ONZE JONGENS VAN 1798 V olkspar lemen t Het Handelsblad schrijft Het Fondsenblad schrijft Nieuws uit het Vaderland. Provinciale Tentoonstelling Stadsnieuws. Loopende Nieuws. het heengaan nam de kardinaal mijne hand. Zeg en herhaal, zoo drong hij aan, zeg en herhaal in uw land dat de eendracht onder ka tholieken volstrekt noodig is. Dat is de uitdruk kelijke wil van den H. Vader. Zeg en herhaal dat dezen die zich van de katholieke partij af scheuren onder voorwendsel van beter de voorschriften van den paus te volgen of zijne leeringen toe te passen, bedriegers zijn en in opstand leven tegen den wensch en de bevelen van Leo XIII. Zeg en herhaal dat er niets het kan wettigen, oorlog te voeren tegen het katho liek gouvernement, noch zelfs de menschen af te keeren het te ondersteunen. Zeg aan de katholie ken dat zij de scheurmakers niet mogen volgen, en dat wie met de scheurmakers is, met den paus niet, maar wel tegen den paus. Die waarheden doen kennen en in den geest des volks doen drin gen, dat is den goeden strijd leveren. Daarmede was mijn bezoek bij kardinaal Rampolla, eenige minuten voor 9 uren, afge- loopen. Vien. Kozijn, 'tis yan tegenwoordig d'een booi kwa weer achter d'ander, ai, ai, ai. Stien. Da zal wel bete ren, kozijn, met te passeeren. Vien. 't Zou moeten, want. Stien. Laat ze doen, zeg ik u, den duivel is gepasseert, de maand Meert de die kan perten spelen, dat is den duivel, Maart. Vien. Jommer, z'is nu gepasseerd, en toch... Stien. Ge zult altijd zien, da ne doeivel nog ne keer veromkomt. Vien Alia, 't is wel, gij zijt ne goeien, ge geeft ne mensch nog een betjen korroge. Stien. Och kozijn, de korroge dat is kramiek voor de mensch, als ge geen korroge niemeer en hebt, ge zijt gelijk nen handdoek die z' al druppen de op een koordeken te droogen hangen. Vien.Geheel juist gesproken, kozijn, ne mensch moet koroge hebben, anders...; ge zijt be ter mee korroge als mee een schelle pansckkes als ge geenen honger hebt, en ne mensch moe ne keer kunnen lachen, moeje ne keer kunnen lachen. Stien. Zeker, zeker da verzet de zinnen en verlocht de geest, mijd u van die soort die nooit ne keer nie en lacht, mee een ijzeren gezicht. Vien. Zwijg mij van die soort, 't zijn meest allemaal dweeze en drimmers. Stien. Zie ne keer, als men naar de sermoe nen ging van de missie, de paters dêen ons somwij len ook nog ne keer lachen eer dat ze begosten, en ze lachten mee. Vien. Welke schrikkelijke rekening, kozijn, voor de chefdefils van de donchisten van die missie te willen doen mankeeren, 't roept wraak in den hemel, maledikse. Stien. En van den bisschop en zijn priesters in gazetten liggen te verwijten en chagerneeren 's wijlens dat de pater nie en preekt als over liefde en de verduldigheid. Vien. En 's wijlens bij de kopstukken gaan te zitten van liberalen en framasson en socialist om de katholieken in de grond te booren, en dat moge lijk waar, gelijk over honderd jaar de kerken te doen sluiten. Stien. Och Heere, kozijn, wat hebben wij over veertien dagen weten gebeuren, te komen bij den ouden Paus, nu genezen God zij gedankt Vien. Ja, genezen zeggen ze, dat is toch wel. Stien. Awel, kozijn, de Paus eenige groote gazetschrijvers van ons land in verhoor ontvangen en zijn eerste en zijn leste woord was die samen spant met de liberalen en socialisten, is onze vijand, die mag hem voor geen katholiek uitgeven. Vien.'t Is de reprobotie van al de donchisten die de paus uitgesproken heeft, maledikse. Stien. En aan eenen van de gazetschrijvers zei den eersten kardinaal van Romen en van geheel de H.Kerk: g'en kunt nie gelooven welk verdrieten hertpijn den afgestraften paster Donseh al aan den Paus veroorzaakt heeft, altijd zeggen dat hij werkt volgens den Paus, en zoowel weten dat de Paus hem DOOR PATTYNpriester. 14 -))))§((((- Ik was juist op boodschap om twee stuivers gist voor ons baksel bij Jan Heyvaert, den gistkoop- man, toen een Fransch sergeant met het nieuws binnenkwam. Te drinken riep hij, het glas dat hij zoo even vóór het uitgaan geledigd had terug in de hoogte heffend. Een kind zou gezien hebben hoe de woestaard reeds ver boven zijn bier was, want hij waggelde vervaarlijk. Te drinken echode zijn kameraad, insge lijks dronken, eensklaps uit zijn beestigen slaap met de armen op de taiel wakker geschud. Vader Heyvaert zei niets bevend als een riet over alle zijne ledematen, wilde hij den keldertrap weer al, met de ledige kruik. In eenen hoek der kamer stond Frans, zijn zoon, een jongen lijk een boom zoo sterk, alhoewel hij slechts drij jaren meer telde dan ik. Tot daartoe had hij alles beweegloos, in stomme verontweerdi- ging, afgespied. Nu echter giüg het over zijn hout als een getergde leeuw schoot hij ijlings vooruit en plaatste zich vóór de kelderdeur. op alle manieren afkeurt. Vien. Och, kozijn, dien donjenboel dat is een handvol leugens en lasteringen. Stien. En den eersten kardinaal die dagelijks bij den Paus zit voor't bestuur van de H. Kerk. voegde daar nog bij En laat ons bij zijne heilig heid van dien afgestraften paster Donsch niemeer spreken, want de Paus en is nog maar pas hersteld van de operatie die hij onderstaan heeft en hij zou kunnen ervallen als hij op die droeve zaken peist, want hij kan er om weenen en schreeuwen. Vien. Ik zou 't geiooven ne priester die in openlijken opstand leeft tegen Bisschop en Paus. Stien. En 't krieus zeggen ze hoe de Paus alles weet wat dat er hier omgaat. Vien. Dat is te verstaan, kozijn, d' heilige Kerk is gelijk een leger, de koning heeft zijn gene raals en zijne adjudanten. Stien. En wa moet zijne heiligheid peizen van ne priester die binst de vasten 's zondags binst de sermoenen op de passie Christi gaat meetingen geven in liberale en socialiste herbergen om 't volk op te maken. Vien. Is daar de plaats van ne priester 's zon dags 's achtersnoens binst versper en lof. Stien. Ah ja, en 'k ging nog vergeten ook dat de Paus zei da't schelmen waren die tegen ons kat holiek gouvernement werkten, wa zeggen de don chisten daaraf, 't moet omver, roepen ze, omver. Vien. Och, kozijn, noemt mij ne keer eenen artikiel waarin dat ze nogmet 'tkatholiek meedoen. Stien. Wij moeten op'diene poerparlé nog ne keer wedrom kommen, want ik moet u nog al veel dingen zeggen. ANTWOORD OP DE WOORDEN VAN DEN H. VADER. Z. H. de Paus van Rome in heeft het gehoor aan de katholieke dagbladschrijvers, eenige woorden van groote beteekenis gericht een beroep gedaan op eensgezinlheid. Het Land van Aelst een christendemocratisch blad, geeft hierop het volgende antwoord Neen, we zijn geen katholieken meer gelijk vroeger we zijn kristene demokratenH is te zeggen mannen van onzen tijddie de nieuwe wereld willen helpen inrichten op de grondsteunen van rechtvaardigheid en kristene liefde. Die woorden en hare uitleggingen zijn in strijd met de woorden, die de Paus van Rome plechtig heeft uitgesproken zij gaan regelrecht tegen de eensgezindheid in, die het hoofd der katholieke kerk voorhoudt, om de hoogst noodzakelijke een heid in de katholieke partij te bekomen, tot red ding van vaderland en godsdienstige gevoelens. Bekent met ons dat die woorden, indien zij uit gaan van de christen-democratische partij, eenen wanklank zullen zijn indeoorender katholieken, die niet zullen genegen zijn eenige wargeesten van Aalst te volgen. De H. Vader verlangt dat er wederkeerige toege vingen gedaan worden en Aalst heeft de werking maar te beginnen om herstel van deze te bekomen; doch niet op dien voet welke het blad aankondigt. En zoo is het gekomen schrijven wij nu dat, om eenige moeilijkheden te Aalst alleen en om gansch persoonlijke reden, gij, de Ency- kliek anders uitleggende dan de Paus zelf, al de vermaningen in den wind slaat welke hij tot de katholieken als politieke partij richt, omdat Hij weet dat die partij alleen de godsdienstige en maat schappelijke belangen waarborgt. Zoo is het gekomen dat gij zoo diep geval- leu zijt de hand te lecuen aan de vrijmet selarij en het socialism die, met de bestrij ding der katholieke partij geen ander doel hebben dan den invloed van den godsdienst uit te roeien, om des ue gemakkelijker de omverwerping van al le bestaande orde en de maatschappelijke revolu tie voor te bereiden. Droevig, droevig, voorwaar! Maar de wanklank, uit Aalst opgaande, zal geenen weerklank vinden in ons katholiek land Liever dan eenen enkelen druppel van ons bier op het ongeluk van onzen braven mijnheer Janssens ten beste te geven bulderde hij. De gebalkte vuist voleindigde den zin. Ach, Frans smeekte de vader doodsbleek met een schuinschen blik op de Franschen die ver wilderd opkeken. Doch Frans had de kan uit de handen van den grijzaard gerukt. Maar Frans, jongen, nokte de vader, ze zullen ons den kop inslaan. De jongen in de uiterste opgewondenheid, sloeg zich de vuist op de borst dat ze helmde en riep Laat ze maar komen, laat ze maar komen, de schurken, de smeerlappen Frans Heyvaert is er ook nog I Hij liep met de ledige kan den trap weer op en die, in een heftigen zwaai, tegen de tafel aan dui- zende scherven bonkende Daar zie, grinnikte hij, drinkt nu als ge kunt De eene soldaat bekeek den anderen. Ha sa, kerel, zwadderde de jongste der twee rechtstaande, ik geloof dat ge ons voor den aap wilt houden Gelooft wat ge wilt, 't kan mij niet schelen, was het vastberaden antwoord. Ik voelde eene koude huivering mijne ruggraat bekruipen. Wat stond er hier te gebeuren? En geen middel om ongemerkt weg te druipen. Ik keek naar Deudermondc. Op 't gehucht Vlotgras, te gen de Schelde, hangt aan eenen boom een O. L. Vrouwebeeldje, dat door de godvruchtige lieden der streek zeer vereerd wordt. Heiligschenders hebben nu voor de derde maal dit heilig beeldje verbrijzeld. De verontweerdiging over deze schandelijke daad is algemeen. Geerai'dsbcrgcn. Donderdag namiddag viel alhier op den Zak, een 8 jarig kind in den Dender. Eene vrouw, die het ongeval zag gebeuren, riep op haar broeder, J. B. Van der Haegen, 73 jaar oud, die bezig was in den hof te werken. De grijzaard kwam toegeloopen, sprong gansch gekleed in 't water en redde met levensgevaar het kind van eene gewisse dood. Zulke daad van zelfopoffe ring dient voorzeker beloond te worden. Wetteren. In den nacht van Dinsdag tot woensdag is er ingebroken bij de kinderen Huycke, kleermagazijn, Hekkerstraat, te Wetteren. De die ven hebben bijna gansch het magazijn geplunderd naar het schijnt moeten zij langs de koer binnen gedrongen zijn. Men schat den diefstal op eenige duizende franken. Men zoekt ieverig de daders op. Overmeire. Zekere Philomëna Vercruyssen huisvrouw Fred. Venneman, wonende in de kerk straat, is woensdag ongelukkig iu den vuilput gesukkeld en heeft er den dood in gevonden. Denderbelle. Maandag namiddag, rond 5 ure, gebeurde alhier een erg ongeluk. Een voer man van de gebroeders Callebaut kwam met eenen kamion van Dendcrmonde gereden. Nabij de kapel zaten twee kinderen op eenen dorpel te spelen een hunner liep opeens onder den kamion en werd doodgereden. De droefheid der ouders is onbe schrijfelijk. Het slachtoffer was 2 jaar oud en het zoontje uit de herberg Het Gemeentehuis. De gen darmerie heeft proces-verbaal opgesteld. GKEÏÏSTT. Het nut eeuer tentoonstelling;. Het publiek dat eene tentoonstelling bezoekt en met aandacht alles aanschouwt wat op het gebied van handel en nijverheid, kunsten en wetenschap pen wordt voortgebracht, doet voorzeker meer kennissen op dan het soms door maandenlange studiën zou kunnen verwerven. Eene tentoonstel ling immers is als een groot boek of eene aanschou welijke les, welke ons met de vakken van allerlei aard meer en meer bekend maakt en ons toelaat er de geheimen van te doorgronden. Wij kunnen onze lezers niet genoeg aanraden aan de aanstaande Provinciale Tentoonstelling te Gent een bezoek te brengen. Het is een nuttig uit stapje dat zij zich gewis niet zullen beklagen. Het beheer der Spoorwegen heeft maatregelen genomen om de bezoekers uit alle kanten des lands met bijzondere treinen terug naar hunne haardsteden te brengen. Dc aantrekkelijk lieden. Wie soms zou vreezen dat hij zich na een wan- delingje in de verschillige hallen der Tentoonstel ling zou vervelen, kunnen wij volkomen gerust stellen en van het tegendeel overtuigen. Er zullen immers in de jTentoonstelling zoovele aantrekke lijkheden voorhanden zijn, dat men geenen lust zal hebben vroegtijdig huiswaarts te keereu. Wij denkeu onze lezers aangenaam te zijn met eenige der aantrekkelijkheden op te sommen. Er zullen vooreerst dagelijks drie concerten ge geven worden op verschillige kiosken, in de tui nen geplaatst, door een orkest, samengesteld uit veertig muzikanten van eerste gehalte. Er komt een groote dwaaltuin (doolhof) waar het voorzeker aan geen vermaak zal ontbreken. Wie lust heeft om een toertje te water te doen, zal in prachtige Venetiaansche gondolen op de groote vijvers kunnen ronddobberen. Dagelijks zal eene bevallige Elzasche vrouw oe feningen doen met meer dan honderd afgerichte duiven, die op kommando, hoog in de lucht, aller- de deur, de eenigste van 't vertrek vader Hey vaert leunde er tegen, bleek als een doode. Al vloekend kwam de sergeant met de gebalkte vuist naar Frans toegeschoten. Zijn maat had den sabel getrokken. Gelukkig voor den jongen, die in der haast naar de ijzeren blaaspijp in de schouw had gegrepen, belemmerde de dronkenschap hun ne bewegingen. Een behendige kap met de blaas pijp deed den sabel uit de onvaste hand van den dronken soldaat tegen de zoldering opvliegen, ter wijl de andere tegelijkertijd eenen schop in den buik kreeg dat hij huilend achteruit vloog. Wacht, ik loop de kamaraden verwittigen, kreet de eerste. En hij ging inderdaad de kamer uitloopen, toen ginder, in de verte, de klaroenen op de markt den aftocht bliezen. Een zucht van ontlasting verruim de vader Heyvaerts borst. Dat was de redding. Doch vooraleei de kamer te verlaten, keerde deze met den sabel zich nog eens op den dorpel naar den jongen om, die hun grinnikend goede reis wenschte, en de vuist naar hem toestekend We komen terug, hoort ge Vlaamsche keikop, riep hij in 't Fransch, uitgesteld is niet kwijtge scholden n Dank u vooi de waarschuwing, spotte Frans tegen, we zullen er ons op voorzien. Niet zoohaast waren de Franschen 't gat uit of Frans Heyvaert was naar Den Arend geloopen. Zeker prikkelde dezelfde nieuwsgierigheid nog me- lei oefeningen zullen uitvoeren om vervolgens, op een enkel teeken hunner meesteres, weder aan ha re voeten neder te strijgen. Men zal ook in de gelegenheid zijn eene gazet geheel te zien opmaken en drukken. De liefhebbers van zoetigheden en allerlei snoe perijen, zullen eene menigte kramen van pastei- kens, nougat en andere lekkernijen vinden waar zij zich, aan zeer genadige prijzen, zullen kunnen bevoorraden. In verschillige drankhuisjes zal men met een lekker glaasje uitzet zijnen dorst kunnen leschen. Op het heuveltje, dicht bij den ingang, komt een Bodega, waar men de fijnste wijnen zal kunnen proeven. Wat verder zal men een populair wijuhuis aantreffen, waar aau den geringen prijs van 15 cen tiemen, een glaasje Bordeaux, Porto, Madére, Malaga enz., enz., zal verkrijgbaar gesteld worden. Verder zal men in de tuinen zich ruimschoots kunnen voorzien van lekkere Inlandsche en Hol- landsche sigaren. Verschillige keeren per dag zal binnen de om heining der Tentoonstelling, een prachtige beiaard bespeeld worden. Wij zouden nog tal andere aantrekkelijkheden kunnen opnoemen, doch wij willen dat deze voor de bezoekers der Tentoonstelling eene verrassing blijven. Op tweeden Paaschdag werden in de Tentoon stelling twee prachtige Concerten gegeven. Dien dag werd de Tentoonstelling door ruim 12000 personen bezocht. Een goed begin, zooals men ziet. Zoudagrnst. Zondag toekomende blijft de apotheek open van M. Bonner, Bisschopstraat. Princes Clementine is van zins de lente in Frankrijk door te brengen. De Bis- schop van Luik is dijnsdag naar Rome IIfH vertrokken. De trommelslagers der garde-civiek van Brussel dreigen in werkstaking te gaan, indien ze geen opslag van loon ontvangen. M. Steppe, schepen te Nederhasselt, is gedeko- reerd met het burgerlijk eerekruis van la klas. M. De Windt, kandidaat-notaris, te Aalst, is be noemd tot notaris alhier, in vervanging van zijnen overleden vader. Mevrouw D., te Parijs, is groote liefhebster van hoeden sedert 1894 heeft zij by een der eerste modisten 74,000 fr. er aan uitgegeven en in Januari 11. kocht zij er tien gelijk voor 12000 fr. De verzameling van oude speel tuigen van wijlen M. Snoeck, te Gent, loopt tot het getal van 1145. De universiteiten van Oxford en Berlijn zijn in onderhandeling met de weduwe Snoeck om deze af te koopen. Maar voor een appel en een ei en geraken z'er niet aan, want de collec tie heeft eene overgroote weerde en is wellicht eene der schoonste die er bestaat. Te Luik is de bouw van een nieuw museum van schoone kuns ten beslotende uitgave wordt beraamd op 310 duizend fr. Te Gyseghem zijn verleden Zondag en 8 dagen, in het gesticht van den E. H. Van Impe, 16 negers en negerinnekens gedoopt. Op gepast wanneer men plakkaarten of affichen voor het venster of in de herbergen hangt de agenten van den zegeldienst zijn op ronde om te zien of zij bezegeld zijn volgens de grootte. Maandag avond kwam eene vrouw op het kommissariaat van Brus sel vertellen, dat de Keizer van Duitschland haar met revolverschoten achteruitdreef. Men heeft de sloor bij de fargeurs van haren kaliber gezet. Te Nederbrakel, die schoone florantige parochie, heeft men het patroonfeest gevierd van vrouw Amelia De Vos, die thans den ouderdom van 101 jaar en 2 maanden bereikt heeftz' is nog zoo gezond als nen bliek. M. Bara heeft adieu gezegd aan de liberalen van Doornijk. In Parijs komt te over lijden baronnes Hirsch. Zij laat verscheidene mil- lioenen achter... Rijk of arm, mestveeger of baron, als Pietje de Dood aanklopt 't is van vertrekken... zonder reisgoed, tenzij de goede werken... nigen anderen jongen boer, want hij trof er Piet Styns, Jan Goossens, Lowie van Haverbeke, Au gust Claessens en anderen aan, druk bezig met den eenen den anderen in de uiterste opgewondenheid de wederwaardigheden van den dag te vertellen. Natuurlijk wierpen dergelijke gesprekken olie op 't vuur der wraaklust, welke de jeugdige harten verteerde. Ook wanneer Frans Heyvaert met het voorstel uitkwam willen wij den onderpastoor verlossen, willen wij sprongen allen recht als één man en juichten dit dol plan toe. Want een dol plan was hettwintig jonge boe renzoons tegen drij honderd wel afgerichte vetera nen Geen tijd verspild aan nuttelooze bewoording er was haast bij. Ieder haardsteê bewaarde nog een oud vuurroer uit den patriottentijd, toen de va ders den Oostenrijker uit het land verjoegen. Er werd haastig beslist dat de jongens afzonderlijk en in de grootste stilte, met de eerste duisternissen, rond de Dambrug in het Wulpenbosch vergaderen zouden. Wat er verders te doen viel zou zijn eigen zei ven wel ter plaatse uitwijzen. Niemand sprak het woord van hoofdman uitmet der daad nog- tans en als instinctmatig gehoorzaamden allen aan Frans Heyvaert. Was hij niet de sterkste en de be hendigste uit de bende verleden zondag nog had hij er een staalke van gegeven, aan de wip toen hij zich bij de tweede ronde koning schoot. Wordt voortgezet).

De Volksstem | 1899 | | pagina 2