van Ki KERKELIJK NIEUWS. BUITENLANDSCH NIEUWS. UIT iYEDEHRRAKEL. Voor serieuze lieden. Een beschermeling der Koningin. Gevecht in de Kamers fli Burgerlijke &fand, Aalst. IVekelijhsche Markten. Hopmarkt. Veemarkten. Abdij van Afflig-hem bij Aalst. Zijne Hei ligheid de Paus Leo XIII komt een uitstekend be wijs te geven van zijnen diepen eerbied jegens het mirakuleus beeld van O. L. Vrouw van Vrede, vereerd in de abdijkerk der Benediktijnen van Af- flighem. Hij heeft namelijk er eenen prachtig be werkten zilveren kelk, gansch verguld, aau opge offerd. Dezen kelk heeft de Paus door bemiddeling van zijne Eminentie den kardinaal aartsbisschop van Mechelen aan het aloude gesticht van Afïïi- ghem bezorgd op 5 April laatstleden. Pirloir ^a' ^we verrÜzeDis wordt met 4 geestdrift begroet. Julie, Julie, dat gaat wat over zijn hout, zelle g'Hcel de we reld zal 't weten. Julvr. Eugenie. Gij moet thans het stukje ontvangen hebben ge zult er een grooten bijval meê verwerven, want 't is waarlijk schoon. Te koop op ons bureel, een splinter nieuw blijspelIn 't Misverstand, prijs 1,00. Groote werkmansfeesten hebben hier maandag laatst plaats gehad. De meestergast der fabriek van M. Hoebeke en zijn broeder, de heeren Lint hout Eugeen en Alfons vierden hun gulden jubel feest als werkman bij denzelfden patroon, en on danks het doorslecht weder is alles opperbest af- geloopen. 't Was het feest van den arbeid, 't is te zeggen 't feest van die zwoegers die jaar in jaar uit lastig werk verrichten en aldus onschatbare'diensten be wijzen aan de nijverheid en de samenleving. Kan iemand het die brave menschen ten kwade duiden dat de gelegenheid hun gegeven wordt van zich te verheugen in de verdiensten van twee hun ner werkbroeders? Moet iedereen integendeel gee- nen eerbied gevoelen voor hen die zoo lang onbe rispelijk hunne plichten hebben nageleefd? Och, er zijn lieden, gelijk wij het hier te Brakel reeds dikwijls en nu nog gezien hebben, liberalen dat alle eer en alle verdienste slechts toekomen aan het geld, aan den rijkdom, aan hunne hoofd mannen, die niets, hoegenaamd niets doen en nog te fier zijn om hunnen voet te zetten in de huizen van 't volk van 't welke zij eenige dagen voor de kiezing de stem zullen gaan afsmeeken. Een werk man is naar 't gedacht van die heeren iets dat men kan doen draaien en keeren met eene pint bier of een stuk van een'e bolling voor een brood. En daarom gaat het hun niet als een van die moedige maar nederige" werklieden eene onder scheiding verdient en bekomt die hem verre plaatst boven het hootd van al die nijdige en trotsche li berale luiaards en hunne vooruitloopers. Zij hebben al gedaan wat zij konden om onze werkmansfeesten te doen mislukken, 't en heeft echter niet geholpen In den stoet waren ondanks den aanhoudenden regen alle katholieke maat schappijen vertegenwoordigd. In de jubelrais was er 'n en schrik van een volk en 's namiddags, na het prachtig demokratisch banket was 't volle ple zier en volle feeste en 't was met een blij gemoed, dat gansch die massa werklieden zong Ondanks de liberalen Zal onze feeste gaan Voegen wij erbij dat alles deftig afgeloopen is, zulks strekt tot eer van de werklieden en wij wen- schen ze hertelijk geluk omdat zij die schoone feeste op zulke waardige wijze hebben gevierd. Ziehier het gedichtje, afgelezen door M. Geor ges Hoebeke, bij het aanbieden der bloemtuilen aan de jubilarissen I. Lieve vrienden, deze bloemen Saamgebonden tot een tuil, Aangenaam is 't U te noemen Wat zich houdt in 't kelkje schuil. II. 't Zijn er bij van alle kleuren 't Zijn erbij van alle soort En hun glansen en hun geuren Zeggen meer dan menig woord. III. Het viooltje hoort men prijzen Daar het stil eenvoudig leeft Zoo ziet men omhooge rijzen Wie zich klein gehouden heeft. IV. En de lelie, zonder vlekken Fier het hoofd omhoog gericht, Zoo kan enkel vreugd verwekken Het volbrengen van den plicht V. Wat de rozen ons vertellen Rozen zonder doornen toch Heil en voorspoed, zonder kwellen Heden veel en morgen nog. VI. Dat is 't wat aan God we vragen, Zoo de bloemen, zoo het hert, Mocht ge licht het leven dragen Of gij honderd jaren werdt. Twee vrienden kregen in eene daensistenkroeg ruzie. Houdt gij liever uwen bek, riep de eene ge hebt reeds dikwijls genoeg met de policie kennis gemaakt Welnu, antwoordde de andere, zijn de agen ten van policie geen eerlijke lieden Jaak den Ezzel. 'k Hem g'hoort dat onze ge wezen pastoor zondag eene monstermeeting gaat geven wat is dat eigenlijk eene monstermeeting 1 Payé- Dat is eene meeting van monsters. Luibeken komt al schreiend uit de school. Wat is er toch, manneken vraagt zijne mooier. Ach, moeder, grijst Luibeken de moest ..r heeft gezegd dat ik drij Oaze-Vaders moet schrij ven en ik en ken er maar eénen Luibrechts, vader, komt met zijnen kruiwagen voor den barreel van den ijzerenweg, en wil door. Blijft staan, zegt de barreel wachter, de trein is daar. Tet, tet, tet, zegt Luibrechts, ik moet er door, al reed ik geheel den trein kapot Och, man, riep vrouw Kaneel, ons Jantje heeft eene pen ingeslikt 1 - Ba, dat is niets, Trien ik heb er nog een volle doos staan op mijnen burö. Sjarnibleu, zei Mie Versnoft verleden week tegen boerken Vlegelswat schilt er aan uw melk? ze ziet er vandaag zoo blauwachtig uit Is dat te verwonderen, antwoordde 't boer ken, in zulk koud en bijtend weêr Wees welkom, schoone Lento Gij, lievling van d' aard Wees welkom met uw 'bloemen, g' Herleeft in veld en gaard I Ja, thans zijn ze druk op de velden aan 't werk die brave boerkens, vol moed en hoop op eenen vrucht baren oogst... De gure winterdagen zullen er weer geweest zijn... God geve ons aangenaam en gezond weder, opdat de vruchten goed schieten en groeien mogen, voor een weelderigen Oogst. In de poli tiek, 99 mannen op 100 willen volstrekt niets en den lOO"™, niet wetende wat hij wil, gelooft zeker te zijn dat, als er zich een man aanbiedt, die weet wat hij wil, en hetzelve met een vasten en onwan- kelbaren wil begeert, dat deze het koninkrijk ofwel het gemeeuebest begeert of gelijk welk koninkrijk of Reppebliek. Eene vrouw kan onder alle om standigheden, door vriendelijkheid en lieftalligheid in 't huisgezin, aan het leven eene schoouere tint geven. En Broeder Flamidien van Rijssel, hoe zit het er mêe Het stilste geheim omhult voort durend dit ijselijk drama I de liberale gazetten hebben in deze zaak'tgeparafineerd schorpioen ge speeld. Niet slechts om bloemen te plukken, o mensch, maar ook om vruchten te dragen, leeft gij op aarde. Die zaterdag nacht, in dit helsch wêer van Moorsel kwamen, zullen er zich lang van belo ven... En a propos van Moorsel er wordt met veel lof gesproken over de Concerts, die Zondag verl. en op 2"> Paaschdag er plaats hadden. M. Coppieters, Kibeladoeken's Vriend, beeft de palm weggedragen zeggen ze 't is de premier in 't kluchtig vak, dat is onbetwistbaar, Alia, proficiat 1 Tussehen zeg gen en zin, is veel verschil in. Is het niet schrik kelijk In 17 jaren zijn er in België 90.037 moorden en overtredingen vastgesteld, waarvan de daders niet ontdekt geweest zijn. Leopold II is thans 64 jaar oud. Sibeladoeken lag nog goed in zijnen boenjel wanneer onze Sire zijne Eerste Com munie deed. Die geldduivels van Joden worden overal om te liever gezien in Algerië worden ze achtervolgd gelijk razende honden en in Oostenrijk zijn 6 Joodsche winkels in gruizelementen geslagen. Niets is moeilijker dan een Volk tegen zijnen wil te bestieren ziet eens, sedert 100 jaren zijn de Hollanders in Batavia aan 't vechten en zij en mo gen nog niet zeggen dat ze Jan zijn. Maandag waren er te Aalst Jannen op hun lappensommigen vinden dat kluchtig, maar 't meeste paart denkt daar gansch anders over. De eerste vreemdeling- lijst is te Oostende uitgegeven 294 vreemdelingen komen er op voor. Onze koningin wacht naar de schoone dagen om eene wandeling in 't park van Laeken te doen. Velen meenden dat de telegraaf zonder draad nen April visch was, maar 't is heel serieus, 't Ding marcheert wonderwel er hapert geen haar aan. Wat worden de menschen toch slim Het Journal ie Bruxelles meldt dat woensdag de eerste zwaluwen te Brussel gezien zijn. Als 't maar geen zeemeeuwen geweest zijn, die naar de nieuwe Zeehave kwamen zoeken. Pijnlijk nieuws uit Congo Eene depêche meldt het schielijke overlij den van den E. H. P. Liagre, S. J. de reisgezel van onzen Stadgenoot M. P. Hoebeke. Welk water is het bedriegelijkste Vrouwentranen.Het nieuw lokaal der Brusselsche socialisten kost het foeterbagatelleken van 1 millioen en 400 duizend patotterkens. Zooals men ziet hebben die mannen groot gebrek. Ze spreken van eene herinrichting der loting.... Och, wat men ook doe, de loting, (in de Volksklas de tombola van menschenvleesch ge naamd) is in haar eigen slecht. Wat men moet hebben en wat wij zullen blijven eischen is vrijwil lige soldaten, wel gevoed en wel betaald. Geen sterveling staat zoo hoog, dat het ongeluk hem zou kunnen bereiken dit wordt wel eens vergeten. Te Seraing is zekere Mie Couvreur in 't huwelijks bootje gestaptz' en was nog maar 80 jaar oud. Wa blieft?.... Allo, daarop ga ik een gedichtje uit mij nen koker halen, die vieze Mie ter eere Lijk groene slangen kroop de hop Frisch bloeiend langs de staken op Het tintiend koren golfde op 't veld, 't Malsch weidengras lag neergeveld Waarheen de blikken mochten gaan, 't Was al met bloem en vrucht belaau. En Mie zij heet Couvreur zei luid Ik trouw.... Ik wil, ik worde bruid Eu iemand sprak: Mie, vrees 't berouw. Die vreest wie wil, zei Mie ik trouw 1 Het Jubelfeest van onzen Woeste zal te Aalst gevierd worden op 11 Juni aanstaande. Niets verachtelijker dan de Nijd. De kunstschilder maalt hem af onder de trekken eener vermagerde vrouw met bleek gelaat en zure uitdrukking, met schuiuschen, norscken blik, de hand steunende op eenen met doornen bezetten stok... Op de Werf, te Aalst, kunnen de schilders zulke modellen vin den. De doornenkroon drukt meestal onzienlijk de gekroonde hoofden, en de krans van rozen kroont veelal het huiselijk geluk en de liefde van een nederig gezin. En U allen, beste Lezers en Lezeressen, dit geluk en die liefde wenschende, sla ik de boeken toe, neem mijn piuce-nez af, en saluweer U allen met hertelijke vriendschap. Kibeladoeken. De 16jarige Schellingerhout, te Zaandam, een lichamelijke zwakke knaap, gevoelde een onweer staanbare neiging tot de muziek. Daar zijne ou ders niet bij machte waren om aan die neiging te voldoen, trok de knaap stoute schoenen aan en j schreef aan koningin Wilhelmina. Zijn verzoek werd goed opgenomen. Terstond gaf H. M. last, om den jongen als proef een halt jaar pianoles te geven. Luiden dan de rapporten daaromtrent, welke aan H. M. moeten worden in gezonden, gunstig, dan worden de lessen voortge zet en krijgt hij van H. M. ook eene piano ten ge schenke. In de Franschc Kamer was een voorstel ingediend om van do muntstukken de leus weg te laten Dieu protégé la France. Dit smadend voor stel komt echter verworpen te worden: 315 stemmen te- gmi en 116 voor. Jules Verue, de beroemde schrijver, is heden 71 jaar oud. Hij was reeds 36 jaar toeu hij begon te schrijven en heeft 36 boekeu geschre ven, dat is dus gemiddeld éen per jaar. Op de Philippijnen wacht het eene gevecht naar het an dere niet. De Amerikanen en hebben met die gas ten nog niet gedaan. Het schijnt ne justen te zijn dat Koningin Wilhelmina van Nederland ver loofd is met den Prins Willem von Wied. Met Paasch-maandag komt in Holland de eerste haring aan land. Van de eerste haringen worden er een dozijn, prachtig en mooi ingepakt, aan het hoofd van den Staat gezonden. Dat is de nationale ge woonte. Kleine presenten onderhouden de vriend schap, zeggen ze, maar de Hollandsche visschers weten ook, dat een haringsken uitwerpen om nen kabeljauw te vangen, soms ook heel praktisch is. Wilhelmientje zal watertanden als ze die frische haringen zal zien afkomen. Hoe zoudt ge zelf zijn Baron van Eetvelde, verblijft in 't Zuiden van Frankrijk hij is nog een beetje ziek. M. Lou- bet, president der Fransche Republiek, is donder dag in zijne geboortestad geestdriftig onthaald. De 86 jarige moeder van M. Loubet wachtte haren zoon aan de prefektuur af. O, lieden van den boerenstand, Daar is weeral veel nieuws in 't land, Tot Brussel iu de Kamers (bis) Maakte meu laatst eeu helsch gedruis, Men sloeg haast heel den boel in gruis Gelijk de zatte Kramers (bis) Dat was daar een wreedaardig spel, Men sprak van zekren Charbonnel, Een aff evallen priester, Die fanatieke meetings gaf; En 't land uit moest voor zijne straf Verjaagt door den minister. Een advokaat, mijnheer Journez, Nen socialist van d' eerste snee, Begon op eens te kijven: Waarom ons Belgisch gouvernement. Alzoo nen brave fransche vent 't Land uit kwam te verdrijven? De socialisten j uichten toe En riepen al ahou ahou 1 Gij katholieke knikkers 1 Maar daar sprong recht Baron Bethune, Riep naar nen socialist of tien En gij zijt al verklikkers De socialisten schoten op En vlogen naar Bethune zijn kop En vloekten lijk de heiden. Het schuim dat stoud op hunnen moud. Daar rolden er al op den grond. Van Brussel moest 'z haast scheiden Op de tribunnen was 't niet pluis, Daar maakte 't volk een helsch gedruis, Daar was het slaan en smijten. Men zette er de policie op Maar zij die kreeg haast zelve klop, De schuwste liepen buiten En als dat boelke was gedaan, De Kamers zijn uiteen gegaan Alvoor een twintig dagen Zoo wordt de nut'gen tijd verknoeid, Terwijl alweer een onweer broeit Van harde donderslagen De Walen zijn de schuld daarvan Met heel hun goddeloos gespan. De zee moest ze verzwelgen, Met hun rampzalig politiek, Dat maakt ons laud je arm en ziek, O diepgezonken Belgen I (Waardichters). Bijna alie kinderziekten zijn het gevolg der onvolmaakte verwerking in het bloed der spijzen, want het leven van het kind hangt enkel af van de voeding. Indien tengevolge eener onregelmatigheid der spijsvertering, eener overerfde zwakheid, of zelfs eener verhaaste groeikracht, het kind meer voedsel noodig heeft dan het wel vindt in de gewone spijzen, heeft het voorzeker Scott's Emulsie noodig, waarin verbonden zijn de krachtigste voedbestanddeelenaangeboden onder eenen vorm dio hunne opname en hunne verwerking in 't bloed vergemakkelijkt. Buiten de zuiverste traan bevat Scott's Emulsie Hypo- phosphieten van kalk en soda, dewelke onmis- baar zijn voor snel groeiende kinderen. In plaats van Scott's Emulsie als eene re medie te schuwen, nemen de kleinen hem gaarne, als eene lek kernij, wat voorzeker zeer belangrijk is. Het. is eene kostbare remedie die den kinderen levens kracht geeft, hen wel te pas, dik en rond doet worden. Wij verzoeken U den volgenden brief te willen lezen, die komt bevestigen wat wij hooger zeiden. Pantin (Seine), Frankrijk, 13 Maart 1897. Mijnheer, mijn dochtertje leed aan eene bronchitis die chronisch geworden was. Ten einde raad, na alles te hebben beproefd zonder uitslag, besloot ik uwe Scott's Emulsie te beproeven. Ziende dat mijne dochter uwe bereiding met genoegen nam deed ik haar vorder dit middel gebruiken. Thans is zij volkomen hersteld, hoest hoegenaamd niet meer en heeft den eetlust terug gevonden die haar, helaas! sedert lang ontbrak. (Getoekend), Mussaut, kapper, 11, Rue Magenta. Scott's Emulsie is verkrijgbaar in alle goede apotheken. Algemeen depótGh. Delacre en Apothekers, Brussel. l Klud AHJSMAUV Geboorten Mannelijk 16 Vrouwelijk 11 27. Huwelijken. J. Van der Auwera, kleerm. met A. Van der Lin den. Overlijdens. B. Geyssens, m. Wauters, dagl. 68j. Ouden Dendermondschenstw. L. Van Dyck. ra. Lejeu- ne, z.b. 76 j. Leopoldstr. P. Cnops, br. der kr. leer. 63 jKeizerl. PI. A. De Glerck, ra. Van Meersch, z.b. 74 j. Leopoldstr. C. De Meeter, bijz. 71 j. begijnh. B. Perdaens, landb. 30 j Bergestr. J. De Mulder, w" Mattbys, z. b. 76 j. Koolstr. 6 kinderen onder de 7 jaren. fr. 16,50 a 17,50 14.50 a 15,50 12,00 a 12,50 00,b 00,00 18,00 A 18,00 00,00 A 0,00 5,00 a 5,00 0,00 a 0,00 6,30 b 7,65 1,62 a 1,83 2,70 a 3,78 fr. 27,50 b 35,00 12,00 a 11,00 AALST, 8 April 1899. Tarwe Masteluin Rogge Garst Haver, per 100 kilos Spelt Aardappelen roodede 100 k. Aardappelen geele nieuwe Boter de 3 kilos Eiers de 25 vGas, per 3 kil. Yiggenen, per stuk Ajuin, 100 kilos, volg. kw. 000 balen nieuw gewas, fr. 000 k 000 le KWALITEIT, 00 Balen 00 a 00 frs. BOTERMARKT. Zaterdag werden 673 klon en boter ter markt gebracht, wegende te sa men ongeveer 5380 kib s Antwerpen. Alle dijnsdagen. Prijzen der bloem. Tarwebloem inland. N O 20,25 3 20 75 Tarwebloem inl. N- 00 21.25 a 2175. Roggebloem inlandsche 25,0 J a 00,00. Ninove. Alle dijnsdagen. Tarwe 100kil. IC,00 a 16,50 Rogge 13,00 a 13,50 Haver 16,50 ;l 17,00 Aardappelen 5,00 a 5^50 Boter de kilo 2,30 a 2,40 Eiers de 25 0,00 a 0,00 Geeraardsbergen. Alle maandagen. Tarwe 100 kil 19,- it 19,00 Masteluin 17.00 a 17,00 Rogge 15,00 a 15,00 Haver 17,00 a 17 03 Boonen 17,00 a 00,00Aardappelen 5,50 a OOG Koolzaad hec. 00,00 a 00,00 Boter de kil. 2.17 a 2*41 Eiers per 25 1,54 a 0,00 Ruw vlas 1 kilo (3,96 a 0 00 Lijnzaad 26,—a 26,— Sottegem. Alle dijnsdagen. Tarwe 100 k. 15,00 a 16,00 - Masteluin 00.00 a 00 Rogge 13,50 a 00.00 Haver 16,50 a 1700 Boter de kilo 2.36 a 2.55 Eiers de 25 1,50 a 163 Biggen 00,00 a 00,00 Dendermonde. Alle maandagen. Lynolie 40.50 Bruine koolzaadolie Gez. koolzaadolie 51.25 Inl. lijnkoeken Koolzaadkoeken 00.00 Raapkoeken Raapkoeken Jamba 10,00 Ravisonkoeken Assche. Alle dijmsdagen Tarwe 100 kil. 16,00 a 16,25 Rogge 00 00 a 00 00 Haver 16,00 a 16,75Aardappelen 0 bo a 0 00 Boter de kilo 2.50a 2.70- Eieb por 25 1.55 a 165 viggen t stuk 2S.00 a 30,00 Kiekenen id 2 00 a 2 50 Konijnen id. 1,50 a 3,00 Hesp per kil. 0,00 a o'oQ Hop 50 lui. 000,00 a 000,00 'UU 45.50 17.50 10,00 08,50 052 ossen 134 koeien 40 veerzen 038 stieren 32 kalveren ANTWERPEN. Alle woensdagen, prijs por kiio 0,S0 0,00 0,80 0,75 1,00 0,70 0,00 0,70 0,65 0 90 0,60 0,00 0,60 0,55 0,80 000 jonge ossen GENT. Alle vrijdagen. Getal te koop gestelde hoornbeesten: Melkkoeien 040; groote ossen 4 076, vaarzen 092; vette koeien 181stieren 069™ magere beesten 1 5:!; schapen 18; lammeren 05 kalveren 096; varkens'222; loopers 02; viggens 241. Do goede stalbeesten golden gemiddeld van 1,20 tot 1,35. De grasbeesten 00,0 tot 0 00 De varkens van 70 tot 100 kilos en daarenboven ,evend gewogen, van 0,75 tot 0,85.

De Volksstem | 1899 | | pagina 3