plaats Vrijdag, om 2 ure namiddag. Wij bieden de acht bare familie ons rechtzinnig rouwbeklach aan. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Vande Maele, onderpastoor te Middelburg, is be noemd totpastoor teUytbergen.DeE. H. Braeck- man, onderpastoor te Gentbrugge, is pastoor be noemd in De Klinge PARLOIR. Malbroek.Facienti quod in se est. Een oog in 't zeil houden onder de vacantie, zelle I Chaleken. Ne zaligen Paschen, ziëIs 't nu wel Lippen. Chaleken moet u wat zeggen. Gaat hem zaterdag eens bezoeken ge cult uwe oogen open zetten. Br. 16 te veel, wij zullen het den naasten keer arrangeeren. Ja. De Redaktie doet vragen of ge nog leeft Die 't Misverstand ge vraagd hebben, een beetje pacientie, a. u. b. v de rivieren ge weldig doen stijgen de Senne, te Brussel heeft op 't punt gestaan van 't overstroomen en ook de Leie is geweldig gerezen. Te Franklin, in America, is dezer dagen het huwelijk gevierd van John Cleuos, 102 jaar oud, met vrouw Saraph Jen- nigs, die meer dan 102 lenten telt, en sinds 1824 weduwe was. Dat kan nog schikken, hé En de gazetten voegen er bijdat zij op elkander zoo ver zot en jaloersch waren als een koppel van driemaal zeven Bij de loting te Eupen, in Duitschland, verscheen voor den raad een jongeling.... op den arm zijner moederHij is niet grooter dan een kind van 1 jaar en weegt slechts 14 pond hij hoort, maar kan niet spreken en is lam. Dijnsdag morgen vond P. Vande Voorde, koewachter te Cu- regiiera, eene portefeuille, inhoudende voor 4 duizend fr. bankbriefkens en droeg ze regelrecht naar 't policiebureel, waar de verliezer, een ver kenskoopman, den verloren schat kwam terug eischen. De eerlijke vinder kreeg 6 centiemen drinkgeld Ik had ze naar den avar zijnen kop gesmeten watten, zulke oprechte verkensdank baarheid. De Vredecouferencie zal gehouden worden in Hollaud. De Kamerleden van Frankrijk hebben een voorstel ingediend om hun traktement van 9000 fr. op 15000 ballekens te brengen, 't En kan daar zeker niet meer op --Leopold II is naar Wiesbaden getrokken, in compagnie van Kommandant Cumont, van 'teerste gidsenregiment.Wij hebben dien commandant over jaar gezien, aan de zijde van onzen koning ne knappe soldaat is 't. De Grieksche regeering heeft aan de Kamer voorgesteld de gevangenis voor schulden af te schaffen. De Keizer van Duitsch land komt te bevelen dat al de Matrozen van den Staat geene moustache alleen mogen dragen zij zullen ofwel moustache en baard ofwel geen van beiden moeten dragen... Dat is een aardig gedacht. Volgens inlichtingen, genomen door een Duit- schen statistieker, is vastgesteld dat het sterftecij fer der ongehnwdenvoornamelijk der mannen, tus schen 35 en 70 jaar, veel grooter was dan dat der getrouwde lieden... Dus.... trouwen maar Met 1 Juni aanstaande zal de wekelijksche betaling der loonen en onderstand aan het werkliedenpersoneel der spoorwegen aangevangen worden. met groot misbaar en geweld het Wildenhof bin nenstormden, de sleutels vroegen, kamers en kas sen openbraken en eindelijk misnoegd en dreigend tot de bazin weerkeerden, schreeuwden waar is hij verdoken antwoordde deze koelbloedig Hij is hij hier niet verdoken, menschen... Al lo, Jan, leid die heeren eens rond, in schuren en stallen, toon hun heel het hof. Jan ging mede, leidde ze snuisteren, heel 't hof door, iu hoeken en in kanten, totdat ze vertrokken lijk ze gekomen waren, met ij dele handen. Depriester was.... Jan zelf. Wat later in den morgen spraken hem twee an dere soldaten op het veld aan, ditmaal in het Fransch. Hij trok de schouderen op alsof hij niet ver stond. Toen herhaalden zij hunne vraag in brabbel- vlaamsch. Kent gij den pastoor Janssens niet Of ik hem ken, antwoordde de gewaande boe renknecht het en is geene halve uur geleden dat hij ginder nog eene berechting heeft gedaan. Het werd één, twee, drij uren van den achter middag geen uitslag. Sarton die in de voutkamer van de afspanning Den Arendmet een stuk vier, vijf officieren aan 't wijn drinken zat, begon zijn geduld te verliezen. Wordt voortgeut

De Volksstem | 1899 | | pagina 2