mabn$ Tot heil des Volks r De nieuwe kieswet. Bureel Kapellestraat, 13, Aalst C Aan M. Reniers, Van alles wat. Is dit Priesterswerk 4 Fr. «laags. Volksparlement. ^Abonnementsprijs, voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op allé tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 5e JAARGANG. NUMMER 225. Aalst, den 30 April van het jaar 0. H. 1899. Vonnis: j dingen 20 el I regel. Annoffc», de advertentiën bü1 het OJJice de Publicity recht een maal per jaarh volgens zal verschijner^" <*el. Aankondi^ijip-c- N}n< 1 igingenjw^' De maand der bloemen De maand van Maria Koningin van Hemel en Aarde moeder van ons allen De schoonste maand van 't jaar Hoe lieflijk kweelen de vogelkens in 't ge boomte De nachtegaal, de zwartekop, de leeuwerik De bloemen ontluiken, verrukken ons oog en streelen zoo zoet onzen reuk. Het veld heeft zijn beste kleed, zijn groen ge waad aangetrokken. Met voldoening ziet de landman zijne vruchten opgroeien. Hoe hemelzoet klinkt in bosschen en hoven het lied van den nachtegaal, wiens schoone me- lodij ons harten van de wereld aftrekt, en ze richt naar boven, en ons schijnt te zeggen God is almachtig, wonder zijn zijne werken De vogelen wedijveren om hun schoonste lied aan de Koningin des Hemels op te dragen. 't Is de maand van de moeder Gods Blijven wij niet onverschillig aan d'algemeene heropbeuring van de natuur. Verheffen wij ook ons harten ten Hemel, stu ren wij aan Maria onze beste gebeden vlechten wij haar van tijd tot tijd een bloemenkrans van smeekingen. En nu bijzonderlijk op onze dagen, dat de kerk door haren Goddelijken Zoon gesticht zooveel geweld lijdt, vragen wij Haar dat zij haar zou beschermen dat de verdwaalde schapen naai den schaapstal zouden wederkeeren dat zij ons katholiek België zou bewaren van alle bederf en zedeloosheid, en dat iedereen zou luisteren naar de stem van dien ouden grijsaard uit het Vati- kaan, van den H. Vader Leo XIII, opdat al zij ne kinderen zouden mogen hand in hand gaan, tot geluk en voorspoed van d'Hcilige Kerk, van alle kristene huisgezinnen en voor eenieders ge luk in het bijzonder. Opziener der Stadsscholen. M. Reniers, gij, opziener der stadsscholen van Aalst, gij hebt kleine jongens, die nog geene zes jaar oud zijn, met Paschen uit de bewaarscholen gehaald, om ze naar uwe stadsschool te leiden Wie geeft u dat recht Is het de wet Volstrekt nietwant de wet verbiedt de jongens in de lagere school te aan veer den onder de zes jaar Is het de gemeenteraad Ook nietde ge meenteraad heeft u daartoe niet gemachtigd. Zijn het de ouders? Nog veel minderGij zoudt geen enkel bewijs kunnen toonen van een vader ol eene moeder die u verzocht heeft haar jongsken naar uwe stadschool te doen. M. Reniers uw gedrag is strijdig met de wet en de vrijheid. Gaat gij den schooldwang inbrengen Mogen de ouders hunne kinders niet meer zen den waar zij willen M. Reniers, let op, geene konkeldefoes gij zult ons meester laten van onze kinders te zen den waar het ons belieft, of wij zullen malkan der spreken Nog niet lang geleden was ik in gezelschap van eenen blindgeborene. Lijk wij over zijne droeve kwaal spraken, gebeur- e etrnij dat ik zegde Vriend, ik heb compas sie met u. 1 Maai gemeend ook' in 'taaiL^e ^jude ga' mij een antwoord waar ik mij hii 'bb n*et aan verwachtte Mijnheer, zegde j1 e veel liever nen druppel als allemaal uwe compassie. ir En de brave man had gelijk. En 't was met de meeste voldoening dat ik hem aanstonds nen druppel betaalde. 't Is allemaal goed en wel met de noodlijdenden, met de menschen die gebrek lijden, compassie te hebben 't is allemaal goed en wel deer nis te hebben met hun lot, en ze rechtzinning te beklagen, maar, zeg mij, wat zal uw medelijden hun baten Compassie doet geene boter op 't brood. Maar laat uwen armen broeder eenen goeden stuiver verdienen, geef hem eene milde aalmoes daarmee zal hij kannen in zijne noodwendigheden voorzien en 't gebrek buiten de deur houden. Woorden stillen den honger niet. Nu, wat hebben de Daensisten reeds gedaan voor het volk 't Is nu vijfjaar geleden dat hunne partij uit den bundel gekropen is. 't Ging al suiker en zeem worden. België ging 't Luilekkerland worden. Zoo spraken ze. Maar wat hebben ze gedaanvoor 't volk, ten voordeele van den boer en den werkman Niets Veel hebben ze gedaan, maar of het voor 't volk was, dat is wat anders Laat ons dat eens onderzoeken. Gedurende vier jaren heeft een van hunne kopstuk ken in de kamers gezeten. Wat heeft hij daar gedaan Niets dan twee historiekens verteld, het eerste van een arm vrouwken met een kind op haren arm en 't tweede van twee kasteelen en éénen boer. Dat is alles Zij hebben een muziek gestichten dat muziek heet: Tot heil des Volks. Zie, brave werkmenschen, als ge 's avonds ver moeid van uwen arbeid te huis komt, als ge met wroeten en slaven het gebrek van uwe hutten niet kunt verjagen, gaat dan eens naar eene repetitie van dat muziek Tot heil des Volks, en ze zullen u daar eenen Pasredoublé spelen, om uwen honger te stillen, een Palcatjen om uwe kinder- kens warm en ordentelijk te kleeden en een Vals- ken om uw vrouken kolen te verschaffen, dat ze zou kunnen vuur maken in huis. En als ge dan nog niet tevreden zijt, dan valt ge wel moeilijk. Zij hebben verscheidene penningen ingesteld Strijdpenning Turn-Club-Penning Priester- Da ens-Penning Is dat niet wel En iedereen mag daar aan geven. Het werkvolk zelf wordt uit hunne liefde niet uitgesloten. Ge kunt dan, omdat Pier of Charel schoon ge zongen heeft, of om Jan of Klaes op verraderlijke wijze over de hekel te halen, ge kunt dan, zeg ik, daar 10 centiemen aan geven, aan éénen van die penningen, of aan alle drij, en ge kunt dat alle weken doen, en ge moogt méér geven ook. Dat is toch wel werken voor 't volk, nietwaar, u alzoo eene gemakkelijke gelegenheid geven om u van uwe censkens te ontmaken 4° Ze geven meetingen, en ze schrijven gazetten. Och erremen toch Ongelukkige menschen die naar die meetingen luisteren 1 Ongelukkige menschen die die gazetten lezen Gij zijt kontent, gij zijt tevreden. Gij hebt wel niet te veel, gij hebt zelfs te kort, maar toch zijt ge tevreden met uw lot. Een opmaker komt af. Hij zegt u dat ge te weinig wint, dat ge te veel moet werken, dat ge gebrek hebt, En gij, gij luistert er naar, en ge zegtDat moet veranderen. En uw ge luk is weg De vrede is verdwenen. Angst en kom mer, gramschap, haat en nijd woelen in uw herte. Zeg, heeft die opmaker u eenen goeden dienst be wezen Is het voor het geluk van den mensch wer ken, den meusch mistevreden maken En wat doen ze anders in hunne meetingen, wat doen ze anders in hunne gazetten Klappen doet niets uit. I Werken moet er gedaan worden 1 Werken zooals onze oude katholieke partij van den eersten oogenblik van haar bestaan werkt en strijdt voor het algemeen welzijn en in 't bijzonder voor 't welzijn der arbeidende klasse. Zij is in 't licht gekomen, en zal weldra in de Kamers besproken worden. Verandering moest er komen, maar veranderen is moeilijk. Te Brussel mocht ne kiezer stemmen voor 20 volksvertegenwoordigers, en tot Eecloo en tot Vir- ton maar voor éénen. Zekerlijk, dat was niet ai te rechtveerdig. De kiezers van Brussel alleen, door hunne groo- te vertegenwoordiging konden het ministerie om verwerpen in éénen keer. Hoe is nu de nieuwe Kieswet De kieswet is alleenlijk veranderd voor de groote arrondissementen, voor deze die 6 volksvertegen woordigers kiezen en meer. Zóó zijn er in ons klein België zeven Brussel, Gent, Antwerpen, Luik, Bergen, Charleroi en Leuven. Voor al de andere arrondissementen is er geen verandering. De balloteering in de groote arrondissementen is afgeschaft. Omdat eene partij eenen volksvertegenwoordi ger zou kunnen hebben, moet zij ten minste, ge lijk men zegt, de quorum hebben, dit wil zeg gen, het 6d0 deel van de stemmen. Tusschen al de partijen die de «quorum» heb ben, worden dan de zetels verdeeld volgens de evenredige vertegenwoordiging Is die kieswet goed voor de katholieken 't Schijnt van ja wij zullen zekerlijk eenige ze tels verliezen te Brussel, te Gent,en tot Antwerpen, maar van den andere kant zijn wij zeker er bij te winnen, tot Luik, Charleroi en Bergen. De katholieke meerderheid in de Kamers zal ze kerlijk zoo groot niet meer zijn, maar zij zal stand vastiger zijn. Want om het ministerie omver te j werpen was het eertijds genoeg van Brussel en j Antwerpen te verliezen, nu, dat het in die twee steden allen geen katholieken of liberalen zullen zijn die zullen gekozen worden, maar altijd van beide soorten zal het getal van weerskauten zoo groot niet meer zijn, en verliezen de katholieken te Brussel de meerderheid, zij zullen toch altijd zeker een goed deel hebben. De bespreking in de Kamers belooft zeer hevig te zijn, wij zullen op tijd er op weerkomen. een deftig gezelschap. iRikt- en Itocstvlckkca kan men uit witte stoffen verwijderen door ze te bedruppen of voor zichtig te bevochtigen met matig verdund zout zuur dit schaadt niet, als men maar onraiddelijk nadat de vlek weg is, die eerst met regenwater en daarna met zeepwater flink uitwascht, om zoodoen de het zoutzuur geheel weg te nemen. In de kazernen. Het ministerie van oor log heeft aan de korpsoversten den ministerieelen omzendbrief herinnerd, waardoor, gezien de menig vuldige gevallen van razernij, de tegenwoordigheid van honden in de kazernen uitdrukkelijk verbo den wordt. Dat geldt bijzonderlijk voor de kazer nen der ruiterij waar men sinds eenigen tijd talrij- fox-torriers en griffons aantrof. Opgepast voor papiercia cols. Het dra gen van papieren cols is in Amerika zeer in de mode. 't Is beterkoop dan lijnwaad, maar levert groot gevaar op. Zoo over eenigen tijd nam dokter Adams, bij eenen zijner zieken al de tcekens waar van vergiftiging door arsenik. Na vele nuttelooze opzoekingen deed hij de papieren cols ontleden, die de zieke gedragen had en trof er eene groote hoeveelheid arseniek aan. Het is bij middel dezer stof dat men de stijfheid aan de cols geeft. Voor zichtig dus, gij liefhebbers van papieren cols, man chetten, enz. Het fluiten der lokomotieven gaat nu toch af geschaft worden in de staties. De kommissie, ge last met het onderzoek der signaalstelsels is uit Engeland teruggekeerd en de minister is bereid het Engelsche signalement aan te nemen, dat veel minder lawijt maakt. Stichtend. Zijne Heiligheid Leo XIII heeft wel schoon te spreken en uit te roepen Veree- nigt u tegen de socialisten en godsdiensthaters toch vinden wij den afgestraften priester aan het hoofd van elke vergadering die door socialisten en liberalen gehouden wordt tegen de katholieke par tij- Zoo ten l"Mn maken deel van het koraiteit tot het bekomen van algemeen stemrecht en evenredi ge vertegenwoordiging Priester Daens (Aalst)Jourdain (der liberale werkerspartij te Brussel)Lorand, Straus en Van der Velde (socialisten). Ten 2d°° verzetten zich krachtdadig tegen het voorstel der nieuwe kieswet Priester Daens (Christene Volkspartij)Jour dain (liberale werkerspartij)Nëujean (liberale fédératie)Van Zele (liberale partij)Paul Jan- son (progressisten) en Emile Van der Velde (socia- I Meetingen geven in danszalen en liberale her bergen De armen tegen de rijken ophitsen Beloven hetgeen gij zeker weet nooit te zullen kunnen geven Geheele dagen bij liberalen en socialisten zit ten Bij mannen die nooit eenen voet in de kerk zetten; Artikels schrijven in eene gazet, die alle weken razig uitvalt tegen de geestelijkheid, ja, artikels schrijven in dat Land van Aelst, dat door uwen bisschop veroordeeld is Niet willen gehoorzamen, als uwe bisschop u verzoekt van bij hem te komen Werken om de socialisten op 't landhuis te krijgen, de socialisten die de grootste vijanden zijn van de religie Door uwe handelwijze uwen deken, uwen bis schop en den ouden Paus verdriet aandoen, en veel verdriet. M. Daens, wij vragen 't u Is dat Priesterwerk, is dat Priesterwerk Doet er in geheel Belgenland een enkele priester gelijk gij M. Daens, als gij 's avonds uw geweten onder zoekt, zegt u hert u dan dat gij een brave pries ter zijt Pastoor Daeuszegt eu roept in zijne meetiugon dat de werkmenschen 4 fr. daags moeten winnen. Zeg eens, M. Daens Wint het werkvolk van uwen brooder Pië 4 fr. per dag Vien. Dag, kozijn, awel wij gaan ne keer een toerken doen in 't veld ewoor Sties. Ja, gelijk dat ge- zeiil was, als 't schoon wéér wierd. Vies. Wij gaan no keer naar Moorsel langs .den Steenweg, kontent Stien. Ja, 't kan aldaar zoo pertekeiier schoon zijn in de zomer, langs de meeischen. Vien. Er wierd gisteren in 't stad gezeid dat - \.-l' 3 1 -r. -

De Volksstem | 1899 | | pagina 1